Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Razbora Hengelova - chov, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Razbora Hengelova - chov, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2020 21:39 Kamosh Re: Filip
Na Razboru espeho jsem se ptal zrovna nedávno (13. červen) na burzarybicek.cz v Horních Počernicích. Tvrdil, že je má, ale na burzu nedovezl. Je z Příbrami a telefon je 704335111. Jméno chovatele ani cenu netuším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2020 11:44 Filip – Razbora Espeho - koupě
Zdravím, nemá někdo typ na chovatele? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 14:41 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: kk
A tak to buď v klidu, až se ti to akvarko důkladně "ostaří", tak ti u takhle měkké vody pH bude padat ku 6. Na chov to bude v pohodě, občas se ti tam možná objeví i nějaký potírek, ale to bude 1-2kusy, víc najednou asi ne. Na větší počty to bude chtít upravit vodu a sólo vytíračku, rodiče pak rychle odlovit a artémku na rozkrmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 14:22 kk Re: DavFM
Protože jsem o nich četl, že jsou spíš do vody s nižším pH a i zdejší atlas tomu odpovídá. A 7,5 proto, že vodovodní vodu máme měkkou 4,5 °dH a pH 8 (dle vodárny). Takže tak nějak předpokládám, že se na nižší hodnotu nedostanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 13:55 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: kk
Já teda nechoval hengelky, ale espejky. Ale jsou to hodně podobné ryby a požadavky budou stejné.
Pro jejich úspěšný odchov je nutná velmi měkká voda, to je první podmínka. Taková z vodovodu nikde neteče, takže si ji budeš muset vyrobit nebo odněkud přinést. No a s tím už jde ruku v ruce i pH té vody. Měkká voda z přírody bude kyselá a "vyrobenou" vodu si sám okyselíš.

Proč se vlastně ptáš na pH 7,5?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 11:42 kk Re: DavFM
Jo myslel jsem i odchov. Špatně jsem to napsal. Každopádně mě odpověď moc nepotěšila. Díky
Ještě se zeptám. U razbory espeho by s potěrem problém nebyl z hlediska pH, když podle atlasu zvládá vyšší pH?
Rozhoduju se, které z těchto dvou pořídit a bez toho aby byla nějaká šance na odchov je pořizovat nechci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 10:57 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: kk
Myslíš chov nebo odchov?

Dařit se jim bude, ale neodchováš skoro nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 10:02 kk – pH 7,5
Má někdo zkušenosti s chovem těchto razbor ve vodě s pH okolo 7,5? Bude se jim dařit? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2018 14:19 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Deepinpeat
Když nad tím přemýšlím, před cca dvěma měsíci jsem si namíchal nový zásobní roztok Ca+Mg a někdy od té doby se nedaří. Možná jsem se sekl při vážení... Namíchám znovu, uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2018 13:47 Deepinpeat Re: DavFM
No pokud se to deje pri takovehle vodivosti, tak to bych se dival spis po nevhodnem zastoupeni nebo pomerech iontu v te vode. U akvarijni populace by tohle melo bohate stacit, v cem to delas. Zkusil bych pouzit na remineralizaci treba jen nasycenej roztok CaSO4. Budes vedet co a kolik tam mas. To je vzdycky nejlepsi cesta k objeveni problemu. Sou to krasny ryby, je dobre ze to nekdo doma dela.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2018 12:21 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Deepinpeat
Dík, zkusím teda jít dolů s tvrdostí. Teď jsem udělal vodu 30µS/cm, když se to stalo prvně, tak byla voda 22µS/cm. Zkusím jít někam ku 10µS/cm, udělám to jako pro neonky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.04.2018 10:48 Deepinpeat Re: DavFM
To bude vodou skoro urcite, tohle se stava u lepivych jiker, pokud je ta voda moc tvrda. Pri dodrzeni rozpeti parametru by se to stavat nemelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2018 10:00 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma – jikry nelepí
Mým espejkám přestaly lepit jikry.

