Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Aquascaping akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Aquascaping akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 19:11 Khanh Re: fantuomas
To jo, skláři teď toho mají dost. Ale kdo ne před Vánocemi. :-) Až akvárium bude, naaranžuj to a pak to půjde rozebírat.

DrBolíto: Ty nůžky jsou pro jemnejší rostliny...Rotala, koberečky, Ludwigia apod. Takové rostliny stříhají perfektně, navíc jsou trošicku překřížené, takže nedochází ke kroucení při stříhání. Pro velké Echinodory nebo Cryptocoryny se moc nehodí, i když to s nimi taky jde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 19:00 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: chuanvaldes
..k tomu substrátu, za 3L tohto:

www.dohse-aquaristik.com/…

som dal ak si dobre pamätám 2,60 eur - do mini mi to zrnitosťou aj farbou ( štruktúra je porézna ) príde fajn. substrát je vyfotený v akváriu - "oldskúl" 9L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 18:44 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Khanh
Taky s tím mám zkušenost, naštěstí po dlouhém řešení a komunikaci se zadařilo, takže první várka už mi nějaký ten pátek doma utěšeně roste.Takže si na další várku troufnu, snad bez zklamání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 18:34 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Khanh
Tak samozřejmě cerepetie okolo dovozu, o tom nemám ani šainu jak to chodí. Ostatní věci jsou cca adekvátní se světem. Mě se líbí ty nůžky 26cm a cena myslím perfektní jak budou prašule tak objednávám.
Ještě dotaz když tu jsi, jsou ty nůžky pevné ve střihu? Myslím tím zda se nekroutí a nedrtí stonky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 18:32 Khanh Re: vóťa87
Na ebay jsou dost levné a lákavé nabídky na mechy. Ale kdo to už zkoušel, ví, že jsou s tím problémy. Většinou dostanete emerzní mechy nasbírané někde v lese nebo to nepřijde vůbec nebo také shnilé. A když má člověk štestí, přijde to, co očekával. Naštěstí ti prodejci většinou vrací peníze, takže kdo má trpělivost, tak klidně může zkoušet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 18:32 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Khanh
Pravda pravdoucí, když jsem si teď nechal posílat z Polska nový substrát od Aquaelu, ptal jsem se proč ho ještě nemá český dovozce...Bohužel, prý ho nebudou brát, protože se jim zda drahý a nikdo by ho zde nekoupil :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 18:28 Khanh Re: chuanvaldes
Se substrátama máte pravdu, výběr tu prakticky není. Je to také tím, že jsou vzhledem k obyčejným štěrkům a pískům docela drahé a lidé k tomu zatím nemají takovou důvěru jako v zahraničí. A zatím žádný dodavatel nebude dovážet takové objemné věci z Asie, když ta doprava je tak drahá. Možná časem ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 18:26 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: DrBolíto
Tak zrovna ty mechy jdou sehnat již docela snadno, pokud se trošku člověk zasnaží...Ale ta cena 4-5 dolarů není zas tak úžasná, povětšinou to býva zanedbatelné množství mechu, takže oproti Dennerle mechům, jež nabízí Khanh a dováží Macenauer to není nijak výhodné...Kořeny red moor?Mají je už i v Hornbachu, takže je jen otázkou času, kdy nás zaplaví :-D Příchod ADY na náš trh je určitě super, ale asi tak pro pár procent akvaristů a bude to tu mít zpočátku docela těžké, i když ceny jsou nastavené uplně stejně jako je tomu třeba v Polsku, což je fajn :-)
A pokud by jste měl někdo zájem o ty mechy, tak po novém roce budu mít možnost získat víceméně všechny dnes na trhu dostupné, množství 10x5cm bude vycházet na cca 100,-kč různé variety microsoria kolem 80,-kč...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 18:23 Khanh Re: DrBolíto
Já měl na mysli aquasacping věci jako layout pomůcky, dekorace a třeba co2 věci. Mechy jsou drahé, to určitě ano. Ale i pro mě jiná možnost zatím není. Samozřejmě, že v Asii(zdroj) nebo v Polsku, kde si to lidé už namnožili to bude levnější. Ale ona taky doprava a různé certifikace ze 3. zemí nejsou bez problému. Mě osobně se to moc nevyplatí, protože marži na mechu mám mizivou a navíc jejich uskladnění, ale chtěl jsem dát možnost, aby to tu vůbec bylo k dispozici. Ty mechy nejsou náročné a kdokoliv je může namnožit a pak nabídnout jiným akvaristům. Podle mě jde hlavně o ten genetický materiál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 17:50 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: chuanvaldes
Já reagoval na "Pokud tvrdíte, že v ČR jsou drahé aquascaping věci"
Proti Khanh nic nemám a jsem rád, že se o to stará jak jsem psal.
Chtělo by to ale změnit dodavatele, protože tř. Ch. moss se prodává běžně za 4-5$
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 17:33 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: DrBolíto
Jenze bohuzel jina moznost neni... :-O Nikde jinde tyhle mechy nekoupis, napriklad takovy flare moss...

