Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

GH, KH

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
GH, KH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2018 18:03 janci82 Re: AngeK
Já jsem měl podobné parametry tvrdosti až na to NO2. Pořídil jsem si reverzní osmózu a ředil cca 3,5:1 voda z osmózy:voda z kohoutku. S destilovanou vodou to bude asi na stejno, rozdíl mezi destilovanou a vodou v osmózy je co se týče tvrdosti asi zanedbatelný. Cenově tě vyjde lépe osmóza. Jo a neveř papírkům, používej radši kapkové testy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2018 15:05 AngeK
Muzu poprosit o radu. Nase vstupni voda ma podle testu JBL 6v1 vysoke hodnoty KH, GH a NO3, lepereceno ty nejvyssi mozne(no3 mezi 25-50, GH vice nez 21 a KH 15-20), ph je 7, cl a NO2 je vporadku. Je tu proste silene tvrda voda, jeden pan mi poradil redit s destilkou, ale nevim v jakem pomeru, pak kvuli rostlinam tekute CO2, to mi pomohlo, rasa naprosto minimalne a rostliny se pomalu rozrustaji, mozna bych mela poresit svetlo. Je jina moznost nez revizni osmoza?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.12.2018 19:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: janci82
Stačí aby trochu navlhly a už to měří nesmysly někdy ani navlhnout nemusí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2018 17:54 janci82 – Rozdílné hodnoty KH?
Zdravím, zakládám akvárium.
Vodu jsem si namíchal z osmózy a vodovodní (GH 28-35 dle vodáren) (poměr asi 3,5:1) na tvrdost podle SERA kapkových testů GH 8 a KH 5 před napuštěním.
Po dvou dnech po napuštění jsem změřil vodu orientačně papírkem JBL ProScan: GH 7 a KH 20.
Zopakoval jsem test SERA kapkami: GH 7 a KH 4-5.
Čím to může být? Může být něco ve vodě, co ovlivnilo papírkový test?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.11.2018 09:12 R Muž Anthrax [4762] Re: freem1
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
v obou případech zhruba v půlce stránky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 09:08 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Prosim Vas, ako mozem znizit tvrdost a alkalitu, okrem reverznej osmozy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 22:16 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Jarry
Ok dobře :) takže od jbl koupím pak no3 ať je to měření přesný.. a ph si budu měřit kramem od rataje který jsem teď vyzkoušel.. a zbytek asi časem, jestli budu nějak hrotit kytky.. což možná moc nebudu.. co v akva pojede, to tam nechám růst, co se tam vejde a zbytek vyhážu.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 21:57 Muž Jarry [1437] Re: Strakááč
Testy na NH jsou podle mě k ničemu, výjimečně používám NO2 test při zakládání, pouze pro jistotu, ještě se mi nepovedlo naměřit cokoliv jiného, než 0 (provádím měření před nasazením prvních ryb a pak třeba pravidelně 2 dny po nasazení) :-) pH se hodí při přípravě vody pro odchov, případně při chovu ryb, kde je potřeba pH řešit (a pak je stejně lepší mít měřák). Jak píše vaaclav, NO3 je základ, pokud jde o kytky, dal bych na další místo PO4, pak asi Fe a nakonec K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 19:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strakááč
Pokud nechceš zahradničit tak ti stačí NO3. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 19:22 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: romant
Ok.. stejně všechno je, že buď v tom kytky jdou nebo ne.. a pak je zbytek co je dle mě třeba.. tj. NO-čka NH-čka a pH je základ vic asi nebudu potřebovat měřit ne?
Nebo je to taky zbytečný? Nebo mi bude stačit nejakej klasickej - nepresnej test na amonium a dusitany,dusičnany abych poznal "špatnou vodu"? :)
Jinak díky..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.08.2018 19:10 R Muž romant [27987] Re: Strakááč
Neřeš testy, nauč se týdně měnit klidně polovinu nádrže a nebudeš muset nic měřit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.08.2018 17:38 Maq Re: Strakááč
Připojím se k názoru @Magica, že bys možná nemusel být do testů tak hrrr. Testy nevyřeší tolik, jak si lidé někdy myslí. A to Ti píšu z pozice akvaristy, který má udělátka na měření všeho možného ještě o úroveň vyšší (a řádově dražší), než tady řešíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.08.2018 17:14 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Strakááč
Nebudeš, po pol roku ťa to už nebude baviť. ;-)

