Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Stav vody v akváriu

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Stav vody v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 14:32 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Johan
Souhlasím na jedné věci - je to složité a zjevně to tu nemá cenu řešit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2009 14:23 Muž @ Johan [4655] - Rostliny – Re: ezechiel
Vidíte, já sem zase četl knihy, kde se psalo, že evoluce, tak jak jí popisujete by se za 4 ml let nestihla :-D .Jak mi jednou řekl jeden prof.: "Dej mi sadu čísel a řekni jaký chceš mít výsledek a já ti to spočítám." smich

Co takhle nová teorie zamrzlé evoluce? Ta ve stručností říká, že se druh vyvine a ustálí a pak je schopný se přizpůsobovat jen tak, jak má ve vínku ze zrodu. Jak vidíte, je to hodně složité a nemá cenu se tím tady zabývat.

však netvrdí, že je vše neměnné, dokud nenastane mutace. Živočichové mají taky něco jako chování a paměť a okamžitou přizpůsobivost v rámci svých možností. Takže pokud se něco uvolní, ptáci tam jdou... To je to, o čem tady celou dobu píšu. Organismy jsou tam, kde prostě být mohou. A téměř nikdy to není tam, kde by jim to vyhovovalo nejvíce, ale tam, kde jsou v rámci ostatních organismů nejkonkurenčnější.

ikdy ale nepřejdou do prostředí znemožňujícího další existenci druhu s tím, že by pak nějak zázračně zmutovaly. No však. Tam právě mohou jen když se přizpůsobí. (známé tři strategie. "vymřít, utéct, přizpůsobit se")
Ale přizpůsobit se může jen ten, kdo se na to už dříve snažil přizpůsobovat (a nebo není konkurence). Protože je mnohem pravděpodobnější, že už to někomu "vyhovuje", než že zničeho nic z bezpočtu mutací obdařen tou, která mu dá výhodu. Takže se zase dostáváme na začátek. Organismy jdou tam, kde jsou oproti ostatním nejsilnější. Ale stačí nějaká malá změna (odstranění nebo přidání druhu, změna teploty apod.) a druh dá přednost úplně jiným podmínkám, je vytlačen nebo vytlačí jiný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 13:35 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Johan
Pěnkava (nebo kterékoli jiné zvíře) nezmutuje cíleně v reakci na změnu prostředí. Mutace jsou v tomto smyslu náhodné. Darwinismus (nebo neodarwinismus nebo dnešní přístup vycházející z Darwina) však netvrdí, že je vše neměnné, dokud nenastane mutace. Živočichové mají taky něco jako chování a paměť a okamžitou přizpůsobivost v rámci svých možností. Takže pokud se něco uvolní, ptáci tam jdou... Nikdy ale nepřejdou do prostředí znemožňujícího další existenci druhu s tím, že by pak nějak zázračně zmutovaly. To by se načekali. Evoluce trvala dlouho a její trvání přesně odpovídá principu mutace -> změna prostředí, životního stylu atd. Kdyby to bylo naopak, jak píšeš, bude to trvat o mnoho řádů déle. Dá se to docela přesně spočítat. Ostatně už Neumann matematicky dokézal, že taková náhodná evoluce, jak ji popisuje Drwin, je biologicky tou nejlepší cestou, ale to už odbíháme.

Promiň za to vykání, zapomněl jsem v zápalu debaty , že se známe :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 13:16 Muž @ Johan [4655] - Rostliny – Re: ezechiel
Jenomže to krátkodobé měřítko je to, kam naše "paměť šahá". ;-) Krom toho i ty pěnkavy reagovali na odstranění konkurence a na volné niky v okolí :-) . Čili nejdřív prostor a pak mutace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 13:07 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Johan
Darwin je překonaný? Tak to potom se nemáme moc o čem bavit. Všechny teorie se časem mohou ukázat jako nesprávné, nicméně zrovna Darwinova se s novými objevy stále více a více upevňuje a v biologii je jednou z nejověřenějších. To je jako kdybyste řekl, že o Einsteinově relativitě se vedou diskuse, a tak je pochybná... Vždycky se někdo najde, o tom je svoboda pochybovat.