Alespon je moznost to vubec sehnat, i kdyz to stoji vic nez obycejna rostlinka v akvaristice...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 17:03 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Khanh
A tobě se zdá levné koupit mech 7,5*5,5 za 195kč? A to nemluvím o poštovném a potřebě několika kusů.
Nicméně jsem rád, že se tu o to někdo postaral. Je to akvatuning, tak i ceny jsou tuningové jako u všeho podobného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 16:53 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: Khanh
Netvrdim ze mam prehled... Nemam, ale co jsem koukal na netu, tak jedine vas obchod nabizi alespon neco malo... A za dobre penize, v pondeli jste mi expedovali moji objednavku... ;-) a dalsi mam pripravenou, uz jenom to objednat... ano ted to budou pro zmenu mechy... palec

Napriklad koreny Red Moor mate jenom vy (i kdyz momentalne moc ne), ten bych si objednal moc rad. Jenze co na dno? Sterk, ani nahodou... Skoda ze jsem vas e-shop neobjevil drive, asi bych objednal akvarijni pisek co mate v nabidce, jenze uz mam 14l fujizuny... substrat pod fujizunu od JBL...

A jake jsou varianty k produktum ADA? Nebo je jiny specializovany e-shop, jako napriklad vas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 16:04 Khanh Re: chuanvaldes
Hm, nevím ,co je podle Vás drahé a nedostupné. ADA bude v ČR co nevidět, ta je drahá stejně jak jinde v Evropě a jiné alternativy ADA jsou tu také k dizpozici a několikrát levnější. Pokud tvrdíte, že v ČR jsou drahé aquascaping věci, tak podlě mě nemáte žádný přehled.

Jinak k tématu. Pro fantuomas: Dej do akvária substrát, dej kameny a kořeny a pak se o tom bude lépe povídat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.12.2009 16:04 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: chuanvaldes
Výčet rostlin co mám v presentaci.
Rotala sp. Araguaia (prodávaná jako rusila), Rotala rotundifolia, Limnophila aromatica, Eleocharis parvula, Hemianthus micranthemoides, Pogostemon helferi, Rotala wallichii, Hemiantus (Micranthemum) callitrichoides, Utricularia graminifolia Proserpinaca palustris "Cuba".
No a stačí omrknout nádrže co kdo pěstuje většina jich je popsaná.
showcase.aquatic-gardeners.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 15:34 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: DrBolíto
smich no napsal si to na 1* palec

Jako akvarista jsem zacatecnik (hodne velky zacatecnik, AQ mam mesic...) ale po pravde jsem na tyhle stranky zavitaval pravidelne a kochal se nadrzema... a po mesicich koukani jsem se odhodlal taky si poridit nadrz... Na vylozene aquascaping, se zatim necitim (vidim to na "nature plant tank" cili prirodni rostlinne akvarium), ono vytvareni prostoru v aquariu je narocnejsi nez nakomponovani fotografie... a vic nez jsem si myslel...

Kazdopadne to vidim, tak ze vecer jsme hodim muj navrh... jedina vec, kterou zatim porad resim jsou rostliny... tak doufam, ze nejaky rostlinkar zavita pak do vlakna a poradi... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 15:21 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: fantuomas
No každopádně dobrý přístup, třeba to někomu ulehčí zakládání ten vynález s deskou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 15:12 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: DrBolíto
:) ponáhľať sa neoplatí, ale popravde akvárium už mešká pár dní a dnes som zistil opäť, že do piatku (aj minule to bolo do piatku) by malo prísť, čiže túto metódu skúšobného obzerania som si tak trochu vyskúšal za posledný týždeň..síce bez dna a bez skla (čo "malinko" skresluje ..:)) a je pravda,že prvý krát - a teraz sú kamene a konáre rozložené o dosť odlišne, a možno sa to ešte pomení..minimálne do piatku času dosť..:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 15:12 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: chuanvaldes
Já také fotím, no spíše už ne ale to je jedno. Právě proto ti podvědomí vede ruku při tvorbě layoutu, přesně vím, že od doby, kdy jsem začal fotit se můj pohled na okolí změnil nazval jsem ten pohled composition hunter. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 15:08 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: vóťa87
Samozrejme ze jsem cetl, videl navody, videa, tipy a triky... Tady se ale resila umistneni kamenu a korenu... Cili kompozice a kompozicni pravidla... Panove Knott nebo Takashi jsou neskutecni borci na "en-tu". Tam to je ale presne o necem jinem... A to presne o tom co pises...

se snaží držet základních optických bodů,měřítka...

