Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 21:11 Muž kraken192 [6] - RostlinyRe: Jardaxxx
Asi bych dal níž to čerpadlo a udělal větší rozdíl mezi výškami komor, 2cm se mi zdají málo. Jaký budeš mít filtrační materiál?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 18:42 Muž Jardaxxx [3] - Parmičkyfiltr
Fotka k příspěvku budu si dávat hned po novém roce lepit filtr do skřínky pod akva (720l) podle přiloženého plánku tak bych poprosil o omrknutí nákresu jestli tam není nějaká chybka nebo o dobrou radu od zkušených akvaristů co používají přepadové filtry o nějakou vychytávku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 18:06 Muž j0hny [86]
Si senor :) venoval som sa podobnym filtrom ked som snival o reefe... ale fyzika mi ide :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 17:00 Usine Re: j0hny
Je vidět že je pro tebe tenhle filtr španělská vesnice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 16:50 Muž j0hny [86]
Takze budes vrtat do akvarka prepad ? :) Alebo das na privod do filtru (/vyvod z akvarka) plavak ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 10:59 Muž mori79 [6] Re: j0hny
filter ma na sirku 30cmm a je dost vysoky pre pripad ze vypadne prud
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 10:58 Muž mori79 [6] – filter
bude otvoreny svetlo nanho nepojde urcite cize prvu komoru mam nechat prazdnu a co najvacsiu a rastliniek tam bude malo mozno dve vacsie nejake a plavat tam budu v podstate tie iste ryby ako teraz mozno pridam viac nejakych tetier a pridam urcite prisavniky a jedneho sumceka zralocieho prerybnovat urcite nebudem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 05:06 Muž j0hny [86]
Este dotaz na moriho. Co v tom akvarku bude rast a plavat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 04:51 Muž j0hny [86] Re: mori79
Zdar.
a) Bude to otvoreny filter ? Ak ano, musis zabezpecit pretecenie objemu akvaria do filtra, pretecenie filtra pri upchati (hlavne tych tenkych) komor, a nasledny kolobeh vody po vypadku prudu.
b) Ak to bude zavrety filter, jak to chces cistit/riesenie vrchneho uzaveru? Odvzdusnenie ? Bude vstupna voda do filtru dostatocne okyslicena?

V kazdom pripade:
Vyvaruj sa priliz uzkym kanalikom. Vyuzi gravitaciu na hromadenie hrubeho kalu v prvej (kludne aj vo vsetkych) komore, hruby kal sa casom prudenim vody rozpadne a pokracuje dalej...a co nie, raz za cas to hadicou odsajes. Nemusis tak jednotlive naplne vyberat a cistit. Radsej 2 velke komory s velkym prierezom nez 4 male s malym.
Filter nevystavovat svetlu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 04:12 Muž j0hny [86] Re: marekiss
Ticho tvoj navrh sledujem. Dost si to komplikujes, caka ta vela doladovania, tak s tym pocitaj. Pocitaj aj s hlukom prepadu, zmenou jeho priemeru a dorabanim dalsieho odtokoveho potrubia. Co v tom akva (okrem vody a techniky) bude? A jak bude rieseny pritok z cerpadla do akvarka ? Neni miesto toho sikmeho vyrezu v rohu lepsi hreben na stene s tymi tromi drazkami na odtok z akvarka?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2011 16:47 Muž mori79 [6] Re: sollik
uz nemam miesto aby som tu poslednu cast zvacsil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2011 16:47 Muž mori79 [6] Re: vaclav
no to aj mna napadlo takze ich mozem znizit a preco mam tu prepazku posunut do stredu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2011 14:40 Muž sollik [257] - CichlidyRe: mori79
Poslední komoře bych věnoval minimálně 1/3 objemu filtru, raději víc. K uzavření koloběhu je potřeba poměrně dost vody ... Počkej na reakce ostatních a jeji zkušenosti, já mám filtr ze starého akvária 60x30x30, poslední komora zabírá téměř polovinu filtru a i tak je potřeba na můj vkus často prát první molitan ve filtru (každé 2-3 měsíce) nebo dolévat odpar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2011 14:01 Usine Re: mori79
Třetí přepážku zprava bych posunul k té prostřední a všechny co máš ukončené z vrškem filtru bych ukončil o 2 cm níže :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2011 12:54 Muž mori79 [6] – vlastny filter
Fotka k příspěvku chcem sa poradit so skusenejsimi idem stavat nove akvarko 180x45x30cm a pod nim bude filter o rozmeroch 48x35x30cm prilozeny nakres predstava je takato prijimam kazdu radu napad pomoc kym to zacnem rezat a lepit sklo
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 17:14 Muž marekiss [11] Re: katterinecka
No zatím to asi nechám tak. Když to bude z plexi tak nebude problém to kdykoliv vyřezat a přestavět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 17:05 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: marekiss
v té druhé už to trochu postrádá smysl, čím větší průřez tím voda prochází pomaleji a tím líp se vyčistí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 15:43 Muž marekiss [11] Re: katterinecka
Jsou to vnitřní rozměry. Ta první která má 5cm bude jen na hrubou předfiltraci, takže se tam voda skoro nezdrží a další už jsou 10x10 ta jak jsi doporučila rozdělit komoru a druhá je 10x18 a výška všech komor bude cca 17cm. takže doufám že by to mohlo fungovat.

