Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Emerzní pěstování rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Emerzní pěstování rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 19:21 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: grunda
Anubias barteri var. nana pestujem v akvárku, je pomerne vysoko, pretože rastie na vrchole skál, a tak vyháňa listy (i kvety) aj mierne nad hladinu, rovno pod krycie sklo a svetlo, takže rastie ako v skleníku…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 19:07 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Johan
ty dvě kytky mě taky napadly, jen mám strach jak budou snášet tu vysokou teplotu. Každopádně díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 19:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grunda
Tak to bych neřešil. Už sem se lekl, co s nimi chceš dělat za experimenty. Koukni se na různé rostlinné nádrže, kde čouhají rostliny z vody a podle toho si vyber.
Anubias barteri a Bolbitis jsou v tomhle ohledu vděčné rostliny.
Dále by určitě šla zkusit Hygrophila corymbosa (její různé variety). Nebo různé pokojovky jako např. zelenec. Ostatní rostliny co mě napadají by asi nebyly dekorativní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 18:07 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Johan
chci ji přivázat na kmen co mám v akva, tak aby rostla ven z akva. Teplota je pod zářivkama - vzduch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 18:06 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grunda
Jako teplotu vody 40°C? Hm... Spíš bys měl napsat kam že jí to vlastně chceš..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 17:50 Muž grunda [1781] - Cichlidy
neznáte někdo nějakou kytky, která by rostla jen přivázaná na kořenu - kořeny ve vodě, listy nad vodou. A měla by snášet teplotu přes 40°C. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.03.2013 14:53 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: snehulda007
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 13:50 Muž snehulda007 [850] Re: prasan
S jakou vatou? Můžeš sem hodit třeba odkaz prosím? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 12:10 - Re: vaaclav
Zabudol som napísať.Ja mám niektoré s vatou,ostatné sú len čisto v košíčkoch.Substrát nepoužívam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.03.2013 10:30 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prasan
Většina rostlin je ve vatě a ta si nasaje vody kolik chce. Pokud máš v květináčích i květinový substrát není příliš vody nic dobrého. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 23:25 - Re: vaaclav
Záleží od druhu.Myslím,že je to občas viac ako 1cm.
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 14:33 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prasan
Pokud se podíváš jak to pěstují v pěstírnách tak mají minimum vody tak centimetr, většinou v tom je rozpuštěné hnojivo. Tolik vody ti za chvíli zezelená a budeš samá sinice. Z akvária to jde špatně všechno vylít když nemáš spodní výpust. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 01:44 - Re: Ičin
Moc rozdiel medzi teplotou vody a okolia nie je.Cca 3C.(za normálnych okolností)Chladnejšia voda je len vo väčších hĺbkach,čo je pre nás a emerz nepodstatné.Problém je v uzavretom priestore kde nie je pohyb vzduchu.Preto treba takéto pareniská-skleníčky najmä v lete vetrať.(teplota sa vie v takomto priestore riadne vyšplhať)Rosenie by som v horúčavách robieval len skoro z rána,alebo neskoro večer.Nechceme si rastlinky spáliť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.03.2013 18:15 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Jiri_99
Té vyšší teploty bych se vůbec nebál. On je rozdíl v teplotě vody a vzduchu. Stačí si představit jak to tam vypadá. Když má voda teplotu 28st, tak vzduch má podstatně víc ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.03.2013 17:47 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Jiri_99
Pokud máte ten miniskleník na jižním okně, dejte si pozor na přehřátí v létě. Kamarád pěstoval na jižním okně ve skleníčku kytky a v létě mu pravidelně odcházely. Důvod zjistil až když do skleníčku dal teploměr. V poledne tam měl skoro 60 stupňů. Ty kytky se doslova uvařily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 15:56 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Jiri_99
Já nic o přitápění nepsal. Jen to, že pokud tam bude topení, usnadní to odpařování vody.
Kdy hnojit? Netuším. Až bude potřeba. ;-)
Na co reaktor CO2? Pokud bude krycí sklo, stačí jen tak volně do akvária. Vždyť přece listy pod vodou nemají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 15:34 Muž Jiri_99 [425] Re: Johan
Ok, zastřihám, přitopím.. Ale jen tak o 2 stupínky na cca 26. Mám zase obavu o echinodory, aby jim vyšší teplota naopak neuškodila. Rosím několikrát denně, takže by to neměl být problém.
Okno je sice jižní, ale momentálně moc slunce není.. Ale jak už jsem psal, přisvětlovat se mi moc nechce. Nad hladinou vody jsem ani moc nepřemýšlel, abych se přiznal. Nalil jsem jen tak od oka.. stydim Ale trošku uberu teda.. Kdy myslíš, že bude tak nějak nejvhodnější doba na začátek hnojení? Jakmile začnou růst emerzní lístky? Mám v plánu udělat nějaký malý reaktor na CO2, do kterého požene vodu právě to malé čepradýlko /mám malé 2,5W - průtok se dá docela dobře regulovat/ a zároveň bude to COčko tak nějak rozhánět po aq. To ale až začnu hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 14:19 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: snehulda007
Potřeba to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 13:25 Muž snehulda007 [850] Re: Johan
Ahoj,jen krátký dotaz,je potřeba mít v nádrži s emerzama honítko na vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 12:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: prasan
Však rostliny snesou všechno. Mám je i na východním a na severním. Ale přeci jen je lepší něco pěstovat v optimálnějších podmínkách, než to jen nutit přežívat a růst pomalu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 12:15 - Re: Johan
Pestujem emerzne(zatiaľ skušobne).
Cryptošky rastú i na okne na severovýchod.Nerosím,rastlinám stačí vzdušná vlhkosť ktorá sa vytvorí v parenisku(mám to celé zakryté).Umiestnené nad radiátorom.(čiže teplo)Ostrihal som všetky až na 1-2 najmladšie listy.Rastlinky si začnú takto púšťať skôr emerzné listy.Pestujem takto M.p.Windelow/ Anubias/ Echinodorus/ cryptošky/ ludvigiu/ machy.Všetko sa bez minimálnej údržby zdá v pohode.Rastliny zaliate až po krčok-nič nehnije.Hnojím a v začiatkoch dosť(raz týždenne).Prvé emerzné lístky sú ok.
Musím spomenúť,že sú to všetko nenáročné rastlinky a preto nevylučujem to čo si napísal ty.Treba si to prispôsobiť na vlastné potreby. ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.03.2013 23:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Jiri_99
Tolik prostoru na tak málo rostlin může být na aklimatizaci problém. Mnohem lépe by se růstu na suchu přizpůsobily v nějaké menší misce (třeba dvě misky od masa na sobě). Ale pokud má člověk čas to rosit, tak asi také není problém.
Osobně bych to udělal tak, že bych kryptokorynám ostříhal všechny submersní listy a nechal jim klid. Mokřance bych listy zakrátil na malé pahýly.
Co se týká hnojení, tak teď je naprosto zbytečné. Spíše si myslím, že uškodí.
Topení je ze začátku určitě dobré - zvýší odpařování vody a pomůže s přechodem. Pak je ale naprosto zbytečné..
Při emersním pěstování je nejdůležitější faktor světlo. Chce ho mít co nejvíce. Takže nejlépe jižní nebo jihozápadní okno.
Té vody se mi tam zdá hodně. Bál bych se zahnívání krčků. Snížil bych jí 1-2 cm pod substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2013 22:08 Muž Jiri_99 [425] Re: kortezhugo
I když se mi tady povaluje jedna 15W zářivka, dosvětlovat právě nechci, proto jsem to umístil na okno.. Vím, ještě to není ono. Doufám, že do pár týdnů už se počasí umoudří. Ale teplota není problém.. Jen se sám se sebou nemůžu domluvit na nějakém kompromisu, na kolik stupňů nastavit topítko. Momentálně je tam 24, což mi přijde v poho.
Ještě přidám mírné honítko vody a COčko.. Ale s tím chci taky chvilku počkat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2013 21:33 Muž kortezhugo [983] Re: Jiri_99
Jiri_99 napsal: Počkám teď cca týden - deset dní

