Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění a desinfekce dna

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Čištění a desinfekce dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2009 10:58 pajik95 Re: Gembler
to ja si vemu z naseho piskoviste pisek ten proplachnu jenom teplou vodou a dam to do akva uz ho tam mam jak dlouho a vsechno v poho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2009 21:22 pansuu Re: Gembler
Nedávno jsem propíral písek, na sítech, proudem vody, potom převářil
1.+ perfektně vyčištěný a vytříděný
2.- velká spotřeba vody
3.- zimička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 20:55 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: boruberry
Tohle dno od rataje jsem kupoval malýmu do akva a můžu říct že kdybych si to šel nabrat do řeky lopatou tak to vyšlo na stejno rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 20:37 Romiš Re: Zdenek58
Když substrát dna, tak štěrkopísky od fy. TOMI-písek. :) Kupuji zrnitost č. 2, příp. č. 3, a nic neproplachuji - není to nutné. :-)
Shodou okolností ty "TOMI-písky" kupuji zrovna v Hornbachu a jsem spokojený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 20:35 Zdenek58 Re: boruberry
Jak je praný písek od Rataje nevím, ale na písku z Hornbachu je taky napsáno "praný" a v tom případku bych chtěl videt, jak vypadá takový nepraný hmm . A tou druhou hloupostí jsem myslel to, že čím víc se písek pere, tím víc se kalí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 20:17 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: Zdenek58
rataj-spk.cz/… zde je udano "je čistě praný křemičitý písek" co to tedy znamena?

A kdyz si nejaky nestastnik do akva poridi "bile mramorove dno" tak at ho bude prat kolikrat chce, porad bude vodu kalit do bila (taky jsem ho mel) :-D

Myslete si, ze pisu nesmysly, ale nez neco napisu, tak se snazim overit pravdivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 20:07 Zdenek58 Re: boruberry
boruberry napsal: A cim vic budes pisek propirat tim vic se ti bude porad kalit a virit. Pokud koupis nejaky ten kremicity nebo ricny pisek, tak uz prane jsou a staci je jen proplachnout.
Naprostá hloupost, v obou větách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 15:49 mamina Re: Gembler
koupila jsem pytel ve střelci prosila jsem ho vodou pres sito a dala do akvaria nic vic ,,nenam s ničim problem,,,,,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 13:49 Muž sportsmen [62] Re: Gembler
1. Vyvařit! Písek z přírody je jak už bylo psáno lepší několik minut povařit aby se zbavil rozných spor plísní a jiných nepříjemných organismů které bychom si mohli takto do akvaria nechtěně zavléci.
2. Pořádně několikrát opakovaně vyprat v čisté vodě! Tím se člověk zbaví kalu a jiných nečistot! Ale nemůžu souhlasit s tím že čím více budete propírat tím více bude písek kalný! Tím že ho properete se vlastně zbavujete nečistot a také velice drobných částic materiálu který po zvíření vodu zakaluje, takže čím více properete tím více se pročistí a zbaví se těchto drobných částeček a nebude se vám voda po napuštění do akvária tolik kalit! Ale nemusí se tohle přehánět, stačí proprat několikrát za sebou z toho nejhoršího, a dát do akvária. Propíral bych tak maximálně desetkrát a po malých dávkách. Voda stejně nebude nikdy při praní dokonale čistá ale toho se nemusíte bát. Zaprvé při napouštění písek nezvíříte tolik jako rukou v kíblu a za druhé si to za pár hodin sedne a v akváriu to rozhodně vadit nebude!
Propírat se dá buďto po malých dávkách v kbelíku, kam dáte menší množství písku a pořádně properete rukou či třeba něčím jiným. pak špinavou vodu vylejete a takto několikrát zopakovat až bude voda čistějčí (ale říkám stačí tak max. desetkrát)
Nebo můžete jak už tu bylo psáno propírat v cedníku pod tekoucí vodou, což je skvělej způsob ale je větší spotřeba vody!

Tak ať se daří při chovu ryb !!! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2009 10:39 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: Gembler
A cim vic budes pisek propirat tim vic se ti bude porad kalit a virit. Pokud koupis nejaky ten kremicity nebo ricny pisek, tak uz prane jsou a staci je jen proplachnout. Pokus budes mit pisek z prirody, tak je asi lepsi ho povarit. Ale co jsem psal, cim vic budete propirat, tim vic se porad bude virit, takze fakt staci proplachout a sup do akva.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2009 00:46 Muž Jurasek [137] Re: Gembler
Vyvaří se. Pokud myslíte čištění od kalu, tak buď propláchnout v odpovídajícím sítu, nebo v kybli, vyráchat, zakalenou vodu vylít. Stejně se nepovede vyčistit všechno a do akvárka se něco určitě dostane. Ale jak se to usadí, tak to nevadí a při odkalování se to odsaje spolu s detritem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 23:34 Gembler – Čištění písku
Chtěl bych se zeptat,chci si pořídit písek na dno,a chtěl bych se zeptat jak se písek čistí.Děkuji za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:39 nemesizer Re: killerka
odkalovat aspon raz za tyzden pripadne podla viditelnej potreby a vela "zijucich" raslin na prevenciu proti riasam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:25 Žena ustavprochore [567] Re: killerka
a taky ten bílej štěrk není většinou nic jinýho než drcenej mramor ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 21:29 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: killerka
Štěrk většinou černá (tmavne) ze dvou příčin. V lepším případě je to porůstání řasami, což je hlavně u nových nádrží velmi časté (hnědé řasy). V tom horším se jedná o bakterie - hlavně u ulehlého, neprovzdušněného, znečištěného a tím pádem hnijícího substrátu.

