Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostlinky Rataj

 

NápovědaFórum » Obchody » E-shopy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rostlinky Rataj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 16:14 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: DH
Tak mě před chvílí volali od Rataje,že chybu způsobil brigádník,rostliny si mám nechat a oni na své náklady zdarma pošlou super red.Ještě se mě ta paní v telefonu omlouvala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 15:04 Silviebaris Re: jakaf
Aha..tak to jsem neslyšela,ja dávam slabý hypermángánový roztok,a pak jen v čistý vodě,kolikrát i tejden..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 14:59 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Silviebaris
Dezinfikuju nechávám je 12 hodin v Esha 2000 a po dání čehokoli novýho ještě dávám poloviční dávku eshy do akvárka.Esha se mě maximálně osvědčila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 14:51 Silviebaris Re: jakaf
Ty nedezinfikuješ rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 14:43 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: DH
Chyba je u nich,dokazuje to moje objednávka - potvrzená.Počkám dnes do večera a zítra dám rostliny do akvária.
Edit jen pokud mě pošlou ty 2 Ludwigie super red,budu mít akva dost plný rostlin.Týhle spletený je 5 výhonů/košíček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 14:39 Muž DH [335] Re: jakaf
Pochybuji, že je budou chtít poslat zpět. Stejně by šly rovnou do popelnice a ještě by ti museli zaplatit dopravu. Pokud je chyba na jejich straně, tak pošlou správné rostliny a ty špatné ti zůstanou gratis. Takže je můžeš vyhodit nebo strčit do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 14:22 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: DH
Vyfotil jsem co přišlo,přidal kopii mojí objednávky a uvidím co mě odepíšou.Jen nevím jak dlouho vydržej ty 4 rostliny 2 + 2 v origoš balení,aby nezašly.Jak je mám skladovat - zatím je mám v krabici na nízkym stolku pod stolem s akvárkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 14:09 Muž DH [335] Re: jakaf
Nic jsem vracet nemusel, nesprávně doručené rostliny mi nechali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 14:01 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: DH
Nafotit můžu i přiložit kopii objednávky,jen co s těma Vallisnerkama?Nejspíš jim napíšu,popíšu problém a uvidím co mě napíšou - co vše mám vrátit.Rostliny jsem raděj ještě nesázel a mám je origoš zabalený pro jistotu.Vallisnerky chci,ale ty ludwigie jsem chtěl na doporučení zdejších členů super red.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 13:51 Muž DH [335] Re: jakaf
Minulý rok mi poslali jiné rostliny než jsem požadoval. Stačilo nafotit, chybu uznali a poslali hned správné rostliny (pokud jsou skladem).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2021 12:22 Muž jakaf [92] - Xify a paví očka – záměna rostliny
Tak mě Rataj poprvé zblbnul objednávku rostlin.Místo objednané Ludwigie super red mě přišla Ludwigia inclinata var.verticillata.Co s tím,má někdo zkušenost s reklamací u Rataje?V objednávce byly ještě 2 Vallisnerie spiralis a ty došly v pořádku dle objednávky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.11.2017 10:39 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pH5
Protože načančaná "rostlinná" akvária mě nebaví, baví mě biotopy. Takže ti nevadí načančané rostliny v biotopu. Nějaká ukázka by nebyla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.11.2017 10:29 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum
Nikdo není dokonalý. Přestože v ratajových knihách čtu věci, které jsou nepravdivé (třeba o neakvarijních rostlinách vhodných do akvária, jak píše vaaclav), nebrání mi to, abych si ho vážil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2017 10:19 pH5 Re: vaaclav
jak které rostliny - ratajovy echinodory tedy určitě ne - krom toho v biotopu je celkem šumafuk, zda má kytka červenější list nebo ne, rybám je to celkem jedno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.11.2017 10:02 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pH5
Pokud tě baví biotopy tak jsi doufám nepřehlédl Ratajovu poznámku o tom že akvarijní rostliny nemají většinou s těmi přírodními už nic společného a že jsou to vlastně zahradnické kultivary a kříženci. Takže s tímhle materiálem pravý biotop moc pravý nebude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2017 09:37 pH5 Re: ctibum
Pokud je mi známo, jeho poslední veřejné vyjádření k dané věci byla právě ta revize z roku 2004.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2017 09:35 pH5 Re: vaaclav
No a mě to třeba zajímá. Protože načančaná "rostlinná" akvária mě nebaví, baví mě biotopy. ALe to má každý jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.11.2017 09:31 R Muž ctibum [6866] Re: pH5
A vyjádřil se k tomu autor někdy? Ať už původnímu omylu nebo k tý revizi?
