Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Znovuzaložení akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Znovuzaložení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.05.2018 10:04 Muž @ Jarry [482] Re: Zahry
Já při podobných předělávkách vracím ryby hned, pokud je filtr dostatečně dimenzovaný, tak je to podle mě lepší, než ho nechat běžet v "prázdném" akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2018 09:51 Muž @ Maq [2553] Re: Zahry
Myslím že zvolené řešení "poloviční dezinfekce" je nejhorší ze všech možných.
Pravděpodobně jsi se těch červů nezbavil, a pokud budou mít časem vhodné podmínky, znovu se objeví.
Zato jsi těžce poškodil akvarijní mikroflóru.
Myslet si, že pokud zachráním obsah filtru, tak ve zbytku akvária můžu tropit co chci, je podle mne omyl. Ve dně se toho děje podstatně víc než ve filtru.
Takže "násady" bakterií i červů zůstaly, ale rovnováha je fuč a je to v podstatě nově založené akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2018 09:38 R Muž @ afc1886 [3223] Re: Zahry
Jestli se jedná o předělání akvária z prezentace, tak bych měl jenom dotaz. Kde jsou teď ty rybky? To je máš někde v nějakém boxu s vodou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2018 09:08 Muž @ Anthrax [1040] Re: xvalp06
Od toho tam nemusí mít nutně ryby. Akvárko nebude bez živin. ;-) Má tam šneky, některé rostliny uhnijou jiné shodí listy při přeměně na submerz, takže organických zbytků tam málo nebude. Přinejhorším se dá jednou za čas nakrmit "prázdné" akvárko. Pokud není důvod, tak bych tam ryby necpal hned ale až po nastartování růstu kytek. Na co zbytečně spěchat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2018 08:58 Muž @ xvalp06 [1] Re: Zahry
10-12 hodin je krátce, takže jeho funkčnost včetně bakterií to neovlivní.
Asi bych to akvárko nenechával úplně bez ryb, bakterie ve filtru potřebují přísun "škodlivin", aby mohly dál fungovat. Bez ryb nebude detrit, bez detritu nebude potrava pro bakterie. Osádku bych ale přidával postupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2018 06:05 Muž @ AceVentura [5] - RostlinyRe: Zahry
Jasny, chapu, proto jsem psal ze by jsi mohl i uskodit, jestli se v tom nevyznas, jen se to doporucuje :o) ale da se fungovat i bez toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2018 00:55 Muž @ Zahry [7] Re: xvalp06
Filtr takle běžel cca 10 - 12 hodin. Rychlejc sem to nestíhal, páč momentálně jsem limitován v pohybu (churavá noha...). RE: AceVentura, CO2 zatím přídávat nechci, jsem akvarista amatér, navíc na chemii úplné kopyto. Tím nechci říct, že přihnojit (čímkoliv) je špatně. Ale v mojí situaci amatéra, kdy si ještě nejsem úplně jist, tak prozatím s CO2 experimentovat nehodlám (i v případě hnojení bych se musel s někým znalejším poradit, abych aspoň měl tucha co a proč tak dělám).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2018 23:15 Muž @ xvalp06 [1]
"Filtr po dobu překopávky běžel v plastovém boxu s akvarijní vodou"

Jak dlouho běžel mimo? Měly bakterie zdroj potravy?

Když jsem předělával (znovuzakládal) akvarium, tak jsem tam ryby vracel hned - ráno jsem začal, večer byly ryby zpátky. Je teda pravda, že jsem jich tam vracel podstatně méně, 50% vody bylo původní, filtr byl zaběhnutý a dno jsem propral v kohoutkové vodě. Vše proběhlo be z problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2018 22:25 Muž @ AceVentura [5] - RostlinyRe: Zahry
No alespon jsi mel o zabavu postarano, ja vcera stary dno proste odkalil, taky to slo :o) vodu bych asi kazdej den nemenil, to je trochu hardcore.. treba dvakrat tydne bych to chapal, ale kazdy den, neblazni... on se tu kazdopadne najde nekdo, kdo takovej nesmysl urcite doporuci. Co se svetla tyce, tech 8 hodin je asi OK, uvidis podle zeleny rasy, kdyztak ubrat i na sile, pokud to pujde. Ryby az za mesic, normalka.
Kytek tam mas dost, takhle na zacatek asi staci. Az tolik to resit nemusis, proste bacha na sviceni, abys to neprepalil, ryby po mesici, men vodu (nejak normalne, ne kazdej den), ono si to sedne. Ja osobne bych trochu hned od zacatku prihnojil, uplne opatrne, mikro, makro, treba po tydnu od zalozeni, ale fakt opatrne. Na to casem prijdes, jestli tomu nerozumis, spis by si uskodil. Co se co2 tyce, taky muzes uvazovat o bombe, ale neni to az takova nutnost, jak se zda, hezky akvarium se da udelat i bez syceni, jen je treba pocitat s tim, ze budes mit min narocny kytky a tolik to neporoste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2018 21:58 Muž @ Zahry [7] – Akvárko po vybagrování Starého dna od Rataje
Fotka k příspěvku Ahoj, včera jsem dokončil znovuzaložení. Filtr po dobu překopávky běžel v plastovém boxu s akvarijní vodou, nicméně dno je po předělání prakticky "nové". Písek sem propíral ve vodě abych se zbavil Ratajova starého dna, pak jej ještě prolil horkou vodou podle zdejších rad. Chtěl bych se zeptat na pár věcí jak postupovat teď po znovuzaložení:

1) Měl bych na něco extra dbát? Myslím něco jako dočasné častější výměny vody (nevím 30-35 litrů každý den po nějakou dobu..)
2) Jak postupovat se světlem, mám zprvu svítit méně a postupně přidávat? Normálně svítím 8 hodin 12.00 - 20.00 (2x21w T5)
3) Kdy vypustit první ryby? (při prvním založení jsem rybky přidal až po měsíci)

Též se snažím zapracovat na větším množství kytek, ze svojí "množírny" přidáno několik matic Hygrophila Polysperma a Ludwigia Repens (v matici 3-4 stonky). Z vlastního přidaný ještě 3x Echinodorus Quadricostatus (zatím jsou to prckové, jeden ze starších echináčů pustil šlahoun, tak jsem je zasadil a uvidíme). Dále jsem do AQ nasadil 3 košíčky Cryptocoryne Wendtii Green, doplnil Valisnerii o 2 košíčky a ještě přidal 3x Bacopu Monnieri. Místečko zatím pořád je takže....Zítra dorazí 4x Cryptocoryne W. Green, 2x Bacopa Monnieri a 1x Echinodorus Jan Halbrich (ten dám zhruba do středu nádrže před Ludwigii). Přikládám foto jak po překopávce AQ vypadá (chtěl jsem upravit/aktualizovat svůj profil ale hází mě to chybu, při kliknutí na profil údajně stránka neodpovídá :-) , takže profil upravím po víkendu). Předem díky za nápady/rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2018 01:01 Muž @ Zahry [7] Re: nekdo
Jo jo prakticky stejná situace při zakládání AQ u mě. Nicméně je pravdou, že AQ zakládáno před rokem, tudíž už jsem zdroje informací v podobě internetů měl... Ale nevyužil je, jak by bylo záhodno :-| (např. zřídit si tady účet dřív, poradit se ohledně dna, že :-) ) . Cca půl roku před založením AQ probíhalo plánování kytiček, jak udělat reliéf dna atd... Čerpal jsem nějaké info odsud z fora (ještě jakožto nereg. uživatel) a z www.horacovoakvarium.cz . Žil jsem v domnění, že čím víc informací nasaju tím lépe a nemohu udělat chybu (jasně je to kravina, sem začátečník, takže chyby někde musím zákonitě dělat). Kytky jsem jakžtakž vybral asi dobře (ale v ne úplně dostatečné míře, jedině Staurogyne repens jakožto dárek skomíral, nicméně to jsem i očekával). Jak jsi psal, jakožto amatér akvarista jsem si přečetl návod a tak dno podle Rataje uhňácal. Hnán pocitem blaženosti (snad i marketingem), že kytky maj "výživný dno"(nastaruju to rychlejc), vše mi říkalo: Okej, udělals jak se psalo, starý dno na to teprve nový, to bude paráda. Kytičky všecko se bude mít fajn. Myslel jsem to v dobré víře, ale sám jsem si "nadělal do vlastního hnízda"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 23:12 Muž @ HPetr [1] – Já skoro taky
Zatím jsem jenom sledoval. Možná můj příspěvek dopadne špatně, protože to ještě neumím. Před 40ti lety jsem měl několik akva a dělal diskusy (3x200 l). Potom z nedostatku místa, stěhování k manželce jsem omezil na malá akvária a dělal halančíky. Jen rašelina, vyndat, skoro vysušit, po čase zalít vodou a byli noví. Teď jsem si pořídil 60 l, kde mám Titea, Sevelie, sumečky a strčil jsem tam i krevetky. Totálně přerybněno. Udělal jsem si vlastní výpočet se zohledněním všech faktorů. Vychází mi 0,8 přerybnění, tedy záporné, ale podle pravidla 1 cm/1 l vody 1,94 přerybnění. Jen pro zábavu. Ve všech původních akváriích jsem používal půdní filtry v celé ploše. Ale k věci. Předtím jsem vždy používal dno nasypané na půdní filtr z křemičitého písku jednotné frakce cca 3 mm (z filtrů vody z elektrárny v Ledvicích) a nikdy jsem neměl žádné problémy. Zdroj již nemám, tak používám dtto ve frakci 3-5 mm a vnitřní předimenzovaný molitanový filtr. Po běžných počátečních potížích se zajetím akvária, nemám už zatím žádné potíže. Rostliny rostou, u ryb nevidím žádné zásadní problémy. Ryby se i třou a zahlédl jsem i malé Sevelie. Taky mi "Amazonka" zaplnila to 200 l akvárium , že jsem se jí musel zbavit. Když jsem jí tenkrát přinesl do Zverimexu, tak padli na zadek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 16:05 Muž @ Jarry [482] Re: vaaclav
Jasný, rozumím:-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.05.2018 15:48 R Muž @ vaaclav [8055] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Z proudem to nemá nic společného ale jak odrůstají listy tak se vlastně tvoří oddenek a v nízkém dně tak cestují. Čím lépe rostou tím je to rychlejší. Když je odřízneš můžeš mít z nich další rostliny jinak konec oddenku pokud je už hodně dlouhý může uhnívat včetně kořenů. . :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 15:32 Muž @ Jarry [482] Re: vaaclav
To cestování Echonodorů způsoboval proud vody v akváriu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.05.2018 14:51 R Muž @ vaaclav [8055] - Echinodory + stonkové rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak já už jsem vyzkoušel leccos pokud jde o dno a něco do něj strkat ale jednoznačně nejlépe mě vyšel filtrační písek a protože mám CO2 skoro 20 let tak hnojení do sloupce vody (PMDD) Zkoušel jsem i zem jak tu na vodní rostliny tak obyčejnou zahradní v malých akváriích u zadní stěny ale roste mě to pořád stejně. Substrátu jsem měl vždycky velkou vrstvu (15-17cm teď 10-12) a žádný problém. Dříve jsem měl akvárium samé echináče a v nízkém substrátu dokázaly za rok urazit vzdálenost 10-15 cm jedním směrem tak jsem zvedl dno a už to nedělají. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2018 13:20 Muž @ AceVentura [5] - RostlinyRe: nekdo
Presne tak, latky z toho unikatniho dna se dostanou do vody a je problem. A to se muze stat uplne snadno, staci presadit nejaka ta kytka. To dno je taky plny jilu, vcera jak jsem ho odsaval, tak nejaka drobna kulicka lezela na dne, kdyz jsem se ji pokousel vyndat, mezi prsty jsem ji rozdrtil, zakal jako prase po celym dne. A takovyhleho humusu jsem tam mel 5 kilo, tak co to asi tak muze delat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.05.2018 12:49 Muž @ Jarry [482] Re: JirkaŠčobák
Poslední dobou řeším dno stejně - když jsou v akváriu rostliny, tak cca 2-3cm filtračního písku, přímo pod E. Bleherae mám možná lokálně 4cm a rostou pěkně. Při té příležitosti jsem udělal pokus, mám v jednom akváriu ty Echinodory 2 a zajímalo mě, jaký vliv bude mít instalace jílových kuliček (tuším to byl bivoj) pod jeden z nich. A po cca 5ti měsících mohu říci, že vůbec žádný. Když nejsou živiny přidány do sloupce, strádají oba stejně, když živiny ve sloupci jsou, rostou oba stejně. Psal jsem to už ve vlákně o sinici, tam, kde jsem měl říční písek ve vrstvě cca 5-10cm časem nastupovala sinice a i když jsem neregistroval, že by dno hnilo (bylo pořád světé, bubliny z něj nešly, ani smrad), nemohl jsem se jí zbavit. V jednom akváriu jsem dno vyměnil opět za filtrační písek ve vrstvě do 2cm (Vallisnerie a nějaký menší Echinodorus v tou rostou zcela bez problémů - jenom jsem je opláchl a přesadil do nového dna) a sinice už se nikdy neobjevila. Ve druhém mi nijak zásadně nepomohla ani silná UV lampa, ale po odebrání velké části dna a snížení vrstvy na cca 2-5cm konečně začala sinice výrazně ustupovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2018 12:32 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: nekdo
Neříkám ani ň - je fajn, že jsi napsal.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.05.2018 12:21 Muž @ nekdo [19] Re: JirkaŠčobák
Pane Jirko, já netvrdím, že je to správné a zároveň netvrdím, že je to špatné.
Jen jsem tady napsal, jak jsem k tomu jako začátečník došel - někdo musí přeci přijít a na základě vlastního experimentu zjistit, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne - šlo jen o to aby tento experiment zbytečně neopakovali ostatní :)

