Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pokus s Betta splendens

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Pokus s Betta splendens
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 17:10 Muž LiborSprysl [8830] Re: rudolf
Si nějak začínám vzpomínat, že někdo se potápěl na lomu, a bylo z toho překvapení, že když přestal bublat, tak ticho nenastalo, a byly tam naše trofejní ryby mnoha druhů...no jo...Ale první co mne napadlo byli ti peřovci... :-D ty fakt řvou jak žáby... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   20.11.2013 16:16 Muž rudolf [3901] Re: amrtin
Ono by to chtělo nejdřív si něco přečíst o biologii ryb a pak se pouštět do filozofování ;-) Vydávání zvuků, a to o frekvencích v rozmezí slyšitelném lidským uchem (tedy nikoli infrazvuků či ultrazvuků), bylo dnes prokázáno u různých zástupců už více než 50 čeledí paryb a ryb, čili nejde o nic zvlášť výjimečného. A zdaleka nejde jen o ryby s vyvinutým mechanismem přídatného dýchání atmosférického kyslíku.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:47 Muž Designer [5674] - CichlidyRe: MichoCZ
Propust sice SW vyresis, ale kdyz ji udelas HW, nemusis mit tak vysokou samplovaci frekvenci, kdyz vis, ze ty vysoke frekvence v tom nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:39 Muž MichoCZ [890] - AmerikaRe: Designer
Pokud by se zašlo do extrémů, tak potom si vzít ispiraci z odposlechové techniky. Nad nádrž umístit nějakou plachtu a laserem snímat chvění. I když by taková sranda přišla na spousty peněz s výsledkem, který v podstatě o ničem nevypovídá. Pravděpodobně by se jednalo jen o nějaké bručení. Propusť by se dala řešit asi až softwarově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:21 Muž Designer [5674] - CichlidyRe: MichoCZ
Hluboke zvuky chteji rozmerove vetsi snimac. Poradny subwoofer by se asi jako snimac pouzit dal, proste pouzit velky reprak opacne, jako mikrofon. A pasmova propust by se k tomu hodila. Ovsem jestli je to dobry napad nevim, nezkousel jsem, aby to zesileni nebylo nutne az takove, ze v tom bude vsechno mozne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:14 Muž MichoCZ [890] - AmerikaRe: Designer
Jistě, mohlo by to být zajímavé zkusit nahrát něco jiného než jen filtr, ale nevím jaké zařízení na to použít. Klasické elektretové mikrofony nevím jestli by to vzali. Pokud se teda nemyslí, jak psal Libor zvuky, které ryby vydávají třeba při krmení. Takové to šplouchání o hladinu. Každopádně politiku sem určitě ne!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:11 Muž Designer [5674] - CichlidyRe: MichoCZ
Presne. Cemu to ublizi, kdyz si pres den poridim nahravku zvuku z akvaria? To je jako rikat, ze foceni ryb je skodlive (specialne bez blesku, pac ten v tomhle pripade vic pokazi nez zlepsi). Harpunar je mi sympaticky, ale to mi nebrani dat -3, stejne jako dat +3 nekomu, koho moc nemusim a ma pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 04:04 Muž LiborSprysl [8830] Re: Designer
Designer napsal: Nejhorsi bude snimac, prece jen uz nepujde o bezny mikrofon (ty zacinaji nekde na 20Hz), ktery je ke koupi na kazdem rohu. Zbytek uz je legrace, v podstate prehrat zaznam rychleji nez byl porizen, cimz se infrazvuk stane slysitelny pro nas (asi jako kdyz zahrajete neco na hudebni nastroj o nekolik oktav vys). V dnesni dobe pochopitelne nejjednoduseji zaznam poridit a upravit digitalne.

O jakych frekvencich se asi tak bavime? Kde by to pasmo melo zacinat a koncit?


Tak ono to asi na nobelovku nebude, jak si myslí amrtin, ani to nebude zas tak složité...Kupodivu si dokonce ani nemyslím ve shodě s ním, že půjde o nějaký infrazvuk, ale o zvuk "jen špatně slyšitelný". smich Je celkem známé, že téměř všechny ryby s "přídavným dýcháním" (labyrint, střevo) vydávají nějaké zvuky. Já jsem ten udávaný odkaz v úvodu neviděl, nic o něm nevím, ale spíš si myslím, že půjde o toto. Velcí čichavci mlaskají docela slyšitelně, peřovci skřehotají jak žáby, bety se možná také nějak projevují, jen nejsou tak slyšet s ohledem na velikost...jen si nemyslím, že zrovna tohle téma je pro pokusnou vědu tím nejzajímavějším... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 00:52 amrtin
Že ryby(pardon-vodní savci-velryby a delfíni)vydávají zvuky je všeobecně známé.Ale že by taková maličká rybka jako je beta...?Pokud by to byla pravda,o infrazvuk nejspíš nepůjde(nemaj ho z principu kde vyrobit),ultrazvuk by to teoreticky být mohl(ale hoooodně slaboučký),ale to asi fakt ještě nikdo neprokázal,třeba by to bylo na nobelovku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2013 17:37 Muž Designer [5674] - CichlidyRe: LiborSprysl
Nejhorsi bude snimac, prece jen uz nepujde o bezny mikrofon (ty zacinaji nekde na 20Hz), ktery je ke koupi na kazdem rohu. Zbytek uz je legrace, v podstate prehrat zaznam rychleji nez byl porizen, cimz se infrazvuk stane slysitelny pro nas (asi jako kdyz zahrajete neco na hudebni nastroj o nekolik oktav vys). V dnesni dobe pochopitelne nejjednoduseji zaznam poridit a upravit digitalne.

O jakych frekvencich se asi tak bavime? Kde by to pasmo melo zacinat a koncit?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   19.11.2013 16:01 cartimandua - CichlidyRe: klaudiee
Tak to si raději vyber chameleona a názorně předveď, jak se dokáže svým zbarvením přizpůsobit okolí. Ne každý to měl možnost vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2013 15:53 Žena klaudiee [0] - Labyrintky
Do školy na biologii, máme udělat nějaký pokus s živým zvířetem :-). Mám ještě pejska a chameleona, ale s pejskem do školy asi nemůžu s chameleonem jsem nic nenašla :-( . Bojovnic mám doma spoustu, připadají mi zajímavý a nikdo s nimi pokus nedělá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2013 14:26 Žena klaudiee [0] - Labyrintky – Pokusy s bojovnicí pestrou
Dobrý den,
Potřebovala bych poradit s nějakým pokusem, který nějak souvisí s bettou. Na anglické stránce jsem našla jeden, ale nebyl tam moc rozepsaný a nechci nic zkazit. Souvisí to s tím, že betty vydávají nízkofrekvenční zvuky, které jsou pro člověka neslyšitelné. Ale dají se zesílit. A pak můžeme poslouchat jaké zvuky vydávají v různých situacích (setkání s jinou bettou, před zrcadlem.....). Nevím ale jak postupovat. Neznáte někdo tenhle pokus? Nebo i jiný?

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby Přidat příspěvek • Zobrazeno 592x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/19160-pokus-s-betta-splendens