Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak zvýšit / snížit pH vody?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jak zvýšit / snížit pH vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 22:00 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ezechiel
S jedlou sodou bych byl opatrný... Lepší by byl NaOH.
Já bych byl opatrnější s tím louhem! Na Rybičkách vzpomínat NaOH...? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 21:04 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: wladys
S jedlou sodou bych byl opatrný - většinou podstatně zvýší KH, ale pH příliš ne. Opakuji většinou - ovšem záleží na pufrační kapacitě vody. Lepší by byl NaOH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 14:22 Muž ghostik [81] Re: Yirka
Podezrele nizka ?
Ja si vozil vodu z lesa a ta mnela PH 4 a KH 0 :o)))
Ale pokud je z vodovodu tak je to opravdu divne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 14:09 Muž Yirka [9126] Re: brabenec
Ta hodnota je tak podezřele nízká že se zeptám čím jsi ji změřil? Byla tak nízká i někdy dříve?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 13:47 Muž ghostik [81] Re: brabenec
zde je od Markety celkem dobry clanek
www.sweb.cz/…
nebo zde jeste jeden clanek od Markety
www.sweb.cz/…
citace:
přidání jedlé sody (NaHCO3) – jedna čajová lžička (6 g) na 50 l zvýší alkalitu asi o 4 dKH; přitom tvrdost zůstane beze změny, pH může stoupnout (max. na 8,2)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 12:27 Muž wladys [291] - CichlidyRe: brabenec
Záleží na kolik chceš jít.Já zvedám v Malawi na nějakých 7,8+- v Tanganyice ještě trošku víc..8+ Vše záleží na tom co tam máš za ryby a jestli tam jsou rostliny a jaké.... ;-) Takže pomalu nahoru a měřit.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 12:17 brabenec Re: wladys
Kolik tam tý jedlí sody mam dát,když mam 100 litrový akvárko. Máš s tím vlastní zkušenosti???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 12:12 Muž wladys [291] - CichlidyRe: brabenec
Jedlá soda,ale zvedat pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 12:11 brabenec – Čím můu zvednout PH vody
Ahoj mam malé PH vody asi ne 5 a newím čím to zvednout napadl mě vápenec tone ,ale to není moc dobré řešení.Poradíte mi někdo děkuju :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 21:44 Muž Martafix [12] - RostlinyRe: marta
co2 dej nekam tak aby mohla kolem toho cirkulovat voda (snad se to dostane i do jinych koutu akvaria spolu s proudem vody)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 18:22 marta Re: kiwik22
Mam CO2 energi mixer.mam ho ponorit uplne nadno? Som ci čitala že jelšove šišky znužuju pH jak sa to paplikuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 16:35 Muž kiwik22 [9] Re: marta
pokial mas KH8 tak by to nemal byt problem ,pravde podobne mas zly difuzer...musi ti robit mini bublinky a musis ho dat uplne ku dnu.mne to PH znizilo z 8 na PH6.9...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 14:20 marta Re: ezechiel
ked davam CO2 tak peha sa mi znizi iba o 2 desatiny z 7.4 na cca 7,2 a mozem pridavat jak chcem stale iba 7.2 kH mam 9.niekdy kH 8

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2008 08:35 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: kiwik22
tady ale řešíme snížení pH :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2008 08:27 Muž kiwik22 [9] Re: marta
staci pridat vzduchovanie a mas to PH pojde hore....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 18:14 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: marta
pokud je dno opravdu silně vápencové, nepomůže žádná chemie. jakékoli kyseliny budou reagovat za vzniku solí, které znečistí vodu. takže potom zbývá jen vyměnit dno - např. křemitý písek/štěrk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 17:57 marta Re: ezechiel
acidom by vidržal vo vode s možna vapencovim dnom?aj tyzden?dočitala so sa ze kyselina HCL je na to dobra..ked pridam CO2 do vody viacej Ph aj tak neznizim??nechcem to pridavat bojim sa o rybky nadrz 180L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 17:28 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: marta
doporučuju testy AQUAR, ale vždy je to spíš orientační. snížit by se pH dalo např. acidonem, mohlo by to pomoct, ale pravděpodobně ne dlouhodobě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 17:18 marta Re: ezechiel
nejakou chemiou by sa to Ph dlho dobo nedalo znižit?aspoň na týžden??jake testi pouzivate na meranie Ph ja mam BEN-TEST a je dost oničom sice je lacny ale farby su rovnake
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 15:50 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: marta
vápenec se dá odstranit - výměnou dna. ale ještě bych počkal, jak se to vyvine - třeba se to usadí
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 13:43 marta Re: ezechiel
a ten vapenec sa neodstrani ani pocase?ani nicim ini sa neda odstranit nechce sa mi menit cele dno..a ked uz v akvaristike som kupil zli strk tak kde ho mam uz kupit??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 12:45 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: marta
Jestli kamínky šumí, tak je to jasné - vyměnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 11:57 marta Re: Sid
kamenky z dna chvilu sumeli ale po par hodinach prestali je to original akvarijni prirodni strk-piesok aspon tak tvrdili.Alkalita??to sa cim mera
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 23:35 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: marta
Jakou alkalitu má voda ve vašem akva?
