Sinice
Zroluj dole,tam dal Vrzy fotky.
V jakem akva a kdy zacala sinice?
Edit: nemas chut podelit se o arduino?
Myslím zapojeni, kod..
délku svícení jsem nechal stejnou, světla jsem stáhl asi na 60% a svítím tak doteď, ale budu postupně přidávat. Když jsem ubral víc, rostlinám se nedařilo a moc nerostly, když jsem svítil víc, tak aspoň pod tou sinicí rostly.

Ešte som vyhrabal jednu fotku,po úpravách a zmenách.Vtedy som už mal,dá sa povedať nad sinicou vyhraté.
Jak si svitil po odtemeni?
To vse mam za sebou a ozkousene, jak sem psal, ja sem bez sinice..
Bivoj skoncil pred lety.. asi sem ho nesmazal..
Zatemnění jsem zkoušel na 5 dní a nic. Respektive zmizela, ale do pár dní byla zpět. Přidat na dusíku jsem zkoušel, ale nemělo to efekt, proto jsem ho dávat přestal a začal jsem s tím fosforem. Dusík cca 25mg/l ze vstupní vody a na této hodnotě se drží celý týden až do výměny vody, chci zkusit jít tak na 10-15mg/l. Fosfor cca 2,5mg/l. Fosfor neměřen, vycházím z toho, kolik tam toho dávám. Ne že by tam už žádná sinice nebyla, ale už jsou to jen malé zbytky. Oproti tomu jak to ještě nedávno vypadalo je to obrovská změna.
Skúsil by som kratšiu dobu osvitu.Možno efektévnejšiu filtráciu.Rastlín pozerám máš neúrekom.Vynechal by som Bivoj.
Ja zkusil snad vse, krome brutalniho prehnojeni fosforem.. jedine zatemeni pomohlo..
Ako som písal,ja som s osvetlením vtedy nič nerobil(i keď je to asi najrýchlejšia cesta).Neskôr sa sinica začala samozrejme rozširovať.Vždy som jej čo najviac odsal pri výmenách.Začal som menej kŕmiť,viac filtrovať.(aktívne uhlie,filtračná vata).Rastliny ktoré začala neskôr napádať som stále doplňal a pridával i nové.Hlavne plávajúce ktoré čiastočne tienili ale hlavne odbúravali z vody prebytok látok.Upravil som i trocha vodu,ktorú som už toľko nemineralizoval.Pomohlo.Stratila sa z koreňa i skál.Tuším som vtedy použil i glutaraldehyd.
A ted mi doslo, ze z korenu plovoucek zacala mizet, co sem udelal rozstrikovaci rampu podel dlouhe steny a reaktor co2.. zlepsily se podminky v akva..
Ale to uz byly jen takove naznaky sinice.. jakoby zarodky bojovaly o preziti..
Toto som fotil po výmene časti vody a akvárko bolo ozaj založené krátko.Niečo málo po zábehu,kedy som vypúšťal ryby.
Taky zajimave.. to bylo cerstve akva, ze ten pisek vypada cerstve, nove?
Na dne nebola.Ak dobre pozerám(a pamätám si) tieto staré fotky,tak čiastočne trocha na povrchu pod koreňom.
Zo svetlom som vtedy nič nerobil.Zmenil som ale celkovo prístup k starostlivosti o toto akvárium.Po dlhšom boji ale zmizla.
Nemas ji na substratu.. nebo to nevidim.. koukam na balkone na slunci..
Peklem sem myslel zoufalství, kdy cekas ze se ovjevi, a opravdu se brzo dockas, at delas co delas...
A já bych si to dovolil po sedlácku vysvětlit. Tedy když vyjdeme ze základní poučky že pro vznik je třeba mít vychýlený poměr N:P a dosadíme si to do vzorečku s hodně dlouhoun řadou druhů těch sinic, tak je klidně možný že některý reagují spíše na N a některý spíše na P. Už jsem to taky zkoušel s tím živením P, ale spíš vždycky sázím na N.

