Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš vysoká tvrdost vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Příliš vysoká tvrdost vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2021 13:17 R Muž Anthrax [4739] Re: KarásekLut
Jsou i rostlinky, které zvládají tvrdší vodu lépe něž jiné. :-) rybicky.net/forum/19043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2021 13:11 Muž KarásekLut [92] Re: Anthrax
to jo to je samozřejmě jednodušší, ale když mám pocit že ani rostlinkám se ta voda moc nelíbí smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2021 13:05 R Muž Anthrax [4739] Re: KarásekLut
Otázka je, jestli opravdu potřebuješ tvrdost snižovat. Vždy bude jednodušší přizpůsobit osádku vodě než obráceně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2021 13:02 Muž KarásekLut [92] Re: Anthrax
díky za odkaz. Pročtu si ho a uvidím co se dá dělat palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2021 13:01 R Muž Anthrax [4739] Re: KarásekLut
maniakva.sweb.cz/… Asi v polovině stránky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2021 12:45 Muž KarásekLut [92] – tvrdá voda
může mi pls někdo poradit jak z hodně tvrdé vody udělat měkčí vodu? Četl jsem tady něco o zamrazování vody a následném použití ale na to nemáme kapacity v mrazáku.

Díky za informace a reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2021 22:32 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Robin151
Já mám pouze písek, takže ti tohle nemůžu říci co se stane časem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2021 22:27 Muž Robin151 [11] Re: vaclav
Dobře děkuji. To asi časem nezmizí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2021 20:21 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Robin151
Jediné, co mě napadá je ten substrát, to zvýšení není zas tak velké. V octu bys to asi ani nepoznal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2021 17:35 Muž Robin151 [11] – Neustále se zvyšující tvrdost
Dobrý den
Mám docela velký problém s tvrdosti vody. V mém akváriu svět krevetek se snažím snížit tvrdost vody. Vždy naleji úplně měkkou vodu z reverzní osmózy. Vodu to srazí tak na 160ppm (měřeno nějakým čínským měřákem), ale za pár dní to vystoupá zpět na původních přibližně 200ppm. Vše co je v akváriu jsem dělal octovým testem až na kořeny a nic. Potřeboval bych tedy poradit co s tím. Zkoušel jsem už snad všechno zvyšovat snižovat dávku hnojení, nebo nehnojit vůbec, také cočko a měnit intenzitu i délku svícení a nic.
Všem děkuji za rady.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2021 21:42 CoIdric Re: Sid
Nevím, měl jsem to půjčené od kámoše. Mohu zjistit.

