Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Konduktometr a pHmetr

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Konduktometr a pHmetr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2023 13:44 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
...Čistící roztok existuje ale jednodušší je se o sondou dobře zacházet. Před i po měření a kalibrování opláchnout v destilované vodě...
Souhlas. A pak hned šup do konzervačního roztoku. (3-3,5M KCl)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2023 14:52 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
To je spíš špatně naplněná, ale na funkčnosti to nebude mít vliv. Čistící roztok existuje ale jednodušší je se o sondou dobře zacházet. Před i po měření a kalibrování opláchnout v destilované vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2023 13:35 Muž Richo [11] Re: vaclav
Kdoví jak dlouho ty PHmetry leží v obchodech na suchu. Do toho roztoku KCL to taky dávám, ale když to měří i s tou bublinkou (to znamená, že nějaké vysychání už tam proběhlo), tak si říkám jestli to není zbytečné. Jestli není problém spíš se znečištěním elektrody případnou slepou hladinou. Když je tím filmem obalená, tak to asi může házet nějaké chyby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2023 09:41 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
Vyschnout ti nesmí konec elektrody pokud dokážeš něco změřit elektrodou vzhůru nohama tak by to asi vadit mohlo v normální poloze ne. Pár jsem jich už měl ale bublina v nich nebyla. rybicky.net/nadrz/19387/162.webp :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2023 17:31 Muž Richo [11] – Bublinka v elektrodě PHmetru
Fotka k příspěvku Koupil jsem tužkový PHmetr. Po zkalibrování se zdá měří správně. Když jsem ho otočil vzhůru nohama, tak v elektrodě se objevila bublinka. Znamená to, že elektroda je vyschlá a nefunkční?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.02.2022 11:57 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jirkaaa
Fotka k příspěvku Sonda je ve víčku namočená v 3 molárním KCL je to ale většinou hodně špatný systém zvláště pokud sondu položíš anebo dlouho nepoužíváš a roztok vyschne. Takže ti doporučuji si vyrobit něco podobného. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 22:40 jirkaaa Re: Buldr
takze pokud to dobre chapu tak www.rataj-spk.cz/…
by mohla sonda vydržet klido 3 roky ? takze kazdy mesic kalibrujes v roztoku ( 4ph nebo 7ph ) nepouzivas cistici roztok ? A do víčka davas jakej roztok cistici nebo kalibracni (nejspis kalibracni ) jak casto pridavas do vicka roztok aby byla sonda navlhcena ? diky docela dost me to pomohlo
(puvodne jsem myslel toto Hanna ph metr HI98103 a nebo nejakej ten lacinejsi ale dam na rady ...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 21:50 jirkaaa Re: Buldr
a jak dlouho vydrží tato sonda ? když budu meřit ze začátku 5-6 za 14 dní a pak 1x za 14dní nebo za mesíc , nevim jak to funguje ale za pul roku menit sondu se mě moc nechce www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 23:30 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jirkaaa
Kup si pH metr s vyměnitelnou sondou ta totiž vydrží 6 měsíců když se o ní budeš dobře starat rok někdy i déle. (chvíli jí to už bude trvat). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 22:38 jirkaaa Re: Ludvajs
jj diky za info ... ja to mam na meření vody u krevetek ( bez co2 ) a chtěl bych neco lacinějšího , aby to něco vydrželo , koukal jsem na tu sondu ale to je dost drahy ....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 22:28 Muž Ludvajs [0] Re: jirkaaa
www.profiplants.cz/…,
jen takový tip, já mám PH sondou (SERA SERAMIC) řízené dávkování CO2, takže samostatný PHmetr zatím neřeším
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 20:23 jirkaaa – PH metr
Dobrý den ! nemáte někdo zkušenosti Ph metr ADWA AD11 - Milwaukee pH600 pH metr
zda je to dobra věc nebo je knčemu nebo by mě někdo doporučil něco jiného ? diky za radu ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 18:43 jirkaaa Re: Buldr
supe diky .. jak dlouho vydrží kalibrační roztok( kolikrat tak muzu v jednom roztoku kalibrovat ) a jak často se musí kalibrovat ? diky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 17:54 jirkaaa – Konduktometr
Dobrý Den ! rozmejšlim mezi dvěma měřaky - u krevetek jsem zacčátečník mam neokaridiny ale chtel bych karidiny - zdali by postačil ten levnější, vodu budu mit z RO a michat to budu s mineralizovana sul pro krevetky , nenašel by se nekdo kdo by poradil ?
www.profiplants.cz/…
www.profiplants.cz/…