Prostě při tření všechny jikry popadají na dno a většina z nich zplesniví. Předtím ty stejné ryby jikry pěkně lepily na list, nebo kus plastu.Místo obvyklých cca 60ti rybek najednou je nějakých 5-10.
Poslední cca 3 období jikry přestaly lepit všem třem samicím, které se mi pravidelně třou.

Za tu dobu jediná změna je stalé krmení vylíhlou artémkou, jen občas vyjímečně něco suchého nebo mražený cyklop,patentky. Zato jiker je teď více než kdy jindy, cca 80-100.

Ale taky to může být vodou, nebo při tom větším množství jiker nejsou jak by měly být, možná zkrátit interval tření (teď se třou co 14-17dní), prostě nevím.

Třeba je tady nějaký zkušený chovatel, který obdobný problém řešil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2016 20:10 Muž Plastr [9] Re: JduSi
Jojo taky je mam a jsou to super hejnovy rybky. Drzej se me v horni polovine akvarka coz je supr, protoze v dolni polovine muzu mit jiny ryby. Takhle rybka je super akcni a pekne rozsviti a rozhejbe akvarko, parti mezi moje nejoblibenejsi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2016 20:50 Muž JduSi [16]
Poridil jsem si tyhle krasavice a zajimala by me vase zkusenost. U me se porad drzi v hejnu a rejdi z jedne strany na druhou,nebo klasicky u skla :-D Jsou neskutecne akcni a vubec nepostoji.
Necekal jsem ,ze budou takhle drzet hejno,jelikoz tam nemam vetsi ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 11:19 Muž NIKO [527] Re: romant
To vyskakování z vody je projev toho, že se jim tam nelíbí a bude o mít souvislost s tou teplotou.

Ale také s něčím jiným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 09:36 R Muž romant [27982] Re: jitkaS
Řekl bych že se to začíná vyjasňovat, trošku o tom diskutujeme ve vlákně o chlazení akvária. Ty rybky zřejmě dostaly teplotní šok a ten byl příčinou jejich úhynu. To vyskakování z vody je projev toho, že se jim tam nelíbí a bude o mít souvislost s tou teplotou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 09:27 jitkaS
V minulých vedrech jsem chladila také pet lahví. Henglerovy razborky se začaly chovat divně, okamžitě na ni začaly v hejnu dorážet, vyskakovat kolem ní nad hladinu a voďobávat ji. Plavaly těsně kolem ní jako úplně smyslů zbavené, Ještě se tak nikdy nechovaly. Jednu jsem viděla ,jak do pet nabourala, ztuhla a začala padat ke dnu, pak se ale vzpamatovala a zase plavala. Druhého dne jsem našla plavat tři mrtvé razborky na hladině. :-( . Ještě pro info teplota vody kolem 32C, normálně kolem 24. Ostatní razborky nejeví známky nemoce a právě jsem zjistila, že se mi vytřeli a mám tam asi 20 mrňousů(buť henglery nebo espei). hop
Neví prosím někdo co se to stalo a na co mohly zemřít? Děkuji za jakoukoliv info.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2013 17:30 Žena Beastie [314]
pozoruji dnes podivné chování razborek v akvárku, půlka je u skla a jezdí nahoru a dolu jako ve stresu a druhá půlka je v jiné části, perou se a otírají se boky. Asi to bude tření, ale nekoná se žádní lepení jiker na listy, u listů ani nejsou a žádné jikry nejsou vidět.

Poslední velká změna byla klasická výměna vody ve čtvrtek.

