Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tloušťka skla akvária

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Tloušťka skla akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 21:51 Muž Barney [61] – Re: vóťa87
Mně taky. 12mm, níž bych nešel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 21:50 Muž Barney [61] – Re: Cajra
Cože, a to ti to jako neprdlo ? Já mám moje 100l akva z 6mm skla. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 21:50 Muž vóťa87 [207] - Rostliny
Taky mám chovné nádrže lepené z tenčího skla, než doporučují normy, ale u akvaria, které bude předpokládám v bytě či domě bych tedy nešetřil a volba 12mm skla mi přijde jako rozumná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 21:48 Muž Cajra [0]
Mel jsem doma deset let 150ti litrove akva lepene ze 4mm skla ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 21:29 Muž vóťa87 [207] - Rostliny
Lepení firmy Zekie bych zas nepovažoval za příklad super kvality...hraje se na cenu a 10 sklo mi přijde opravdu málo(navíc právě Zekia používá dost často i ty výztuhy na dně, z důvodu použití tenčího skla) a nevlepit podélné výztuhy je naprostý nesmysl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 17:01 holenda – Re: Barney
istota je istota... tak potom kludne aj z 20mm skla... ach jaj... moje 170x47x61 dxhxv mam s dvoma pozdlznymi a jednou priecnou vystuhou z 8mm skla a bez problemu uz par rokov u mna a to som uz treti majitel, takze myslim ze 10mm je az az...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:46 Muž Cajra [0]
to asi maj odzkousene, ale na 70 hloubky me to prijde malo.Nikde jsem takove akva nenasel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:42 Muž Cajra [0]
Mam od Zekie tristovku a muzu jenom doporucit.Jak cena tak profi prace potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:41 Muž prisavnik [51] - Rostliny
ked to robia z 10 mm skla tak to maju odskusane,a hlavne je to lacnejsie.12 mm sklo zbytocne hrube a tazke
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:40 Muž Cajra [0]
myslim, ze podelna je zbytecna, asi necham nalepit dve pricne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:39 Muž Barney [61] – Re: Cajra
Taky si od Zekie chci dělat set 480l akva. Též mě zarazila síla skla jenom 10mm. Nechám si to taky udělat z 12mm. Jistota je jistota. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:35 Muž Cajra [0]
Bude to lepit firma Zekia a to asi cernym silikonem.Standartne to lepej z desitky coz se me zda malo.Z dvanactky chtej asi o 800 vic, coz neni moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:32 Muž Barney [61] – Re: vóťa87
Na dno ne, jenom 2 kanty a podélná výztuha budou bohatě stačit. S tloušťkou 12mm souhlasím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:28 Muž vóťa87 [207] - Rostliny
Viděl bych to na 12mm sklo, podélné výztuhy nahoře, dvě napříč...jakým lepidlem bude lepeno?možná bych zvážil i výztuhy na dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:25 Muž Cajra [0] – Sila skla
Dobry den. Poradte prosim jak silne sklo a kolik vyztuh na akva o rozmerech 130x70x60 cm (DxHxV)Dekuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 20:03 Muž Yirka [9126] Re: TomášB
Podle tabulky by mělo stačit 10mm. www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 19:26 Muž TomášB [12] Re: xOB
výška 50cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 18:59 Muž Yirka [9126] Re: xOB
Není to tak úplně pravda, záleží také na délce a systému výztuh. Sám mám výšku 70cm a tl. skla je 10mm. Naprosto bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 15:41 Muž PrincPrincessen [19] - CichlidyRe: xOB
No já mám 150x60x60 + výstuhu uprosřed a zdá se mi to maximálně v pořádku a bezpečné, to jsem měl větší strach z nosnosti stojanu než výdrží akva ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 09:45 Muž xOB [83] - CichlidyRe: TomašB
Tlouska skla se neodviji ani tak od objemu akvarka, jako od jeho vysky. 10mm je tak do vysky 50cm na vyssi uz bych kvuli klidu v dusi dal 12mm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2008 20:20 Muž TomášB [12] Re: princPrinceseen
tak díky,já myslel že je to mac malí, tak akvárko bude možná v sobotu už doma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2008 20:13 Muž PrincPrincessen [19] - CichlidyRe: TomašB
Ano já mám taky z 10mm skla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2008 16:37 Muž TomášB [12]
ještě bych se chtěl zeptat jestli je 10mm sklo standartně na 500l

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 15:52 Muž hanz [27]
S tím lepeným spojem, to je fakt, to mne vůbec nenapadlo, že by byla menší lepená plocha a to rapidně menší. To mi za to nestojí, aby se mi jednoho dne odloupla stěna akvária :-)
S tou Zekií nevím, mam rád věci samo-doma a je pak i větší radost, když člověk má něco svého vyrobeného a ne už hotově koupeného. I cena je poté o 30-50% menší, ale tam si zase člověk kupuje odborně udělanou práci a může se na ní více spolehnout, že je kvalitněji vyrobena :-)
Ještě jeden dotaz: Kolik stojí 1m2 10mm skla? 6mm stojí 360,-, ale 10mm nevím :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 15:06 Muž filipsi [1295] – Re: hanz
Tloustka skla s delkou se doporucuje vetsi kvuli pruhybu, ale napeti bude stejne v celni i bocni stene. Ale to je jedno, v podstate mas pravdu, na bocni, kratsi steny staci (mirne, o par desetin) tensi sklo. Ale pevnostni rozdil 10-6 je ohromny, pak budou bocni steny zbytecne znacne mene pevne, to same i spoj, o mensim prurezu.
