Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za plže?

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Co je to za plže?
https://rybicky.net/clanky/1055-plzi-v-akvariu-i
https://rybicky.net/clanky/1062-plzi-v-akvariu-ii
https://rybicky.net/clanky/1088-plzi-v-akvariu-iii
https://www.schnecken-und-muscheln.de/

Toto téma slouží výlučně k určení druhů plžů. Je-li plž správně určena, pak další otázky (např. k jeho chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování plžů přeje redakce portálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 15:21 Muž Michaldvd [45] - Asie
Fotka k příspěvku Kotuľka?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2012 17:18 Žena Lila1 [31] Re: tomikaaa
Není to tenhle náhodou? (kružník čínský)
rybicky.net/atlasostatnich/kruznik_cinsky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2012 14:48 R Muž romant [27987] Re: tomikaaa
Snad okružák? Ale je to střelba a křišťálovou kouli mám zrovna v opravně. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2012 14:43 tomikaaa – co je to za slimaka ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku caute,

viem ze tie fotky su dost nanic, ale znalcom hadam budu stacit :-)

 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 13:29 Muž Yirka [9126] – Před nedávnem
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku tu byla diskuse o vajíčkách okružáka. "Čistil" jsem foťák tak dávám k dobru.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 12:29 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: SanelOne
Kružník čínský rybicky.net/atlasostatnich/kruznik_cinsky

