Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozsivky

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Rozsivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:41 JuraS – Re: Sid
Rašelinový výluh jsem dával do čerstvé vody. Světlo mohu upravit zkrácením o 2 hodiny ráno. Ano v době kdy odešli stonovky. To mě nenapadlo, na flaškách píší, že pozitivně přispívají k růstu rostlin. Fotku dám večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:37 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: JuraS
Jestli svítíte 14 hodin v kuse, pak je to při vaší intenzitě osvětlení příliš dlouho.
Co se týče rašelinových výluhů, ptal jsem se, jestli jste je aplikoval současně s čerstvou vodou. A ještě dotaz: pokud ano, tak jestli i v době, která by mohla souviset s vámi uváděným "odejitím většiny stonkovek".
Co se týče řasy, nemůžete sem dát fotku? Nebo odkaz. (Nechce se mi hledat ve vaší prezentaci. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:33 JuraS – Re: Eff
aktuálních fotek je tam jen asi 5 ale po oškrábání předního skla houbou na nádobí..na druhý den tam byla zase...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:32 JuraS – Re: Sid
Přidával jsem aquahum, torben ale přišlo mi že ryby byla nespokojené tak jsem přestal používat. Nějaký zbytek v akva určitě ještě bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:28 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: JuraS
Na fotkách v prezentaci vidím zelenou přisedlou, tudíž Světla i CO2 bude dostatek. Teď by to chtělo změřit dusičnany a fosfor. Buď bude něčeho přebývat, nebo chybět. Tipuju tu druhou možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:26 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: JuraS
Rašelinové výluhy používáte současně s doplňovanou čerstvou vodou (při výměnách)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:21 JuraS – Rosivky na předník skle.
Před 4 mi týdny jsem udělal reoredi v akva. Velký echináč jsem omladil, rozesadil další echináče, vyměnil zářivkové trubice (doba životnosti) a hlavně z hladiny odebral všechny stínící okřehky a piscie. Svítím od 7:00 do 21:00 (viz profilové akva) a sytím co2 automaticky na pH 6,65, vstupní voda má ph +- 7,2, gh 5, kh 3. Hnojím kapkovou metodou pmdd (základní 3 složky) ředěné v 4 lt místo 400 ml. V prvních 14 dnech po reoredi odešla většina stonovek a lotos (ten mi v podstatě v akva vadil..příliš solitérní). Kvůli usazování mastné hladiny na hladině (krmení hovězím srdcem) jsem otočil rozstřikovací rampu tak aby jedna řada dírek čeřila hladinu a druhá pod úhlem 45 stupňů směřuje na dno. Na čelním skle se mi rozlezla hnědá řasa asi rozsivky. Všichni šneci ji spásají ale nestíhají. Co jsem zanedbal, co akva chybí nebo naopak přebývá ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 13:08 Muž octavan [5] - Cichlidy
Filtr mám atman at 202,filtr jsem čistil asi 3 měsíce po založení a od té doby ne.Pral jsem ho pod tekoucí vodou a vodu potom ošetřil Sera Nitrivec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 12:44 Muž DavidDizzer [26]
Akvárium máš hezké, i docela čisté, ale pokud je čistě nově založeno, tak to je jasné :-). je více možností jak na ty řasy - konkrétně na rozsivky. Buď budeš čekat do té doby než se sama ztratí, což mě to trvalo asi 2-3 měsíce, nebo zjistíme příčinu proč tam je. Může se klidně stát, že při založení nádrže naskočí rozsivky. To právě musíme zjistit. Buď počkat, nebo zaexperimentovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 12:41 Muž DavidDizzer [26] – Re: octavan
2 anubiasy patří právě k nejpomalejším rostlinám co se týče růstu. Jinak v jakém stavu je filtr? Jak často ho čistíš a celkově informace o něm. Filtr je také v tomto velice důležitý. Já ho měl udělaný špatně a pak jsem na to přišel, popravil jsem filtr a asi 1/4 problémů zmizela. Pokud máš Malawaii tak v tomto biotopu se moc nevyznám v rostlinách. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 12:35 Muž octavan [5] - Cichlidy
A můžete mě poradit jaký rychlerostoucí rostliny by se dali dát do Malawi?V akvárku mám 2 anubiasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 11:48 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Přesně ty silikáti jsem měl taky na mysli ;-). A právě proto bych v tom Malawi opravdu spíš jen čekal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2010 11:05 Muž DavidDizzer [26] – Re: Eff