a co se týká Wanderera - rozhodně... nehledě na to, že pokud chce kdokoliv do budoucna řešit hnojení kytek aby rostly, tak je výživné dno to nejhorší, co ho může potkat - protože neví co v něm je, kolik toho je a kdy se to třeba uvolní....
(také vlastní zkušenost .)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 12:11 Muž @ Wanderer [551] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: nekdo
Koukám, že tohle úmyslné zakomponování hnoje, funguje líp na zahrádce, jak v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.05.2018 12:08 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: nekdo
Píše se to a netvrdím, že takové dno bude zlé.
Existuje ale víc cest a já se vydal tou s 2-3 cm celkové výšky substrátu, který neodkaluji (ale krmím tak, aby do něj nezapadávalo žrádlo). Mám tenký, dost hutný substrát a tvrdím, že je fajn, protože se v ném jen těžko bude něco kazit. Na úvod pod štěrk dávám jednu, dvě, tři (více - přiměřeně) hrstí hlíny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2018 11:56 Muž @ nekdo [19] Re: JirkaŠčobák
cituji z www.rataj-spk.cz/…
"U zásobních substrátů stačí 1-2 cm."
a hned za tim:

"Vrstvu zásobního substrátu musíme pořádně utlačit!

Následně zásobní substrát zasypejte vrchním substrátem, který by měl mít tloušťku 2-4 cm."

a k tomu nové dno: www.rataj-spk.cz/…

Použití: Za optimální považujeme kombinaci čistě praného Nového dna s obohaceným substrátem (Staré dno). Pokud se rozhodnete použít jenom čistý písek, vytvarujete jej tak, aby u zadní stěny akvária vytvořil vrstvu 10 cm vysokou a svažoval se k přednímu sklu asi do výšky 5 cm. V takovém případě však musíte počítat s tím, že bude trvat déle, než se v nádrži vytvoří podmínky pro zdárný růst rostlin

tolik návod od odborníka - jako začínající akvarista nejsem schopen rozeznat kdo má a kdo nemá pravdu a nemám žádné zkušenosti == držím se návodu
nehledě na to, že v dobách, kdy jsem to používal já se internet používal zejména na akademické půdě.. (nebo možná v té době jen pro vojenské účely)
pro mě to znamená
vezmi staré dno
pořádně ho uplácej
na novém píšou, že toho má být 10-5 cm (já vím, že nemá, ale působí to tak na mě)
tak to tam nahážu ... a musí to růst

neobhajuji nějak svojí tezi, jen říkam jak jsem k tomu jako začátečník přišel...
už jenom to, že rataj píše
"Doporučujeme s použitím Starého dna použít aktivní uhlí Carbon+ filter medium. Aktivní uhlí vám pomůže zpracovat počáteční nápor živin." je z dnešního úhlu pohledu minimálně...podezřelé...


