Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dezinfekce rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Dezinfekce rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 09:17 Muž Horác [3942] Re: laki3
Za pár minut? Chemicky jde o chlornan a hydroxid sodný ... buď v klidu a klidně to tam dej i s kořenama ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 23:11 laki3 Re: PaYoch
dobra a jeste teda posledni dotaz, mam anubisy na korenech, musim je sundat dolu ? koreny by savo urcite nasaly ze??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2016 22:15 Muž PaYoch [134] Re: laki3
Savo anubiasy zbaví úplně všeho. Jiné rostliny s měkkými listy takhle pošleš rovnou do kompostu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 20:59 laki3 Re: vaaclav
a to je u anubaku nahrazka hypermanganu? nebo proti rasam? mam v akva anubisy varteri a pak anubisy ( ted si nevzpomenu ty vyssi) pote zakrutichu tu macet nebudu. jde mi o ty anibisy

dikys za rady X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 19:46 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laki3
1 díl sava na 20 dílů vody po dobu 4 minut, potom osprchovat a 30 minut máčet v čisté vodě. To je ale možné jen u anubiasů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 19:46 laki3 Re: romant
a mizu to povazovat jako prevenci proti rasam? dekuji za pripomenuti ;) je pravda ze ho koupim v lekarane? nebo kec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 19:44 R Muž romant [27987] Re: laki3
Hypermangan, vyrob si růžovej, může být sytější, roztok a tam máčej po dobu hodiny, potom do čistý vody, opláchnout a do akva.
Edit: Řas tě to nezbaví, to by jsi musel, tuholistý rostlin, jako třeba ty anubiasy máčet v roztoku savo-voda 1:20 cca 2 minuty a posléze opět čistá voda, opláchnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 19:41 laki3 – prevence
ahoj, budu ted vzhledem k dokonceni rekonstrukce premistovat a predelavat akva, do ceho mam namocit rostlinky pred zasazenim? nemohu si ted vzpomenout na ten roztok smich a zbavi to rostlinky ras nebo ne?? ;) diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:55 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: vaaclav
Ta larva není jepice ta má jinou stavbu těla X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:49 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: volhpe1
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:44 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: vaaclav
Je to přesně toto jak popisují tady macenauer.eu/… tropické larvy vážek a obrázek souhlasí rozzureny jediná obrana vylovit pro mě v tuto chvíly :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:39 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: volhpe1
Mě stačí moje brýle. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:37 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: vaaclav
ty vajíčka mají cca pár mm to chce asi lupu co? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:36 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: volhpe1
Není to jen o hypermanganu ale rostliny si chce následně pod tekoucí vodou i prohlédnout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:34 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: vaaclav
A jak vypadá larva? Já mám zelenou podlouhlou na konci ocasu má rozdvojení p.s. už jsem jich vychytal cca 10 a pokračuju snad jednou se jich zbavím a dám na radu ostatních s tou dezinfekcí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:32 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ludvik
Kdysi když jsem hypermangan ještě nepoužíval mě také létalo občas Šidélko páskované Coenagrion puella rybicky.net/nadrz/15324/o13480.jpg od té doby co jsem začal desinfikovat rostliny tak se mě to nestalo a to je už poměrně dlouhá doba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:28 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: ludvik
To by mě zajímalo jestli ten hyperman zabere?? na ty vajíčka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:28 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: ludvik
10 měsíců chytání to bude zábava tone za blbost se platí smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:23 Muž ludvik [1082] Re: vaaclav
Ne, že bych byl nějaký odborník ... ale šidélka se líhnou na jaře a od července se prakticky nevyskytují. Vážky se líhnou po dvou až čtyřech týdnech - a od výstavy je to víc jak dva měsíce.

Ale jepice by to koukám zvládnout mohly. Některé se líhnou až za deset měsíců. Člověk se furt učí ...

Vaáclave, myslíš, že desinfekce hypermanganem zabere i na vajíčka hmyzu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:18 R Muž romant [27987] Re: vaaclav
Jenom bych doplnil, že to co jsi napsal platí obecně o nákupu rostlin, aby si někdo nemyslel, že jenom z výstav je to nutné a obdobně by se dalo apelovat na karanténování nově zakoupenejch ryb. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.11.2014 18:14 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: volhpe1
Bohužel je to tvoje chyba nikoliv prodejce. Rostliny jsi měl desinfikovat před tím než jsi je dal do akvária. Nebudou to ale vážky ale spíše šidélka nebo jepice. rybicky.net/soubory/152.pdf :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 18:01 Muž volhpe1 [41] - Tetry – larvy vážky
Dobrý den,

zakoupil jsme si rostliny v Rychnově na poslední výstavě. Prosím o pomoc kdo tam prodával ty rostliny? To byl doslova ale parchant!!! Nechal jsem tam přes 800 kč za napadené rostliny larvou vážky nechápu jak si to může někdo dovolit prodávat no nejhorší na tom je že se to projevilo až teď rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2014 12:43 JoKa Re: Pepator
Tak zrovna kvůli řase bych to neřešil, ta se ti stejnĕ vrátí... ;-) X-)

