Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vrubozubec paví - chov

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vrubozubec paví - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 14:23 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovci
Fotka k příspěvku Dokonce ani ryby jim nejedou. Zvykly si na hovězí srdce, červy a žížaly. Budeto asi tvrdá změna. Mrtvé mražené ryby žerou jen malé zlenivěli potvory. Mám dvě samice

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 14:19 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovci
Tak ty moje, kdyby nežraly měsíc, tak ty granule hikari jen ožužlají a vyplivnou. Každopádně si nebudou vymýšlel i kdyb 14 dní nežraly. Hold pánem jsem já. Přece jsemnevyhodil prachy. no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 12:21 Muž @ dhandars [0]
Já už rovnou dávám jen hikari v 95%.Taky jim chutnají granule pro terčovce,,ale aby sežrali salát,,musel jsem vyhlásit hladovku na den X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.09.2017 08:21 R Muž @ LiborSprysl [8584] Re: Mirek22266
No pořídil bych chov žížal... :-) ... zřejmě ryby objevily kouzlo potravní specializace... ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 22:21 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovci
Dobrý den. Žijí ve Francii, kde není k sehnání hikari krmivo pro oscary. Tak jsem v česku na dovolené koupil dvě balení cichlid staple L. Moje potvory to nechtějí žrát. Krmil jsem je jen hov. Srdcem, žížaly a moučnými červy a taky rybami, které si samy nalovily. Před mým příjezdem týden nejedly. Nahazel jsem jim tam živé moly.a jsou leniví. Nežerou mi ani ty hikari. Jen žížaly. Mám je nechat vyhladovět znovu? Už jsem to udelal a nic se nezměnilo. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.09.2017 08:25 R Muž @ LiborSprysl [8584] Re: dhandars
Poznáte to podle chování ryb, a nejlépe když se ryby vytřou a vylíhnou se mláďata...(aby se nevytřely dvě samice... :-))
Kance bych zkusil klidně i jiné, elongáty bych nedával ...
Směrodatné je co čekáte ... jestli nějaký typ společenské nádrže, pak není problém s kančíky. Chcete-li chovat a odchovávat oceláty, tak to fungovat asi nebude. Teda pokud nebudete líhnout odděleně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2017 22:51 Muž @ dhandars [0]
Tak už je konečně mám (5x cca 7cm)
Dal jsem k nim pár Kančíků Elliot a tři dny bez problémů,tak doufám,že to tak půjde dále.
Kdy a jak poznám ten sehranější pár?(asi to bude u každého jiné,,ale i tip se cení,,pak si nechám jen pár)
Rád bych tam přidal nějaké Lko,,třeba modrého fantoma..myslíte,že to nebude problém?Nebo něco vzhledově podobného jako je Hemichromis elongatus.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 12:41 Muž @ dhandars [0]
to je zlé :(
Nejde ani tak o peníze,jako o to,ty chudáky pak někde udávat.Jak se dívám na inzeráty,tak se asi špatně udavají odrostlejší kousci.

Jina v zoo braník mají jen albiny,ale já chci černo červené :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.09.2017 08:01 R Muž @ LiborSprysl [8584] Re: lacewings
Jen je problém v tom, že když převezete stabilní pár do nových podmínek, může se stát "nestabilním" ... jeden druhého (schválně píšu jeden druhého) může zabít. I samice to totiž dokáže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2017 20:52 Muž @ lacewings [2650] - Živorodky-přírodní formyRe: dhandars
- 1 ano
- 2 ne ,ale s pravidelnou údržbou k odpovídajícímu druhu ryb ,to při nákupu mladých ryb stačit bude ,ale je potřeba pořídit pořádnou filtraci , hodně to závisí na druhu krmiva ,který bude rybám poskytován
- 3 myslím že ZOO Bráník je zrovna má , jinak odchovy se dají koupit od chovatelů zcela běžně
- 4 vychoval bych ryby ze skupiny , pokud chvátáte ,lze koupit i hotové páry , samozřejmě tomu bude odpovídat i cena ,nebo hledat v různých inzercích ,včetně podání inzerce zde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2017 16:04 Muž @ dhandars [0]
Ahoj.
Nějak přemýšlím,že překopu kompletně akvarium.A potřeboval bych poradit.
Parametry nádrže 150d x50š x60v (bez pozadím) 450 litrů
50kg jemného černého křemičitého písku
Otázka
1.Jestli tato nádrž bude pro dva Vrubozubce dostačující(nechci je trápit).
2.jestli bude stačit externí filtr jbl cristalprofi e1501 greenline
3.kde v Praze a okolí lze sehnat variantu z fota. www.google.cz/…: (předpokládám,že se jedná o red tiger)
4.Nemusím je chovat,ale nechci kupovat více ryb abych je spároval a zbytek pak někde udával...tak nevím,zda když trefím třeba dva samce,budou spolu vycházet,nebo zda je lepší kupovat,až když se dá určit pohlaví.