Pockat treba dlhsie - potrebujes aj dlhsi den aj teplo (pokial to nemas vyhrievane a dosvetlovane).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2013 20:44 Muž Jiri_99 [425]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2013 20:44 Muž Jiri_99 [425]
Fotka k příspěvku Tak jsem to spustil.. Foto nic moc, před chvilkou jsem to dodělal a vyfotil telefonem. Ještě nemám krycí sklo, proto ta folie.. Nakonec mám pět odénků echinodoru a dvě kryptošky.. Taky volně ve vodě tři odstřihnuté stonky mokřanky úzkolisté čekající na zakořenění. Ale tu nejspíš šoupnu normoš do akvárka..
Počkám teď cca týden - deset dní, než se to trošku aklimatizuje a pak začnu trochu hnojit.. Nějaké návrhy na vylepšení od zkušenějších?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2013 10:09 Muž kortezhugo [983]
A kedze tam niesu ziadne ryby? - tak tam treba NPK.Ono velky Echinac si "zozere" svoje.A pri pouziti Biofloru alebo Brutusu? (hnojiv bez NP) to pojde tazko.Ale ono to hlavne zalezi (ako vzdy) na tej vstupnej vode a pouzitom substrate - ja mam malo v podstate vsetkeho takze u mna je pouzitie komplexneho hnojiva (NPK+Mikro.) namieste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   19.03.2013 22:19 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: kortezhugo
Plný souhlas. On totiž při tomhle způsobu pěstování není rozdíl mezi emerzním Echinodorem a klasickou pokojovkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   19.03.2013 22:14 Muž kortezhugo [983] Re: Jiri_99
Ja som pouzival Kristalon pri emerzoch bez problemov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 22:13 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: Jiri_99
Jeden známý to tak vedle sebe má a krásné mu rostou... To samozřejmě záleží na tvých a jeho podmínkách... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 21:54 Muž Jiri_99 [425] Re: vaaclav
To mě právě v akvišu tyhle kytky vedle sebe nikdy nešly.. Ale tak zkusím to. Buď to půjde a nebo ne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.03.2013 21:48 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: Jiri_99
Já používám Brutus a Bioflor (rataj) + samozřejmě CO2 (z kvasnic)
Hnojiva jsou jedny z dražších ale jsou výborné. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 21:40 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jiri_99
Rostou mě v akváriu echinodory vedla kryptokoryn docela dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 21:32 Muž Jiri_99 [425]
Jaké používáte hnojiva? Napadlo mě zkusit klasika kristalon, pač ho máme doma pořád dost.. A co COčko, používá někdo?
Možná jsem se ukvapil, ale ono to tak se mnou bývá, když se pro něco nadchnu. Zítra se vrhnu na založení malé nádrže 50x30x30 na pěstování.
Měl bych mít malé "řízky" kraptokoryn a echináčů. Ovšem tato kombinace se mi nejeví jako příliš šťastná v jedné nádrži pospolu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   18.03.2013 19:16 Muž Jiri_99 [425]
Fotka k příspěvku No, takhle nějak to začínám. Jestli to jen trošku půjde, rozšířím "výrobu".. :-D :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.03.2013 19:08 Muž Yirka [9123] Re: Jiri_99
Taky jsi mohl zajet o 3-4 km dále za Šumperk a tam by sis skleníky bez problémů prohlédl. Dojel bys do Aqua-Daho. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 19:02 Muž Jiri_99 [425] Re: vaaclav
Já taky. smich
Když jsem poprvé hledal jeho prodejnu, narazil jsem právě na skleníky. Odtud mne ale "vyhnali" a poslali právě do prodejny. Takže jsem toho moc neviděl.. :-(
Pročetl jsem prakticky celé tohle téma a emerzní pěstování se mi líbí čím dál víc. Největší problém mám s nedostatkem místa. Všechny dobře přírodně osvětlené místa už má zabrané moje drahá polovička.. Budu to muset pořešit nějakýma poličkama v okně či tak něco.. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.03.2013 18:42 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jiri_99
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 18:21 Muž Jiri_99 [425]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2013 22:46 Muž Jiri_99 [425] Re: vaaclav
Přesně tak jsem to myslel. Zasadit jen ty oddenky.. Pač listy už téměř žádné nemají.. :-(
Samozřejmě tak nebo tak, nebyly by jen v květináči, ale v prakticky uzavřené nádobě s jen "lehkým" větráním kvůli vlhkosti..
Co ta hlína či substrát?