A nemáte v akva vápenec? Testovala jste substrát dna, příp. kameny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 22:42 marta Re: Sid
sycenim CO2 pouzitim acidonu a Ph stale nad 7.4 gH 7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 22:30 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: marta
Kdy pozorujete zvýšení pH? Každý večer? Nebo jde o dlouhodobý a setrvalý jev?
Krátkodobé kolísání pH může být způsobeno kolísáním obsahu CO2 v důsledku např. asimilace rostlin.
Dlouhodobé např. rozpouštěním vápence.
Musíte být konkrétnější, aby se vám dalo lépe odpovědět. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 21:22 marta – co v aq moze zvišovat PH
caute č love o moze mat za pricinu zvišovanie Ph??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2006 13:57 Vodník Re: Wampi
Koukám že tam máš vzadu pozadí z kamenů, zbyl ti nějakej ? Můžeš zkusit nalejt vodu z vodovodu do 3 hrnků. 1. nechat, do 2. přidat písek a do třetího kámen který máš na pozadí. Po pár dnech změřit ph u všech tří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2006 13:32 pirát Re: Wampi
začala jsi zvýšeným CO2 tlačit ph do normálu,zjisti si podle tilmanovi tabulky jaký máš nyní obsah CO2 ve vodě,pokud chceš zvedat osvětlení velice opatrně,echinodory a valisnerie,jelikož mají dostatečně velký kořenový systém,nemusí stíhat tvému tempu,poněvadž jejich metabolismus probíhá přes kořenový systém,ten nemusí stačit při zvýšené asimilaci(CO2+intenzita osvětlení) zásobovat listovou část a ta se potom různým způsobem deformuje a pokud tento stav přetrvává delší dobu,může nastat i zastavení růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2006 10:19 Sid Re: Wampi
Wampi ®,
rád bych sdílel váš optimismus, ale nemohu. Domnívám se, že váš problém je vyřešen jen částečně... ;-)
Zatím nevíme, proč dochází ke zvyšování pH v akvišku s kominíčky. Vysvětluji si to tím, že je v něm něco, co vodu pufruje. A co je to něco, to netuším. :) Pro kominíčky žádný problém - naopak - pro chov i odchov se doporučuje tvrdší voda a pH nad 7.
Vy nemáte na něco podezření? I když už to tu proběhlo - písek a ten kámen jsou O.K.?
K velkému akva - podařilo se snížit pH a zintenzívnit asimilaci rostlin. Fajn. Ovšem tím, co bude tvrdším oříškem, jsou řasy.
Jednoznačně podporuji váš úmysl přidat další světlo - i na internodiích rostlin je vidět jeho nedostatek. (Další světelná rampa se 2 zářivkami - co vy na to?).
Doporučuji také velmi opatrně krmit, pozor hlavně na mražené nítěnky a patentky! Na rozdíl od kvalitních umělých krmiv se rozkládají velmi rychle.
Pravidelná údržba je nezbytná, při odkalování ale neprobírejte dno - nečistoty odstraňujte jen s povrchu. (V nové nádrži potřebujete, aby se detrit dostával ke kořenům. Na povrchu je spíš k dispozici řasám).
Filtr nečistěte, dokud je funkční - nestanovujte si žádné časové termíny pro jeho čištění.
Vzduchování při běžném provozu nepoužívejte.
