Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 15:39 amrtin Re: nika
Aha,to je zajímavě řešený palec Akorát si se zeptala už s křížkem po funuse :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 15:26 Žena nika [0] Re: amrtin
Fotka k příspěvku neviem či je to na meter to nepíšu, 14,4w celkový výkon a ďalší údaj je že max. výstupný výkon adaptéra 20w... to som kúpila rovno s adaptérom a vypínačom za 9ečok, už je to nalepené, ževraj teplá biela ja som spokojna :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 14:51 amrtin Re: nika
Těch 14,4W bude ale na metr,ne?A tři metry budou asi až moc(prostě zkusit nejdřív 2x 85 cm/nebo potřebnou délku dle krytu.../ a nechat si rezervu na případný další kus/chlazení a zdroj).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 08:54 Žena nika [0]
mám dotaz 3m led pásik celkový výkon píšu 14,4W na aquarko 85x41x35 mi stačí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 07:38 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: cartimandua
já mám akva 80x35x30 a svítím 1m + kousek pásku 19,9W z www.t-led.cz , denní bílá a kytky se můžou zbláznit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 00:20 - Re: glpetr
Až tak jedno to nie je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2014 23:11 amrtin Re: cartimandua
píšu ti sz ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 22:54 cartimandua Re: amrtin
Mohl by jsi mi prosím doporučit nějaký vhodný LED pásek do mého akva, popřípadě přidat i odkaz na nějaký e-shop? Toto je pro mě španělská vesnice. Rozměry 60x30x30. Mám tam pouze 15 W zářivku. Děkuji stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 22:46 amrtin Re: sniper
Já mám ověřeno a i doporučuji studená/teplá poměr 2:1.AQle záleží samozřejmě na každém akva...každé je jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 20:53 Muž glpetr [69] Re: sniper
Fotka k příspěvku ahoj rostlinám je celkem jedno jestli studená nebo teplá bílá, třeba 1x teplá 2x studená, ale myslím, že to bude pro růst náročnějších rostlin málo, ve svém aqva 90 litrů s výškou vody 40cm mám 2,7m LED pásku 14,4W/m ve svítidle položeném na krycím skle a zelenina celkem roste . ahoj
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:49 Roman Re: Roman
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:48 Roman Re: sniper
Fotka k příspěvku Ja som to skusal prilepit na sklo a dost sa to hreje tak tam treba domysliet aj dajake hlinikove chladenie. Ja som to vyskladal 2*0,7m cca 14,4 W/m studenej bielej 6500k a 0,5 m modrej cca 4 w/m. nocne svietenie iba modra a denne biela s modrou spolu ( paci sa mi viac aj je prirodzenejsia ako sama biela).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:33 sniper – Led pásky
Ahoj, po čtení zdejších diskusí jsem na rozpacích. Plánuji koupi Led pásků (3x90cm) ale nevím jakou barvu zvolit, zda studenou, teplou nebo dení bílou? Která bude nejvhodnější pro růst rostlin a bude hodit ke dnu z černého křemičitého písku a černé tapetě. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 19:43 amrtin Re: glpetr
Tak tohle je hustý smich ,číče se tam líbí,protože to hřeje :-D ,no,ani se jí nedivím smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 17:37 Muž glpetr [69] Re: slavko
slavko napsal: Takže, poprosím, odpustite si rady o tom čo mám robiť, tu nie ste na fakebúku, a ak sa mýlim, ubite ma argumentmi, skúškami, normami, testami a podobnými zbytočnosťami, nie silnými rečami. pivo

Toto forum je pro mne relax a nenavštěvuji ho proto abych se hádal, mazal komentáře a někoho ubíjel "argumentmi, skúškami, normami, testami a podobnými zbytočnosťami" PS hoď mobil do vody, co se muže stát? "Zhrdzavejú diódy? Alebo ich polovodičové prechody?" ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 15:24 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: glpetr
glpetr napsal:mám dotaz, když Led páskům nevadí vysoká vlhkost tak proč se vyrábí pásky s IP6x
Prezraďte mi, prosím, kde je napísané, že táto ochrana chráni pred vlhkosťou? Čítali ste niekedy predmetné normy a vykonávacie predpisy na skúšky, dané pre ten-ktorý stupeň ochrany? Rozlišujete vôbec medzi vodou (stekajúcou, striekajúcou, ponorením) a vodnou parou? Ak nie, potom ste presne ten typ zákazníka, kvôli ktorému sa pásky s vyšším stupňom ochrany predávajú, teda človek, ktorý s nadšením kúpi kadečo, len preto, že je to označené ako super-tuper. Keby obchodníci mali viac kreativity a odvahy, predávali by aj pásky IP99, len aby to sypalo...

