Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas?

NápovědaFórum » Řasy » Zelené řasy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.10.2019 12:23 Muž Buldr [5] Re: Buldr
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Uplynul další týden od kalamity a následných změnách v údržbě. Musím zaklepat, ale výsledky se pomalu, ale jistě dostavují. Rostliny se mohutně rozrůstají, nepřišel o jediný exemplář ryby a šneci se množí neustále.

Nechci to zakřiknout.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 21:23 Muž Buldr [5] Re: Roger
Tak daleko nejsem.

Pochopil jsem přibližně o jakým problém se jedná a kde byl zakopaný pes, ale abych s tím něco dokázal udělat, musím se mít o co opřít. Víra není a nebude cestou člověka závislého na faktech a exaktní hodnotách, které mohu měřit a analyzovat. Prokousat se do stádia, kde znám přibližný střed parametrů pomůže, protože tak mohu přidávat a ubírat, abych dodržel parametry. Zatím to funguje.

Nepořídil jsem si nic, co bych nepotřeboval už dnes, nebo v blízké budoucnosti do nového akvária. Nádrž čeká na paletě, nosná konstrukce též a vázne to na nedostatku času připravit trvalé umístění. Silné sklo a výztuhy (19mm Float) sice dovolí "to trochu chytit", ale i tak na vykličkování z garáže přes patery futra to bude chtít 5 páru rukou. Drobnost jako dokopat se obložit konstrukci dubovým dřevem, přišroubovat panty, aby to trochu vypadalo a ladilo. Vím, že čas bude o Vánocích a mezi svátky, tak se prostě nesnažím provozovat polotovar a improvizaci. Stálo to spoustu času a peněz, proto na první dobrou a pořádně. Abych zalezl na dva dny do dílny, řezal dřevo, protahoval prkna, klížil ... prostě nemám čas. Možná zalituji, že jsem si nepořídil sériově vyráběný set i se stolkem v nižší tonáži :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 20:41 Muž Roger [319] Re: Buldr
Aha, jsem si říkal jestli jsi nepřišel na přírodnější cestu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 19:45 Muž Buldr [5] Re: Roger
Vlastně velice snadné řešení, obtížné bylo nalézt příčinu (znovu díky).

Prostě jsem musel udělat hodně změn v údržbě.
1. Drsné mechanické odstranění (ještě bylo nezbytné prostříhat a protrhat protrhané a prostříhané). Šutry jsem vzal normálně drátěným kartáčem.
2. Aplikace zvýšené dávky Sachem Excel, který dávkuji 8ml na 40 litrů vody každých 48 hodin
3. Aplikace zvýšení dodávky plynného CO2 - 1 bublina každé 2.5 sekundy a upravit časování zapnutí a vypnutí. Nově musím 1.5 hodiny před svícením a hodinu po svícení (13 hodin denně)
4. Kompletně změnit hnojení (automatický dávkovač Blau):
- Bioflor Master (1.5ml/24h)
- Macron (1.5ml/36h)
- Fosfor+ (1ml/48h)
- ColorFe+ (1ml/48h)
- Neustále testovat "všechno" a vyladit dávkování.
5. Ignorovat šnečí populační explozi, protože tu mrtvou řasu prostě žerou.

A denně testovat jak o život, dokud se neustálí a rostliny nepřestanou intenzivně růst. Co bylo ve čtvrtek holým stonkem už souká listy ven a žene se za světlem. U koberce se prostřih nedal udělat bez částečného vyškubání (Bahnička nízká - Eleocharis minima mi moc dobře nekoření, substrát 1 - 3mm je pro ní příliš hrubý) a tak to bohužel šlo ven i s kořínky. Fleky, kde se nepovedlo zarůstají rychle. Nepochopím, jak může koule mechu začít cestovat :-)
Hodinu co hodinu jí vracím na místo. Na to že je tam půl roku, nikdy nelítala po celém akvárku.

