Pancéřníček - chov
Ano, už jim tam bude těsno, oni to nejsou žádní drobečkové, dovedou pěkně narůst, to narušení rovnováhy bych u prosperujícího dobře jetýho akvária nepředpokládal, ale je zde ta otázka plochy dna a množství ryb.
Ahoj, mám jednodruhové akvárium, 60x30x30 a v něm sedm různě zachráněných pancéřníčku zelených.
BTW, když jsou v akva sami, celý den jsou vidět a rejdí po celém akva. Je to úplně jiné, jak když jsou ve vícedruhovém.

Akvárium krásně prosperuje, rostlinky perfektně rostou. Akva je prakticky bezúdržbové, skla čistá. Pouze filtruji, nezavzdušňuji, kyslík z rostlin plně stačí.
Pak mám v jiném, stejně velkém, dalších pět pancéřníčků zelených. Ty jsou společně s neonkami a pancéřníčkem kropenatým (ten se bude během měsíce stěhovat do 120).
Můj dotaz zní, zda můžu těch pět přidat k těm sedmi, zda už jich nebude moc na tak malé akva, zda tím výrazně nenaruším ekosystém akvária.
Máte někdo konkrétní zkušenost?
Starší reakce
0 29.04.2017 11:17 Matko678 – Pancérniček odchov
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako je to z odchovom pancierničkov zelených pokúšam sa druhý krát o odchov ale stále neúspešne mám dvoch samcov krásne sfarbenych a jednu samičku guľatú takú bledšiu ale tiež veľmi peknú sú dospelé a vo výbornej kondícii v akvarku majú veľký apetít stále snoria po dne či niečo nenájdu a občas sa zlutujem a hodím in viac krát za deň tabletu ktorej sa potom nevedia nabazit, kŕmiť ich možno viac akoby bolo potreba ale všetko vždy zjedia ... ide však ale o to že keď ich dám do druhého 10l Akva znížim teplotu vodu a chcem aj zvýšiť príjem potravy nezjedia takmer nič .... neviem či je to stres alebo prečo v Akva nič nemám len maličký filter čo im filtruje vodu bez uhlia... prvý pokus boli v nádrži viac ako týždeň ale neúspešne ... veľa toho nezjedli ... neviem. Mi im chyba dno alebo nejaký úkryt alebo prečo sú take bojazlive ... v Akva ich môžem chytiť takmer rukou ... tento druhý pokus sa mi zdala samička o dosť silnejšia ako pred tým mala pekne plne bruško a skusal som kŕmiť menej či neni prejedena ale posledné dni sa mi zdalo že jej bruško aj tak rástlo takze si myslím že sa naplnila ikrami tak som ju dal s oboma samcami do malej nadrzky ale vôbec sa nenaháňaju celé dni len ležia na dne ani jesť nechcú ... teplota je 21-22st viete mi niekto povedať kde je chyba alebo čo zlepšiť aby sa im začalo chcieť ? Ďakujem

Starší reakce
28 není nic až tak dramatického... S ohledem na chované ryby...
Jenom ale podotknu, že při boji s krupicí ti 28 moc nepomůže... To můžeš rovnou nechat těch 25 26 co tam máš... Na krupici budeš potřebovat 31 a denně odsávat dno a měnit vodu, ale to už je jiné téma...
Viděl bych to skutečně na nějakou stresovou reakci...
Starší reakce
Starší reakce
Ploutvičky mají nahoře občas ukousle, řekla bych ale že je to dílo teter. Děje se to od té doby co jsem je do akvária přidala... Ještě mě napadlo že mám v akvárko trochu rasu, může to být sinice a mohla by to být příčina? Na dekoraci jsou zelené skvrny bez vláken a na anubiadu je sem tam zelený až černý povlak taky bez vláken...
Zdají se mi načaté ploutvičky, ale možná se pletu.
Ok děkuju. Vše v prezentaci platí, jen už nehnojím... Byla jsem na přelomu ledna února tři týdny v cizině a o akvárko se starala mamka. Odkalila jsem před odjezdem a po příjezdu. Mamka jen 2x vyměnila vodu, možná víc než měla udělal se lehce bílý zákal... Ale první rybka zemřela hned tři dny po mém odjezdu ještě než do toho mamka zasáhla a další až asi týden po příjezdu. Delala jsem i testy vody a hodnoty byly ok. Mohlo to mít souvislost?
-no proto
-jenže aktualizací jedné fotky se toho stejně moc nedovíme,
-zkuste zkontrolovat čistotu filtru, hodnoty, odkalte dno, vyměnte třetinu vody 2x do týdne
-čištění filtru a odkalování se neprovádí souběžně, proto uvádím kontrolu
-pokud nejsou známky onemocnění, tak bych léčivo vynechal
-může se jednat o špatnou biolog. rovnováhu v akváriu
-sledujte nadále chování ryb a nepřekrmovat, spíše ubrat na nějaký čas,střídmost