Není to nějaký příznak nemoci nebo stresu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 11:36 Muž LiborSprysl [9015] Re: Cupik
Tření v páru je ideální...raději se třou břichem nahoru...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 09:57 Cupik – Razborky
Zvláštní to tu debata, jsem akvarista již delší dobu , ale s Razborkami jsem začal nedávno. Mám Klínoskvrné s Hengelovskejma po kupě v počtu 10ks a jsou v pohodě. Ph stále okolo 7, měním čistou vodu přímo z vodovodu.
Zajímalo by mě jestli máte někdo zkušenost s rozmonožováním těchto rybek.
nemyslím si že teorie dva na jednu čí jeden na dvě u těchto rybek je správná.
Poradíte s postupem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.05.2012 12:27 Žena TatianaP [77] - Živorodky – rasborky
,,mam 8 tychto krasnych rybiciek v akva a musim uznat,ze ich krasa najviac vynikla po pridani mandlovnikovych listov do vody..ta je pekne sfarbena a rybky maju nadherne zlatiste podklady na bokoch..planujem este dokupit 6ks..fascinuju ma viac ako neonky.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2012 08:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: katterinecka
Jasně to je praxe z mnoha zdrojů. I když autoři knih pracují také s více zdroji, těžko postihnou zdrojů stovky, jako je lidí na fórech. Ta poznámka směřovala jen k tomu sarkasmu... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.05.2012 08:29 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: LiborSprysl
knih mám načtených taky dost, a určitě bych se v nich nedozvěděla tolik informací jako tady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2012 06:49 Muž LiborSprysl [9015] Re: katterinecka
A proto - Čtěte knihy o akvaristice! - jejich autoři do nich sarkasmus nevkládají, protože jsou slušně vychovaní a vědí, že takto pošpiněnou knihu by si nikdo nekoupil smich narozdíl od "internetových dacanů"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2012 17:22 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Katha
neuvedla si o kterou nádrž se jedná, takže ti těžko poradím
opravdu jsem to nemyslela vůči tobě nějak ukážlivě, ty pravidla na počet ryb v akváriu mě štvou. Začala jsem s akvaristikou pořádně asi před třema rokama, informace jsem načetla tady nebo na jíných stránkách, kdyby mě měl každej sakrastickej příspěvek naštvat, tak už žádný akvárko nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2012 15:32 Žena Katha85 [74] Re: Yirka, katterinecka
To Yirka: Mno jednalo se o studnu soukromou u táty na zahradě, ne veřejnou.

To katterinecka: Jak přesně mají dle tebe akvaristi ten mozek používat? Přijde mi to už irelevantní, dle většiny lidí by se měla napustit voda, zajet filtr, nečíst informace na foru a nechat akvarium na pokoji, nějaké testy jsou dle některých pro smích úplně a když se chce o problematice člověk něco dozvědět, nedejbože se zeptat(!), tak se setká se sarkasmem. Ale jak jste vy AKVARISTI ty informace zjistili, že to nám akvaristickým lamám ted radíte? Kdyby jsi si přečetla o mé prezentaci (to je dle mého klíčové, když už chci radit), tak by jsi zjistila, že mam zájem se od AKVARISTŮ učit, že se o nádrž starám a že si sháním informace, než něco udělám, takže jsi ten sarkasmus s mozkem a čistotou nádrže mohla laskavě vynechat. Chytit se slova hejno mi přijde už tuplem postavené na hlavu, proč máš potřebu opravovat zrovna tohle slovo? Jak jinak jsem to měla popsat? Stádo šesti rybek, které atlas doporučuje jako minimum? Pak pokud počítám počet ryb do akvarka dle pravidel, že jsou zkreslená, že rybám záleží na prostoru - vždyt kvůli tomu prostoru to řešim - já nevim jestli je ten prostor akorát, ukázali jste mi nějaké návody, ale když podle nich postupuju, tak je to špatně?

Shrnuto - kdyby tvá odpověd měla ráz bez sarkasmu a obsahovala informaci o tom, že pH stejně na neustálé hodnotě mít nejde, že nejde přesně určit počet ryb, ale jen by oko a že se musí hlídat čistota nádrže, tak bych ti za odpověd poděkovala a přidala další palec, ale pokud chceš dál radit takhle tak si své rady prosím nech pro někoho jiného.

