Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 11:01 Muž ppet36 [82] Re: ohruska
Ja jsem to vyresil tak spartansky :) Vzal jsem normalni 4 nasobnou prodluzku a ten plech na fazi jsem vevnitr rozstrihal a primo na ty casti jsem pripajel draty pro jednotlive vystupy. Nulak a zemnici vodic jsem nechal vcelku; spinam jen fazi. Delal jsem to 2x bo mam 8 vystupu, funguje to bez problemu a vypada to jako normalni prodluzka. Ale toto co jsi vybral ty vypada urcite lepe :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 10:28 ohruska
Fotka k příspěvku Já jsem si většinu odzkoušel na UNU, ale na konečný projekt čekám na MEGU.
Jen mám dotaz, jak řešíte připojení periferií?
Já zatím našel toto: www.famatel.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 10:12 Muž ppet36 [82] Re: ohruska
No ja to mam cele na Arduino Uno a fakt je, ze jsem do posledniho obsadil vsechny porty a to tam ani nemam SD kartu :) Kazdopadne ten posuvnej registr ti sjednoti napriklad vsechny releovy vystupy tzn. ze 2-3 vystupu dostanes 8 napr.: arduino.cc/…, takze limit v poctu I/O portu pro dane Arduino bych nehledal.
Limit bude spis ve velikosti pameti na kod; kazda knihovna HTTP, SD, LCD, Wire (pro teplomer) ti ukousne kousek programove pameti, ktera ma u Arduino Uno velikost 32Kb, coz neni dvakrat moc. Jak pise sonetka; UNO bude ve vetsine pripadu (a pri dobrem navrhu) stacit.
Kazdopadne nikdo nic nezkazi tim, pokud si rovnou koupi Arduino Mega; sice je 2x drazsi, ale zase je jistota, ze v budoucnu nebude nic chybet a da se to dodratovat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.03.2013 10:00 Muž Spiike [63] Re: KarlosS
Ahoj při cenách desek na ebay by sáhl rovnou po arduinu Mega když sem ho tam kupoval já tak mě vyšel na 400 i s dopravou,a když si vezmu tě Uno u nás vychází na cca 600. Tak sem si radši ty tři neděle počkal. A hlavně mám jistotu že až si k tomu do vymyslím něco dalšího tak budu mít pořád dost portů na realizaci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 00:20 ohruska
Spíš je potřeba spočítat potřebné porty.
SD karta jsou 4D
timer jsou 2A
relé jsou 4D
teploměr je buď 1A nebo 1D
LCD je Rx-Tx
pH MODUL je Rx-Tx nebo 1A
Led 2D PWM
RTB Led 3D PWM

TADY UŽ JE TO ZA HRANICÍ UNA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2013 23:22 Žena sonetka [136] - Živorodky
UNO postačí na 100%, tedy po stránce výpočetního výkonu, otázka je jen, jestli budou stačit porty, ale ty se dají pořešit např. posuvným registrem ... Já jsem programování vzdal, nemám na to buňky tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 23:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: sonetka
asi to bude tím, že tomu tak nerozumím. Díky za info, ale já bych to stejně rád na SD kartu, abych tam nemusel mít tlačítka na nastavování a nastavil si to v pc. Jaká ta deska by stačila? Uno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2013 23:02 Žena sonetka [136] - Živorodky
Pořád nerozumím tomu, proč cpete k těm ATmegám EEPROM na zálohu dat, když sama ATmega má interní EEPROM .... 4asovač co máme v profilu nemá žádnou zálohovací paměť a přitom si pamatuje nastavení i po vypnutí ... např 328 má 1K Byte paměti EEPROM. Nebo to má jiný smysl? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 22:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny
Fotka k příspěvku Ahoj vespolek,
mám takovou představu co bych chtěl:-) a nakreslil jsem si takové blokové schéma. Moc tomu nerozumím a chtěl bych radu od zkušenějších. Mám tam všechny moduly co budu potřebovat? Jakou hlavní desku koupit? Až to dám dohromady, pomohl by mi někdo s programováním (za úplatu)? Já se na škole (80. léta) učil assembler procesoru 8080 :-))), ale naučit se dá vše, že? Už to trochu študuju, ale cesta bude dlouhá. Díky všem za připomínky a rady. Děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 12:30 Muž sasula [274] Re: ppet36
tak jsem ITak(sitar) takze pro to me lakal ten ethernet modul. o to jak to bude zobrazovat, me je tak nejak jedno.
Pokud bude stacit ta SD karta a v programu bude deklarovano jmeno souboru a format jak to z nej bude nacitat, tak to bude pro me dostatecne.

