Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Lemna (Okřehek) - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Lemna (Okřehek) - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2024 11:51 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Yirka
Podmínky v akva zařadím do "studia". :-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2024 15:59 Muž Yirka [9126] Re: Sid
Zrovna minulý týden jsem ho likvidoval. Klasicky sběrem čajovým sítkem. Při hnojení normálním PMDD + KNO3 je schopný mi z těch pár zbytků co někde vždy uváznou hladinu kompletně zarůst za 14 dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2024 14:16 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 4Sima
Počítám s tím, že budu muset okřehek dotovat živinami stejně, jako kteroukoli jinou akva- nebo hydroponicky pěstovanou rostlinu. :-)
Průtok živného roztoku podobně jako intenzita provzdušňování a s nimi spojený pohyb hladiny lze samozřejmě regulovat podle potřeby.
Jakýkoli zajímavý poznatek/zkušenost spojený/á s pěstováním okřehku vítány!
(Odborných pojednání na toto téma by se našlo dost, ale ze zkušenosti vím, že od akvaristů se dá pochytit a využít mnoho zajímavých postřehů.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2024 13:49 Muž 4Sima [1897] Re: Sid
U mě je expanze vidět, když přihnojuju dusíkem. Jak uberu nebo polevím, tak okřehek řídne. V té akvaponii bude záležet i na pohybu hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2024 12:22 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vaclav
Nemohu, bohužel, zalovit jen tak v nějakém rybníčku nebo akváriu; odtud mohu jen čerpat informace o podmínkách, za kterých se okřehku daří.
Budu mít k dispozici geneticky "čistý" materiál, který se budu snažit intenzívně pěstovat v akva- a hydroponii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2024 09:38 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Měli jsme pod vsí rybníček kam šla voda z přepadů od septiků a dešťovka, vrstva okřehku sahala až ke dnu jak postupně odehníval zničilo to veškeré rostliny a život v něm až jsem vysadil ďáblík bahenní a ten ho dostal do normálu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2024 08:56 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: doda
Díky moc za reakci. Určitě "prostuduji" a nejspíš i vyzkouším. (Jako jednu z variant - potřebuji se dostat na produkci v "kg/den". :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2024 15:07 Muž doda [134] Re: Sid
Zdravím , jestli Vám to pomůže tak já ho dostal (jen asi 5 kousků ) při nákupu krevetek . Teď každé cca 4 týdny musím redukovat v nádrži "prcek" protože mám plnou hladinu . Vždy nechám plochu tak 5x5cm a za 4 týdny je hladina zase plná .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2024 16:37 Muž Elektronikar [136] - živorodky, Platy, Mečúňe a RastlinyRe: Sid
Táto nádrž nemá založenú prezentáciu keďže mám už teraz maximálny počet prezentácií. Plánujem ju prerobiť a pridať k prezentácií o malom akváriu. Ide o akvárium v ktorom len dolievam odparenú vodu a žiadnu inú údržbu tam nevykonávam. Je tam hlavne poter a ryby na predaj. Žije to vlastne svojím životom. ;-) Ak chceš pridám to k malému akváriu teraz pred prerobením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2024 13:57 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Elektronikar
Elektronikar napsal: Viete mi povedať čo je to za rastlinu?
Ten okřehek se vám tak daří ve které nádrži, abych se mohl podívat na případný popis podmínek, v jakých ho pěstujete? :-)
Chystám se jej intenzívně pěstovat v hydroponii a akvaponii, tak ať mám nějaký "mustr" ke srovnávání.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2022 12:32 Muž xOB [83] - Cichlidy – Sber
Fotka k příspěvku Stale me v sestistovce stval okrehek,
sitkou clovek nabira i rybicky (akva plne zivorodek), sbirani petkou pomale, ale nekdo nekde psal, ze to jde vidlickou, okrehek na vidlicce zustane a rybky uskoci.
No jenze delejte plochu 160x60 vidlickou :-(
Tak jsem zkusil hreben, ale proti vidlicce nic moc extra zrychleni
Nakonec to vyhralo sito na testoviny, okrehek zustane a rybky odplavou ci uskoci
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2019 16:53 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
Mě stačilo půl hodinky zapomenout dopouštění a nechat akvárko přetékat na podlahu a bylo po okřehku. :-) takže skimer bude fungovat otázka je jak rychle ho okřehek ucpe? ( Na podlahu se ho vejde hodně)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2019 16:04 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: vlka
Hezkou zábavu si představuju jinak... ;-)
Mně se osvědčil na sběr nejmenších listečků mezizubní kartáček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 23:15 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KuBvA
Pořiď se skimr a bude klid. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 21:45 Muž vlka [3453] Re: KuBvA
Je to plovoučka, kterou všechnu na hladině vidíš, není nic jednoduššího, než ji sesbírat. Jednou rukou se špejlí ponořím překážející rostliny pod hladinu a druhou se síťkou ji seberu. Je to hezká zábava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 21:01 R Muž Anthrax [4786] Re: KuBvA
Neobjeví. Ale musíš se ho zbavit úplně a určitě si ho tam nezanést. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 20:29 Muž KuBvA [40] Re: Anthrax
A když se toho naprosto zbavím a okřehek si tam nějak nezanesu tak už se tam neobjeví ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2019 20:09 R Muž Anthrax [4786] Re: KuBvA
Jde vysbírat. První sběr mi trval v třistašedesátce asi 2 hodiny. Rosliny jsem zatížil u dna, aby se mi nemotaly a pomocí síťky a hřebenu čistil hladinu. Pak následoval ruční sběr po jednotlivých rostlinkách okřehku. Další dny ještě probíhala důkladná kontrola a dosbírání toho co se objevilo. A pak znova a znova.
Pokud se ti vyčerpá z vody dusík, tak se jeho růst omezí. Ale na to bych se při živorodkách a ancíkovi nespoléhal. Chce to být ve sběru opravdu důsledný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 19:57 Muž KuBvA [40] Re: tramtra
Vše kolem sbírání už jsem skousel ale v lednu budu měnit substrát vlastně skoro všechno tak to pořádně vyberu ale jinak fakt nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2019 19:54 Žena tramtra [3202] Re: KuBvA
No je to boj, nikdo netvrdí, že je to jednoduché. Zůstane jeden lístek a za pár dní jedeš nanovo. Poctivě sbírat. Pomoz si sítkem, půjde to rychleji.