Je pravda, že jsi to odnesla za většinu podobně sarkastických radilů, ale někdy už hrnec přeteče...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2012 15:10 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Katha
6 rybek není moc velké hejno (jestli se tomu vůbec dá říkat hejno), jestli se tomu dá vůbec hejno říkat. Pokud počítáš počet ryb do akvárka podle nějakých pravidel, tak ty jsou dost zkreslená, rybám hlavně záleží na tom kolik mají prostoru a jestli je ta voda dost čistá (což jde u přemnoženého akvárka bez velmi časté údžřby těžko). Proto vzniklá jakási pravidla na počet ryb v akvárku aby akvaristi nemuseli používat mozek
hodnota pH se v akváriu mění, i kdybys tam nalila vodu třeba s tím pH 6,5, neznamená to, že takovou hodnotu bude mít neustále. Závisí to hlavně na měnícím se obsahu CO2 (a i na uhličitanové tvrdosti, ale ta se až tak nemění)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.05.2012 15:02 Muž Yirka [9118] Re: Katha
Je potřeba zjistit pH skutečné, ne dle tebe. A pokud je opravdu 7, je to normální voda pro chov drtivé většiny rybek. To co se udává v atlasech je samozřejmě důležité, většinou to však má akcent především při odchovech.
Edit: ještě dodám, že úprava vody vodou z nějaké veřejné studny je velký risk a nikdy bych to nedělal.
A jinak, neexistuje nádrž, u které by se nedal spočítat dostatečně přesně objem. (I kdyby to mělo být přeléváním odměrkou). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2012 09:34 Žena Katha85 [74]
Ahoj,

ráda bych do akva přidala 6 razbor (rybicky.net/atlasryb/razbora_hengelova - zachování asijského biotopu) ale vrtají mi v hlavě dvě otázky.

1. Mam vysoké pH - dle mě kolem 7 - pomůže přidávání každý týden cca 2l vody ze studny z vesnice? Protože zmíněné rybky potřebují pH maximálně 6.5

2. Vejde se vůbec základní hejno 6 rybek do nádrže? - Ono přesný objem vody jde spočítat velmi těžko :(

Nemám v plánu vodu upravovat chemicky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 20:05 Muž dair [29] - Asie
Zdravim akvaristi. posledni dny pozoruji u razborek stresove chovani. jezdi v hloucku po prednim skle a obcas se shlukuji v tmavem koute a jezdi nahoru a dolu. to mi delali kdysi kdyz sem je donesl domu asi 2 dny. ted to delaji znovu a dotoho nechteji moc zrat. hodnoty vody jsou stale stejne. dobre zerou 3, ty co sem donesl naposledy. jsou nejmensi. nerozumim tomu proc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 09:12 Žena Linduš [166] Re: Romeo1
já bych dala do tření jen pár. pravidlo víc samic pokaždé neplatí, někdy jeden kluk "nestíhá".
u páru je většinou větší šance, že nepožerou jikry, protože jsou oba zaměstnáni rozmnožováním.
pokud by se samice odmítala třít, zkusila bych jiného samce. ne vždycky si musí pár sednout (nebo lehnout?) ;-)
a jestli ho tam nemáš, tak mech, ať se mají taky kam třít
nebo bych prvně koukla na spůsob kladení jiker a dala bych jim listy, na jejichž spodní stranu ty jikry odkládají stydim :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2011 11:23 Romeo1 Re: vitek38
já bych zkusil spíše dvě samice a jednoho samce vždycky musíš mít více samic na 1 samce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2011 09:03 vitek38 – razbora hengelova - odchov
Dobrý den.
Rád bych si odchoval razborky. Proto jsem do odchovny s 8l vody s naprosto dokonalými parametry umístil jednu samićku a dva samce. Samice je pěkně zajikŕená, ale tŕít se nechce. Samec na ni doráźí, š´touchá a dloube do ní. SAmička mu buď uteče, nebo ho zažene. Dělají to takk do vysílení kdy se samićka "schová" za bublifuk a odpočívá, jak vyleze z úkrytu samec začně znovu dorážet... Nechápu v čem je chyba, nemám skusit přilovit jiného samce, nebo samici ? Pŕedem děkuji za pomoc.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 1646x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16441?kolik=999