Prezentaci mam na profilu - je to to 54 l
aha - nebyla aktualizovaná, tak ted uz by mela byt

-to bude chtít prezentaci akvária

Ahoj, prosím o radu. V lednu mi zemřel první pancéřníček skvrnitý, byly mu necelé čtyři roky, tak jsem si říkala že to bude věkem, nepozorovala jsem na něm žádné známky nemoci (samička), v únoru zemřel druhý pancéřníček skvrnitý (táke čtyřletý, samička a bez známek nemoci) a dnes jsem našla v akva mrtvého pancéřníčka pandu, kterého jsem v říjnu odchovala z potěru... Může jít o nějakou nemoc? Co bych měla udělat? Měnit teď častěji vodu? Uhlí do filtru? Nebo nějaké léky?
Děkuji za rady

Starší reakce
Díky za názor

Nemyslím si. Mám je na Profi Soilu, měl jsem obavy že budou rýt, ale jsou tak drobní, že mé obavy byly zbytečné. Navíc, když jak píšeš máš rostliny dobře zakořeněné.
Zdravím, hrozí že by mi Pancéřníčci třískvrný vytahovali montecarlo ze dna? Zakořeněné je dobře, ale říkám si když tak rádi šmejdí ve dně...

nejedná se o zde zatím prezentovanou nádrž, to jen kdyby někoho napadlo že tu co zde mám je na ně malá

Starší reakce
OK.Díky.Je to fakt,že by to vypadalo asi jak v cirkusu.Asi jen doplním skvrnitý o 2-3 ks.
Přidají se, ale bude to vypadat jakoby neučesaně, nevynikne ani jedna parta. Jsem spíše vyznavačem nemíchání a posolování jednoho druhu do pořádný party.
0 12.03.2017 20:07 Bacoun – Pancéřníček panda dohromady se skvrnitým
Zdravím,
Chci se zeptat,zda máte někdo zkušenost s chovem pancéřníčka pandy se skvrnitým dohromady.Jestli je potřeba dokoupit hejno cca.5- 6 ks pand,nebo se panda "přidá ke skvrnitému". Mám založené čerstvé AQ 126 l a chtěl bych tam přesunout 5 ks skvrnitých až to bude možné cca.za 5 - 6 týdnů,které mám momentálně v 54 l a dokoupit pandy.Chtěl bych zkusit také chov jiného pancéřníčka,než jen skvrnitého.Předem díky za radu.
U Tebe nemá co pohledávat.. Takže souhlas s Afem. Někomu ho daruj...!!
Já osobně bych ho zkusil darovat.
0 11.03.2017 18:23 katulik001 – panceřníček v 30l
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám jednoho pancéřníčka skvrnitého, který mi zbyl. Je v 30l akváriu, mám pro něj koupit kamarády stejného druhu nebo mohu i pancéřníčka pandu? Utvoří hejno? Jde mi taky i o to jestli je pro něj lepší být v 30l sám spolu s betou, nebo více pancéřníčků spolu s betou. Byl mi doporučen na burze, nemám vzduchování.
Děkuji za rady.
Starší reakce
No mě šlo hlavně o lehkost písku, ne zrnitost.

...a tak si odpovím sám
Nakonec jsem pořídil Corydoras habrosus (panceřníček třískvrný). Moje obavy z kombinace dna Profisoil a těchto malých pancíků, byly zbytečné, jsou velice drobní a tak je tato kombinace úplně v klidu. A nemyslím si, že až trochu porostou, že se to zásadně změní. Děkuji za konzultaci uživatelce ivaha