Ty to maji v malicku, a da se rict, ze tim ze jsou "prukopnici" a lidi ktery proslavili tenhle styl, tak jim... Jak bych to rekl... pronalezi to pravo urcovat pravidla...

Ja bych ale nechal diskusi o pravidle a kompozici, nevede to k nicemu... O tom jsem se presvedcil uz ve vlaknech o fotografii...

"kompozici a pravidla" si vytvoril slovek... 95% procent svetove populace se musi drzet urcitych pravidel, at se to tyka cehokoliv... Staci se kouknout na google, a nechat si vyhledat obrazky a zadat TAG: aquascaping, nature planted tanks, aquagarden... a kazda nadrz je jina... Je to stejne jako u fotografie, nevidim duvod proc by se museli striktne dodrzovat vsechny pravidla... Proc vsechno fotit, do zlateho rezu, proc se ridit 1/3 kompozici... Nesmysel... Videl jsem hromady fotek ktere nemeli v sobe jedine zakladni pravidlo kompozice a byli uzasne... ;-)

Ted nechci pusobit jako typ cloveka, ktery nedodrzuje pravidla, neridi se nima a ma rad recesi... Ja bohuzel patrim mezi tech 95% lidske populace... Takze se budu taky drzet pravidel a rad ktere byli jiz 1000krat napsane... X-)

Jen jsem chtel vysvetlit, ze pravidla nejsou neporusitelne... :-) Porusenim pravidel kolik krat vznikne neco co se od vsech odlisuje, a pritom to je dokonale i bez pravidel... palec

Jde hlavne o to, jestli ten jedinec je natolik dobrej v te dane veci, ze si muze dovolit porusit pravidlo, a treba tim porusenim urcit novy styl...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 14:56 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: fantuomas
Přiznávám měla tam být řada smějících se smailíků. :-D
Ta dřevotříska ale není čtverec proto mě to bylo divné, že chceš koukat na akva z boku. Já za mě mohu doporučit pokud nespěcháš, tak si založit akva na sucho a alespoň týden ho očumovát a dotvářet. Případně ho částečně napustit (pokud je dno hotové) ať se zajíždí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 14:48 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: vóťa87
rozumiem, a beriem do úvahy...je to ale moje prvé "nano" a možno je niekedy lepšie spočiatku vytýčiť si nie až tak trblietavý, ale dosažiteľnejší cieľ..:p tým mám na mysli - možno nie až tak "trendy" nano rastlinky, zato niečo čo mám odskúšané..a tiež niečo čo kúpim v mojom meste a okolí :-D..výhodou miničiek je, že predsalen sa ľahšie prerobí 15 L ako 100 alebo 300L ...;) okrem toho tiež som čítal pár článkov o nano akvách etc. a sagitaria subulata aj bacopa sú podľa všetkého použitelné..veď občas sa používajú a efektne aj niektoré druhy anubiasov..takže pokiaľ to nieje corymbosa som kludný :) nemám v pláne napodobiť hory s lesom alebo niečo podobné..prezačiatok ma uspokojí taký mini výsek prírody..trebars niečo ako lesná čistinka s popadanými konármi..,teda na veľkosti listov tu nevravím že nezáleží ale nie až tak ako keby som chcel vyčarovať pohľad na Vysoké Tatry :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 14:33 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: DrBolíto
:-) no jelikoz, se od 15let zajimam o fotografii, tak mam "kompozicne videni"... Asi to bude deformace, ale ja vidim kompozici uplne vsude... :-D Tak proto to rozmistneni, jak jsem navrhnul...

