Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozbor a kvalita vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rozbor a kvalita vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 17   29.10.2023 14:04 Muž surpan [223] - rostlinná akvaristika – Rozbory vod podle měst a obcí v ČR
Fotka k příspěvku Byla to pořádná morda, ale přes 1150 odkazů na rozbory vody ze sítí v obcích a městech jsem přidal do mapy ČR: surpan.cz/…

K čemu je to dobré? Každý den se najde někdo, kdo hledá kvalitní rozbor své vody z vodovodu nejen kvůli akvaristice (kvůli rybám, nastavení hnojení, atd.) a i když mají některé vodárny přehledné mapy s rozbory, u mnohých se rozbor hledá složitě a u některých jsem jej nenašel pro jistotu vůbec.

A proto až na pár výjimek jsem vytvořil mapu ČR, kde si můžete najít Vaše město nebo obec (cca 1150 míst aktuálně) a snadno pomocí odkazu najít vlastní rozbor vody (po kliknutí na bod se zobrazí instrukce a odkaz).

Rozbory jsou přímo od vodáren pro pitnou vodu.

Tak co, líbí? :-) Díky za sdílení, Jirka Surpan
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   10.06.2023 17:00 Muž Sid [6634] - RostlinyVyhláška č. 70/2018 Sb.
Fotka k příspěvku Na co máte jako spotřebitel právo, řeší výše uvedená vyhláška.
Jde o novelu vyhlášky č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody.
Vizte např. zde: www.zakonyprolidi.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2023 21:02 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: vaclav
Mně reagovali na email, ale dali my výsledky, které se nevztahovaly nutně na přípojku pro naše okolí třeba.

A je tedy divné, že dodovi tvrdili něco jiného.

Ještě mě napadlo, že třeba z technologických důvodů jak mixují ty vody z více zdrojů, tak to třeba ani moc nemá smysl pořád aktualizovat.
Ostatně sice jsem tvor zvídavý a rád bych znal výsledky třeba 4x ročně. Ale stačilo by i 1x ročně, ale vědět na tuty, že jsou správné a ne přibližné.

Čili pro mě shrnuto neporušují zákon. Ale spokojený s tímto stavem nejsem. Rád bych věděl co mi teče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2023 20:02 Muž Jozef [311] Re: vaclav
Otázka je, či sú povinný toto poskytnúť (okrem toho čo majú verejne) komukoľvek, alebo len odberateľovi? Lenivosť, chamtivosť je..., ale netuším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2023 19:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rovano
Nevím jestli to ještě platí ale jsou povinni testovat vodu a výsledky dávat na svoje stránky nebo zaslat na požádání. Je to ze zákona a pokud chtějí zaplatit poslal bych na ně kontrolu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2023 19:17 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Passenger77
Že jsou to dvě společnosti je mi známo. U nás se neaktualizovali výsledky BVK 15 měsíců. Ani v okolí.
Je možné, že to prostě zveřejňují 1x ročně v náhodném/účelovém datu.
A Vodárenská jen tak mimochodem v obci, kde mám rodinu, též žádná aktualizace. Ale tam si nejsem jist časovým horizontem.
Pro jistotu jsme to zkusil i z jiného prohlížeče, kde nejsou žádná data po BVK. Shodné=neaktualizované údaje.

Takže mě z toho přijde, že na BVK ti pokaždé sdělí něco jiného. Záleží s kým přijdeš do styku.