Hotove akva tohohle rozmeru z 10-ky stoji od zekie cca 3k. Kolik muzes na tech tloustkach usetrit? 300, 500? Stoji to za to?
O lepeni neceho jineho ke sklu silikonem (pvc, abs) ani na okamzik neuvazuj, to je silikonem neslepitelne. Popravde, asi neexistuje nic, cim by to bylo slepitelne tak, aby spoj byl tak pevny jako okoli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 14:28 Muž hanz [27] – RE:Filipsi
Chci lepit sám. Napadlo mne to, když jsem hledal v tabulkách jakou tloušťku skla. Uvědomil jsem si, že tloušťka skla vzrůstá délka X výška a když boční stěny nejsou tak dlouhé, tak přeci není potřeba, aby byli tak tlusté. Akvárko samonosné nebude, bude na dvou 18 LTD k sobě slepených PU. Člověk na tom docela i cenově ušetří (váhu bych neřešil, protože co to je maximálně cca 5 kg ušetřených na 300kg?) Nehledě na to, že samonosné AQ mam a nejsem s tím moc spokojen (chladnější dno). Taky jsem uvažoval i o tom, že bych ho slepil v kombinaci PVC(ABS či s čeho to dělaji :-) )desek a jen čelní stěna by byla ze skla. PVC desky se mi válí doma (10-12mm), ale mam strach s prohýbání, tak zůstávám u skla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 14:15 Štěpán
Dno a výztuhy klidně z 12 ky. Pro jistotu. Jestli si to budeš lepit sám tak hlavně dobře odmašťuj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 14:07 Muž filipsi [1295] – Re: hanz
U takhle velkeho (maleho) akvarka bych o tom neuvazoval. Co to prinese? Mirna uspora v cene skla, maly pokles hmotnosti samotneho akva, dost velky pokles v pevnosti (ale stale bude dostatecna, jen mozna uz ne "samonosne")
Ale mozne takhle optimalizovat akva jde. Spis nez kvuli pevnosti, kvuli pruhybum.
Tloustka dna by mela byt vetsi nez celni steny, pokud ma byt akva "samonosne", postavitelne na hrany.
To ti nekdo nabizi, nebo budes lepit sam?
(edit - oprava preklepu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 13:40 Štěpán – Re: hanz
Ne. Všechno desítkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 13:37 Muž hanz [27]
Fotka k příspěvku Chci si slepit akvárium, mam už i nějakou tu představu o tloušťce skla, ale raději se ještě zeptám všech.
Jaký je váš názor na kombinaci tlouštěk skla? Podélné sklo=1300x400 (tl.10) / boční=480*394 (tl.6) / dno=1300x480 (tl.6) + podélné výztuhy=1288x40 (tl.6)...