Edit: ale abych odpověděl na tvůj dotaz, tak jakákoli vyšší koncentrace, která by byla dost silná na zlikvidování řasy, ti spálí i ty rosliny... Už se mi hypermanganem povedlo spálit i jednu Vallisnerii gigantea, která má dost tuhé listy... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2014 12:13 Muž Pepator [9] – Hypermangan
A zlikviduje hypermangan ve vyšší koncentraci na rostlinách i řasy např. ruduchu či jelení paroh?
Savo jsem zkoušel 1:20 na anubiasu s kořenem a to fungovalo dobře, řasa zmizela všechna. Ale když sem tam ponořil Egerii, tak ta zbělela a byla v pánu :)
Proto bych raději ten hypermangan, plánuji komplet očistu akvárka včetně výměny dna, ale rostliny bych rád zachoval ovšem bez řas.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2014 16:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JoKa
Ne, chtel jsem Ti sdelit, ze s velkou pravdepodobnosti jsi vydezinfikoval houbeles :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2014 10:25 JoKa Re: Designer
Tak jsem tvou odpoved asi nepochopil... Chapu to tak, ze na desinfekci akva je to malo, ale pro muj ucel, a to desinfekce rostlin, pred vlozenim do vytiracky, abych omezil plisne, to staci. Chapu to spravne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2014 09:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JoKa
Ruzove a 10 minut? Muj nazor je, ze je to malo. Kdyz das primo do akvaria hypermangan v mnozstvi, ze je voda jen ruzova, rozhodne nemuzes rict, ze probehla dezinfekce. Nakonec obcas to nekdo udela, jako test organickeho znecisteni akvaria, a neda se rict, ze by si tim akvarium nejak dezinfikoval.

Ohledne "do 5l kyble tri ty krystalky", tim nic moc nerikas, pac ja treba kupuji hypermangan jako velice jemny prasek, protoze ten se hodne rychle rozpousti. Ale ze je to pro dezinfekci malo, k tomu to co pises staci ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2014 08:28 JoKa Re: JoKa
Ja vcera dal do 5l kyble tri ty krystalky a bylo to ruzove. Jenom jsem je tam nechal pouze deset minut, tak nevim, jestli to stacilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 21:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JoKa
Zkusil jsem udelat poradne silny roztok hypermanganu, ze 15cm pod hladinou uz ani nevidis co tam je (v kbeliku pri svetle v koupelne), a od te doby to tak delam. Rostliny v tomhle hodinu vydrzi, dokonce vydrzely bez problemu i dve, kdyz jsem na ne zapomel. Bile koreny zhnednou (treba Echinodorum), ale nic se nedeje. Jak dobre to za tu hodinu dezinfikuje tezko posoudim, takze proste verim, ze je to O.K. a nemusim se bat dele nez hodinu, ze ten kybl bude nekde zavazet, az ho nekdo rozkopne vychazejic z koupelny, kde ve vane tak desne zavazel... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2014 20:36 R Muž romant [27987] Re: JoKa
Ono, kdyby jsi rozkliknul ten Václavův odkaz, máš to tam všechno popsaný a prakticky připodobněný. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2014 20:30 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: JoKa
Možná oboje. Poměr 1:20. Jemné rostliny nechat od 20 do 40 sec. (podle druhu). Tuholisté klidně 3 minuty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2014 20:23 JoKa Re: romant
Já jsem si to chtěl hlavně vyzkoušet, až to budu v reálu potřebovat... Je to věc, kterou jsem do té doby neznal a nedělal a chci riziko plísně u vajíček snížit na minimum... Jinými slovy, co bych pro nenarozené skaláry neudělal. :-)
Poučil jsem se a co z toho plyne? Zítra běží mladá do lékárny pro hypermangan... :-)
PS: poradí mi někdo koncentraci a dobu "louhování", ať to zase nespálím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2014 19:25 JoKa Re: romant
Vsak jsem psal, ze nejsem rostlinar... :-) Jedna z rad, ktere jsem dostal, kdyz mi plesniveli vajicka skalar, bylo vydesinfikovat vytiracku a rostliny... Tak jsem je chtel dat do "cisteho"... Asi jsem to s tou cistotou prehnal... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2014 19:18 R Muž romant [27987] Re: JoKa
Tak zrovna od tebe bych čekal něco jinýho, zklamal jsi mě. :-D Savo jemnolistý rostliny spálí, budou se sice tvářit jako že na pohodu, ale blátíčko z nich v akvu bude. ;-) Někdy nedělat nic, je lepší než se snažit o dokonalou čistotu. Ve finále to stejně bude o podmínkách, který se budou realizovat v tom akváriu, kam desinfikovaný rostliny půjdou. X-) Tedy ten hypermangan je daleko lepší, šetrnější i ve vyšších(fialovějších) koncentracích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.10.2014 19:06 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JoKa
Pokud chceš desinfikovat rostliny tak spíše v hypermanganu, savo je moc drastický způsob a používá se spíše na od řasení tuholistých rostlin jako je třeba anubias. Myslím že poměr je 1:20 po velmi krátkou dobu. Ten recept tu určitě najdeš.
rybicky.net/soubory/152.pdf :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2014 18:09 JoKa – Savo jako desinfekce
Zdravím, desinfikoval jsem, nebo spíš jsem se o to pokusil, rostliny v savu. 5l vody z akva a do toho jsem dal jedno víčko sava. Přišlo mi to jako dobrá koncentrace. Vymáchal jsem je a nechal v tom 10 minut. Za těch 10 minut bylo po rostlinách, úplně bílý... Egerii neřeším, nejprve jsem tuto metodu vyzkoušel na egeriích, ze kterých bych mohl motat lijány pro tarzana, kolik jí mám, ale co bylo špatně? Koncentrace, nebo doba, po kterou se koupaly?
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 12:11 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: cergina
Horke vody na rostliny bych se bal, to je jak sparit salat. Spis bych se poohledl po necem jako Savo s vodou 1:20 a podobne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 12:11 Muž Yirka [9126] Re: cergina
K dezinfekci rostlin je tu celé vlákno (solná koupel v horké vodě rozhodně ne!), doporučuji hypermangan.
rybicky.net/forum/8894…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 12:08 cergina Re: LiborSprysl
Práve preto, že som nenašiel návod ako vydezinfikovať rastliny, preto píšem. Ano soľná kúpel v horúcej vode. Neublíži to však rastlinke a ublíži to tým baktériám. O to ide.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 19:38 Muž LiborSprysl [9015] Re: cergina
Přenos možný je, ale rostliny lze ošetřit, na to tu na webu návody jsou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 19:33 cergina – Je možný prenos rybích ochorení rastlinami?
Mám takú delikátnu otázku. V nádrži, v ktorej viem, že bola vodnatielka (prinesená z obchodu) (alebo aj stále je, plánujem zrušiť) toto akvárium a zakladám nové a pýtam sa či je možné použiť z neho štrk a rastliny. Náhodou či nie je možné tie krásne rastlinky nejako zachrániť a dať do nového akva. Ostatné by sa malo dať vyvariť. Ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 10:49 - Re: romant
Ja používam na dezinfekciu hypermangán.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.08.2012 09:13 R Muž romant [27987] Re: Silent
Prostě žádná známá metoda není 100% účinná, ale snaha se cení a při boji s ploštěnkama je to snaha víc než potřebná. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.08.2012 08:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: malyLibor
Já jsem prováděl s rostlinami karanténu stejně jako s novými rybami. Dát je do samostatné nádrže bez dna volně na hladinu, svítit a čekat, zda se neobjeví nějaký šnek. Šneky hubit oblíbeným způsobem dokud se nepřestanou objevovat... Trvá to dlouho, ale jistota je jistota.
Při jednom se takto můžeš zbavit i ploštěnek podle Hamildolova návodu.