Písal som o reklamácii studeného spoja, a ten vyreklamujete bez ohľadu na stupeň ochrany, samozrejme u zodpovedného obchodníka. Viete si vôbec predstaviť, koľko by trvalo prehrdzavenie i tak maličkého kúsku medi ako je na pásikoch? Ja teda predstavu nemám - mne za viac ako 20 rokov ešte žiadny plošák neprehrdzavel, a to ich len pretriem kolofóniou.

Takže, poprosím, odpustite si rady o tom čo mám robiť, tu nie ste na fakebúku, a ak sa mýlim, ubite ma argumentmi, skúškami, normami, testami a podobnými zbytočnosťami, nie silnými rečami. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.12.2013 14:13 Muž glpetr [69] Re: amrtin
Fotka k příspěvku amrtin napsal: To je docela dost,tam bych dal ty 5050,ale museji se nějak chladit!

ahoj Led pásek ve svítidle mám na chladiči, dokonce jsem přidal i malý ventilátor, ale je mi to prd platné, když máme v domě takovou škodnou, a teď babo raď. pivo
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:43 amrtin Re: glpetr
Jistě,pásky se nesmí dostat do působení vlhkosti(zkorodují a žádná záruka ne toto neexistuje,pouze u krytí IP68 a vyšším).Proto i z výroby zalité přetahuji po hranách silikonem a kontroluji jestli není původní silikon popraskaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:34 Muž glpetr [69] Re: slavko
slavko napsal:

A ako škodí vlhkosť pásikom? Zhrdzavejú diódy? Alebo ich polovodičové prechody? Leda tak studené spoje, ale to podlieha záruke. Tak nešírte paniku. Mimochodom, viete akú vlhkosť mám v kryte? Ja relatívnu áno...


mám dotaz, když Led páskům nevadí vysoká vlhkost tak proč se vyrábí pásky s IP6x a velice by mě zajímalo u kterého prodejce vyreklamuješ zkorodovaný Led pásek s IP20, a o vyšší vlhkosti v uzavřeném krytu jsem psal všeobecně tak se uklidni a dej si kafe ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:07 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: glpetr
glpetr napsal: když zavřeš i ten nejlepší chladič LED do krytu,pokod není větraný, tak chladit nebude a určitě tam bude i vysoká vlhkost další důvod ke snížení životnosti Led páskú
A kde som tam napísal, že kryt nie je vetraný? Vari si myslíte, že by som mal vo vnútri 40 °C, keby to bolo uzatvorené?

A ako škodí vlhkosť pásikom? Zhrdzavejú diódy? Alebo ich polovodičové prechody? Leda tak studené spoje, ale to podlieha záruke. Tak nešírte paniku. Mimochodom, viete akú vlhkosť mám v kryte? Ja relatívnu áno...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 16:03 Muž glpetr [69] Re: slavko
slavko napsal:

Momentálne mám 120 ks/m 3014 diód, príkon 12 W, svietivosť okolo 1 200 lm/m. Čierno eloxovaný chladič, ktorý chcem ešte robiť tak, aby vyšlo 1 m chladiča na 0,5 m pásika - pre istotu. Predsa len mám teraz teplotu v kryte okolo 40 st. C, čo je okolitá teplota cca o 20 viac ako normálne v byte, čím je účinnosť chladenia nižšia. Ventilátory na nútenú cirkuláciu odmietam.[

