Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak zvýšit / snížit pH vody?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak zvýšit / snížit pH vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2023 17:59 Muž faba [0] Re: vaclav
Moc děkuji.Nevim zdali jsem neudělal chybu ale objednal jsem AQUA NOVA Přírodní štěrk světlý dolomit,dám ho do sáčku a vložím do akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2023 11:37 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: faba
Já v tom nevidím až takový problém máš prostě nízké KH a asi i ve zdrojové vodě. Pokud nechceš s pH tak klesnout tak nízko musíš použít minerály jako třeba www.rostlinna-akvaria.cz/… klidně ale stačí trochu mramorové drtě z květinářství ale ta se rozpouští pomalu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2023 11:36 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: faba
pH a alkalita klesá přirozenou cestou při nitrifikaci.
Co se ale děje tam kdesi ve vašem neznámu, čert ví... Co si zřídit prezentaci?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2023 07:15 Muž faba [0] – Klesající ph
Zdravím a moc prosím i radu.Do teď jsem držel v akváriu pH na 6.9 pomocí CO2 ale poslední měsíc po výměně vody která pH zvýší na 7.2 pak během dne sama začne padat až na 6.6 bez přidávání CO2.Kh teď spadlo na 2.Nevim vůbec proč a co s tim.Poradite prosím někdo.Moc vám děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2021 22:48 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rak
Předpokládám, že to je laboratorní rozbor (pH) a ne akvarijními testy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2021 21:39 Rak Re: vaclav
To máš sice pravdu, ale tak silně znečištěná voda nemůže téct z vodovodu.
(A stejně si neumím představit vodu, která by měla taková čísla. Huminové látky obvykle snižují pH, ale s tím současně snižují alkalitu.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2021 23:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rak
Tak pH může být snížené třeba rašelinou nebo podobnými látkami, a to pak klasický přepočet neplatí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2021 23:00 Rak Re: Bambuča
Bambuča napsal: Z kohoutku nam teče na vysočině voda kh 6 a ph vody 5,95 .
To je nějaký renonc. To by ti musela téct z kohoutku minerálka (CO2 > 200 mg/l).
To zahájení sis podělal hlavně tím substrátem. Vyměňuj vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2021 16:08 Muž daren [408] Re: Bambuča
Nemam s nalevnikem zadne zkusenosti, ale po zalozeni hi-tech akva se doporucuje menit 50% vody kazdy den. Skoro bych rekl, ze dokazes rychleji menit vodu, nez nalevnik se mnozit - nebo minimalne mi to prijde jako vyzva :) Kdyz se zeptas googlu, poradi na nalevnika UV lampu nebo pripravky typu seachem clarity apod.

Jinak jeste zkontroluj teplotu vody, jestli nemas nejaky extrem (vice jak 25C by nemuselo byt pro HC uz dobre).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2021 10:59 Muž Lojza007 [1204] Re: Bambuča
Ty rychle rostoucí je lepší vzít tady od někoho, kdo nabízí v okolí přebytky, jsou to velký odrostlý kusy, takže jsou pro start mnohem lepší. Časem není problém vytrhat a vyměnit za něco vlastního.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2021 10:41 Muž Bambuča [1] Re: daren
Ahoj,mam tam hodne stonkovek po zadní části jen to jsou sazenice od tropiky takze jsou menší a nejdou vědět. Hodne me trápí ta CUBA podle me od hází jelikoz mam toho nalevnika a neprosviti prez nej na to ani svetlo skoro je to tyden od založení rad bych vyměnil i vodu ale nevim jak s tim nalevnikem aby nebyl pak ještě horší.DC tam mam a je pekne zelenej .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2021 10:27 Muž daren [408] Re: Bambuča
Ja bych ti dal jednoduchou radu, ale nechtel bych, aby to znelo nadute (ikdyz pripoustim, ze mas stesti, ze jdu zrovna kolem smich - prestan sledovat pH, na chod akvaria ma mnohem mensi vliv nez by se mohlo zdat. Zacni se zabyvat mnozstvim CO2 rozpustenem ve vode. Ano, je to spolu propojene, ale ty vazby jsou pomerne komplexni a neni nutne jim 100% rozumnet (ikdyz to samozrejme neskodi :)

Porid si obycejny dropchecker, do nej pro zacatek nejakou hotovou napl (Denerle treba dela), a pumpuj do nadrze tolik CO2, abys mel DC svetle zeleny (je tam zpozdeni v hodinach, cili chce to trpelivost). Zda se mi, ze tam nemas ryby, takze by sis mohl i dovolit byt mene opatrny (kytkam vic CO2 vadit nebude).