EDIT: Takže jsou to papírky Easy-Life Test 6 v 1

youtu.be/…


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2021 21:18 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Coldric.
Co to je za test?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.02.2021 18:51 CoIdric Re: vaclav, smik
Fotka k příspěvku Tak možná to není úplně přesně tvrdost 56°dH, možná papírky neměří úplně přesně, ale při užívání je jasně poznat, že voda je tvrdá. Stačí vidět co zůstane v misce po odpaření.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2021 13:26 Muž smik [70] Re: Coldric Olafson
Já mám doma studniční vodu kde mám vodivost cca 1200 µS/cm. Roky používám RO a filtry i membránu sem měnil tak 1x za posledních 10let. Z RO leze cca 70µS/cm. Spíš nevím jestli se bavíme o vodivosti nebo TDS. Tvrdost vody 56° je každopádně dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2021 13:03 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Coldric.
Tak já mám taky studnu na Plzeňsku a voda je tak akorát, proto se ptám protože tak vysoká tvrdost není moc obvyklá. To už je na nějakou úpravnu. Já tenkrát musel dělat úpravnu vody aby šlo mýt nádobí, protože pro 1000 lidí se to s 60 GH moc na nějaký automat nedalo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2021 12:36 CoIdric Re: vaclav
Z Plzeňska. Voda je ze studny, vymoženost jako městskou vodu u nás nemáme. To že je voda hodně tvrdá lze vidět např. na vodovodních kohoutcích nebo sprchové hlavici, která se po velmi krátké době zacpe vápencem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2021 02:39 Muž 4Sima [1888] Re: Sid
To jsem taky nepochopil... Každopádně zkusím ještě testnout, mám nový odvlhčovač a zkusím i klimu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 20:34 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
Asi by ji bylo vhodné před případným použitím testnout.
Já posbírám měsíčně kolem 1000 l kondenzátu, který z větší části do systému vracím přímo, trochu používám na doplnění odparu vody v akváriích a část k přípravě roztoků hnojiv.
Pravda - hned v pondělí pro jistotu ten kondenzát otestuji. :)
Díky! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 20:01 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Tak týden jsem odvlhčoval novostavbu měl jsem 10 mašinek a asi bych tu vodu z nich nelil rovnou do akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 19:29 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: 4Sima
A kde se v tom odvlhčovači ty dusitany vzaly? coze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 17:12 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Coldric Olafson
Odkud jsi? Takovou tvrdost jsem naměřil v Libyi skoro na poušti. A co použít dešťovku? Tam to nešlo pršelo jen párkrát do roka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 17:03 Muž 4Sima [1888] Re: Sid
Kdysi jsem zkoušel vodu z odvlhčovače Fagor a hodnoty No2 byly mimo stupnici (u JBL tuším nad 1 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 16:46 Coldric Re: Sid
Tak tato možnost mě nenapadla, to je pravda, ale stejně nemám možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 14:54 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Coldric Olafson
...Ještě jsem přemýšlel o osmóze, ale to bych se asi nedoplatil za filtry...
A co se poptat v nějakém zařízení poblíž, kde ve velkém provozují klimatizace nebo odvlhčovače, jestli by nepřenechali trochu kondenzátu? :)
(Vím, každý tu možnost nemá, ale může se stát, že někdo jiný má, kondenzát by využil, ale tato možnost ho nenapadla...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 12:21 Coldric – Extrémní tvrdost vody
Ahoj akvaristi, právě tvrdost vody je to, proč jsem nakonec od záměru pořídit si akvárko vycouval. Plánoval jsem cca 180-240 litrové, ale doma máme tvrdost vody 56 dH (ppm 1000) coze a to je o ničem. Se mi odpaří trocha vody z akvárka a zůstane bílá čára tam kde původně byla hladina.
Ještě jsem přemýšlel o osmóze, ale to bych se asi nedoplatil za filtry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2021 19:45 Muž Kikos [5] Re: Sid
Díky moc za rady, tu tvrdost honím kvůli rostlinám, mělo by se jim více dařit v měkčí vodě. PPM jsem měřil až teď jelikož mi dorazil měřák, takže původní hodnoty neznám. Voda z řádu co napouštím má 462 PPM. To PPM jsem začal měřit na rady kolegů viz. diskuze níže :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2021 16:53 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Kikos
...Pokusím se doředit více destilky snad to klesne.
Pokuste se. :-) A přestaňte se trápit nějakými srovnávacími testy - "x TDS = y KH".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2021 16:50 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Kikos
...Do 400 litrů jsem natahal a vyměnit zatím cca 150 litrů destilky. Dnes po měření voda v akváriu 374 ppm...
A kolik ppm jste v akváriu naměřil před výměnou vody? Pokud někde kolem 600 ppm, pak je výsledná hodnota reálná.