a k tomu bodu 1 - souhlas, ono i s filtrem se to vyřeší rychleji... ale když máte čistou vodu a prosperující akvárium a najednou je výbuch zákalu a je to na prd, tak prostě začátečník je překvapen...a hned se to snaží řešit...což vede ještě k horším podmínkám (alespoň v mém případě to tak rozhodně bylo)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 11:51 Muž @ AceVentura [5] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
No, ja mam dokonce 20 :-) vlastne skoro 30. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2018 11:37 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: AceVentura, nekdo
Že vy všichni dáváte výšku substrátu 5 cm a víc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.05.2018 11:33 Muž @ AceVentura [5] - RostlinyRe: nekdo
Stejna zkusenost. Do 5 mesice akvarium prosperuje, kytky tak nejak normalne rostou. Postupne dno zacne uhnivat, zacne se tvorit u predniho skla sinice, rostlinam zacnou uhnivat koreny, dno nedycha... pri pichnuti do pisku se uvolni bubliny do vody, a tak dal. Ja teda daval stare dno od JBL, ne od rataje, predpokladam ale ze je to dost podobny svinstvo. Mam akvaria 16 let, vzdy jsem mel jen kremicity pisek, akvaria cista, rostliny v super kondici, poprve jsem dal stare dno, a jedine co, tak rasy, dno hnije a caste zakaly. Naštěstí to stare dno jde dobre odkalit, nemusi to vse rozebirat a vyndavat vem, staci vhodnej nastavec na hadici a to dno se da odsat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 11:27 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Maq
Mám jen k bodu 1: Pokud je akvárium bez filtru, vždy se všechno usadí (nejpozději do týdne). I nejjemnější částečky se dostanou do dna (a ne do filtru).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   22.05.2018 10:58 Muž @ nekdo [19] Re: Maq
ja vim, ze dotaz byl na Romana,
ale pridam svoji starou zkusenost
je z dob, kdy mel rataj prakticky monopol a je to uz hodne zpet
zakladal jsem nove akvarium
dal jsem stare dno (rataj psal, ze je to moc prima)
na to jsem dal nove dno (rataj psal, ze se to tak ma - on ma kytky a rostou mu, tak to beru tak, ze je to info od odbornika)
no a do toho kytky
pak jsem odkaloval...
a to bylo naposled, kdy bylo v akvariu "cisto"
vrstvy se promichaly, spousta bordelu a zakalu, par sneku (za ty jsem se nezlobil :))
no a nastalo neustale odklizeni, ktere vyvolavalo zase odklizeni nasledne...
kytky nijak zazracne nerostly
kytky tehdy prisly pekne s rasou, takze jsem rekl, ze od rataje uz nikdy nic

mozna jsem to udelal spatne ja (nezpochybnuji)
rozhodne k tomu doslo az asi po dvou mesicich provozu
kdyz tak koukam na to vlakno o odkalovani, asi jsem tam mel taky ty zizalky, respektive taky takove hroudy hoven (byla ale jina skladba ryb, nerikam, ze je to nutne v souvislosti s tim dnem)
mozna to byla shoda nahod
rozhodne to nastalo po vymene dna za stare+nove a cca 2mesicich "bezproblemoveho" provozu...
a tyto problemy ustaly vymenou dna (komplet)
neni to nic proti panu Ratajovi, ani jeho produktu - jen zkusenost nekoho, kdo si tim prosel....
no a pak jsem zacal zkoumat, jak se to dno vlastne dela a co obsahuje...takze jako havran...
dim uz vickrat ne!

a naopak zase znam spoustu akvaristu, kteri si to pochvaluji a jsou s tim spokojeni
(proto rikam, ze jsem mozna neco udelal spatne)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2018 10:52 Muž @ Maq [2553] Re: JirkaŠčobák, rybickar
Podle mě je tam oligotrofní voda.
Takhle podobně mi vypadala egeria, když neměla železo.
Není-li ve vodě amonium - a ono je ho tam v tomto případě zřejmě hodně málo - nitrifikační bakterie se nenamnoží ani v sebelepším filtru.
Názory na filtraci se různí (a je to dobře), a Ty jsi se svým anti-anti-filtračním názorem v menšině. Ale máš dobré argumenty, to Ti rád uznám.
Já se zase snažím lidi odvrátit od přesvědčení, že biologická filtrace, konkrétně podpora nitrifikace, je na celé filtraci to zdaleka nejdůležitější.
Někdy je, a jindy není. Je to složitá věc, a kdo chce jednoduché řešení, ten ať dá rostliny, víc rostlin, a k tomu ještě nějaké rostliny.
Já osobně mám filtraci kvůli:
(1) mechanické (a adsorpční) filtraci, která opravdu může náramně pročistit vodu,
(2) pohybu vody, který v součtu pokládám za prospěšný z vícero důvodů.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 10:39 Muž @ Maq [2553] Re: romant
romant napsal: No a já bych si nikdy do akvária starý dno od pana Rataje nedal.
Napiš nám víc. Abychom my ostatní, co jsme to nikdá nezkoušeli, věděli. Předpokládám že jsi na to někde v praxi narazil a něco to dělalo, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2018 18:47 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: rybickar
No když máš 50 rostlin, tak 1x tolik je dalších 50 a finálně jich bude 200, což je dvojnásobek současného objemu rostlinné hmoty.

To akva není zlé, jen ta sinice na hladině je náběh na průser, pokud s ní nic neuděláš.