To, co popisujete níže, je normální proměnlivost a přizpůsobivost v krátkodobém časovém měřítku. Není ale v rozporu s evolucí... Naopak na genetické úrovni je oboje pěkně sladěno a ve shodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 12:55 Muž @ Johan [4655] - Rostliny – Re: ezechiel
Darwin jako Darwin je několik desetiletí překonaný ;-) .
Vy tu pořád mluvíte o proměnlivosti a nazýváte to potřebou mutovat, aby se něco mohlo přizpůsobit. Nicméně druhy bývají na Zemi 5, 10, 15 mil. let a za tu dobu si do genotypu ledacos nastřádali prostředí se dost často dokáží přizpůsobit jenom tím, že se do něj dostanou nebo se zbaví konkurence. Viz. kyprej který se dostal do Ameriky. U nás docela nízká kytka a tam má třeba 2 m. Myslíte si, že zmutoval? Ne, jen se zbavil konkurence. Přírodní výběr dost často pracuje na tom, že jen kombinuje dosavadní vlastnosti druhu. Třeba želva nádherná u nás. Až se u nás začne rozmnožovat, tak tu nezdomácní proto, že by ve "vejcích" mutovala, ale proto, že se jen bude větší výběr ze "správně" poskládaných vlastností u jedince. Připadá mi to, že říkáte něco ve smyslu: "Když ti bude zima, tak máš smůlu. Musíš nejdřív zmutovat, aby ses tolik netřásl. Nějaké otužování nepřipadá v úvahu."

Ještě k té rychlosti. Za posledních pár tisíc Země dostála neuvěřitelným změnám. (konec doby ledové atd.) Mutace by to prostě organismy nestíhali. ;-) Vždy berou co můžou. Např. líska kdysi vytvářela lesy po celém území státu, dnes "jen" např. v teplých habřinách (neměla konkurenci ;-) , ale líska je pořád líska).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 12:46 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: navik
Teď nějak nerozumím. Co přesně nesedí na mém vysvětlení. V evoluci to opravdu nefunguje tak, že by nejprve došlo k brutální změně téměř zamezující další existenci druhu a pak by se něco měnilo. Není to tak, že změníme podmínky a pak se něco vybírá nějakým sítem. Zcela výjimečně snad. Když předchůdci obojživelníků (víceméně ryby) přešly na souš, taky to nebylo tak, že by všechny vyskákaly a pár jich náhodou mělo plíce, i když malé, takže by jaksi přeživořily a my tu dnes měli žáby :-). Nejprve mutace, pak výhoda a prosazení se. Tedy některé ryby úplně náhodou "zobojživelníkovatěly" a náhodou se jim to hodilo. Mnoho ryb opravdu v hnoji žije zcela spokojeně, neživoří. Představa, že by takto (živořením v nevýhodném prostředí) mohl dlouhodobě existovat úspěšný druh, je absurdní. Dávno by vymřel. Stejně tak to dosti možná bude s těmi Johanovými vlky - je to zcela krátkodobý jev, ze kterého toho mnoho nevyvodíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 12:42 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Johan
U kryptokoryn je to příklad toho, o čem mluvím - vyhovuje jim i stinné stanoviště. Jednou tak prostě zmutovaly a mají z toho výhodu. Ve stínu rostou a množí se, stejně tak na světle, pokud mohou. U vlka se jedná o vliv člověka. Tedy něco ne zcela přirozeného - vliv člověka tedy podle mě přirozený a přírodní je, ale vymyká se některým pravidlům. Jde o velmi rychlou změnu, kde se nějaká evoluce nemůže projevit. U tropických ryb ve spojitosti s predátory, konkurencí a NO2 to tak není. Darwin je Darwin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 12:09 Muž @ navik [856] - Sumci – Re: ezechiel
:) vidím, že s NO2 Vás nepřesvědčím, ale Vaše vysvětlení je -řečeno slovy klasika s vysvětlením slova hrdobec/hrdobce - "poněkud svérázné" :-).
Pokud mne chcete přesvědčovat, že se vyskytne mutace, které nevadí voda s vyšší hladinu NO2 a tak si ji jde najít, tak bych prosil ještě tu o Sněhurce a sedmi trpaslících, ta se mi taky líbí ;-) .
Pokud by k něčemu takovému došlo, pak zcela obráceně - ryby vytlačené do nevhodného prostředí by se v něm pomnožily, většina zárodků by zanikla a pouze ty výjimky, které přežijí /jsou schopny tolerovat toto nevhodné prostředí/ by přežily a byly v něm schopné (byť i za cenu nezbytných ztrát) i dále přežít. O tom, že by si nějaké ryby "vesele žily" v hnoji si dovolím i nadále myslet své :-) - tedy že jsou schopny vyšší hladinu více či méně dlouho tolerovat, ne že jsou v ní spokojené!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 12:09 Muž @ Johan [4655] - Rostliny – Re: ezechiel
Nemohu souhlasit :) .
Zkuste se podívat na změnu preference stanovišť rostlin nebo i živočichů v minulém století. Každý organismus má ve vínku určitou toleranci a v rámci ní obsazuje vhodná stanoviště. Např. vlk je typický pro fragmentovanou krajinu. A kde žije teď? Člověk ho vytlačil do hustých bukových hvozdů apod. Ale radši se vrátím k rostlinám, třeba ke známým kryptoškám. Rostou, tam kde už jiné kvůli světlu nemohou. A vyhovuje jim to? Ne! Rostou tam jen proto, že jakmile by strom nad nimi spadl, tak je přerostou jiné rostliny. ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 11:35 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Johan
Pravda, v akvárku jim to nemusí prospívat, v přírodě je ale situace jiná.