Az najdes tu spravnou hladinu CO2, tak pak si ji muzes sparovat s pH a pripadne podle toho nastavit nejakou regulaci, mas-li tam zpetnou vazby na ventil s CO2. Bylo by dobre ten DC sledovat i nadale, chvili si to bude sedat, hlina vyznamne ovlivnuje pH a kdyz to mas ve vazbe s regulaci CO2, menilo by ti to i hladinu CO2 a to nechces.

Casem ziskas odhad - 5 bublin v bubble counteru za 1s je tak akorat. Treba. Kytky ti take daji zpetnou vazbu - budes-li mit dost CO2 a svetla, budou perlit (ale to uz jsi v modu hi-tech akvaria, je treba hnojit, zahradnicit, vse je rychle). Cuba me treba rostla i bez CO2, ikdyz pomalu. To musis mit zas vse take dobre vyladene, protoze pomalurostouci kytky jsou nachylnejsi k tomu, ze se na nich casem chytne rasa. Je citliva na zakoreneni, takze pocatecni mesic je pro ni narocnejsi.

Celkove tam mas tech kytek dost malo, mozna je to zamer, ale o to slozitejsi to bude pri zabehu. Az stabilizijes to CO2, doporucil bych ti nejake krevekty, co trochu ty kytky ocisti od ras, + zezerou shnile kousky, ktere ty rucne nijak nevyndas pryc a budou tam delat jen neplechu. (rekl bych ze i sneci by udelali svou praci, ale ne kazdy je ma rad) Je to proste narocnejsi kytka, vic piplani, pokud by se ti nechytla, mohu doporucit monte carlo - je jen o trosku vetsi, ale vice bezproblemova, pripadne si muzes nacist suchy start akvaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2021 09:53 Muž Papik [617] Re: Bambuča
Zrovna kobereček hodně světla a CO2 potřebuje. V čerstvě založené nádrži kobercové rostliny často nemají šanci. Chtělo to osázet jinou rostlinou a teprve za několik měsíců, až se vytvoří biologická rovnováha a akvárium bude očividně prosperovat rostlinu vyměnit za plánovanou kobercovou.

Aktuálně bych urychleně přidal rychlerostoucí plovoucí rostliny typu růžkatec, pistie, salvinie, aby odebíraly živiny, kterých je ve vodě jistě požehnaně. Na volná místa dozadu bych zasadil rychlerostoucí stonkové rostliny. Také bych častěji měnil vodu než jen jednou týdně. Pokud se nebráníš vodním šnekům, vložil bych i hrst okružáků a nějaké levatky.

Ale to jsme úplně mimo téma tohoto vlákna. Pokud potřebuješ zvýšit pH, nasyp do filtru drcený vápenec, což je např. v zahradnictví prodávaná mramorová drť, menší frakce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 19:28 Muž Bambuča [1] – Ph+ nalevnik
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim Vas
Jsem uplnej zacatecnik informace zhromazduju z clanku videí atd ale i tak mam problémy a prosim Vas o rady.
Koupil jsem akva juwel Rio 125 k tomu lepsi svetlo . Rovnou co2 set kvalitní substráty tropica . V sobotu 11.12 jsem akva zakladal. Z kohoutku nam teče na vysočině voda kh 6 a ph vody 5,95 . Zasadil jsem kobercovou rostlinu atd ryby samozdrejme nemam jeste. Ph se mi pomalu zvyšuje momentalne je 6,46 . Kobercova rostlina Hemianthus callitrichoides "Cuba" kterou je pokryto 40% dna mi pravdepodobne chcipa. Do toho od pondeli mam nalevnika a stále neustupuje. Jsem z toho nestastnej a potrebuju poradit. Co2 nedavkuju snižuje to ph a snažím se moc nesvitit kvůli nalevnikovi. Klidne se ptejte na vice info aby jste mi pomohli dekuju.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2021 20:06 Muž Papik [617] Re: vaclav
Porostou velmi pomalu, což je na druhou stranu výhoda, protože nemusíš každý týden zahradničit s nůžkami a pinzetou. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 20:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mt.masak
To je ale normální obsah CO2 v nesycené vodě. Musíš tam mít, proto nenáročné rostliny, co si ho dokáží vyrobit CO2 z uhličitanů a ty rostliny co to nedokáží ti neporostou nebo mizerně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 19:52 Muž mt.masak [3] Re: Silviebaris
Ano, vypadá to tak, že mířím k plynnému CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 17:07 Silviebaris Re: mt.masak
Probírala jsem tvůj problém s holkou,co má něco podobnýho jako,ty,fotku máš v tý zprávě..poradila..máš přestat hnojit,pořídit plynné Cočko a osadit hodně rostlinama.. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 17:04 Muž mt.masak [3] Re: vaclav
S tim jsem pocital, ale diky soucasnemu PH mam CO2 asi tak 3mg a ono to jaksi moc neroste....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 14:47 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mt.masak
Pokud řešíš malý obsah CO2 tak to neřeš, protože ho v nesycených nádržích prostě bude vždycky málo. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 13:53 Muž mt.masak [3] Re: Yirka
Ale mě v tomhle případě nevyřeší problém, že vyhodím dva kameny seiryu plus buddhu. Vstupní PH je u mě cca 7,4. Tj. pokud mám nyní PH 7,8, a řeším, jak jej snížit, protože to pomůže kytkám, tak i při vyhození výše uvedených dekorací se nedostanu na 6,8.