Neříkám nic proti "nízké rostliny dopředu, vysoké dozadu". Ano, mělo by to být vidět.

No, 100 okružáků pŕeci jen vyprodukuje nějaké produkty metabolizmu. Rostliny by neměly vyloženě trpět hlady. A nemusíš okružáky krmit. V nouzi žerou všechny řasy a dokonce i sinici (až pak se zatáhnou a jdou hibernovat).

Egeria - nevím - podle mé musí přežít skoro všechno. Ale možná ji omezuje ta sinice.

Já dělám dodnes akvária s žárovkami (6-23W podle potřeby). Před lety jsem se vrátil k tomuto "starému stylu", protože jsem zjistil, že mi tak rostliny rostou nejlépe. Mě.

Filtr je podle mě zbytečný. Hele. Udělej experiment. Vyždímej houbu do akvária, ať si nezabiješ nitrifikační bakterie a dej si týden od filtru pauzu. Rostliny ti to 100% nezabije, to garantuju. Uvidíš, co se bude dít. Hm?
:)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.05.2018 18:37 Muž @ Anthrax [1040] Re: rybickar
Můj názor je, že filtr ti bude ku prospěchu, když tam chceš mít čichavce a ramky. Co se týče nasazení ryb. Určující by mělo být že se ti nastartuje růst rostlin, to bych tam nasadil rasbory, po měsíci/dvou bezproblémového provozu ty čichavce a pak klidně další měsíc/dva ty ramky.

A ty šneky můžeš přeci krmit, takže živiny tam mít budeš. ;-)

Co se týče rostlin, tak bych se opravdu nebál to nacpat nenáročma rostlinama, ani to nemusí být moc druhů, ono se něco chytné něco ne. Kytky na krásu tam můžeš zkoušet potom. Co se týče té egeria. U mě se jí víc daří když leží volně na hladině než kdyyž byla zasazená ve dnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2018 18:20 Muž @ rybickar [14] - Společenské nádržeRe: JirkaŠčobák
Článek jsem četl. Pěkně napsáno.

(Pokud bys ještě chtěl něco dodat na základě amaterského videa), tak tady je: www.youtube.com/…

Co se týče neřešení kompozice...
Mám rád pěkně upravené nádrže a musím se přiznat, že aquaspingové nádrže mě inspirují;)... ale opravdu nechci trávit s akvárkem tolik času, bych se po roce, dvou, zbláznil. Já se už pomalu "zblázňuji" nyní...;)... Proč mi ty kytky nerostou...

Rád bych aby mé akvárium bylo schopné přežít, když nestíhám, což se stává dost často;)... ale...

prostě si myslím, že není nic proti ničemu respektovat vzhled rostlin a podle toho je rozmisťovat po nádrži... Vysoké do zadu a nižší postupně k nejnižším dopředu...

Nechápu toto: "1 x tolik rostlin" a "měl bys mít 2x větší objem" je jedno a to samé.

Jinak psal, že mi to spolehlivě utáhnou ti okružáci - než cca za 2 měsíce budu moct koupit jeden druh ryb. ... Co utáhnou?

Moc si nedovedu představit, že se mi to jen tak bez ryb a krmení a jejich vyměšování, zázračně bez dodatečného přihnojení či jiných úprav půjde k lepšímu...?

Z čeho jako mají ty moje kytky žít?... Tempo růstu při denní době svícení si prostě nedovedu vysvětlit, jakoby mé rostliny měli nějakou nemoc zakrslosti...

Jinak Anubiasy pravidelně hodí lístek, Corymbosa se taky za celkem krátký čas dokáže rozrůst o pár centimetrů, teď celkem rychle roste i přízemní tripartita (konkrétně jeden stonek urazí každým dnem kus cesty;)...

Dost by mě zajímalo, co signalizuje to chování té mé doušky,... zase mi teď vyhodila nové kořeny,... prostě mi přijde, že je živá, a chci aby přežila, když se tak snaží, ale nevím, co jí chybí...

Díky za trpělivé čtení všech a ochotu pochopit a pomoci...

PS: Kdysi když jsem ještě dělal akvaristiku s žárovkou 15Wattů a přerybňoval 9-12 litrová akvárka... ;)... jsem měl pouze vzduchovací motorky a ancistrus i neonky apod. žili i spolu s douškou spokojeně téměř až do přirozené smrti;)... vodu jsem neměníval, jen doléval,... nehnojil...

A teď vodu měním a životu se nechce...

PS: Co se týče nasazení ryb?... jaký postup co se druhu týče byste volili,

začal bych těma razborama, pak pokračoval přes čichavce až k těm ramirezkám. (ale nevím s jakými odstupy...


PPS: Ten filtr je spíš zbytečný nebo škodlivý?... Když už ho mám a je funkční, tak ho nechci nechat nečinně ležet ve skříni a navíc zabít už ty nitrifakční bakterie, které obsahuje... a které snad dělají nějakou práci...