Jak se říká "Udělej sto dobrých věcí a nikdo si toho nevšimne, ale udělej jednu špatnou a hned tě odsoudí"...
Vím o tom "případu" kulový a nejsem na ničí straně, ale prakticky jediná vytknutelná chyba byla ta revize, pokud tomu dobře rozumím, aniž bychom věděli jak a proč k ní došlo. A i když to byl mezinárodní průser, byla by škoda odsoudit kvůli tomu komplet celý dílo Rataje staršího...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.11.2017 09:30 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pH5
Jestli nějaké rostliny jsou a nejsou odněkud a jak se jmenují mě celkem nezajímá a je mě jedno co mají botanici mezi sebou za problémy. Podstatně větší problém který vytrval až dodnes je Ratajova propagace rostlin do akvária nevhodných. Ve své knize jich má několik a stále se všude běžně prodávají. To považuji za daleko větší průšvih a stálo to akvaristy hodně peněz a zklamání na rozdíl od Echinodorus afrikanus který v akváriu roste dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2017 08:33 pH5 Re: Jifi
To by byly platné argumenty, pokud by africanus byl jen v jeho staré literatuře. Pak by se snad dalo věřit, že to byla nějaká série omylů. Pokud ho ale uvedl v revizi (!) z roku 2004 (!), zpracované na počítači, evidentně tahle výmluva nemůže obstát. Jde o revizi - že by botanik, zpracovávající revizi rodu, nenastudoval ani vlastní literaturu, a nevšiml si, že fotku v té době již velmi kontroverzního (a západními botaniky v podstatě vyvráceného - podnikli kvůli Ratajovu přeludu i speciální expedici) druhu použil už pro druh jiný - to je opravdu těžko uvěřitelné. Pokud to není lež, je to neuvěřitelná odborná inkompetence. V každém případě je to ostuda - nejen pro Rataje, ale i pro českou akvaristiku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.11.2017 07:36 Muž Jifi [675] Re: Pepan
Já to vidím ze svého úhlu pohledu, protože jsem vystudoval systematickou biologii se specializací na botaniku a vím, že určování druhů nemusí být tak jednoznačné. Někdy se může jednat jen o morfologickou odchylku, jindy zase o křížence ...
A je potřeba si uvědomit, jak byly třeba zrovna ty Echinodory známé a jak dobře byly popsané v době, kdy Rataj starší cestoval, sbíral je a popisoval. O co se tehdy on mohl opřít? Kde měl k ruce nějaký podrobný atlas Echinodorů? Analýza DNA? V té době naprostá sci-fi ... Sám jsem pracoval jako botanik v terénu a vím, jaká úskalí má ta práce, pokud jsem odkázán jen na morfologii. A v době, kdy Rataj cestoval a popisoval, tak neexistoval ani internet. Kde měl tedy hledat další informace? Proto prosím, uvědomme si, v jakých podmínkách Karel Rataj starší pracoval. Pak se snadno člověk může zmýlit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   09.11.2017 07:09 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Jifi
Víš, já jsem už jednoho takového kritika Ratajovy práce kdysi zažil. Taky se opíral o ten problém s E. africanus. Tak jsem se ho zeptal, kolik expedic on absolvoval, kolik popsal nových kytek a co udělal pro popularizaci akvaristiky. A bylo ticho. Pak se oháněl tím, že on neměl ty možnosti. Tak jsem mu řekl, že měl tytéž startovní možnosti jako pan Rataj nebo pan Sadílek. Vzdělání, znalosti jazyků, akorát ta vůle něco dokázat, tam chyběla. Zato kritizovat uměl parádně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.11.2017 06:16 Muž Jifi [675] Re: pH5
pH5 napsal: Omyl nikdy neuznal. Jen prostě použil stejnou fotku pro dva druhy, prostě byl přistižen při lži.

