Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Olšové šištičky

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Olšové šištičky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   09.03.2013 22:31 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Burik
No, ale i olše může růst v lese... pokud je ten les okolo potoka či řeky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 22:29 Muž Burik [727] - AquascapingRe: malyLibor
tak to jo,já se mylně domníval,že je stále řeč o olšových šiškách:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 22:26 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Burik
To je pravda, ale Beilis psala o listech, tak předpokládám, že byla na listy dubu a buku či břízy... vidíš, břízu jsem ještě nezkoušel a taky ji hodně doporučují... a musím taky zajít na dubové listí a kouknout, jak to u souseda vypadá s bukovým... je nejvyšší čas to sklidit, za chvíli je jaro.. a možá by to chtělo už i ty olšové šištičky zase doplnit :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 22:21 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Beilis
v lese?A jsou určitě z Olše?Ta roste většinou podél vodních ploch:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 22:13 Žena Beilis [34] - AsieRe: malyLibor
Tak třeba jim trovna ty listy nechutnaly, dám jim tam jiné, dneska jsem nasbírala přímo v lese. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 21:23 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Beilis
No, u mne je to tak, že když tam dám nepřevařený list, tak se na něj vrhnou hned, jakmile klesne ke dnu... a šmejdí na něm každý den, až ho těmi kartáčky zcela ohoblují...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 21:10 Žena Beilis [34] - Asie
Já jsem tam měla i šištičky i dubové listy, oboje nepřevařené, hnědé....nikdy jsem v nich krevetky neviděla. No aspoň že už se mají krevetky líp a že neumírají, zbyly jenom tři samičky, dokoupím samečky a snad budou spokojené. A s těma listama a šiškama to zkusím znovu. Mějte se, pěkný večer ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   09.03.2013 20:58 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Louka
Tak já dávám do akvárek jak listy - mandlovníkové, dubové, bukové, tak olšové šištičky. Protože mám krevetky, tak mne nikdy nenapadlo ničit je převařováním, jednou hned - na začátku - jsem udělal pokus přelít dubové listy horkou vodou, od té doby to nikdy nedělám. Normálně dám listy či šištičky do akvárka a až se nasáknou a klesnou na dno, tak je jen upravím tak, aby se mi v akva i líbily a aby byly co nejblíž čelního skla, abych viděl, jak na nich hodují krevetky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   09.03.2013 20:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Beilis
Ze dvou šištic se toho moc neobarví. Skus jich tam dát více a uvidíš. Sbírat se musí až když jsou tmavě hnědé a pokud možno bez semínek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 20:15 R Muž romant [27982]
Barvící, či nebarvící olšová šištička, to je jedno, daleko důležitější je to, co se z té šištičky do vody uvolňuje a to vidět není a vo tom to celý tak trochu je. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 20:12 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: Beilis
Zbarvení je lepší z olšových listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 19:55 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Beilis
taky mi to vodu nikdy nezabarvilo..ale kvůli tomu jsem je tam stejně nedával