...v akváriu 374 ppm, což je asi 18 dk, kapkový test mi vychází cca 12 dk...
Tohle je přehled nic neříkajících čísel. Převádět TDS na dKH nebo dGH je něco v tom smyslu, jako konstatovat, že včera dvě hodiny vydatně pršelo, tak jestli to není příliš vysoká teplota...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2021 19:14 Muž Kikos [5] Re: NHKG
Do akva jsem pomalu destilku přimíchával, jelikož mi minule dostaly po tom zákroku Neonky krupičku. Drt Aqua Excellent jsem testoval v octu a nešumí.(ale to snad indikuje PH ne ?) Ten měřák jsem si pořídil dle rad níže na určení tvrdosti což snad takto zjistím. Jinak jsem znovu udělal kapkový test a mám 10 KH celková tvrdost na multitestu je 17 což odpovídá se zakoupeným měřákem + - 1 stupeň. Pokusím se doředit více destilky snad to klesne. (nebo to mám někde domotaný ???)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 18:58 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kikos
Do akvária jsi nalil jen destilku? Tipl bych, že se ti něco uvolňuje ze dna (kamenů). Nešumí náhodou ta Aqua Excellent Drť bílá v octu? Jo a TDS měřák ukazuje množství rozpuštěných minerálů ve vodě (víceméně vodivost), tvrdost akvarijní vody tím moc určit nejde...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 18:52 Muž Kikos [5] Re: Sid
TO: SID a NHKG - tak jsem dal pánové na Vaše rady a zakoupil měřák TDSaEC. Do 400 litrů jsem natahal a vyměnit zatím cca 150 litrů destilky. Dnes po měření voda v akváriu 374PPM což je asi 18 dk kapkový test mi vychází cca 12 kapek čili 12 dk. Destilka má 001 PPM a z řádu 462 PPM tak jsem z toho jelen. Co vy na to chlapi :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 16:13 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: vaclav
To je fakt, ale u svého bráchy mám možnost akorát bych to musel do větších barelů načerpat. Ma nádrž na dešťovku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 14:38 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tom25
Tak je to řešení ale to se nataháš vody. Nebo si pořiď reverzní osmózu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 14:35 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: Anthrax
Nebo jsem se dočetl koupit a naredit destilovanou vodu nebo dešťovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 11:36 R Muž Anthrax [4739] Re: Tom25
Nejlépe ředit vodou měkčí. maniakva.sweb.cz/…
Nebo si prostě vyber rostliny do tvrdší vody: rybicky.net/forum/19043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 11:30 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: vaclav
Takže mám tvrdou a jak to snížit de s tím něco udělat Václave?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2021 10:34 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tom25
0–4 dGH / 0–70 ppm ...velmi měkká voda
4–8 dGH / 70–140 ppm ...měkká voda
8 –12 dGH / 140–210 ppm ...středně tvrdá (polotvrdá) voda
12–18 dGH / 210–320 ppm ...tvrdá voda
18–30 dGH / 320–530 ppm ...velmi tvrdá voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 08:56 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: Anthrax
To ano, ale já se přestěhoval do bytu a najednou se nedaří. Když jsem bydlel u rodičů tak rostlinky šli dobře teď ne jestli je to vodou jestli je moc tvrdá asi. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 08:10 R Muž Anthrax [4739] Re: Tom25
Ahoj, jsou to hodnoty z papírkového testu. Takže bych na ně zas tak nedal. Zkus svůj problém spíš popsat. Podle posledních, měsíc starých, fotek v prezentaci mi nepřijde, že by se ti s rostlinami vyloženě nedařilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 18:57 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)
Dobrý den, co si myslíte o těchto hodnotách akvária a radu jak změnit a co, aby mi rostli lépe nenáročné rostlinky. NO3-10, NO2-0,GH- 14°/21°,DT-7°,TH-7°,KH-3°,PH-7,2,CI2-0 Co myslíte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2021 06:45 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Kikos
Dobrý návod vám dal NHKG. Pořiďte si levný EC/TDS metr, např. tento www.ebay.com/… a pomocí něj upravujte postupně demivodou vodivost třeba na poloviční hodnotu té stávající. Až této hodnoty dosáhnete a budete-li s výsledkem spokojený, můžete zkusit dosaženou hodnotu udržovat.
(Přesnost tohoto a podobných typů měřičů vodivosti je sice nízká, ale pro výše uvedenou potřebu stačí.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 15:58 Muž Kikos [5] Re: Tvrdost vody
Díky moc za rady, pokusím se přidat Demi naposled jsem to stáhl celkem solidně a na dlouhou dobu - jen ještě pro jistotu poradí někdo jaké dávky max. mohu přidávat, abych nestresoval rybky mám cca.400 litrů vody čistého objemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2021 07:20 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Kikos
...začal jsem častěji provádět údržbu a výměnu vody... tvrdost vody mi vyjela na GH 17 a KH 12. Jedu CO2 - pH mi zůstává stále na 6,8. Rybky i rostlinky se zdají v kondici...akvo prosperuje všemu se daří, jen mě ta změna znervozňuje...
Asi si zbytečně lámete hlavu. Co by jiní dali za to, jak vám akvárium funguje. :-)
Kdybyste ale potřeboval pěstovat rostliny, které v takto tvrdé a alkalické vodě nerostou, pak je řešením to ředění demivodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 06:52 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kikos
I kdyby jsi destilku měl zadarmo, pořád je to hodně pracné řešení. Komu by se chtělo furt tahat vodu.
Musíš pri každé výměně měřit tvrdost a michat vodu tak, aby její parametry nekolisaly. Nejjednodušší je měřit vodivost. Na tu jde koupit levně tužkový test, který ani nepotřebuje náplně a kalibraci. Pokud budeš držet stálou vodivost, tak tvrdost vody bude taky stabilní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 20:59 Muž Kikos [5] Re: NHKG
Před třemi měsíci jsem naředil s destilkou a bylo to dlouho v pohodě, mám přístup k výrobě tak můžu využít, jak jsem psal akvo prosperuje všemu se daří, jen mě ta změna znervozňuje, aby se něco nepodělalo, rozbor vody z řádu jsem nedělal za 8 měsíců, nebylo moc potřeba, ale podle údajů vodáren je tvrdost 3,79 mmol/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 20:38 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kikos
Buď akvárium přispůsobit vodě a nebo koupit reverzní osmózu. CO2 nemá s takovou vodou moc smysl.
Jaké jsou parametry vodovodní vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 20:32 Muž Kikos [5] – Náhlé zvýšení tvrdosti vody (°GH a KH)
Prosím o radu, začal jsem častěji provádět údržbu a výměnu vody - máme tu v kraji velmi tvrdou vodu cca.25 Něm/st. - tvrdost vody mi vyjela na GH 17 a KH 12. Jedu CO2 - PH mi zůstává stále na 6,8. Rybka i rostlinky se zdají v kondici. Co s tím můžu dělat četl jsem tu, že jde zamrazit vodu, nebo postupně ředit destilkou poradí někdo zkušený - díky moc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.03.2019 14:26 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Smetany
Děkuji a děkuji za upozornění. Vodárny pověsily na net novej rozbor, tak ten starej odkaz nefungoval, už jsem to opravil. palec