Ryby mám všechny a rostliny regenerují. Tak uvidím, jen těch testů je trochu moc. Jinak to asi nepůjde, než to vychytám a ustálím. Zatím to vypadá, že celou kalamitu odnesl zejména mech. Uvidím, v nejhorším případě koupím 2 balení a lepidlo Sachem a nalepím ho znovu. Kořeny i kamení ven nedostanu (nepohne s nimi ani kartáč), pevně ukotvené na mřížce přes celé dno, osypané zásobním substrátem, obložené lávovými kameny, další vrstvou a nakonec zasypané štěrkem. Právě u kořenů a kamenů jsou vysazené rostlinky s mohutnými kořeny (jak doporučuje ve své knize James Findley).
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 18:22 Muž Roger [319] Re: Buldr
Jak jsi to vyřešil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 17:40 Muž Buldr [5] Re: Buldr
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pro informaci, problém s řasou vyřešen a začíná růstový boom.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   29.09.2019 18:53 R Muž lacewings [3694] - Živorodky-přírodní formyRe: JirkaŠčobák
-dosází kytky, doplní šneky, akva se zase hodí do normálu
-nemusí to být zrovna románové vydání, ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2019 18:39 Muž JirkaŠčobák [2840] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: lacewings
Proto je ani nechovám.
Přesto si myslím, že pro ně měl Buldr udělat samostatné akvárium (nebo pro ně upravit stávající). Je momentálně v situaci, kdy bojuje s řasou a do toho se snaží udržet při životě sumečky. Což si trochu odporuje. Akvárium s množstvím volného prostoru, světla a koberečkem není zrovna to, kde by byli šťastni.

Odhaduji, že dokud Buldr neudělal zhruba před měsícem výrazný prostřih, bylo to akvárium docela životaschopné. V tuto chvíli je v problémech s řasami a v polízanici, protože nakopnout zpátky prosperitu není snadné. Musí začít nepřekrmovat, protože to mu aktuálně vůbec nepomůže. Musí se začít jinak dívat na prostřih rostlin. Musí se začít jinak dívat na šneky. Beze srandy by mu jednorázově pomohlo 100 okružáků. Možná i to, co píše Václav. Vše jsou to kamínky do mozaiky a ohrnovat nos nad některou částí je extrémně hloupé. Já jsem na Václavovy rady neřekl negativního vůbec nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2019 18:08 Muž JirkaŠčobák [2840] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: vaclav
Doopravdy si myslíš, že přidávat draslík, dusík, fosfor a vypnout vzduchování vyřeší člověku problém, že překrmuje ryby a když se pustí do údržby, odstraní moc rostlin?
Věci, které jsi mu navrhl, nemusí být zlé, ale nevyřeší tyto problémy. Nebo si fakt myslíš, že ano?

Když někomu radím, snažím se dobrat, co dělá zle. Ty jsi nedokázal zjistit, tak nevyskakuj, když se o to někdo jiný snaží, prosím.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.09.2019 17:39 R Muž vaclav [10680] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
To jsem párkrát zkoušel ale nemá to cenu, radíš tu věci o kterých nic nevíš a stále opakuješ tu svou, bez techniky, bez koberečků, bez těchto ryb, bez tamtěch, stovky okružáků. Lidi nechtějí mít většinou akvária jako ty, tak si to uvědom. Howgh :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.09.2019 17:29 Muž JirkaŠčobák [2840] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: JirkaŠčobák
Václave: Místo negativních palců bys mohl zkusit věcně napsat.

Vím, že techniku používat umíš. Jenže tady se bavíme o Buldrovi. Když se ti nelíbí, co píšu, dej svůj vlastní návrh, co by měl Buldr udělat, aby se mu jeho stav zlepšil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2019 16:54 Muž Roger [319] Re: Buldr
Nevím co máš za pancéřníčky, já mám pandy a ty se tedy neostýchají jak na patentky, tak na tablety. Ale zásada je krmit v noci když nesvítí světlo v místnosti i v akváriu pak si to najdou, ale jinak když krmím (a měl jsem i neonky) tak vždy něco filtr unesl dolu co nestihly ani neonky ani danie a pancéřníčci po tom skočili. Ale krmení pro ně určené hážu až když je tma. Sorry odpověď mimo téma vlákna. Samozřejmostí je mít hustší porost jak píše p. Ščobák a nejlépe jim hodit krmení tam, jelikož tam chodí odpočívat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2019 16:37 Muž JirkaŠčobák [2840] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Buldr
Nejsem orientovaný na pancéřníčky, ale odhaduji, že tvé akvárium pro ně není vhodné, když se musí skrývat a nechovají se uvolněně. Možná moc světla. Udělal bych pro ně samostatné, mnohem tmavší akvárium, se zarostlou hladinou a džunglí. Takové je i mnohem odolnější vůči řasám.
Nebo je všechny někomu věnuj. Protože takto se honíš za přízrakem a situaci zhoršuješ, když dáváš do vody víc krmiva, než bys měl.