Edit: napadlo mě... Mám ho jen ve dvacítce a skoro neroste od té doby, co mu živiny žere několik velkých voďankovců. :-D Zkus vyhnat čerta ďáblem. Voďankovec se likviduje snadno.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 19:51 Muž KuBvA [40] Re: tramtra
Sbírat to mohu jak chci ale stejně se to tam objeví znovu hlavně mám hodně zarostlé akvárium takže to pořádně ani vybrat nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 19:48 Žena tramtra [3202] Re: KuBvA
Okřehek? Sbírat, sbírat, sbírat. Do posledního lístečku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 19:37 Muž KuBvA [40]
Dobrý den potřebuji poradit jak se zbavit plovoucí rostliny mám jí každý týden plnou hladinu ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.11.2019 12:57 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Magic
Proč se zbavovat něčeho ,co velmi účinně požírá dusíky ? - spíš si myslím ,že by nebylo od věci zamyslet se nad tím proč se tak rychle množí a odstranit tuto příčinu .
Naučil jsem ho žrát skaláry , ty ho dnes už mají jako vyloženou pochoutku (chutná lehce nasládle - tak je to opět zpestření), v žádném odchovném akvu mi nevydrží den, prakticky ho mám problém pěstovat ,pač mi ho všude ryby vyžerou do mrtě , takže mi ho přátelé nosí ze svých nádrží , pěstuji ho na balkóně v sudech i v nádrži s masožravými sumci.

Jen něco stručně o této rostlině - www.ifauna.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2019 21:11 Muž Planorbella [643] Re: JirkaŠčobák
Spirodelu mám také a můžu potvrdit, že se opravdu udržuje snadněji, přirovnal bych ho k zmenšenině Limnobia laevigatum. Ale je to jen přirovnání. Je jen tužší a není tak všestraná jako okřehek z pohledu využití jako krmivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.11.2019 20:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Králík
Když už okřehkovitou rostlinu, tak je mnohem lepší větší Spirodela polyrhiza - lépe vypadá a snadněji se omezuje. Nebo - ještě lépe - Lemna trisulca. Ta roste pod hladinou a je hodně příjemná. Prochází jí světlo.
Mám oboje, mohu poslat poštou, kdyby náhodou někdo chtěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 19:50 Muž KuBvA [40] Re: Smetany
Máš pravdu já mám tři akvária a káždá hladina je plná, vyndám většinu a za týden mohu vyhazovat znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 19:42 Muž Smetany [1226] Re: Králík
Pokud můžeš, zbav se ho dokud to jde. Když se rozroste, tak už se ho zbavuje strašně špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 18:59 Muž KuBvA [40] Re: Králík
Já vím že se s akvária vyhazuje blbě ale krevetky a šnečci po tom rádi lezou.A rybičky když to má 5cm kořeny tak si v tom rádi plavou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2019 18:57 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Králík
V akváriu sa mu darí. Až príliš dobre. Je niekto, kto sa toho skôr či neskôr nesnažil zbaviť? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 18:44 Králík
Dole na těchto stránkách rybicky.net/atlasrostlin/lemna_minor, je napsáno: "Upozornění: Tato rostlina je naprosto nevhodná jako akvarijní rostlina, hodí se ale do venkovních jezírek."

