Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2012 17:05 R Muž romant [27983] Re: jendaskapuci
Dodržet dobu léčení dle příbalovýho letáku patřičnýho použitýho léčiva je u krupičky důležitý, tak aby se nechtěla vracet. Po přeléčení nikam nespěchat a akvárko nechat tzv. odpočnout, třeba naordinovat několikadenní vodoléčbu. I když je použitý tzv. šetrný léčivo, tak je to stejně zátěžová situace, tak je dobrý postupovat velmi opatrně s případným přidáváním nových rybek.
Edit: Vidím, že nejsem sám s tímto názorem. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.01.2012 17:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: jendaskapuci
na léčivu které máte by měl být návod. S novými rybičkami raději počkejte jestli se to znovu nevrátí, to že bude ryb nějakou dobu v akvárku málo ničemu nevadí, spíš naopak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:04 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: jendaskapuci
Záleží na použitém léčivu, ale vždy je důležité dokončit léčbu podle návodu, jinak hrozí návrat parazitů a možná rezistence na dané léčivo X-) S nákupem nových ryb bych ještě počkal a hlavně poté dodržel karanténu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 16:59 jendaskapuci – krupička-postup léčení
zdravím,třetí den léčíme krupičku,z většiny ryb už zmizely bílé krupičky a tak se chci zeptat zda máme dál ještě léčit a v jaké míře a co a jak dál udělat aby jsme věděli že akvárko je stopro zdraví a čistý a můžeme dokoupit nové rybky (musíme nahradit ty co umřeli) :( děkuji předem za rady ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 14:46 R Muž romant [27983] Re: michaler
Vyměň polovinu vody v akváriu a sleduj reakci rybek. Nejsou k dipozici žádný údaje o nádrži a tím postupem nemužeš nic skazit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 14:43 michaler
cs pomuzete mi moje rybyčky porad sedi na listech nebo na zemi ale plavat muzou ale nejdivněejši je ze to postihlo jenom samicky a tetka skoro kazdej den umre 1 :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 14:05 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: romant
Akvárium jsem mu nezkoumal, jen tu fotku :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2012 13:55 R Muž romant [27983] Re: Bob66
Já jsem ten Acriflavin neuvedl záměrně, protože vzhledem k tomu "stáří" akvária je třeba každý nitrifikační bakterie a přecijenom, i když je to velmi dobrej přípravek na plísňový onemocnění, tak to vodu rozhoupe, tak proto doporučuji jenom tu osvědčenou vodoléčbu. Když použít, tak v samostaný nádrži, jenom pro tu napadenu rybu, nějaký karanténně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 13:36 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: tomaspavco
K té výměně vody bych přidal ještě acriflavin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 13:12 R Muž romant [27983] Re: tomaspavco
Rozpad ploutví to není, bude to nějaká plíseň a řekl bych, že je to z nevhodnýho prostředí. Naordinuj akváriu intenzivní vodoléčbu a mělo by se to zlepšit. Ob den měň 30% objemu akvária. Určitě by to chtělo přidat rostliny a více ten prostor akvária rozčlenit, třeba nějakým větším kořenem, ten objem si o to říká. To akvárko je čerstváček a biologická rovnováha se tam teprve dotváří, takže ta výměna vody je na místě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 13:03 Muž tomaspavco [0] - Amerika – Chorý skalár - čo to može byť?