Kdysi jsem sbíral sumečky. Poté, co jsem přešel na divoké živorodky, je kombinuji s krevetkami nebo mini ráčky. Jsou mnohem lepší, než sumečci. Jenže v tvém případě by bylo nepříjemné, že se ne vždy snáší dobře s CO2. Technikou, která tě stojí peníze, si zbytečně komplikuješ život. Můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2019 16:20 Muž Buldr [5] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku V případě krmení neonek platí pravidlo, že na dno nic nedopadne a vlítnou na to, i kdybych měl ruce v akváriu. V případě krunýřovců napských a pancéřníčků malých lze pozorovat plachost. Obzvláště krunýřovci jsou schopni zůstat přisátí na dekoraci a nehnout se z místa. Pancéřníčci jak kteří. Většina prohání neonky, ale jak se někdo přiblíží k akváriu, zmizí do úkrytu a ven se jim nechce dalších 5 - 10 minut, než zase začnou prohánět neonky. Ale ke krmení prostě hned nejdou. Přežívají, rozmnožili se, ale aby vletěli na tablety jako neonky, to ani omylem. Nejdivněji se chová ta velká samice, tu celý den nevidím. Zato prckové dělají správný neonkový bengál a čurbes v kytkách.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.09.2019 15:48 Muž JirkaŠčobák [2840] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Buldr
Zle krmíš, pokud šneci obalí tabletu. Dáváš moc a podporuješ řasy. Dej jen kousek tablety. Zkus ho nalepit na sklo. Nebo najdi jiné krmivo. Tohlo se ti nemá dít. Máš krmit tak, aby to ryby skonzumovaly za pár minut. Raději za deset minut tři malé dávky. U mě často žrádlo ani nestačí klesnout na dno.

P.S. Otocinclusy, které máš, bych už nekoupil. 1) Jsou to většinou importy. 2) Často rychle uhynou, protože naše podmínky jsou jiné. 3) Nepracují tolik. Okružáci odvedou mnohem efektivnější práci, pokud je umíš použít.

P.P.S. Dáváš jen vločkové krmivo? Mražené a živé je pro rostliny lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2019 15:20 Muž Buldr [5] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku Šneky jsem si koupil a nasadil, nejde o nežádoucího zavlečeného nepřítele. Představují problém s krmením, protože se po vhození tablety pro pancéřníčky a krunýřovce, se stane z tablety šnečí koule a ryby se bojí k nim přiblížit. Polehávají okolo a čekají, až se šneci nakrmí, což v praxi znamená, že to vyluxují do dna. Skoro bych řekl, že jich tam bude více než sto. Od milimetrových po 3 - 4 cm obludy.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.09.2019 09:32 Muž Roger [319] Re: Buldr
U 40L (mám ji též) se mě osvědčila jedna věc, když chci stříhat tak nikdy ne vše, vždy tam musí zůstat rostliny které to akva tzv. potáhnou, nemůžu oslabit všechny najednou abych zachoval stabilitu, to neznamená že u 200l se to stát nemůže. Stonkovky v malém akváriu jsou podle mě stonkovky zásadní na udržení stability. Nejhorší je když ti poradí místní akvarista který má zaběhlé akvárium a větší než máš ty, nedojde mu co svou radou může způsobit. Taky jsem si tím prošel a pořád se učím. Teď u mé 40l nemám žádnou džungli a je stále stabilní ale vše má svůj čas :-) alespoň to je můj prozatímní poznatek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2019 08:14 Muž JirkaŠčobák [2840] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Buldr
Rozumím ti.
Jde o to, že existuje víc akvaristických cest a každou je třeba umět. Moje cesta je o hodně rostlinách, v zásadě jakémkoli neškodlivém substrátu, ale se zeminou/bahnem a detritem, obyčejných žárovkách, nulové technice, bez CO2, o trpělivosti, pozorování a velmi malých změnách scobak.blog.sme.sk/… Trvá to déle, ale dokáže to být stabilní.