A v neposlední řadě - zvažte mé doporučení ohledně výroby CO2. Váš systém bude nejspíš fungovat rychle a krátce, což není žádoucí. Ideální je dodávat CO2 do akva kontinuálně, nejlépe přes den a z tlakové láhve. Než se k tomuto systému dopracujete, :) zkuste se k němu alespoň trochu přiblížit = větší nádoba, více vody a cukru, málo kvasnic.
Pokud jste se rozhodla podporovat růst rostlin dodatečným sycením CO2, dbejte, aby nebylo příliš intenzívní a aby bylo skutečně nepřetržité.
V podobných diskusích se zpravidla nesetkáte s upozorněním, jež následuje, ale tam, kde řasy čekají na svou šanci, je toto varování zcela zásadní! (a řada akvaristů v tomto směru chybuje, když hnojí CO2 "občas"):
pokud se dodávka CO2 do akva zastaví (ve dne, "pod světlem"), a rostliny jej vyčerpají, zastavují asimilaci. (Bez uhlíku to nejde.) A než přepnou vyhýbku na příjem uhlíku z hydrogenuhličitanů, trvá to i několik týdnů!!! A řasy? Těm zhruba hodinu! Co následuje, je jasné - expanze řas...
Ještě připomínka - často méně znamená více. Nestimulujte rostliny k maximálnímu růstu. Příliš intenzívní asimilace zvyšuje produkcí O2 oxidační potenciál a takové prostředí vyhovuje více řasám, než rostlinám.
Pěkný den!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2006 19:56 Žena Wampi [54] Re: Wampi
Problém vyřešen, CO2 tam jede víc než předtím sice ne z 10 l kanystru , ale z 2 l petky 20 gr. droždí, 25 dkg. cukru, podařilo se mi , že jdou krásné jemné bubliny. Rostlinky řetízkují o sto šest, ph dnes měřené po příchodu z práce už je na normálu jako z kohoutku , čili asi 7 ani ne. Pouštím to tam od včera a šlo to i přes noc. Díky moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2006 17:15 Žena Wampi [54] Re: Sid
Strašně moc díky, dokonce jsem to i pochopila. Akorát nechápu proč k tomu došlo i v nádrži s potěrem black moll, kde rostliny nejsou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2006 17:06 Sid Re: Wampi
Wampi, po založení akva došlo vlivem asimilace rostlin k vyčerpání volného CO2 a tím ke zvýšení původní hodnoty pH. Pravidelnou výměnou části vody se pH snižuje jen nepatrně a díky asimilaci se situace opakuje. pH zústává vyšší i přesto, že CO2 začnete do akva dodávat, protože jeho množství je nízké, takže pH výrazně neovlivní. Navíc jej na noc škrtíte nebo zastavujete. Nevím, jak vyrábíte CO2 do vašeho velkého akva, ale domnívám se, že můžete udělat "burčák" do 10 l kanystru z UH, do nějž mimo vody dáte 2 kg cukru a 10 g čerstvých kvasnic. CO2 nechte v klidu bublat i přes noc, pH změřte po ránu a znovu večer.
Co se vašich rostlin týče, více napoví fotky, až to bude možné. Zatím to vypadá na klasiku - potíže s řasami, pravděpodobně ruduchami, (jak už bylo konstatováno). Ale to už je jiná kapitola.
Jestli začnete hnojit tím CO2 více, dejte vědět výsledky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2006 17:02 MRP Re: Vai
diky za upozorneni. To byla ode me chyba. Pri reakci nedojde k uvolneni OH ale naopak H. Tedy nedojde ke skokove zmene nahoru ale dolu :) Diky za uporoneni, nic mene efekt na ryby by byl pravdepdoobne stejny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2006 14:38 Žena Wampi [54] Re: Vai
Díky, ale abys mi rozuměl , já neočekávám od těchto testů žádné zázraky, ale jde mi spíš o to , proč mi ph v akva tak narostlo. Zkrátka nevím čím to je , píšeš , že takováto voda , většině ryb a rostlin vyhovuje. Tak asi jo, ale ne u mě. Ryby jsou sice totálně v pohodě, ale jak jsem psala tak rostliny ne. Přesněji řečeno některé listy se rozpadají a uhnívají, okraje listů jsou napadené čímsi černým.Hlavně u rychle rostoucích a drobnolistých to vypadá , jako když jsou chlupatý. Podle mě je to dost dusí. Listy u třeba vallisnerií jsou jako by porušený a např. vallisnerie spiralis neroste vůbec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2006 14:22 Vai Re: Wampi
Pokud je tohle uváděný test: www.vltava2000.cz/… byl bych naprosto v klidu, neboť tento "zázrak" dokáže měřit pH pouze v rozmezí 4,7 - 7,4.