Ta představa, že by byly ryby nuceny kvůli konkurenci být někde, kde jim to vadí, moc neodpovídá současným biologickým poznatkům. Evolučně prakticky nemožné. Není to tak, že by se ryby rozhodly někam odputovat kvůli konkurenci a prostě zkously tvrdé podmínky. Ve skutečnosti se nejprve vyskytne mutace, díky které jim ty zhoršené podmínky nevadí, a tak ty oblasti osídlí. Druhotný efekt (zcela náhodný) je ten, že se vyhnou dravcům a konkurenci. Díky tomu se přirozeným výběrem prosadí a tato mutace se udrží. Pak si šťastně žijí v hnoji. :-) To stejné u hromadění odpadu. Prostě zmutovaly tak, že jim to nevadí, a tak to vyhrály...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 11:24 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Sid
Jo, to jsem viděl. Teď trochu mimo téma: Je dost možné, že se tu dopustili docela častého omylu - popletení korelace a závislosti. Tedy že mezi N-látkami a agresivitou šlo o to první, nikoli druhé. Mám na mysli: sníží se stav vody, a z toho plyne jak zvýšení koncentrace N-látek, tak i agresivita. Je to trochu jako výzkum, podle kterého lidi s lehkou nadváhou jsou nejzdravější... Ale třeba ne, tohle je jen takový postřeh...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 11:02 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: Johan
...hromadění potravy, kterou se určitá ryba živí...
Teď jste mi připomněl...
Asi nejsem sám, kdo viděl dokument, který m.j. zachytil, co se děje v postupně vysychajících (v době dešťů zaplavených) územích Amazonie. Jak narůstá agresivita rybích predátorů se zvyšující se koncentrací N-látek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:57 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: ezechiel
Nedávno jsem zakládal krevetkárium 40x20x20cm.
Flexi-písek, trochu depotsubstrátu od JBL, 2 košíčky Eleocharis parvula, pár okružáků, minibublifuk, topítko, odstátá voda, osvětlení...
Po přibližně týdnu a 3 výměnách 50%(!) vody jsem do nádržky nasadil 8 Red Cherry.
Z těch osmi šest přes noc "uteklo"... :-O Udělal jsem to, co jsem měl udělat před nasazením krevetek - změřil jsem NO2 a ony tam byly... :-O Podle testu "nic moc", (0,1?), ale byly. Docela mě to s ohledem na četnost a objem výměny vody překvapilo. (Viníkem jednoznačně emerzní lístky eleocharisu...)
Věřím, že postupné zvyšování koncentrace není tak nebezpečné, jako náhlé, např. právě při přelovení z čisté vody do znečištěné, ale princip zůstává stejný - NO2 "nebrat"! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:54 Muž @ Johan [4655] - Rostliny – Re: ezechiel
Některé ryby prostě žijí v "hnoji" a jsou spokojené. To, že někde žijí v určité vodě neznamená, že jim to vyhovuje. Prostě jsou nuceni v té vodě žít. (většinou kvůli konkurenci) Třeba u rostlin to bývá tak, že v přírodě mají určité optim pro růst, ale v kultuře je to optimum úplně někde jinde. U toho NO2 bych to vyděl tak, že buď jeho výskyt zaručuje omezení jiné ryby (konkurenta), nebo to je třeba důsledek hromadění potravy, kterou se určitá ryba živí atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:41 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: ezechiel
Také si myslím, že je správné snažit se udělat vše pro to, aby rybky žily v prostředí bez NO2. A když se tyto "objeví", brát to jako "jistý problém"; že prostě něco nefunguje, jak by mělo...
A, samozřejmě, snažit se dát takový stav dopořádku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:34 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Sid
Dobrá otázka :-) Je to dost subjektivní. Já to druhé, ale jsou i tací, kteří naopak :-)