Ale stejne si ale myslim, ze v Aquascapingu neni ta kompozice to nejdulezitejsi... ;-)

Stejne, kdyz clovek nema prostorove videni, tak mu jsou znalosti kompozice naprd... :-D U aquascapingu hraje obrovskou roly znalost rostlin, kdyz clovek vi jak ty rostliny budou pravdepodobne rust, tak ma "vyhrano" prispusobi si tomu teren dna, stavbu rostlin... Bohuzel ne kazda rostlina se da zastrihovat, jako zivi plot... :-)

Hmm, ja tady delam ramena s rostlinkama, a pritom jsem zacatecnik... :-D No uvidime, jak dopadne ten muj plan co mam v hlave... A jestli to vubec bude mit nejaky naznak aquascapingu... :-O Ale jsem rad, ze se tady tahle tema otevrela... Kdyz jsem pred 2tydny zacal cist o aquascapingu, tak tady o tom byli asi jenom 3prispevky... Zahranicne fora jsou paradni, skoda, ze hodne produktu, ktere se u scapingu pouzivaji jsou tady v cechach nedostupne... a nebo jsou, ale za neskutecne penize... sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.12.2009 14:32 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: fantuomas
Pokud hodláš nechat plavat rostliny i na hladině, tak nepočítej s tím, že udržíš hydrocotyle a micranthenum tam kde chceš, jsou dost náročné na světlo a živiny. Navíc tím, že tam zasadíš rostliny většího vzrůstu rozbiješ trochu smysl nano akvarií, kde-především u aquascapingu jde o to vytvořit iluzi rozměru... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.12.2009 14:28 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: chuanvaldes
chuanvaldes napsal: No aquascaping je hlavne o tom jak to vidis ty...
To je si myslím dost odvážné tvrzení, pokud někdo z Vás měl tu možnost pročíst si články, rady a pravidla, či ještě lépe videa ADY,Jimiho Choa,Olivera Knotta a dalších excelentních aquascaperů? Při skice se drží několika pravidel a při realizaci se snaží držet základních optických bodů,měřítka, tak aby výsledný efekt byl zajímavý a nenechal se hned okoukat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 14:17 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: chuanvaldes
..Ď, ttvoj návrh nieje až tak nepodobný tomu mojmu najväčší rozdiel tvoria hlavne rastlinky, som zvedaf ako to dopadne palec

akvárium bude tvar kocky, ako sa zvykne často nazývať "nano cube"... pohľad naň bude ale často viac z výšky vzhľadom k umiestneniu na nočnom stolíku (nemám moc na výber)..skutočný pohľad spredu - doslova a priamo bude keď si človek sadne pri akva na zem, alebo si lahne na postel... preto je aj foto spredu "z výšky" mierne. inak dík za pripomienky, ja tu ešte rozdýchavam tie rastliny..to sa ma dotklo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 14:10 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: DrBolíto
..tak toto sú trocha silné slová, to že nekupujem komerčné hnojivá a nepridávam co2 z flaše alebo nejakej bomby..neznamená že rastliny musia zákonite živoriť..ako zasa ta sagitaria mi rastie a dosť pekne len nie nejakým raketovým tempom a to je rozdiel.
2. nemyslím, že v prírode majú rastliny vždy "ideálne podmienky", preto sú zväčša aj dosť odolné..tým ale nechcem povedať, že ich treba ochudobňovať.., taký trocha pritiahnutý za vlasy príklad: za to, že niekto bere steroidy alebo trebárs iba konzumuje oveľa viac mäsa a vajec - teda pravdepodobne bude "veľký"..znamená to, že ja doma hladujem?? ;)
3. na rastliny idem "metódou Diany Walstad" viacmenej..tz. pod "bežným" substrátom majú vrstvu zeminy..,som s týmto postupom spokojný, čo viac osvedčilo sa mi to a rastlinky vyzerajú tiež spokojne..samozrejme rozne druhy sa daria pestovať rozne úspešne, faktorov bude asi viac a niektoré za tých podmienok bez co2 atď. holt neporastú alebo pomalšie..- týranie? sry ale nemyslím..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 13:05 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: chuanvaldes
No nesouhlasím s tebou, aquascaping je o pravidlech stejně jako focení a malování. I tvůj obrázek je téměř podle pravidel. No a není divu, protože lidé dávají přednost určitým seskupením a tak se vytvořili kompoziční pravidla. A to, že se nedodržují má důvod jinde tř. napodobení určitého krajinného rázu nebo neznalost pravidel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 12:36 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: fantuomas
Fotka k příspěvku No aquascaping je hlavne o tom jak to vidis ty... Tam zadne vylozene pravidla nejsou, je to jako s fotografovanim... Jsou tam zakladni pravidla kompozice a expozice... Ale stejne se kolik krat nedodrzujou, alespon to neni stereotyp... ;-) Stejne bych to videl i u AQ...