Ale pozor. Rozsivky se nemusí tvořit jen kvůli nedostatku světla. Mohou se také objevit díky zvýšených hodnot silikátů. požírají je ryby: Ancistrus, Otocinclus affinis a další. Mě pomohla prevence jiná, a to přidat hodně rostlin (rychlerostoucích). Dále už si nepamatuji, co přesně jsem udělal, jelikož je to dávno. Změř hodnoty vody a uvidíme...:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 10:59 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: octavan
Možná to bylo tím, že původně bylo málo světla i na ty rozsivky, po přidání už jim to stačí. V Malawi bych to asi neřešil a počkal až rozsivky časem odejdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 10:35 Muž octavan [5] - Cichlidy
Mám stejný problém.Vím že Rozsivka se vytvoří krátce po založení nádrže ale u mě je to naopak.Mám akvárko asi 6 měsíců a nikdy jsem s ní problém neměl,objevila se až zhruba před 14 dny.Krmím stejně,1x týdně výměna 1/3 vody,jediné co jsem zhruba před měsícem změnil,bylo přidání ještě jedné zářivky ( 2x 18W OPTI NATURAL).Můžete mi prosím někdo poradit co dělám špatně nebo jak se jí zbavit?

Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 07:07 weishauplik
ano je to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 22:32 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Redvoo
Za málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 19:18 Redvoo
díky stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 15:44 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Redvoo
Je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 15:40 Redvoo – Je nebo není?
Fotka k příspěvku Na dně nádrže a na dekoracích se mi udělal hnědý povlak podobný rzi. Není to rozsivka?
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 22:40 Žena Kerze [14]
Jestli je 8xx nebo 9xx jsem nezjistila, ale na webu výrobce píšou, že má 2320Lm, 2200 jsem odhadla podle toho srovnání se 180W žárovkou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 20:39 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Kerze
Pokud by to byla třípásmová zářivka (8xx), pak by měla mít 2600, 2750 nebo 2900 lm; pokud plnospektrální (9xx), pak "jen" 1900 lm. Jestli má skutečně 2200 lm, copak je to za zářivku?
(Zejména v případě "8xx" to není málo ve srovnání s jinými zdroji, ale jak už tu bylo mnohokrát zmíněno - "lm" není to, co by kytky nějak zvlášť zajímalo... :-))
K pěstování běžných kytek v akva vaší velikosti by takový zdroj stačit mohl, ale jednak bude záležet především na druhu kytek, "jak dost stačit", a taky musíte brát v potaz to, že ta trubice má jen 41cm, takže kraje akva budou "skoro potmě". (Tzn. - tomuto musíte přizpůsobit skladbu rostlin.)
Navíc - jak už jsem napsal - zbytečně snižujete výkon tohoto zdroje tím krytem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 20:04 Žena Kerze [14]
:-) To je škoda...Ale vážně - mělo by se to vyrovnat 180 W žárovce, to je svítivost asi 2200Lm - stačí to nebo ne ? Na 54l ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:55 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Kerze
Aha. Tak to se vzdávám potěšení dalších komentářů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:48 Žena Kerze [14]
Myslím, že teď už je - všechny spáry jsou zalité silikonem nebo pryskyřicí...Je tam deset dní a uvnitř nerosí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:45 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Kerze
Myslíte, že je ten kryt vodotěsný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:41 Žena Kerze [14]
Jenže to odhalím kontakty a může to zkratovat - není to zářivka původně určená do vlhka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:36 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Kerze
Sundejte ten plastový rozptylovací kryt - zbytečně vám snižuje intenzitu osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:25 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku A tady jak to vypadá ve víku...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:24 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku Tak tady jsou ty fotky osvětlení. Spletla jsem se s wattáží... Je to kuchyňská zářivka 35W ! zakoupena v Bauhausu za cca 400 Kč. Manžel to trochu upravil - ze zadní strany přilepená plastová destička a všechny spáry a mezery zality akvarijním silikonem.