MOC DĚKUJI za jakekoli info .... prei pekny den ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 19:33 Muž Papik [617] Re: faba
TDS je celkem k ničemu, pokud chceš relevantní hodnoty. Zajímá tě jen vodivost EC. pH na obrázku předpokládám přepočítají podle nějaké uvnitř uložené tabulky. Když už, tak na měření vodivosti doporučuju kvalitní konduktometr, např. oblíbený ADWA AD31.
A na pH kapkové testy, s podrobnějším rozsahem, než 0,5, např. JBL pH test na vodu 6.0 - 7.6.

On ten levný měřák není úplně k ničemu, zjistíš, jestli se ti vodivost mění nahoru nebo dolů, ale jeho čísla nebudou pravděpodobně moc/vůbec přesná.

Ohledně hnojení CO2 ještě počítej s tím, že rostliny rychle porostou a budou rychle spotřebovávat ostatní prvky z vody, takže budeš muset přihnojovat, ale na to je už jiné téma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 19:22 Muž faba [0]
A co tohle chlapy? img.joomcdn.net/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 08:02 Muž Papik [617] Re: Papik
Hmm, tak další měření neproběhlo hned na první dobrou. Nejprve hodnota 145, potom jiná, pak 300.
Chvíli jsem měřák máchal ve vodě, vyndaval, vypnul a zapnul, teprve potom se ustálil a ukazoval +- stále stejně 325 před výměnou vody a 256 po výměně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 13:52 Muž Papik [617] Re: ZDRI
Ano, TDS se u těchto přístrojů jen přepočítává podle bulharské konstanty. Pěkně je to vysvětleno zde: www.smuda.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 12:57 Muž ZDRI [1415] Re: vaclav
Jen pro jistotu (a úplné laiky)- toto platí jen pro konduktometry s manuální kalibrací. Ten levný čínský tužkáč má autokalibraci, i v závislosti na teplotě. A přitom konkrétně vodivost měří velice přesně (opakovaně kontrolováno). Ale platí jen pro stanovení vodivosti. Tu reálně měří, hodnotu TDS (celkové množství rozpuštěných látek) stanovuje přepočtem podle nějakého univerzálního koeficientu, který v praxi moc nefunguje (narazili jsme zde na to před časem v diskuzi s kolegou a já si to empiricky měřením ověřil i v praxi).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.11.2019 08:48 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
Fotka k příspěvku Při kalibraci je to i o teplotě. :-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 08:22 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Papik
Je dobré nechat ho po měření ve sklenici s trochou destilované vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 07:09 Muž Papik [617] – Kalibrace
Už jsem zjistil, kde byl problém, v kalibraci. Na přístroji sice hned při prvním zapnutí svítilo CAL, což má znamenat, že je nakalibrovaný, ale co měření, to jiné výsledky.

Zkalibroval jsem ho přiloženým roztokem a následně se měření téměř nelišila. Jedno, jestli jsem měřil se zapnutým filtrem, vypnutým nebo vodu v nádobě.

uc/cm 310, PPM 155, teplota 21,3 °C (teploměr v akváriu cca 23,8).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 14:56 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Papik
Časem přijdeš na to, že přesné hodnoty vůbec nepotřebuješ, natožpak si ještě něco přepočítávat. Ani vodivost, ani pH. Presnost plus mínus 10% bohatě stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 11:57 Muž Papik [617] Re: ZDRI
S vypnutým filtrem jsem měření nezkoušel, ale vyzkouším a napíšu.

Škoda, že neměří správně teplotu, aby měl člověk padesát různých zařízení :(

Ještě mě napadá, když teplotně kompenzuje výsledné hodnoty, tak jestli kompenzuje z naměřené teploty, tak budou i ostatní čísla nepřesná. Leda změnit nastavení koeficientu.

Ale úplně rozumím, co ovlivňuje koeficient teploty (v návodu se píše o převodním faktoru z EC na TDS) a koeficient beta kompenzace teploty, přitom oba lze přenastavit.