Alespoň víme, že voda je tvrdá a hodnota pH díky rostlinám nekolísá. Můžeš sice zkusit koupit test od jiného výrobce, ale s největší pravděpodobností zjistíš, že naměřená hodnota pH bude někde v rozmezí 7-8, což je mírně zásaditá voda, vyhovující běžným druhům ryb i rostlin. Přesněji prodávané testy (tzv. "kapací", kolorimetrické, titrační) zjistit pH nedokážou, naměřeného hodnoty jsou jen orientační, liší se jak mezi výrobky různých firem a jak jsem kdysi zjistil, tak i testy od stejné firmy s různým datumem výroby měří dosti rozdílně.
Jaké skutečné parametry má vaše vodovodní voda zjistíš nejpřesněji a nejlevněji dotazem ve vodárně, někde to jde najít i na webu, jinde je nutné tam zavolat. Mimo pH se můžeš zeptat na celkovou tvrdost (měří se v mmol/l), obsah dusičnanů NO3- (mg/l), uhličitanové tvrdosti pak odpovídá hodnota KNK (mmol/l).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2006 12:32 Žena Wampi [54] Re: Sid
Ahoj Side, Díky za zájem mi pomoci. Ph ráno stejně modré jak večer. UT jsem měřila teď a vyšlo blbých 12 jak z akva tak z kohoutku. CT po zkoumání a snad aspoň přibližném měření asi , říkám asi okolo 22.

Edit: ještě dlužím nějaké odpovědi: ph test je na něm pouze uvedeno BEN- TEST, nic víc, to samé je i na testu CT-UT, jiný jsem na burze v Kolíně dnes ráno nesehnala. Ještě k té karanténě asi 3 týdny už jsou v ní také živé rostliny, dodala bych foto , ale mám něco se soňákem, jednou mi upadl a už se zmetek nechce spojit s PC , tak až po opravě. Hnojivo jsem občas používala Plant tabs od Dajana PET tablety (nitrat free, phosphate free) 1 tableta na 25 l každých 14 dní. Od té doby co dávám CO2 tak už to nedávám.CO2 na noc někdy vyndám někdy ho zaškrtím na maximum a nechám tam.jde to po jedné bublině, ryby v pohodě. Možná toho ale přes den dávám málo , mám to přes cigaret. filtr a taky se mi zdá, že to více méně vyjede vše nahoru, pokoušela jsem se to stáhnout zpět tím , že jsem na to nasměrovala vývod z filtru , aby to srážel zpět pod hladinu, ale jestli to má efekt toť otázka. Svítím od půl do půl jedenácté. Je třeba prostě ten kryt, ale to teď fakt není možné. No snad je to tak nějak vše ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2006 23:35 Sid Re: Wampi
Wampi,
zatím jste nezodpověděla, jaký test pH používáte. Předpokládám, že od Aquaru...
Jestli je reálné, že hodnoty pH stoupají přes 8, jisté znepokojení je na místě.
Procesy, které popisuje Vai, samozřejmě v rostlinném akváriu probíhají. Je otázkou, do jaké míry je to váš případ... Vaše 480 l akvárium se mi moc líbí! ;-) a přestože není až tak moc zarostlé ani osvětlené, mohl by to být popisovaný případ. Ovšem skutečnost, že stejný problém máte i ve vaší 38 l karanténě, v níž máte jen umělé rostliny, tuto hypotézu silně zpochybňuje. ;-)
Přesto pro jistotu - můžete mi sdělit, jaké pH máte v akva ráno a jaké večer?
CO2 vypínáte cca hodinu před vypnutím osvětlení, zároveň s osvětlením nebo nevypínáte vůbec?
Ještě poznámku k řasám - zvažte používání hnojiv.