Fotka k příspěvku Zdravím chcem sa opýtať čo to môže mať môj skalár za chorobu fotky mám v galérii, už to má asi mesiac a nelepší sa to ani nezhoršuje prijíma potravu je čulý ale neviem, bojím sa aby to nechytili ostatné?..čo vy nato?...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 18:00 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: zuzana
Vypadá to spíš na roztrženou ploutev, než nějakou nemoc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 17:58 zuzana Re: Bob66
Fotka k příspěvku ty bílé flíčky nejsou moc vidět...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 17:57 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: zuzana
Nevím, v životě jsem žádnou nefotil :-D Fotka pomůže k přesnější diagnóze X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 17:57 R Muž romant [27983] Re: zuzana
Tak na tohle bude naprosto postačovat ta vodoléčba. X-)
Edit: Je možný přidat Acriflavin, proti zaplísnění, ale ani to podle mě nebude třeba, když se dodrží tem již navrženej postup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 17:56 zuzana Re: Bob66
Fotka k příspěvku ta plouteve
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 17:52 zuzana Re: Bob66
víte jak blbě se fotí ryba co pořád plove tam a zpět, jen proto abych si jí všímala? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 17:25 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: zuzana
A co nějakou slušnou fotku :) Takhle jsou to jen dohady, ale řídil bych se tím co ti poradil romant X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 17:17 zuzana Re: romant
no kdyby to byla bakterka, tak už je asi mrtvý, protože to trvá už asi dva a půl týdne, spíš to tipuji na tu plíseň. Zkusím vaši radu. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.01.2012 17:03 R Muž romant [27983] Re: zuzana
Základ je stabilní prostředí a to se neustálým léčením jenom zhoršuje. Baktopur je dobrej lék na rozpad ploutví, ale zároveň likviduje nitrifikační bakterie, kterých je právě třeba k udržování biologické rovnováhy, takže se odstraňuje následek, ale neřeší se příčina a tou je to nestabilní prostředí. Pokud je ryykby zasažena bakteriálním rozpadem ve větší míře(kusy odpadávajících ploutví), tak je průběh onemocnění vcelku rychlej a do několika dní obvykle postižená ryby umírá, takže pokud s tím bojuje delší dobu, tak ono vylepšení životních podmínek by mohlo zabrat natolik, aby nebylo třeba dál akvárium zatěžovat léčivem. To je můj názor na věc. Jistě se najde i někdo jiný, kdo odpoví.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 16:55 zuzana Re: romant
vyléčí ho to? popravdě, zkoušela jsem ho mít několik dní jen v čisté vodě a pouze se to zhoršilo, tu vodu tedy měním častěji, přibližně spíše 3x týdně 1/3...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 16:51 zuzana Re: katterinecka
dokud jsem si nedonesla tu samici, tak pul roku akvárko fungovalo naprosto normálně a nic mu nikdy nebylo... jako první onemocněla samice, nejdřív rozpad ploutví, pak vypadávání šupin, pak přestala žrát a pošla, přesto že byla v karanténě a léčena doporučenými přípravky... takže ano 100% to je z obchodu... samec to chytl až od ni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 15:58 R Muž romant [27983] Re: zuzana
Takže nic, opravdu nic jinýho než vodu do akvária nelej. Obden měň polovinu akvária(není tam filtrace), žádný měsíční komplet umytí, nic takovýho. Pořiď plovoucí rostliny, to bají bety velmi rády. Když se bude pravidelně měnit ta voda, tak by se to mohlo začít stabilizovat po pád dnech. Po 14 dnech můžeš tu výměnu vody lehce ponížit na 30%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 15:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: zuzana
řekla bych že to nebylo z akvaristiky, ale spíš podmínkama, takový akvárko který se čistí celý jednou za měsíc nemůže být stabilní a mít neustále vhodné parametry vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 15:56 zuzana Re: romant
vlastně jsem si tu nemoc přinesla se samičkou z akvaristiky, samička to nepřežila, předtím byl uplně ve stejných podmínkách jako má ted uplně zdravý a v pohodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 15:53 zuzana Re: romant
jsou tam dvě malé anubias, šterk, nemam ani filtr ani vzduchování, voda měněna 1/3 týdně, jednou měsíčně čistím komplet celé akvárko, vodu upravui aquatanem a občas preventivne kápnu FMC
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 15:18 R Muž romant [27983] Re: zuzana
Co prostředí v akváriu. Jak často je měněna voda? odkaluje se dno, jsou tam živý rostliny, je tam filtrace?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 15:10 zuzana – Pomoc!
Dobrý den, můj beťák má ,,záhadnou nemoc,, a já bych ráda zjistila co to je. Nejdříve mi to diaognostikovali, jako bakteriální rozpad ploutví. Koupil jsem tedy Baktopur a léčila podle návodu. Ten nezabral. Teď mi zase řekli, že to bude plíseň, ať koupím Omnipur, že ten zabírá na vše... Druhý den léčby, a stále nic.
Příznaky: roztržená jakoby vykousnutá uprostřed ploutev, bílé flíčky v oblasti hlavy na tlamičce. zásek kdy stojí na místě a hlavičkou začne stoupat vzhůru, tak, že plave až kolmo, pak se otřepe a plave dál. Žere normálně, plave normálně, nádrž 10litrů, teplota vody 25-26 stupňů, sám jen s jedním šnekem. Děkuji za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 00:20 Muž kortezhugo [983] Re: necar
No ak vsetko pochcipa? -tak najlepsie je Savo X-)
-lacnejsie a istota 100% :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 23:51 Muž j0hny [86]
Nikdy som tomu neveril, ale je to tak. Skusenosti v akvariu kamosa presvedcili :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.01.2012 21:16 Muž necar [2] - AfrikaRe: jendaskapuci
jenže i když rybky pochcípají zárodky krupičky budou ve vodě, v písku a filtraci nadále. Nejlepší je prostě koupit exit a dávkovat jak je v návodu. Mohu sám za sebe doporučit po aplikaci již druhý den bylo vidět jak silně zabírá a myslím že nemá konkurenci. Proto doporučuji mírně osolit vodu a exit a je 99% jistota že se krupice v celém akváriu zbavíte. Balení stojí stovku plus mínus a to zas není tak velice mnoho. Pavel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 19:33 jendaskapuci Re: Yirka
to bylo úmyslné :) akvárko je jen takoví pokus.. :) a jsem začátečníci.. tak se snažíme akvárko nějak postupně vylepšovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 14:35 Muž kortezhugo [983] – Re: jendaskapuci
jendaskapuci napsal: nechápu tvou odpověď... :(

...predpokladam ze je tam uz len par pavich ok -ktore to uz maju pravdepodobne "zratane"
Yirka to myslel tak -ze ta malachitova zelen je dost toxicka...-a v podstate na vsetko zive...
