Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozstřikovací rampa

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Rozstřikovací rampa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2012 20:41 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: savan
Pokud jdou proudy proti sobě, budou se samozřejmně přetlačovat. Výsledkem může být snížená výkonost minimalně jednoho zařizení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.04.2012 19:59 Muž savan [622] - Živorodky
Zdravim,aky mate nazor na rozstrekovaciu rampu do ktorej je z jednej strany zapojený filter a z druhej strany čerpacia hlava?nebudú sa tie 2 prúdy v rampe navzájom rušiť-tlačiť proti sebe a tym padom pride k strate tlaku?nemá s tým niekto skúsenosť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 11:33 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: tube
už to vidim,díky ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 11:25 tube Re: Nympheas
www.zbozi.cz/… jinak jsem to kupoval přes net v Brně dej si do vyhledávače jbl topclean a máš to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 11:06 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: tube
A jak to funguje to je napojené na filtr?Mám 300l jestli to pobere a jde to na fluval 405.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 11:05 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: scorpion075
díky za inpiraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 10:50 tube Re: Nympheas
Já používám tohle www.aquaristikshop.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2012 22:27 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: akvaristik
Vím,vím..takže právě nevím a co ji použít,aby hnala co2 pocelé nádrži vpravo od difusoru pod hladinou tak v půlce nádrže?Zdá se mi že tam není vír a co2 jde rovnou nahoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2012 22:14 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: Nympheas
Rozstřikovací rampou sice narušíš slepou hladinu, ale čeřením vody se vypuzuje CO2 z vody. Doporučuji použít nějaký skimmer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2012 21:47 Žena Nympheas [111] - Labyrintky
Fotka k příspěvku Prosím poraďte..Mám slepou hladinu a chci umístit rozstřikovací rampu(30cm) nasazenou na čerpací hlavu.Na zadní stěnu nelze umístit.Do leva nad sání k hladině,nebo doprava k výpusti pod kterou je umístěn ve štěrku difuzor CO2.Voda vytéká z kořene nad hladinou téměř v pravé horní části,tudíž tlací vodu dolů.Snad je to srozumitelné,přikládám foto:vlevo vzadu sání,vpravo nahoře vytéká voda a pod je umístěn difuzor.Díky za reakce.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.04.2012 20:00 Muž milosak [66] - RostlinyRe: nerf
Pro kobercovky a kytky středního vzrůstu bude zadní rampa se silnějšim proudem určitě nejpřínosnější.

Já teď u sebe strhnul černý pozadí, takže to sklo na mě čeká.
:-)
Ale čistit se mě ho taky moc nechce :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 19:11 Muž Shrimpman [36]
Hlavně lilypajpa se dává na kratší stranu akvárka, což bude mít za následek naprosto jiné proudění než rampa po celé delší stěně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 18:54 lap Re: milous
Díky za reakci. Já mám černé pozadí, tak by černá rampa na zadní stěně asi nevadila. I když kdo ví, až to uvidím naživo :-) každopádně to zkusím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.04.2012 14:09 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: milous
Ještě rád se možná vrátíte k černé trubce. Průhledné a čisté sklo rampy dlouho nevydrží a čištění bude pěkný vopruz. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 12:39 Muž souky [592] - RostlinyRe: Zababa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 12:02 Muž Zababa [0] - CichlidyRe: milous
Máte tip kde by se daly tyto Lyli pipes sehnat?
Mně osobně se, ale již toto řešení z estetického pohledu nelíbí, takže do budoucna plánuji
takové ty skleněné ,,trubky,, Lily pipes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 10:51 Muž milosak [66] - RostlinyRe: nerf
Podle mě je to ideální kombinace.
Rozstřikovací rampa podél celé zadní strany akvária a difuzor blíže k zadnímu rohu
(myšleno na boční stěnu)

Sám jsem takto fungoval k veliké spokojenosti s dvouma externíma filtrama.

Potom šel druhý filtr do nové nádrže , rampa byla zkrácena a namontovaná na
kratší boční stěnu AK.

Zhruba po 3 nedělích mám subj. dojem, že přírůstky nejsou, jako dříve.
Samozřejmě mohou být ve hře i jiné věci :-)

Co je, ale určitě patrné je slabší proud (běží teď po délce).

