Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 00:51 - Re: Zahry
Predražená vec.Funguje ale sú i lacnejšie riešenia na báze živíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2018 23:49 Muž Zahry [21] – Seachem Purigen
Ahoj, dostal jsem od kamaráda tento produkt. Zadal sem název do Googlu a všude samý superlativy, jak je to zázračná věc a nevím co ještě. Pochytá to nejjemnější bordýlek, voda bude křišťálovější než křišťál a tak dál :-) (Vodu čistou mám, jen slepá hladina se u mě zjevuje). No po mých zkušenostech třebas s Ratajovým Starým dnem, tomu moc nevěřím (viz můj první akva pokus a bublání dna). Tam bylo psáno nasypej tolik a tolik, kytky rychlejc porostou, všecko bude fajn (uvěřil jsem, upřímně sem tenkrát podlehl reklamní masáži bohužel..). Ve finále jsem si na dno akva uložil 5-6 kg houna. Byla to pomale tikající bomba, bouchla po 3/4 roce, kdy se začaly dít zběsilé erupce. Rád bych se dalším takovým věcem vyvaroval. Proto bych se chtěl zeptat co s oním Purigenem ? Má cenu to vůbec do filtru dávat? Otevřel jsem ze zvědavosti pytlík s tou věcí, och ten smrad coze ..... Masokostní moučka z Ústecký SETUZY, plus ten smrad linoucí se kolem fabriky, je oproti tomu nic ano . Proto bych se zdejších chtěl zeptat na zkušenosti s Purigenem. Fakt se tahle brutálně páchnoucí věc dá aplikovat do filtru??? Nebo to mám bez bázně a hany vyhodit do koše?? Děkuji za případné odpovědi ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2018 16:43 R Muž romant [27987] Re: Maq
Maq napsal: Oceňuji Tvoji volbu nevyhazovat peníze za akvaristické předražené odstraňovače dusíku. :) Když ještě doplníme slovo přebalené, už to bude téměř dokonalý rozbor. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2018 13:28 jamajcan Re: Maq
Stačí trocha selského rozumu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2018 10:04 Maq Re: jamajcan
Oceňuji Tvoji volbu nevyhazovat peníze za akvaristické předražené odstraňovače dusíku. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 19:15 jamajcan Re: Maq
O kalcitu jako důsledku zvětrávání zeolitů vím. Kupuju běžný zeolit v zahradnických potřebách za pár korun. Nevím, jestli je nějak ultračistý, ale nešumí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:50 Maq Re: jamajcan
jamajcan napsal: klasický zeolit ... rozhodně v octu nešumí, ale naopak mírně snižuje Ph i tvrdost vody.
Asi máš nějaký hodně čistý. Kalcit je běžnou příměsí přírodních zeolitů v množství jednotek procent.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:43 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: O.Tom
K tomu se asi nedostanu, poštovné dorovná pořizovací cenu a asi to nebude v kamenné prodejně. :-D
Ale ty perfektní kuličky jsou pastva pro oči.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:30 Muž O.Tom [439] Re: Tučňák
Mrkni i na tohle
obchod.liapor.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:18 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: jamajcan
Tak hurá do Hornbachu. :-D
Snad to vydrží déle, než měsíc...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:15 jamajcan Re: Tučňák
Kdo ví, co to bylo.