Eleocharis jsem nikdy pořádně nezkoušel, ale kryptokoryny jsou při mém stylu brnkačka. Jsem schopný udržet všechny normální druhy, které zasadím, natloukl jsem si jen s hodně vzácnými druhy, jako striolata a aurea. Nicméně dvě Cryptocoryne keii se nakonec chytly a velmi malé, ale rostou. Celkově mám při mém stylu asi 70 druhů rostlin. Rozdíl bez CO2 vidím nejvíc ten, že většina mých rostlin nejsou stonkovky. Ty, pokud se jim u mě daří, rostou buď masivně nad hladinu nebo vzplývají těsně pod ní. Mnohé stonkovky rostou lépe s CO2, což má logiku, protože berou živiny z vody. Naopak obyčejným cryptocorynám je to dost jedno a s CO2 porostou jen trochu rychleji (naopak je s CO2 jiné rostliny často utlačují).

Prostříhání má reálný smysl jen natolik, aby rychle rostoucí stonkovky nezastínily výrazně akvárium - jinak je to čistě o designu. Nejsi první ani poslední, kdo to přehnal a měl problémy.
Šneci se ti množí, protože ti nastoupily řasy a mají co žrát. Ber je jako spojence. Když to neskonzumují oni, ty se tím asi krmit nebudeš a neexistuje kouzlo, které by to z akvária samo odstranilo. Ber je jako indikátor, že mají co jíst. Přečti si scobak.blog.sme.sk/… Naopak doporučuji okružáky na likvidaci řas. 100 kusů přidaných do tvého akvária by dokázalo divy. Trik je ale v tom, že je musíš do akvária najednou jednorázově přidat - oni se sami nepřemnoží nad únosnost nádrže. Zrovna ve středu jsem kamarádovi dal asi 50 šneků na vypucování jeho 20l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2019 01:39 Muž Buldr [5] Re: JirkaŠčobák
To je možná, ačkoliv někdy nevím, kterým informacím a radám vůbec věřit, protože každý radí něco jiného, často přesný opak a já si mám vybrat, komu a čemu věřit. Bez zkušeností se musím opřít o exaktní hodnoty, nebo věřit. Jiná možnost není. Chybami se člověk učí a malá nádrž disponuje výhodou v rychlé reakci na jakoukoliv akci. Alespoň získám cenné zkušenosti, jež se budou brzy hodit, protože nová nádrž čeká na dokončení prostor. Jsou dvě ráno a já skončil s obklady, proto to nechápejte nijak zle, ale nevím čemu-komu už mám věřit. I když ton vypadá na rozmrzelého a naštvaného morouse. Fakt ne, jen nedokážu rozlišit dobrou a špatnou radu, protože prostříhat to mi poradil zkušený místní akvarista. Jestli to byla blbost, to ukáže čas. Třeba u Rataje je video s myšlenkou o denním hnojení, led osvětlení a vysvětlení, že staré poučky už neplatí. Já mám třeba dno u zadní stěny a ve středu (nejvíce rostlin s masivními kořeny) vysypané substrátem Sera Flordepot s dodanými bakteriemi, aktivovaným uhlíkem s poskládanými lávovými kameny, další tenkou vrstu a nad tím je štěrk. Tak jak doporučuje ve své knize James Findley (Green Machine). Když to řeknu místním akvaristům, tak slyším jen reakce, že v tom nic nemůže růst. Vzduchování je ten samý případ.

Skromné, přesto zkušenosti, tvrdí opak. S jednou 13W trubicí (Rataj Biokvas CO2) nerostlo skoro nic a to mám rostliny pro "začátečníky" s minimální náročností. Přidáním 13W trubice a setu CO2 začalo akvárium růst, zarůstat a mohl jsem si dovolit pořídit si kobercové rostliny Eleocharis (mini z kategorie středně náročná) a Cryptocoryne petchii do středu. Krásně se rozrostla a vyplňuje prostor mezi filtrem u stěny a popředím. Vytáhla se jak do výšky, tak do šířky. Daří se. Ve středu mám novou Cryptocoryne (je tam od čtvrtka) a musím minimálně 14 dní počkat.