Jak už tu zaznělo, něco je pro přežití, svlek a množení důležité víc, něco míň. Co jsem tak při hýbání s mojí vodou vypozoroval, tak hlavně pH. Jinde to samozřejmě mohou být dusičnany, amoniak nebo úplně něco jiného.

Ale k těm trubkám a citlivosti - zkoušel jsem různý poměr RO a vodovodní vody při zachování hodnot věcí, co upravuju (tvrdost, pH, stopové prvky,...) a při jistém větším poměru nepřefiltrované vody se nejdříve Crystalky přestaly množit a následně šly nohama hore. Zatímco Sakury si vesele cupitaly dál.
Zajímavé taky je, že když vodu víc "vyčistím" a nasytím "vitamíny" tak Crystalky prospívají líp a Sakury začínají padat.

Zkoušel jsem s tím hýbat různě a našel jsem si ten "zlatej střed", ale asi to nemá cenu moc rozepisovat, protože každej má tu vodu trochu jinou a taky je to tu asi OT. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 14:01 Muž Smetany [1226] Re: ManuChavez
Prezentace jsou super moc se mi to líbí. Ale nefunguje odkaz na vodárnu. Jen ze zajímavosti co všechno si vyloučil?
A ano máš pravdu rozvody mohou změnit různé parametry vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 13:50 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Smetany
Mě Neocaridiny jdou i bez RO, Caridiny ne.
Vylučovací metodou mi zbyly jen ty starý železný trubky a měděný kolena, co v baráku máme.
Ty Caridiny jsou prostě asi citlivější, co to tak sleduju, Neocaridina toho zvládne víc.

A taky to byla spíš reakce na tu "identickou" vodu. :-)
Že dokonce i ze stejného zdroje se to může lišit - právě tím rozvodem vody.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8949x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11300-prilis-vysoka-tvrdost-vody-%25C2%25B0dgh