Každopádně ten hrubší liapor vyzkoušej. Rataj prodává něco podobného. Aquaclay filtrační médium. Mám v jednom akváriu Aquaclay ground jako dno a liapor je podobný, jen lehčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:00 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: jamajcan
Asi jsem holt koupil nějaký zeolit s příměsí. :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 17:57 jamajcan Re: Tučňák
No někde se chybka stát musela, protože klasický zeolit který léta používám i jako substrát pro krevety, rozhodně v octu nešumí, ale naopak mírně snižuje Ph i tvrdost vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 17:51 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: jamajcan
Já ne, ale možná prodejce. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 17:48 jamajcan Re: Tučňák
A nespletl sis zeolit s dolomitem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 17:41 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: jamajcan
Nemyslel jsem to tak, že je to vápenec, ale ten můj ho obsahoval dost na to, aby šuměl i ve zředěném octu jak čert.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 17:33 jamajcan Re: Tučňák
Měl jsem frakci 4-8mm. A nenech se mýlit. Zeolit není vápenec a jako filtrační médium je v určitých případech moc dobrý. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 17:26 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: jamajcan
A cos měl za frakci? Pokud vím, prodává se i 8 - 16 mm, což už by mohlo být OK (alespoň myslím). Kdysi jsem tam měl zeolit 2 - 4 mm, než jsem po zjištění, že je to samý vápenec, přestal být líný a konečně ho dal pryč. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2018 17:22 jamajcan Re: Tučňák
Kdysi jsem zkoušel. Příliš malá frakce. Rychle zabordelené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 17:18 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž. – Liapor
Ahoj všichni,
zkoušel někdo dávat do filtrace liapor? Zvažuji, že bych jej dal do externího DIY filtru, který se aktuálně hodně rychle zanáší.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 17:05 Sára73 Re: DeRosa
DeRosa napsal: Přemýšlím že bych nahradil ve filtr SunSun keramické válečky za další Seachem Matrix.V tuto chvíli tam mám (od spodu) válečky-matrix-modrý molitan.Takže bych tam měl matrix-matrix-molitan.Myslíte že může být?Říkám si že ten matrix je dost velkej aby nahradil válečky a zároveň to bude silnější biologická filtrace.

Taky jsem zrušila válečky....mám od spodu molitan, substrat pro, matrix.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 16:39 Muž DeRosa [12] - Cichlidy
Přemýšlím že bych nahradil ve filtr SunSun keramické válečky za další Seachem Matrix.V tuto chvíli tam mám (od spodu) válečky-matrix-modrý molitan.Takže bych tam měl matrix-matrix-molitan.Myslíte že může být?Říkám si že ten matrix je dost velkej aby nahradil válečky a zároveň to bude silnější biologická filtrace.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2018 10:06 Muž Trucker [0]
Nevi nekdo kde se da v praze koupit medium clear water k2? Mivaji ho i na pankraci na burze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 20:45 Muž Kubaa [718] Re: slavko
Ona to hlavně ani nevymyslela Walstad (i když napsala krásnou knížku), hlínu ve dně najdeme i ve starých českých knížkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 20:16 Muž LeRi [315] Re: slavko
Ano na ty ADA ptákoviny je to asi super ale já nedávno tahal ze svého akvária Echinodorus Indian red a neumím si představit tahat ho z tohoto substrátu když se za jeho kořenama táhne půl dna. Ale k tématu , filtrační médium to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 20:14 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: romant