Celá ta historie je hezky popsána tady cs.wikipedia.org/…


Pokud věříš Wikipedii ...
Citace z Wikipedie: "Ratajovy popisy však byly často založeny na rostlinách neznámého původu, navíc mnohdy sterilních."
V takovém případě to s vysokou pravděpodobností mohli být kříženci. U kytek je mezidruhové křížení poměrně běžné, ale tito mezidruhoví hybridi jsou sterilní. Někdy se stane, že dojde ke spontánnímu zdvojnásobení chromozomů a tím se překoná bariéra sterility a kytka je fertilní a vznikne tak nový druh. U vyšších rostlin se odhaduje, že takovýmto mezidruhovým křížením a následným zdvojnásobením počtu chromozomů vznikla minimálně 1/3 všech druhů, takže to je poměrně běžný proces, ke kterému v přírodě dochází.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.11.2017 06:10 Muž Jifi [675] Re: pH5
pH5 napsal: Problém je, že se dopustil podvodu - což je ve vědecké práci nepřijatelné.
Ty jsi byl u toho, že ho soudíš?
Jak už tu zaznělo - tehdy se nedala udělat analýza DNA.
U dosti kytek je běžné, že tentýž druh může vypadat morfologicky odlišně na různých stanovištích. Pokud z populace kytek zmizí opylovači a kytka je schopná se rozmnožovat i autogamně, potom na jednom stanovišti najdeš po několika generacích kytky, které budou morfologicky dosti odlišné. A pořád to bude jen jeden druh. A morfologické znaky byly v tehdejší době klíčové pro určování druhů. A v některých případech, jak jsem už zmiňoval, to určení může potrápit i odborníky. Vystudoval jsem botaniku, promoval jsem v r. 1997, tak o tom něco málo vím.
A pokud uvádíš příklad s nějakou fotkou - opravdu jsi si jistý, že podváděl? Podvod znamená, že člověk udělá něco takového úmyslně a je si vědom toho, že to tak není.
Dneska máme všechno v počítači. Dříve se lidi hrabali v papírových fotkách, v papírových vydáních časopisů, atd.
Opravdu si myslíš, že při tom počtu druhů, které Rataj popsal, nemohlo dojít k omylu? Případně, že později nemohl změnit názor na kytku, kterou popsal dříve?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 18:28 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Má tam dodnes zákaz. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 18:27 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
Jé Rejpal. Pamatuju si ty jeho věčné flejmy na akvaristovi. Jak skončily, tak zároveň s tím umřela i diskuze na akvaristovi a stěhoval jsem se sem. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 18:18 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Zjisti pokud můžeš kdy to bylo. Nepleteš si to z rejpalem?http://planta.aquariana.cz/echinodorus_africanus.htm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 18:13 R Muž romant [27981] Re: vaaclav
Nevím už přesně v kterým ročníku AT to bylo, ale vím určitě, že to tam bylo. Nemám teď kompletní ročníky k nahlédnutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 18:10 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Tak o tomhle jsem nikdy neslyšel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 18:00 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: romant
Vím že pan Rataj třeba uznával i kvality pana Sadílka. Byl jsem na přednáškách obou pánů a mám nadosmrti nezapomenutelný zážitek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 17:54 pH5 Re: Pepan
Omyl nikdy neuznal. Jen prostě použil stejnou fotku pro dva druhy, prostě byl přistižen při lži.