GH a KH testy sú špecifické, tvrdosť odčítaš počtom kvapiek, ktoré si spotreboval. Takže čím tvrdšia voda, tým skôr to minieš. Tipnem si, že tebe vydrží trištvrte roka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 16:24 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Papik
A jak dlouho vydrží? Když budu testovat jednou za tejden? :) pokud to dá přes rok (52testování) tak se to asi vyplatí.. nebudu testovat vždycky všechno ale to, co bude zrovna třeba.. :) takže něco vydrží dýl..
Rostliny nehnojim, ale možná budu muset trochu a uvidíme, určitě to časem využiju.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 13:34 Muž Papik [617] Re: Strakááč
Tento jsem si taky koupil, ale velmi brzo dokupoval další testy: GH, K, podrobnější PH (to univerzální, co tam je, ukazuje s moc velkým rozestupem), Mg, PO4.

Dnes bych koupil raději ten větší kufřík, jak jsem psal. Je několik verzí kufříků, ale v každém něco chybí. Ideální je vzít ten, který obsahuje dražší testy (především test na draslík). Záleží, co všechno budeš chtít měřit.

Nakupuji většinou zde: www.aqua-obchod.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 12:56 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Papik
A co tohle ? :)
akvaristika-365.cz/…
To by mi asi stačilo a ještě se to za tu cenu dá:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.08.2018 07:47 Muž Papik [617] Re: Strakááč
Rataj má rozdílné výsledky, snad krabička od krabičky měří jinak, a především má špatně vyřešené kapání. Často jde ze začátku sotva poloviční kapka, zmačkneš víc a někdy i vystříkne proud tekutiny, takže můžeš vše vylít a začít znovu. Je to k vzteku. Rozsah barevné stupnice mi přijde malý, špatně se odečítá.

Dopručuji JBL testy, jsou drahé, ale kvalitní. Pokud chceš testovat hodně, je lepší si koupit tu větší sadu v kufříku (stojí kolem dvou tisíc), kde jsou základní pomůcky, kolorimetrická brožurka s návody i místo pro další testy. Ostatní testy stačí dokoupit jako doplňovací sady.
Vyjde to výrazně levněji než kompletní balení, kde platíš vždy navíc zkumavky, návod, injekční stříkačku nebo různé plastové špachtle. A na webu JBL jde stáhnout návody v pdf v češtině. I když už jsem u pár narazil na špatný překlad, i v dávkování, takže je vždy lepší při prvním použití kontrola v angličtině nebo němčině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2018 07:43 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Strakááč
Na tvrdosť mám najlepšie skúsenosti so Serou (i keď u GH testu je ten prechod tiež... no treba si zvyknúť :-) )