Kdybych mel AQ se ctvercovym dnem, tak bych ho asi realizoval takhle (viz. prilozena skica)...

- pravy zadni roh vyvysene dno
- koren smerem z praveho zadniho roku do leveho vepredu
- kameny v z leveho zadniho k pravemu rohu...
- umistnit je do svahu
- predek nechat zarust "kobercem" (Micranthemum callitrichoides 'Cuba') do toho trsy travy, napr. nebo Eleocharis
- mezi kamenama bych to osazel bud Micranthemum micranthemoides...
- pozadi bych kombinoval, nejlepe s Rotala rotundifolia a k tom zelenolistou rostlinu...
- na koren bych pripevnil Taxiphyllum species. Je to sice docela draha zalezitost = shop.khanh-aquarium.cz/… ale efekt je paradni...
images.google.com/…



ale ono to stejne zalezi na tobe, a na tom, jakou mas predstavu... ;-) ja jsem napsal, jak bych to realizoval ja, a taky to tak nejako podobne budu realizovat... Ted jestli to bude i tak vypadat, jak to mam promyslene v hlave... :-D

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 11:58 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: fantuomas
Bodejď by ti rostla, ty asi nemusíš jíst a pít že? Rostliny mají stejné potřeby světlo, živiny atd., ty ty rostliny týráš hlady. ne
Lidi tady stále brečí že jim něco neroste, přitom se stačí jen trochu zamyslet a dát rostlinám co potřebují.ano
Tak mě tak napadlo, existuje nějaká organizace proti týrání rostlinstva?

Ještě k layoutu, píšeš pod obrázkem "cca pohľad spredu" to bude akva na výšku? Kameny bych jak ti radí dal jednou tak větší, pokud tedy nehodláš pěstovat hemiantus C.. Jinak kompozice na výšku diagonální línie a normálně na šířku trojúhelník s tím že bych poslední (největší kámen) posunul o cca 5cm od kraje. Jinak to máš zatím pěkné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2009 23:12 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: vóťa87
za mojich podmienok sagitaria rastie relatívne pomaly, nepridávam co2 a nehnojím, no zároveň ju mám "odskúšanú" preto ten výber, napr. eleocharis by som dal asi radšej, no ten sa mi moc neosvedčil zatiaľ, uvidím časom. bacopu mám takú akú som zohnal ) ale páči sa mi aj keď nemá najmenšie lístky, vyrastá pekne nad hladinu, to mi "pasuje" :p) skaly už zrejme meniť nejak výrazne nebudem ani drevo, pri zadnej stene bude viac substrátu a tiež na pravo ako píšeš bude sústredené väčšie množstvo..s tým sa ešte pohrám keď bude konečne akva doma na stole :) každopádne substrátu bude dosť, pretože nefiltrujem iným spôsobom - zostáva mi najmä dno a rastliny a plávajúce rastliny..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 22:44 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: fantuomas
Z těch rostlin bych ještě pouvažoval nad sagitarií-roste dost rychle a taky není zrovna malá, občas se vytahuje na hladinu, lepší volba by byla v lilaeopsisu n.z. či brasiliensis či mauritania
bude to společně s hdyrocotylou působit kontrastněji a nebudou se navzájem dusit...
A Bacopa mi přijde též lepší zvolit buď drobnější monieri či místo ní rotalu, eustralis stellata,dipilis,hadyotis salzmanii...Pak by ty to mohlo opticky vypadat větší a lépe by se to tvarovalo :-)
Jinak zpočátku jsem býval taky trochu obezřetný s kamením a kořeny, ale chce to opravdu zpočátku šáhnout po větších kouscích,nebát se nasypat vyšší vrstvu substrátu a mít přitom před očima představu toho jak to má časem vypadat.Klidně bych v Tvém návrhu nasypal víc substrátu do toho pravého rohu, aby akvarium vypadalo hlubší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 22:33 Muž filipsi [1295] Re: fantuomas
Kazdopadne kompozici si schovej, a dej ji do budouci prezentace sveho akva. Zajimave bude srovnat za rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 22:32 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: filipsi
S tým že to zarastie tak trocha aj počítam ;) hlavne u dreva to má časom posobiť, že je len tak vytŕča zo zelene..no je pravda že reál asi nakoniec aj tak viac či menej prekvapí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 22:30 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: vóťa87
rybicky.net/atlasrostlin/hydrocotyle_verticillata

rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata

rybicky.net/atlasrostlin/micranthemum_micranthemoides

rybicky.net/atlasrostlin/bacopa_caroliniana

+ "riasová gula" a zrejme aj plávajúce rastlinky.., tá riasa bude ale rozkúskovaná..

