Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Znovuzaložení akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Znovuzaložení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.07.2023 00:03 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Nessino
Budu rád, když pak napíšeš, třeba do prezentace, jak se ti vede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.07.2023 21:49 Muž Nessino [53] Re: Anthrax
Díky za rady, pořídím světlo se stmívačem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.07.2023 19:50 R Muž Anthrax [4739] Re: Nessino
Více plovoucích rostlin taky může pomoct, když nemáš stmívač. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2023 19:45 Žena Starka [208] Re: Nessino
Pokud se Ti ryby schovávají, můžou být vystesovane z hodně světla. Mě to dělaly neonky, když jsem měla silné neregulovatelné světlo a světlý křemičitý písek. Po výměně písku i světla začaly plavat normálně. Takže být Tebou, tak toho světla opravdu uberu, tmavý substrát máš. A už jen dle fotky se mi zdá, že to je presvetlene.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2023 18:27 Muž Nessino [53] Re: skypi
Bakterie jsem nasadil den před vypuštěním parmiček a to už voda zakalená nebyla. Dnes už začínají prozkoumávat. Nejspíš stres ze změny prostředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2023 14:29 Muž skypi [248] Re: Nessino
No na titulní fotce zákal vidět není. Pro ryby mohou být otravné i ty bakterie ve vodním sloupci-je to v podstatě forma organickèho znečištění-byť snad tedy dočasného. Ty "správné" bakterie jsou žádoucí na površích, ne ve vodním sloupci. Pak je ve "správně" fungujícím akvariu voda naprosto čistá, možná s lehkým zbarvením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2023 12:36 Muž Nessino [53] Re: skypi
Měřil jsem amoniak 0, NO2 0, NO3 25mg/l (měřím každý druhý den), PH 7,2, Tvrdost 300uS, CO2 dropcheckerem, svítím 15-21. Přesun proběhl viz můj první příspěvek dole. Pokud se nesvítí, tak jezdí po celé nádrži. Přisuzuji to tomu světlu.

Jak jsi vypozoroval z fotky kvalitu vody? Na první fotce je zákal způsobený startovacími bakteriemi bactoesex od rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2023 12:05 Muž skypi [248] Re: Nessino
No.. pokud to ty ryby dělají, tak je zjevně problém nějaký stresový faktor a většinou to bývá tak, že těch faktorů působí víc současně a prudký náběh osvětlení je jen jedním z nich. Co např. kvalita vody?
Edit: Pokud je aktuální foto z prezentace, tak s tou vodou asi vše v pořádku nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2023 11:43 Muž Nessino [53] Re: Rovano
Všiml jsem si že se ryby po rozsvícení hned schovají pod kořen. Když se nesvítí přes den tak si jezdí po celém akva. Před tím byly zvyklé na postupný náběh a ne hned vypálit oči a večer jsem měl akva decentně osvětlené na cca 3%. Už jsem si v okolí našel aquatlantis led 2.0 za dobrou cenu, tak ho nejspíš osadím místo trubice. Díky za postřeh, budu sledovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2023 11:00 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Nessino
Spíše silné. Což ti může kompenzovat právě to CO2 a hnojení.
U mě jedu bez CO2 dosycování, tak jsem ho musel oblepit páskou. A jedu tak na 50%.
Některým rostlinám to už úplně nevyhovuje, když jsou zastíněny nebo v dolní polovině akva. Ale když bylo silnější, rostla zelená vláknitá strašně moc.
Možná bych si s tím mohl hrát a lehce ho zesílit, ale nechce se mi. To si nechám až na regulované světlo do budoucna.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2023 17:30 Muž Nessino [53] Re: Rovano
Ok, díky, radši tomu dám nějaký čas. Světlo myslíš že je slabé? Štve mě že není stmívací. Budu pokračovat v příslušném vláknu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2023 16:48 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Nessino
Počkal bych 6 týdnů. Ale je to na Tobě. Jsem zvědav jak to světlo pofrčí s CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2023 14:56 Muž Nessino [53] – Přesun do většího akva
Zdravím, ve středu jsem přesouval svou louži do většího. Původní soil jsem odkalil ale jinak nepropíral (11l) do většího akvária jsem ještě jedno balení přidal (8l). Filtr točil vodu z akva v kýblu během stěhování. Cca 30l z původního akva jsem nechal do nového, zbytek RO + remineral. Rostliny byly v akva, takže nebudou přelistovávat. Když se podívám shora tak vidím max 20% substrátu. Včera jsem tam už vysadil původní parmičky (7ks) a moje otázka, jak dlouho čekat na přikoupení dalších? V plánu se mám dostat na 16ks (cca 100l čistý objem vody) Samozřejmě bych nejradši hned, ale akvaristika je spíše o trpělivosti :-D Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 22:00 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: KarásekLut
:-) Jestli potřebuješ jen lahvičku na dávkování. www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 19:39 Muž KarásekLut [92] Re: Xklop
Rozhodl jsem se pro profiplants pullitrovy protoze tam je pumpicka a pak budu moct koupit "jakykoliv" dusik a bude se to lepe davkovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 13:15 Muž skypi [248] Re: Xklop
Xklop napsal: Dusík je lepší rozdělit na menší dávky, například z důvodu jeho postupného odbourávání v extrémních filtrech.....
Mohu se Petře zeptat jak konkrétně probíhá denitrifikace v externích filtrech (v ostatních ne?), když v nich zároveň probíhá nitrifikace? Děkuji.