Bílé dno není vhodné pro některé ryby - necítí se na něm bezpečně, může se to projevit vysokou lekavostí a dalšími poruchami chování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 21:16 killerka – bílý štěrk
Ahoj, mam podobnou otazeku. Zakladam nové akva a chtěla bych do něj dat bílý štěrk, ale bojím se, že bude černat, nebo, ze vněm moc budou vidět výkaly. Jak caško odsavat, nebo je k tomu nějake jine, lepsi doporueni?? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2008 20:46 Muž agent007 [47] Re: TOMeK
Jestli nechceš místo akva žumpu tsk propláchnout s pořádně a několikrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2008 20:46 Muž Yirka [9118] Re: Archa
Trochu tě zklamu, koupil jsem u Rataje staré i nové dno, nové dno jsem normálně propláchl dal do nádrže a v pohodě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2008 20:30 Žena Archa [14] - ŽivorodkyRe: TOMeK
No, ak nechces mat kafe, tak by som radila dobre prepláchnut vo vlaznej vode, do cista. Nechaj to potom tak den odstát, keby bol vo vode chlor, alebo tak. Ono su rozne druhy riecneho piesku, podla toho asi, kde je kupený. Ja kupujem v Obi, riecny zohrievaný na 500 stupnov, je tam na obale napísané, ze ho treba prepláchnut. Ale je to bez problému, preplachla som v kybliku do cista a este sa mi nikdy nezakalila od toho voda. Na niektorých pieskoch pisu, ze netreba preplachnut, no ludia mali potom poriadnu zbrdu v akve :-( No a citala som, ze niektorí nebudem menovat, to kupili u pana Rat... a preplachovali a preplachovali a preplachovali a vyberali z akva a preplachovali a osievali a preplachovali, zaco toho pána aj velmi milujú he he he
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2008 20:24 Muž PetrS [4] Re: TOMeK
Zdarek...
Ja ho teda proplachl. Ale setkal jsem se tu i z nazorem, ze ne. Kdyz ho proplachnes,tak se zbavis alespon casti bordelu, kterej odplave. Ja bych ho proplachnul. Co ostatni?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2008 20:19 Muž TOMeK [0] – Nove dno - Preplachnut alebo nepreplachnut?
Zdravim Vas :)

Kupil som si nove dno do akva, "riecny piesok" mam toto dno pred osadenim do akva preplachnut v teplej ci studenej vode? Je vlastne potrebne toto dno preplachnut?

Dakujeem :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2008 07:04 Muž Tonys [16]
Já mám bílý pisek a péče o něj je je docela zákeřná: odsaju vrchní zařasenou hnědozelenou část a tu pak properu v savu... písek má pak zase krásně bílou barvičku. Takže já bych byl pro savo a pak to pořádně promejt aby se z toho dostalo savo a kal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2008 14:25 adas Re: Eliška
Čau T ,několikrát ho vyper ve vařicí vodě.Potom tam zas napust horkou vodu a nech 30min.odstát.Tím by si měl všechny parazity zničit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2008 13:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: kus
hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2008 13:26 Muž kus [200] - RostlinyRe: Eliška
Tuhle jsem štěrk,co jsem sehnal u silnice pouze vypral a pak jsem použil horkovzdušnou pistoli.Přes 500 stupňů snad ani politik nepřežije. smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2008 12:51 Usine Re: Eliška
Stačí drobet sava :-)
Nezapomeň písek nejdřív vyzkoušet v octě. Bublá = nebrat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2008 12:22 Žena Eliška [38] Re: Johan
Nejde mi o chemikálie, spíše o různé parazity a bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2008 11:19 RAP Re: johan
To je pravda. Bůhví odkud je ten písek v akvaristikách :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2008 11:10 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: arnošt
Bych to nepřeháněl. Myslím, že propláchnutí teplou vodou je dostatečné. Podle mě je větší riziko nákazy s novýma rybama a rostlinama, než od "nás" z řeky. Spoutu různých chemikáliích atd.? No nevím, možná tak pod Spolanou.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2008 11:06 RAP Re: fester
Já bych nejprve propláchnul a potom teprve "vyvařil". ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2008 11:05 Muž arnošt [37] - RostlinyRe: Eliška
spíš bych doporučoval několikrát proprat - než bude voda čistá a potom převařit - v dnešní době máš v potoku nebo řece spoustu divných věcí a chemikálií...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2008 10:30 fester Re: Eliška
stačí preliať vriacou vodou a potom riadne premyť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2008 10:11 Žena Eliška [38] – Jak ošetřit písek z řeky před založením akva
Na podzim budu zakládat nové akvárko. Chci použít písek, který si naberu v řece (nebo potoce). Tudíž by mě zajímalo, jak, případně čím, ho ošetřit, aby nedošlo k nějakému nepříjemnému překvápku.
Octový test je samozřejmý ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 18:08 Radka Re: Sany
Pokud tam chcete ty "živiny" ,tak neproplachovat.Radím ale, nedávat do akva takto "obohacené"štěrky .Můžou způsobit v akváriu problémy(zahnívání,přemíra živin,řasy ..).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 17:46 Sany – Má se propírat středně silný štěrk s živinami?
Hezký večer všem...
Mám dotaz za svého synovce, který zakládá nové aqua a koupil si do něj na dno středně silný štěrk, ale nějaky se živinami - on ostatní kamínky má provařené a pečlivě i propláchlé, ale neví jestli i tyto se živinami se mají propírat. Poradí nám někdo- prosím??? Díky všem za odpověď...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 4

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 6252x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9671-cisteni-pisku?od=141