V první komoře budou nejspíš takové ty keramické koužky, v té půlené budou hrubé molitany a v poslední bude střední molitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 15:33 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: marekiss
v takto malém filtru bych to opravdu nějak nepřeháněla, dala bych tam tři přepážky, případně první komoru rozdělit na dvě a tím bych končila. Šířka komory 5cm je hodně málo a vem si že dost místa uberou i ty přepážky takže to ani není těch 5 cm a taky záleží jestli ty rozměry co máš jsou vnější nebo vnitřní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 15:03 Muž marekiss [11]
Tak já mám přístupné plexi za pár šupů. A chci taky využít staré 16l akvárium takže jen ty přepážky a filtrační materiál. NO a nejspíše využiju poslední verzi. Takže mohu postupně začít toto akvárium realizovat, sice to veme několik měsíců, protože musím začít výrobou skříně pak akvárium a než se tam nastěhují první nájemníci bude pomalu léto.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 13:46 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: marekiss
mě se to z plastu dělalo dobře, a měla jsem ho doma a zadarmo. Jen se to špatně lepí pistolí na silikon v už slepeným akvárku. Už ten filtr mám rok a půl a ten plast podle mě funguje stejně dobře jak sklo i po takové době, nikde se to neodlepilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 13:45 Muž EiFFeL [39]
ja si myslim ze na to dete moc vedecky. od jednoho akvaristy starsiho rocniku, ktery moc neuznava tady ty superdrahy honice vody sem se doslechl ze objem filtru je minimalne 2% objemu nadrze, samozrejme cim vic, tim min se o to clovek musi starat, takze pro sve dve akvarka (jedno je tady v prezentaci 160l, druhe je ve fazi navrhu 500l) mam schystany stary akvarko 45l po kreckovi, ktere rozdelim na tri stejny dily po 5 komorach a v tech budou filtracni materialy... nemyslim si ze pri pochopeni principu jak to funguje v prirode je treba vic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 13:42 Muž mirlun [48] - Rostliny – plochy
čím menší průřez(plocha), tím dřív se filtr zanese. v jednoduchosti je krása a síla. sklo se dobře láme(řeže) a výborně lepí. přepážky odstupňovat(výšky) aspoň po 3cm. první komora na zachycení hrubých nečistot je dobrý nápad, snadno se odkaluje. hlavně nervat molitan a sypký materiál do komor. časem se zanesením zvýší tlak na stěny(problém při použití tenkého skla).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 13:00 Muž marekiss [11] Re: katterinecka
No těžko ne jsou to všechno pravoúhlé útvary, ale právě jsem se díval že co máš ty ten filtr tak není ze skla, A já bych to taky nejraději udělal z něčeho jiného jak ze skla, přeci jen např s plastem se pracuje líp jak se sklem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 12:46 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: marekiss
tohle mi zase příjde až moc složitý ;-) jestli budeš mít ty přepážky ze skla tak tam budeš těžko ty otvory řezat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 12:43 Muž marekiss [11] Re: katterinecka
Ještě se tě zeptám. Z čeho máš dělané ty příčky? TO není sklo, že ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 12:34 Muž marekiss [11] Re: katterinecka
Fotka k příspěvku Ahoj. TAk jsem tedy jednu přepážku přepažil a udělal z ní dvě + poslední tedy tvoří spojenou nádobu s komorou pro čerpadlo.

