Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Komorník rozčíslý - Dascyllus carneus

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Komorník rozčíslý 

Vivarium
Vivarium
Dascyllus carneus  | © M. Kořínek- biolib.cz
Komorník rozčíslý | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Komorník rozčíslý
Latinsky   Dascyllus carneus

VelikostTeplotapHTvrdostCena
724810150
cm°C|dGH
8288.530250

Čeleď: Pomacentridae (sapínovití)
Česká synonyma: Komorník indický
Anglicky: Cloudy dascyllus
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Fischer, 1885.
Původ: Indický oceán: východní Afrika, Mauritius, Réunion, Comoro ostrovy, Seychelly, Maldivy, Srí Lanka, Andamanské moře a Jávské moře.
Chov: Snadný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Cca 4 roky.
Dop.počet ryb: 1 kus. Dle velikosti nádrže a počtu vhodných úkrytů lze ve větších akváriích chovat i více jedinců.
Min.vel.n.: 300 litrů.
Krmení: Všežravec - živé krmení - plankton, žábronožku solnou, vidlonožce, mražená, suchá potrava, vločky, zelené krmení, řasy, ryby, krevety.
Pohlaví: Pohlaví se dá určit podle močopohlavní bradavky, která je nejlépe vidět, když jsou připraveni ke tření. U samců je úzká a mírně zašpičatělá, u samic je širší a tupá. Přední část těla a většina ploutví je tmavě hnědá, zbytek těla je krémově žlutý, konec hřbetní ploutve a ploutev ocasní jsou průsvitné. Někteří mají výraznou bílou skvrnu vysoko na bocích, pod přední částí hřbetní ploutve. Zbarvení těchto jedinců je šedohnědé. Na šupinách jsou modré skvrnky. Existuje několik variet v závislosti na původu. Někdy si ho můžeme splést s komorníkem síťovaným, ale po čase jej rozeznáme podle tmavého pruhu, jenž se táhne kolmo dolů u zadního okraje těla.
Odchov: Teplota vody 25 stupňů. Jikry kladou na kameny nebo jiný vhodný podklad. K tomuto místu přilákají samici, která naklade jikry. Samec je hlídá až do vylíhnutí larev a v tomto období je velmi agresivní vůči všem rybám. Larvy se líhnou za 3-5 dní a dále se živí planktonem. V akváriích je odchov málo častý. Pro páření potřebují dostatek prostoru a klidu.
Snášenlivost: V dospělosti je teritoriální a agresivní k vlastnímu druhu. Ve větších nepřerybněných nádržích s dostatkem skrýší to ale zpravidla není velký problém. V mládí vytváří hejna, v dospělosti potřebuje každý jedinec svůj prostor.
Charakteristika: Je ideální rybou pro začátečníky. Nepoškozuje bezobratlé. Velmi nenáročná ryba, která dokáže snést i chyby začínajícího akvaristy. Chováním i velikostí se podobá komorníku běloocasému, i když není tak odolný a má jemnější zbarvení. Je známo mnoho barevných variet a prodává se pod různými názvy. Vhodná do útesových nádrží, pokud má dostatek prostoru, není problém chovat i více jedinců téhož druhu, stejně tak i soužití s jinými rybami bývá bezproblémové. Dobrá filtrace a čistá voda mají pochopitelně vliv na jeho prospívání i barevnost. Je dobré ho umístit do nádrže až po jejím řádném zaběhnutí.
Plave v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Jen z kraje:
Zakoupeno:
Biolib.cz: odkaz
Dascyllus carneus  | © M. Kořínek- biolib.cz
Komorník rozčíslý | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

Související témata v diskuzním fóru

Nebyla nalezena žádná související témata

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/komornik_rozcisly