Koupili jsme rovnou dvě, nemohla jsem tu náhradní najít, abych ji mohla vyfotit. 35W na 54l snad stačí, ne ?! :-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2010 08:31 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kerze
Accorus neškodí, pouze zabírá místo a to bude něčemu vadit až nebude jiné místo provysazení dalších rostlin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2010 00:00 Žena Kerze [14]
Před chvílí jsem dorazila z práce, mám sílu akorát otevřít Merlot, budit ryby už se mi nechce... ;-) takže fotky osvětlení jindy...
Ad. Acorus - teď se ptám vážně - vadí v akvárku nějak jinak než že "zabírá místo" jiným rostlinám ? Produkuje něco jedovatého ? Je nebezpečný ? On totiž, navzdory prognózám, zatím !, nehnije, ba dokonce prosperuje nejlépe ze všech kytek (asi tím bahnem...)... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:57 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Kerze
Chybí mi tu smajlík, který krčí rameny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:40 Žena Kerze [14]
Jo, večer to nafotím a hodím to sem. Mimochodem, ten Acorus - já vím, že jste mi radili ho vytáhnout, ale já neměla to srdce a ono se zdá, že se mu celkem daří - nehnije a má několik malých výhonků - i vyrostl...tak o ještě chvíli nechám - je to jediná kytka, na které se ty řasy nedrží... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:21 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Kerze
Tak ještě jednou... :) Můžete zkusit opsat z těch zářivek, o jaké zářivky se jedná? A nafotit kryt zevnitř? Dohromady 25W nějakými kompakty je "bída a utrpení"; nedivte se, že si řasy vybírají místa, která jsou alespoň trochu osvětlena - taky potřebují světlo k životu. :-)
(Mimochodem..., Acorus je hezký v truhlíku na okně, do vody nepatří - zabírá místo vhodnějším rostlinám.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:06 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku Takto to vypadá teď - jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží.
Ještě dotaz - pomohlo by koupit parmičky černopruhé ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:05 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku Takto hnědé to celé bylo před hodinou
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:04 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku Dvěma zářivkami svítím druhý týden - mám tam teď dohromady 25W.
Teď jsem opět vyměnila půlku vody (byla úplně hnědá). Oškrabala skla, štětcem pozadí a kytky, odkalilo dno, vytáhla kořeny a vykartáčovala, vyčistila filtr. Jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží. Na rostlinách a kořenech jsou úplné chuchvalce vlajících řas. :-(
Možná to teď bude opět stupidní dotaz, ale zdá se mi, že ty řasy jsou právě v místech, kam dopadá nejvíce světla - pod listy nejsou, jsou na listech, kořeny dtto. Tak mě napadlo - co kdybych naopak, na nějakou dobu přestala svítit úplně ?!
Přikládám foto, jak vypadá povlak listů
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 23:32 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Kerze
...přidala jsem další zářivku...
Jakou další zářivku? A jak dlouho už svítíte dvěma zářivkami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:37 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kerze
Vě většině případů jejich výskyt v čase od založení slábne. Pokud budou mít rostliny dobré podmínky pro růst a bude jich dostatek, pak si opravdu vystačíte s běžnou údržbou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:26 Žena Kerze [14]
Je to hrubší povlak a je to na všem... Pokud to jsou rozsivky, tak zmizí samy ? Ćástečně odkaluju při každé výměně vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:12 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kerze
Pokud je to hrubší povlak, pak to rozsivky asi jsou. Objevují se běžně v nových nádržích. Pokračoval bych v běžné údržbě, ale nijak ji nepřeháněl. Dávám jim měsíc, maximálně dva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:08 Muž Yirka [9118] – Re: Kerze
Ono by to chtělo při údržbě také odkalit dno. A rostliny doplnit o nějaké rychlerostoucí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:02 Žena Kerze [14] – Je to rozsivka ?