Děkuji za každou radu

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2017 12:57 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: RAP
Díky za odpověď. Můj kámoš který mi bude občas krmit, není akvarista, tak ho budu muset vše naučit. Takže kdyz mi po 12 - ti dnech vymění polovinu vody, tak by to mělo stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.05.2017 21:43 Muž @ RAP [2141] Re: Mirek22266
Obávám se, že vzhledem k absenci kytek a poddimenzované filtraci nevydrží. Živorodky jsou samy o sobě "prasátka" a než je oceláti sežerou, pomohou znečistit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2017 17:38 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: sachlj
Budu mit adi 110 odchovanych plat okolo 3-4 cm. Ty naráz nesežerou. Něco sežerou a do týdne nezbude nic. Po týdnu je bude kámoš chodit občas krmit. Krmení mám vyřešené. Automatické krmitko je na hovno, protože je krmim jen masem ( žížaly, rybky, cervi, kobylky, hov.srdce. Umělé mi nezerou, protože ve Francii nemají k sehnání hikari. O zbytek nemají zájem. Vyzkoušené.Nedostal jsem ale odpověď na to, jestli vydrží tři týdny voda. To mě zajímá nejvíc. Budu na dovolené.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2017 15:44 Muž @ blegon [124] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.
Nejlepší by bylo se s někým domluvit aby ryby alespon 1-2x za týden došel nakrmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2017 15:36 Muž @ sachlj [0] - amazonieRe: Mirek22266
a co tak automatické krmítko ? znáš ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2017 22:01 Muž @ RAP [2141] Re: Mirek22266
Přežít by to mohli, ale zralí na utracení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2017 20:32 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovci – Dotaz
Pěkný večer přeji. Mám 350 litrové rohové akvárium. V něm jen jede kámen a polystyrénové pozadí. Žádný štěrk a rostliny. V něm dva oscaři, pravděpodobně samice o velikosti 20 a 22 cm. Filtr je slabší do 180 litrů exteriêr. Vzduchuji a topím na 27°C. Jak casto měnit vodu a kolik a jestli ty ryby vydrží tři dva týdny bez jídla a tri týdny bez výměny vody. Diky, ale jen rady od zkušených.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2017 07:10 R Muž @ LiborSprysl [8584] Re: Mirek22266
Samozřejmě, že ten defekt rybu omezuje. Omezuje každého živočicha, kterému čelist vypadne z pantů. Většinou se pomáhá jen člověku... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2017 19:15 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: LiborSprysl
No a mám druhou otázku. Mám takový pocit, že mu to dělá problémy se žrádlem většího rozměru. Mám dva okolo 20 cm. Ten druhý vezme do tlamy i větší asi 10 cm rybu a drtí ji. Taky toho více sežere . Ten druhý od té doby přestal tolik žrát. Jako by ho to stále.bolelo, nebo si spíš myslím, ze ho to asi omezuje. Co si myslíte vy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2017 19:07 R Muž @ LiborSprysl [8584] Re: Mirek22266
Může ... a většinou zůstane ... Měl jsem pár kousků velkých cichlid, kterým jsem důvěrně říkal Mílo... :-) (modří vědí smich )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2017 18:42 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovci – Vykloubená čelist
MŮŽE se vrubouši stát, že po bitce mu zůstane Vykloubená čelist? Můj vrubouš má.spodní čelist posunutou do prava. Prosím o zkušeností. No a.vypadá to , že.mu to zůstane. Má to už.půl roku.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 13:48 R Muž @ LiborSprysl [8584] Re: liborass
Podle hrubosti to udělá každá ryba v únikové snaze... no a čím má větší sílu, tím hlouběji se vmáčkne...
To aby se to nezvrhlo v besídku o norujících rybách... smich ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 13:03 Muž @ liborass [76]
mě toto dělala akara hnědá...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 12:34 Muž @ Martinek1985 [1] – Překvapení
Tak dneska jsem po prelovovani vrubousu viděl něco pro mě podivného. Jeden se mi kompletně celý zahrabal do písku, nejdříve jsem ho hledal mimo akva, tam nic. Tak jsem ho našel při odkalovani. Jsou ještě malí, mají cca 8cm. Ale stalo se to už někomu?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2017 07:37 Muž @ sachlj [0] - amazonie – Příroda se projevila
Sem to sem psal, že ti moji oskaři dělají radost :-( že se nechovají jak jim velí příroda. Kolem nich se to hemžilo malými ancistrusy, snad několik desítek a vůbec v akváriu bylo (čas minulý) plno malých rybek, modré ampulárie, malé cichlidy (grr 80 kaček za kousek). Minulý týden jsem si všiml, že zmizely malý ancistrusi, najednou zmizli i malé cichlidy rozzureny a najednou vyplavali na hladinu 4 ampulárie povytáhlé z ulity..nakonec i jeden ancistrus, tak 8 cm dlouhý, ležel včera na dně. Vyměnil jsem jim 2/3 vody. Tak mám podezření, že ten poslední ancistrus byl spíš krunýřovec gibiceps (či jak se to píše) co nestihl vyrůst. To by mě ale fakt na... rozzureny ale jinak dobrý, proto jsem je chtěl, aby šli i po prstu když jim tam náhodou upadne...