Pokud bych zjistil, že konduktometr měří o 3 stupně méně, musel bych změnit beta koeficient a ten lze nastavit jen od 0 do 2,4%/°C. Jednodušší by bylo rozdíl přičítat, ale to by musel konduktometr měřit teplotu pořád stejně (špatně).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2019 10:27 Muž ZDRI [1415] Re: Papik
Ad teploměr - ano, teploměr v něm je nahouby, hlavně že má možnost přepínat °C a °F...
Kontrolováno třemi různými teploměry (lihovými, rtuťové už se myslím neprodávají).

Ad (ne)přesnost měření pod hladinou - zkoušel jsi vypnout filtr a měřit "na klidné stojaté vodě" (bez proudění vody)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 09:09 Muž Papik [617] Re: ZDRI
Slepou hladinu nemám, rozstřikovací rampa je ponořena pod úhlem a voda z ní lehce vyvěrá na hladinu v podobě malých obloučků.

Ohledně teploty tomu mám rozumět tak, že teplotní čidlo v konduktometru je na pytel, že i obyčejný rtuťový teploměr je přesnější?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2019 08:52 Muž ZDRI [1415] Re: DavFM
Také používám levný čínský konduktometr bez kalibrace (za cca 200 Kč). Úplně stejná zkušenost - měření vodivosti velice přesné (shodné s kontrolním měřením v laboratoři). Měření teploty nepoužitelné, rozdíl několik stupňů oproti klasickému teploměru.

Mě to měří stejně na hladině, v hloubce i v odlité vodě. Dokážu si ale představit situaci (silná slepá hladina), kdy toto ovlivní měření - zalepí elektrody. A ještě jedna zkušenost. Vodovodní voda má těsně po napuštění o cca 20-30 uS/cm nižší vodivost, než stejná, celý den odstátá voda. Důvodem jsou jemné nečistoty, která nabírá cestou z vodárny v potrubí, ty se částečně rozpouštějí až po delší době a logicky zvýší celkové množství rozpuštěných látek (a vodivost).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2019 07:44 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Papik
Kdysi jsem tu ADWU kalibroval originálním roztokem, teď už na to kašlu.
Teploměr mám rtuťový laboratorní s dělěním po desetině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 07:34 Muž Papik [617] Re: DavFM
Když jsme měřil v nádobě a lehce kroužil, jak píšou v návodu, tak se hodnoty moc neměnily. Překvapil mě však rozdíl měření na hladině a v nádobě. Hladina se hýbe, mohou tam plavat nějaké nerozpustné částice atd., ale i tak. Nerozumím tomu.

A co ta kalibrace. Kalibroval jsi ADWU po rozbalení nebo ho používal s kalibrací od výrobce?

Jaký kalibrovaný teploměr používáš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2019 07:06 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Papik
Mám stejný konduktometr a mám i kalibrovaný teploměr. Odchylka 3-4°je bohužel celkem běžná.
Nejvíce mi ale vadí čas měření a spolehlivost měření. Trvá to a pak zaštěrkáš a naměří to jinak. Zároveň mám i čínský konduktometr za 150kč a ten je teda výrazně lepší, hodnotu ku které se postupně doštěrkám u ADWY mi číňan naměří prakticky hned.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 07:01 Muž Papik [617] – ADWA AD31
Koupil jsem konduktometr ADWA AD31, po zapnutí svítí hodnota CAL, jako že je nakalibrovaný. Myslíte, že je od výrobce již nakalibrovaný a správně?
Jak často kalibrovat při použití v normální akvarijní nebo vodovodní vodě?

Zkoušel jsem poprvé měřit, před týdenní výměnou vody. Hodnoty měřené podle a) a b) se dost odlišovaly.

a) Měřil jsem přímo na hladině v akváriu, se zapnutým filtrem.
b) Měřil jsem odlitou vodu do plastové nádobky.

a) uc/cm 228, PPM 91, teplota 21,3 °C
b1) uc/cm 340, PPM 167, teplota 21 °C (voda nabraná z hladiny)
b2) uc/cm 341, PPM 170, teplota 21,1 °C (voda nasátá hadičkou od spodu teploměru, cca 7 cm ode dna)

Po výměně vody jsem hodinu počkal a změřil hodnoty metodou b).

b3) uc/cm 264, PPM 132, teplota 20,7 °C (voda nabraná z hladiny)

Předpokládám, že lepší bude měřit odebranou vodu.