Je možné, že to někde funguje a někde ne. Strukturu firmy neznám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2023 15:18 Muž doda [134] Re: Passenger77
Jen upřesním že sem se ptal u www.bvk.cz/… na vodu pro Brno - Slatina ale zdarma nic konkrétního neposkytnou . Protože Šlapanice mají stejnou vodu jako skoro celé Brno ale jiného dodavatele vodarenska.cz/… tak sem přesné výsledky zjistil zdarma tam .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2023 14:52 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: doda + Rovano
Tak především BVK (Brněnské vodárny a kanalizace) a Vodárenská a.s. jsou dvě rozdílné společnosti s rozdílným pokrytím lokalit s dodávkou vody. Tudíž ptát se na Šlapanice v BVK je mimo, když to obhospodařuje ta druhá společnost.
Jinak BVK má na webu mapku, kde se dá kliknout pro aktuální údaje o dodávkách do svých lokalit, které se aktualizují (to vím z vlastní zkušenosti), viz.: www.bvk.cz/… . Pokud tam není číslo domu, tak nejde proklik, viz.Šlapanice mimo jejich region.
Tudíž nerozumím Rovanovi, proč to haní, když to v Brně funguje na úrovni XXI.století... :-D

EDIT: Jediné, co bych vytknul BVK, je fakt, že zveřejňují relativně málo údajů...v tom by to mohlo být určitě lepší.
PS: Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, §3a odst.9
Dále jsou osoby uvedené v § 3 odst. 2, s výjimkou osob uvedených v § 3 odst. 2 písm. b), povinny zajistit, aby byly na jejich internetových stránkách nebo způsobem v místě obvyklým veřejně přístupné aktuální informace o
a) jakosti dodávané pitné vody a chemických látkách a chemických směsích použitých k úpravě této vody,
b) tom, zda bylo zpracováno posouzení rizik podle § 3c odst. 1 písm. f) a v jakém roce, a
c) tom, zda byla v rámci posouzení rizik podle § 3c odst. 1 písm. f) zjištěna nepřijatelná rizika a přijata příslušná nápravná opatření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2023 14:27 Muž doda [134] Re: Rovano
Do www.bvk.cz/… jsem volal kvůli přesným výsledku rozborů co dělají a odpověď zněla - zaplať a dáme . V mapce najdeš pouze průměr za určité období (prý za cca měsíc). Proto sem trochu bádal a našel vodarenska.cz/… kde jsou ochotní .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2023 22:07 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: doda
A nevíš z jakého důvodu nejsou veřejně výsledky v té mapce? Tam jsou pořád staré. Jestli něco tutlou nebo na to kašlou. Člověk by čekal, že alespoň 1x ročně to nechají automaticky propsat.

Možná jedou stylem 1x ročně výsledky na vyžádání nějaké, hlavně dej pokoj odběrateli. A zbytek nemají automatizovaný a vyšel by třeba draho. Na těch koncových bodech.

Očekával jsem něco ve stylu 21. stolet. A to asi byl špatný předpoklad.

Stejně je to zvláštní, že kdejaká vesnice má krásně výsledky a celé brněnsko je na tom informačně bídně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.06.2023 20:53 Muž doda [134] – výsledky testu
Fotka k příspěvku Zdravím , provedl sem vlastní měření vody v den odběru vzorků pro test který provádí dodavatel a už jsou výsledky . V tabulce uvádím srovnání mých a laboratorních testů. Kompletní výsledky jsou tady vodarenska.cz/… (zadat obec - Šlapanice)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2023 09:17 Muž doda [134]
Velký test kohoutkové vody ve Šlapanicích (výsledky platí taky pro Bedřichovice , Podolí a Brno mimo části Černé Pole, Lesná a části Kr. Pole) . Dne 22.5.2023 se bude konat odběr vzorků pro tento test kvality vody.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2023 12:55 Muž doda [134] Re: Jozef
Každopádne by bolo zaujímavé (aspoň pre mňa), koľko ľudí sa aspoň plus mínus dokáže priblížiť správnemu výsledku.
To je právě záměr .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2023 12:33 Muž Jozef [311] Re: doda
Tak v závislosti na výsledkoch :) Ale možno rozumne asi nijako - tiež som nejaké tie testy kúpil, ale po nejakom čase začali merať inak. A "každý mesiac" ich kupovať nemienim :)
Každopádne by bolo zaujímavé (aspoň pre mňa), koľko ľudí sa aspoň plus mínus dokáže priblížiť správnemu výsledku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2023 11:39 Muž doda [134] Re: Jozef
Problém je zjistit kolik lidí bude ochotno se zapojit . Pokud nás bude víc , netuším jak rozumně vyhodnotit výsledky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2023 11:36 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Jozef
Rok zpět jsem tu procházel prezentace nádrží na brněnsku, ale většina lidí kvalitu vody neřešila. Nezjistil jsem nic zajímavého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2023 11:31 Muž Jozef [311] Re: doda
No inak pre info/predstavu (presnosti testov), by bolo zaujímavé, keby tú (istú) vodu otestovalo viac ľudí svojimi testami a výsledky by sa porovnali, s laboratórnym meraním (ako si písal).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2023 11:28 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: doda
Tak už ti rozumím.