EDIT: Pokračování diskuze zde: rybicky.net/forum/380
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 13:01 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: KarásekLut
Dusík je lepší rozdělit na menší dávky, například z důvodu jeho postupného odbourávání v extrémních filtrech a taky tam dát jednorázově týdenní dávku může zahýbat s parametry vody více než by člověk chtěl..... ale i takto to někomu bez požití funguje a ještě je to pohodlnější.
Jinak jestli easy life nebo profiplants je na tobě.... český výrobek bude asi levnější ani jsem nekoukal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 11:25 Muž KarásekLut [92] Re: Xklop
Dekuji za rady ohledne davkovani. Ja jsem si rikal ze by bylo nejlepsi davkovani jednou za tyden ale z toho zacatku je potreba asi jednou za jeden az dva dny at se rostlinky pekne rozrostou a zarostou akvarium. Jen premyslim jesi koupit easy nitro nebo hnojivo N PLUS od profiplants
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2023 19:20 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Xklop
Seachem Flourish Nitrogen
Složení:
Dusík: 1%
Draslík: 2%

Tak je tam taky draslík a má to tak každý. To jsem netušil(nejsem chemik). A dávkuju to blbě. To máš pravdu. Díky za trknutí. Vím že tam je složitější přepočet, tak jsem nechtěl riskovat a asi jsem zapomněl, že pak mám to dávkování po úspěšných testech upravit.
www.seachem.com/…
Considerations: If using a “nitrate equivalent” value for Current and Desired Nitrogen levels, divide the result by 5.

Běžné dávkování: Dávkujte 2,5 ml (půl víčka) na 160 litrů vody 2x týdně podle potřeby.