A k věci: Ano, v drtivé většině případů dám za pravdu navikovi a vám. Jen jsem chtěl upozornit, že to není zcela jednoznačné. Rozhodně spíš poznámka, než rada začátečníkům. No nic, jdu se těšit z 0,15 mg N02/l v jedné z mých "odkládacích" nádrží s prasátky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:23 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: ezechiel
Takových ryb nebude převaha, spíš výjimka.
Otázkou je, jak NO2 působí na (nejen) rybí organismus...
S nadsázkou se vás zeptám: kdybyste si mohl vybrat trávit 24 hodin denně v zahulené místnosti nebo na čerstvém luftu - co byste si vybral? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:19 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Bob66
Máte pravdu, to bych nerad. Samozřejmě netvrdím, že je to norma.

Takže ještě jednou pro ty nezkušené: NO2 je dobré mít na nule, ovšem testy nejsou vše... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:17 Muž @ Bob66 [2094] - Cichlidy – Re: ezechiel
U některých druhů ryb je to možné, ale určitě bych to nedoporučoval, pro obyčejného akvaristu by mělo být samozřejmostí NO2-0, tímto tvrzením tady, můžete poplést méně zkušené nebo začátečníky kteří to vezmou tak že se vlastně nic neděje a zvýšená hodnota NO2 je v pořádku a potom se budou divit až jim popadají ryby ;-) ahoj
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:17 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Sid
A proč ne? :-)

Proč divoce testovat a lamentovat nad nějakými hodnotami, pokud zjistíte, že to rybám nevadí a že třeba ve své domovině mají vodu o dost "horší".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:14 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: ezechiel
A proč by v tom hnoji měly žít moje nebo vaše ryby? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2009 10:06 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: navik
Jasně, máte téměř pravdu. Jen ne úplně :-) Určitě nedoporučuju balancovat NO2 na nějaké hranici přežití pro chované ryby. Ovšem určitě není bez diskuzí vždy jasně vhodné a nutné mít NO2=0. To je velmi silné tvrzení.

Jsou jak přírodní vody s NO2 kolem 0,1 mg/l i víc, tak ryby, kterým v nejmenším nevadí 0,15-0,2 mg/l... Některé ryby prostě žijí v "hnoji" a jsou spokojené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2009 22:04 Muž @ navik [856] - Sumci – Re: ezechiel
V literatuře mám hledat přirodní vody s obsahem NO2 a ryby, které je vyhledávají, nebo zmínky o tom, jakou hladinu NO2 jsou schopny přežít??
Zatímco druhy více rozšířené jsou značně tolerantní vůči pH, tvrdosti a do jisté míry i teplotě, tak NO2 bych s těmito parametry nesrovnával a jasným vhodným prostředím pro chované ryby musí být NO2=0 bez diskusí o tom, co tolerují...
Byť i jen zvýšená hadina NO2 - pokud ryby rovnou nezahubí - dlouhodoběji vede ke snížené obranyschopnosti organismu a přičítám ji jako příčinu velké části dotazů na i zde na webu o "náhlém" úmrtí, vodnatelnosti apod (což lze rovněž zjistit pohledáním v literatuře)- pokud Vás hlouběji zajímá jaký TO má význam ;-).
Doporučuji zaměřit se více na vytvoření optimálního prostředí všem - i těm nejběžnějším - rybkám než studovat, co která rybka "ještě snese"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2009 19:00 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: navik
Doporučuju pohledat v literatuře a zjistíte, že mám pravdu.

