Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Test Rataj & Sera

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Test Rataj & Sera
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2015 18:00 Muž Sputnik [12] - RostlinyRe: Bohouš65
Mrkni na datum spotřeby, nevím jak u pH a GH,ale u ratajoveho KH je stáří testu důležité.
X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2015 17:36 Muž Yirka [9118] Re: Bohouš65
Ph jsem před časem pravidelně měřil jak Ratajem tak Sera testy s totožnými a důvěryhodnými výsledky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2015 17:11 Bohouš65
Jenom se zeptám, měříte někdo úspěšně Ph a dGH testy Rataj ? Nějak se nemohu dostat k nějakému uvěřitelnému výsledku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 21:51 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: lilitko
Ak je silné svetlo a veľa rastlín, dusičnany sa míňajú jedna radosť :) Do môjho prerybneného akvária musím týždenne pridávať cca 6 mg/l, aby som udržal vo vode úroveň aspoň 5 mg/l. Pre takéto nízke hodnoty je oveľa lepší test JBL, lebo má jemnejšiu stupnicu (0 / 1 / 5 / 10 / 20 / 40 / 80 / 160 / 240 mg/l) oproti stupnici Sera (0 / 10 / 25 / 50 / 100 mg/l).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 21:36 Žena lilitko [224] Re: zervan
Ďakujem, zdá sa, že budem dusičnany budem musieť pridávať, minimálne kým nezabehnem akvárium, keď pridám ryby, budem merať a uvidím. Akurát aj v predchádzajúcom akváriu kde boli aj ryby, boli stále dusičnany na minime...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 21:31 Žena lilitko [224] Re: cezarmilan
Určite som sa nepomýlila, tak sa farbí od začiatku, aj tie stupnice na fotkách tomu napovedajú. Prvá fotka je NO2 a druhá a tretia NO3...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 20:44 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: lilitko
V kvalitnej pitnej vode sa to má správať presne takto. Ak by boli dusitany čo i len trošku do oranžova, je to problém - limit pre pitnú vodu je 0,5 mg/l, čo je na Sera teste hneď prvá nenulová hodnota (žltooranžová) a v akváriu je tiež treba mať hodnoty nižšie ako táto hodnota (ideálne nulové).