Dodám tu další info. Mám stejné informace jako PetrO. K tomu jen dodám, že voda z Březové se bohužel(pro nás akvaristy) po cestě zbavuje CO2, aby nekorodovaly kovové trubky.
Dále je technologicky zajímavé, že každý z těch dvou zdrojů se dezinfikuje jiným způsobem. Ale to všechno se dá někde dočíst.
Voda se míchá v poměru 1:10, 1:9 ve vodojemu Čebín.

Nejdůležitější a docela společné pro nás všechny je ten špatný poměr Ca k Mg a tvrdá voda.
Dusičnany vem čert, když má člověk zpracovatele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2023 10:05 Muž doda [134] Re: PetrO
Já pátral po zdroji vody v jižní části Brna a u toho sem právě narazil na vodarenska.cz/… pod které spadají i Šlapanice a ty mají stejnou vodu jako Brno . Když sem se chtěl dopátrat přesných výsledků testu pro danou oblast Brna u ( www.bvk.cz/… )tak odpověď zněla že určitě NE . Tato firma na webu poskytuje zdarma pouze průměrné výsledky za nějaké období. Přesných výsledků se dopátráš pouze pokud si necháš udělat vlastní rozbor který musíš zaplatit. Takže info o testování ve Šlapanicích a následném BEZPLATÉM přístupu ke kompletním výsledkům mi udělal radost. Možná se najde někdo další kdo rozšíří seznam obcí které mají stejnou vodu. Čím větší oblast budeme znát , tím víc se nás může připojit .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2023 09:37 Muž PetrO [752] Re: Lojza007
V podstatě jak říkáš.
Plus BVK provozuje ještě třeba města Kuřim a Modřice a některé obce v okolí Brna.
Dále třeba i vodovody ve Švařci na Vysočině nebo v Březové nad Svitavou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.02.2023 09:34 Muž PetrO [752] Re: doda
Jj, však o nic nejde. Jen jsem předtím Davidovi psal, že nevím nic o tom velkém testování vody. Tedy alespoň ze strany BVK,tak to opravdu může být akce Vodarenské. Ale pokud to proběhne tak určitě fajn info.
Každopádně si každý může opravdu info ohledně kvality dodávané pitné vody vyžádat u své vodárenské společnosti, tak jak jsi to udělal.
Kontakty na dané pracovníky nebo laboratoře mají většinou na www stránkách

Jinak, Šlapanice provozuje Vodarenska a mají vodu od BVK (předávací místo ve Slatině).
Voda z druhého Brezovskeho přivaděče + Vírský..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.02.2023 08:57 Muž Lojza007 [1204] Re: doda
BVK - Brno - město
Vodárenská - Brno - venkov (a další okresy, ale asi jenom Brno - venkov bude mít stejný zdroj vody jako Brno - město)
BVK je akciovka vlastněná městem a dodávající vodu pouze v rámci Brna. Vodárenská je akciovka v podstatě vlastněná svazem obcí a dodává do okolních obcí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2023 07:39 Muž doda [134] Re: Passenger77
Fotka k příspěvku Pokud nechceš věřit ani tomuto tak už nevím čemu . Nebo máš v ruce nějaký důkaz o který opíráš svoje tvrzení ? Já vždy když něco tvrdím , sem schopen to doložit i důkazem . V jednom máš pravdu , voda se v Brně testuje každý den , jen odběry vzorků se dělají pokaždé jinde .Snažím se pomoct a zatím se řeší hovadiny .
Edit: Pokud někdo nepochopil že Šlapanice spadají pod tuto firmu tak se omlouvám za špatně podané informace. Jinak platí co sem napsal.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2023 21:27 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: doda
Od dispečera BVK (PetrO):
Nevím o tom nic.
Ale podle toho co píše, tak se jedná asi o nějakou akci vodarenska a.s., což je jiná společnost.
Nebo někoho jiného..nevím.