Šneci se množí raketovým tempem, sotva doroste do 3mm, už zakládá hnízdo a není prostor, kde bych neviděl šneky, od miniaturních po větší. Jen na filtru jsem měl dnes 8 hnízd s vajíčky.

Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   28.09.2019 16:59 Muž JirkaŠčobák [2840] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Buldr
Na tvoji otázku, kde se řasa vzala - tvá profilová fotka rybicky.net/fotogalerie.php… je ze začátku léta. Před měsícem jsi ale krotil zelenou džungli rybicky.net/fotogalerie.php…
Řasy jsou následek tvého krocení. Každý neodhadnutý, příliš velký zásah, přináší riziko polízanice. Marně budeš měřit a počítat hodnoty, pokud nedokážeš vidět věci na první pohled, budeš se v tom plácat.

Byla blbost chtít krotit své akvárium. Stejně tak, jako je blbost, když likviduješ vajíčka šneků, kteří ti mohou pomoci. Jsi oběť moderní deformace akvaristického vkusu, která káže, že velké volné plochy vypadají super. Ono to sice vypadá na oko dobře, ale udržet to dlouhodobě bez řas je práce pro vraha (a koberečky často řasy nakonec doslova sežerou). Raději se na to vykašli a přistup na fakt, že džungle 2x větší, než jsi měl, je super místo pro život a má své kouzlo.

P.S. Ryby, které máš, bych dovedl mít v takto velkém akváriu bez jakékoli techniky a chemie. Bez filtru, bez CO2, bez vzduchování. Jen se světlem a rostlinami. Neonky by asi chtěly víc místa, ale těch deset se jich do 50l vejde.

P.P.S. Taky mám pocit, že máš aktuálně moc silné světlo. Podle toho, jak ti na fotce některé rostliny doslova zalézají do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 12:13 Muž Buldr [5] Re: Magic
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Uvádím příklad toho, kde píšou ano vypínejte, stejně tak najdu nevypínat. Ale na tom už nesejde.

Každopádně řasa ustoupila během několika dní. Na stonek oholeným rostlinám začínají růst listy a vše se vrací do normálního stavu. Až na drobnost, že řasa ukrývala desítky šnečích vajíček, které jsou opět vidět. Nestíhám je likvidovat.

Zbytek dnešních fotek v odkaze: 1drv.ms/…

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2019 19:09 Muž Magic [653] - RostlinyRe: Buldr
Tej námietke nerozumiem. Ako je i v nej na konci uvedené, "Tohle by samozřejmě neplatilo... také v těch případech, kdy se voda záměrně uměle sytí oxidem uhličitým."
Ergo - rozpúšťaš vo vode COčko? Tak bublinky ti ho zas pomáhajú uvoľňovať z vody nazad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.09.2019 19:06 R Muž ctibum [4808] - Snažím se to nezahubit...Re: Buldr
Přečti si znovu poslední větu té citace... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.09.2019 19:05 R Muž vaclav [10680] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
To co si uvedl tak ale při umělém sycení neplatí. Když jsem měj ještě roztřikovací rampu stačilo jí trochu více natočit k hladině a pH šlo nahoru. Začni přidávat draslík dusík a fosfor a vypni ten vzduch je to zbytečnost i v normálním akváriu z dobrým filtrem. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 18:42 Muž Buldr [5] Re: vaclav
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Děkuji za odpověď, přesto:

Různá varování před nepříznivým vlivem vzduchování na rostliny a teorie, že vháněním vzduchu prý "vytláčíme" z akvária oxid uhličitý CO2, který je důležitý pro růst rostlin, považuji za nesmyslné a matoucí. Samotný vzduch obsahuje totiž mimo jiné jak kyslík, tak také oxid uhličitý, který je sice obsažen ve výrazně menším poměru, ale zato je ve vodě mnohem rozpustnější než kyslík. Vzduchování tedy zajišťuje rovnovážné nasycení vody kyslíkem, který v akváriu v žádném případě ničemu neškodí (ba právě naopak!) a nemůže jej být nikdy nadbytek na úkor CO2. Tohle by samozřejmě neplatilo pokud bychom do akvária dodávali pouze samotný čistý kyslík, a také v těch případech, kdy se voda záměrně uměle sytí oxidem uhličitým (rostlinné nádrže).