Vrzy napsal: Začal jsem tam ládovat fosfor ve velkým a sinice je pryč.
A to si ve všech ekologických příručkách můžeme přečíst, že invazi sinic spouští nadbytek fosforu.
Sinice jsou fakt zajímavě záhadné.
Jj, souhlasim.. ja ted koukam na akva a rikam si, jak tam mohla tak dlouho byt, porad přicházet a najednou proste neni..
Jak uz sem psal nekde minule, dostal sem pocit jako by se vracela ze dna u skel, az cerna supina na skle ve dne, kdyz se dostala k rozhrani dno-voda, mam pocit ze se spoustela sinice... jen dojmy.. odrbal sem sklo, vytrhal rostliny a brutalne nekolikrat odkalil dno, az sla jen cista voda.. osazel, chvilku se drzela v korenech plovoucek a na listech u hladiny, postupne zmizela.. zatim je klid.. ale sklo zacina na strane okna v prostoru dna cernat.. necham to a uvidim co se bude dit..
Ja mel sileny nekontrolovatelny invaze, co sem zkusil nemelo ucinek.. krome zatemeni..
Takove akva peklo bych rek..
Neviem, mne sa raz pred pár rokmi objavila sinica a odvtedy je tam - len v jednom z troch akvárií. Síce v malej miere (stav ako poslal Vrzy som nikdy nemal), ale predsa. Z nadhľadu sa dá povedať: Dajme rastlinám všetko, čo potrebujú pre spokojnosť a s riasami / sinicami sa vysporiadajú. Takže áno, aj pridanie fosforečnanov môže pomôcť, pokiaľ ich predtým bolo proste málo (aj bez sinice). Problém je, že čo pomôže jednému, nemusí druhému.


Co ji spustilo u mě nevím, ale nejspíš vím, co mi konečně pomohlo od ní. Nebyla to jediná změna, ale byla největší. Začal jsem tam ládovat fosfor ve velkým a sinice je pryč. Rostliny začínají slušně růst a krevetky se množí jak o život
Takhle to vypadalo ještě před měsícem a dnes.
Co z toho kurnik plyne?? At to beru z jakekoli strany co me napadne, neudelam si zaver...
Co je ta podminka spusteni sinice?
A ze sem si ji uzil..
Asi moc kalim...
Maq napsal: 2) Upozorňuji na závažný omyl v článku. Tillmanova tabulka pro akvárium neplatí. Obsah CO2 v čisté vodě nezávisí na pH a tvrdosti, ale pouze na teplotě a parciálním tlaku CO2 ve vzduchu. V živé vodě k tomu přistupuje respirace (ryb, rostlin, mikroorganismů).
Lenže málokto má v akváriu "čistú vodu" (s nulovou alkalitou, nulovou tvrdosťou) - patríš k výnimkám. U mňa Tillmanova tabuľka orientačne funguje, zodpovedá tomu, čo ukazuje CO2 tester (ten je však tiež orientačný).
(Tu je to však off-topic)
Čím viac sinice mám, tým menej fosforečnanov nameriam. Vysvetľujem si to tak, že ich sinica proste spotrebováva. Teda nízke fosforečnany nepokladám za príčinu sinice, ale za dôsledok sinice. Lepšie ako pridávať fosforečnany je odstrániť sinicu (ja viem, nie vždy je to jednoduché).
1) Pokud jsi při odstavení sycení nějaké problémy pozoroval, bude to mít asi jinou příčinu, protože při tom k žádnému "přechodu" nedochází. Dále přijímají CO2 z vody, jen je ho prostě míň.
2) Upozorňuji na závažný omyl v článku. Tillmanova tabulka pro akvárium neplatí. Obsah CO2 v čisté vodě nezávisí na pH a tvrdosti, ale pouze na teplotě a parciálním tlaku CO2 ve vzduchu. V živé vodě k tomu přistupuje respirace (ryb, rostlin, mikroorganismů).
Tillmanova tabulka platí pouze v uzavřených systémech (potrubí, kotle, apod., a v situacích náhlé změny rovnováhy, kdy CO2 nemá čas skrz hladinu proniknout do nebo ven). Akvárium je otevřený systém.
Na burčák jsem se vykašlal, bylo to hrozně nestabilní, takže CO2 nesytím.Sice nestabilní ale pořád je to CO2, rostlinám při jeho zrušení trvá týden než se přeorientují na jiný příjem uhlíku a to je potom šance pro řasy a sinice protože těm to trvá v řádu hodin.
maniakva.sweb.cz/… 
Ja bych poradne odkalil do hloubky, fakt dukladne, znovu osazel, srovnal pomer, zatemnil na 6-7 dnu, po odtemeni odsal vse co je, a zacal pomalu svitit 6h denne, pokud nemuzes svetlo stlumit, plovoucky, papir na kryci skla... a po tydnu po hodine pridaval.. na celou hladinu plovouci kytky a opravdu pomalu ubiral..
Zdravím,
tak už mám konečně testy od JBL, tak jsem to hned přeměřil.
NO3 - 15 mg/l
PO4 - 0,2 mg/l
Z toho tedy vyplývá nepoměr mezi dusičnany a fosforečnany. Pro úplnost jsem ještě psal do PVK ohledně fosforečnanů ve vstupní vodě a fosforečnany nestanovují, jelikož pitná voda kterou dodávají spotřebitelům prý fosforečnany neobsahuje.
V sobotu plánuji rozsáhlejší údržbu, budu hýbat i s nějakými rostlinami, takže to je příležitost k hloubkovějšímu odkalení. Momentálně je situace v nádrži taková, že se sinice po předchozím odstranění vrátila a řekl bych, že je to teď ještě o něco horší než když jsem psal minule. Nemám teď bohužel čas jí redukovat, dostanu se k tomu až o víkendu. Světlo je momentálně na 9 hodinách (5h svícení - 4h pauza - 4h svícení). Na burčák jsem se vykašlal, bylo to hrozně nestabilní, takže CO2 nesytím. Velký problém vidím v osvětlení, které je pro low-tech dost silné (intenzitu se snažím redukovat plovoučkama, obšírák snad splaším v neděli na burze, naštěstí se pistie celkem rychle množí). Do budoucna přemýšlím o CO2 setu, ale to teď ještě není aktuální.
KH2PO4 už mám namíchaný, mám tedy přidat? A mám se hned od začátku držet poměru 16:1, viz.
akvarijni-hnojivo.cz/… , nebo začít nějakou menší dávkou? Předem díky za rady