(Ale nakonec i já si zavlekl šneky s rybami, co jsem měl od švagra v dočasné péči.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 08:52 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Silent
Tak s tím masem mne to nenapadlo, já je dávám jen do elementky... a přitom je to tak logické. Od příště budu dávat taky kousek masa :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.08.2012 08:10 R Muž Silent [5949] Re: malyLibor
Nevím o žádném prostředku který by nějak účinně zlikvidoval ploštěnky na nových rostlinkách. Pokud jsem si přinesl od někoho rostlinky a hrozilo že jsou tam ploštěnky tak jsem je dal na 24 hodin do malé nádrže a k nim kousek masa. Pokud tam ploštěnky byly tak se stáhli k baště a rostlinky pak zůstali čisté. Tento postup se mi více méně osvědčil. Co se vajíček šneků týče tak ty jsem odstraňoval pouze mechanicky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 08:05 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: vaclav
Myslím, že toto vlákno není o tom, jak se zbavit nechtěných šneků, nýbrž o desinfekci rostlin. Zajímalo mne, jestli má někdo zkušenost s nějakým prostředkem, který by zabránil zatáhnout si do čistého akvárka ploštěnky a nechtěné šneky, nebo přesněji vajíčka těchto nechtěných tvorů. V příspěvku, na který reagujete, jsem pouze vysvětloval, co pro mne znamená nechtěný šnek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 22:08 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: vaclav
Tak tak. ano Tohle je asi nejlepší způsob jak se zbavit nechtěných šneků. Využít jejich slabost a nalákat je na žrádlo. Potom se dají všechny druhy udržet v snesitelných mezích. ;-)

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   26.08.2012 19:02 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: malyLibor
Co vám brání tu tabletu párkrát vyndat i z nechtěnými šneky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 13:49 R Muž Silent [5949] Re: malyLibor
Však jsem napsal že bývají, ne že jsou v každém případě ;-) .

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5660x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8894-desinfekce-rostlin?od=32