Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Alternanthera cv. Rubra - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Sázení 

Alternanthera cv. Rubra - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.09.2015 17:35 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Není to prostě akvarijní rostlina. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2015 13:56 Muž Jifi [675]
No, píšu notně pozdě, ale třeba se to ještě někomu někdy bude hodit.
Já jsem tuhle rostlinku (Alternanthera cv. Rubra) měl jako kluk, skoro před 30 roky. V akvárku mně taky chcípala, pak jsem ji dal do malého akvárka, ve kterém jsem nechal jen štěrk zalitý vodou a zadělal jsem akvárko krycím sklem. Rostla dobře. Po čase jsem ji zkoušel pěstovat i v květináči jako pokojovou kytku a rostla parádně. Akorát jsem ji zalíval opravdu hodně, nekdy stál kořenáč i ve vodě.
Opakovaně mně kvetla (drobné nenápadné květy v úžlabí listů) a když jsem zkusil vyset semena, tak jsem měl i semenáčky. Na souši rostla výborně a po zaštipování se hezky větvila. No a občas jsem ustřižené stonky dával do akvárka na ozdobu, ale tam živořila.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2007 14:37 Mudrlant Re: Přéma
Stačí jednou za týden prolít květináč vodou, samozřejmě při vhodném substrátu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2007 12:38 Muž DrSova [28] - RostlinyRe: Přéma
dej ji do substratu pro orchideje...je to smes raseliny,humusu,kury jehlicnanu..... a nehnije. Myslim si ze nemusi stát cela ve vode,staci koreny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2007 00:51 Muž Nik [191] Re: Přéma
za oknem bude mít světla víc, než jí můžeš nabídnout, topítko není až tak nutné. Zvol nějakou vyšší nádobu a zalij jí vodou víc, ale ať je prostě z části nad hladinou. A samozřejmě nějaký substrát. Asi bych se nebál jít do rašeliny, nebo nějaké černozemě, případně směsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2007 22:51 Muž Přéma [23] - AmerikaRe: Page
No jo,ale ona chce světla 0,75 W/l a taky asi vlhky vzduch,ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2007 22:47 Page Re: Přéma
Já bych jí zasadil do květináče, šoupnul na okno aby měla hodně světla a dopřál bych ji hodně vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2007 13:34 Muž Přéma [23] - Amerika – Alternanthera cv. Rubra - emerzní pěstování
Zdravím všechny,
tak jsem dostal v Aqua-Daho jako dárek tuto rostlinu-celkem 3 košíčky,ale není to akvarijní rostlina,jak většina z vás asi ví.
Když už jí mám,chtěl bych se pokusit jí pěstovat,samozřejmě emerzně,proto se ptám,jak na to?Máte s tím někdo zkušenosti?
Zatím jsem jí dal v košíčkách do prázdného akva 12 l a vodu napustil,aby zakrývala košíčky.Do vody položil topítko a na akva položil krycí sklo,aby se teplota a vlhkost udržovaly.
Zářivka 6W, 14 hodin denně.
Chtěl bych jí ale zasadit do písku (štěrku),poradí někdo jak na to?
Třeba kolik by mělo být vody,živiny do písku,do vody atd...
Předem díky. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2007 20:40 tonik666 Re: DavidCZ
Zkusil bych vysadit plantamin, vyměnit 1/3 vody, za týden poté další 1/3 a čekat, zda začnou růst nezkroucené listy - do dvou týdnů po druhé výměně by se mohla vzpamatovat. Pak klidně zase hnojit, ale ne dávku z návodu, ale tak 5x menší.
Plantamin byl moje první hnojivo, než jsem přešel na pmdd. Echinodory se po něm dobře vzpamatovaly. Vzpomínám si, že se na něm psalo, že se má přidávat 1x týdně. Tak bych zkusil tu 5x menší dávku rozložit na dny a hnojit maličko denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2007 17:58 DavidCZ Re: tonik666
Hosi nehadejte se, jde o Altenantheru Rubru, a Ty mas zase Spledidu, je jeste Lilacinala a Rosefolia. Ale ty Vase se liší jen drobně v odstínu. Lilacinala je do zelena a rosefolia je ruzova. Oba ste mi pomohli, přidával sem plantamin a pride mi ze jim moc nechutná.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2007 16:52 tonik666 Re: Sprachys
Podíval jsem se na tvé fotky. Kytka popsaná jako "nová červená rostlinka z burzy" je dle mého názoru Alternathera splendens, což je ta samá, která u mě roste. Takže jestli je to tak, která ti odumírá, nemáš nejvhodnější podmínky. Chce především naprosto nezastíněné místo a "nějaké rozumné" parametry vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2007 16:38 Muž Sprachys [48] Re: tonik666
ja mam jen alternathera rubra a ta mi postupne chcipe... :-( o ostatnich jsem slysel to samy.. tak diky za doplneni ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2007 16:27 tonik666 Re: Sprachys
Trochu ukvapené závěry jsou to tu s těmi Alternantherami. Na stránkách www.akvarijni.cz se sice píše, že Alternanthery jsou rostliny do akvária nevhodné, ale minimálně jeden druh tam pěstovat dlouhodobě lze. Většinou je pojmenovám jako Alternanthera cv. Splendida.

V akvárku ji mám přes dva roky a celou dobu roste, i když občas s problémy. Poslední dobou se jí dost daří. Stačí se mrknout skrz muj profil do mé prezentace na fotky.

Etapou kroucení nových listů jsem si prošel, příčina u mě byla přehnojení draslíkem. Parametry ve kterých dlouhodobě prosperuje lze vyčíst z popisu v prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2007 14:05 Muž Sprachys [48] Re: DavidCZ
pocti si a uvidis o cem mluvim www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2007 13:28 DavidCZ Re: Sprachys
Kryplak: Takže je to nejaka skleníkovka ? Vypestovana jen na prodej ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2007 13:26 Muž Sprachys [48] Re: DavidCZ
hlavne vime co nechce :-D do akvaria nechce! :-P neni akvarijnmi takze je to asi normalni.. taky ji mam a uz deravej listy a za chvili ji vyhodim...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2007 13:23 DavidCZ – Náročnost Altenanthera ..Poraďte Plíís
Máte někdo zkušenosti s Altenatherami ?? Mam celkem stabilní akvárium, perfektně mi jdou anubiasy, echinodory, aponogetony, cryptocoryny..........ale za boha se mi nechytají altenanthery.......opakovaně je přinesu, vytáhnou do výšky, zkroutí se jim listy a odhnijí. Tak do měsíce. Hodnoty nesleduji. teplota 26-28, ph kyselejsí.Nevíte co chce tahle kyticka ??
Take bych dodal, ze mimo uvedených květin, mi nejde skoro nic. Odesli uz Rotala macandra, Myriophyllum mattogrossense se minimalizovalo a zezelenalo, bezné levné kvetiny mi nejdou vubec.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1638x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5171-alternanthera-cv-rubra--pestovani