Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 15:29 V – Re: Ludek
Problém je jenom a pouze v tom, že "sériové" kryty na 60×30 cm jsou výhradně 1×15 W (2×15 W se dává do 60×35 cm). Takže pokud chceš něco silnějšího, tak zbývá jenom domo-robo nebo zakázkovej kryt. Nebo kryt vyhodit a dát tam rampu. Např. 2× Hailea YZ-600. Nebo Hagen GloT5 HO 58-101 cm v provedení 1×24 W nebo 2×24 W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 15:19 Muž Ludek [39] – Re: david56
U 60 cm dlouhého akva je osvětlení problém? Mně se nezdá, délka trubice je 590mm, pokud člověk použije klasické patice tak to je plus cca 30 mm celkem tedy 620 mm. Celkem dobře si dokáži představit horní kryt s těmito trubicemi na Tvé akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 14:49 david56 – Re: Ludek
Jen ho parkrat zmacknu ve vode, kterou beru z akvarka pri vymene vody. A co se tyce osvetleni tak u tech 54litrovek je to problem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 14:45 david56 – Re: Golfer
Prezentace i fotka je aktualni ( stara 2 dny ). Hottenia je schovana za sagitarii a echinodory jsou male v koute a velkej e. horemani je za korenem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 13:53 Muž Ludek [39] – Re: Petr2
A ještě drobnost - budeš li mít něčeho nadbytek, řasy porostou, kytky ne. Budeš li něčeho nedostatek, bude to úplně stejné. Řasy ano, kytky ne.

Toto bych chtěl vypíchnout, často je totiž snaha vedená tím mít všeho dostatek tak silná, že vede ke stavu, že je něčeho hodně. Ono totiž dávkování něčeho samostatně není dost dobře možné a nebo velmi obtížné, vždy se musí přidat i něco jiného. A také měnit více věcí najednou je poměrně riskantnější nežli provádět tyto kroky postupně. A světlem bych začal. Ještě nevím proč je filtr čištěn 1x za měsíc, je to nutné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 13:49 Muž Golfer [9] – Re: Ludek
Mně se rostlinky v akváriu chovají podivně: Zatímco Sagittarie a Valisnerie živoří, Echynodory rostou výborně. Co se týká nároků, teoreticky nejsou tyto problematické rostliny náročnější než prospívající Echynodory. Tak musí být problém v nějakém detailu. Ale nevím v jakém...

U Davida je problém, že nemá aktuální prezentaci (fotka neodpovídá seznamu rostlin - nikde nevidím uváděné Echynodory nebo třeba Hottonii). Limnophila mu prospívat nemůže kvůli světlu. Egeria na fotce vypadá slušně, kryptokoryny uspokojivě. Limnophila evidentně strádá. POkud to není světlem a důvod se podaří odhalit, patrně to bude řešení i mého problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 13:41 Petr2 – Re: Ludek a David56
Fosfor a sinice souvisí velmi okrajově - měl jsem akva naprosto v pohodě a po relativně brutální přestavbě jsem měl parametry vody stejné, ale objevilo se naprosto vše z "řas" - sinice, zelená, vláknitá, černá štětičková ...
Nic jsem s tím nedělal, jen dále vesele pokračoval v hnojení a řas si nevšímal. No a po několika týdnech je akva opět v pořádku. Jen je hezčí. Takže bych doporučil posílit světlo min na 0,5 w na litr a udržovat měřitelný fosfor někde 0,5 - 1 . NO3 někde okolo 5-10 a železo okolo 0,2. Co se týká testů Rataj, ověř si někde spolehlivost. Možná, že prvních 14 dní se řase bude dařit, ale postupně to bude převažovat ve prospěch rostlin. V akva se podobné změny počítají minimálně na týdny. A ještě drobnost - budeš li mít něčeho nadbytek, řasy porostou, kytky ne. Budeš li něčeho nedostatek, bude to úplně stejné. Řasy ano, kytky ne.

