Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvárium pro živorodky

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

+ Přidat reakci

Zápis příspěvků povolen všem registrovaným uživatelům

Akvárium pro živorodky
0   12.01.2011 19:52 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Yirka
Zdravím Yirko,
já vím že jsem si tím už jednou prošel, ale tehdá jsem to vzal za špatný konec, takže teďka to chci už vzít za ten dobrý. Nějaké zkušenosti mám, nejsem amatér, jako když jsem začínal, přece jen už chvíli se pohybuju mezi kavaristy ;) Zatím to vše jen konzultuju se zdejšími čtenáři. Zatím mi byl každý příspěvek svým způsobem nápomocen ;) Na finální verzi jsem sám zvědav ;)
0   12.01.2011 19:44 Muž Yirka [9126] Re: dvorak
Romane, vždyť už sis tím vším jednou prošel a po pár počátečních problémech to bezva zvládnul. Tak se získanými zkušenostmi to v poho zvládneš. Já bych šel taky do nádrže se dnem se substrátem. ahoj
0   12.01.2011 19:41 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: katterinecka
to je taky fakt. Mám dobře zajetou 120-tku ve které odkaluji tak 1 za 1/4 roku a vodu vyměnuju tak 1 za 1,5 měsíce. Úplně ideální by bylo, kdyby se mi podařilo naprosto stejně založit i toto akvárku-tzn udělat napodobeninu mé 120-tky to se mi ovšem nepodaří.
Na to jsem zcela zapoměl coze že bych musel dokalovat 2x týdně, protože by byly vidět výkali. A to by asi opravdu nebylo moc hezké.
+ beze dna:
Snadné odkalování
- beze dna:
viditelné výkal na dně
rostliny ve květináčích