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2008 18:46 JzH
K orientaci se poziva vodni sloupec (vyska akvaria) jako jednoduche pravidlo:
vyskaAkvarka[cm]/tloustkaSkla[mm]
30/4
35/5
40/6
50/8
60/10
Toto se bezne pouziva. Ale netvrdim ze 6mm tloustka nevydrzi 50cm vysoke akvarko.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2008 12:13 Žena Voloďka [59] - Tetry
Díky Václave ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2008 18:00 Usine – Re: Voloďka
Záleží z čeho je ta zeď. V dnešní době není problém něco přidělat. Jsou různé hmoždinky podle typu zdiva. Nejlepší je ale chemická hmoždinka. www.fischercentrumzlin.cz/…
www.fischercentrumzlin.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2008 14:38 Žena Voloďka [59] - Tetry
Tak to je v pohodě ano
Ještě sranda bude s ukotvením akvária na zeď. Osobně o tomhle nemám ani páru a bojím se toho jako čert, ale budu to muset udělat, protože tam bude blbá podlaha. No prostě přítel řekl, že to bude ukotvené, tak jsem zvědavá jak to udělá hmm Měla bych (nebo přítel) něco o tom vědět než se do toho pustíme? Já vím, ještě je půl roku čas, ale chci mít v tom jasno a neschánět informace na poslední chvíli a pak čekat na překvápka hmm Jak velké šrouby nebo kotvy atd. Není někde na netu nějakej článek o tom? Díky všem moc ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2008 14:22 Muž Yirka [9126] – Re: Voloďka
V ceně většího akvaria je ta cena zanedbatelná, dle velikosti v řádech desítek korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.03.2008 12:56 Muž Horác [3942] – Re: Voloďka
Výztuhy ano či ne? Výztuhy mají smysl, pokud je na akvárium daného objemu (resp. délky a výšky) použito sklo, které není (dle výpočtů) tak úplně košer. Problém je v tom, že v těch výpočtech nemají tak úplně jasno ani odborníci (zejména u velkých nádrží - viz www.akvarista.cz/…). Jinak se mi líbí filipsiho "někdo má rád pásek i kšandy - proč ne." :o) Šetřit zrovna na ceně akvária mi přijde dost zvláštní (pokud tedy nepořizujeme rovnou celou pěstírnu - tam už by ta úspora mohla být značná).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2008 12:41 Žena Voloďka [59] - Tetry
Koukám, že dotazem jsem tu zase rozbouřila vody...teď nevím zda výstuhu či ne. No, uvidíme za čas (až to bude aktuální) co mi na to řeknou výrobci akva-a když to pujde, pujdu teda do tý výztuhy. Je to nějaká větší částka se kterou bych měla počítat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2008 08:27 Muž Yirka [9126] – Re: Nobody
Nesmíš zapomenout, že dole jsou ta skla nalepena na dno, proto i když je tam vysoký tlak tak tam nemůže být průhyb, protože dno vlastně slouží jako "výztuha". Je to trochu o fyzice, jak uvádějí kolegové, představ si to slepené z lepenky jako krabici bez dna a zatlač ze stran a potom vlep dno a zkus totéž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2008 01:17 miro03 – Re: RAP
Ja sám mám akvárium o rozmeroch 150cm-d,50cm-h,50cm-v no však je lepené s 12mm skla aj s výstuhami-je to však preto lebo bývam na 10poschodí a chcem mat klud na duší iank bi som lepil akvárium s 10mm hrubého skla.Je pravdou že aj bez vystuh vydrží,no životnost toho akvária je nižšia,je viac namáhané tlakom ako akvárium s výstuhami.Určite však stačí zlepit ho s 10mm skla ale je to už risk mat takéto akvárium bez výstuh. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 22:10 RAP – Re: filipsi
Měl jsem akvárium 150x60x45(v)cm. Profesionální výroba a mělo podélné i příčnou výztuhu. Ta byla široká 8cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 21:51 Muž filipsi [1295]
Nobody napsal: Tak to pořád nějak nechápu.K čemu jsou dobré podélné výztuhu u okraje akva?Snad jedině na položení krycích skel.Má to nějaký vliv na"údajné"vyboulení stěn uprostřed?
Největší tlak vody je u dna,tak k čemu výztuha u okraje?

Citace Vás:"i kdyz - nepredstavujme si nejak extremne vybouleny obdelnik, uprostred by to bylo par mm)."
Takže dole nic-uprostřed vyboulení-nahoře nic?To vše ve výšce akva 50cm. coze


Uff, bude to asi tezsi na vysvetleni. Uz jsme o tom jednou diskutovali, a ty jsi stale tvrdil, ze se akva proste neprohyba, nikde, a ze sklo neohnu. Nabizel jsem tenkrat sazku.
Podelne vyztuhy samozrejme maji vliv na prohnuti nadrze, bude to tak jak pises, u dna prohnuti nemeritelne, uprostred nejvetsi, nahore opet velice male, podle pouzitych vyztuh. Pokud by vyztuhy pouzite nebyly, bude to tak, ye u dna bude prohnuti nemeritelne, a smerem nahoru bude narustat, nejvetsi bude na hornim okraji. A to presto, ze tam uz nekolik cm neni voda a nic tam netlaci. Presto, ze tlak je nejvetsi u dna.
