Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice
díky, přesně tenhle článek jsem ráno taky četl...

1 26.01.2016 20:20
sonetka [136] - Živorodky 

To by mě zajímalo, co za hovadské motory používáte?
V naše zařízení, ikdyž je na vaše poměry velice primitivní (je pouze z diskrétní logiky) tak používáme malé PS pumpy a z žádným rušením jsme se nesetkali, ani jsme ho nemuseli řešit ...
Navíc teď zkoušíme nové piezo pumpy, opět primitivní logika a vše šlape jak hodinky ....
Někdy méně je více

Proč zenerka? Já si teď pomalu navrhuji něco podobného a na ochranu při zapnutí motorku jsem spíš uvažoval o Schottkyho diodě (pro tahle peristaltická čerpadla 1N5908). Zdálo se mi, že by Schottkyho mohla být rychlejší a flexibilněji reagovat na nástup těch napěťových špiček než Zener. Nebo je k něčemu užitečné to otevření v závěrném směru?
možná zenerka na jmenovité napětí motorku by byla lepší. Navíc, pokud je to spínaný relátkem, tak je to v podstatě oddělený, tipuji to na to rušení.

Pokud ti to s lampou jde a čerpadlama ne, dle mého názoru ti tam vznikají špičky. Máš paralerně v závěrném směru k motoru připojenou diodu např. 1N4007? Ten Jumper na přepnutí optického oddělení tam máš (je to ten plastový bazmek na zkratování kolíků dole na foto). Jestli to má nějaký vliv na rušení nevím, používá se spíš na ochranu při ovládání 220V. Až budu mít čas zkusím pustit zapojení s NPN tranzistorama jestli to nebude rušit. Pokud půjde mužeš to zkusit taky.
www.pistek.eu/…
přečti si poslední bod...

odrušovací člen k ss motorku se standartně prodává, ale postačí i dva kondíky 10 - 100 nF.
čerpadla mám na úplně jiném zdroji než arduino...
Máš dos dimenzovaný zdroj k napájení systému, zkus měřit napětí na zdroji při spuštění čerpadla pokud poklesne. Tak máš slabý zdroj.

Tak už vůbec nevím, teď jsem s tím přes hodinu blnul, výměna rele modulu, napájení,čerpadla a pořád stejné...čerpadlo jsem dal pul metru od arduina, vydrží běžet tak minutu pak se sesype bud cele arduino nebo jen lcd. Zkoušel jsem spínat lampu 230v, ventilátor přes stejne napájení a všechno chodí bez problému jen ten motor ne...
Na relátku žádný přepínač , který by měl na něco vliv není, ale myslím že to tím stejně nebude...přikládám fotku rele modulu - je to standart pro arduino.
Určite áno, čo sa týka napájania. USB 2.0 je limitované na 500 mA, moje relé berú 80 mA pri zopnutí, tj. 8 x 80 = 640 mA + niečo displej a zvyšok... Zmysel tých optočlenov mi pri relátkach uniká, hoci ako istota ničomu neublížia, len pozor, čo optočlen to ďalších +- 20 mA.
Lexxtor: to rušenie môže byť pokojne aj elektromegnetické, takže možno kovovú (uzemnenú) krytku nad motory. Rád sa pozriem do kódu, najmä ma zaujíma časové riadenie

Chci se zeptat jak ovládáš čerpadla na dávkování hnojiva přes relátko nebo tranzistor mám objednáno 12V peristaltické čerpadlo
Tak si projdi datascheet k relé modulu a opticky to odděl pomocí prehozeni jumperu. Mas tam paralerne ochrannou diodu proti špičkám při odpojení motoru? Zatím přesně stejným zapojením vypinam 6x zásuvku na 220v a dalsimi dvemi relé ovladam 12v okruh na odpojení led pásku. Z čeho ty relé napajis? Když jsem původně napájel vše během testování z PC USB měl jsem problém to nakrmit. Bylo vidět na LCD jak klesá intenzita podsvícení při sepnutí všech 8 relé.
chyba v programu urcite neni , bez připojení napájení čerpadel to jede bez problemu, testováno nekolik dni ...