Pro PentueR - pro jistotu uvádím, že tento příspěvek je míněn vážně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 13:10 Muž Ludek [39]
Nemyslím si, že neměřitelné FE a P znamená, že problém je právě zde. Pokud po týdnu zesklovatí Sagitaria tak to asi nebude nedostatkem FE a P. Ve svém akvárku tyto hodnoty také nedoměřím a přesto rostliny rostou jako o život. Pokud byla v akváriu sinice tak bych spíš očekával, že tam P v nějakém množství minimálně byl jestli ještě není. Jak jsem již napsal, osvětlil bych to ještě jednou trubicí tak až by se rostliny rozbublaly. Teprve potom je možné mluvit o CO2 a nebo mikroprvcích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 12:39 Muž PentueR [256]
Petr2 napsal: Opravdu? Doporučuji odkaz cs.wikipedia.org/…
Opravdu? V citovaném příspěvku je první věta (možná) ironická, druhá je ovšem doporučením i přes tu ironii. Tudíž možná doporučuji odkaz hxxp://cs.wikipedia.org/wiki/JakShoditVlastniIronickouPoznamku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 12:21 Petr2
david56 napsal: A co dusičnany neni tech 10 mgl malo ?? Vymenovat vodu ve vetsim intervalu ??? Nasadit nejakou zivorodku, aby to trochu zaneradila ???

Ne, ty jsou na horní hranici toho, co bych doporučil. Cca 5-10.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 12:20 Petr2 – Re: PentueR
Opravdu? Doporučuji odkaz cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 12:16 Muž PentueR [256]
Petr2 napsal: Mohl by mi někdo yysvětlit,proč se tu mluví o CO2 a železe, když dotyčný nechce hnojit, chybí mu tam základní látky a má 15w na 50 litrů? To asi bude to CO2 nejlepší ...

