Řasy
To sviceni se rozklada, aby se samovolne zvisila hladina CO2.
Ještě mě napadlo se zeptat, proč je lepší to svícení rozložit takhle?
chemiu podla mna chapes zle, ono mas doma 35l chemie

tak ti to hadam pomoze k studiu

Dobře, tak snad to nebude moc živin na méně rostlinek

díky za rady, snad se to zlepší!
Z toho si nic nedělej, taky nejsem kdovíjakej odborník na chemii a z hnojiv jsem se naučil používat zatím jenom ryby a ten jíl.

Samozřejmě, že pravidelnou a řádnou výměnu vody nemohu opomenout.

Ne právě jsem myslel úplně nějaké jiné hnojivo, já v tomhle ohledu žádné zkušenosti nemám protože se chemie šíleně bojím a chci se jí vyhnout za každou cenu, ty kuličky mi ještě přišly takové "nejpřírodnější" proto jsem si je kupoval.
navíc jsem teď ty rostlinky protrhal a tak na ty co zbyly zbývá víc živin ne?
Jestli máš na mysli jinou značku těch kuliček, tak bych je všechny viděl tak trochu podobný, takže v tom bych vědu nehledal.
No myslíte, že nějaké jiné by to vyřešilo lépe?
Každé zlepšení podmínek pro rostliny je žádoucí, tudíž i to zásobní hnojivo ke kořenům.
savan: nevím, protože po včerejší úpravě už žádná v akváriu není, tak to ani nemůžu zkusit, ale jak říkám, problém byla spíš v poslední době ta zelená.
romant: dobře, upravím ty intervaly, jinak po znovupřečtení jednoho z těch článků mě napadlo, jestli to není taky tím, že rostlinám chybí živiny/světlo, protože je fakt, že listy mokřanky (které jsou řasou napadeny nejvíce) se rozpadají (a tak mě napadá ta věc se čpavkem). Tak bych jako možné řešení navrhnul to, že strčím pod mokřanku kuličku kugeln. Co si o tom myslíte?

při modrým světle je to líp vidět


Zdravím
Potřeboval bych radu:co je to za řasu a jak se jí zbavit.
Díky
To svícení bych, pokud budeš i nadále dělat pauzu poupravil na 4h svícení, 3h pauza a posléze 4-6h dosvícení. Zamyslel bych se taktéž nad možností použití burčáku. Vím, že to neslyšíš rád, ale souvisí to s tím vyvážením podmínek a nedostatečná hladina CO2 je povětšinou spoluviníkem při vzniku řas.
podla tej fotky čo si dal ta riasa je hnedá?ide z listu zotriet a je trochu slizká?toho svetla nemáš vela ale ani ja nemám viacej a ono to rostne.problem nastáva so svetlom keď mi rastliny začnú trochu tieniť hladinu.pozeral som ti do prezentácie na na niektorých fotkách ti to tam plavajúce stonkovky tienia.k tej výmene vody-akva máš malinké,môžeš skúsiť aj viac ako 6l 2xtýžne.skúsil by som aj 10-12l.čím menšie akva tým sú menej stabilné
savan: co mám tedy dělat, když výměna vody nemá trvalý efekt? A co fakt, že světla je "pouze" necelých 0,5W/l?
(a prosím nepiště už tady znovu, že je potřeba to vyvážit apod. to píšu už i já v otázce, je mi to jasné, děkuji)
Na tu výměnu vody bych přitlačil a činil tak každý týden v tom objemu 1/3 akva. Jinak naprostej souhlas s tím vybalancováním podmínek.

Tiež som zvedavý čo urobí s akva to nové prúdenie,vodu mením 1/3 cca. každé 2 týžne,odkalujem 1x 3-4 týždne-davnejšie som odkaloval častejšie ale to neustále hýbanie mi spustilo riasy a totálne rozhodilo akva.S tym ph to nebude tak jednoduché-tvrdost vody cca.32.pomaly to sťahujem osmozou,ale robim to pomaly nech to nieje skokovitá zmena.pôvodne ph bolo 7,4 teraz aj vďaka CO2 niekde okolo 7.sinice sa zjavili po ústupe rias-asi to chce celé trochu sa s tým pohrať a vybalancovať celé akva
Tobě by s tou sinicí mohla pomoci i vylepšená cirkulace vody v akváriu, kterou jsi teď realizoval, neříkám že to funguje vždycky, ale některé druhy sinic pohyb vody moc nemají rádi. Ta hodnota dusičnanů mě příjde dostatečná a prozatím bych jí uměle nezvyšoval a spíš bych více měnil vodu, kde nepředpokládám že si budeš ten fosfor zvyšovat, ale naopak, pokud jsi jeho zdroj odstranil, což předpokládám že bylo zahnojený dno a překrmování. Stran té sinice bych se podíval na hodnotu Ph a snažil se jí držet, či poupravit pod 7, třeba něčím akváriu více prospěšným a to jmenovitě rašelinou, mrkni na to.
Ahoj Romant,riasy som v akva zlikvidoval ale nedarí sa mi likvidovať sinicu.NO2-O,NO3-15,nadrž dosť zarybnená-dostatok fosforu.podla mňa je tam nerovnovaha dusík-fosfor.myslíš že by bolo odveci skúsiť zvýšiť dusik pomocou KNO3?
Ano, to vychytání vhodného poměru světla a živin je pro fungování akvária, kde budou řasy pod kontrolou velmi důležité.
vymenou vody docieliš iba chvilkovú nápravu,po par hodinách resp.dní sa chybajúci prvok vyčerpá a problém pretrvava.bojoval som s riasami asi 3 mesiace než som to trochu vychytal,teraz sú už na ústupe
Nevím, jestli to z toho, co tady píšu nevyplývá, ale tyhle články už mám všechny párkrát přečtené a právě podle toho, co píše Horác mi příjde, jakobych neměl dost živin a hodně světla, ale právě si tím nejsem jistý, proto se ptám.
Savan: no jak píše Horác, že tohle se dá spravit "výměnou vody", a tu měním dost často, takže by se tohle nemělo stát.
prebytek može byt sposobený aj nedostatkom určiteho prvku ktorý blokuje príjem ostatných živin
Myslíte, že z 3 rybiček vznikl přebytek? Který se projevuje pouze tím, že řasa roste tam, kde je nejvíce světla?
riasy su podla mňa s prebytku živin,takže to pretrhanie zniži spotrebu a vznikne ešte väčší prebytok tym pádom lepšie podmienky pre riasy