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2018 16:51 Muž @ Zahry [7] Re: vaaclav
Okej, proleju to horkou vodou. Díky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2018 16:36 Muž @ PetrJ [8] Re: rybickar
Podle mě na to jdeš moc vědecký. Chce to znát jen pár souvislostí a dle toho postupovat. Já založil akvárko skoro před 4 měsíci, ryby jsem vypustil po 4 dnech a dneska už nektere rostliny musím protrhavat, sinice žádné, řasa sem tam na starých listech, ale to je patina:-), to do akvarka patří.
Jinak pokud tápeš, tak bych se držel toho, co radí Jirka Sčobak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2018 16:22 R Muž @ romant [26586] Re: vaaclav
No a já bych si nikdy do akvária starý dno od pana Rataje nedal. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2018 16:03 R Muž @ vaaclav [8055] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zahry
Já bych to vyndal a písek který budeš vracet přelil horkou vodou v kýblu nebo i savem. Jsou to červi potenciální přenašeči všech různých nemocí, pokud jsou to žížalice tak i poměrně velké (10cm) a snadno se množící. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2018 15:51 Muž @ Zahry [7] Re: Maq
Ahoj, tak nakonec jsem se po pár dnech definitivně rozhodl AQ znovuzaložit. Pouze odeberu staré dno a snížím vrstvu substrátu. Pročetl jsem názory v diskuzi, přemýšlel jsem i nad tím co psal Maq, že by se to mohlo později objevit zas (hromadění). Hledal jsem o žížalicích i něco po netu (různě Google a Youtube): "požírají zbytky ve dnu, detrit a pomáhají dalším procesům ve dnu. Jde o neškodné kroužkovce, které běžně ryby konzumují". U mě je momentálně problém, že ty potvůrky mají ve dnu nejméně 5-6kg "houna", potravy v podobě Starého dna, proto furt to hromadění/erupce..Jasně nějaký detrit se bude vždy usazovat. Myslím ale, že pokud odeberu Staré dno a zapracuji významně na osázení AQ, tak nebude bordýlku v substrátu nikdy tolik jako teď (nebude se dít hromadění/erupce zespod). AQ doplním rybami žijícími u dna, ty by mohly redukovat stavy žížalek (jak pozoruji žížalky občas vykují ze dna a vlní se v proudu). Uvidím jak dopadnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.05.2018 10:27 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: rybickar
Kompozice, kompozice. Cituju ze svého článku:

“Neřešte v úvodu design. Řešte, aby vám rostly rostliny. Když rostou, je snadné akvárium vyšperkovat. Vždy můžete přijít s něčím, co doplní celkový dojem. Nebo akvárium přemístnit, aby bylo v interiéru ozdobou (pro každé se dá najít místo, kde vynikne). Nechtějte však vše hned. Design je nepodstatný, když bude pokrytý řasami, sinicemi a vy se s akváriem budete permanentně trápit.”

“Nechtějte designové akvárium. Žádá znalosti, schopnosti, práci a investice. Přičemž starat se je třeba stále a je to práce téměř pro profesionála. Aquascapeři, když je vybudované akvárium přestane bavit, zruší ho a vytvoří nový design. Někteří z nich se piplají x měsíců s designem a když dotáhnou akvárium k dokonalosti, vyfotí si ho, zruší a jdou plánovat nové. S trochou nadsázky se dá říci, že čím vypiplanější vzhled nádrž má, tím kratší dobu vydrží. Problém je, že laik vidí krásné akvárium, zatouží a netuší, že kdyby měl tento vzhled udržet rok, dva, zblázní se. Cestičky úvozem, volné plochy pokryté panenským pískem – to vše je super, dokud nenastoupí řasy a sinice. Rozumím, že po tom člověk může toužit, je třeba si však uvědomit, že dřív, či později přijdou období, kdy akvarista nestíhá a pak potřebuje akvárium schopné přežít.”

Detail k rostlinné hmotě:
Máš 128l. Jenže když v něm budeš mít jen polovinu rostlin, co bys potřeboval, počítej, že do toho nemužeš dát ryby jako do 128l. V reálu mužeš dát množství ryb, co bys dal do 64l. Dej víc a neběhnou zase řasy a sinice.

Edit: Duvod vykašlat se na vzduchování a filtraci. Vyhoď to a nepotřebuješ krycí sklo a změnu světla.

Edit2: "1 x tolik rostlin" a "měl bys mít 2x větší objem" je jedno a to samé.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2018 10:18 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Anthrax
Nevšiml jsem si.
Nicméně pokud nebude mít rostliny funkční, muže ryby stavět vzdušné představy jaké chce a není mu to nic platné.

Samostatná kapitola je počet druhu. Já mám v podobném akváriu jeden druh (Xenotoca doadrioi) a nedávno jsem se shodl s jedním akvaristou z Německa, že při více druzích ryby nikdy tak neprosperují, jako v monokultuře a často pouze přežívají. Čichavcum medovým bych dal samostatné akva. Hejno neonek bych měl v dalším. Cichlidky také zvlášť. Atd. Do tohoto akva bych vymyslel ryby, kterým vyhovují teploty 19-24. Je jich dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2018 10:02 Muž @ rybickar [14] - Společenské nádržeRe: Anthrax
Je to ode mne sice asi naivní, ale představuji si, že se vy zkušenější na něčem shodnete, abych se mohl nějak posunout;)

Chtěl bych aby mi akvárko víc zarostlo, ale mám pocit, že prostě kytky nemají co žrát;)...
Tu corymbosu si množím, i ta kryptocoryna občas vyžene novou rostlinku, a ludwigiu, sotva doroste k hladině taky ostříhám a zasadím... ale nevěřím, tomu, že pouhou výměnou vody kytky nabydou na objemu...

...
Díky. Za rady


PS: Co nevidět mi přibyde na profilu aktuální video, až ho schválí... tak třeba uvidíte víc...