Starší reakce
Ani moje vodarna neuvadi.. zavolal semm tam, poprosil pani, domluvil se a poslala mi za cely rok po4 ve vstupni vode, ktere meri..
Antibiotika bych nechal jako nejposlednejsi
Me se osvedcilo zakryt hladinu
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_pteridoides, rychle roste, uplne zarostla hladina a postupne odebirat a poustet vic svetla, srovnat pomer po4-no3, a na tyden zatemnit.. zatemnoval sem za 2,5 roku asi 6x.. ted mam zatim klid.. abych pravdu rekl, nevim co bylo hlavni pricinou..
Chce to peclivost v udrzbe, caste vymeny vody, odkalovat.. ale dnes jako bych mel pocit, ze nejdulezitejsi v boji s ni, bylo vytrhani rostlin a Fakt dukladne hloubkove odkaleni dna. pokud zacinaji prvni naznaky, zvysit udrzbu.
Zatemneni resi nasledky a s velkou pravdepodobnosti se vrati.. ale mas cas na lepsi udrzbu, pokusy, atd..
Jak pise vaclav uv lampa bude dobry pomocnik v boji
Antibiotika jsem dvakrát použil ale některé rostliny pak měly růstové defekty a tak jsem toho nechal a používám UV lampu. V současnosti už jen jako prevenci jednou za 14 dní přes noc.

To bohužel nevím, PVK ve svém rozboru fosforečnany neuvádí.
Předevčírem jsem ze dna odsál všechno co šlo, rostliny očistil, stáhnul světlo zpátky na 9h a prozatím je to ok. Už mám objednané testy od JBL (PO4 i NO3), tak začátkem příštího týdne změřím.
Ještě jsem za ty dva dny pátral a narazil na antibiotika a peroxid vodíku. Máte někdo zkušenost s aplikací na sinici? Předpokládám, že to je spíš nouzové řešení, které nevyřeší příčinu.
A fosfor az po zmereni..
Kolik mas ve vstupni vode?
Zkus se vrátit na těch 9h, jinak tohle bych na zatemnění neviděl, kalamita sinice vypadá úplně jinak