Edit: Tak jsem koupil "Rašelina Soběslav - zemina pro vodní rostliny". Prý čistě přírodní produkt, tak jsem zvědav, jak to v tom půjde. Zatím se pokusím vypěstovat jen jeden echinodor. Když se zadaří, zkusím ještě jeden a do budoucnosti ještě uvidíme..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2013 21:46 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jiri_99
Obrácený postup je podstatně složitější, nemůžeš je vyndat z vody a zasadit do květináče to by ti uschly. Jestli je máš dlouho a mají oddenek tak s tím by to mohlo jít. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2013 21:37 Muž Jiri_99 [425]
Mám tady dva echináče, nejspíš Echinodorus uruguayensis 'Osiris'. Jsou v dosti zbídačeném stavu /málo světla, velmi málo - mám je u žab a úplně jsem zapomněl, že tam jsou. Jak je to zarostlé, nebylo na ně vidět/. Tak mě napadlo, že bych je zkusil dát dohromady emerzně. Doporučíte mi nějaký substrát, nebo používáte obyč. hlínu? Pokud dám obyč. nebude plesnivět, pokud bude pod vodou?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 17:49 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LadyBeetle
Záleží ktoré rastliny ;-) Niektoré majú korene najmä na ukotvenie, iné najmä na živiny. Minule som z minička vyberal Echinodorus, a vyzeralo to, že jeho korene nejaká pančucha nezastaví a musel som ich otrhať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 12:15 LadyBeetle
A myslíš, že to rostlinám takhle stačí, aby si z toho vzali živiny? Myslela jsem, že rostliny musí mít kořeny přímo v tom jílu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 11:39 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LadyBeetle
LadyBeetle napsala: Jak v punčochách? Nechápu, jak jsi to udělal?
Zhabal som manželke punčochy, sylónky/nylónky, či ako sa to volá, odstrihol som dolné časti a ten íl som dal do nich. Vznikli mi dve také klobásy, ktoré som učapal na dne, aby boli čo najnižšie a zasypal to štrkom ;-)

