Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Nejlepší na žabráky je cyprinopur.Dlouho jsem používal chloramin a nevěřil že by byl cyprinopur tak účinný. No jednou jsem ho zkusil a nedám na něj dopustit. Vždy po příjezdu nových ryb jim to přidám do akva a nemusím potom ani měnit vodu apod. Takže mám jistotu zdraví ryb a nemusím se hned zaobírat výměnou 3/4 vody jako u chloraminu.

Tak to já mám opačnou zkušenost,Tremazolem jsem si přiotrávil samce briliant tyrkyse.Byl bych v tomto případě opatrný.
Jestli jsi léčil v zarostlé nádrži,není divu,že léčivo nezabralo.Rostliny absorbují poměrně velkou část léčiva,bývá zvykem,v nádržích s rostlinami navýšit léčivo zhruba o 50%,ale navýšení se řídí odhadem,je to podle množství rostlin v nádrži.Výhoda je,že Tremazolem se nedá předávkovat,jen to víc stojí.
Já jsem neúčinnost nezaznamenal,nevím,jak ostatní,ale možná bych bral v potaz i rezistenci na léčivo při časté léčbě...
Dobry vecer ma nedko zkusenoti ze mu tremazol nezabral??prelecil jsem ve ctvrtek druhy den opet 3 ryby dychaly na jednu zabru<Vcera znovu prelecil tremazolem a dnes znovu 2 dychaji na jednu diky za radu.
Starší reakce
Tohle já vím.Pak je zajímavé,že mne to ve dvou akváriích za dva roky nepotkalo.Správná údržba???"Je to možné" jsem odpovídal na to,že 10% vody měním každý den a možná to dělám sám,že jsem asi jeden z mála i když mi to nebylo doporučováno.

Je to ,protože vajíčka ,cysty nemocí jsou rozeseta po celé nádrži a to milionech kusů a nejvíce se drží v takovém jemném šlemu na skle v písku na rostlinách no všude a jsou jím dokonale chráněny.Pouhá výměna vody úplně nestačí, oproti tomu holému akva s gibošem ,který jezdí a výří čistí a s jemnou filtrací je údržba mnohem snažší.Apokud se zadaří ve staré vodě tak se žábrohlísti najednou tak rozmnoží ,že je hotovo a nemusí to být několik dnů oni to umí do 36 hodin.Terčovci jsou ryby klidně plující a dostatečně velkou plochou a žábrohlísti se velice dobře přichytávají.Pokud je dobrá udržba tak to jde i v zarostlé nádrži ale těch co to dokáží moc není ,spíš stím každý bojuje.
Je to možné,někteří mi to nedoporučovali!!!Ale za dva roky(možná déle,už nevím kdy jsem si je pořídil),jsem neměl žádný problém

Já,každý den 10% a už dva roky

Taky se tomu přikláním, absolvoval jsem něco podobného. Ikdyž jsem měl koupené disky týden v karanténě, jakmile jsem je dal do akva k původním, jeden starý marlboro OK, ale zbytek blue tyrkys do rána ztmavlo, začali se naklánět, dýchali normálně, ale postupně přestali hýbat ploutvičkami u žaber a lehali. Řešení - okamžitě z akva ven do karantény, Sera Omnipur dle návodu, po třech dnech zlepšení, po týdnu OK, po dalším týdnu dány zpět do akva (zatím rovněž přeléčeno Omnipurem). už nikdy nedám nové terčovce ke starým bez preventivního přeléčení omnipurem nebo tremazolem.
LANOUR napsal: Otrava cim?Vodu menil kazdy den skoro.Ted pri lecbe costapurem taky kazdy den.Proc vcera vecer noprmalne plavyly a rano lezej?Dekuji za vas cas,jsem rad ze nejde o moje ryby
LANOUR napsal: zaprisah se mi ze meni vodu kazdy tyden ale ja u toho nejsem.
Nejdřív mění vodu skoro každý den, teď už každý týden, a když si problému všimne až když ryby leží a prohlásí že problém vyvstal během pár hodin. Tak jen zopakuji že je to blb co ani není schopen podat pravdivé informace, které by pomohli určit diagnózu

Nezlob se na mě ale už ani nevěřím tomu co píšeš

No a tím jsi stanovil finální diagnózu -žábrohlísti.
muj nazor je asi takovy: urcite je hodne lidi co maji zarostlou nadrz a v ni placky bez problemu, ale mnohem jednodussi je mit placky bez rostlin. Na krase akvaria to urcite neubere a nemas tolik problemu

Já si myslím, že ty fotky jsou udělaný tak 4.-6.poté, co byly do nádrže přidaný nový ryby a rozjeli se žábrohlísti. Kdo to jednou zažil, ten už to nezapomene

Musíš uznat, že ta ryba na fotce č.2 je přesně ta v tom pokročilejším stádiu, prostě je to celý divný a naše podezření o těch nepravdách se budou zakládat na pravdě.

rriki napsal: Kluci už podle fotky jsou to žábrohlíst a stará voda,klasika u zarostlých nádrží a neměnění vody
Pokud máš pravdu, tak by to muselo být poslední stádium a dodané informace jsou buď lživé nebo je majitel totální blb

Není to klasika zarostlých nádrží,ale neměnění vody.