Měřil bych pravidelně i NO3 (a doporučuju koupit JBL test), 12mg/l nemusí být dost, pokud se hodně svítí a dávkuje CO2.
Ubrat na světle myslíš snížit intenzitu nebo dobu svícení? Bohužel mám pouze základní Juweláckou rampu, která neumožňuje regulaci. Je to teda cca 5 dní zpátky co jsem prodloužil dobu svícení z 9h na 10h, takže možná v tom světlo nějakou roli hraje, protože do té doby se ta sinice objevovala v minimálním množství. Jinak ano, trápí mě i zelená řasa se kterou bojuju už asi měsíc a prozatím ne úplně úspěšně. Z toho důvodu jsem se rozhoupal a dal dokupy burčák (byť samozřejmě vím, že to není ideální a stabilní způsob dávkování CO2), protože ta nádrž se mi zdá přesvětlená a po necelém týdnu aplikace to vypadá, že rostlinám to prospívá (Vallisneria se úplně zbláznila, L. repens která docela stagnovala začala asimilovat a rozrůstat se, bahnatka roste doslova před očima). Takže doufám, že rostliny začnou prosperovat a tím se začnu řasy zbavovat.
Jinak pánové děkuji za reakce, vzal jsem si z toho tedy to, abych v první řadě co nejvíc mechanicky odsál/odstranil a poté se zaměřil na fosfor. KH2PO4 mám už dokonce v ledničce namíchaný, mám tedy začít aplikovat nějaké minimální množství? A co nejrychleji sehnat PO4 test

A v případě že by se to nelepšilo, nebo zhoršovalo, tak zatemnit.
Nezmatkoval bych, ale mechanicky bych určitě odstranil, co půjde. Vidím tam jestli se nepletu i zelenou vláknitou, která by mohla znamenat málo NO3. Obecně bych se na hnojení opatrně zaměřil a pokud to jde, tak bych asi ubral trochu na světle.
Osobně bych KNO3 nepřidával, dle testu ho máš dostek. Zkusil bych nejdříve mrknout na ten fosfor, nesmí být nulový. Podle mně to není na zatemnění, nevidím tam extra kamalitu, ale počkej si na názory i ostatních
Co nejvíce toho odsaj zatemni a sežeň si Dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4)a doporučuji i test, pak odkal znovu a začal bych opravdu mírně hnojit. Ten tvůj substrát do sebe asi něco vcucne tak uvidíš.

Starší reakce
Tak ako spomína kubaa. V dne toho svetla nebude. Ale vo vode sa môže rozpustiť. Keďže tam šlo toho neúrekom. Hold už rok sa snažím o prírodné akvárium a žiadna sláva.
Zrovna ve dně toho světla moc není.
4 20.03.2018 14:00 Maq – Re: Dzumigar
Acriflavin je poměrně snadno odbouratelný, rozkládá se především světlem.
Jestliže máš problémy týdny nebo dokonce měsíce po aplikaci, s acriflavinem to asi nemá nic společného.
To aj mňa napadlo vymeniť dno.Včera som vytahal rastliny a korene boli pekne obzvlášť krypta. Staré listi otrhal tak uvidíme. Rozhodol som sa ešte počkať.
Je možné, že je to v tom jílu. Voda z RO to určitě vytáhne lépe. Zkoušel bych to dál, ale pokud se to časem nezlepší, asi by to chtělo zvážit výměnu dna.
Dno mám pálení íl - keramzit. Tak robím ako píšeš. Už pol roka. Je to lepšie ale stále to nie je ono. Odkedy dávam vodu z RO tak je eto lepšie.
Z čeho máš dno? Pokračoval bych v častých výměnách vody a nasadil to uhlí. Odkalil bych co nejdůkladněji. A doufal. Neutralizační roztok na akriflavin asi neexistuje.
Do 210l, ale rybky žijú dokonca sa aj množia.
Len rastliny stagnuju a rastú ako na hojdačke. Raz rastú raz nie.
Preto som chcel nejaký neutralizacny roztok.
Vodu stále mení raz za týždeň niekdy aj dvakrát do týždňa.
Do kolika litrů

?
A jaký to má vliv na akvárium? Jedna věc je voda, z té to dostaneš výměnami a/nebo uhlím. Druhá věc je, že se to asi naváže na všechny možné organické i některé anorganické povrchy (kořeny, pálený jíl, apod.) a může se to asi dlouhodobě uvolňovat.
Ja som ho vtedy tam šupol 5 gramov.

Z vody bys ho měl dostat filtrací přes aktivní uhlí.
Nazdar dňa 12.10.2017 ste riešili acriflavin. Mňa by zaujímalo ako sa dá neutralizovat v akváriu. Asi som to v jeseni s nim prehnal v boji proti sinici. A môže robiť problém. Veľmi by som ocenil fundovanú radu.
Přidat reakci
1 ...... 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81908x