Rád si tedy nechám poradit, jak alternativně mohu situaci řešit. O tom je můj dotaz ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.04.2021 11:29 Muž Yirka [9126] Re: mt.masak
Vždyť ti to píší i kolegové.
Chci-li něco změnit, odstraním zdroj. V tvém případě špatně zvolené dekorace a prostě zdroje toho Ca.
To je zásadně vždy lepší řešení než stále upravovat prostředí chemií, což tě dříve či později přestane bavit.
Dalším vhodným řešením je při zanechání tebou preferovného designu přizůsobit obsazení a osazení nádrže rotlinami a obyvateli. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 10:48 Muž Magic [879] - RostlinyRe: mt.masak
Máš tam jedno zásadné nepochopenie. Pridávanie CO2 znižuje pH, nie naopak.
Keď tam naleješ kyselinu (a to je jedno akú), zníži ti to pH, ale zároveň ti to patrične zníži KH. Budeš mať pH=6,8, to áno, ale zároveň budeš mať KH pod jedna a CO2 tam bude stále málo.

Obsah CO2 sa zvyšuje tak, že sa pridáva do vody nejakou formou CO2.

Nehovoriac o tom vápenci vo vode, ako ti spomínal Vašek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 10:40 Muž mt.masak [3] Re: Yirka
???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 10:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mt.masak
Nejsem chemik abych ti vysvětloval rozdíl mezi kyselinami ať už jsou obsažené v rašelině nebo jiném podobném produktu nebo jde o anorganické anebo dokonce organické. Hlavně ať tě nenapadne tam lít ocet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 09:49 Muž Yirka [9126] Re: mt.masak
Nechápu proč hledáš složitá řešení, když jednoduché je nabíledni....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 09:29 Muž mt.masak [3] Re: vaclav
neplatí? coze jakto? Snažil jsem se problematiku poctivě nastudovat, ale asi mi něco uniklo...

Jediným řešením je tedy plynné CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 09:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mt.masak
Pokud je to nějaký rašelinový výluh tilmanova tabulka neplatí a obsah Co2 se podle ní nezvedne. Musel bys použít kyselinu a stejně se pH po pár hodinách vrátí zpátky. Takhle to funguje i bez těch tvých dekorací ty to jenom zrychlují. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 09:20 Muž mt.masak [3] Re: Shimi
nechci úplně rozvrtat celý hardscape a udělat z toho jen zahradu kytek...

