Dusičnany a dusitany

Našiel som aj foto zo zakladania. Mimo tychto kamenných základov sa nachádzalo najprv 3 teraz cca 6 menších kameňov položených priamo na substráte.
Neviem ale nemám pocit žeby tie kamene utláčali substrát

Podle mě je to dno neštastně poskládaný a obě dvě základní Ratajovy složky mají sloužit buď jako hlavní a jednoprofilový dno a nebo jenom jako překryvný substrát a zde došlo k překrytí překryvnýho substrátu, ovšem nejsem v těchto substrátech moc kovanej, jenom se nsažím odvozovat.
Noo o tom by sa dalo diskutovať. Väčšina kameňov nie je na substráte ale na iných kameňoch a ďalšie menšie kamene som pridal až dodatočne. Problém bol už skôr.
Zrovna dnes som skúšal odkaľovať aj ten profisoil(čo sa nejakú dobu nedoporučuje) a okrem povrchového detritu nič nešlo. Rozhodne nič čierne.
Na povrchu substrátu sa nachádza nejaké hnedé chumáče niečoho. Korene rastlín po vytiahnutí su biele, rovnako aj pohľad z boku akvária nijakú hnilobu neukazuje.
Rastliny samozrejme ale odhnívajú ale len nad substrátom, kde sú výrazne pokryté riasou.
Pomer co2:no3:po4 sa snažím udržiavať na doporučovaných 50:10:1
Ako som pripraveny to celé rozobrať, vymeniť komplet dno aj všetko ale rád by som tomu dal ešte jednú šancu.
Inak ten článok som študoval ešte v 2013 keď som zakladal prvé akva, kde to presne tak fungovalo a nebol problém... Čo sa stalo pri tomto netuším
Myslím si že odpověď máš už napsanou v kometu u nádrže. Hnije ti dno pod šutrama. Skus jich pár zvednout a zabořit tam odkalovač. Nejdřív ale bych to zkusil vedle nich jak z toho jde černota je to jasné.

To už som prečítal. Teórie mám naštudovanej plno, bohužiaľ mám pocit, že nič z toho u mňa nefunguje (v jednom konkrétnom akva)
A keďže voda smrdí jak v močiari, rastliny neprospievajú a riasy maju hody, chcel som nejaké ďalšie nápady z praxe
děkuji, teď jsem koukala na krabici, je to na max 75L, je to asi málo, že?? toho prodovače bych za..la, moc dobře to věděl

To uhlí bych z filtrace odstranil a nahradil biomolitanem, je klidně možný, že to stahuje právě to uhlí.
tak jsem si našla denitrifikace a jsem z toho úplně jalová
takže je to špatnou filtarí??
tak jsem se dočetla že jenom 2 druhy molitanů a uhlí proti zápachu, filtrace je Elite Marina FC20
Měním vodu jen když k tomu mám důvod(třeba potřebuji rozředit něco, co mi začíná přerůstat přes hlavu), jinak ne, koli procent měním? Tolik, abych to rozředil na hodnotu, která mě uspokojí. Vím, všude píšou co týden a třetinu- taková ohraná fráze, o ničem ... Píšete, že neodkalujete, také je klidně možné, že v substrátu dna, do kterého není zasahováno probíhá denitrifikace, tedy jsou dusičnany odbourávány???
K těm testům, to byla jen technická otázka, na testy se vždy spolehnout nedá, můžou být jakkoliv znehodnocené... speciálně nepreferuji žádnou značku, všechny jsou jen hrubě orientační
lepší značka je jaká?, JBL ??- koupím
testům bych věřila, když jsem testovala naší studniční vodu, vyšla mi na dusičnany vyšší, ale kvůli tomu, že je docela vápenitá, dáváme radši kohoutkovou...
Vodu nemám mněnit?, všude to čtu, měnit týdně třetinu vody, taky mi došlo, že se to vždyčky naředí čistou vodou, proto nevím, co dělám špatně...
No3 test od rataja mi tiež vždy meral 0, rovnako ako test na fosfor. Doporúčil by som nejaký kvalitnejší.
Test na no2 je ok, tam je to buď ružové alebo číre a pri no2 akákoľvej ružová znamená že je zle
Jaký je složení filtračních médií v tom filtru?
Věříte těm testům??? Jinak, jestli máte i přes přihnojování nízkou hladinu NO3, není přeci problém tuto složku v dávce navýšit. Proč jste měnila minulý týden 50l vody?
Dobrý den, připadám si jako trdlo, že se ptám, přečetla jsem toho už spoustu, ale nedočetla..., všichni řeší vysoké hodnoty, já mám zase nulové... i NO2 i NO3, vím že NO2 je lepší mít nulové ale u NO3 nevím, jak je zvednout do rozmezí 20-25, jak se píše kvůli kytkám. Hnojím denně 6ml PMDD, neodkaluji jenom jsem minulý týden vyměnila 50l vody. Jak zvíším hladinu?? Mám počkat s odkalováním aspoň měsíc??
Připadám si jako prvnňák, ale do teď jsem to nevěděla a neřešila.
Test mám od Rataje
Děkuji