Takže když rampu, rozhodně k zadní straně a po celé délce,aby se voda pořádně točila.

Mně osobně se, ale již toto řešení z estetického pohledu nelíbí, takže do budoucna plánuji
takové ty skleněné ,,trubky,, Lily pipes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 08:32 lap Re: matlala
Všem díky za reakce. Ještě dotaz. Hypoteticky - difuzor CO2 bude v nádrži v levém zadním rohu. Rostliny budou víceméně po celé ploše dna - ať už kobercové, stonkové, či microsorium a mechy na kořenech. Použiji-li rozstřikovací rampu o délce zadní stěny nádrže, dojde pak ke kvalitní distribuci CO2 ke všem rostlinám po celé nádrži? Voda z rampy "narazí" do předního skla, cestuje dolů (ke koberečku) a zpátky podél dna a zadní stěny. Někde jsem o tom četl článek, že je to vhodná cirkulace vody. Mě jen zajímá, bude li COčko v rohu nádrže (je asi jedno jestli levém nebo pravém), zda pak dojde ke kvalitní distribuci CO2. Nebylo by v takovém případě vhodnější použít rampu podél boční stěny akva? (ještě technická - mám relativně velký difuzor, proto vycházím z toho, že se ho budu snažit ukrýt do rohu za vyšší rostliny, aby nebyl moc vidět) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2012 17:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: xnor
Škoda těch dvou kolínek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2012 17:18 Muž xnor [71] Re: nerf
Fotka k příspěvku Řešil jsem rampu na zadní stěnu.Nakonec jsem koupil 2 sady rampy petdiscont.cz/… a dopadlo to takto. Filtr mám JBL 901 a je seškrcen cca na polovinu. Spojeny je to kousem hadie od JBL ;-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 22:35 Marek – Rampa
Díky moc za rady i ilustrace, rampu mám navrtanou a připravenou teď jen nainstalovat na čarpadlo. Ještě jednou všem moc děkuju za ochotné rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 20:57 Muž Yirka [9126] Re: Marek
Na téhle fotce je vidět funkce rampy. rybicky.net/fotogalerie.php…
Dírky jednoznačně v jedné rovině, rampu umístit cca 2 cm pod hladinu a natočit tak, aby výstup dělal jemné obloučky na hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 20:53 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Marek
20cm stačit bude. Dirky navrtej v jedné rovině tak abys je mohl nasměrovat šikmo k hladině. Já mám rampu na boku, stejně jako sací koš a vše funguje jak má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2012 20:47 gringo – rampa
Fotka k příspěvku Dávám fotku mojí rampy. Udělal jsem ji z plastové vodovodní trubky na zkoušku(proto světlá trubka polepená černou fólií). Filtr Fluval FX5. Výtok mám nasměrovaný pod ostrým úhlem k hladině, takže proud se o ní "rozbije" a z akvária není mixér. I přesto se neobejdu bez odsávání hladiny(při vypnutí se mi udělá slepá hladina z 1/3 plochy hladiny). Při zapnutém skimmeru je hladina krásně čistá, dost se vlní a tím pádem okyslyčuje vodu hmm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 19:39 Marek – Výroba rampy
Zdravím mám nádrž 250l a vnitřní filtr s biomolitanem (teď nevím přesný výkon ani průtok) a hodlám si vyrobit rampu. Našel jsem trubičku dlouhou pouze 20cm (to by měla být samotná rampa, prozačátek by mohla stačit). Tu bych šlauchem připojil k filtru a umístil do nádrže. Potřeboval bych ovšem poradit, kam umístit samotnou rampu, kam nasměrovat výtoky z ní, jestli dělat "dírky" do více směrů na rampě a jaký asi průměr výtoků. Byl bych vděčný za nějaké rady a připomínky, já to prozatím vidím takto: rampa 20cm jeden otvor po 2cm čili 10 otvorů. Rampa umístěna asi 40-60cm (vzdušnou čarou) od sání filtru někam spíše ke hladině, chápu že to musím prvně odkoušet, ale není v mém plánu nějaký zádrhel? A myslíte že mi 20cm rampa bude zatím stačit nebo mám rovnou shánět delší??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 09:24 Muž fido16 [631] Re: matlala
Jsem si to myslel. Jinak s tím laborováním máš pravdu taky jsem laboroval než jsem to vychytal a pak mi to fungovalo pěkně. Teď už mám rampu demontovanou. Vždy je to o doladění a vychytání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 09:20 Muž matlala [798] - RostlinyRe: fido16
přesně, kdyby v ní ale byly menší dírky a třeba i méně, tak to nebude třeba, chce to zkoušet, já laboroval ve 2 menších akva 50 a 12l a mám tam cca 1,5mm dírky zhruba 3cm od sebe na zadní stěně. (40 u 50l a 30cm u 12l a rampa je o něco kratší)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 09:10 Muž fido16 [631] Re: matlala
Takže pokud dobře chápu ty máš v akva rampu 90cm? Spojenou T kusem od výtlaku z filtru a ještě výtlak z čerpací hlavy. Je to důvod že v té rampě je moc nízký tlak na té délce? A proto to dokrmuješ ještě čerpací hlavou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 16:57 Muž matlala [798] - RostlinyRe: nerf