A nakonec to nejpodstatnější - nezapomeňte na mne s tou hodnotou alkality. Tady podle mne může být zdroj vašich problémů, ale i jejich řešení! Díky! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2006 21:56 Vai Re: Wampi
Takže pokud se konečně dívám na to správné akvárium - rybicky.net/nadrz.php… - a je pořád takhle docela slušně osázené rostlinami, vidím příčinu nárustu hodnoty pH v následujícím:
- sycení CO2 je neúčinné či slabé, resp. dodávaný CO2 (nevím jak) se ve vodě dostatečně nerozpustí.
- nárůst pH mají na svědomí rostliny a to vlivem jejich asimilační činnosti, kdy během dne přijímají ve vodě rozpuštěný oxid uhličitý CO2 = hodnota pH se zvyšuje.
Zkus změřit pH ráno, bude určitě nižší (kolem neutrálu), během dne by pak bude pH postupně narůstat a večer je pak nejvyšší. Pokud nepřesáhne výrazně hodnotu 8, vůbec bych se tím neznepokojoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2006 19:47 blek to MRP
Omlouvám se za mystifikaci , sůl opravdu PH nezvýší (zmotal jsem to s vodivostí)
Chápu že tě jako laboratorního chemika irituje můj způsob vyjadřování, ale občas považuji za nutné použít poněkud expresivní příměr, protože tahle diskuse má ještě jeden rozměr který bys měl taky vzít v potaz. A to ten, že lidé kteří se zde ptají, jsou laici a nedisponují tvou hlubokou znalostí chemie ani analytickou laboratoří.
Že jsou látky prodávané jako akvaregulátory naprostá zbytečnost a naopak je jejich používání zdrojem zbytečných problémů, stejně tak jako neuvážené používání hnojiv nebo léčiv mi ale nevymluvíš.
Zrovna tak mi nejde na rozum, že tím že cokoliv do akvária přiliješ, vlastně něco odstraníš..
(„disodium fosfat a Na EDTA slouzi k odstraneni chloru a tezkych kovu“.) snad že to nějak zmutuje do jiné chemikálie. (zmutuje = dojde k chemické reakci při níž vznikne….)


Radím tedy všem: pokud si nejste jistí, že je to nezbytně nutné nelijte ani nesypte do akvária žádný přípravek na prevenci, regulaci, hnojení, léčbu atd. ušetříte nejen vaší peněženku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2006 16:41 Žena Wampi [54] Re: vai
Nejsem z Havířova , ale z Kolína. ano No a ten test bude snad zítra ,teda pokud ho seženu. No a ph mi nikdy nekolísalo směrem dolů to vím , spíš byl problém se stoupáním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2006 15:51 Vai Re: MRP
MRP napsal: ...chlor muze v nadrzi s vysokym obsahem amoniaku skokove zvysit pH coze Prosil bych to vysvětlit, případně uvést na pravou míru, nějak se totiž tohle tvrzení nezdá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2006 13:09 Žena Wampi [54] Re: Sid
Všem ,kdo se snaží mi poradit moc a moc děkuju. Side test na UT teď zrovna není po ruce, až bude tak napíšu. No a pokud se vzhledem k Vašim profesionálním názorům , teď myslím všechny zůčastněné, mám k celé věci postavit se svým názorem , pak by to bylo asi o tom že: všechny měřění ph jsem dnes po třetí zopakovala , dokonce jsem vždy zkoumaný vzorek vnutila příteli k posouzení, čili mám fakt svědka. Z vodovodu 6,8 nejvýš 7. Ve velkém akva modré tak nejméně 7,5, v karanténě 38 l taky tak a ve 25 l , kde mám malé black molly také stejné. Akva nemají nic společného krom toho , že do všech při výměně vody je přidáván výše zmíněný akvaregulátor. Toť můj stručný souhrn. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2006 06:09 pirát Re: Sid
podle toho co psala wampi má tu samou vodu i v karanténě,já bych se podíval na ten test a zkusil bych vodu proměřit aspoň 3-4 po sobě a teprve potom bych udělal z testu nějaké závěry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2006 00:33 Sid Chemik
MRPe, vy mi připomínáte toho "chemika" z povídek Šimka a Grossmanna, jehož oblíbeným výrokem bylo: "Kyselino sírová, zdraví neškodná, skoč mi do úst!" :) Máte rád chemii... ;-)
Také si myslím, že je lepší obejít se pokud možno bez chemie. Tvrdit, že Avaregulátor něco odstraní, (chlor, těžké kovy), je poněkud nepřesné. Mám tomu rozumět tak, že už pak v té vodě nejsou? Nebo jsou, ale v jiných vazbách? A jak zaručíte, že to tak zůstane napořád?