každopádně v novém akva šištičky nemám a myslím,že se nic neděje:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 19:48 Žena Beilis [34] - AsieRe: Burik
No taky jsem si myslela že budou nadšené nebo že aspoň projeví zájem, ale oni ty šištičky absolutně ignorovaly....a nechala jsem je v akvárku minimálně týden. Zabarvení vody absolutně žádné!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 18:12 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Beilis
zkus čekat víc,než 30 minut ;-) Já měl na šištičkách furt nějakou krevetku.Oždibovaly z toho různý organismy celkem hodně:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 17:55 Žena Beilis [34] - Asie
Já jsem taky dala 2 šištičky do 30l akvária a nadšeně jsem čekala velké zlepšení a radost krevetek- po tom jak se to tady vychvaluje, ale teda nestalo se nic, voda se vůbec nezabarvila a ani krevetky nevypadaly nijak zvlášť natěšeně- někdo říká, že by je to mělo vystimulovat k rozmnožování....tak nevím hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 16:37 Muž Louka [49]
Tak jsem dal do sklinky malou větvičku s šesti šištičkama a zalil vařící vodou s konvice a teď počkám tak den a mezi tím se musím rozhodnout jestli tam dát ten výluh nebo tu větvičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 08:51 Muž radovanovo [9]
Ano zapomněl jsem - většinou ty staré šištičky odsaju odkalovacím zvonem při běžné údržbě a výměně vody (protože změknou, zmenší se, částečně je ohlodají ancistrusi). Ty pěkné-pevné tam nechávám. Je to i pěkná dekorace, stejně jako listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 08:44 Muž kofejn [963] Re: Louka
Já staré šišky vyndavám, už se začínají rozpadat. Obměnuju je po cca měsíc- měsíc a půl, když se mi zdá, že voda už není tak pěkně "jantarova". Ono záleží i na četnosti a objemu měněné vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 08:41 Muž radovanovo [9]
Já jsem kombinoval mandlovník (teď mi došel) s šištičkama a bylo to ok.
Dával jsem menší hrst šištiček na 200 litrů. Do menšího bych byl opatrnější, chce to vyzkoušet.
Každopádně všechno - jak list mandlovníků, tak šištičky vždy krátce povařím (nechám projít varem v hrnci) nebo aspoň spařím horkou vodou (desinfekce před vložením do akvária).
Už tím krátkým povařením vzniká krásný hnědý odvar, který pěkně zbarvuje vodu do hnědo-žluta, vypadá to dost efektně a věrohodně, jen může dost ztmavit akvárium (a myslím že i průnik světla do akvária), takže člověk stejně skončí u kompromisního řešení = "Přiměřeně!"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 06:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: Louka
Hádat se to nebude, doplňovat ano. Jen když se podíváte trochu níž, tak snad je to tu, najdete tam příznaky otravy, přílišným množstvím šišek...chce to zkoušet. Proto je ten výluh výhodnější, lépe se reguluje množství.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 05:49 Muž Louka [49] Re: LiborSprysl
Myslíte ten výluh co se mi udělá tak za týden v té sklince do které dám ty šištičky?Jsem původně myslel že až se nějaká malá větývka s cca 5 šištičkama nasákne tak ji dám do AQ i jako dekoraci .Akorát jsem si nebyl jistý jestli se to nebude nějak hádat s tým listem toho Mandlovníku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 05:26 Muž LiborSprysl [9015] Re: Louka
Spíš tam cmrdněte trochu toho výluhu, aby se voda troch víc "ožlutila". Raději méně, přidat můžete vždycky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 02:40 Muž Louka [49] – AQ 60*40*30 cca 60litrů
Zdravím s vodovodu mi teče 7,2 PH.
Chystám se přidat neonky modrý a 1 pár ramirézek a tak bych pro ně chtěl nějak upravit vodu.Do AQ jsem vložil jeden list SAFE WATER - listy mandlovníku koupeno u Rataje.A dnes odpoledne jsme se byly podívat s mladou v dole u potoka a přinesl jsem si větvičky obsypané Olšovýma šištičkama.Asi dám jeden kousek větvičky i s šištičkama na 3dny do sklinky.A pak je hodím do AQ.Máte někdo zkušenosti v tak malém AQ při kombinaci toho listu s šištičkama?Nerad bych přiotrávil rybičky.
A ještě jedna otázečka píšete tu že tam dáváte šištičky cca na dva měsíce.Potom je vyhazujete nebo je tam necháte a doplníte o další?
Dík všem za info.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 14:04 Žena Ammi [22] Re: Bob66
Díky, počtu si.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 13:28 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Bob66
Už som zaregistrovaný,super stránka.dosť zaujímavé čítanie.díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.02.2013 13:09 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: xx
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 12:33 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: savan
Ta ano, ale třeba téma o olšových šišticích už ne a to má 24 stránek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 12:31 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Bob66
tá prvá diskusia ide aj bez prihlásenia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.02.2013 12:12 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Ammi
Pokud máš chuť tak můžeš číst zde a dozvíš se odpovědi na své otázky ;-)Jen je nutná registrace. Jsou to témata o olšových šišticích, výluhy z ořechu atd.
ceskycichlidklub.eu/…
ceskycichlidklub.eu/…
ceskycichlidklub.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.02.2013 11:53 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Mrakoplash
Dávkování jsem si naordinoval dle tohoto příspěvku. Dávám tedy 6 šišek (+/-1) do mé stodvaašedesátky jednou za 6 týdnů. Přímo je vhodím do akvárka, do druhého dne se válí někde po dně.

Mrakoplash napsal: www.krevety.wz.cz/… tady o nich pise
Účinek olšových šišek

Snižují uhličitanovou tvrdost bez silného okyselování vody. Obsahují důležité složky, které zabraňují nežádoucímu růstu řas. Obsahují látky hubící choroboplodné zárodky. Přirozené steroidy zvyšují chuť k rozmnožování ryb a krevet.

6 olšových šišek nebo 4 - 5 listů na 150 l vody je dostačující na 1 - 2 měsíce. Také listům ořešáku královského jsou připisovány podobné účinky, nicméně v menším měřítku.