Aby rostliny CO2 solidně využily, musí mít taky solidní světlo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 11:41 david56 – Re: Petr2
A co dusičnany neni tech 10 mgl malo ?? Vymenovat vodu ve vetsim intervalu ??? Nasadit nejakou zivorodku, aby to trochu zaneradila ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 11:23 Petr2 – Re: david56
Nemusíš hnojit komplexním hnojivem. Stačí tam přidat trochu fosforu, trochu železa, nějaký ten stopový prvek :-) Z čeho by ti ty kytky měly jít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 10:41 Muž Ludek [39]
Já osobně bych začal u světla, přidal bych ještě jednu trubici. Teprve pak bych začal s něčím jiným ale hlavně pomalu a nestřídat a nekombinovat rychle za sebou, vše chce čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 09:36 david56 – Re: Petr2
Myslel jsem to tak, ze hnojit nejakym komplexnim hnojivem je az ta posledni moznost. Jinak je to merene Ratajovymi kapkovymi hnojivy. Mam tam kryptokoryny, kterym toto osvetleni musi stacit, a stejne nejdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 07:28 Petr2
Mohl by mi někdo yysvětlit,proč se tu mluví o CO2 a železe, když dotyčný nechce hnojit, chybí mu tam základní látky a má 15w na 50 litrů? To asi bude to CO2 nejlepší ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 00:39 Muž venca21 [-1] - Cichlidy – Re: david56
dost dobrý je biofiltr,mě se osvědčil a samozřejmě Co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 23:58 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: jirQa
Jj,stará akvaristická latina,ale někdo to chválí,někdo zatracuje.Jde o to,jak rostlina přijímá trojmocné železo..a jsme zase u toho,někdo tvrdí,že to nejde,někdo zas,že ano,že si rostliny dokáží přeměnit trojmocné železo na dvojmocné kořenovým systémem.Musím podotknout,že nejsem rostlinář,ale hřebíky ve dně provozuji co jsem akvaristou,a to je bratru skoro 20 let,a s rostlinami potíže nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 23:44 jirQa – Re: david56
Taky se mi osvědčilo zastrčit pár rezavých hřebíku, nebo matek ke kořenum.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 23:33 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: jirQa
...Pokud bude dKH mezi 6 a 8 dKH, CO2 tam máte dostatek...
Ano, je velmi pravděpodobné, že při alkalitě 6-8 bude ve vodě dostatek CO2, ovšem otázkou je, v jaké bude formě - zda volné nebo vázané.
S tím úzce souvisí otázka, čím bylo pH změřeno. Pokud kapkovými testy, (v horším případě papírovými indikátory), Tilmannově tabulce neradno věřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 23:00 Usine – Re: Petr2
Hodně blbá odpověď :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 22:18 jirQa – Re: david56
Zkusit změřit uhličitanovou tvrdost - UT testem. při PH 6,8 by měla být někde mezi 6 a 8 dKH , a zvýšit FE ve vodě. Pokud bude dKH mezi 6 a 8 dKH, co2 tam máte dostatek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 22:05 Petr2 – Re: david56
S tebou je sranda:-) A co bys asi tak chtěl když máš, jak píšeš, Fe 0 a P také 0? To je asi tak, jako kdyby jsi chtěl vypadat jako kulturista a přitom tom pil jen čistou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 21:59 Fogi – Re: david56
Jak už psal jajaapaja zkus CO2 rybicky.net/rady/co2-jednoduchy-zpusob-vyroby-co2-kvasnicovac používám to taky vydrží to bublat tak +/- tejden a kytky rostou jako divý a ničim jinym nehnojim palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 21:15 Muž jajaapaja [174] – Re: david56
Zkus CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 21:12 david56 – Rostliny nejdou - co dál
Zdravim všechny. Akvarko mám od května loňského roku. Od srpna bojuji se sinicí. Zkoušel jsem zatemnovat, vzduchovat - nevzduchovat, nízký průtok filtrem - vysoký průtok filtrem a bez valných výsledků. Začal jsem do akvárka přidávat více rostlin. Postupne, jak jsem je doplnoval, zacala sinice mizet. Ale zacala se objevovat vláknitá řasa. A kytky nějak stagnuji. Sagitaria Subulata za tyden v mem akva zesklovati. Menim 1x tydne 15 litrů kdyz odkaluji a filtr cistim asi tak 1x mesicne. Vcera jsem udelal testy vody. NO3 - 10, P a FE - 0 a Ph 6,8. Svítím 12 hodin denne. Info o akvarku v prezentaci. Co dělat, abych ty kytky nějak rozjel?? Hnojit se mi moc nechce. Dik za kazdou odpoved.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 18:32 Muž mnammnam [23]
Fotka k příspěvku jak se snazim tak se snazim ale nevim identyfikovat tuto rastlinku a tak se uchyluji k prosbe identifikace od znalcu hehe ;-) X-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 17:20 misha35
díky za "rady" palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 19:34 Muž MichalK [16] – Re: MichalK
No nechci začínat nové téma, tak se zeptám tady, ničí pískořky nějak rostlinky? protože se mi zdá, že teď, co je tam ten echinodorus tam pořád lezou (ale i po stěnách, kamenech apod.) mám strach, že začnou tu rostlinu jíst nebo tak něco a taky bych rád věděl, jak jim v tom lezení přes den zabránit, nevypadají zrovna pěkně a docela mi vyhovovalo, že vylézaly jen v noci :/
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 19:32 Usine – Re: misha35
Ani ho moc nečekej. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:43 Muž DavidDizzer [26] – Re: misha35
kolik máš odvětlení? ale pochybuju,. že by to bylo tím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:54 Muž včelař [44] – Re: MichalK
Jesliže to je Wat na litr tak to počítáš špatně je to 36 W : 80 l = 0,45 W/l tak jseš v průměru těch živočichu tam noc nemáš tak by to měli rostliny vzít ale stejně mušíš vodu obměnovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:41 Muž MichalK [16] – Re: MichalK
Jo a ty ziviny (z krevetek a snecku), ten echinodor by je mohl vyuzit ne? aspon jsem v to doufal. Ja vim, ze neexistuje jednoznacna odpoved na vsechno, ale budu rad kdyz pridate vsichni sve nazory, muzu vyzkouset vsechno, jen aby se rostlinkam, rybkam u me darilo a hlavne ne RASAM, mam hrozny strach ze se zase objevi :S
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:39 Muž MichalK [16] – Re: MichalK
ted jsem si cetl v radach: Obecně se doporučuje mít na 1 litr vody 0,4 - 0,6W osvětlení
No a ja bych pri cistem objemu nekde okolo 80l vody mel (80:36) neco pres 2w na litr, takze to neni skoro nic? no a tanganiku uz nemam, mam ted prazdny akvarium, jen 3 ty echinodory, 2 lavove kameny a 2 vejirkove krevetky (znama si vzala moje rybky do vetsiho akvaria s tanganikou tech 100l bylo moc malo). Ted bych chtel mit ty krevetky a tak 5 echinodoru v jednom trsu a kobereckovou rostlinu. tak nevim jak je to s tim svicenim, nikdo mi neumi jednoznacne rict co a jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:28 misha35 – Re: Mrakoplash
dala sem ke kořenům hnojivo v tabletách, ale žádné viditelné zlepšení neni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:27 Muž DavidDizzer [26] – Re: kristian
Ano to ano, ale osvětlení 2x18W není skoro nic, ještě když stíní rostliny... živiny když nemá co odebírat, pak je to horší / mě pomohly rychlerostoucí rostliny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:26 Muž kristian [80] – Re: DavidDizzer
MichalK ma biotop tanganiky, tam je to vetsinou bez rostlin, jen s minimem. A pro takovych podminkach je mozne ze se pri vetsim osvetleni tvori dost rasy, protoze zivyny nema z vody co odebrat. Je nutna casta udrzba vymenou vody.