Každopádně v Brně se testuje a dělají rozbory denně, jak u odběratelů, na síti i vodojemech a výsledky jsou normálně k nahlédnutí tady...

www.bvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2023 21:24 Muž PetrO [752] Re: Lojza007
Ano, jsou tři dálkové přivaděče ze dvou zdrojů.
Nejstarší je první Březovský přivaděč, který přivádí vodu do vodojemu Holé hory na Lesné a zásobuje spíše menší část Brna.
Druhý Březovský přivaděč je novější, vede také vodu z podzemního zdroje v Březové nad Svitavou a po cestě se "míchá" s vodou z úpravny vody z vodní nádrže Vír, která je vedena přivaděčem VOV. Ten je nejnovější. Tato voda zásobuje větší část území Brna, i zmiňované Šlapanice a dalších odběrných míst, které provozují jiné společnosti.
Takhle je to řečeno hodně zjednodušeně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2023 20:54 Muž Lojza007 [1204] Re: Rovano
Pokud vím, tak část Brna má vodu míchanou s Vírem a zbytek čistě Březovou. Ale netuším, kdo má tu míchanou a je taky možný, že přivedli ještě odněkud další zdroj vody, pokud tohle všechno nestačilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2023 20:10 Muž doda [134] Re: Rovano
Toto rozdělení uvedla kompetentní pracovnice bvk která má v náplni práce kvalitu vody . Není problém si to u brněnských vodáren ověřit (telefon zmiňované pracovnice je uveden na jejich webu). Předpokládám že ví co zveřejňuje .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2023 19:54 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: doda
V čem se liší zrovna Černá pole, Lesná, Krpole? Nějak mi to geograficky neštymuje, proč oni a proč levá strana Brna je jako Šlapanice, které jsou na pravé straně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2023 14:27 Muž doda [134]
ZATÍM BEZ ZÁRUKY . Na konci května se má dělat velký test kohoutkové vody ve Šlapanicích (výsledky platí taky pro Bedřichovice , Podolí a Brno mimo části Černé Pole, Lesná a části Kr. Pole) . Přesné datum včas upřesním (přelom duben / květen). Možná bude zajímavé otestovat tuto vodu tím co máme doma v den odběru a potom porovnat s výsledky dodavatele ( zveřejnění trvá 2-3 týdny ). Pokud nás to udělá víc , třeba najdeme kvalitní testy . Fosfor netestují . Tady se můžete podívat co se testuje vodarenska.cz/… Potřeba je zadat Ponětovice a po načtení srolovat dolů ( uvedené výsledky platí pro jiný zdroj vody ) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2023 14:32 Muž doda [134] Re: Rovano
Podle sdělení odpovědné pracovnice se uvádí průměr za nějaké období ( několik měření za rok ). Třeba Slatina se údajně testuje co týden.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 14:08 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: doda
Na vodarenske.cz nejsou údaje pro akvaristy. Maximálně železo a konduktivita.
Mě by zajímalo jak často se aktualizuje mapa BVK, protože se to má dít, ale na mém bodě svítí pořád stejný čísla. Tak jim 1x ročně píšu.
A zrovna dnes nám v baráku neteče teplá voda, když jsem chtěl měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 12:59 Muž doda [134] – rozbor vody
Fotka k příspěvku V přiložené tabulce je uvedena kvalita vody měřená dodavatelem . Platí pro Podolí , Bedřichovice , Šlapanice a Brno , kromě části Černé Pole, Lesná a části Kr. Pole. www.bvk.cz poskytlo údaje v tabulce . Měření vodarenska.cz/… (co se mi podařilo zjistit ) mám uvedeno v prezentaci . Třeba to někomu pomůže.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2021 06:41 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Roman.Kl
Kromě těchto základních rozborů, které poskytovatelé pitné vody standardně zveřejňují, disponují tito i rozbory kompletními, které jsou ze zákona povinni (nechat) provádět.
(Doufám, že se zákon v tomto směru nezměnil... :-O :-))
Mám dobrou zkušenost s místním dodavatelem; bez problémů mi sdělil hodnoty parametrů, o které jsem požádal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.01.2021 22:45 Muž Roman.Kl [27] Re: Sid
Sid napsal: Jestli má nějaká akvaristika stejné vybavení, jako akreditované laboratoře, jejichž služeb musí poskytovatelé pitné vody využívat, pak můžete takové akvaristice věřit podobně, jako svému poskytovateli vody. :-)