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2016 09:06 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: martinCA
Fakt je ale ten, že kdybych dal kančíka zase zpátky k akare, tak se akara hned ke kancikovi bude tulit a nahanet ju. Samice ovsem ne ze by nechtěla, spíše to asi neni možné. On ten můj samec by asi skočil na vše samičí. Teť je tam klídek. U páru akar jsem četl hodně, ze jejich rituály jsou o honičkách a bitkách a pokud to samica rozdýchá, tak jsou potom spolu na pořád. Ale musí zvládat nároky samce. Já stejně nikdy nechtěl ryby množit za účelu drobného byznysu. Tady ve Francii je nemožné prodat cokoliv do obchodu. Tady je to zakázáno. Žádný majitel ani prodavač vam nic nevezme. Tak hodně štěstí a pěkné svátky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2016 01:00 Muž @ martinCA [33] Re: Mirek22266
ja si fakt myslim, ze by z toho nebolo nic, ako som vravel, nekrizia sa medzi sebou. skorej ma teda zaujimalo, ci funguju ako parik alebo nie.

ale aspon vidis ako to je s priestorovymi narokmi a to su este male/mlade ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2016 21:13 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: martinCA
Tak jsem nad tím vším přemýšlel, zhodnotil situali a rozhodl se. Akara potoční zacala být jak pitomá a nedala nikomu pokoj. Začala na kančíka velice tvrdě odrážet. I kdyby z toho něco bylo, měl bych s tím jen potíže a stejně by to šlo jako žrádlo. Navic by hrozili umlácení Vrubozubců. Dominantní vrubouš byl také brutální vůči tomu druhému. Druhý už neměl šanci se ani najíst. Takže můj závěr je takový. Chudák vrubouš šel i chudačkou kančicí do druhé 300 l. Nádrže. Tak maji hromadu gubek a žádného predátora. A co akara? Bude mít na deset dní co dělat. Bude hledat svého miláčka nemiláčka, nakonec se uklidní a bude bezproblémový, jako dřív. A když ne, snad to vrubouš, který se jen tak nezalekne rozdýchá. Mimochodem roste jak šílený. Vyřešeno pivo pivo pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2016 22:13 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: martinCA
Taky jsem se zasmál. Nevšimnul jsem si těch čtyř odkazů a bral jsem to jako jeden. Každopádně ti za vse a taky druhým, kteří tu na toto téma odepisovali, dekuji. Nechávám to prozatím tak jak to je. To akva začíná být velice rušné. Akara začíná být naštvaná na kancika, atakuje vsechny. Dominantní samec začíná být čím dál aktivnější. Honi poslední gubu, co zbyla, v noci se to tam háže. Budu sledovat dál. Zatím Čauky. hop potlesk palec ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 20:31 Muž @ martinCA [33] Re: Mirek22266
:-D som ti poslal 4 obrazky na net, aby si videl ktora... ehm, nie som ichtyolog.. diera ma byt vacsia ako ta druha. na mojej rybe je to ta blizsie k hlave vacsia - samec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 18:45 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: martinCA
Ta tvoja a ta na orazku z.netu je teda samica?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 17:41 Muž @ martinCA [33] Re: martinCA
dobre je kuknut obe, nech sa to da porovnat. nie vzdy je to jasne. samozrejme otazka je, ci stresovat tie ryby, alebo to nechat vyvinut sa ako sa to vyvinie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 17:04 Muž @ martinCA [33] Re: Mirek22266