Fotka k příspěvku Prosím o posouzení, jestli se jedná o rozsivky. Akva mám druhý měsíc,co tři dny měním část vody, odkaluju, přidala jsem další zářivku, svítím 12 hodin denně, nepřekrmuju. Naposledy jsem dokonce vypustila dvě třetiny akvárka, kartáčkem vyčistla pozadí, škrabkou skla, štětcem očistila lístek po lístku rostliny, vyprala kořeny...po dvou dnech to tam bylo znovu...toto je stav po čtyřech dnech od čistky...ty řasokoule i sklo byli čisté :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2010 16:23 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: jarda.j
...Daylight více modrou a zelenou složku. V té vypadají perfektně ryby...
A dobarvují se "červené" rostliny. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2010 13:32 jarda.j – Re: zavo
Každá z těch zářivek vyzařuje jinou část spektra.
Daylight více modrou a zeleou složku. V té vypadají perfektně ryby.
Warmlight více červené a žluté. Tu potřebují rostliny aby perfektně rostly.
Jde to poznat při koupi trubice. Na obale je barevný graf. Čím vyšší je sloupek dané barvy, tím víc v této části svítí.
Takže je to správně. Pozor při výměně. Je nutné nahrazovat stejným typem. Nemusí to nutně být ta samá značka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2008 18:53 sokar – Re: ertze
V mojim juwelu rio 240 mám taky dva druhy zářivek.Jsou to T8.Pokud tam máš tlustý zářivky tak jsou to T8,ale novější jsou T5,které jsou mnohem tenčí a výkonnější.Reflektory sem zkoušel taky,ale řasa mizela dlouho a až skoro zmizla tak zas začala zelená.Tak sem je dal pryč a už přes půl roku mám akva úplně bez řas.

Mám tam vnější filtr,protože ten vnitřní nebyl tak dobrej a musel sem furt dokupovat vložky,hlavně ty horní bílé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2008 17:47 ertze
standardní údržba, reflektory na cestě, nasazení ancitrusů kterým ta potvora řasa pěkně chutná, snad se toho nepřejí, a bude jim to šmakovat i nadále
chci se zeptat jak konkrétně to je s akváriem JUWEL RIO 180? Já tam mám už od koupě 2x 30W, ale ve většině katalogů se píše 2x 45W, nevěřím tomu že by mě v hornbachu okradli, ale když to v těch originál katalozích od JUWELU uvádějí, asi na tom něco bude. Máte tedy nějaké zkušenosti? Je možné vyměnit jen zářivky za silnější (30W => 45W), nebo je s tím spjatá i výměna těch rozvodů před tím?
Děkuji za odpověď

S pozdravem
Honza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2008 09:53 Muž Pet [56]
Tento hnědý povlak je charakteristický pro nově založené nádrže. Podle mých zkušeností na něj intenzita osvětlení nemá vliv a vedle něj se klidně bude vytvářet zelená řasa.Tím ovšem nechci říct, že dádrž není třeba dosvítit. Pomáhá nasazení krunýřovců, kteří ho likvidují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.10.2008 09:24 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: ertze
Přidání reflektorů je nejsnadnějším krokem, jak zvýšit intenzitu ozáření akva. I když se tato třeba nezdvojnásobí, přínos reflektorů je neoddiskutovatelný. :-)
(Nechci zde vyvolávat flameware, ale za jistých okolností mohou reflektory zvýšit množství dopadajícího světla i o více než 100%, takže bych jejich význam nepodceňoval... :-) )
Proč osazuje výrobce kryt 1x teplou a 1x denní bílou zářivkou?
Třeba četl podobné internetové diskuse, kde se tato kombinace uvádí jako dobrá. :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 8

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 8961x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6594-rozsivky?od=278