ahoj když zavřeš i ten nejlepší chladič LED do krytu,pokod není větraný, tak chladit nebude a určitě tam bude i vysoká vlhkost další důvod ke snížení životnosti Led páskú
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 09:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: maxwell
dá se to udělat i bezpečně. Natáhnout drát problém není - ale od zdroje a to je další zařízení, což tazatel nechtěl. No nic, zbytečně to rozebíráme. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 09:17 Muž maxwell [19] - RostlinyRe: KarlosS
Praktickáý ano, ale bezpečný nikoliv, ono natáhnout jeden drát nejni zas takový problém.;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 09:11 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: maxwell
když už má zavedený 230v do krytu, tak je to pro něj praktický, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 08:50 Muž maxwell [19] - RostlinyRe: kubric01
Jedna z výhod LED je i ta, že fungují na malé bezpečné napětí. Napájet je 220V mi nepříjde moc vhodné. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 07:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: amrtin
amrtin napsal: A každý pásek je jiný...
Samozrejme. Číselné označenie je veľkosť púzdra diódy. Vo vnútri sú čipy od rôznych výrobcov, s rôznou kvalitou prevedenia. Dosť sa tu už popísalo o tom, že lacnota z Číny je lacná len na prvý pohľad. I preto mám pásiky 3528 - celkovo sú lacné a boli i pred viac ako rokom. Chcel som si nimi len overiť svoje výpočty ohľadom lúmenov a nemal som záujem o ich životnosť "50 000 hod". Mimochodom, zaliaty pásik (IP6X) takto vydržal len necelé tri mesiace.

Momentálne mám 120 ks/m 3014 diód, príkon 12 W, svietivosť okolo 1 200 lm/m. Čierno eloxovaný chladič, ktorý chcem ešte robiť tak, aby vyšlo 1 m chladiča na 0,5 m pásika - pre istotu. Predsa len mám teraz teplotu v kryte okolo 40 st. C, čo je okolitá teplota cca o 20 viac ako normálne v byte, čím je účinnosť chladenia nižšia. Ventilátory na nútenú cirkuláciu odmietam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 22:35 amrtin Re: slavko
Já mám zkušenosti s 5050 i 3528.A každý pásek je jiný-některý 5050 vydržel půl roku,některý pár týdnů a některý mnohem dýl.A všechny byly na chladiči.Ale 3528 vydržel bez chlazení asi 3/4 roku,pak zeslabil svit,tak šel do koše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 21:44 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: amrtin
Má pásy 3528 asi jeden a pol roka. Bez chladenia, nalepené na drevenom kryte a svietia ešte všetky LED. Možno trochu slabšie ako zo začiatku, ale môžem sa mýliť, pretože som momentálne v dosť kritickej nálade – mám nový pásik 3014 a hľadám si dôvody pre manželku ;-)

Osobne pásiky 3528 ani 5050 neodporúčam. Mám necelé 4 metre a svieti mi asi ako 1/2 39W T5. Podľa predajcu by mi 1 m nového pásika mal svietiť ako tá žiarivka pri ešte menšej spotrebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 21:06 amrtin Re: kubric01
To je docela dost,tam bych dal ty 5050,ale museji se nějak chladit!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 20:33 kubric01 Re: amrtin
Hloubka je 45cm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 20:30 amrtin Re: kubric01
Led 5050 je sice vhodnější ale MUSÍ se chladit!!!Led 3528(pokud se o ně jedná) by se měly taky chladit,ale ty s nejnižším příkonem by mohly nějaký čas vydržet(ale proklamovaných 50000 hodin určitě ne,dávám jim tak půl roku).Co se týká prosvícení,záleží jak je akva hluboké,ale stačit by měly i ty slabší(3528).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 20:14 kubric01 – Úprava setového krytu
Dobrý den, mám set s plastovým krytem a zjistil jsem, že osvětlení není zrovna dostačující :-( Tak jsem se rozhodl to vylepšit LED páskem.
Chtěl bych použít LED pásek na 230V s 60x 5050 na metr (10W). Chci koupit 2 metry + nechám stávající osvětlení. LED pásek půjde hlavně na obvod, kde světlo chybí.
Má otázka: Nebude to pak moc? Ta fa nabízí i pásky na 230V s 60x 3528 na metr (3,5W). Tak já nevím. Bude mi stačit méně výkoná LED na "přisvětlení", nebo raději pořídit 5050 a případně tím nesvítit pořád?
Nechám si raději poradit. Děkuji.
P.S. nechci alternativi, jen se rozhoduji mezi těmito dvěma pásky. Vyhovuje mi, že je to na 230V - pouze kabel a usměrňovací můstek, žádný další zdroj atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 18:52 Muž glpetr [69] Re: presario
presario napsal: Odporový dělič určitě použít jde, jen je to trochu neefektivní mařit nadbytečný výkon na odporu.. lepší je např. PWM regulace.
řešílo se jednoduché snížení napětí zdroje o pár desetin voltu, myslím, že než vyrábět PWM regulaci je vhodnéjší koupit si zdroj s regulací ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 18:41 Muž glpetr [69] Re: KarlosS
KarlosS napsal: rezistorem samotným napětí nesnížíš, jedině odporovým napětovým děličem (čili 2 rezistory):-)
Prosím OT
ahoj nemáš pravdu, na každém rezistoru průchodem proudu vzniká úbytek napětí, za rezistorem bude napětí nížší v závislosti na proudu ,který protéká obvodem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 18:08 Muž glpetr [69] Re: amrtin
amrtin napsal: Ale pro tenhle účel se nepoužívají diody,ale výkonové rezistory,stavěné na příslušný výkon.I když diodu nezavrhuji,výsledek je obdobný,jenomže s rezistorem jde dosáhnout vyššího snížení napětí.