Pro zvýšení množství dusíku ve vodě o 1 mg/l do akvária o objemu 100 litrů přidejte 6,6 ml Flourish Nitrogen. Pozor, jedná se zvýšení dusíku, nikoliv dusičnanů!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2023 18:58 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: KarásekLut
Kup to Easy nitro dávej 1ml denně. A každý víkend měn půlku vody. Takhle to dělej tři týdny. Koukej jak reagují rostliny, jestli začínají růst. Jestli ti přijde 1ml denně moc, tak třeba dávej půlku, 1ml za dva dny. Po těch třech týdnech začni přidávat i to Profito, taky 1ml denně, nebo za dva dny..... Pakliže se ti rostlinou začnou rozrůstat bude pak nutné dávku zvyšovat, třeba na dvojnásobek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2023 11:40 Muž 4Sima [1888] Re: KarásekLut
www.profiplants.cz/… , zde bys mohl hledat odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 22:18 Muž KarásekLut [92] Re: Xklop
Tak ja mam nadrz 54 l a nechtel bych to prehnojit ze zacatku. Idealne bych se obesel bez dusiku abych nemusel zase neco kupovat.Mam doma jako hnojivo dusicnany,zelezo a draslik, tak bych zkusil treba dopnovat draslik a videl bych. Co vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 22:16 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: KarásekLut
To easy life nitro bude nějaké KNO3, takže tam ten draslík bude...... koncentrované to mají všichni výrobci a jen se předhánějí kdo víc. Dávkování uvádějí každý jinak přepočítaný, takže je to jen matoucí.
Já bych dával do té tvé 54ky 1ml denně. To dá 7mg NO3 plus trochu ve vstupní vodě, takže budeš někde okolo 10mg/l týdně. A pozoruj rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 21:54 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: Rovano
1ml nitrogenu týdně na cca 100litru vody je nějak strašně málo. Možná denně... Ale důležité je že Vám rostou rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 12:48 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: KarásekLut
Seachem Flourish Nitrogen
Tento by měl být jen dusíkaté látky a vydrží věčně. Třeba já dávám 1ml týdně a už se krásně vybarvila Sagittarie.

Pokud bys chtěl mít hnojivo bez draslíku a draslík dodávat nějakým komplexním makro+mikro bez fosforu.