Display chci taky pouzivat jen jeko zobrazovac aktualniho stavu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 12:10 Muž Spiike [63] Re: ppet36
OÚ to je dobré vědět, to jsem netušil. Až dorazím domů tak na to mrknu. Diky za informaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2013 11:51 Muž ppet36 [82] Re: sasula
Pokud to nastavovani budes chtit delat pres ethernet a HTTP pristup (z browseru), tak ten objem prace bude +- stejny jako ovladani alfanumerickeho displeje sadou tlacitek. Mozna jeste vic, protoze si tam urcite budes chtit hrat s tim, aby to dobre vypadalo :) Vyhodou je, ze se budes potom moct podivat na stav sveho akvarka odkudkoliv napr. pres Internet ... coz pripoustim muze byt pro nekoho velice lakave :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 11:41 Muž ppet36 [82] Re: Spiike
PH sonda urcite primo na Arduino pripojit nejde. Vnitrni odpor PH sondy je obrovsky zatimco vstupni odpor analogoveho vstupu je relativne vuci sonde nizky. To co mam v podkladech ke svemu systemu je nezbytne minimum, co tam musi byt, aby to slo pripojit k Arduinu. Samozrejme to neni jedine mozne reseni, zapojeni na toto tema je na netu mraky od slozitych code.google.com/… po uplne banalni www.66pacific.com/…. Jsou na to i hotove moduly na ebayi jsem nejake videl a nakonec o kus niz jsou nejake zminovany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 09:32 Muž Spiike [63] Re: KarlosS
Ahoj, mám takový pocit že se pH sonda dá připojit rovnou na arduino. Lidi pokud to je blbost, tak mi to řekněte ať začnu shánět taky nějaký modul. Za 14 dni mi má přijít sonda. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 09:30 Muž Spiike [63] Re: Spiike
Akorát se mi ten displej nepovedlo rozběhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 09:30 Muž Spiike [63] Re: ppet36
No přesně tak nějak sem to myslel. Mít display jen jako zobrazovací zařízení a veškerý konfigurace dělat z sd karty. Plus by se na ni mohl provádět záznam pH a teploty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 09:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ohruska
jo, díky. Některé jsem taky našel. K tomu prvnímu modulu lze použít jakoukoli standartní sondu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 09:06 ohruska – pH
Zatím tyto dvě www.phidgets.com/… to je bez sondy, ale ta se dá koupit normálně.
A tato ke kompletní: www.atlas-scientific.com

Ale ještě jsem kdysi našel :
australianrobotics.com.au/…
www.captivereefs.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 08:29 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny – ph modul
zdravím, víte někdo o nějakém ph modulu se sondou? Moc jsem jich nenašel a ty co jsem našel, tak nevím jestli budou pracovat spolehlivě. Je to pro moje navrhovaný zařízení zatím kritický faktor. Díky za tipy, Karel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 07:51 Muž sasula [274] Re: ppet36
tohle je presně to co by se mi líbilo...