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 15:22 Muž @ lacewings [2650] - Živorodky-přírodní formyRe: Mirek22266
-to nelze tak jednoznačně určit,
-jedná se o podstatně obsáhlejší formu možností
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 15:06 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: martinCA
Martine. Mám na tebe dotaz. Pokud odlovim vrubozubce, a podívám se jim pod ocas, tak předpokládám u řiti. Podle ceho rozeznam samce od samice. Zrochu podrobněji, eventuelně jestli by jsi mohl doložit nějaký obrazek obou pohlaví. Jsem v tomto směru začátečník. Predem děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 14:54 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: lacewings
Omlouvám se. Myslel jsem mix v kombinaci yelov a red a možná te žluté
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 14:52 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: lacewings
Takže by to mohl být miy yeliw a red, zajímá mě jek se bude vyvijet jeho barva postupně stářím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.12.2016 14:26 Muž @ lacewings [2650] - Živorodky-přírodní formy
-Základní dělení Albino jedinců s -inos- genem u Vrubozobce pavího
-White albinos - bílá albino
-Yellow albinos - žlutá albino
-Grey albinos - šedá albino
-Tiger albinos - Tigr albino
-Red albinos - červená albino
-Super red albinos - Super červená albino
-Snow albinos- Sněhově bílá albino
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 12:22 Muž @ RAP [2141] Re: Mirek22266
To černé lemování může s věkem ustoupit. Navíc není jisté, co mu koluje v krvi za genetický koktejl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 11:54 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: martinCA
Samoztejme chapu, ze je to dnes skoro nemožné urcit pohlaví. Vcera jsem toho dominantního pořádně nakrmil rybkami a so vidim. Agresivita ustoupila a dokonce i zacali spolu plavat. Žádné kamarádství, ale mam takový picit, že kdyz jsou pořádně nažraní, tak si ničeho nevšímají. Může to tak být?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 11:46 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: martinCA
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Máš pravdu v tom, že se mi ani nemohlo podařit zachytit jejich námluvy, protože jsem dva dny pred videem zasahoval a prědělával akvárium. Díky přestavbě jsem jim zrušil jejich teritorium, takže začínají od znova. Až se budou oba zase chovat tak, jak jsem popisoval, tak natocim nové video. Co se týče toho vrubozubce, tak ma opravdu červené oci, ale zaráží mě jeho výrazné černé lemovani na vsech ploutvich. Pisilam foto ještě toho druhého vetsiho dominantnějšího. Zajímá mě jestli to je taky samec.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2016 11:34 Muž @ RAP [2141]
Jako by jste neznali způsoby, jakým se dávají jména nejen vyšlechtěných ryb. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.12.2016 11:16 Muž @ lacewings [2650] - Živorodky-přírodní formyRe: LiborSprysl
- tak trochu částečně je to pravda
- správně by mělo být uváděno nesoucí gen ino, nebo inos,
- samotné uvedení albino a dost často používané albín, je v řadě případů zavádějící....
;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.12.2016 11:02 R Muž @ LiborSprysl [8584] Re: lacewings
On tohle téma skvěle umí Jarda Hofmann, tak se mi do něj moc nechce... ale aby se ta besídka nezvrhla... albinismus je jen jeden a ještě bych zdůraznil neexistuje částečný. Zkusím to nějak zformulovat, snad mi tolik nenaplácá. Albinotičtí jedinci nutně nemusí být jen a bezvýhradně bílí, pigmentace na některých částech těla může zůstat zachována. Jde tedy opravdu jen o poruchu - netvoří se melanin a oči jsou červené.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 10:39 Muž @ lacewings [2650] - Živorodky-přírodní formyRe: LiborSprysl
-pokud by to měl být Albino, neměl by mít teda ploutve sklovitě bílé, bez černé pigmentace?
-červené oko, je geneticky zastoupeno i u jiných barevných mutací,
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 10:21 R Muž @ LiborSprysl [8584] Re: RAP
Mně se teda zdá, že ta ryba červené oko má... takže by to albín být mohl... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 08:47 Muž @ RAP [2141] Re: Mirek22266
Mirek22266 napsal: Jaký je to druh oskara?
Druh je to tenhle rybicky.net/atlasryb/vrubozubec_pavi , ale tys myslel asi barevnou formu . Bude to něco jako Albino(neplést s albínem!).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 00:19 Muž @ martinCA [33] Re: Mirek22266
no video som si pozrel, kazdopadne co vidim je samec, ktory by mozno podla nejakych dvoch naznakov prejavoval azda znamky zaujmu a samicu, ktora uteka, vyzera byt pod tlakom. podla tych znakov co si inak popisoval a zneli ako popis paru,tak predpokladam ze sa ti bud nepodarilo zachytit to dane spravanie, alebo su momentalne v obdobi kedy ho neprejavuju (tak to podla videa vidim ja, ak teda maju fungovat ako aspon obcasny par, tak samec je s velmi miernym zaujmom a samica momentalne nepripravena).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2016 19:24 Muž @ Mirek22266 [2] - Jihoamerické cichlidy a velcí krunýřovciRe: martinCA
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jaký je to druh oskara?

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 12

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby Přidat příspěvek • Zobrazeno 10703x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/1875-vrubozubec-pavi--chov