Já to mám zapojené takto. Upozorňuji, že jsem zapojení zatím nezkoušel v běhu s displayem a řízením. Jen jsem ovládal spouštění motorů přes digitál výstup 0 a 5V jestli to pustí čerpadla. Nejsem tedy schopen říct jestli ti to pomůže, nevím jak máš zapojení ty.
Edit: Jestli používáš relé moduly nevím proč by docházelo k rušení. Na mých lze pomocí jumperu opticky oddělit ovládací a ovládaný okruh. Řídím tak 220V zásuvky a jede to. Není chyba v programu?
jo a zapojené to mam pres moduly s rele
totalne se to zhrouti, na displeji maglajs a relatka se už ani nevypnou...
To ano,ale když si stáhneš ty soubory tak ty jsou zaheslovane
A jak máš zapojené ovládání 12V motorků s arduinem (tranzistor, mosfet, relé)? Co přesně ti to ruší (display nebo čidla)?
co je zaheslované ?
Na tom webu je popis podobného projektu s názvem
jarduino-aquarium-controller
nekoukal jsem do toho, ale popis nevypada spatne. jen tak pro inspiraci.
code.google.com/…
0 26.01.2016 10:02 lexxtor Zdar všem, právě dokončuji ovládání akva arduinem,aktuálně ovládá 2 peristaltická čerpadla, pwm rozvěcení/zhasínání, pwm ovládání ventilace nad akváriem, dvě čidla teploty v akvariu a v prostoru nad akva pro spínání vetilátorů. ovládání přes joystick a tlačítka a zobrazení na lcd 4x20. Chtěl jsem to nacpat do malé krabice, ale mám problém s rušením arduina čerpadly, nevíte někdo jak je nejlépe odrušit - lc filtr nebo kondenzátory? Jen nevím jakou kapacitu na 12 dc motorky. Poradil by někdo? Jinak pokud by někdo chtěl kód , klidně poskytnu nebo i poupravím, ale neni to nic profi, psal jsem to sám...

díky
Starší reakce
Je velmi vhodne, na PWM vystup z controlleru (co vede do LDD-DIMM vstupu) pridat rezistor (cca 10k vuci zemi).
Zamezi se tak rozsviceni (bliknuti) LED na 100% po zapnuti napajeni (nez se inicializuje ovladaci program controlleru, je PWM vystup "otevren" a proudovy zdroj to chape jako 100% vykon).
zkus si to postavit a seznam mě s výsledkem. Je možné, že se mýlím.
samozřejmě ne, mluvíme o proudovém zdroji.
nepozrel som ako pracuje tento zdroj,pocital som to ako pri prudovom zdroji so stabil. LM317
0 17.01.2016 11:31 lastfever Treba to nekomu pomuze. Az 100V 33A spinano pres pwm a je tam integrovany optoclen.
www.ebay.com/… KarlosS napsal: ano, to je rozsah napětí, ale vstupní napětí by mělo být jen o něco málo vyšší než výstupní, dle počtu čipů. Je to tak, věř mi. Těhle LDD jsem už zapojoval cca 50 a zkus napájet dva čipy 36 V. Budou ti svítit tak hodinu ...
Navíc už jsme mimo téma, tohle patří do jiného vlákna.
Těch 36V myslíš tak, že se na čipy dostanou v důsledku PWM?
Používám DS1307 a dle mého názoru je přesnost dostatečná. Posun o minutu za 3 týdny neřeším (déle mě to bez restartu z důvodu nahrání nového upraveného programu stejně nevydrží). Souvisí to ale s tím jak "přesný" krystal je v zakoupeném modulu. Někdo tady myslím i psal, že je možné krystaly vyměnit (kupovali v GME). Při použití LAN modulu (a knihovny exosites.h) lze použít příkaz time. Ten umožňuje zaslat aktuální čas z webu do arduina jako string. Ještě jsem teda neřešil jak ho "rozsekat" na jednotlivé údaje o dni, hodině atd. a tím synchronizovat čas, ale třeba to nějak půjde.