0 19.05.2016 21:49 Bacoun –
Re: GP Nene.Kořen jsem tam měl od začátku,ale co začaly ty problémy s dusitany,tak jsem ho v sobotu raději vyndal.Zespoda byl trochu cítit.
nejakej koren v posledni dobe?
Už tam od pátku není,poté co jsem zjistil vysoké NO 2.Vzduchování pouštím na noc a jenom z lehka,mám alenpocit že hladinu mě dost čeří i rostřikovací rampa,kterou jsem tam nainstaloval(v momentě kdy jsem prohrábnul dno 8.5.2016),tak mě napadá jestli bych ji raději neměl vyčistit.Vzduchování nechám tedy puštěné pořád.Teplotu zvednu.Děkuji moc za rady.
Nechal v akváriu, kde, proč, je tam ještě? Jakmile je bez okysličování a byl-li řádně zašpiněnej, tak máš zdroj hniloby odhalen. Teplotu zvedni na 26st a jestli máš možnost, klidně i zaveď jemný vzduchování, pokud ne, tak pořádný čeření hladiny.
PH 7,5.Ne to tam byl původní molitan.Nový jsem osadil 3 dny po prohrábnutí,ale ten starý menší jsem nechal v akváriu ani jsem ho nevyndaval.Je tam i 5 pancéřníčků skvrnitých(odhad 2,5 cm,asi už je tam přerybněno)
Teplota 23 ° C
Ten biomolitan byl vyměněnej komplet v momentě kdy jsi prohrábnul to dno? Jaká je teď v akváriu teplota a Ph? Osádka jsou jenom ty neonky?
spíše bych zkusila dva krát denně, ale jde měnit i větší objem, 24 hodin my přijde jako relativně krátká doba na takový nárůst NO2, pokud se neděje něco nestandartního
Ok.Díky za postřeh.Zkusím ho ještě pořádněji prohlédnout.Jak je to myšleno.Přitlačit na výměnu.Měnit větší objem tzn.1/2 vody?
v tom případě bych na těch výměnách vody ještě klidně přitlačila a prohlédla zda v akva něco někde nehnije
Díky za radu.Zkusím to opatrně s tím krmením,ale mám tam i panceřníčky, takže jim něco na dno dát budu muset.
Vodovodní vodu jsem měřil(ne denně, pouze 2x ob den).Ani jeden test se mě nezabarvil.Zkusil jsem testy i přes destilovanou vodu koupenou v lékárně a to samé.Testy se vůbec nezabarvily.Měřil jsem i NO3 a to mě ukazuje 20 mg/l jak ve vodovodní tak i v akváriu.
přikláním se taky ze změření hodnot vstupní vody, ale taky bych již reagovala přidáním třeba zeolitu, ty rybky jsou chudáci a tohle trápení si opravdu nezaslouží.
Měříš to NO2 i ve vodovodní vodě? Měnil bych dál vodu a začal velmi opatrně krmit ryby 1x ob den. Tím opatrně myslím to, že dávka musí být tak malá, aby ryby vše hned sežraly a nic nespadlo na dno.
Tak hodnota i po 5 dnech každodenní výměny 1/3 vody stále stejná N02 0,25 mg/l.Koupil jsem i druhý test(Salifert),abych porovnal s testem od Rataje.Hodnoty se shodují.Ryby jsou bez potravy a nevím,jak to dlouho ještě vydrží.Po dechu nelapají,nejsou u hladiny ani po ránu, plavou normálně. Zatím žádný úhyn.
Je mně jasné,že pro ryby nejsou tyto hodnoty dlouhodobě dobré.Mám ještě vydržet s výměnami vody,nebo bych měl zkusit použít sera toxivec.Má to vůbec cenu.Nejsou to vyhozené peníze.Díky moc za radu.
Starší reakce
Tři. Jedná tříletá,teď naměřeno 12cm (počítáno od tlamy po začátek ploutve,

), dvě cca 10 měsíční, 6 cm. Musím teda říct, že vodu měním týdně tak, že nejprve zvonem odkalim celou plochu dna, a potom zbytek, celkem cca 1/3 , odsaju hadicí. Tohle asi nese taky své v souvislosti s množstvím no3. Možná bych měl posunout interval.
Ano je :o) ... málo dusitanů = málo dusičnanů ... Jenže závojnatka je závojnatka ... nejde jen o množství (okem viditelných) výkalů ... Například podstatnou část amoniaku vylučují ryby žábrami ... a úroveň metabolismu ryby (a tedy i množství vylučovaných odpadních látek) roste s velikostí těla exponenciálně (rovná se hodně rychle :o) ... P.S. Mimochodem, kolik je tam vlastně těch závojnatek?
Já si ze své pozice začátečníka myslím, že produkce odpadu versus objem akva a osazení není bůh ví jaká, proto kde není moc NO2 a NH4 nemůže být moc NO3, je to správná dedukce?