Máte nějakej tip, jak docílit stejně dobře zajetého,vypadajícího a prosperujícího akva jako je má 120-tka? Kromě odpovědi, založ to stejným způsobem. Asi ne, že?
katterinecka mi vrazila klín do myšlenek :/ palec
0   12.01.2011 19:33 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: dvorak
na jednu stranu se sice bez dna dobře odkaluje, ale v dobře zajetém a zarostlém akvárku zase nemusíš odkalovat vůbec, stačí jen měnit vodu a to ve správně vyváženým akvárku taky nemusíš dělat až tak často.
A když nebudeš mít čas odkalit dno tak to v tom akvárku bez písku po pár dnech nebude vypadat moc vábně
0   12.01.2011 19:24 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Bob666
Vzhledem k mému věku mám toto akva umístěné (nechci měnit stanoviště) v pokoji hned vedle mé "hlavní" nádrže Společenská 120-tka takže bude akvárko docela dost na očích, takže se budu snažit o esteticky přijatelnou a koukatelnou nádrž, jestli chcete odchovnu/výchovnu.
teď jsem našel rybicky.net/nadrze/5910 je to také beze dna a je to koukatelné. Takže se budu snažit o (malinko podobný zmiňované nádrži) koukatelný vhled beze dna. Jsem zvědav jak to zvládnu, určitě si dám záležet. Nevrhám se nato dnes, takže vše budu kozultovat ;)
Děkuji za vaše rady.
Jak je to s tím pěstováním v květináčích? Netrpí pak rostliny nedostatkem místa pro kořeny?
0   12.01.2011 19:15 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: dvorak
Záleží jen na tobě co se ti víc líbí, pro údržbu třeba v odchovných nádržích je lepší bez dna, ale třeba do obýváku bych si to nedal X-) Rostliny v nějaké misce nebo květináčkách není žádný problém pěstovat ;-)
0   12.01.2011 19:11 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: xenotoca
zatím 2:0 pro beze dna. Anubis přivázaný ke kořenům je klasikou, stejně jako Jávský mech. Plovoucím rostlinám je to jedno. Mám strach jen z těch ostatních rostlin které rostou listovou růžicí-které potřebují dno. S pěstováním ve květináčích nemám zkušenost :/
0   12.01.2011 18:55 Muž xenotoca [34] - ŽivorodkyRe: dvorak
Mám několik akvárií spíš menších 60 a 70 litrů bez písčitého dna. Zde je nutné pod akvárium dát tmavou nejlépe hnědou podložku,aby živorodky nebyly plaché. Z rostlin mám anubiasi a hnědovky přdělané na kořeny a lávové kameny a mezi nimi jávský mech a na hladině trhutku. Výhodu vidím při odkalování akvária a při lovení plachých ryb. V malých akváriích do 25 litrů mám pouze jávský mech a na skořápce kokosu přidělaný anubias.
0   12.01.2011 18:54 R Muž romant [27987] Re: dvorak
Tak na to bude spousty rozdílných názorů. Já se kloním k variantě č.1. Při pravidelný a nezanedbávaný údržbě mě to příjde nejpřirozenější. ;-)
0   12.01.2011 18:51 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Pepan
A teďka co je lepší:
1. mít kalsické dno a v něm rostlinky.
2. nemít dno (štěrk) a rosltinky mít v něčem??? např. zmiňovaný květináš
3. mít dno a přesto mít rostlinky v květináči
Vyzkoušejte
0   12.01.2011 18:44 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: dvorak
Mám teď u živorodek jako plovoučku pupečník. Tak velké listy snad ani s hnojením nedocílíte. Navíc je výhoda, že ta vrstva pupečníku na hladině slouží jako schovávačka pro mrňata.
0   12.01.2011 18:29 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: dvorak
dobrej je ještě jávskej mech a růžkatec, v porostu se aspoň schovají nějaké mladé
0   12.01.2011 18:28 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Pepan
díky za tip. V plánu mám na kořen umísti určitě anubis(možná ne jeden), Jávský mech, možná Egerii, jako plovoucí Pistii Stratoes a pokud se mi rozroste Sagytaria plat. tak i tuto bych tam dal.
0   12.01.2011 18:17 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: dvorak
Pokud byste se vrátil k variantě bez štěrkového dna, tak doporučuji dát nějakou kytku do většího květináče. Sám jsem takhle měl u živorodek ve stovce N. lotus. Díky obsádce živorodek rostl jako z vody a dokázal listy zastínit celou hladinu. Jinak těch možností kytek je více. Nějaký Anubias na kořen, kapradiny(vděčné je třeba Microsorium), nějaké mechy.
0   12.01.2011 17:55 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Linduš
no tak nádrž je 98 litrů. Osádka bude několik ancíků a živorodky(Mečovky,Molly,Gupky)-mladé na odchov. Osvědčili se mi piskořky do dna, takže pokud to bude akva se dnem, tak tam také budou.
Osvětlení je dvě 20 W zířivky.
Tou soupravou myslíš co?
0   12.01.2011 17:52 Dejv Re: dvorak
zkus tam dat dno trochu hrubsi a odkaluj pomoci nejake soupravy ano
0   12.01.2011 17:48 Žena Linduš [166] Re: dvorak
nevím, jestli by nebylo dobré se zeptat na velikost nádrže, počet ryb a osvětlení.
můj problém bylo světlo a přerybnění. ono je to hodně komplexní dotaz a mám pocit, že návod na akvárko bez řasy jaksi...hm...neexistuje. musí se to vyvážit stydim
0   12.01.2011 17:42 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Silent
druhá varianta, co jsem si načmáral, je dno s aktuálním štěrkem->proprané(aby byla defakto "nové" nezašpiňené od případné řasy i když se na dně nevyskytuje) větší kameny jako dekorace, později kořeny, a rostlinky nechat ve květináči, zkrátka oddělené ode dna. Nevím jestli je tento krok rozumný, nejpíš se později rozhodnu podle zvolených rostlin ;)
3   12.01.2011 17:23 R Muž Silent [5949] Re: dvorak
Rostliny lze v takovéto nádrži dát do květníků s potřebným substrátem. Dno v nádrži není nezbytně nutné. Většina chovných nádrží je holá a pokud bude dostatek kořenů tak se s tím ancíci nějak popasují. Filtr stačí bublifuk, ale s co největším objemem, nejlépe bioakvacit. Už proto, že dno je vlastně obrovský biofiltr který tam pak chybí. PS- skóre bodů jsem ti vyrovnal.
1   12.01.2011 17:04 Muž dvorak [94] - Rostliny – Akva pro živorodky beze dna
Zdravím, předem se chci omluvit za další nově založeané téma, ale na mé otázky jsem buď nenašel fórum s odpovědí, nebo nešel, ale buď moje otázka byla zodpovězena jen na půl a moc mi to nedalo, nebo se téma přehouplo na jiné. Hledáním a pročítáním fóra (nejen na těchto stránkách) jsem strávil volný čas už od soboty. Takže:
Před rokem jsem se pokoušel o kava pro Živorodky a ancíky. Byl jsem tak trochu naivní, protože jsem si od toho sliboval moc během krátké doby a hlavně jsem to vzal za špatnej konec a už od založení mě provází potíže. Počínaje doporučeným bílým dnem (později kritizováno-takže jsem ho vyměnil) později filtr (moc silný->tvorba řas) a v poslední řadě další řasa na kořenu a bublifuku-> ruducha, ale ne na rostlinách.
Proto jsem se rozhodl s tím něco udělat. Strýc měl akvárko, o které se staral (tedy spíš nestaral) zajím,avě. Vodu neměnil, neodkaloval, jen dolíval odpařenou vodu a rybky mu šli a množili se. Já se o akva starám a pořád nějaké potíže. Prohlídl jsem mnoho fotek akvárií a pročetl mnoho knížek a fór.
Moje představa je tedy, že vyndám staré dno,kořen,rostliny,filtr, nádrž důkladně vymyju (abych se zbavil řasy) a nové akvárko založím: beze dna(pro lepší odkalování), filtr(buď ten co mám,nebo od strejdy z jeho starého akva) + topení. Dekorace by byla asi kokos pro ancíky,kameny,rostlinky v kelímkách, později nějaké kořeny.
Takže teď jsem vám nastínil "moji situaci" a teĎ příjde několik otázek.
1. Máte nápad nebo nějaký tip jak mít v akva bez dna rostliny??? (kromě plovoucích a anubisů na kořenech)
2. Holé dno akvárka mi nebude po estetické stránce vadit, nebude spíš vadit ancíkům a živorodkám??? Přece jen jsou z domoviny zvyklí na dno.
3. Jaký typ filtru byjste zvolili? Můžu použít nynější dvouramený bublifuk?

Vím že mám vyčerpávající příspěvek, ale nevím si 100%-tně rady. Předem děkuji všem ochotným odpovědět na moje dotazy! X-)
Díky
Vyzkoušejte

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 640x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16323