No tak ale nevím. Teď se dívám, že to je do 54L. Tak to rychleji píšu než myslím. To se bude špatně dávkovat do 54L akvária. Možná to naředit destilkou nebo koupit jiné hnojivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 08:23 Muž KarásekLut [92] Re: Xklop
Děkuji za odpověď. Díval jsem se a koupil bych easy life nitro ať je to to všechno stejné značky. Píšou že tím dodám dusík a draslík tak by to mělo být v pohodě co myslíš? A je otázka kolik bych ho tam měl dávkovat aby to bylo v pohodě když píšou že je koncentrovaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2023 23:30 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: KarásekLut
Jestli můžu říct svůj pohled na věc. Tak Profito první týdny vůbec nepouzivej..Ty mikro prvky rostliny ze začátku nepotřebují, jsou to mikro prvky. Tím profitem pomůžeš tak řasám. Ve stupni vodě není dusík. Takže měn vodu jak píšeš a sežeň ji nějaký hnojivo s dusíkem...ve většině případů budeš tímto dodávat i draslík. Ale nekupuj žádné all in one hnojivo, kde je součástí i fosfor. Takhle jeď ten měsíc a až pak postupně začni přidávat mikro prvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2023 17:53 Muž KarásekLut [92] Re: Sha
Tak ja ho zkusim nekde sehnat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2023 20:45 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: KarásekLut
No my tak soudíme dle tvé vstupní vody s tím dusíkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2023 18:27 Muž Sha [500] Re: KarásekLut
Bez dusíku však bude akvárium zarůstat špatně. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2023 17:36 Muž KarásekLut [92] Re: Rovano
Já ve dně žádné tablety nemám, protože jsem si říkal že nechám zarůst akvárko rostlinama, udělám si papírkový test jestli bude nějaká změna oproti tomu jaký výsledky jsem měl a pak se uvidí. Dusík se dá doplnit kdykoliv. Dát do dna NPK kapsle nebo kuličky Bivoj, či dodat jakýkoliv makro či mikro prvek se dá vždycky. Ale chtěl jsem prvně nechat zarůst nádrž. Co se týká toho hnojiva tak to vypadá že to roste hezky ale jak říkáš, zkusím začít třeba na 1 ml týdně a uvidíme, případně přidám a uvidím kdy to poroste hezky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2023 23:10 Muž Jozef [311] Re: Rovano
Silne koncentrované má v popise mnoho výrobcov pri komplexných hnojivách. Odporúča týždenné dávkovanie - to nesedí pre silne nasvietené akva.
Ako hovoríš, toho dusíku má na vstupe málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2023 22:24 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: KarásekLut
Nj, ale přímo výrobce píše, že je to vysoce koncentrované hnojivo a dávkování teda odpovídá nádržím s CO2 a hodně světlem a hodně rostlinami.
Takže jsi měl dát tak 10x míň.
A budeš muset doplňovat makro prvek, dusík.
Jak uvolňují tablety ve dně rychle dusík netuším. Ale nesázel bych na to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2023 15:15 Muž KarásekLut [92] – Nove zalozeno
Fotka k příspěvku Tak jsem dnes znova zalozit akvarium, aplikoval jsem 5 ml easy life profito (davkovani podle pribalenejo papiru) jiny hnojivo v aq nemam. Ted budu dvakrat tydne menit tretinu az ctvrtinu vody (minimalne mesic) a uvidim jestli se rostlinky chytnou?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2022 21:28 Muž svist [3] Re: MVano
Menil som takto skrinku pred rokom. Z akvaria islo všetko von. Rybky a krevety boli docasne v inej nadobe kde som vypustil väčšinou časť vody aby som ju opäť pouzil. Filter bezal cely cas s hadicami vo vedre. Akvárium som zalozil na novo s pouzitim povodneho strku do dna a rastlin. Rybky a krevety boli vratene ten istý den. Ziaden problem, ani riasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2022 21:59 Muž vlka [3444] Re: MVano
Tak se nic nestane...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2022 21:18 Muž MVano [58] Re: Noky
A co když do takto založeného akvárka s části původní vody a neporušeným filtrem nasadím i rybky a krevetky? Zvládnou to? Protože nemám možnost je nechat v tom původním. Bylo by to bez filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2022 23:07 Noky Re: MVano
Úplne v pohode. Už som absolvoval opakovaně. Problémy s řasama sa vyskytnú, no rýchlo odezní. Doležité je nesahat na filtr a meniť 50% vody každý druh deň cca prvý mesiac. Najhorší asi býva druhý mesiac, ale rýchlo sa to nasledně stabilizuje. Chce to meniť minimálně 50% vody dva krát týdne.
Řasy sa prestriedajú dle fáze zábehu, ale rybky, a u mna dokonca i krevety red crystalky ( a tie sú sakra náročne na vodu) to dávajú v pohodě každý rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2022 11:41 Muž Lojza007 [1182] Re: MVano
Čím víc původních věcí, tím menší riziko řasové kalamity.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2022 10:27 Muž MVano [58]
Ahoj. Budu měnit akvárko za nepatrně větší, ale dělané přesně do poličky co mám. Chci se zeptat, pomůže, nebo je to vůbec dobrý nápad, udělat novou instalaci všeho (štěrk, kytky, hadice, světlo), ale použít část vody a filtr z toho původního, bez větších zásahů?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2021 16:39 Žena Beastie [314] Re: KarásekLut
Za mě - vytahováním rostlin a kořenů se strašlivě víří derit a zvyšují se veškeré špatné hodnoty.
Za a je nejlepší vypnout filtr, aby derit zbytečně nenatahoval. Pak je potřeba opatrně naplánova zásahy do dna, uvolňují se i anaerobní, jsou místa která jsou neprokypřená, hniloba, ryby to dost ničí. Buď vyndat kytky, opatrně, vypnout filtr, vyměnit vodu, pustit filtr, týden dva to nechat, pak teprve vyměňovat písek. Kytky vydrží v kýbli, ve vodě, v tašce...nějak opatrně. Rozhodně to nedělat najednou, ne všechno.