Také si myslím, že poskytovatel pitné vody nebude uvádět nepravdivá čísla, zvláště když "jejich" hodnoty jsou trvale dostupné na webu poskytovatele a kdekdo by je zpětně mohl z chyby usvědčit:
Zde uvádí průměr i medián: www.svas.cz/…
a nebo zde:
www.svas.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2020 14:58 Žena Silvie [18] Re: vaclav
Presne tam někde

Jak rikam, mam v konvici casteji ocet nez vodu

Ale lidi se studnou jsou na tom i hur ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2020 14:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Silvie
Tak pokud bydlíš v Mělníku někde okolo vivária tak upřímnou soustrast, dělal jsem tam policajtovnu a vodu na kafe jsme si radši vozily odjinud. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2020 13:12 Žena Silvie [18] Re: Sid
Coz o to, nemusim být zas tak dalece rostlinkar, ale aspon těch par nenarocnych kytek co tam mam by mohlo vypadat..no...jinak nez smutně smich

Zkusim necim prihnojit, pockat co se stane a poslu vodu na ty rozbory.
Zase ale prece tu v sirem okoli musi byt nejaky akvarista bez RO.
Druha možnost je světlo.
V tom se vyznam asi tak nastejno, tj. vubec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2020 12:54 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Silvie
Bez rozborů se dá žít, s nimi je ale život akvaristy - rostlinkáře jednodušší. :)
Můžete si zkusit s hořčíkem hrát, na výsledek bych ale nevsadil. Jak jsem napsal - koncentrace vápníku je dost vysoká, dalším zvyšováním tvrdosti pomocí Mg situaci asi nezlepšíte.
Ale můžete to zkusit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2020 12:16 Žena Silvie [18] Re: Sid
Super!
Akorat ted se tam úplně nedostanu
Muzu to suplovat metodou pokus omyl a zkusit pridat horcikove hnojivo (treba profiplants mgplus)?