Akorát já tedy nebudu mít tento filtr ve stejné výšce jako akvárium, ale bude pod ním ve skříni.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 11:53 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: marekiss
rybicky.net/fotogalerie.php… já to mám takhle, ale mám to trochu jinak řešený. Taky mám filtr ve stejné výčce jak akvárko.

Jestli je ten filtr širší tak by stálo za to tu první komoru rozdělit napříč na dvě jak to mám já, jinak není moc využitá. V ní mám něco jako předfiltr (keramický válečky v sáčku a ústřižky molitanu) a čistím to častěji.

Někde jsem zas slyšela že je lepší když voda přitýká na molitan zvrchu a aspoň ten bordel nezůstává dole.
A taky je lepší když je ta poslední komora s čerpedlem spojená s tou kde je ten poslední molitan. Hladina v akvárku (i ve filtru) může trochu kolísat, třeba odpařováním a tak bude mít čerpadlo víc vody než zůstane na suchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 10:41 Muž marekiss [11] Re: katterinecka
Ok, stačí když ji snížím o 0,5cm? Nebo raději víc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.12.2011 10:17 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: marekiss
tu poslední přepážku bych dala ještě trochu níž, na tom molitanu budou ztráty
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.12.2011 23:09 Muž marekiss [11] Re: Spiike
Google SketchUp perfektní free 3D CAD. Jen se nelekni, první seznámení je šílený a nebudeš chápat kam to ty linky vkládá, ale po chvíli pochopíš a kreslí to samo. Oproti profi CADům ve kterejch taky sem tam něco musím udělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 23:04 Muž Spiike [63] Re: marekiss
Mám takovej memotechnický dotaz, v čem to kreslíš???

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 22:58 Muž marekiss [11] Re: vaclav
Fotka k příspěvku OK pokud tedy zapomenu na písek. Rád bych zanechal aspoň jednu filtrační náplň sypkou, vyjma tedy té, která je přímo v akváriu ještě jednu ve filtru např.: www.sklorex-akvarium.cz/…

Jinak tedy návrh uspořádání komor v obrázku. opět okótováno.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.12.2011 22:35 Usine Re: marekiss
Musíš nad molitanem nechat trochu místa aby ti přes něj mohla voda protékat kdyby se ucpal. Doporučuji
www.akvarista.cz/…
Na písek zapomeň. To není dobrá volba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 22:23 Muž marekiss [11] Re: vaclav
Tím jako myslíš že rychleji vyčerpám vodu do akva než, stihne protéct molitanem?

Já přepokládám, že pokud to akvo má boční průřez 20x20 a využiju celou jeho šíři tak by se ta voda moc brzdit nemusela. Nebo se mýlím?

Říkal jsem si využít do jedné(případně dvou) komory biomolitan a do druhé jemný křemičitý písek využívaný v čističkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 22:12 Usine Re: marekiss
Ten spodní filtr se mě zdá trochu malý. Bude se ti blbě vyvažovat voda. Strašně také záleží co bude za filtrační náplň. Jemný molitan totiž příliš brzdí vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 21:40 Muž marekiss [11] Re: vaclav
Obrázek je okótovanej, ale je pravdou že do textu by se to taky hodilo 110x38x50 = 200l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 21:34 Usine Re: marekiss
Pro jak velké akvárium to děláš? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 21:14 HaDaS Re: vaclav
Ano, souhlasím s Tebou. Přesto bych se toho bál. Pravým důvodem bude asi má neznalost ;-) . Já jak vidím, že něco teče z větší do menší otevřené nádoby, tak mne z toho jímá hrůza.
Na závěr jen dodám, že princip přepadu znám a viděl jsem jej fungovat i v praxi. A to u člověka, který to bez závady provozuje 4 roky. Stejně bych se to bál provozovat doma ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 20:46 Muž marekiss [11] – Přepadový filtr
Fotka k příspěvku Zdravím všechny, chci se zeptat na moje řešení přepadového filtru.