Jde tu o to, že nemá cenu se znepokojovat a řešit téměř nezměřitelné koncentrace NO2, pokud nevíme hlouběji, jaký to má význam. To je trochu jako debaty o "správném" pH a tvrdosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   03.12.2009 21:01 Muž @ navik [856] - Sumci
ezechiel napsal: ... Takže záleží na tom, co máte za ryby a jestli jim to vůbec bude vadit. Samozřejmě netvrdím, že je cíl mít 0,1 mg/l NO2 ve vodě. Některým rybám vadí i mnohem méně, ale je potřeba dát to do kontextu. :-)

Ať si "dám do kontextu" cokoli, troufnu si tvrdit, že vadit to bude všem rybám, jenže jen ty nejcitlivější to dají znát zcela jasně i méně bystrému pozorovateli hned :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2009 12:38 R Muž @ Silent [5925] – Re: poweron
Nitrifikační bakterie potřebují pro správnou funkci prokysličenou vodu, takže ano, může to být jedna z příčin zvýšené hladiny dusitanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2009 22:45 poweron
jako že by byla málo okysličená???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2009 22:20 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: poweron
...mohlo být způsobeno zvýšení NO2 nedostatečnou filtrací vody?
Spíš rozkladem té rašeliny.
Ačkoli i okysličování vody s tím může souviset. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2009 21:30 poweron - Rostliny
Tak jsem včera provedl měření a vypadá to že je to o dost lepší NO2 je pod 0,1, jen nepatrně zbarvená voda do odstínu růžové, jen mě napadlo protože jak jsem měnil vodu všiml jsem si slabého proudění filtru, a fitr byl ucpán - moc rašeliny přes kterou neprotáhl vodu, tak jsem jí ubral a už zase valí jako dřív, mohlo být způsobeno zvýšení NO2 nedostatečnou filtrací vody?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 23:10 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: olwy
Nevím, kdo vyrobil trubice do vašeho osvětlovacího tělesa, takže netuším, jak je to s jejich životností. hmm
Co se týče značkových trubic, údaje o jejich životnosti a poklesu svítivosti najdete v příslušném katalogu výrobce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 23:06 Muž @ isamik [177] – Re: olwy
cca po 15000h 90% svitivost katalog philips... ted mne tu mozna nekdo opravi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 22:52 Muž @ olwy [23] - Tetry – Re: Sid
Omlouvám se, že do toho jako laik vpadávám, ale zaujalo mě, jak dlouho vydrží podle Vás 8xx. Znamená to, že tak dlouho vydrží i moje 840 - tamara 21 W, T5, výrobce fulgur - www.fulgur.cz/…

Chystal jsem se kupovat co pár měsíců nové trubky, ale kdyby to nemuselo být, rád bych ušetřil. Děkuji za odpověď a případně i vysvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 21:42 poweron - Tetry – Re: ČUPR
díky, jinak filtr mám vnitří shark, filtrační molitanové médium je dost malé ale má aspoň ještě druhou komoru a do té sem nasadil sera super peats na změkčení vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 18:06 Muž @ ČUPR [202] - Tetry
poweron napsal: Ještě sem se chtěl zeptat po jaké době mám čistit filtr?čistil jsem ho každých 14dní ale to asi byla ta chyba co??Měl by se čistit ve vodě z akva nebo vodovodní??díky.
Nevím, jaký používáš přesně filtr, ale o vyčištění si filtr většinou "řekne sám" - hlavně část s molitanem, která zachytává první hrubší nečistoty. Pokud používáš několikastupňový filtr (keramické válečky a koule v podobě "ježků") tak tam stačí jednou za delší čas (obvykle doba několika měsíců). Všechno by se mělo vyprat v akvarijní vodě. Já používám akvarijní vodu odsátou při odkalování - většinou není zas až tak jako kafe a sediment je u dna, takže lze dostatečně vyprat. V ojedinělých případech - pokud nemáš čistou akvarijní vodu natolik, abys filtr vypral lze použít i vodovodní vodu, ale vždy studenou (!), jinak v teplé a horké vodě zničíš nitrifikační bakterie, které jsou dost důležité pro čistící účinek filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 09:16 Muž @ filipsi [1274]
Bak napsal: ..Dodavatel dna mi předepsal vodu poloviční tvrdosti než kterou mám v akva..
Tomu moc nerozumim, proc dodavatel dna doporucuje tvrdost? Rozumnel bych tomu u dodavatele ryb .. ale dna??