Dobrý den, v mém akváriu se objevuje řasa. Svítím 9,5 hodin denně úsporkou 14W na 35l nádrž (hrubý objem - pro více info prezentace nádrže v profilu). V akváriu jsou 3 cichlidky ramirezovy a docela dost rychle rostoucích rostlin. Včera jsem vyhodil liliovníček, jeden malý echinodorus a spoustu přebytků. Řasa na fotce (rozsivka už se skoro neobjevuje, ale ta zelená "sinice" ano) se objevuje pouze na skle kam hodně svítí žárovka, na listech, které jsou přímo pod ní a na liliovníčku. I když je to ani né 0,5W/l vody, uvažoval jsem o přihnojování, protože asi světla bude dost, ale živin ne. Taky jsem uvažoval, že včerejší protrháním se snížila spotřeba živin, tak by to teď mohlo být lepší ne? A taky jsem včera snízil dobu svícení z 10 hodin denně na těch 9,5. Jaký na to máte názor vy? Prosím o trošku komplexnější úvahu. Děkuji
Starší reakce
Starší reakce
No promiň, to je jak s kanónem na vrabce, vždyť v tom akvárku menáš skoro žádný rostliny a ty hnedka s metodou El? To by bylo aby se řasám nedařilo. Akvárko bych od toho hnojiva vypláchnul řádnou výměnou vody, dosadil další hromadu rychlejirostoucích rostlin, pokud není ve dně žádný hnojivo, tak dát pod rostliny nějaký zásobní hnojivo a co týden měnit standartní množství 30% vody a nikam nespěchat. O těch či oněch metodách si určitě ještě něco nastuduj.

Zdravim zacal som pouzivat metodu EI, akvarium je novo zalozene so zabehnutym filtrom, v akvariu sa mi hned zacala tvorit hneda riasa a teraz po necelych 2 tyzdnoch aj sinica ... meral som PO4 s testom JBL a ukazalo mi tu najvyssiu hodnotu tmavu modru... neviem ci mam prestat hnojit alebo neviem co dalej ... ?
vodu som menil zatial raz po tyzdnni od zalozenia v sobotu, tuto sobotu budem menit opat... CO2 je v velom akvarku dostatok, prudenie vody posilnene cerpadlom eheim 1000 a ktomu este aj na hladine je take ako keby prach/mastna hladina alebo ako to nazvat...
Starší reakce
Měření tebou uváděných hodnot, se obávám, ti nic nenapovím. Maximálně, že ti to orientačně ukáže, že tam nic není.
Nevím jaké látky jsi dodával a v jakém množství, ale základ je vědět, co v akváriu chybí, přebývá a podle toho do akvária něco dodávat nebo ubírat. Osvětlení je sice teoreticky v pohodě, ale z fotografie mi připadá, že na rostlinky toho světla příliš nejde. Moje teorie je taková, že ty plovoučky docela dost stíní a taktéž dokážou odebrat spoustu těch tebou přidávaných prvků.
Podle tebou uváděných dat máš málo dusičnanů a vyšší pH. Dusičnany bude nejspíš odebírat ta rozrostlá riccie a pH by jsi mohl snížit pomocí dávkování CO2, které se asi v tvém případě neroznáší tak jak by mělo. Dále mi připadá, že řešení filtrace v tvém případě nedokáže dostatečně provířit celý objem akva.
Na závěr je nutno říct, že boj s řasou je běh na dlouhou trať. Nezmizí ti za den, týden, ani měsíc. Tím že dodáš pouze nějaké prvky je krok C možná D. Vše je o vyváženosti.
Hodně štěstí a nevzdávej to.