Kromě výše uvedeného jsou obecně doporučovány listy: javoru, jabloně, břízy, hrušně, buku, dubu, olše, jedlého kaštanu, habru, lískového ořechu, třešně, meruňky, habru, jilmu, vrby a švestky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 11:16 Žena Ammi [22] Re: kofejn
Díky. Nechám teď ryby vydechnout a to zkusím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.02.2013 10:17 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: PaDa
A tu pěnu dodělají saponátem. Proto ta specifická chuť. :-D Prosím OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 10:03 Muž kofejn [963] Re: Ammi
Nepřevařuju. Dřív jsem je tam házel rovnou bez namáčení, ale vžycky je proud z rampy pověsil do kytek. Teď je máčím než klesnou a do akvárka to vyleju i s výluhem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 09:59 Žena Ammi [22] Re: kofejn
A převařuješ je? Nebo jen louhuješ? A pak dát všechno i s tím nálevem? To převaření mi přijde bezpečnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 09:21 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Ammi
Dávat zhruba to co dává Kofein. Raději menší dávku než to přešvihnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.02.2013 09:13 Muž kofejn [963] Re: Ammi
Fotka k příspěvku Já dávám do cca 200l netto 5 až 8 šišek po měsíci. Zatim si osádka nestěžuje. Ale měl jsem jedny šišky, které dělaly hnusný šlem, naštěstí jsem to zjistil před nalitím do nádrže. Do nádrže dávám staré šišky z předešlé sezony. Na stromě ještě drží a jsou opláchlé deštěm.
Edit: Na fotce dávka šišek po propláchnutí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 09:11 Žena Ammi [22] Re: Pepan
A kolik je tedy bezpečné množství? Dvě? Mám tam ještě i dubové listí, asi 6 ks, nevím, jestli se pak látky nějak sčítají. A dá se nějak zjistit (myslím v domácích podmínkách), jestli je v těch šiškách něco jedovatého?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.02.2013 09:05 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Ammi
Ty šištičky nevyhazujte. Jenom je třeba upravit dávkování. To je jako s nějakým lékem, třeba s Paralenem. V optimálním dávkování Vám pomůže, když ho zkonzumujete naráz pět balení, uškodí Vám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 08:45 Žena Ammi [22] Re: LiborSprysl
Děkuji, tohle si budu opravdu pamatovat. Jen doufám že ostatní rybičky a krevety tento nepovedený experiment přežijí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   05.02.2013 08:36 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ammi
Ony nemají devastační účinek, ony jsou dokonce prospěšné...jen se to nesmí přehnat...ale to dostanete do oka... ;-) žádný učený z nebe nespadl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 08:14 Žena Ammi [22] Re: LiborSprysl
Sbírala jsem je na přehradě, lidí sice jako na Václaváku, ale provoz aut téměř nulový (myslím, že je tam vjezd jen na povolení). A trhala jsem je ze stromu, takže ani počůraný od psů by neměly být. Ale raději je vyhodím a zůstanu u dubového listí, to nemá tak devastační účinek ;-) A děkuji všem za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 08:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ammi
No jak už jsem psal v úvodu...esi ste je sbírala třeba u dálnice, mohlo by to i být něco jiného, ale to nepředpokládám.... ;-) a jinak platí to níže...je třeba to zředit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 08:07 Žena Ammi [22] Re: xx
Takže shrnuto: měnit nějakou dobu denně vodu a pokud už nic neumře, bylo to z těch šišek. Nebo můžu udělat ještě něco jiného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 08:02 Žena Ammi [22] Re: xx
Jo, brněnskou vodovodní, mívala jsem pH mezi 7,2 a 7,6 podle papírkového testu JBL 6v1, ale teď jsem neměřila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 07:53 xx Re: Ammi
Chtělo by to znát pH vody.

www.aquaristik-live.de/…

Používáš brněnskou vodovodní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 07:25 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Ammi
20 šišek je podla mňa strašne vela,ja ich dávam síce iba občas ale dám tak 10ks na 540L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 07:11 Žena Ammi [22] Re: Bob66
Aha, takže kolik se jich má dávat (pokud si tedy ještě troufnu)? Někde jsem četla, že snad 12 šišek na 50 l, dala jsem 20 na 170 l. A nevadí, že některé šišky jsou zavřené a některé otevřené? Z těch otevřených jsem vyklepala semínka (před vařením), v zavřených samozřejmě zůstala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 07:09 Žena Ammi [22] Re: LiborSprysl
Hodnoty jsem měřila cca po 8 hodinách od aplikace - NO2 0, amoniak 0, NO3 kolem 20. Ostatní hodnoty jsem neměřila - mám ještě kapkové testy na KH a GH - myslela jsem, že toto šišky neovlivní. Pak jsem vyndala šišky a vyměnila třetinu vody. Ve vodě zůstal mírný zákal. Pomůže teď něčemu denní výměna vody, třeba tak týden?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 07:08 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Ammi
Těch šišek jsi dala moc, oni sice jsou prospěšné, ale všeho moc škodí X-) Také se mě povedlo už několikrát přiotrávit ryby když jsem jich dal moc, pomůže jedině výměna vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 05:23 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ammi
Možností je více...sebrat šišky se nedají všude. Leckde po dobu svého vývoje nalapají dovnitř tolik svinstva, že ten výluh může být i jedovatý...Ovšem to by nechcíply jen dvě ryby.
Nepíšete nic o hodnotách vody po aplikaci...tak je změřte a třeba už budete vědět. Mohla se hnout voda a ty dvě ryby to nemusely vydýchat...Možná se mi i na ten váš objem akvária decka a dvacet šišek zdá dost....no je toho více, co je třeba ověřit...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 15

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 33131x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7519?od=451