.
Starší reakce
Ahoj.
Máte někdo někdo tyto pancíky na Profi Soilu, nebo Liaporu? Jak to jde dohromady? Jsou dost malí, tak si myslím, že by v tom zase neměli tak moc vrtat.
Starší reakce
Ja je odchovaval v akva s neonkama a tetrama a dalsima rybama. Mel jsem spoustu mechem porostlych kamenu a Blyxu. A pochopitelne plne zarostle akva. Obcas je i nasal filtr a pak jsem je odtamtud vylovil po par mesicich, kdyz jsem cistil.
Už je dost velký, teda měl by být. Hodinu před zhasnutím světel nakrm o trošku víc, než obvykle a hodinu potom, co světla zhasnou, ho vypusť...
On si přes noc schovku najde... Ale buď připravena, že další dva měsíce ho neuvidíš ani ty. Ale někde bude, pevně věřím...
Prosim o radu 23.rijna se mi vykulil pancernicek panda, mám ho v síťku v akváriu. Kdy jej můžu dát mezi ostatní? Mám v akváriu kromě panciku taky 8 teter krvavých... Díky
10 12.12.2016 11:52 R
lacewings [5677] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy - trochu to upřesním a i částečně rozvinu
- obecně v genetice
- pokud se v celkovém kontextu budeme bavit o ino genu (albino,lutino) jako takovém, tak ten skutečně může být aktivován různými způsoby tzv. Modifikátory, které mohou tedy vznikat spontálně nebo hybridizací, proto je ino mutace jak recesivní, tak i neúplně dominantní vázaná na pohlaví.
-zpět k rybám
- Albino
- pokud se bavíme o albinisnu u panceříčků, tak zde u ohoto druhu, je tento ino gen recesivní
- Lutino
- označujeme LL, mutace s ino genem je recesivní a především známá v chovu guppek,
- jedná se o mutaci která svým vzhledem se od albinotické formy odlišuje poněkud tmavším zabarvením , spíše do žlutého spektra barvy.
- jedním z markantních znaků pro tuto mutaci je tmavá vínověčervená barva očí, v důsledku většího výskytu melanoforů. Při náhledu z profilu, se proto oko jeví jako tmavé.
- Lutino jsou po stránce genetiky ke šlechtění velice vhodné zvláště pro příjem (vlohu) červené barvy,
- výše uvedené, je pouze takovým obecným náhledem,

Netusim, jestli vsechny ryby maji albinismus zpusobeny stejnou mutaci (vsadil bych se, ze ne) a jestli je to ve stejnem genu (nevim, ale dost o tom pochybuju). Ja jen napsal, ze albinismus nemusi byt recesivni. Je spousta negativne dominantnich alel a dovedu si prestavit, jak nefunkci produkce, trasport ci ukladani pigmentu je ovlivnem mutaci, ktera bude dominantni.
Tak když už jsme zabředli do téma genetika (zamyšlení pro redaktory - vytvořit téma genetika a tam tohle všechno napřesouvat, v každém druhém vlákně se řeší něco, co patří spíš tam), tak se ještě zeptám, kdyz se tato debata poměrně slušně rozjela...
Jak je to s Gold ama? Myslím variaci Gold, která vypadá jako albín, ale nemá oči červené, nýbrž černé, nebo modré, nebo ... no prostě tmavé, nikoli červené jako albín...? Načetl jsem, že je to způsobeno ztrátou pigmentu, teda kromě jedné barvy, té, co dělá ty oči... To je tedy také "nemoc"? A platí pro taková křížení stejná pravidla, jako pro albíny??
Předem díky za odpovědi...
Když on se tady nediskutuje Waardenbergův syndrom nebo něco podobného, ale albinismus u ryb vyvolaný nefunkční tyrozinázou (na což ten Mendel stačí