Zajímavé je, že teploměr v akváriu ukazuje výrazně jiné hodnoty.
Před výměnou vody ukazoval 24, konduktometr 21, u vody nasáté od spodu teploměru naměřil 21,1.
Po výměně vody teploměr 23,5, konduktometr 20,7.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 09:13 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: prasan
Do ČR je poštovné zdarma. Ale určitě to půjde najít i na Slovensko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 22:16 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Proto mě to zajímalo, že by stačil nějaký prášek. Tenhle roztok taky mám dá se koupit i přesnější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 22:00 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
Ten jsem měl jako už namíchaný roztok, kupodivu u nás vychází jako v Číně (viz odkaz). Na vodivost jsem prášek ještě neobjevil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:59 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Kalibrační roztok adwa je roztok, žádná voda se tam neleje (ale to už se opakuju).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:54 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Omlouvám se přehodil jsem nicky. Ale já myslel že se bavíme o Kalibrační roztok, 1413 uS, Adwa 31 a ne o pH pufrech. PHmetry už používám dlouho a tak jsem si koupil už normální pufry než ty pytlíčky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:49 Muž Kubaa [718] Re: DavFM
Žádná čistá voda nemá na vzduchu pH7. Ale to nevadí, protože není pufrovaná. Napufruje ji ten kalibrační prášek, tak jak je třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:47 - Re: DavFM
V akom pomere sa to riedi? A čo potom s roztokom.Predpokladám,že z jedného sáčku toho máte dosť.
Edit: aha vidím.Jeden sáček na 250ml.Ale čo to poštovné? Mne tam ukazuje 87€
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:42 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
To je můj post.
Míchám to RO vodou, sice nemá pH 7 tak jak by to chtělo, ale výsledný roztok má stejné pH jako origo kalibrační roztoky od Adwy co byly ku pH metru. Takže pokud to o setinou uletí, nelámu si s tím hlavu, nemontuju atomovku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2018 21:39 - Re: vaaclav
Ja mám tie Hanna tuším sa volajú.Neviem o tom,že sa to dá doma namiešať z dákeho čínskeho sáčku.Popravde asi je pre mňa i jednoduchšie kúpiť hotový sáček a nakalibrovať ako si kalibračný roztok vyrábať.Miešam si doma len vodu 4dKH do dropchekera.
Ale ak prezradíš čo a ako používaš a pripravuješ rád sa dozviem nové a možno ma to začne baviť. :-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2018 21:37 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Máš nějaký problém? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:33 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prasan
Potvrzuji, taky tak. Koupil jsem si v číně sáčky s práškem na přípravu roztoku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:29 - Re: vaaclav
Na pH meter kalibračný roztok 4,01 a 7,01 pH.Na konduktomer 1413 µS/cm.
pH meter udržiavam vo vate namočenej do KCL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 20:53 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Žádná voda se do toho nedává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 20:29 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prasan
Co do toho používáš za vodu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 20:19 - Re: vaaclav
Používam tie sáčky ADWA.Už sa mi však stalo,že aj nové sáčky neskalibrovali merací prístroj a musel som napr.otvoriť až tretí aby prístroj skalibrovalo.Takže otvorím ,skalibrujem a vyhodím.Mám ich doma kúpených dosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 18:26 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
Konduktometr mám čínský, nekalibrovatelný, takže jenom jedno za půl roku překontroluju. Na to jsem měl tohle:
www.mangala.cz/…

pHmetr kalibruju tímhle:
www.aliexpress.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 17:55 Muž muťa [554] - RostlinyRe: DavFM
A prosím tě, ta sonda se má zalít celá, jako ta tyčinka? A byl bys tak laskav a dal nějaký odkaz na ty směsi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 17:52 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
Třeba.Nejdůležitějši je si to něčím nezasvinit, takže jenom odlívat a neměřit v tom přímo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 17:22 Muž muťa [554] - RostlinyRe: DavFM
Schoval kam, do ledničky např.?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8870x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8566-konduktometr-a-phmetr