Novi tercovci? Byli v karantene nez je dal do nadrze k ostatnim? Jak dlouho pote co ty nove ryby dal do nadrze se objevily problemy?
Kluci už podle fotky jsou to žábrohlíst a stará voda,klasika u zarostlých nádrží a neměnění vody
Bob66 napsal: Pokud je bude léčit na něco co nemají, tak to léčivo jen ještě víc zatíží jejich oslabený organizmus
Proto jsem psal,že jestli jedou ryby na obě žabry,není léčba na žabrohlísta relevantní...Možná jsme si jen nerozuměli,,nebo nakonec rozuměli...Ano,zbytečná léčba organismus ryb oslabí,když nevím co léčím, a jak,je to průser...
Ja dekuji a doufam ze osobne tyto rady nebudu potrebovat at vsem plavou

Pokud je bude léčit na něco co nemají, tak to léčivo jen ještě víc zatíží jejich oslabený organizmus

Díky chlapci za rozbor a pomoc, snad si z toho kolega kolegy vybere to správný řešení.
Asi tak,maximálně přidat protiplísňová léčiva,třeba Akriflavin,a čekat.Měnit vodu,a nemíchat léčiva,což mám také podezření...
Romy napsal: Jestli jedou ryby na obě žabry,je léčba na žabrohlísty bezpředmětná...

A ještě víc ty ryby zatíží

S těmi informacemi co vím, bych mohl tak maximálně měnit co nejvíc vodu

Jestli jedou ryby na obě žabry,je léčba na žabrohlísty bezpředmětná...
Je nejaka zachrana?Co by jsi delal?
Žábráci se mohli jen přidat k počátečnímu problému, ale ten Tremazol nevyřeší

Ichthyobodo,neboli costia určitě ne...Podle toho,co píšeš,je reakce ryb příliš rychlá.Otrava čím? možná krmením,možná posráním filtru,možná jinou reakcí ve vodě...K něčemu dojít muselo...
Při pohledu na ty ploutve tak nevěřím že byla měněná voda skoro každý den

Žábrohlísty by jsi poznal hlavně podle dýchání, ale o tom nepíšeš nic

Pokud nevíš co jim je tak je nesmysl dávat jedno léčivo za druhým

Tohle nevypadá na žábrohlísty, pokud ryby leží na hladině a na dně, tak souhlasim s tím co napsal Romy, Ph šok nebo otrava

Ten Costapur jim spíš přitížil a ještě více oslabil

0 23.01.2013 21:22
LANOUR [55] Toto mu poradil kolega z prace ze stranek akvarijni.cz ja ty ryby videl na fotu dnes rano a ted vecer jsem byl u nej.bičíkovec zhoubný (Ichthyobodo necatrix, syn. Costia necatrix) - Cizopasný kožní bičíkovec, usazující se na ploutvích, kůži, žábrách i na rohovce oka. Při napadení dochází u ryb ke zvýšené tvorbě kožního slizu, objevuje se bělavý, modrošedý zákal, který je viditelný zpočátku jen pod určitým úhlem a teprve při silném napadaní se později tento povlak až loupe. Ryby mohou být apatické, těžce dýchají, mají zplihlé, slepené nebo až roztřepené ploutve, zakalené oči. Při silných nákazách mohou některé ryby uhynout již po 48 hodinách. Také tito bičíkovci se množí dělením. Dospělí jedinci po opuštění svého hostitele vytváří cysty s životností až 7 hodin. Nenajde-li parazit svého nového hostitele, hyne po 20-60 minutách. Invazi parazitů podporuje přerybnění akvarijních nádrží.
Léčba spočívá v okamžitém zvýšení teploty vody na 32-33 °C, kterou udržujeme při silném vzduchování minimálně po dobu 30 hodin. Současně použijeme při minimální filtraci některý z dezinfekčních přípravků (malachitová zeleň, metylénová modř, Acriflavin, TERAP-AC, TERAP-CHIN, FMC, Costapur). Každý den měníme 1/4 objemu vody v nádrži a přidáme odpovídající část původní dávky léčiva. Léčebnou kúru udržujeme minimálně po dobu 8 dnů.
0 23.01.2013 21:09
Romy [1840] - Cichlidy Tak rychlá reakce není normální,vypadá to na pH šok,nebo na lež,co se týče informací,otravu,nebo něco podobného.Costapur je na krupici,ne na jiné nemoci,ale na reakci s vodou bych to nehádal.
Pokud se ryby během několika hodín točí na záda,bez ohledu na výměnu vody,je to otrava,nejspíš z krmení.
Nijak extra rozežrané šupiny nevidím,možná tak odřeninu,ale tmavé zabarvení ryb je důkaz toho,že jim není dobře.To není krátkodobá záležitost...
Pokud to dobře chápu, začalo to ty terče kosit najednou. To by podle mých zkušeností mohla být buďto otrava (krmením nebo je něco špatně s vodou) anebo žábrohlísti. Nepřidával náhodou ten kamarád během posledního týdne do akvária nějakou novou rybu?
Nebylo to akvo před tím léčeno na něco jinýho?
Určitě v akváriu, jak je popisováno v tom článku od Bob66, hlavně to dávkování. Určitě bych ještě vydržel, chtěl bych, aby ten můj názor někdo potvrdil nebo vyvrátil, přecijenom to nejsou ryby za 5 korun.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65494x