Písek před daním do akvária proprat, pořádně, do půlky kýblu, několikrát napustit, vylít, promíchat rukou, napustit, vylít,...a tak dále, dělala jsem to o víkendu, budu mít astronomické účty za vodu :) Pokud je osádka to, co je v prezentaci, živorodky, otíci, krevetky, tak o to víc pozor. Jestli tam jsou krevetky, ty odlovit nejdou, naopak budou i schované v substrátu, jakékoliv házení písku do akva bude akorát náročné a ubližovat, otíci jsou citliví na kvalitu vody, ale přelovování by bylo větší stres, takže já bych to udělala takhle:

jednou za tři dny bych dělala výměny vody, max 10-15% tak, že bych odsávala dno, normálně hadicí, do kýblu. To pořádně proprat, schovat, nechat vyschnout na příště, klasika.
Tím se i obnaží kořeny květin, pak se budou snáze vyndavat, méně vířit. Za nějakou dobu, až se odendá většina dna, se můžou vyndat kytky. Opatrně nandat dno, ne naházet, ale postupně dodávat do akva s vypnutým filtrem, květiny prohlédnout, odstranit uhnilé části, zasadit. Pak následovat opatrné výměny vody, ne moc často moc vody, opět jednou za pár dní 15 % max.

Dělala jsem výměny dna párkrát za chodu, ale většinou s menší osádkou nebo s méně kytkama, nikdy to nebyla taková tragédie, ale musím varovat, že po výměně dna skoro vždycky následuje zvýšení škodlivých hodnot v akva, víceméně jako při novém zakládání, zvyšuje se výskyt řas a je potřeba na to nahlížet jako na nově založené, krmit opatrněji a častější výměny vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2021 11:49 Muž KarásekLut [92] – znovuzaložení akva s rybkama
Ahojte, měl bych dotaz ohledně znovuzaložení akvária. Máme hodně tvrdou vodu tak se rostlinkám moc nedaří. Mám v plánu to dělat tak, že nechám rybky v akváriu (nebo je přelovím do kyblu který používám na akvárko), "vytrhám" všechny kytky a ty co budou vypadat že sou v pohodě znovu použiju. Odeberu vrstvu mojeho černýho písku a nahradím ho novým, propraným (frakce 0,8 - 1,2 mm protože tam chci zasadit "travičku do tvrdé vody" ze které bych chtěl udělat kobereček. Přemýšlel sem nad Eleocharis parvulus/minima) a pak tam dám nový kytky kterým nevadí tvrdá voda a nový dekorace. Myslíte si že by to tak mohlo být? Mám si při tom dávat na něco určitýho pozor? Samozřejmě vše co budu dávat do akvária před tím pořádně opláchnu. jak písek tak i dekorace.

Díky za reakce palec palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2021 00:55 R Muž ctibum [6876] Re: Hamakiii
Řekl bych, že sinice vzniká proto, že k tomu má podmínky. Takže když znovu založíš akvárko, ale podmínky (např. hodnoty vody) zůstanou stejné, tak se můžeš za chvíli dostat do stejné situace. Na boj se sinicí je tu vlákno. Zkusil bych štěstí nejdřív tam. Ale bude nutné založit prezentaci a popsat dosavadní opatření proti sinici. Mně například spolehlivě zabírá jedna z možností - přidání fosforu (poměr N:P).
Takže zvaž, jestli chceš zůstat tady a řešit znovuzaložení, nebo se přesuneš a zkusíš ještě nejdřív najít řešení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2021 21:30 Hamakiii – Rezaložení AQ
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jaké máte zkušenosti se znovu zakládáním akvária? Myslím si, že už je to opravdu jediné východisko, protože už strašně dlouho bojuji se sinicí. Opravdu už nevím jak se jí zbavit. To je jeden důvod proč jsem se rozhodl znovu založit akvárium. Hned ze začátku si myslím, že jsem to zkrátka založil špatně. Ale nechci použít úplně vše nové, jediné co bych chtěl vyměnit jsou kytky. Ostatní dekorace bych pořádně vyčistil dal bych je někam do temna, aby tam ta sinice prostě nepřežila. Substrát bych pořádně propral a také dal do temna. Jen vás žádám o radu, zda je to správná cesta, popřípadě co bych na tom měl zlepšit. A ještě poslední otázka jak vyčistit vnitřek akvária? Četl jsem tady něco s octem atd. Předem děkuji za všechny typy a rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2021 14:30 Lenous Re: PetrO
Moc děkuji za rady, mám kousek Hornbach a Superzoo, tak určitě něco seženu. Tenhle substrát jako základ nejde použít, ale nevadí, půjde k babičce do květináčů. Nebo kdyby měl někdo zájem...podaruju. Na tu plovoucku se ještě podivam, třeba zachránim i nějaké rostlinky že starého aqua a bude jich dost s těma novýma.
Ještě jednou všem moc děkuju za vás čas a ochotu potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2021 14:21 Lenous Re: BBchory
Děkuji za ochotu, ale radši nee... Mám už svých ras dost :-D smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2021 12:25 Muž PetrO [752] Re: Lenous
Úplně by stačil obyčejný říční písek, třeba něco takového