Nevím co si myslíte vy, ale podle mě je krycí sklo a změna světla nevyhnutelná... Pokud zapnu vzduchování při současném krytu, tak mi to prská na kryt a pak to po něm stéká za akvárko... :/

Edit: nechci mít ale z akvárka prales, který z něj udělá nepropustnou džungli a zničí současnou kompozici. 1x tolik rostlin si tam ještě představit dovedu, ale dvakrát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.05.2018 08:03 Muž @ Anthrax [1040] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Edit: Při teplotě 19-24 topítko nepotřebuješ.
To bych zrovna netvrdil, když tam chce čichavce a červené neonky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2018 00:47 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: rybickar
Málo rostlin. Asi 2x větší objem rostlinné hmoty bys měl mít. Ale nejprve omez sinici. Toto je hodně brutální. Pak přidej ve velkém množství 2-3 rostlinné druhy, které ti prosperují a jsou rozdílná "velikostní kategorie", takže si vzájemně nebudou překážet.

Filtry byly v začátcích akvaristiky fajn pomůcka. V současné době i neschopný akvarista udrží díky filtru ryby alespoň nějakou dobu (než mu začnou chcípat, protože průser se pouze oddálí).
V reálu je pár druhů ryb, které žádají proudění vody, ale většina základních ho nepotřebuje. Rostlin, které potřebují proud, je doopravdy jen pár. Proud má smysl pro akvaristy, kteří potřebují rovnoměrně rozvádět živiny nebo teplo. Filtr potřebují akvaristé, kteří staví "na vodě" (úplně jiný styl, který neovládám). Tací akvaristé udrží ryby v holé nádrži bez dna a vše ustojí na úpravách vody a filtraci. Ale ty děláš jednoduchou rostlinnou akvaristiku a při ní, když je dělaná pořádně, filtr není třeba (když není dělaná pořádně, ani filtr to nezachrání - pouze oddálí/zakryje problémy). Abych byl objektivní - jednou jsem viděl akvárium jedné holky, které vypadalo jako založené před týdnem a bylo tam hejno neonek. Ty neonky tam žily rok. Spoustu věcí dělala zle, ale měla štěstí na vodu pro neonky (jiné ryby chcípaly). Nicméně takovýchto případů není moc a akvarista na rostlinách buď zapracuje nebo nezapracuje. Napsal jsem před časem: dennikn.sk/…

Edit: Při teplotě 19-24 topítko nepotřebuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2018 00:13 Muž @ rybickar [14] - Společenské nádržeRe: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Teplotu bez přitápění, v závislosti na ročním období +- 19-24... nevím...

fota... (foťák neukazuje reálné barvy)...

Vím, že argumentačně to s těma filtrama není berná mince, ale ty filtry určitě nevymysleli jen proto aby se kupovali;) minimálně podle mě akvárku neškodí;)... ale vím, že Ty asi budeš odpůrce filtrů? A třeba takový NHKG ne... Jak si má pak začátečník vybrat čí cestou jít a nezbloudit ;)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2018 23:41 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: rybickar
Vycházel jsem. Nicméně, aby rostliny začaly prosperovat, musíš pomoci a sinici likvidovat manuálně.

Ano, okružáci kanadští.

To, že každý má filtr, není argument. Jakou bys měl teplotu v akváriu, kdybys nepřitápěl?

Dej aktuální fotku celého akvária (ideálně i velkou do prezentace), prosím. Bez toho je to trochu věštění z koule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2018 23:31 Muž @ rybickar [14] - Společenské nádržeRe: JirkaŠčobák
Díky za upřímnost,

podle Tebe v pr*** podle Maq to nijak tragicky nevypadá;)...

Co se okružáků týče mám v nádrži okružáky kanadské a množí se mi jako o život... moho být tito?

Jinak nemohu souhlasit, že mám sinici všude, pokud vycházíš z fotky dna, kde to bylo zelené: rybicky.net/fotogalerie.php…

Takto už dávno neplatí. Teď vidím zelenou jen na hladině...

Jinak co se týče citových vazeb na filtr, kdysi jsem ho považoval za zbytečnost, ale skoro každý ho má a o tom jak fungují nitrifikační bakterie jsem četl všudemožně... nehledě na to, že dělá proud a může i příležitostně vzduchovat... Tak nevím... Měl jsem za to, že prostě čistí vodu a pomáhá akvariu...

Co se rostlin týče, někdo tady psal, že jim chybí živiny... Nehledě na to že mám zakrslou i polyspermu a i kryptokoryna roste pomalu. a dle "chování" doušky, to neustálé vyhánění kořenů a nových stonků, které se zastavují v růstu se mi zdá, že by si jí dařilo, kdyby v tom akvárku měla něco, co hledá... Považuji zrovna tuhle kytku za plevel, který by měl růst všude - špatnou vodu nemám, tak nevím čím to je...

a co se světla týče podle jakýchsi vzorečků mám prostě málo Wattů či lumenů na litr vody,... nehledě na stáří zářivek a jejich údajnou ztrátu svítivosti.
Tak proto uvažuji o novém světle... Podle vás to nemůže být příčina neprospívání rostlin?

Jinak než pořídím rybky,... krmit či nekrmit a jak často? nebo koupit nějaké "uni" hnojivo?... Fakt nevím.

Vím, že ty jedeš bez těch filtrů ale NHKG psal, že mi Fluval nestačí a chce to ještě externí,... že mi to jako nestíhá, tak proto... jsem řešil ten filtr...

Řeknu to taky bez okolků předchozí nádrž se substrátem pro pokojovky nesvědčila rybám, ale rostliny si to užívaly,... změnil jsem postup nedal žádné hnojivo ani jílové kuličky ani osmocote, ani zásobní substrát, a mám pocit, že to je to co je špatně,... ale možná se pletu.

Přijde mi, že na půlroční nádrž mi ty kytky fakt rostou pomalu a není to jen netrpělivosti,... nebo neschopnosti se smířit s faktem, že "všem neroste všechno"...