OK takže ten Clearmax jo?! Zítra mám plánované čištění předfiltru, tak na zkoušku ten Clearmax vytáhnu... To by bylo ale příjemné zjištění, že něco funguje jak má... Jinak ten clearmax je tam dejme tomu jako začátečnický tah, když si přečtete jeho specifikaci je tam daleko víc věcí co by měl umět, všichni totiž psali o katastrofě, tak sem se zařizoval.
Tak ono echinodory jsou celkem slušný žrouti živin ... ale že by to dokázali stáhnout na nulu, to se mi nezdá ...
ad filtrační náplň Clearmax - Tak tohle mě teda nenapadlo :o) ... Když si do filtru dám něco, co pohlcuje dusičnany, tak se pak nemůžu divit, že tam žádný nemám

... Ale možná to nevěděl (?) ... mně se o tom Clearmaxu nic kloudnýho najít nepovedlo ...
Minulý měsíc, jsem krátce měřil pár dní 30 mg NO3 ale pak už zase nic... Chybu měření vylučuji, ty testy jsou přesné, mám k dispozici dva oficiální rozbory z nichž jeden z Hygieny (z kohoutku mi teče voda na hraně s normou) a Sera ty rozbory kopíruje.
Hodně se rozjeli Echynodory a pořád jedou, ale i ostatní rostliny, naproti tomu jede i roducha a další zelená řasa

Proti ruduše jsem vyzkoušel poslední měsíc, mechanické odstranění, přitlačil jsem na výměně vody, vypral jsem molitan na atmanu a stáhnul proud ale bohůžel nezabralo z tohoto nic .
Něco je tam špatně ale ještě nevím co.
JBL funguje perfektně, po výměně 1/3 vody, okamžitě vyskočí NO2 a NH4 (indikace jednal dle rybek ale i testů) a do 24 hodin nejprve odbourán NH4 a poté NO2. Ale NO3 nikde
Díky za názory

Ve kterém akváriu? U závojnatek:
rybicky.net/nadrze/24420
Máš tam náplň Clearmax? Ta by měla dusičnany pohlcovat. Takže to bude ní.
Další, ale velmi nepravděpodobné příčiny můžou být:
1. Chyba měření
2. Denitrifikace
(3. Rostliny - těch je málo na nějaký efekt)
Buď je všechny sežraly rostliny (pokud se jedná o to akvárko se závojnatkama a s těma pár rostlinama, tak to asi není tenhle případ) ... nebo je něco s testama ... Máš možnost to vyzkoušet na nějakém kontrolním vzorku (destilka + přesné množství dusičnanu)?
Rastliny všetko spotrebovaly.
Nedovolil bych si doporučovat koncentraci, která by nadělala ještě více škody než užitku. Sůl v tomto okamžiku jako podporu nitrifikačního procesu.
Ne. Takhle to nefunguje. Sůl (chlorid sodný) se do akvárka nedává, aby hýbala s pH (nedokáže s ním pohnout oni o píď - viz chemie ZŠ). Přidává se tam proto, že chloridy kompetují s dusitany na chloridových buňkách žaber - česky řečeno, chloridy brání dusitanům ve vtřebávání (do žaber resp. krevního oběhu).
Děkuji za radu.Tu sůl je tam dobré dát kvůli snížení pH a tím se přiblížit NH4+ a taky to začne působit na tvorbu slizu u ryb.Rozumím tomu správně.Možná mám hloupý dotaz,ale předpokládám že toto množství nemůže mít nějaký špatný dopad na rostliny.
za týzden si myslím, ze uz ano, treba merat NO2
Tak na ty časový údaje se velmi těžko pregnantně odpovídá, ono je to kus od kusu a nikdy nelze napsat, bude to trvat 5 dní a je po všem, prostě měnit, to je jistota a klidně bych to podpořil přidání klasický kuchyňský soli(polévk. lž. na 50 litrů vody), do akva nalít už koncentrovanej roztok.

Diky za komentář. A za jak dlouho to bylo cca.v pořádku.
zdravím, robit merania NO2 a menit vodu podla toho, uricte to nazaskodí, 20 litrov denne dokedy sa to nezlepsí, ja som menila filter a tiez sa mi to stalo v 112-tke... Vzduchovanie urcite zapnite, moze to len pomoct. Ja ho mam momentalne pustené nonstop a nebadám, ze by niecomu skodilo, dodávam tekutý uhlík. Hnojivá by som tam teraz nedávala, kým nebude vsetko v poriadku.
Díky za radu.Jenom nevím ,jestli měnit vodu denně nebo ob den(bude to stačit ?),když přidávám Sera Bio Nitrivec.A jestli stačí 1/3 nebo raději 1/2.Nejspíš se mě zastavil proces nitratace,tak zkouším dodávat bakterie pomocí Bio Nitrivce a snad se to brzo zlepší.
Ještě bych měl jeden dotaz.Máte někdo zkušenost s tím,jestli tomu pomůže pustit vzduchování.Dostat do vody víc kyslíku,aby se rozeběhla oxidace a bakterie začali rychleji a víc pracovat a rozmnožovat se.Oxid uhličitý z bomby nedodávám tak si myslím,že ho vlastně tolik ani nevytlačím ven,neboť vzduchováním tam i nějaký oxid uhličitý vlastně dostanu.Díky
Přidat reakci
1 ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 17179x