Celá ta historie je hezky popsána tady cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 17:53 R Muž romant [27981] Re: Pepan
Když už zde byla zmíněma "první" velká pěstírna, tak ve stejné době, možná né tak velkou, ale svým významem rozhodně nemalou pěstírnu začal provozovat i páně Ratajův velký sok na poli odborném a nebyl to nikdo jiný něž pan Gabriel(dnes Hořánkvoi). Pro nezasvědcené to už tenkrát vypadalo, že to jsou nenávistní protivníci a jaký to byl pro právě ty nezasvědcené šok, kdy po předčasném úmrtí pana Gabriela vyšlo v tehdejším Akváriu Terariu neskutečně upřímné uznání kvalit právě od pana Rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 17:52 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: pH5
A co když později došel k závěru, že se spletl a chtěl svůj omyl opravit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 17:50 pH5 Re: Pepan
Nešlo. "Fotografie publikovaná Ratajem pod jménem Echinodorus africanus v jeho pozdějších publikacích včetně revize z roku 2004 je identická s fotografiemi, které Rataj publikoval již dříve jako Echinodorus horemanii." Čiliže to dokázal sám.

PS: ta bromélie je dosti špatná analogie, protože je odlišná od bromélií, které rostou v americe (ani není nezvěstná).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 17:49 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: vaaclav
Já bych tohle ještě podpořil. I když je rod Echinodorus ryze americký, nikde není psáno, že semínko nějakého druhu se třeba vzdušnými proudy nebo na peří ptáků nemohlo dostat do Afriky. Mohu to dokumentovat na jiné čeledi. Bromeliaceae jsou ryze americká rostlinná čeled . Přes to existuje jeden druh, který roste v centrální Guinei, což je Afrika. Že by další podvod?
en.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.11.2017 17:33 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: pH5
Jestli myslíš E. africanus, tak já se spíše kloním k tomu, že došlo k záměně kytky u nasbíraného materiálu. Dneska už těžko posoudíme, nakolik to bylo záměrné či náhodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2017 17:33 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pH5
Tak těch knížek o akvarijních rostlinách bylo několik a ne jen jedna. Pokud jde o atlasy co jsou vydané v češtině tak jsou stále dá se říci bez konkurence s přihlédnutím kdy byly vydané. Revize rodu Echinodorus to nemá z akvaristikou nic společného já znám 3 a pokaždé to je úplně jinak. Nikdo nu nedokázal že neměl pravdu a v dnešní době kdy akvarijní rostliny překonaly světadíly a rostou všude a někde i jako invazní bych se nedivil kdyby to tak bylo i z echináči v Africe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 17:25 pH5 Re: Pepan
Problém je, že se dopustil podvodu - což je ve vědecké práci nepřijatelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   08.11.2017 17:18 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: pH5
Pan Karel Rataj starší v Československu jako první rozjel velkou pěstírnu akvarijních rostlin. V době, kdy se v akvaristikách objevovaly pouze šípatky a affinisky, měla jeho pěstírna v nabídce asi 180 druhů akvarijních rostlin. Přitom akvarijní rostliny byly pouze jako doplněk jeho zájmu o přírodu, dominoval jeho zájem o entomologii. Přiznám se, že nedokáži posoudit, nakolik jeho revize rodu Echinodorus byla či nebyla správná, ale v době, kdy něco jako testy DNA byly v plenkách, vypracovat něco takového byl dost problém. Přes to se do této práce pustil. Dnes, díky DNA, se překopávají systematiky všech rodů živočichů i rostlin a leckdy nezůstal kámen na kameni. Rozhodně bych jej neodsuzoval, pro českou akvaristiku udělal formou dovozů kytek i přednášek hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 16:45 pH5 Re: Jifi
No, nevím co Rataj tak převratného udělal (ano, jeho knížku jsem četl, kytky ze Šumperka jsem také párkrát objednal, ale imho nic převratného - když se vrátím zpátky do 80. let, stará Sadílkova knížka byla mnohem lepší), ale ať to bylo cokoliv, těžko to vyváží tu mezinároidní ostudu (E. africanus) a další bordel, který v systematice svou nezodpovědností napáchal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   08.11.2017 05:58 Muž Jifi [675] Re: pH5