Nemala by tá rozpadavosť byť podobná ako pri ADA substráte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2018 20:13 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: romant
No ale veď to dá rozum, že hlina nie je štrk :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 20:08 R Muž romant [27987] Re: slavko
A to je přesně ten důvod, proč jsem vůči těmto substrátům tak zaujatý, protože jakmile k nim lidi přistoupí stejně jako k písku, štěrku je zle. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 20:06 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: romant
Ono, pokiaľ viem, tak existuje akási Diana W (neviem ako sa to priezvisko píše), ktorá hlinu v akváriu používa a veľmi to chváli, takže to použiť ako substrát určite ide. Len to asi bude vyžadovať celkom iný prístup, ako sme tu väčšina zvyknutí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 19:46 Muž LeRi [315] Re: Waaw
(Jedná se o velmi úrodnou černozem)-co se skrývá ve velmi úrodné černozemi? (která je v továrně sušena do kuliček)-jen sušená je proto aby se v ní ty živiny nezničili a mohli se uvolňovat, protože kdyby to vypálili jako jílové substráty (kramzit , liapor atp)ztratilo by to svou funkci .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 19:34 R Muž romant [27987] Re: Waaw
Ano, část bude mít tendenci se rozpadat. Ono si můžou výrobci, či prodejci obdobných substrátů psát co chtějí, jakmile s tímto substrátem začneš pracovat a chovat se k němu tzv. jako ke štěrku, bude podíl bláta narůstat. Osobně mám vůči těmto substrátům velmi silnou averzi a nestydím se za to. ;-) Určitě jsem nepřišel do kontaktu se všema co jsou na našem trhu dostupný, ale z těch co jsem mohl vyzkoušet jsem byl spokojen s Terramolem u Liaporu jsem narazil i na blátivější verzi a u těchto Japonských hlínových je to dle mých zkušeností už opravdu z pohledu jak jsem výše popsal katastrofa. Když si představím, že bych si k tomuto dovolil to co si dovolím např. k Substratu pro od Eheimu, vyrobil bych si z většiny bláto po prvním čištění filtru. Když to bude jenom ležet na dně, bude to nějaký čas fungovat, ale jak se do toho hrábne, potom se můžou dít věci. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 19:16 Waaw Re: romant
Jestli spravme rozumim, tak po nejake dobe ve vode se granulky rozpusti a vznikne blato? Ja jsem ho v ruce nemel a jen jsem spekuloval na zaklade popsanych vlastnosti. Pokud je tomu tak, tak jde ze strany vyrobce o podvod
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.02.2018 17:44 R Muž romant [27987] Re: Waaw
Tenhle "zázrak" už jsem v rukách měl a moje rady zní, nedělej to. Tedy jestli chceš mít ve filtru časem bláto, potom si to klidně vyzkoušej. Zásobní, nezásobní, ať se píše co chce je to hlína a jak známo prach jsi a v prach se obrátíš. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 16:38 Waaw Re: LeRi
Pokud by byla pravda co o tom pisou, tak nejde o klasicky zasobni substrat. Podle nich se ziviny uvolnuji velmi pomalua naopak pokud je zivin ve vode nadbytek, tak je substrat udajne pohlcuje. Pak by problem s rasama nemusel byt, zejmena pokud by slo o normalne zarostle akvarium.
Souhlasil bych s tim, ze kapacita substratu jako iontomenice zavisi na jeho objemu, takze bude mnohem mensi ve filtru nez kdyz je ho vrstva na dne. Ale naopak by to asi ve filtru probihalo rychleji. Takze by se rmohlo projevit snizeni pH a tvrdosti pomerne rychle, jen by to nevydrzelo tak dlouho.
Kazdopadne je to k zamysleni a k vyzkouseni. Mozna se do toho nekdy pustim, ale me akvarko a venkovni filtr je ve stadiu projektovani
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 12:33 Maq Re: Waaw
Vyzkoušej to!