Řasám se daří zejména v eutotrofních vodách. A za eutrofizaci mohou živiny, z nichž především fosfor a dusík. Boj proti řasám znamená m.j. nutnost snížit obsah těchto živin ve vodním sloupci. Vyšší rostliny přijímají P především kořenovým systémem, proto jeho omezení ve vodním sloupci postihuje v první řadě řasy.
Argumenty typu: "Rozhodující je Buddy Ratio 23 nebo Redfield Ratio 16" jsou sice zajímavé, ale pro většinu zde se scházejících akvaristů - k ničemu. Umíte si představit, jak všichni měří koncentraci fosforu, přepočítávají je na fosforečnany, pak měří koncentraci dusičnanů a zjišťují, zda jsou ve správném poměru v toleranci 15-30, resp. 10-20, a to všechno testy od p. Rataje nebo Aquaru?
Já ne. ;-)
Někdy pokecáme. spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2006 23:04 MRP Re: Blek
kristova noho...:)

disodium fosfat a Na EDTA slouzi k odstraneni chloru a tezkych kovu. Nektere stare nebo naopak nove vodovody zvysuji obsah zinku a ve studni muzete najit od olova az po rtut - tedy regulator muze dlouhodobe pri nevhode vode zachranit ryby. A to nemluvim o tom, ze chlor muze v nadrzi s vysokym obsahem amoniaku skokove zvysit pH coz take nemuseji ryby zvladnout. To uz muze nekomu prijit jako dobry duvod podobny pripravek pouzivat. :)

Je zajimave, ze bez jakekoli znalosti koncetrace fosforu dokazes pevne rict, ze zpusobí rust ras:)
Fosfat neznamena automaticky rasy! Je treba hledet na koncetraci.

Stejne tak:
Methylenova modr nezname SMRT, je treba hledet na koncetraci!

NaCl nezvysuje nikdy pH, je to neutralni sul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2006 22:17 Sid Re: Wampi
Wampi, "data", která uvádíte, nemají podle mne logiku.
Vodovodní voda má dle vás pH 6,8-7... Přidáváte CO2...
Přirozenou cestou se pH voda díky odpadním látkám spíše snižuje...
Nenapadá mne nic jiného, než že v akva musí být něco, co funguje jako silný pufr. Nebo to do akva dodáváte...
Písek a kameny jste vyloučila... Korál nebo dno pokryté mořskými mušličkami nemáte, že?...
Akvaregulátor to nebude. (Dobře, že vám jej Blek vymluvil!). Měl by být pufrován na neutrální pH...
Používáte Akvin? Prověřte si jeho funkčnost.
K tomu kořenu - ten to nebude. V karanténě není a hodnota pH je obdobná... Ale asi by mi vadilo, kdyby mi 3 měsíce chtěl v akváriu plavat. Můžete-li, zkuste ho vyvařit. Nebo jej dejte do toho sudu - do zámrzu by mohl být vyluhovaný.
Zjistěte ještě hodnoty alkality (UT) ve vodovodní a akvarijní vodě a dejte je sem, ju?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2006 20:30 Žena Wampi [54] Re: Sid
CO2 přidávám už asi měsíc. Myslíte , že je fakt nutný ten kořen vytahovat? Pokud ano tak to udělám. No a dno ani kameny s octem nešumí. Jo a dík za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2006 12:33 blek Re: Blue
Nevím přesně co znamená střední tvrdost ale já bych nedělal nic zásadního. takové parametry vyhovují většině ryb a běžnějších rostlin, tak bych spíš uvažoval jakým druhům se vyhnout a nepřidělával bych si zbytečné starosti. Rozhodně není na místě cokoliv do vody lít.
PH je dost kolísavá veličina a 7,4, je skoro neutrál. Po nalití vody do nádrže se většinou změní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2006 12:13 Blue – ph a tvrdost vody
tak když už jsme u toho ph, tak mám taky otázku, na vodárnách jsme zjistila tvrdost vody střední a ph 7,4 což je podle všeho obojí špatně, takže co te´d s tím? můžu nalít na změkčení vody do akvárka jen tak destilku? a co s tím PH?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 4 5

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10314x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8690-jak-zvysit-ph-vody?od=161