Zdroj: www.akvarijni.cz/…

Co jsem se byl poradit, viděl a pročetl, vzduchování s plynným CO2 ničemu nevadí. Naopak prospívá. "Modrá" byla proto, že jde o dnes koupený, instalovaný po výměně poloviny vody a focený tak minutu poté. Nahradil starší plastový, který se nečistil dvakrát nejlépe a poškodilo se těsnění čepičky, ve které byla kapalina. To proto byl "modrý".

Můžete poradit, co konkrétně bych měl přidávat? Dno tvoří Sera Floredepot (spotřebována dvě balení po 2.4kg) s přírodním štěrkem Sera Gravel Anthracite o objemu přibližně 7 - 8 litrů. Vrstva podkladového substrátu u čelní stěny činí 1 - 1.5cm, u zadní stěny (rostliny v pozadí s mohutnými kořeny) 4 - 4.5cm. Než jsem akvárium zakládal, udělal jsem si mapu dna a substrát dával podle plánu, protože cpát ho pod šutry by nebylo k ničemu.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 15:45 R Muž vaclav [10680] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Pokud dodáváš plynné co2 nemůžeš u toho zároveň vzduchovat většina ti toho uteče. To měření pokud nepoužíváš nějaké výluhy je dost nesmysl. Při pH 6,2 a KH 8 by jsi měl po rybách 151 mg/l CO2. Dropchecker je modrý tak to určitě není pravda. NO3 13 mg/l který test dokáže tohle číslo ukázat.
Tebou použité hnojivo jsou jen stopové prvky a neobsahuje žádné makro živiny a protože už máš akvárium 4 měsíce měl by jsi je přidávat. Důsledek vidíš v přímém přenosu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 15:16 Muž Buldr [5] Re: NHKG
Přesně tahle svině ...
Děkuji.
Jako každý začátečník se nevyhnu srovnáním vlastních hodnot s tabulkami a příručkami pro začátečníky. Snažím se držet středních hodnot.
Otázkou zůstává, zda zvýšit po dobu léčení dávkování CO2 a redukovat osvětlení, nebo ponechat a aplikovat zvýšené dávkování tekutého uhlíku (Sachem Excel) na postižená místa. Dále jsem se dopátral doporučení výměny filtračních náplní. Sice jsem nepochopil proč a náhradní jsou připravené, včetně jedné sady aktivního uhlí. Bylo by dobré změnit tekuté hnojivo Sera Florena, za nějaké jiné např.: Sachem Flourish (cena prakticky stejná a dávkování je u Sachem nižší). Jak nejsou zkušenosti, tak se bez měření neobejdu. Umím vypozorovat zdravý růst rostlin a nesnáším prostříhávání (prostě se mi libí zelená džungle v průzračné vodě a rejdění pancéřníčků malých).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 14:52 Muž NHKG [3738] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: Buldr
Pokud je no3 a po4 ok, tak nevím. Já tuto řasu nikdy neměl. Ale vypadá to jako řasa Stagghorn. Podle googlu buď moc železa nebo moc krmení. Taky bych zkontroloval filtr.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 13:56 Muž Buldr [5] Re: NHKG
Mám na to testovací kity od Rataj a spokojenost, protože chyba není v testu, ale mezi židlí a klávesnicí. Prostě mi tam chybí správné údaje: PO4 0.5mg/l, NO3 13 mg/l. Můj omyl. Soupis techniky, rostlin a ryb v akváriu je uvedeno v nádrži. Jen šneků se nedopočítám, ale týdně jich vyhodím hrst. Chytám ty bestie na okurku, až se na to navalí, šup a jdou ven. Z ryb mi neuhynula ani jedna, naopak se mi rozmnožil pancéřníček malý (asi 8 prcků, spočítat se nedají, protože při jejich velikosti a maskování se dnem, rostlinné džungli) a 5 jsem jich daroval. Chytit je byla výzva.