PS: je to podle vás trus nebo se mi "opotřebovává" povrch kořene, když na něm co týden nacházím jakoby chuchvalečky bordelu,... nikde jinde to po akvárku nepozoruji v takové míře jako na tom kořeni...

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2018 22:49 Muž @ JirkaŠčobák [1628] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: rybickar
Upřímně a bez okolků: Tvé akvárium je dost v pr***i a pokud budeš postupovat, jak píšeš, půjde to do ní ještě hlouběji. Rostliny ti živoří, máš sinici na dně i hladině. Musíš:

1) Zapomenout na nějakou dobu na ryby a dlouhodobě na všechny serepetičky, které chceš koupit.
2) Každý den manuálně odstraňovat sinici. Ideálně odsávat hadičkou na vzduchování. Každý den vyměnit asi 10% vody.
3) Někde sežeň 100 okružáků. Pomohou ti s likvidací sinice a řas. Pouze pomohou (na to, aby řasy a sinici sežrali sami, bys jich potřeboval na 3-5 týdnů asi 500 - počítej 4-5 okružáků na 1 litr vody).
4) Až to bude po každodenních výměnách za 1-2 týdny trochu lepší, podívej se, které 2-3 druhy rostlin ti nejlépe rostou. Od každého toho druhu, kup 15-20 rostlin a zasaď je.
5) Až to za další měsíc dva bude vypadat lépe, pak můžeš koupit jeden druh ryb (do té doby ti to spolehlivě utáhnou ti okružáci).

Osobně bych se na filtr vykašlal úplně, protože v něm nevidím žádný smysl - ale pokud k němu máš silnou citovou vazbu, z rukou ti ho netrhám.

Edit: Maq. Tvé poznámky o sinicích jsou zajímavé. Nevěděl jsem. Jen nemám šajnu, jak z těch sinic ten dusík (železo) reálně dostat do akvária.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2018 22:43 Muž @ Maq [2553] Re: rybickar
Myslím že se Ti nedaří zaměřit na ty hlavní příčiny údajných neúspěchů (podle fotek to nijak tragicky nevypadá).
Víš že to co Ti plave na hladině jsou pravděpodobně sinice? A víš že některé sinice jsou unikátní v tom, že dokáží tzv. fixovat vzdušný dusík? (Tzn. získávat dusík tam, kde žádný jiný není, takže sinice ho mají, ale rostliny ne.) A že sinice dokáží vykouzlit železo i tam, kde na ně rostliny nedosáhnou?
Víš že nikomu z nás nikdy nerostou všechny rostliny? Vždycky se najdou takové, kterým dané podmínky nesednou. Zejména v nových akváriích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2018 22:32 Muž @ rybickar [14] - Společenské nádržeRe: NHKG
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Poraďte prosím další postup na cestě k funkčnímu akvariu;)...

Beru na vědomí své chyby (nepravidelná výměna vody, nedostatečné krmení, asi slabý filtr).

Nemám moc místa na externí filtr, a raději bych to vyřešil nějak s vnitřním,... Mám malého synka (necelé 2 roky) a myslím, že by to bylo víc starostí s externím filtrem, než je žádoucí, taky mu moc nevěřím, co se týče obavy z vytopení sousedů;)... Krom toho pokud by to byla nutnost, nevím kolik místa bych potřeboval, moc ho pod akvariem a vedle akvarijní skříňky nemám (viz fotky)...

Díky současnému nevyhovujícímu stavu hladiny (kombinace slepé plus zelené barvy vidím proudění vody (viz obrázek), které není ideální a přemýšlel jsem zda by to nevyřešil nějaký vnitřní filtr s rozstřikovací rampou... Opět nemám zkušenosti, takže bych případně prosil o doporučení značky, typu atp.

Pokud by mi teď nikdo z vás nic neporadil, tak by mé kroky směřovaly asi takto:

Pořídit:
krycí sklo s lištami
nové LED osvětlení (místo stávajícího, s regulací intenzity) - jen nevím jaké .
pořídit nový kryt, který bude umožňovat lepší přístup k rybám.
nový vnitřní filtr nevím jaký
pořídit hnojivo - nevím jaké

Pak pořídit plánované rybky*.

Krmit teda denně.6 dní +1 den půst

Můj plán má dost možná mezery a chybné kroky, budu vděčný za ujasnění. Už mě ten pohled na prázdnou nádrž se zakrslými neprospívajícími rostlinkami a zelenou hladinou nebaví. Přestože to zdálky vypadá celkem pěkně - rozuměj, líbí se mi ty barvy a kompozice;)


* Plánované rybky (dle již starší diskuze zde: rybicky.net/forum/120…)

2x čichavec medový (pár)

15-20 X razbora henglova/klínoskvrná nebo Neonky červená

1 samec + 2 samice cichlidek ramirezových (nebo kakadu)

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2018 22:30 Muž @ Maq [2553] Re: Zahry
Zahry napsal: když jim staré dno seberu tak ho nebudou tahat takto napovrch
To jenom chvilku, než se začne ve dně hromadit detrit.
Nemyslím že to vytahování bordelu na povrch je zcela neškodné. Ti červíci jistě přispívají k dekompozici a nejspíš i oxidaci dna. Potud dobře.
Ale většinou se snažíme mít organický bordýlek raději ve dně a ne na povrchu, protože tam k němu mají přístup planktonní bakterie a hlavně řasy a sinice. Bordýlek jim dělá dobře.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 10

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií Přidat příspěvek • Zobrazeno 9600x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/15662-znovuzalozeni-akvaria-