Karel Rataj starší toho pro akvaristiku u nás udělal neskutečně hodně. A jako každý člověk, ani on nebyl bez chyb. To však nesnižuje význam jeho práce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2017 22:50 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pH5
Bohužel už umřel a o mrtvých jen dobře a je to tak stará záležitost že to nemá cenu rozebírat. Mezitím proběhla další revize rodu Echinodorus a nezůstal kámen na kameni, pokud jde tedy o rostliny z přírody. Mimochodem jeho jména se stále u nás používají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 22:22 pH5 Re: vaaclav
No jo, Ratajova jmena kytek jsou vtipna. Uz vysvetlil, jak to bylo s E. africanus?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 20:21 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostliny – Echinodorus Janii
Znám trochu historie téhle rostliny dostal jsem jí celkem dvakrát. Jednou od někoho ale jméno už si nepamatuji. Už tenkrát jsem jich pár rozdal. Potom jsem o ní přišel při přestavbě akvária a opět jí získal od pana Rataje ml. při návštěvě jeho skleníků. Bylo mě vysvětleno že jeho otec nakonec jako janii označil jinou rostlinu a pojmenoval jí Echinodorus 'Rubin'. Protože z původním názvem a původem byly problémy. Tahle rostlina se ze skleníků ztratila a opět jim ji přinesl pan Přikryl od něho jsem se to vlastně dozvěděl když jsem u něho byl. Jeho rostlina ale byla podstatně větší. Nakonec je to napsané v atlase jako zajímavost. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 13:31 Muž Martinezos [0] Re: romant
No není to žádná extra drahá zásilka :-) tak, kdyby něco, tak se zase tak strašného nic neděje. Jen jsem se těšil :) No v utery jsem to objednal, ve čtvrtek byla expedice a čekal jsem, že tu sobotu to dovezou, no co se dá dělat. Když se podívam online, tak zásilka už cestuje dva dny z Brna do Mikulova, což je cca 50km :-) Já jen jestli má někdo takovou zkušenost, abych věděl co mě čeká až to rozbalim ;-) jinak bych možná ocenil ještě u Rataje jinou možnost dopravy PPL atd. Kdyby měl, PPL bral bych to v tomto období od nich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 12:54 R Muž romant [27981] Re: Martinezos
Bue záležet na více faktorech. Jak znám Rataje, tak v tomto období posílají v zateplených boxech. Další věcí je, kde se ten balík s rostlinama bude nacházet, jestli v nějaký hale a nebo na vozejku venku, co je pro rostliny dobrý a špatný se nabízí. Takže pokud to bude jak si myslím, že v zatepleným boxu a nebude se to válet někde na rampě, tak bych se toho až zase neobával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 12:38 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: DavFM
poště bych se nedivila, spíš bych se divila, kdyby to Rataj poslal přes víkend...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 12:27 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Wendy2
No a nemohla to proste "posrat" posta? Ted pred vanocema bych se vubec nedivil. Nebo ze by to Rataj posilal v patek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 12:25 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: Martinezos
přes víkend na poště mi z rostlinek zbyl kompost... ale všichni zkušení prodejci posílají tak, aby se vyhnuli víkendu, či svátkům a nic na poště neleželo... Rataj nee?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 12:22 Muž Martinezos [0]
Zdravím všechny, bohužel jsem si špatně objednal od Rataje rostlinky. Neuvědomil jsem si, že se blíží Vánoce a bude víkend. Doručeny mi budou až v pondělí, dnes je sobota a objednavka byla odeslána ve čtvrtek. Čekal jsem, že v sobotu budou doručeny, ale bohužel. Vydrží to rostlinky? Máte zkušenost?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 6

Zpět na obsah sekce Obchody • Zobrazeno 18285x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6192-rostlinky-rataj