Selským rozumem si spočítám, že problém nebude systémové údržbě, hnojení, dávkování krmiva apod., protože to by problémy s řasou byly dlouhodobého rázů. Jistě, mohu přidat a změnit tekuté přihnojování, nebo přidat tekutý uhlík (stejně musím naplnit CO2 láhev), ale rád bych věděl proč se stalo a co s tím dělat. Samozřejmě chyba může být dlouhodobá např.: nevhodný průtok, směrování, čeření hladiny, vzduchování s příliš objemnými bublinami, ale kdyby existoval hnilobný proces, zákonitě se musí změnit hodnoty amoniaku, dusitanů a dusičnanů. Bohužel, nemění a jsou víceméně konstantní (tolerance měření). Samozřejmě může být problém i v okysličení - nevhodně umístěné vzduchování, příliš objemné bubliny apod. Třeba byl spouštěč i přes přísný zákaz se k tomu přiblížit v krmení (to nevím a bez plně vybavené mučírny asi nezjistím) a nasypaly tunu krmení.

Pomůže-li video proudění a vzduchování (CO2 jsem pro účely výměny vody a aplikací Sachem, viz dole, na pár minut vypnul):

1drv.ms/…

Dno odkaluji celkově. Vezmu zvon, přirazím ke dnu a tahám nepořádek, poté ubírám škrcením a vracím dno do původního stavu. Občas musím uhladit. Tímto způsobem vyčistím většinu dna, respektive až kam se dostanu. Ve štěrbinách mezi kamením a kořeny musím "vysávat" nad dnem. Přímý sluneční svit se k akváriu nedostane, stojí mimo dosah paprsků slunce.

P.S.: Včera večer jsem našel podobný problém (na fotkách je to, co vidím i u sebe) a 500ml balení Sachem mi právě dorazilo. Viz odkaz

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Třeba to pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 12:56 Muž pe3czek [46] Re: Buldr
Bojuji se stejnou řasou ve dvou akva u obou v části kam jde sluníčko... Čekám že řasa ustoupí sama s příchodem kratších dnů a delších nocí... Hodnoty neměřím,neodkaluji, pouze měním část vody... Stejně tak jako ve zbylých třech akva, kde tato ošklivá řasa není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 12:50 Muž NHKG [3738] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: Buldr
Čím to měříš? Ty nulové hodnoty NO3 nejsou v pořádku. Teoreticky může chybět i fosfor. Při odkalování vrtáš do dna, nebo jen nad povrchem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 12:37 Muž Buldr [5] – Co to je za řasu a jak jí zlikvidovat
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nevím, odkud se řasa vzala (3 dny pryč) a po návratu bylo akvárium jako Jimi Hendrix. Kompletně jsem se snažil prostříhat napadené rostliny i dekorace, nepomohla a co vyberu, druhý den je zpět.

Výměna vody: 1x týdně 18 litrů (momentálně denně 25 litrů)
Odkalování: 1x týdně (momentálně denně)
Vzduchování: 24 denně
Hnojení: 1x týdně tekuté Sera Florena + bakterie
CO2: 20mm difuzor, plynné CO2 (1 bublina každé 3 sekundy)
Teplota: 22.8 - 23.3°C
Osvětlení: 13 + 13W 6500K 1350lm 11h denně
Voda: PH 6.2, NO3 0, NO2 0, P04 0, GH 8, KH 9