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 02:09 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: 0
Mně starosti dělají Endlerky, co lovím zároveň s okřehkem. Pak prohlížím kýbl, jestli tam není přehlédnutý potěr. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 21:04 Žena Morticia [118] Re: 0
Mě starosti nějak extra nedělá, jen jde-li nějak využít. Tetry nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.03.2018 20:43 0
Fotka k příspěvku Mi ho spolehlivě braly kongo tetry. Stačilo jim ho dodat a ty si pro něj vyplouvaly, dokud ho zcela nevysbíraly.

Mám ho na hladině nádrží spoustu k eliminaci nitrátů a krmím s ním plže marisy, kterým viditelně chutná. Přílišné množství odeberu lovnou síťkou a víc starostí mi nedělá.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 20:41 Žena Morticia [118] Re: ctibum
Tak ona nahoru vyleze- musí! Ale okřehek ju jaxi netankuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 20:26 R Muž ctibum [6921] Re: Morticia
Asi moc vysoko, já to měl v "61" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 19:50 Žena Morticia [118] Re: ctibum
No,mám ho trochu i ve velkém akva, ale Ampuli ten na hladině nechává chladnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2018 19:28 R Muž ctibum [6921] Re: rak
I já, ale rozdrtil jsem ho ještě ve hmoždíři. Živý okřehek se z něj sice nestal, ale na druhou to byl tak jemný prach, že ho většina zůstala plavat na hladině, kde ho nikdo nebral... Do lisování tablet jsem se zatím nepustil, nenapadlo mě žádné pojivo... :)
EDIT
Vaaclav ho dává žížalám... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2018 19:24 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Morticia
Jak znám Lemra minor, tak si moc jistý nejsem. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 19:23 R Muž ctibum [6921] Re: Morticia
Mně po něm šla Ampulárka. Vylezla po skle až k hladině, nabrala si ho plnou nohu, spustila se na dno, nafutrovala se a jela zase nahoru... Celkem sranda pozorovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 19:18 Žena Morticia [118] Re: Horác
Ale spařený a usušený by se živým stát už nemusel..?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.03.2018 19:07 Muž Horác [3942] Re: rak
Já ano ... přikrmoval jsem tím skaláry ... ale 1) zas až tak jim to nejelo, 2) nesežraný usušený okřehek se změnil na živý okřehek ... a to neměl dělat (ve čtyřstovce teda ne) smich ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 18:05 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: Morticia
.Přemýšlel jsem ho usušit a pak krmit.Nezkoušel to někdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 17:23 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Morticia
Mám v obýváku velký květináč se skupinou ibišků a tam hážu přebytečné Pistie a okřehek jako mulč. Pořád čekám, kdy z toho začnou lítat mušky, ale furt nic. Už dva roky. Asi mulčuju kvalitně. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 17:16 Žena Morticia [118]
Nežere něco okřehek? Rozrůstá se před očima a je mi líto to jen tak vyhazovat. Napadlo mě spařit...ampule, molly, garry....nedaly by si?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2018 18:47 Muž motýlek [275] – Z prirody
Nevím v čem je kouzlo, ale chodím lovit buchanky do slepého ramena Moravy - ono má dvě části - v jedné je hladina naprosto čistá a ve druhé zcela pokryta okrehkem ... kamarád rybář hospodaří na té čisté části a nějak to hodnotil, že to "vyčistili" a ten na druhe části si myslel, že to zmizí samo - nezmizelo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2018 14:54 Muž visek [75] - Tetry
ja kdyz okrehek vylovim sitkou tak se mi v akvarku ukazou neco jako seminka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 08:35 Muž Kubaa [718] Re: PaulZy
no a nemáš trošku přehnojenou vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 01:30 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: Pepan
Nesmím zapomenout koupit dedikované sítko na čaj a něco s tím udělat. Vždycky to řeším velkým kelímkem a sítkou na ryby (což půlku okřehku propustí). Do toho se motají gupky a část okřehku končí na pozadí nebo komorovém filtru, odkud ho nedostanu už vůbec. tone

Pořád to není taková hrůza jako žabí vlas, ten čistím každých 7 - 14 dní (podle stáří nádrže). Okřehek bych mohl čistit tak jednou za měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 19:47 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sucu
Právě že kraby ty kořeny krátí.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3726x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12885-lemna-okrehek-pestovani-problem