www.rostlinna-akvaria.cz/…

A myslím, že v Praze to určitě někde seženete.
Já kupoval třeba i v Hornbachu.

Nevím, jestli by třeba nešlo nechat trošku toho substrátu, který tam máte, na dně místo pokladního substrátu a potom byste nemusel pořizovat dva pytle..
Ale to je spíš dotaz na někoho kdo tomu spíš rozumí, já mám v akváriích v podstatě jen ten písek.
Edit: Ještě mě napadlo, jestli nechcete u někoho zkusit sehnat Růžkatec

rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum

Třeba by taky trošičku vypomohl (přečtěte si charakteristiku rostliny)
Škoda, dnes jsem ho půl kyblíku vyhodil :-(
Nechávám ho jen tak na plavačku u hladiny, mám ho v podstatě místo plovouček.

Edit: koukal jsem do zdejšího vlákna

rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku

pivo že ho nabízí u Vás v Praze quasimodo
+ ještě další kytky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2021 11:51 Žena BBchory [851] Re: Lenous
Ahoj,
jsem z Prahy a mám kýbl kytek k darování. Ale mám jelení paroh, což je prevít řasa, tak nevím, jestli chcete (možná pečlivě obrat a vymáchat v hypermanganu by mohlo stačit).
Beťák jeden den ve své kouli vydrží, jen mu tam nezapomeňte dát "jeho" vodu a nějakou kytičku na schování a topítko. A pak po přebudování akvária často měnit menší množství vody. Přeju, ať se podaří a beťák se má dobře!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2021 11:47 Lenous Re: Anthrax
Takže opravdu jen písek, nebudu muset zase řešit hnojení, aby kytky rostly? Můžu použít tento: www.superzoo.cz/… ?
Vychází mi, že potřebují 4kg, tak buď vezmu 2 pytle, nebo jsem našla 1kg www.rostlinna-akvaria.cz/… a třeba zkusit i náročnější rostlinky?
Moc děkuju za váš čas a rady, načetla jsem toho mraky, ale už se nějak ve všem ztrácím :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.01.2021 10:42 R Muž Anthrax [4739] Re: Lenous
Neznám parametry vstupní vody ale ten substrát má tendenci táhnou např. pH na určitou hodnotu. Takto se obávám, že při výměně 2/3 vody, tam lítají parametry vody jako na houpačce. To už raději měnit častěji ale méně. Netvrdím že ten substrát je k ničemu ale jeho použití by mělo mít nějaký konkrétní důvod. Určitě se dá prodat nebo vyměnit za něco užitečného, lepší než vyhazovat. :-) Každopádně já bych se přikláněl k variantě bez zásobního substrátu.

Filtr bych nechal běžet, ať se to nezabíhá úplně od začátku. Otíci jsou celkem choulostivé ryby na aklimatizaci, proto bych s jejich nasazením určitě počkal až do pořádně zajeté nádrže. :-)

Edit: Neocaridiny na písku být můžou ale nikdo u malých druhů nezaručí, že je betta nesežere. Japonika je taky Neocaridina ale podstatně větší a je v tak tomhle ohledu před bettou v bezpečí. Nicméně já bych se na to nepoléhal, že nějaký živočich akvárium udrží sám o sobě bez řas. Možná mírně pomůže ale neupíral bych se k tomu. A navíc ani krevetky bych nedával do nezaběhlé nádrže.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 16

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 17502x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15662-znovuzalozeni-akvaria-