Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Klaun žlutoploutvý - Amphiprion chrysopterus

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Klaun žlutoploutvý 

Vivarium
Vivarium
Amphiprion chrysopterus  | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Klaun žlutoploutvý
Latinsky   Amphiprion chrysopterus
Slovensky   klaun žltoplutvý

VelikostTeplotapHTvrdostCena
16248.15400
cm°C|dGH
17288.415600

Čeleď: Pomacentridae (sapínovití)
Česká synonyma: Klaun oranžovoploutvý
Anglicky: Orangefin anemonefish
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Cuvier, 1830.
Původ: Tichý oceán: Queensland - Austrálie a Nová Guinea až Marshallovy ostrovy a Tuamoto.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Cca 8-10 let.
Dop.počet ryb: Chovat v páru nebo samostaně.
Min.vel.n.: 150 litrů, lépe větší.
Krmení: Všežravec - živé krmení - plankton, mražená, suchá potrava, řasy.
Pohlaví: Samice je větší než samec. Tělo je černé (někdy hnědé) s oranžovými ploutvemi, má dva svislé výrazné, ohraničené bílé až modré pruhy - první je za okem, druhý uprostřed těla. Ocasní ploutev je bílá až modrá (jako pruhy). Mladí jedinci jsou temně oranžový.
Odchov: Za vhodných podmínek se poměrně lehce množí. Teplota vody 25 stupňů. Ryby se třou v úkrytech sasanek, o potěr se stará samec, občas i samice. V době rozmnožování samice naklade 500 - 1500 načervenalých jiker v blízkosti sasanky. Poté co jikry přilepí na pevný podklad je sameček oplodní, přibližně po týdnu se líhne potěr. Sameček na jikry během jejich vývoje opatrně fouká vodu, čímž je zásobuje kyslíkem a zároveň zabraňuje růstu hub. Těsně před vylíhnutím je vhodné kámen s jikrami odlovit do samostatné nádrže ze stejnými podmínkami. Odběr kamene s jikrami je nutné provést velmi opatrně. Přímo pod vodou jej vložíme do malé nádobky a s vodou přeneseme do nádrže, kde se budou jikry líhnout. Kámen s jikrami odebíráme osmý den po vytření a umístíme jej do nádržky o objemu 30 litrů. Nutné je kvalitní vzduchování a proudění vody. Pokud je proudění vody nedostatečné, plůdek se nelíhne a jikry začnou plesnivět. Po vylíhnutí plůdek okamžitě přijímá potravu. Prvních 10 dnů je krmíme 4 – 6 krát denně vířníky B. plicatilis. Ty si podle potřeby odchovů chováme ve 3 litrových lahvích s jemným vzduchováním. Od pátého dne začínáme potěr přikrmovat jemnou, čerstvě vylíhlou žábronožkou solnou a nacezenými sladkovodními korýši. Asi od dvacátého dne již rybky přijímají i větší žábronožku a jemné sladkovodní buchanky.
Snášenlivost: Je to teritoriální ryba. Vnitrodruhová agresivita je poměrně značná. Žijí v páru. Je agresivní i k jiným rybám, proto je vhodné jej do nádrže přidat až jako posledního obyvatele.
Charakteristika: Obvykle žijí v párech symbioticky se sasankami Entacmaea quadricolor, Heteractis Aurora, Heteractis crispa, Heteractis magnifica, Stichodactyla haddoni, a Stichodactyla mertensii. Ryba je potažená slizem proti žahání. Tato ryba je poměrně žravá a vyžaduje dostatek potravy. Pokud si ho budete chtít pořídit, je lepší si zakoupit rybu odchovanou v zajetí. Mladé ryby jsou velmi náchylné ke stresu. Je to nenáročný druh, který je vhodný pro všechny začátečníky, ovšem je třeba zajistit čistou vodu a kvalitní filtraci.
Plave v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Jen z kraje:
Zakoupeno:
Biolib.cz: odkaz
Amphiprion chrysopterus  | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

Související témata v diskuzním fóru

Nebyla nalezena žádná související témata

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/klaun_zlutoploutvy