lenze konkreetne v tomto pripade uz moc pokazit neide

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 14:06 jendaskapuci Re: kortezhugo
nechápu tvou odpověď... :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:54 Muž kortezhugo [983] Re: Yirka
Ak si pozres tu nadrz? -tak ani nie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:53 jendaskapuci – Re: kortezhugo
děkuju moooc za rady ale bohužel to budem muset nechat osudu...zvýšili jsme teplotu a uvidíme co a jak bude dál..přinejhorším zítra se vydáme do akvaristiky a něco budem muset pořídit..děkuju moc za rady:)a děkuju že jste měli se mnou se začátečníkem strpení a pochopení ;-) :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.01.2012 13:50 Muž Yirka [9122] Re: kortezhugo
Hm, jenže..... ty škody v nádrži mohou mnohokráte převýšit cenu léku za stovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:43 Muž kortezhugo [983] Re: jendaskapuci
pokial ide o financie? -tak najlacnejsia je ta malachitova zelen
-bude dostupna v kazdej akvaristike a stoji kolo 20Kč

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:31 R Muž romant [27983] Re: jendaskapuci
Podívej se třeba tady rybicky.net/nemoc/ichtyophthirius-multifiliis
jestli se skutečně jedná o tu krupičku a nejde o nějakou plíseň, která se na rybkách v nestabilním prostředí může lehce objevit. Určitě bych se zaměřil na tu biologickou rovnováhu v akváriu, jak jsem již psal. To, že budeš denně měnit třetinu vody v akváriu, tím nic neskazíš. Pokud v akváriu špatně funguje nitrifikace, tak ta výměna vody tu činnost nitrifikačních bakterií supluje a nemusí se použít žádný další podpůrný prostředek jak jsem psal o několik příspěvků dále.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:30 Muž kortezhugo [983] – Re: j0hny
j0hny napsal: Uz vidim tie vypocty... esha 100Kc, nove ryby 60Kc, jasny vitaz
je to jasne...-navyse par pavich ok zozenie aj zadara
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:29 Muž j0hny [86]
Pomoze, ale cakajte vyssiu umrtnost nez pri eshi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:27 jendaskapuci Re: j0hny
jakože ta sůl a zvýšená teplota nám nepomůže?nebo jak jsi to myslel?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:26 jendaskapuci Re: j0hny
noo tak to fakt ne(ty tvé výpočty)... děkuju všem za rady a snad to nějak zvládnem. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:22 Muž j0hny [86]
Uz vidim tie vypocty... esha 100Kc, nove ryby 60Kc, jasny vitaz hmm
Tak si na tie lieky od niekoho pozicajte, aspon na ten exit.
Da sa to liecit aj solou, zvysenou teplotou atd... ale na to bude u vas uz neskoro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:16 Muž larix [1420] Re: jendaskapuci
Ani na ten Exit za 99 KČ? Stačí ho použiť aj samostatne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:16 Muž kortezhugo [983]
Viem -kazdy daako zacina...
ale tu podla mna nema cenu sa do liecenia pustat
cim to liecit? a kolko to stoji? -bolo poradene
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:14 jendaskapuci Re: Yirka
tak na ty léky nemáme...zrovna na tom finančně nejsme nejlépe.. :( jsem nezaměstnaná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:11 Muž larix [1420] Re: jendaskapuci
25 ml cca 300 KČ
Edit: 1ml = 20 l vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 13:10 Muž Yirka [9122] Re: jendaskapuci
larix ti to, již podruhé, píše. Nejosvědčenější kombinací jsou léky eSHa, které jsou nejméně náročné na aplikaci.
eSHa EXIT je přímo určen an krupičku.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198038x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148-co-je-to-za-nemoc?od=7376