a nebo konfigurace pres ethernet. to je taky celkem levnej modul akorat nevim jak slozity tam bude udelat to konfiguracni prostredi
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 07:04 Muž ppet36 [82] Re: Spiike
Je pravda, ze pokud nechceš dělat do Arduina menu, kde se bude všechno nastavovat, tak se ta úprava konfigurace může hodit i na té SD kartě. To by ti to mohlo docela usnadnit, protože to ušetří hromadu práce. Ad absurdum by stačilo, kdybys donutil ten displej zobrazovat aktuální stav (teplota, PH, stav) a zbytek ovládal přes konfigurák na SD kartě. V tom případě by jsi nepotřeboval ani žádná tlačítka a stačil by ti zdroj a nějaká výstupní reléová karta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 19:21 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Jop pH a teplotu sem pravě myslel ale to je až do fáze 2 stejně jako SD modul. s tou eeprom nemám představu jak by to fungovalo. :( a hlavně SD kartu čkověk veme píchne do kompu přepíše co potřebuje dá spátky a restartuje systém a je to ( nebo spíš tak bych si to představoval :-D ) Nevím jak až moc se dá manipulovat s eeprom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:43 Muž sasula [274]
ukladat ani moc ne, i kdyz proc ne... aspon bych mel data tady pro stranky... :-D

ale spis jde o konfiguraky... jelikoz SD modul je pod 2dolary a to se opravdu da ozelet, a nejaka mensi SD karta se vzdy nekde najde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:33 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Z SD karty by to nastavit určitě šlo taky, ale ta eeprom mi přišla lepší. SD karta má smysl pokud chceš ukládat nějaké data a netuším co bys tady mohl ukládat. Později možná hodnoty pH a teploty do grafů, ale teď asi k ničemu. Mimochodem eeprom stojí asi šest korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:22 ohruska
Na ledky jsem našel toto. www.emartee.com/…+


A vyzkoušel jsem si toto, po malé úpravě: www.ledpoint.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 08:42 Muž Spiike [63] Re: sasula
Plánuji udělat nějaký tranzistorový modul. Právě kvůli PWM to by asi opravdu relátka nedávali a mohl y to být docela hukot. Někde na netu jsem narazil na tranzistor který měl dostatečný výkon a netopil při nule a při maximu. Takže pro toto použití naprosto ideální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 08:29 Muž sasula [274]
nastaveni z SD by byla dobra vec, hlavně pokud by stacilo editovat nejaky textak...

me osobne laka Ethernet nebo WIFI shield, na to nastavovani.

Ledky spinate přes relatka nebo tranzistory? Ja zatim přes tranzistory, jelikoz nevim jak by ty relatka vydrzely PWM
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 07:18 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Já Teda původně chtěl display na zobrazování hodnot, s tím že by se veškerá nastavení dělali z sd karty z nějakého konfiguračního souboru. Protože si myslím ze do toho nastavení stejně člověk neleze každý den, ale spíš jen když se něco poděla. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 23:09 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Určitě. Já mám jak 20x4 tak 20x2 a 16x2. Podle mě by stačily i dva řádky, ale na druhou stranu z programátorského hlediska to roli nehraje. Teď momentálně nejsem doma abych to mohl nafotit, ale potom to dám dohromady a na něco se podívám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 22:32 Muž Spiike [63] – Display
Co říkáte tomuhle???