Edit: Pokud se pletu necht me nekdo kdo ma tanganiku opravi. Jsem majitelem akvaria rostlinneho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:20 Muž DavidDizzer [26] – Re: MichalK
podle mne je to trochu nesmysl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 15:56 Muž MichalK [16] – Re: kristian
No to mi tady radili, ze 2x18w je moc a mam to nejak zastinit, nebo jednu zarivku dat pryc, jo ten enchinodorus je jediny (jsou 3), ale kdyz se tvorily rasy, byly v akva 3 anubiase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 15:51 Muž kristian [80] – Re: MichalK
Zmena prostredi, chce to pockat co jestli porostou dobre nobve listy. Jinak mi nejak nesedi tvorba ras pri sviceni 2x18W. Pokud teda neni tento echinodorus v akvariu jako jedina rostlina. Navic krevety a neritiny jsou dost vykonni zivocichove v likvidaci rasy.

Edit: Zase byl nekdo rychlejsi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 15:48 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: MichalK
Jde o nezbytnou výměnu listů emerzních (vyrostly ve skleníku na souši) za submerzní (pod vodou).
Takže žádný strach, echináče brzy vyhodí nové listy, hezky porostou a za půl roku ty z akvárka vyhodíš echináče pro přílišnou velikost ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 15:46 Muž MichalK [16] – Hnede okraje listu
Fotka k příspěvku Dobrý den, předevčírem jsem si koupil echinodory z hornbachu, byly krásné zelené a dnes jsem objevil, že hnědnou konečky listů. proto bych chtěl poprosit o pomoc. svítím 2x18W (jedna základní, druhá philips 830, ta philipska je z poloviny zakrytá - při velkém osvětlení se mi moc tvořily řasy), akvárium 35 cm vysoké. Vzduchovadlo běží a ve 100l akváriu jsou 2 krevetky a 5 neritinii a 20 piskořek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 17:33 Muž Yirka [9118] – Re: ghostik
Jaké reakce, takové odpovědi. Máš v nádrži plno ryb, které se rády přiživí na rostlinách a reaguješ jak dítě školou povinné. Ony totiž ryby také dospívají a mění stravovací návyky. Stačí jednou trochu změnit krmivo či dát něco nového a máš to.
Je těžké radit někomu kdo ví jakou radu nechce. A díky za hodnocení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 17:30 Usine – Re: ghostik
Nevím proč se rozčiluješ, u tebe je každá rada drahá. Z rybami jsi to trochu přehnal a teď se divíš že ti přestali růst rostliny, nebo že ti je něco žere. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 17:29 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: ghostik
...nove rozvinute listy jsou uz derave takze asi je rozkousou pravidelne uz svinute tesne pred otevrenim...
Ten list na fotce je na 99,9% poškozen požerkem. Že "něco" listy požírá ještě před rozvinutím, není nemožné - mladé listy jsou obvykle "nejchutnější". Aľespoň já to tak vnímám, když dlabu listovou zeleninu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 17:06 Muž ghostik [81] – Re: Yirka
Tak dik za rady rozzureny
To EFF: vym ze nenapsal nic o slimacich ale nepotreboval jsem hned prvniho co mi bude vykladat jak mi to zerou ryby !!!!

PS: rostlina se stejnou osadkou rostla normalne 6-8 mesicu a najednou se nejaka ryba zblaznila a zacala delat do ni diry ? A ta ryba bude asi i carodejka protoze neve rozvinute listy jsou uz derave takze asi je rozkousou pravidelne uz svinute tesne pred otevrenim ?

Ale i tak dekuji uz vim kam se o radu nemam obracet :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 09:20 Muž Yirka [9118] – Re: ghostik
Rostliny jsou vcelku jednoznačně vykousané a těch možných viníků máš v nádrž dost. Tak hodně štěstí v pátrání. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 23:36 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: ghostik
jajaapaja nenapsal ani písmeno o slimácích hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 22:25 Muž ghostik [81] – Re: jajaapaja
Ja chtel radu a ne ze mam v AQ slimaky !!!
Kdyby to bylo vykousane tak tu nikoho tim neotravuji a utopim toho jedince co mi to kouse !!!

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161535x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=7243