Opakujem, nie je to moje odporúčanie, nie som si istý, čo z toho nakoniec vylezie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2013 08:17 LadyBeetle
Jak v punčochách? Nechápu, jak jsi to udělal? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 23:20 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LadyBeetle
LadyBeetle napsala: Napadlo mě, jestli nemůže časem dojít ke smíchání, když použiji nejprve zásobní substrát a na to štěrk.
To určite, pri odkaľovaní to iste nastane. Ja som síce urobil to, že mám ten íl v pančuchách, ale nie som si istý, či to bol dobrý nápad. Nie, že by sa to nejako prejavovalo, ale prakticky ten íl neodkalím, len okolo neho ;-)

Zatiaľ - asi 6 mesiacov - to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 23:15 LadyBeetle
Napadlo mě, jestli nemůže časem dojít ke smíchání, když použiji nejprve zásobní substrát a na to štěrk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:32 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LadyBeetle
LadyBeetle napsala: Když to moje bude mít 35 litrů, nestačily by dvě kila tohohle substrátu + dvě kila štěrku?
Ja mám 30 l (30 x 30 x 30) a v ňom 2 kg štrku a 2 l aquaclay. Vpredu mi to vydalo na asi 5 cm, vzadu viac, možno 9 - 10 cm. Vy máte väčšiu plochu dna, takže toho bude menej (myslím výškovo), ale môžete si urobiť predstavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:25 Muž Burik [727] - AquascapingRe: LadyBeetle
já bych dal víc..aby bylo vpředu tak 4cm minimálně nad tím zásobním substrátem.

Jo jo,pak se klidně ozvi do vzkazů,nějaký rosltinky vyberem,nebo je tu příslušné téma..

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 32 33

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46005x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9920-emerzni-pestovani-rostlin?od=930