V akváriu bude v rohu přepadový filtr, který bude nasávat ode dna a jen v případě nouze přes zkosenou hranu přes vrch. viz obrázek. Do první komory nejspíše nasypal něco takovéhoto
www.sklorex-akvarium.cz/…

Možná pro lepší čištění bych náplň vložil do síťoviny. V druhé komoře by bylo topítko a odvod do externího filtru ze starého 16l akva, kde bych vytvořil 4-5 komor, z čechož by první byla pro přívod vody, a poslední pro umístění čerpadla.

Přepad pomocí trubky by měl odvod u horní hrany aby se v této komoře držela voda a moho zde být umístěno topítko, Tento odvod by obsahoval T-kus, s přívodem vzduchu, aby se mi nevysála celá komora, jakmile by se dosáhlo určité výšky hladiny v komoře.

Moje otázky zní.

- Je to rozumné řešení?
- bude 16l akva (cca 10l filtrů) + cca 2l přímo v akva stačit pro filtraci
- pokud bude topítko u výtoku nebude se voda příliš ochlazovat než se vrátí do akva? Přeci jen do 16L nedám moc velké topítko a tady se pěkně schová.




 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 20:18 Usine Re: HaDaS
Pokud máš dobře vyřešený přepad tak není čeho se bát. Hrncový filtr na rozdíl od tohoto ti jednou poteče. O výhodách při čištění ani nemluvím. Jediný zápor je pořízení silnějšího čerpadla.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 16:39 HaDaS Re: Jardaxxx
Po svých zkušenostech (obdobně řešený vnitřní filtr), bych ještě zarovnal vršek 1., 3. a 5. příčky s pláštěm filtru a 4. příčku bych dal ještě o něco nižší než je 2. příčka.
Ještě bych dodal, že sice vím o tom, že se i takto řešené filtry umisťují pod úroveň akvária, ale já tomu prostě nedůvěřuji. Bál bych se toho. To už bych si radši udělal kanystrovy (uzavřený) filtr. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 16:21 Muž Jardaxxx [3] - Parmičky
Fotka k příspěvku Nebo by to šlo teda takhle kuli tomu přívodu zespodu vynechat jednu prokyslicovaci komoru
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 20:11 HaDaS Re: Jardaxxx
Ty příčky odstupňuj. Schody dolů. Podívej se jak to má Václav na té fotografii. Takto jak to máš, to není správně. ;-)
Edit : a do poslední příčky je lepší přítok spodem. Přidej příčku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 19:27 Muž robo35 [4] - CichlidyRe: Jardaxxx
píšeš: "filtr který umístím pod akvárium" to neviem ale umiestneny v jednej rovine s akvarkom je perfektny doporucujem.
ps. dik vaclav :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2011 17:32 Usine Re: Jardaxxx
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2011 16:01 Muž Jardaxxx [3] - Parmičky
Fotka k příspěvku Zdravím mám v plánu nechat si slepit filtr který umístím pod akvárium přikládám náčrtek jak by měl bejt slepenej prosím o omrknutí esi tam není nějaká chybka přece to jen bude první filtr tohoto druhu u mě doma tak se mě nece házet peníze z okna za nefunkční šmejd. Přítok v levo
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 09:32 Muž zordix [37] Re: kortezhugo
Bylo.... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 09:27 Muž soubi [32] Re: zordix
toš to ja... :-D už jsem si myslel že je trávíš hliníkem... :-D X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 09:27 Muž kortezhugo [983] Re: zordix
to cerpadlo je vnutorne -nie?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 112959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=2720