mirekJI napsal: Na ztrátu přes 10W jsi pšišel jak? Podle datasheetu je pro vstupní napětí 36V a 6V na výstupu (2 čipy) účinnost cca 80%, což dělá ztrátu na LDD lehce přes 2W.
Teď koukám, že jsem se upsal

, ty 2W jsou na čipech, ztráta na LDD by tedy měla být cca 0,5W.
emppu07 napsal: Mohli byste mi prosím zkontrolovat, zda to mám správně propojené ? Nerad bych to zničil hned na začátku
Děkuji.
Trochu mimo téma, ale kdyby se ti víc rozjížděly hodiny, tak místo modulu RTC s DS1307 použij modul s DS3231, měl by být přesnější
arduino.cz/… Na ztrátu přes 10W jsi pšišel jak? Podle datasheetu je pro vstupní napětí 36V a 6V na výstupu (2 čipy) účinnost cca 80%, což dělá ztrátu na LDD lehce přes 2W.
nemal som este taky prudovy zdroj, ale myslim ze teoreticky by to malo byt mozne, problem ale bude na tom malickom prudovom zdroji odviest viac než 10W akao stratove teplo
www.meanwell.com/…
tady tvrdi, co jsem psal a dole maji graf ucinnosti pro dane napajeni a vystup.
takze jiste neni nad osobni zkusenost, ale osobne zatim budu verit datasheetu celkem renomovane firmy...
Mám to chápat tak, že pokud bude na vstupu LDD 36V, tak není schopné na výstupu nastavit pro 2 čipy cca 6V?
ano, to je rozsah napětí, ale vstupní napětí by mělo být jen o něco málo vyšší než výstupní, dle počtu čipů. Je to tak, věř mi. Těhle LDD jsem už zapojoval cca 50 a zkus napájet dva čipy 36 V. Budou ti svítit tak hodinu ...
Navíc už jsme mimo téma, tohle patří do jiného vlákna.
promin, ale tohle nebude pravda. dle datasheetu by to melo zkousnout 36v na vstupu a min. vystup je 2V.
akorat se snizi ucinnost. u 6v na 80%...
jo,to by malo byt OK. zalezi aky zdroj pouzijes
Ty dva čipy mám jen na dobarvení, takže mi dva stačí.
A co kdybych je napájel stejným zdrojem, co bude napájet arduino ?
nebude vhodnejsie nepouzit 2xLED ale tiez 10x(prípadne 9x) ? naco kuriť zbytocne stabilizatorom a prudovym zdrojom (36V - 2x3,6V = 28,8V potrebuješ zraziť, pri 0,35A to je 10W).
Jo jasně, 0,35A
Dobře, napětí tedy před ldd350 nejdřív snížím, díky.
to jo, ale jen v určité míře.
myslel jsi na 0,35 A, že?

Přiznám se, že elektrice moc (spíš vůbec) nerozumím.
Myslel jsem, že zdroj ldd350 omezí proud na 0,35mA a na výstupu bude napětí podle zátěže.
aha, nejak jsem se v těch čarách spletl

Společná zem je žádoucí.
Jen to napájení toho LDD k těm dvěma čipům nemůže být 36V, na dva čipy max. 10V. Tam budeš muset taky dát stabilizátor 7809 nebo 7810.
Tvůj obslužný program bude umět řídít tři výstupy PWM? TAk to je super, já to neumím a pak bych měl případně zájem

Arduino nebudu napájet 36V, napájení k arduinu tam nemám zobrazené, bude mít vlastní napájení. Je tam jen společná GND. To je chyba ?
Displej je zatím ještě na cestě, zatím bych to chtěl zprovoznit aspoň takhle.
ardiuno nemůžeš napájet 36V. Má napájení 9-12V, čili použij stabilizátory 7824 a za to 7810, samozřejmě na společném chladiči.
Ty to chceš bez displeje?
Starší reakce
Nemáte někdo tip, kde sehnat dcf77 ? bez mála 400,- se mi za to dávat nechce
www.conrad.cz/…Starší reakce
Tak to pomohlo

. Moc děkuji
Přidat reakci
1 ...... 14 15
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16712x