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 11:53 Muž SanelOne [5] - Tetry – Šneci
Fotka k příspěvku Co je to za šneky? Viděl sem je po 2 v jednom týdnu ve školních akváriích...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2012 21:49 Muž peter1459 [79] - AmerikaRe: snehulda007
ja by som tipol najskôr Thiara winteri pretože tuberculaty aj granyfery mam
tuberculata o nebude určite- má iný tvar ulity
granyfera asi tiež síce ma rovnaký tvar ale vystúpky nemá až tak veľké a viditeľné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2012 18:38 - Re: snehulda007
Porovnaj Melanoides tuberculatus,Thiara winteri prípadne Tarebia granifera.
(Podľa mňa bežná vežovka M.tuberculatus)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2012 13:26 Muž snehulda007 [850]
Fotka k příspěvku Pomůžete mi prosím určit tohohle šneka? Měla by to být některá z piskořek ,myslím,ale tady v atlasu neni. Je 2-3cm velká a má tendenci se zahrabávat.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2012 23:07 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Hans1983
ano a ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2012 22:53 Muž Hans1983 [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Poraďte jedná se o levatku?
velikost cca. 6mm
A ten druhý je okružák?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 15:24 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Davidi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 15:17 Davidi – ???
Fotka k příspěvku Je tohle okružák kanadský? Je to s levatkou další druh zavlečený s rostlinou z Hornbachu :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.02.2012 23:50 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Creasyczek
Říkal bych mu okružák kanadský (Planorbella duryi).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 23:06 Muž Creasyczek [1]
Fotka k příspěvku Ahoj. Poraďte mi prosím, co je to za šneka? Asi jsem si ho přivlekl s nějakou rostlinou a zatím se mi ho nepodařilo určit.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.02.2012 11:26 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Davidi
Obyčejná levatka ostrá (Physa acuta). Nechat šneci v akváriu je jedna z nejlepších věcí, které pro tamní kytky můžete udělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 11:10 HaDaS Re: Davidi
Mně to připomíná tohoto : rybicky.net/atlasostatnich/plovatka_toulava , ale jen připomíná. Johan by ti mohl odpovědět přesněji.
Každopádně je to hezký plžík. Pokud máš zdravé akva, tak se ho neboj. On tě nesežere. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 10:41 Davidi – ???
Fotka k příspěvku Prosím o určení druhu. Je to nechtěný suvenýr z Hornbachu v Plzni :-(. Jednoho jsem našel před týdnem při nákupu rostlinek, ale tento druhý mi prklouzl a našel jsem ho až dnes a mám obavu, že už se budou jen množit a množit...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2012 17:37 - Re: Michaldvd
Áno.Je to len sk a cz názov.Práve preto treba ísť v latine. ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 13:20 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: prasan
Vežovka malajská je Piskořka věžovitá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 13:08 - Re: Michaldvd
Je to ona.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 13:06 Muž Michaldvd [45] - Asie
Fotka k příspěvku Je toto Piskořka věžovitá alebo to môže byť nejaký iný slimák?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 21:01 Muž kaqpo [7]
Fotka k příspěvku Čaute neviete mi poradiť čo je to za slimáka ? priviezol som si ich na rastline, nie žeby mi vadili len ma zaujíma čo sú zač nakoľko som ich podľa obrázkov z atlasu nedokázal identifikovať.
Edit: Neviem kde som pozeral vtedy do atlasu ale už viem že je to levatka tak nič :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2012 19:34 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: ola
kytky žerou jen ty co se jim nedaří a odumíraj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 19:28 Žena ola [31] Re: romant
No, on je ten šneček docela hezkej. Je pěkně kulaťoučkej. Hlavně, aby mi nežral kytky a nebylo jich tam za chvilku tisíc. A zdá se mi, že dost rychle roste. Jak může být asi velký?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 19:06 R Muž romant [27987] Re: ola
Podle mě je to nějaký okružák, nebo kružník, to nedokážu určit přesně. Pokud je v akváriu máš, tak s tím nejde už dělat nic jinýho než s nima žít. Když se člověk normálně stará o dno a nepřekrmují se ryby, tak se jejich populace nijak kamamitně nezvětšuje a jsou to dobří pomocníci při údržbě akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 18:43 Žena ola [31] – Copa je to zač?
Fotka k příspěvku Asi s rostlinkama se mi do akva přiženil tenhle šnekouš. Původně jsem viděla jen jednoho, teď už se mi zdá, že se počet zvýšil aspoň na pět. :-| Zkoušela jsem najít, co je to zač, ale ty šnekáči mi připadají všici stejní. hmm Identifikuje mi ho někdo, prosím? A co s ním? Vybrat hned v počátku?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 16:41 Muž Seminelibi [8] Re: Sivon
Také jsem koukal že ostatní zástupci rodu Filopaludina jsou tvarem dosti odlišní. Zkoušel jsem o těchto najít nějaký širší článek, ale nepochodil jsem. Na druhou stranu přízvisko Military helmet na ně určitě sedí =) Prolézal jsem fórum do zadu a našel jsem že už se tu jednou tento šnek řešil. Psali kvůli tomu nějakému uživateli Clarkiimu, ale nic víc jak jméno jsem tam už nenašel. Nanejvýše jsem zahlédl nějaký post o tom, že by tento šnek měl potřebovat k odchovu také slanou vodu, ale údajně netvoří vajíčka jako nerita. Ovšem zpětně to už nemůžu najít.
Ale musím říct, že druh řas, kterým mi krevetky opovrhují, začal úspěšně pomaličku mizet pod náporem těchto šnečků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 13:59 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Seminelibi
Je pravda, že pod tímto názvem je tento plž nabízen i v cizině (tako jsem ho takto koupila).
Je to ale dost nepravděpodobné. Filopaludina jsou živorodí plži příbuzní naší bahence - tvar ulity i nohy je úplně jiný! Známe situaci na trhu - jeden prodejce opisuje od druhého nesmysly i u rybiček, natož u nových druhů plžů. V tom případě by se měl i bez problémů množit, ale tito jedinci jsou dovozy.
Tohoto plže bych hledala spíše v příbuzenstu zubovců (neritin), např. zde lze najít velmi podobné druhy: www.seashellhub.com/…
Na jedno německém portále jsem dokonce našla určení jako Neripteron sp. (nezaměňovat s Neripteron tahitensis).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 12:06 Muž Seminelibi [8] Re: Fáster
Jaj! Trefa. DĚKUJU oboum za pomoc, Fáster na to přišel: Filopaludina sp. "Military helmet snail" to je přesně on =) hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 11:59 Muž Fáster [9] Re: Seminelibi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 11:59 Muž LiborSprysl [9015] Re: Seminelibi
:-) Ono na tu ulitu moc vidět není, ale podle ceny by to ampulárie opravdu být neměla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 11:55 Muž Seminelibi [8] Re: LiborSprysl
Ampulárky maj myslím víc kroucenou ulitu a jsou větší. Tahle ulita má tvar spíše helmy. Stál kus 25,- :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 11:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: Seminelibi
Tedy mně to přijde jako modrá ampulárie...kolik stál? Podle toho se dost dá dovodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 11:05 Muž Seminelibi [8] – Neidentifikovaný plž
Fotka k příspěvku Zdravím! Dnes jsem si zakoupil na Rybách a Rybičkách u stolu 4. a 5. akvarijního šneka, ale než jsem ho donesl domu, vykouřilo se mi jeho správné jméno z hlavy. Myslím že to bylo něco jako “Phylopsodus“, ale četl jsem tam tolik pro mě nových akvarijních názvů, že si nejsem vůbec jistý.
Přijde mi jako Nerita Abalon Snail, ale pán prodejce mi říkal že: to Nerita vůbec není ale žere to řasy úplně stejně. Poradíte někdo prosím, jaký je může být druh? :-O
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2011 10:46 Žena sivon [1694] - PlžiRe: jiri2105
Existuje velké množství podobných neritin, určení by asi musel provést odborník po zhlédutí celého plže. Viz www.elrincondelmalacologo.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2011 09:37 Muž Feferonek ® [14] - AmerikaRe: Feferonek
Vypadá to na Neritina jovis. www.biolib.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.12.2011 22:30 Žena sivon [1694] - PlžiRe: jiri2105
Ten dlouhý je nejspíš Faunus ater, u toho druhého by to chtělo lepší foto, ale připadá mi jako nějaký příbuzný neritin např. Theodoxus anatolicus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 12:44 Muž jiri2105 [1] – Jsou dva
Fotka k příspěvku Jsou prý oba stejný druh. Ten věžovytý cca 5cm už se zahrabává a ten druhý 3cm zatím ne.. V atlasech jsem našel podobný ale ne tak černý, tak jestly poradíte..Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 11:05 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kamilstrom
Trochu nevěřím, že by jich bylo plno i v nádrži bez krmení a bordelu. Nedokážou žít jen z vody. Něco musej žrát. Takže bych to bral jako varování, že se o akvárium né zrovna ukázkově staráte. Žádné jedy apod. váš problém neřeší.