). Máte po ruce nějakou citaci práce, která by u ryb naznačovala něco jiného? Zajímalo by mě to...
Albinismus nemusi byt recesivni. Zalezi co ten konkretni albinismus zpusobuje.
A mimochodem, Mendelovska genetika je jen mala cast genetiky; Mendel mel docela kliku, ze si vybral hrach.
-Albinismus je neschopnost syntézy pigmentu melaninu. Jedná se o recesivně dědičné onemocnění.
-Nejde tedy o barevnou mutaci.
-Při spojení albino x albino ,tak u tohoto odchovu, poměrně dost často dochází k různým vývojovým vadám některých jedinců.
-Nejde přímo o úmrtnost, ale je třeba menší vzrůst, páteřní defekty,snížená imunita atd......
-V případě chovu a odchovu je proto výhodnější spojení
Normální/Albino x Albino
-případně
Normální/Albino x Normální/Albino
-Přírodně zbarvený jedinec ,nesoucí albino gen, je značen Normální/Albino, hovorově se používá výraz štěpitelný
Ano, dva albíni mohou dávat pouze albíny. Skoro bych tipoval, že takové věci bych si býval u ancistrusů všimnul, samozřejmě je to nesmysl.
Tak díky za objasnění. Je to více jak rok, co mi tady někdo vysvětloval, v souvislosti s ancákama, že jak se do toho přimotá albín, tak už to budou jen albíni... Až budu mít trochu času, tak to pohledám...
A úplně poslední: když to budou dva albíni, tak se budou sypat jen albíni, že? Nehrozí, že by se objevil normálně zbarvený kříženec?
No to je to, co je v bodě b/: Jeden rodič albín a druhý rodič normálně zbarvený, ale geneticky "kříženec". Půlka potomstva normálně zbarvení kříženci, půlka potomstva albíni.
Díky za informaci. To, co jsem vyplodil, byly základy pochycené na škole, leč nikdy jsem je neuváděl v praxi.
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě mám doplňující:
Když se potká normálně zbarvený jedinec, ale už kříženec (z bodu B) s albínem?
Ten poměr, co uvádíte, platí pro křížení dvou přírodně zbarvených jedinců, kteří jsou oba heterozygoti, tj. "štěpitelní na bílou", nikoli pro křížení albína s normálně zbarveným jedincem.
Výsledek tření albína s jedincem "štěpitelným na bílou" je popsán v bodě b/ mé odpovědi Urtmanovi.
Takže ještě jednou starý dobrý Gregor Mendel.
Albinismus je vlastnost recesivní, divoké (normální) zbarvení je dominantní. Albín má pro zbarvení (pro jednoduchost tomu tak říkejme, ve skutečnosti jde o gen pro enzym tyrozinázu) dvě recesivní albinotické alely. Normálně zbarvený jedinec je buď a/ "čistokrevný", tj. dominantně homozygotní se dvěma alelami pro normální zbarvení, nebo b/ "kříženec" (ve smyslu zbarvení), který má jednu alelu pro normální zbarvení a jednu albinotickou.
Při křížení albína s normálním jedincem mohou nastat dva případy:
a/ Normálně zbarvený jedinec je "čistokrevný": Veškeré potomstvo (1. generace) bude normálně zbarvené, geneticky půjde o "křížence". Při vzájemném množení těchto potomků 1. generace pak v jejich potomstvu (2. generace) bude 1/4 albínů a 3/4 normálně zbarvených, přičemž z těchto normálně zbarvených budou geneticky 2/3 "kříženci" (polovina celkového počtu mláďat) a 1/3 "čistokrevní" (čtvrtina celkového počtu mláďat).
b/ Normálně zbarvený jedinec je "kříženec": Polovina mláďat bude normálně zbarvená (geneticky budou všichni "kříženci"), polovina budou albíni.
Uvedené poměry platí pro velká čísla, u jednoho výtěru s pár desítkami mláďat mohou být matematicky trochu posunuté, ale princip se změnit nemůže.
Takže když vezmu v potaz dnešní generace, tak mám vlastně pravdu, protože Doccian zřejmě nemá ty první albiny, to by byla sakra náhoda...
Chjoo, nechci studovat ještě genetiku, to už by mi prasklo...

Já si pamatuji z genetiky chatrné základy, navíc jsem chodil do školy v minulém století, ale pokud si pamatuji, tak to je tak že přírodní zbarvení je jev dominantní a albinismus je recesivní, neboli je přírodním zbarvením potlačovan. Pokud se vytře albín s přírodně zbarveným jedincem, potomstvo se dělí tak že
25% jsou přírodně zbarvení jedninci
50 přírodně zbarvení štěpitelní na bílé
25% albíni.
Pokud pak dáš vytřít albína s štěpitelným na bílou, myslím že vyjdou samí albíni, což by asi byl Tvůj případ. Ale můžu se mýlit.
Tak to už jsem z toho fakt magor... Není to tak dávno, co mi tady někdo vysvětloval, že jak se tam albín promíchá, tak je to navždy albín... Nepřemýšlel jsem o tom, neb se mi to potvrdilo na skalárách: jak se třel, ať už samec, nebo samice albín, vždycky mi vysypali samé albíny, bez výjimky...
Albíni se "z toho budou sypat" jenom v případě, že oba rodiče budou albíni. Když bude jeden rodič albín a druhý normálně zbarvený, bude veškeré potomstvo z takového tření normálně zbarvené, nikoli albinotické, a albíni se objeví až při případném tření těchto mláďat mezi sebou, tedy ve druhé generaci.
Jednoznačně se budou chovat jako jedno hejno... O tom žádná, tu barvu 2x neřeší...
Jenom bacha na případné odchovy, budou se z toho sypat pouze a jen albíni, žádné půl napůl...
Kamarádka měla snad tři druhy Pancéřníčků a chovaly se u ní jako hejno.
Přidat reakci
1 ...... 40
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 39710x