www.ebay.com/…

To by mělo být jednodušší ne??
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 21:59 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Spiike
jedna věc vytvořena z Arduino máme v profilu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 21:53 ohruska
Zatím mám LCD 16x2, ale na cestě je 20x4 se sériovým rozhraním, to jsou jen 2 dráty. A s těmi daty do EEPROM mě to nenapadlo. Dobrý nápad!! Zatím to řeším tak,že si nadefinuji do hlavičky všechny proměnné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 21:04 Muž Spiike [63]
Lidi udělejte nějaké fotky těch svých systémů a píchněte to sem pokud to teda už nemáte někde jinde, v tom případě odkaz. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 20:57 Muž Spiike [63] Re: sasula
Na ten sem koukal to vypadalo zajimavě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 20:48 Muž sasula [274]
Klidne se k vam s testovanim pomuzu, mam A. Nano, rtc, a display ala nokia 5110.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 20:26 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Klasicky LCD znamená co? :-D pač pod LCD sem toho našel milion :-D Taky sem na ně koukal pač ten Display co mam se mi dneska nepodařilo ani připojit na otestování :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 20:17 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: ohruska
Mega má sice dost portů, ale taky bych do toho nešel. Já teď koketuju s myšlenou klasiky LCD na I2C. Dva dráty na celý displej. Jinak je určitě i jiné řešení než SD karta. Použil bych EEPROM na I2C a hodnoty ukládal tam. I 2KB šváb by to zvládl bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 20:14 Muž Spiike [63] Re: ohruska
Jop to mě taky napadlo ale to by pro mě asi byla vyšší dívčí :-D ale s tou SD kartou by to bylo fajn.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 20:02 ohruska
Jenom taková maličkost.
Dotykový a grafický display, je pěkná hračka. Když ti náhodou vypadne elektrika tak se stejně nastaví všechno na původní hodnoty a co jsi nastavil přes na ARDUINO je všechno zapomenuto.
A také ti dotykáč a grafika zežere hodně vstupů a výstupů.
Zkouším data zapisovat na SD kartu a případně online komunikovat posíti (toto se chystá).


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.02.2013 14:24 Muž Spiike [63] Re: Spiike
No nic jdu ho zkusit připojit snad se mi ho povede rozsvítit aspoň pro začátek :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 14:23 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Tak co tak koukám na ten display tak ta dotyková vrstva funguje na nějakém souřadnicovém systému X,Y,Z. takže by to nemuselo být až tak složité to ovládání. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 13:57 Muž Spiike [63] – LCD Display
Tak sem k tomu display našel toto:

learn.adafruit.com/…

Akorát tomu moc nerozumím. :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 11:23 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
No myslel sem že by nám s tím mohl pomoct Ppet36. Zkusím mu napsat. Myslím že by se s takovýmhle displayem dalo vymýšlet daleko víc dalších krávovin :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 11:21 Beda81 – Serial
Nevim co serial obsahuje.
Jen vim ze neco existuje.
Treba to nekomu pomuze
www.linuxsoft.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 11:17 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
To sice jo, ale s tím ti asi bohužel neporadím. Nikdy jsem s tím nedělal a netuším jak řešit kalibraci tlačítek, obrazu a takové opičárny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 11:15 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Nad čudlíkovou klasikou taky přemýšlím, ale přijde mi škoda ho nevyužít když už ho mám. :-D

Přece jen by to vypadalo luxusněji :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 10:54 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Tak časovač máš I2C o kterém jsem psal. Ten je dobrý, ten zapojíš jak píšeš na čtyři dráty - napájení a SDA a SCL, ale s tím displejem nevím. Nikdy jsem s tím nepracoval a zkušenosti s dotykovkou nemám. Osobně bych šel do klasiky 16x2 nebo 20x2. Víc stejně nebude potřeba a k tomu do kříže čtyři čudlíky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 10:40 Muž Spiike [63] Re: Spiike
Fotka k příspěvku A ještě jednou foto displaye zezadu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 10:40 Muž Spiike [63] Re: Spiike
Fotka k příspěvku Akorát s LCD displayem nevím pač se mi povedlo zadarmo sehnat tento barevný s dotykovou vrstvou pro ovládání a rád bych ho využil jen absolutně nemám tušení jak na to a myslím že jednoduchý to taky nebude.

Foto ze předu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 10:38 Muž Spiike [63] Re: Spiike
Fotka k příspěvku RTC se mi povedlo sehnat tento, a předpokládám že s arduinem se spojí standartně napájení +5V a GND a dále se připojí piny SCL a SDA na komunikační piny na arduinu.
 
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 14 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16709x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17694-vyvojova-deska-arduino-uno-a-jeji-vyuziti-v-akvaristice?od=504