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:52 Muž Planorbella [586] Re: Maq
Nevím jestli se to tam vůbec vleze, je to 10cm velká koule, jak na výšku tak na šířku.
Dobrá šneky přendám pryč. Vlastně jsem si to zapříčinit sám jen tak se neobjevila dal jsem ji tam a rozrostla se hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:43 Maq Re: Planorbella
AU by mělo postupně pomoct. I bez proudu. Používám dámské nylonové ponožky.
I když nebudeš krmit, pořád tam bude nějaký organický bordel vznikat - rostliny ho dělají vždy, šneci ovšem taky, a životnost řas je velmi krátká, takže cyklují pořád dokola svinčík a hned z něj žijí.
V takové zavařovačce si můžeš dovolit luxus extra dávky - deset deka AU by to mělo pročistit důkladně. Za dva týdny vyměň.
Sám budu zvědavý na výsledek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:29 Muž Planorbella [586] Re: Maq
Teď se mi poslední dny, jak je teplo a hodně sluníčka, rozmáchla zelená vláknitá řasa druh nevím jen že je to ta zelená vláknitá. Můžeš mi prosím říct jak proti ní bojovat, stačí aktivní uhlí v čajovém sáčku? Proud nemám jak vytvořit. Když nebudu krmit tak by se neměly rozpouštět organické látky ve vodě ne? Nádrž Kolumbie. Díky za odpověď ahoj
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:28 Muž gabinka632 [11] Re: Maq
Přidám do filtru to aktivní uhlí a dám jim ještě méně žrádla. Vodu měním jen jednou týdně, bude stačit výměna 2×, nebo raději 3×? Vodu máme hodně tvrdou (studniční), podle papírového Easytestu od JBL GHd >21, ppm >375 a NO3 50 mg/l, takže tomu taky nepřidá. Tady v okolí je na tom voda dost bídně, i ta z vodárny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.04.2019 20:20 Maq Re: gabinka632
Já se poslední dobou dost opakuji, ale myslím to dobře a mně se to velmi osvědčuje: Chlupaté a vláknité řasy mají moc rády organické znečištění. Ani ne tak detrit ve dně, ale tu část, která se rozpustí, plave ve vodě, adsorbuje na rostlinách a dalších površích.
Pomáhají výměny vody, dostatek kyslíku (organické látky se rychleji rozkládají na minerální), a filtrace přes aktivní uhlí.
V nedobře fungujícím akváriu se účinky neprojeví hned. Je potřeba v tom vytrvat, měnit uhlí ve filtru, a samozřejmě málo krmit (i přežrané ryby se často chovají jako hladové!).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:10 Muž gabinka632 [11] Re: Anďaska
Vzduchování mám, ještě teda zkusím to aktivní uhlí.
Děkuji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.04.2019 20:07 Anďaska Re: gabinka632
Zkusila bych spíš to aktivní uhlí a častější výměny vody + vzduchování ( pokud nevzduchuješ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:04 Muž gabinka632 [11] Re: Anďaska
Takže mám přestat krmit? A na jak dlouho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:04 Žena silviebaris [762] Re: gabinka632
Hnojivo přidavam jednou za měsic...neni to malo,rostliny potřebují živiny každej den.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:04 Muž gabinka632 [11] Re: Anďaska
Světlo mám Aquael plant, 10W, už ho mám delší dobu a dřív problémy nebyly... Měla jsem v akva i pistii, ale té se nedařilo, žloutla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2019 20:02 Anďaska Re: gabinka632
I kdybys je nekrmila týden, tak hlady
neumřou. Někdy je to i potřeba pro dobro věci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:00 Muž gabinka632 [11] Re: Planorbella
Už je krmím jen jednou denně a to mají pořádný hlad, kdybych je nekrmila, tak asi umřou hladem, řasa jim nejede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 19:58 Muž gabinka632 [11] Re: vlka
Hnojivo přidávám jednou za měsíc...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.04.2019 19:30 Anďaska Re: gabinka632
Hlavně měnit pravidelně vodu. Jak máš silné světlo? Mě třeba ještě pomohlo přidat aktivní uhlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 18:44 Muž Planorbella [586] Re: gabinka632
Asi bych teď přestal krmit nebo to alespoň zmírnil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 18:27 Muž vlka [408] Re: gabinka632
V AQ je: voda, rostliny, kameny, 2 substráty, rybičky, šneci, technika. A přidáváš chemii? Co může způsobovat rychlý růst řas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 16:02 Muž gabinka632 [11] – Jak zlikvidovat řasy
Ahoj všem, před pár týdny jsem řešila problém s řasou, snížila jsem dobu svícení na 8 hodin, krmím jen 1 denně, přidala jsem rostliny a ampulárky jsou pryč, ale řasa vesele roste dál a už se rozšířila i na nové rostliny. :-( Mám tam i malé okružáky (asi) a bahnatky (asi), ale řasa je ně moc velká a neritka ji taky nechce. Dnes jsem řasu z větších listu opět rukou setřela, ale brzy tam bude zas. Nevím, co ještě zkusit? :-(

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 18:45 Muž gabinka632 [11] Re: Anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Přidávám lepší fotky z foťáku. :-)

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4

Zpět na obsah sekce Řasy Přidat příspěvek • Zobrazeno 8556x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/10406-jak-se-zbavit-ras