Ale stále platí, čo povedal Anthrax a vaaclav, sú to hobby testy, nie laborka, a pokiaľ máš tých plus mínus 7dGH, ako tvrdí vodáreň, nemáš čo riešiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 07:34 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Magic
Ok díky.. :)
Jinak jaký testy jsou nejpřesnější a výhodný koupit?
Co třeba od rataje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2018 07:34 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Anthrax
Nota bene papierikovému tetra test 6in1... :-) :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.08.2018 01:02 Maq Re: Strakááč
Strakááč napsal: rezervni osmozu to je moc nakladny..
Hodnoty vody z vodovodu nejsou pořád stejné. Na webu dodavatele zpravidla zjistíš nějaký průměr za nějaké uplynulé období. Roční období, sucho, atd., to všechno hraje roli.
A že je reverzní osmóza nákladná... Jak se to vezme. Ale pokud chceš zůstat bez takových vydání a s papírkovými testy, tak se do řešení takových věcí ani nepouštěj. Máš nějakou celkem průměrnou vodu, ve které běžné rostliny a ryby můžeš klidně mít. Dobrá údržba udělá víc než nějaký ten stupeň tvrdosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2018 00:41 R Muž Anthrax [4762] Re: Strakááč
Určitě bych věřil víc rozboru z laborky než výsledkům orientačního hobby testu... :-) Tak jako tak, kamení ti z kohoutku neteče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 00:20 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: vaclav
Jenže já naměřil tetra testem GH vzdycky přes 10°d spíš až 14 i 16 - moc přesný to nejni ale ta barva tam taková byla.. to je celkem tvrdá voda ne?
To co si čevak napíše na net může bejt cokoliv.. já naměřil 7pH a oni 7,6... hmm já naměřil GH cca 12°d a oni 7... coze potlesk tak já nevím co si z toho mám vzít..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.08.2018 23:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strakááč
Zdá se mě že řešíš blbosti. Máš nějaký důvod ke snížení už tak nízké tvrdosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 22:33 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Neuro
Fotka k příspěvku Tak nejakou tu chemii ? Jenže po pár výměnach vody to tam bude zas..
rezervni osmozu to je moc nakladny.. já jen jestli neexistuje nejakej fígl :) případně mit ve filtru kus něčeho dostupnyho na co by se ten vápník vázal..
A koukám že na screen jsem zapoměl.. smich
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 21:00 Muž Neuro [19] Re: Strakááč
Zkus reverzní osmózu, nebo deštěvku,ale tam hrozí že si něco zaneseš do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 20:59 Maq Re: Strakááč
Jak bys si představoval snížení obsahu nějakých iontů (např. vápenatých) bez chemie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 20:52 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Hned využiju tohle téma.. :)
....mám vodu v kohoutku jak vidíte na screenu obrazovky mobilu podle čevaku tvrdost malá ale vápníku je tam mraky.. ale můj tetra test 6in1 ukazuje pořád 10 u vody z kohoutku a v akvariu mám pak různě.. teď po přidání sisek a zkyseleni vody to nějak ubylo.. ale jen na 8gh a kh na 6
Tu tvrdost (gh) bych chtěl kolem 4-5)
Teď tedy otázka.. jak se to da snížit? Nejlíp to řešit nějak bez chemie - nějaký fígle.. ? :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 20:30 micuda Re: Neuro
tak to nemám řešit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 20:09 Muž Neuro [19] Re: micuda
Máš měkkou vodu, já ji mám kolem 3 °dGH, takže bych to neřešil. Co by za ní někteří dali. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 19:25 micuda – obecná tvrdost vody GH
ahoj,dělal jsem test vody vše ok až na GH je to mezi o-4,test od tetry 6 in 1,mám to nějak řešit,díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2018 10:55 Muž Kubaa [718] Re: Sucu
KNK, kyselinová neutralizační kapacita, neboli alkalita, nepřesně uhličitanová tvrdost (KH) nemá s celovou tvrdostí (GH) nic společného. Může být voda s vysokou KH a nulovou GH. A naopak, voda může mít vysokou GH a nulovou KH. Přesto existuje u přirozených vod jistá korelace, že vody s vyšší KH mají většinou i vyšší GH a naopak. Určovat se podle toho ale nic nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 10:47 Žena Sucu [12] – KNK
Zdravím a jdu s dotazem. Mám test na určení KNK ve vodě a píší tam, že se s tím dá zjistit i celková tvrdost vody. No nepřišla jsem na to jak. Celkově celý výsledek toho testu je pro mě větší záhada, než jak funguje vesmír.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2018 16:59 Maq Re: Cyklohentán
Měl jsem svého času podobné úvahy jako Ty. Dokonce jsem přišel na způsob, jak opravdu vápník a hořčík vysrážet, odfiltrovat, a lít do akvárka vodu bez tvrdosti.
Ale jak velmi trefně píše DavFM, reverzní osmóza mě učinila šťastným. Je to zdaleka nejjednodušší, a když uvážím náklady spojené s jakýmkoli alternativním postupem, myslím že to vyjde i nejlevněji. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2018 16:26 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: DavFM
A nakoniec to nie je až také drahé keďže si na svoje účely vystačím s nejakou základnou RO. Ďakujem všetkým za rady pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2018 16:13 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Cyklohentán
Pokud to myslíš s akvaristikou trochu víc vážně, osmóza je věc,která tě udělá šťastným :-)