já mám ve 200l paralelně spojené do jedé rampy JBL e900 a čerpadlo, obojí reálných 300l/h a rampa jeinstalační set od eheimu s 4 dírama cca 3mm na modulu a těch je tam 9, délka něco přes 90cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 15:08 lap Re: matlala
Předpokládám, že to si asi musí každej zkusit, jakej počet a velikost děr je vyhovující...? Nebo je k tomu nějaká zákonitost? Jak jsem psal níže, vodítkem je filtr jbl e901, velikost nádrže 80x35x45 a asi i fakt, že nádrž budu chtít filtrovat relativně silně - měl by to být první pokus o aquascape.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 14:47 Muž matlala [798] - RostlinyRe: nerf
já mám k němu třeba rampu na zadní straně, ale ne origo, samo sebou můžeš krásně regulovat výkon velikostí a počtem děr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 13:44 Muž Yirka [9126] Re: leoncupra
Ano ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 13:37 Muž Dawe_CZ [34] Re: Yirka
Jo super takhle mi to stačí. Jsem si všiml Ty máš vstup i vývod z filtru na jedné straně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 13:12 drol Re: nerf
Zdravím,
rampu jsem si k tomu filtru e901 kupoval, ale již ji i ten filtr nepoužívám - musel jsem pořídit výkonnější filtr. Pokud byste měl o ní zájem, ozvěte se mi na mail v profilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 12:51 Muž Yirka [9126] Re: nerf
Rampa sama nemá na průtok filtru absolutně žádný vliv.
Její délka nebo průměr otvorů v ní má vliv pouze na proudění vody z otvorů rampy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2012 12:49 Muž Yirka [9126] Re: leoncupra
Myslím, že to je vcelku dobře vidět na této fotce z prezentace nádrže: rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 11:50 lap – jbl e901 a rozstřikovací rampu
Zdravíčko. Mám filtr JBL e901 na akva o rozměrech 80x35x45. Chci docílit příměřenýho proudění vody v akva, aby došlo ke kvalitní distribuci CO2 a živin ke všem rostlinám. Rozstřikovací rampa u filtru má cca nějakých 30cm, čili by stačila pouze pro instalaci na boční stěnu. Pakliže bych si vyrobil rampu sám z pvc trubky o délce 60-70cm, dá se odhadnout o kolik se mi sníží průtok filtru? Předpokládejme, že filtr a média jsou již zaběhnutá (udávaný průtok je 900l/h, reálný po zaběhnutí filtru bude činit tak polovic). A ještě jeden dotaz - je tu někdo, kdo si vyráběl (kupoval) rampu na zadní stěnu k tomuto filtru? Předem díky ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 08:54 Muž Dawe_CZ [34] Re: Yirka
Ok super, udělal by sis čas a hodil sem fotku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2012 08:36 Muž Yirka [9126] Re: leoncupra
Mám nádrž té samé velikosti, rampu též u kratší strany a funguje to bez problémů. Jen je třeba vychytat správnou hloubku ponoření a úhel výstřiku vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 08:00 Muž Dawe_CZ [34]
Ok díky za rady, moc mi to pomohlo X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 07:07 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: fido16
Jak radí fido. Dirky šikmo k hladině, aby došlo k jejímu vlnění. Tím do vody dostaneš kyslík a zabráníš tím i tzv. slepé hladině. Nasazením rampy vznikne samozřejmně větší odpor, který ti sebere pár litrů hodinového průtoku. Nepovím ti přesně kolik, ale rozhodně si s tím hlavu nelámej :) . Na druhou stranu ti voda filtrem poteče pomaleji a bakterie budou mít o kousíček víc času ji pročistit. Z toho důvodu bych ani díry nepřevrtával, ale pokud silnější proud něčemu vadí, jen bych přiškrtil ventily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2012 23:32 Muž fido16 [631] Re: leoncupra
Dírky od rampy by ti měli směřovat k hladině aby se ti hýbala. A jinak ty dírky klidně převrtej budou větší průtok se trošku utlumí ale ne zas tolik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2012 20:05 Muž Dawe_CZ [34] – rampa
Zdravím. Potřeboval bych poradit, mám akva 240l filtr vnější TETRA EX700 vývod z filtru mám bez rampy, teda jen kolénko. Chci tam dát tu roztřikovací rampu (kvůli lepšímu víření vody) ale ne na délku akvária protože mi to neumožní pozadí ale umístit z boku. Rozstřikovací rampa je na dvě části. Nasadil bych jen jednu část ta se tam vleze. Ale když tam je jen jedna část tak to stříká vodu až moc, to bych vyřešil převrtáním dírek na větší aby tam nebyl takový tlak. Jen mě zajímá umístění rampy. Chci jí dát tak 2cm pod hladinu jak se tady píše ale zajímá mě jestli dírky mají být nasměřovány vodorovně a nebo mírně nahoru k hladině? A ještě mě zajímá jestli instalací rozstřikovací rampy nesnížím množství průtoku vody? Děkuji za info