- jj kamene niesu veľkých rozmerov najmä z dôvodu, že nechcem aby zaberali veľký objem na úkor vody :-D
konáre by mali ísť až nad hladinu, hydrocotyle a sagittaria budú viac v popredí..a za úrovňou kameňov bude micranthemum doplnené bacopou v úplnom pozadí (ľavá strana bude ale bez "vysokých" rastlín), riasou "obložím" kamene..,
- skúsim možno aj kresbu, no kamen, korene sa mi dali riešiť aj takto - predsa len takto presne by som to nenamaloval :-D náčrt so zeleňou by ale padol viac než vhod beriem p:
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 21:33 Muž Yirka [9126] Re: filipsi
Dobrý postřeh. Vzpoměl jsem si že mám ve své prezentaci na začátku také naskládanou představu a když porovnám stávající stav tak je na místě pouze jedna rostlina. Holt, změna je život.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2009 21:13 Muž filipsi [1295] Re: fantuomas
"..žes mohl být odvážnější s volbou velikosti kamenů a kořenů......"
S dovolenim si vypujcuji ;-)
Tak nejak to na me take pusobi. Ted je to takova japonska zen kompozice (jen jeste pridat nejakou tu stopu hrabickami), ale mam obavu, ze prave v te vode, s pouzitim nejake te kytky, ktera navic bude rust, to uplne zmizi a nic z toho nezbyde.
Ale jak rikam, chce to urcite dlouhatanskou praxi, delat jedno akva za druhym, ja mel vzdycke nejakou predstavu, namalovanou, naskladanou .. a v reale vzala vzdy uplne za sve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 21:05 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: fantuomas
No já se rozhodně za zkušeného považovat nemohu,ale když už něco vymýšlím tak jdu z náčrtu na papíru, kde se snažím trošku dodržet pravidla zlatého řezu, nějaké gradace, dynamiky, kontrastu až k samotné realizaci, kde se pak stejně řídím citem...Všechny ty pravidla nejsou zárukou úspěchu :-)
U Tvého návrhu by mne zajímalo co plánuješ za rostliny?Přijde mi, žes mohl být odvážnější s volbou velikosti kamenů a kořenů... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 20:55 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: filipsi
pod vodou a kytky, no ja dúfam, že 15L akvárium už zajtra alebo aspoň do piatku bude hotové..keďže sú to už dva týždne od objednávky..:p
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 20:54 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: Yirka
jasne, :) ja len že posledné týždne občas čítam niečo o aquascapingu.."pravidlá, techniky.." a tak som chcel aspoň námatkovo zistiť, či a nakoľko sa to minulo účinku ;) niekedy je človek trocha "zaslepený" keď sa o niečo snaží, a preto názor-y druhých možu byť užitočné p:
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 20:24 Muž filipsi [1295] Re: fantuomas
Navic clovek mini .... Dokud to neni pod vodou, a nejsou tam kytky... Krasne rasy to stejne zmeni k nepoznani :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2009 20:15 Muž Yirka [9126] Re: fantuomas
Nevím jestli můj postřeh bude užitečný. Ale já bych jednoznačně poradil rozmístit tak jak se ti to nejvíce líbí. Žádný designer ani návštěník přece u tvého akvária nestráví tolik času jako ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 16:18 Muž fantuomas [35] - Rostliny – návrh
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku ..ak je tu nejaký "skúsený aquascaper" s radou ohľadom rozpoloženia kameňov/driev budem vďačný ;p
-resp. ktokoľvek bude mať užitočnú pripomienku ;-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2008 20:32 Muž isamik [180] Re: waterboy
Nehodlam sem davat X odkazu :-)... chtel sem tim rict nemusime jit za hranice, staci studovat dila u nas :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2008 20:17 Žena Laduschka [120] Re: waterboy
denně se v tom rejpou a zaštipujou rostlinky, aby jim náhodou nepřerostly..:-D jednoduchej recept..:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2008 20:02 waterboy – aquascaping akvaria
porad nemohu pochopit jak nekdo muze dlouhodobe udrzet akvaria v takovemto stavu.vubec jak toho mohou dosahnout?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 5 6

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 15648x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7482-aquascaping-akvaria?od=214