Máš zkušenost s tím JBL nebo něčím podobným? díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 07:09 Muž Shimi [683] Re: mt.masak
Vzhledem k poslední větě to smysl nemá.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 01:45 Muž mt.masak [3] – snížení PH
Potřebuji snížit PH ze 7.8 na cca 6.8. KH mám 4°dKH. Mám problém s CO2, které nedodávám a dle Tillmanovo tabulky, se musím posunout právě na cca PH 6.8, aby bylo CO2 někde v rovnováze. Přemýšlím o přípravku JBL PH minus (vypadá to, že to je bez fosfátů, nějaký výluh z šišek). Asi mi to lehce obarví vodu, ale spíše mě zajímá, jak dlouho to PH může vydržet? Má smysl to zkoušet? Vyndavat kameny, ani Buddhu se mi nechce, ikdyž vím o vápenci a jeho účincích.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 12:00 Silviebaris Re: slava
www.rostlinna-akvaria.cz/… a něco takovýho...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 11:49 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: slava
po kapkách jedině HCL.Rašelinu po litrech :)
Dal jsem do 47 l.čistého, 50gr.rašeliny do punčošky a zavěsil,po dvou dnech PH kleslo z 8.3 na 7.7 ( ale mám tam i nějaké olšové šištičky)
Voda barvy čaje smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 11:07 slava Re: vlka
Já potřebuji dohnat parametry vody jen na vykulení ryb a nějaké počáteční rozplavání. Jinak bych se tím také moc nezabýval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 10:48 Muž vlka [3444] Re: slava
Já jsem doteď ve svém AQ ještě nic neměřil, ale u tebe bych se rozhodně takovym měřením zabýval, až bude AQ s filtrem a s rybičkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 10:29 slava Re: vaclav
Je to změřené. Já čekál jak se při postupném prilévání dostanu na ph lehce pod 7 a ono to za 2 dny vyskočilo na ph 8,2. Mám to zatím jen jako vodu se vzduchováním. Když budu mít 10 lit vody o ph 8 tak tam rašelinový výluh o ph 4 mám přidávat po kapkách nebo to spočítat přímou úměrou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2019 08:39 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slava
To jsou nějaké divné počty. Někde děláš chybu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 08:15 slava Re: NHKG
Na RO se podívám na kolik by to vyšlo když potřebuji cca 40 lit vody s danými parametry za týden.
Zkoušel jsem už dělat rašelinový výluh. Měl ph 4 a přidal jsem to do demi vody ph kolem 7,5 a výsledek byl ph 8,2 v akva bez ryby bez filtru jen se vzduchováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2019 13:07 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: NHKG
nebo "bublat",pouštět CO2 ;-) ...
...ale k tolika akva je osmóza nej tip palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.08.2019 12:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: slava
Reverzní osmóza. Jiné rozumné řešení asi není. Vykulení kromě pH může bránit i ty vysoká vodivost (a tím pádem asi i tvrdost) vody. Vozit vodu z jiného místa by tě asi brzy přestalo bavit.
Vzduchování na to vliv prakticky nemá (pokud nesytíš CO2).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2019 12:13 slava – Stále vysoké ph
Dobrý den, řeším problém s ph. Mám 10 akvárií a v polovině z nich jsou rostliny v další polovině nejsou. Vstupní voda ma ph kolem 7.7 vodivost kolem 750 mikrosiemens. Někde se to udrží někde to naroste na ph 8.2. Mám městskou vodu z Pardubic. Nevím jak by se dalo stáhnout ph ;-) pod 7 kvůli vykulení ryb. Může mít vliv na ph i přiváděný vzduch do akva?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2019 07:41 R Muž Anthrax [4765] Re: Eevvaa
Alespoň krátkodobě by se ti to podařilo. Ale je to dost drahý způsob. Napřed bych octem prověřil to kamení co tam máš.
Edit: Hodně lidí má pH jako ty a vůbec ho neřeší. Proč ho chceš snižovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 10:04 Muž Eevvaa [0] – Seachem Neutral Regulator
Zdravim, nikde jsem tu nenasla zadny komentar ci zkusenost s pripravkem Seachem Neutral Regulator. Nekdo ho pouziva? Mam PH 7.5, vetsinou spis k 8, Gh 7 a Kh 6 (plus minus) a zajimalo by me, jestli by se mi s nim podarilo ph srazit na 7 i bez pouziti kyseliny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 19:48 Muž imax [47] Re: vaclav
Kyselinu fosforecnu uspesne pouzivam uz nejaku dobu. Hybat s pH sa da aj roznym pomerom NH4+ a NO3- pri hnojeni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 19:18 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Smysl to má asi jen v prázdném akváriu jen z vodou. O kyselém pufru nic nevím. Někdo používá kyselinu fosforečnou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 18:40 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaclav
Neobsahujou tyto přípravky kromě kyseliny taky kyselý pufr?
Setkal jsem se s postupem, kdy se kyselinou srazí pH a pak se takovým nějakým podobným přípravkem ono pH stabilizuje. Ale vyzkoušeno to nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 17:28 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Anďaska
Pár hodin max do druhého dne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 17:21 Anďaska Re: vaclav
A za jak dlouho se to cca vrátí zpátky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 17:17 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Anďaska
Nemá to moc cenu pH se ti díky pufraci vody vrátí zpátky, musela by jsi do vody kapat dá se říci stále. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 16:52 Anďaska – Jak dlouho udrží PH
Ahoj, zkoušel jste někdo přípravek na snížení PH Dajana PH acid? Přidáním jsem se dostala na hodnotu PH 6.5 a potřebovala bych vědět jak dlouho ten přípravek takhle to PH udrží příp. jak ho aplikovat dál, aby se zase nezvedlo.
Děkuji ahoj

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4 5

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10314x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8690