Krom toho je bez pořádné fotky neurčitelný, ale bahenka to nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   24.11.2011 10:59 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Kamilstrom
To je ale stejné jako s jakýmkoliv jiným jedem - musíš vysbírat mrtvolky. Při tom množství (jak udáváš) by ti zkazily vodu. Zahnívající plž neskutečně smrdí a když nemáš jiné, kteří by ho sežrali, musí ven.
Pokud je to Viviparis, pak by měl být živorodý! Takže s vajíčky by neměl být problém.
Tento plž je ale poměrně velký, tebou udané 2-3 mm by tedy ukazovaly na kupu mladých, kteří by se ale takto malí množit neměli. Pokud se ti tito prcci dál množí a snáší vajíčka, je to něco zcela jiného.

Nebylo by lepší se s nimi naučit žít? Psal jsi, že ani nežerou rostlinky, takže mi připadá, že jde jen o problém estetický. Je nás plno, kterým se hýbá dno a nic si z toho nedělají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 09:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kamilstrom
No plž je to bezpochyby veselý :-) ale zdá se mi, že je spíše venkovský (rybniční) než akvarijní. Budiž, jiný kraj jiný mrav :-) Ale literatura nepíše o tom, že by se nějak extrémně množil...Protože je výrazně řasožravý (alespoň podle některých zdrojů :-), nikdy jsem jej neměl) měl by jít likvidovat tak, že se do nádrže dá kus cukety či okurky a naleze na ni. No a pak se jen oklepe...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:35 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: sivon
Toho sneka jsem si zakoupil(proklinam ten den) jako Japanese trap door(Viviparis malleatus), nejake vytahovani na koprivu(tady jsem ji taky nevidel),okurku apod.z toho uz jsem vyrostl,sul nebyla taky muj napad(rostliny by to nerozchodily :-)) .Ja vyzkousim Aluminium sulfate na karantene kde jsou jen rostliny a par krevetek,krevetky vylovim a po zasahu a neutralizaci je ta skusmo dam zpet a uvidime!!!Sneky zlikvidujes vzdy,ale problem je znicit jejich vajicka!!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 18:15 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Kamilstrom
Promiň, omlouvám se, nekoukla jsem do profilu. stydim
Za mořem asi opravdu máte starosti s jinými plži než na starém kontinentu. Tohle je opravdu oříšek. Dle ulity bych tipla thiaru, ale ta velikost? Bylo by možné, že sis zavlekl nějaké invazivní plže z přírody? Zkusil jsi ji určit třeba zde: www.fwgna.org nebo www.flmnh.ufl.edu/…

S tou solí asi nepořídíš, někteří plži jsou na ni sice citliví, ale mám obavy, že v tomto případě si dřív zlikviduješ rostlinky. :-(
Pokud žerou okurku (nebo je možné zkusit spařenou kopřivu - nevím, zda u vás roste), zkus jim ji dát jako návnadu a hned ráno je vyndat i s ní z akvária. A opakovat do zblbnutí.

Poslední možností je znovuzaložení akvária - vše důkladně prohlédnout a nechat písek cca 2 dny v nějaké zakryté nižší nádobě + pár cm vody. Ty potvůrky z něj vylezou a na stěnách je vysbíráš. Je to ale hrozná práce.

Jed na plže sice existuje, ale stejně ty mrtvolky člověk musí vysbírat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 14:57 Muž Kamilstrom [539] - Rostliny – Sneci.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak tady davam dalsi fotky(pokracovani z tematu "Sul")jestli to nekdo pozna!!! :-O
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2011 18:43 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Agip
Levatka, zcela neškodná, dobrý pomocník, akorát při překrmení ryb mají tendenci se přemnožit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2011 17:38 Muž Agip [6]
Fotka k příspěvku Dobrý večer, mohl by mě někdo pomoci s identifikací těchto šneku?
Občas se mě tak nějakej tento šnek ukáže, tak bych chtěl vědět s čím mám tu čest.
Asi jsem si to do nádrže dotáhl s nějakou kytkou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.11.2011 11:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: saiprs
Ampullaria australis
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 11:03 Muž saiprs [0]
Fotka k příspěvku Dostal jsem šneka a přesně nevím co je zač.Zkoušel jsem to dohledat ale nějak si nevím rady.
Je to měchýřovka??
 
https://rybicky.net/clanky/1055-plzi-v-akvariu-i
https://rybicky.net/clanky/1062-plzi-v-akvariu-ii
https://rybicky.net/clanky/1088-plzi-v-akvariu-iii
https://www.schnecken-und-muscheln.de/

Toto téma slouží výlučně k určení druhů plžů. Je-li plž správně určena, pak další otázky (např. k jeho chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování plžů přeje redakce portálu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 25

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 51276x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3158-co-je-to-za-plze?od=934