Odřasení rostlin(tuholistých) se provádí v lázni Sava s vodou 1:20 na 3-4 minuty, posléze vykoupání v normální vodě tak na hodinu. Jako desinfekci třeba nově přinesených rostlin lze použít velmi slabej(růžovej) roztok hypermanganu a do něj ty rostliny na půl hoďky namočit a posléze osprchovat. S modrou skalicí bych raději neexperimentoval.
Starší reakce
tento postup minimalne zaisti ze vas nikto nebude otravovat svojou navstevou

Můj dojem je takový, že ač proběhla diskuze jakkoliv, nejvýšší hodnotu bych připsal vašemu výslednému poznání a sice do akvária nalít kýbl hnoje, zajistit dostatečné proudění živin močením podpořené mícháním a čekat až to vše přikoření břicha ryb plovoucích vzhůru. Vážený pane už dlouho jsem se u počítače tak nezasmál, ještě teď se ta moje ženská ptá čemu se pořád směju. No jen si to vaše hnojení představte. Nabídnul bych vám moji vláknitou, ale násadu už máte.

Násadu už v akva mám. Teď ji potřebuju přesvědčit, aby se začla rozrůstat.
Jestli si to dobře vybavuji, tak něco kolem 3mg/l. Ale tento údaj bez uvedení teploty a (reálného!) pH v podstatě říká jen to, že se v akva amoniak nestačil spotřebovávat rostlinami a/nebo zpracovávat bakteriemi.
Ahoj přátelé, pokud o tuhle řasu skutečně stojíte, mohu Vám ji klidně zajistit. Sám ji v nádržích nemám ale kamarádka není co s ní. Tak pokud Vám udělá radost, klidně se ozvěte.
Ona je ledaskde, ale většinou je malá. Jinak si počkejte třeba na jaro a v menších potocích se dá najít.
Díky za tipy, ale hildenbrandii má už asi jen Gringo. Harpunar je bez aktivní prezentace a u sportsmena jsem ji nezaznemenal
0 17.01.2012 13:31 Martin71 –
Re: Sid A kolik NH4 se vám tím testem podařilo až naměřit? Dík.
Amoniak se ve vodě vyskytuje ve dvou formách - molekulární (NH3) a iontové (NH4). Jejich vzájemný poměr závisí na pH a teplotě vody.
Měřím ho testem "AM" od AQUARu. Kolik ho naměřím je pak především otázkou toho, jak mám aktuálně "zarybené" akva a jak "šlapou" kytky.

Obávam sa, že pokiaľ chceš vytvoriť bezpečné a zdravé prostredie pre ryby, nejakú extra vysokú produkciu rias priamo v nádrži nedosiahneš. Aj keď možno by bolo zaujímave začať sa správať k riasam ako k cievnatým rastlinám - začať hnojiť (vrátane CO2) za súčasnej absencie vyšších rastlín.
H. rivularis v prírode obýva rýchlo TEČÚCE, ALKALICKÉ, OLIGOTROFNÉ (aj keď v bakalárskej práci, na ktorú odkazujem nižšie sa píše o "dostatku živín") a ZATIENENÉ vody.
Otázkou je aké svetelné a trofické pomery vládnu v porovnaní s prírodou v akváriách, t.j. koľko luxov má "zatienené miesto" v prírode a či je v akváriu prostredie oligotrofné ("low tech" holandské akvárium?) mezotrofné alebo až eutrofné ("high tech" akváriá a nádrže bez rastlín?)
Možno by bolo zaujímave dať dokopy údaje o parametroch vody v akváriaách s výskytom tejto riasy. Len na tomto webe sú minimálne traja akvaristi, ktorý túto riasu s úspechom pestujú (gringo, harpunar, sportsmen).
To prirovnanie k motýľom mi v predmetnom článku vadilo najmenej
Uznávam, že niektoré uvedené postupy pravdepodobne fungujú. Rovnako uznávam, prínos vašich stránok pre mnohých začínajúcivh aquascaperov aj ich celkový prínos akvaristike. Minimálne v novom pohľade na niektoré procesy v akváriách. Ale na to, akým spôsobom úplne vyvracajú desaťročia aplikované postupy československej (dúfam, že tým nikoho neurážam) akvaristiky, ktorá mimochodom v druhej pol. 20. storočia bola svetovou špičkou, sú tieto postupy málo vysvetlené a zdokumentované. Nečudujte sa, že keď je niekto o nejakom fakte presvedčený 40 rokov (a má ho overený praxou), tak svoj názor nezmení na základe tvrdenia v článku na internete bez toho, aby žiadal o vedecké vysvetlenie.
To, že je v článkoch sú AJ nezmysly som vám ukázal na príkladoch v príspevkoch nižšie. Nemusíte sa obávať, autorov článkov som zaregistroval, viem, že vy osobne nie ste autorom všetkých.
A ešte mi vŕta hlavou jedna vec. Nepodarilo sa mi zistiť, či je to váš súkromný web, web nejakého združenia s vlastnou redakciou alebo komerčný web firmy ADA (resp. jej distribútora).
Ak sa nejedná o komerčné stránky, aj napriek mojej kritike (začínate a všetko sa dá napraviť) vám držím palce.
Přidat reakci
1 ...... 70
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79971x