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 20:47 Muž fido16 [631] Re: honzaprouza77
Ne neutlumý. Až po čase jak se začnou trubky zanášet je lepší to čas od času vyčistit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 20:38 Muž honzaprouza77 [18]
chci si vyrobit rampu z kolínek a trubky. Ale neutlumí kolínka až moc průtok filtru?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 14:07 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kamilstrom
Já se taky těším - na nové info. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 02:13 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
To je opravdu tezke rict,jestli to bylo tim,ja dam asi rampy na horu na zadni stenu(na pozadi)taky,kdyz proti sobe na boku by delaly asi neplechu,nebo zkusit radu T.Barra a dat je svisle do rohu,za ne schovat sani,nasmerovat je podel zadni steny(to mi moc nesedi)pod ne umistit diffuzery(v mem pripade to bude na zkousku diffuzer a on-line Cerges reaktor)je to treba vyzkouset.Kdyz je rampa navrchu tak me pak stve ze proud strhava vyssi rosliny.Ale dekuji za nazor!Koupil jsem konecne ty double drop checkery i z 30 ppm CO2 referencnim naplnemi,tak potom poreferuji jak to maka,uz se tesim!!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 16:46 Muž Lucky005 [197] Re: Sid
skoda, ze jste pouze nepresunul rampu zpet na horu a nepockal, jestli se rasa bude ztracet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 15:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kamilstrom
...A nezkousel si dat rampu na zadni stenu dolu jen nekolik cm nad dno?
Já to vyzkoušené mám a i když nemohu ani v nejmenším tvrdit, že rampa cca 3 cm nade dnem byla příčinou, objevila se na porostu Rotaly rotundifolia vláknitá zelená řasa. Rotala musela pryč a rampa šla na "tradiční" místo - nahoru pod hadinu. (Jak dokumentuje ostatně i tato fotka: rybicky.net/fotogalerie.php… )
Opakuji, že nemám žádné argumenty pro tvrzení, že poloha rampy a vláknitá řasa spolu jakkoli souvisely, ale pravdou je, že po odstranění zařasené rotaly a přemístění rampy "je v akva klid". :-) (A to i přesto, že z "experimentálních důvodů" je jako svrchní substrát použitý drcený mramor. :))
Objektivně s sebou nese umístění rampy u dna horší provzdušňování vody a podle typu a hustoty rostlin i její horší proudění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 21:54 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Kamilstrom
To jsem nezkoušel,čistě teoreticky by asi nebyl vytvořen ten správný proud.
Mám dvě orig. rampy od eheimu a ty by ke dnu asi nešly dát.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 21

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 38591x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13235-rozstrikovaci-rampa?od=761