Já jsem jako mladý kluk akvaristice celkem propadl, ale největší dosažený úspěch byli rozmnožení kančíci příčnopruzí. Jiné ryby, věčně jsem zkoušel neonky, to prostě bylo sci-fi. Jednak nebyly informace a taky nebyla technika. Dneska je už sehnatelné všechno, vše vyčteš na internetu (takže jsem zjistil, že ty kančíky rozmnoží i úplný debil), dá se sehnat technika (pH metry, konduktometry, topítka mají termostat :-) atd.) a hlavně, není téměř žáden problém udělat si vodu jakou chceš. Stačí mít reverzní osmózu a jde s tím kouzlit. Vč. třeba těch neonek.

Investice do RO je ta nejrozumnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 16:02 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: DavFM
To vymrazovanie sa mi celkom pozdáva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 15:59 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Kubaa
To asi nepôjde, bývam v BA hneď pri Slovnafte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 15:25 Muž Kubaa [718] Re: Cyklohentán
Low cost varianta je chytat dešťovku. Lze ale doporučit jen pokud bydlíš v nějaké čisté oblasti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2018 15:19 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Cyklohentán
Taky se dá voda "vymražovat". Když venku mrzne, jde to,dělat to v mrazáku už je ale opruz.

Edit:tady máš i další možnosti:
www.nazeleno.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 15:05 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Kubaa
Práve cena bola dôvodom. Takže asi buď RO alebo nič :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 15:02 Muž Kubaa [718] Re: Cyklohentán
ionexy, destilací... všechno to je dražší a pracnější než RO, ale jestli máš nějaký specielní důvod vyhýbat se RO, tak to funguje taky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 14:56 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Kubaa
Zabudol som dopísať: bez použitia RO :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 14:52 Muž Kubaa [718] Re: Cyklohentán
Reverzní osmóza.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2018 14:51 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – Zníženie GH
Neviete prosím niekto ako znížiť GH vo vodovodnej vode? V akváriu sa mi robí na úrovni hladiny nános vápenca. Kh v akváriu je 10°Dkh, merané testom JBL.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 08:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zip
Stává se to. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 08:31 Muž Zip [277] – Zvýšení KH
Zdravím,
dnes jsem při měření zjistil, že se mi zvýšilo KH v AQ na 12. Přeměřil jsem vstupní vodu z městského vodovodu a má 15, dřívě měla tak 11-12, stává se to, že se mění během roku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2016 16:04 T Re: zervan
Yirka napsal: Do toho bych se určitě nepouštěl.
zervan napsal: ... no riediť test asi nie.
Děkuji za reakce. Mě by spíše zajímalo, zda tu je někdo zdatný chemik a skutečně ví, zda to lze či nikoliv. Moje znalost končí u vytvoření kalibračního roztoku o známé alkalitě. (snad to dělám dobře.)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2016 16:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: T
Áno, dá sa aj ušetriť, aj spresniť podľa potreby, no riediť test asi nie. Ja meriam takto (cieľ mám hlavne ušetriť):
* dám len 2 ml vody (alebo pri tvrdej vode 1 ml, či niečo medzi);
* kvapkám test, kým sa nezmení farba (treba dbať na to, aby boli aspoň 2-3 kvapky), K kvapiek;
* z 2 ml "presnej" striekačky kvapkám vodu, kým sa nezmení farba späť;
* spočítam - ak je spolu V ml vody, potom je tvrdosť: 5 × K / V
Výpočet vychádza z faktu, že pri 5 ml znamená každá kvapka 1° tvrdosti.

Tu mám pomôcku na výpočet: www.dropbox.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2016 16:15 Muž Yirka [9126] Re: T
Do toho bych se určitě nepouštěl.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5014x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/674-gh-kh