ve foru se řešílo snížení napětí zdroje o pár desetin voltu, použitím diody snížím napětí cca o 0,7V a je jedno jaký proud teče LED páskem u rezistoru to musím spočitat nebo změřit, tak nevidím důvod proč nepoužít diodu ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   27.11.2013 09:01 presario Re: souky
Odporový dělič určitě použít jde, jen je to trochu neefektivní mařit nadbytečný výkon na odporu.. lepší je např. PWM regulace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 08:47 Muž souky [592] - RostlinyRe: KarlosS
sice mé znalosti z elektra nejsou valné a zkušenosti se limitně blíží k nule, dovolím si nesouhlasit, abcdimenze.wz.cz/… snad na tý stránce nejsou úplný hlouposti, moc sem jí nestudoval, ale celkem to potvrzuje to, co si pamatuju ze školy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 22:23 amrtin Re: glpetr
Ale pro tenhle účel se nepoužívají diody,ale výkonové rezistory,stavěné na příslušný výkon.I když diodu nezavrhuji,výsledek je obdobný,jenomže s rezistorem jde dosáhnout vyššího snížení napětí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 19:32 Muž glpetr [69] Re: presario
ahoj 1m pásku 14W/12V =1,25A, koupíš diodu 3A máš to i s rezervou a nebude tak topit cena cca 3kč ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 19:29 presario Re: glpetr
.. a hlavně vybrat tu diodu takovou, aby dokázala přenést potřebný proud, jinak shoří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 19:26 Muž glpetr [69] Re: amrtin
Vracím se k regulaci napětí u 12V zdroje pro LED pásek (4.11), jednoduché snížení napětí u zdroje je zařadit do obvodu usměrňovací diodu ( na každém polovodičovém přechodu vzniká úbytek napětí u křemíkové diody cca 0,7V) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 19:03 amrtin Re: slavko
Já taky reagoval na otázku ohledně čipů,že jsme ve vlákně o páscích vím X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 16:51 Muž maxwell [19] - RostlinyRe: slavko
Reagoval jsem na kolegu výše, na instalaci led čipů. Pásky se opravdu jen lepí a většinou s tím není problém. Ikdyž ti spadnou do vody, není to takový průser, jako u čipů, kde už je mnohem vyšší napětí a proud.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 16:17 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: amrtin
Prečítajte si názov vlákna a potom moju otázku možno pochopíte... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 15:55 amrtin Re: slavko
Pásky?Ty se jenom lepí(maj samolepku) a já je po hranách přejíždim silikonem.Ale existují takové silikonové držáčky-vypadá to jako kancelářská sponka s dírkama pro šroubky.
Vruty(šroubky) se přidělávají výkonnové led diody(a tam je to jasné jak). X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 15:06 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: maxwell
A, prosím, ako tie LED pásiky skrutkujete? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 13:15 Muž maxwell [19] - Rostliny
Já věděl, proč to šroubuju :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 23:28 amrtin Re: kofejn
A to je opravdu problém navrtat dirky pro krátké samořezné vruty?A pokud jo,tak doporučuju akv.silikon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 21:11 Muž kofejn [963] Re: KarlosS
Problém byla asi ta vlhkost. Příště zase silikon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 21:08 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kofejn
to mě mrzí, ani nevím jestli ti za to mám dát palec, ale je to dobrý příspěvek z hlediska varování. Zrovna jsem se chystal lepit čipy taky tmelem, takže díky. Samozřejmě držím palce ať se to už nestane a založení proběhne bez problémů.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72863x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505-led-pasek-?od=2238