Přinejhorším ohlásíš ono pravé badatelské "Tudy ne, přátelé!"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2018 10:28 Muž Kubaa [718] Re: Waaw
Ta schopnost snižovat pH a GH je (pokud není reklamně nadsazená) počítána na velké množství substrátu v akváriu (nejspíš v silné aquascaperské vrstvě). Když ho budeš mít ve filtru bude ho málo, voda bude protékat rychle a substrat se vyčerpá velmi rychle (funguje to na principu iontomenice).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 10:13 Muž LeRi [315] Re: Waaw
Je to zásobní substrát tudíž plný živin které by se uvolnili volně do vody ale pokud máte jako koníčka boj s řasama klidně su to do filtru dejte , přeji hodně úspěchů smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 08:01 Waaw Re: LeRi
I kdyz to je substrat urceny na dno tak:
Ma mikroporovitou strukturu, vhodnou pro usidleni bakterii, snizuje pH, snizuje tvrdost vody, uvolnuje huminove kyseliny, jako filtracni medium neni az zas tak drahy, udajne jiz po nekolika hodinach stabilizuje pH na hodnote 6,5, uhlicitanovou tvrdost srazi k nule a celkovou tvrdost vyrazne snizi. Tuhle schopnost si ma podrzet pomerne dlouhou dobu ( uvadeji 2-3 roky). Myslim, ze za zkousku ve filtru by to stalo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 06:14 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: OP
Pretože je to vraj porovité a znižuje pH a tvrdosť vody hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 22:01 Muž Shrimpman [36] Re: Waaw
Je to substrát z černozemě, proč si myslíš že je to jako delane do filtru? Podle me je to uplne na neco jineho...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 22:01 Muž LeRi [315] Re: Waaw
A co by tohle (Substrát Platinum Soil je přírodní akvarijní substrát vyrobený v Japonsku. Jedná se o velmi úrodnou černozem, která je v továrně sušena do kuliček) mělo ve filtru dělat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 20:01 Waaw – Platinum soli
Nezkouseli jste nekdo jako filtracni medium substrat Platinum soil? Podle popisu by to melo mit vlastnosti jako delane k pouziti do biologickeho filtru

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 18:44 R Muž ctibum [6923] Re: OP
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2018 18:41 R Muž ctibum [6923] Re: Maq
Nemají ty válečky spíš "rozprcnout" proud vody tak, aby k dalšímu médiu přišla rovnoměrně po celé ploše? Tak to chápu já a nic moc navíc bych od nich nečekal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 17:08 Maq
No, já mám na biologickou filtraci nějaký názor, taky bych ho tady mohl prezentovat, ale o to mi teď nešlo.
Jestliže někdo (Sera, JBL, Hagen...) prodává dvojí druh keramických (skleněných) věciček, a přitom o jedné tvrdí, že je super na nitrifikační bakterie, a o druhé to netvrdí, nanejvýš že je to na mechanické čištění, tak je v tom asi rozdíl. Asi nemá cenu spekulovat, že se tam usadí nitrifikační bakterie, protože na to jsou evidentně jiné výrobky.
Stejně jako vy, já žádný efekt nevidím a nikdy jsem neviděl. Obchodníci jsou schopní nás uvrtat do ledajakého nesmyslu (např. soutěže o největší osídlovací plochu), ale že by prodávali keramické válečky, které nedělají vůbec nic, to se mi přece jen nezdá.
Ale oni většinou jen napíší něco jako "na mechanickou předfiltraci" a víc nic.
=
(Z jiného soudku: Nedivil bych se, kdyby zrovna ta plastová drátěnka fungovala jako velmi dobrý substrát pro nitrifikační bakterie.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 16:44 Muž O.Tom [439]
Mě přijdou keramické válečky OK, hlavně ty jemné od EHEIMu.
Musí na ně být dostatek prostoru a když je ještě osídlí Kružníci čínští, tak proč ne :)
Velké hrubé válečky co má Tetra, JBL atd moc nemusím, tlusté stěny toho válečku jsou pro mě plýtvání filtrační kapacitou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 16:24 Muž Shrimpman [36]
Je někde nějaká tabulka na plochy osídlení bakteriemi v řekněme jednom litru média?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 16:09 Muž Kubaa [718] Re: OP
to jsou prave myslim dve odlisne kategorie - ty ciste mechanicke plochu moc nezvyšují - k tomu jsou válečky pro biologickou filtraci (siporax apod.), na prvni pohled to vypada stejne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 15:50 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – Drátenky
Máte niekto skúsenosť s plastovými droutenkami ako mechanickou filtráciou? Príde mi to ako lacná ale dobrá alternatíva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 15:19 Muž Shrimpman [36]
Keramické válečky mají zvýšit plochu pro osídlení bakteriemi. Jedná se o levné bezúdržbové médium pro obří filtry. Do malých filtrů jsou víceméně k ničemu, možná jako vstupní médium v externím filtru.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61273x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=841