Na demonstraci tohoto jevu doporucuju treba tenkou bambusovou stepinu (nebo jinou pruznou tycku), na jedne strane ji uchytit a tlacit na ni blizko uchyceni a blizko kraje. Pak se da pochopit, jak funguje pruznost a pevnost. A prejit treba k pokusum s plastovymi vanickami na zmrzlinu :).
Pokud te to fakt uprimne zajima, ptej se pres vzkazy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 21:24 Nobody – Re: filipsi
Tak to pořád nějak nechápu.K čemu jsou dobré podélné výztuhu u okraje akva?Snad jedině na položení krycích skel.Má to nějaký vliv na"údajné"vyboulení stěn uprostřed?
Největší tlak vody je u dna,tak k čemu výztuha u okraje?

Citace Vás:"i kdyz - nepredstavujme si nejak extremne vybouleny obdelnik, uprostred by to bylo par mm)."
Takže dole nic-uprostřed vyboulení-nahoře nic?To vše ve výšce akva 50cm. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 20:58 Muž filipsi [1295] – Re: Štěpán
Jo, ja samozrejme taky, aby se to tolik neprohybalo (i kdyz - nepredstavujme si nejak extremne vybouleny obdelnik, uprostred by to bylo par mm). Jen jsem chtel tim demonstrovat zasobu pevnosti, ze nutne nejsou.
Tak abych ostatni nepletl - kvuli pruhybu vzdy, krome malinkych akvarek, hlasuju pro podelne vyztuhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 20:48 Štěpán
Já bych tam ty podélné výztuhy dal. 150 cm dlouhé akvárium bez výztuh bych viděl tak na 15 mm sklo. I když by člověk nepotřeboval podpěry na krycí sklo, tak vyrábět obdélníkový kryt je přece jenom pohodlnější než kryt na vyboulený obdélník. Kromě toho by mi pohled na to vyboulení lezl na nervy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 20:37 Muž filipsi [1295] – Re: Voloďka
Pomuze. Bezesporu bude pevnejsi, a pruhyby budou mensi (takrka nemeritelne s podelnymi vyztuhami. Z 20-ky bude jeste pevnejsi. A z 30-ky jeste vic.
Zaroven bude ale tezsi a tezsi. Akva 150x50x50 bude z 12-ky tezsi asi o 15kg nez z 10-ky.
Z desitky dobre udelane bohate staci, u zpraseneho ti ani dvanactka nepomuze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 19:43 Žena Voloďka [59] - Tetry
No já bych tu desítku měla za litr, takže si klidně připlatím za tu dvanáctku :) :) :) Hlavně jestli to teda pomůže...!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 19:05 R Muž Silent [5949]
Nádrž o rozměrech co chce Voloďka bych udělal určitě z desítky. Výztuhy tam být nemusí. Dělat to z dvanáctky je zbytečnost a dost se ten rozdíl projeví na ceně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 18:36 Muž filipsi [1295] – Re: Voloďka
Nemusis ani z 10-ky. Dokonce ani nemusis mit podelne vyztuhy (ty listy na polozeni kryciho skla) a akva to vydrzi. Jen se bude vice prohybat.
Nechtel jsem do diskuze moc vstuopvat, ale delat 130x50x60 s pricnou vyztuhou uprostred, jak se o tom ted mluvi, je pouze vyhazovani penez a komplikovani manipulace v akva, pro "pocit bezpeci" je to zbytecne. No, ale nekdo ma radsi pasek i ksandy, tak proc ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 18:29 Žena Voloďka [59] - Tetry
Takže když budu chtít akva, které bude mít cca délku 150cm, výšku 50, hloubku 50, tak nemusím mít výztuhu? Postačí, že to bude jen normální lepené akva co bude mít rači 12tl skla? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 18:08 JeeL – Re: fantasta
Diky za odpoved. Nie ze by som silou mocou trval na tych vyztuhach, len sa riadim podla toho co pisal Yirka, ktory tuto nadrz konzultoval so sklenarom a ten odporucil aj hrubku skla a aj dane vyztuhy. Ja sa v tomto praveze velmi nevyznam a preto by som potreboval poradit skor nez si to dam vyrobit. Chcem aby to bolo urobene tak, ako ma byt. Osobne mi ta priecna lista tiez velmi nevyhovuje (koli buducemu vkladaniu 3D pozadia), avsak ak to bude s nou stabilnejsie, rad by som ju tam potom radsej mal. Pozdlzne listy sa mi hodia tak ci tak - minimalne ako drziak pre krycie sklo :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 19

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 25679x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3552-tloustka-skla-akvaria?od=701