Edit nebo jestli existuje hnojivo bez vapniku

Pmdd a redeni vody se chci vyhnout
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2020 12:01 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Magic
Tady bych se výsledků rozborů nebál. A ceny jsou také rozumné. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2020 10:52 R Muž ctibum [6909] Re: RAP
To si úplně nemyslím. Samozřejmě vycházím jen z toho, co píší na stránkách, např. "Jak je měření přesné? Je velmi přesné. Je vždy vybrána nepřesnější možná metoda, popis těchto složitých metod však přesahuje rámec této stránky. S kapkovými testy určenými pro akvaristiku se tyto spektrální a jiné metody nedají ani trochu srovnávat, přesnost je zhruba deseti až desetitisícinásobná podle testovaného prvku. Přesnost je vždy uvedena v objednávkovém systému a v protokolu o měření."
Ale tak nějak si myslím, že p. Mithofer nekecá a že to bude o něčem jiném, než o klasickém měření...
EDIT
Neměl jsem aktualizovanou stránku, takže viz Magic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.12.2020 10:12 Muž Magic [879] - RostlinyRe: RAP
Ne-e, nepoužívajú len obyčajné testy...
www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2020 09:58 Muž RAP [1553] Re: Silvie
Pokud bydlíš poblíž Vivária, zajeď si tam poradit se, jak na to. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2020 09:56 Muž RAP [1553] Re: ctibum
Tam asi budou používat běžně dostupné testy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2020 08:26 R Muž ctibum [6909] Re: Silvie
V Praze ti rozbor udělají (asi nejen) v Profiplants...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2020 06:55 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Silvie
Jestli má nějaká akvaristika stejné vybavení, jako akreditované laboratoře, jejichž služeb musí poskytovatelé pitné vody využívat, pak můžete takové akvaristice věřit podobně, jako svému poskytovateli vody. :-)
Z hlediska parametrů důležitých pro pěstování rostlin jde sice o rozbor velmi omezený, ale i tak cosi naznačuje - obsah vápníku je hodně vysoký, což může vést ke ztížené absorpci hořčíku.
Ten je veledůležitou složkou při tvorbě chlorofylu, který způsobuje zelené zbarvení rostlin.
Tak nějak mi to do sebe zapadá...
Východisko bych viděl v ředění vstupní vody demivodou tak, aby se koncentrace Ca dostala alespoň někam k poloviční hodnotě, a následně vzniklou směs cíleně obohatit ostatními živinami.
Jakými a v jakých objemech, to by pomohl odhalit laboratorní rozbor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2020 00:39 Žena Silvie [18] – Kvalita vody
Fotka k příspěvku Ahoj, máte někdo zkušenost, jestli se da verit udajum o vode od poskytovatele?

Mam k dispozici mereni z vodaren, foto prikladam. Nic extremniho tam nespatruju, ale kytkam se u me v akva proste nedari. Jsou vsechny do jedne zlutohnedocervene a nevypadají zdrave.
Tak nevim, jestli hnojit nebo radeji ne (je od sazeni prihnojeno pod koreny)

Nema nekdo tip na akvaristiku kde delaji rozbory ideálně praha a na sever?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.10.2020 16:11 Jarden Sk Re: hadravam
Ahoj, ak máš na vstupe 15mg/l NO3, tak ti bude na začiatok stačiť len to PO4/profiplants P plus,Seachem Fosforus alebo EasyLife Fosfo/, skôr by som používal testy NO3 a PO4 na pridávanie jednotlivých prvkov a ladil na určité hodnoty.N máš zase v Profipl. Plus N,Seachem Nitrogen alebo Easy Life Nitro. Draslík a mikro je v Seacheme čo používaš.
Naštuduj si tie hnojivá príp. iné, hlavne zloženie, aby si neduploval pridávnie prvkov a nehromadili sa ti zbytočne v akva-to tiež spôsobuje problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2020 15:36 Muž hadravam [11] Re: Jarden Sk
Díky za další názor .Jen nevím kde ty prvky sehnat samostatně. hmm N a P jo a ve filtru mám purigen jeden sáček
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 18:31 Jarden Sk Re: hadravam
Ahoj, fungujem s akvom ako písal Yirka, ale Mirek to vystihol dostatočne.Jediné čo by som urobil je trochu pridal aj N a P než budú ryby a do filtra dal akt. uhlie či purigen/moja obľúbená varianta pre zábeh/. No a ešte nejaké mikro bez draslíku do zásoby/Tenso alebo Plantex.../, aby si zas pri hnojení KNO3 a Seachem spolu nemal vysoko draslík.
Edit: Oprava ak máš po namiešaní NO3 15mg/l, tak len trošku PO4-tak na cca 0,5mg/l.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10800x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6960-rozbor-a-kvalita-vody