poweron - pro klid duse ve vode z akva (kybliku s odsatou vodou). Po jake dobe? To je individualni. Kdyz uz je viditelne zaneseny, klesa prutok, spatne filtruje. Ja to mam u vsech nekolik mesicu, a mohlo by byt i delsi. Proplachuji ve studene vode z kohoutku (chlorovani je dnes skoro vsude minimalni), ale vylozene to doporucovat nebudu, nekde muze byt situace jina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 08:46 poweron
Tak vodu měním každý den, zítra změřím abych věděl jestli se to nějak zlepšuje.Jinak sem vysadil i potravu.Ještě sem se chtěl zeptat po jaké době mám čistit filtr?čistil jsem ho každých 14dní ale to asi byla ta chyba co??Měl by se čistit ve vodě z akva nebo vodovodní??díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2009 10:08 Muž @ Bak [159] - Raci, krabi, krevetky – Re: ezechiel
:-) hmm Tak uvidíme jak rychle se bakterie chytí a započne rovnováha. Dodavatel dna mi předepsal vodu poloviční tvrdosti než kterou mám v akva, takže proto ta demi před zalitím s vírou že bakterkám tím smícháním moc neublížím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2009 09:25 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: provokater
Vědec vám to potvrzuje, řekl jste to celkem pěkně :-) Je fakt, že svým způsobem je pro mnoho bakterií "jedem", ale když ji přilejete do akvária, opravdu bacily neotrávíte :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2009 09:11 kreten - Rostliny – Re: Bak
To je asi nedorozumnění, ani destilka překvapivě není prosta bakterií (toho by asi šlo dosáhnout pouze ve sterilním prostředí), jen díky té organické a anorganické téměř prázdnotě, nesplňuje podmínky pro život vyšších organizmů. Takže ji nelze používat k nějakému hubení bakterií. Ježíš to jsou věty, to mně místní vědci možná budou cupovat, ale jako empirik jsem o tom přesvědčen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2009 08:59 Muž @ Bak [159] - Raci, krabi, krevetky – Osmotická voda
Někde tady padl názor, že je osmotická voda jed. Zalévám nové akva. Když vodu ze založeného akva naředím těsně před použitím s demi, tak zabiji hodné bakterky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2009 08:47 kreten - Raci, krabi, krevetky – Re: Sid
:-)protein už mne detailně dovzdělal ve slovech, která nepoužívám a tudíž ani neznám:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2009 23:49 Muž @ protein007 [55] - Ryby brakických vod – Re: provokater
Permeat je voda z reverznej osmozy. Velmi zjednodusene je to to iste co destilovana voda (aj ked princip vyroby je iny).

Len potom pozor pri riedeni vody destilkou alebo permeatom - viac ako 30% objemu akva by som radsej nemenil, rybicky tu prudku zmenu parametrov vody nemusia rozdychat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2009 13:42 Jostom - Ryby brakických vod
provokater napsal: ....... několik druhů divokých živorodek - i když nevím jestli Pepa Tomanec vodu trochu neupravuje:-)
Brněnskou vodu nijak neupravuji,jen ji nechám den dva odstát.Pouze u druhu Nomorhamphus liemi liemi přidávám dešťovou vodu která je dobře odpršená a mám jistotu že se nefiltruje přes smog.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2009 13:20 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: poweron
Co s NO2? Měnit vodu, dokud nebude NO2=0.
Třeba 2x denně 50%. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2009 13:14 poweron - Rostliny
Ahoj dnes jsem provedl dalsi mereni a hodnoty:
NO2 - 0,15mg
NO3 - 40mg
PH - 7,6
UT - 9
CT -14

1/3 vody a odkalovani jsem provadel ve ctvrtek, co s tim NO2???
NO3 by melo byt jeste v norme ne??
díky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 16:51 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: provokater
Které slovo? Prachsprostý? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 14:15 kreten - Rostliny – Re: Sid
To jsem nevěděl do té doby, než to tu píšete - mimochodem, to slovo co neumím skoro přečíst mne také velmi "zaujalo":-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 13:40 Muž @ Sid [5841] - Rostliny – Re: provokater
...nikdy jsem nezkoušel lít technickou, kupovanou destilku zrovna do nádrže...
Ta "Destilovaná voda pro technické účely" je "prachsprostý" permeát. :-) Ten do akva lije nepočítaně akvaristů. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 11:36 kreten - Rostliny – Re: Sid
Dohodneme se snadno :-), avšak nikdy jsem nezkoušel lít technickou, kupovanou destilku zrovna do nádrže jako ředění:-) s tou vodou z odvlhčováku jsem to párkrát zkusil a prošlo to:-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 3879x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/12543-stav-vody-v-akvariu