Dusičnany by oranžové byť mohli - limit povoľuje až 50 mg/l, ale tu na Slovensku máme výborné zdroje vody (aspoň čosi) a obvykle sú dusičnany do 10 mg/l. V akváriu by bolo dobré mať aspoň tých 5-10 mg/l, no nie viac ako 25 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 20:34 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: romant
Môj test od Sery na NO2 sa sfarbil do ružova a bola to veľmi pekná ružová ano
Pozerám teraz na nete a fakt už sú teraz novšie a pravdu máte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 20:29 R Muž romant [27982] Re: cezarmilan
Ratajův ano, ale tohle .... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 20:25 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: lilitko
Nepomýlil si sa? Test NO2 sa sfarbí do ružova
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 18:35 R Muž romant [27982] Re: lilitko
Vysvětloval bych si to tak, že se to prostě vejde do té barevné tolerance, tedy u těch dusitanů jen dobře a dusičnany to bude chtít vylepšit, třeba nějakým KNO3, tak aby se jejich hodnota pohybovala v akváriu někde do 10mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 17:40 Žena lilitko [224]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, mám testy na NO2 a NO3 od Sery. U oboch testov sa mi hodnoty u testovanej vodovodnej aj akvarijnej vody vždy rovnajú nule (najbledšia žltá farba). Je to normálne? coze
Oficiálne hodnoty mojej vodovodnej vody podľa vodárenskej spoločnosti sú: dusitany <0,013mg/l; dusičnany <2,00mg/l. Pri testovaní postupujem presne podľa návodu, skúšala som počkať aj o pár minút dlhšie ako doporučených cca 5 minút, ale roztok farbu nezmenil... Prikladám fotky z posledného testovania...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2014 16:44 Muž Robo [45] Re: Tomiino
Měl jsem test od Rataje a ukazoval 0mg/l tak jsem vyzkoušel JBL a ukazoval lehce pod 0,5mg/l a pak jsem koupil od sery a taky ukazuje správné hodnoty (snad). Tedy oproti Ratajovým testům aspoň ukazeje. Ty jeho vůbec. Vem raději od Sery
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 21:19 Muž Tomiino [43]
dobry vecer,rekne mi zde nekdo jestli je lepsi test od sery nebo rataje na FE? dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 20:16 Žena Danila [4489] - SumciRe: romant
Proužkové testy mají dle našich měření ( a že měříme denně minimálně deset nádrží) NULOVOU vypovídací schopnost v parametrech NO2 a NO3.Ostatní parametry jsou orientační asi jako čtení z ruky.
Vzhledem k tomu, že jsou kapkové testy časově daleko náročnější, dala bych duši za papírkové testy, které by fungovaly s takovou přesností, jakou potřebuji.... :-( Ale nejsou....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.02.2014 18:17 R Muž romant [27982] Re: FrantisekH
Ale to mě nerozumíš, já to nedělím na s testovacíma, nebo bez testovacích, já tak akvárium prostě zakládám. Měním vždy. Ono pozor na jednu věc, až po třech nedělích naměříš prokazatelným měřením NULA dusitanů a buchneš tam najednou více ryb, tak máš stejně problém, neb to akvo nebude na takovou dávku producentů odpadních látek připravený a té výměně se posléze nevyhneš. Ale to jenom pro příklad. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 18:11 R Muž romant [27982] Re: FrantisekH
Po týdnu nepotřebuješ nic měřit. Měň denně 1/3 vody a testovací ryby můžeš dát, ale měnit denně, jak před vpuštěním, tak po něm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 18:04 jamajcan Re: romant
Můj názor:Nepoužívám už je.Zdály se mi příliš orientační.Mám vyzkoušenou pouze Tetru a Dajanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   25.02.2014 18:00 R Muž romant [27982] Re: FrantisekH
Proužkový, papírkový testy mají docela slušnou vypovídací schopnost, tedy pro naše hobby účely, trendy sledující třeba od Tetry, nebo od eSHy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 17:56 R Muž Silent [5949] Re: FrantisekH
Proužkové testy jsou velmi, ale velmi orientační. Raději bych použil základní sadu testů kapkových. Jsou k dostání už za relativně pár korun a jako základ postačuje test na pH, uhličitany, dusitany a celkovou tvrdost.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.02.2014 13:12 Muž Yirka [9118] Re: FrantisekH
Pěkně jsi to popsal tím přídavným jménem "rychlé proužkové testy".
Já jen dodám: "Práce kvapná, málo platná".
Kapkové jsou lepší.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2013 00:48 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: bikerek
To je běžná věc. Taky jsem ho nedokázal rozluštit. Dám to ještě přítelkyni jestli něco vylaboruje a jinak napíšu přímo Ratajům jak se to má vlastně dělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2013 21:58 Muž bikerek [9] – Rataj
je to tady sice už skoro mrtvé téma, ale přidávám se k nespokojeným uživatelům testu NO3 od Rataje... Prováděl jsem s ním několik měření a to ve dvou akváriích a vstupní vodě a stále mi barva testu vycházela jako žádná barvy, spíše čirá voda. a všude stejný výsledek dle stupnice 0-10, což bylo divné i díky tomu, že jsem hnojil metodou EI a do akva dodával týdně cca 30 mg. včera jsem se hecl a utratil přes 200,- za test NO3 os TETRY, byl zrovna jediný skladem a hned při prvním měření mi ukázal hodnoty kolem 30 mg.. Opětovně jsem ověřil Ratajem a zase nic... Tak rataj šel dnes do popelnice. Možná byl špatný jen ten můj test protože v tom prášku byly celkem velké krystaly a né jen jemný prášek, ale test ještě není prošly. Tak to je má zkušenost s testem od rataje, děkuji už nechci...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 09:46 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: Danila
Od Sera jsem nesehnala :-( a Dajanu nebudu u NO3 riskovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   29.11.2012 23:31 Žena Danila [4489] - SumciRe: majka93
Jsou testy, které nefungují tak, jak by měly, u uvedeného testu na NO3 je problém s dávkováním sypkého činidla...Doporučuji test od jiného výrobce,ze zkušenosti preferuju Sera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 21:28 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: majka93
...V čem je problém? ...A je rozdíl mezi destilovanou vodou, kterou koupím v obchodě a v lékárně?
Problém bude nejspíš v tom, že jste si koupila AZOTAN. :) Příště zkuste test jiného výrobce.
Rozdíl těch dvou destilovaných vod? Poměrně často se objevuje konstatování, že "destilovaná voda pro technické účely" nebyla dokonale čistá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 15:04 Žena majka93 [79] - Živorodky
Ahoj, já jsem si koupila test na NO3 od Rataje, ale vůbec nic jsem nenaměřila. Tak jsem zkoušela do druhé lahvičky ten srovnávací roztok 50mg/l a ten mi zrůžověl úplně lehce. Podle stupnice by to byla ta nejnižší koncentrace. V čem je problém? Držela jsem se postupu :-O A je rozdíl mezi destilovanou vodou, kterou koupím v obchodě a v lékárně?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 07:12 Muž muťa [554] - RostlinyRe: georgeczk2
To že někdo v nově založené nádrži naměří NO2, bych řekl že je normální a to že někdo nenaměří NO3 taky.

NO2 - se tam tvoří z odpadních látek a NO3, tedy živiny, ty tam prostě nejsou - napsal jsem to hodně zjednodušeně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2012 23:24 georgeczk2 Re: nokoska
Muj akvin byl zelenej,a vyhodil jsem ho,protože jsem asi barvoslepej ;-) zkusil jsem test na NO2 u kamarádovo nově založenýho akva a malinko růžový to bylo,u mě nic,tak že,ten asi funguje a NO3 rataj jsem porovnával s testem od dajany,oba jsou..."velmi orientační" bych řekl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2012 21:51 Žena nokoska [21] - Miniakvária – Rataj
Tak můj Akvin má taky zelenou a teda test je dost matoucí. Test na NO2 mi ukazuje něco malilinko a test NO3 absolutně nic! Dočetla jsem se, že je možná test nefunkční díky destilce a tak jsem šla do lékárny a koupila destilku co se dává přímo do žíly celkem drahou a neukazuje mi opět nic a porovnávací, kde má být krásně růžová taky nic, testy prošlé nejsou a tak říkám jen svůj názor, ale za mě koupit jiné! :-| opravdu jsem dělal test na NO3 4x a ani jednou nic, ono dát špetku je dost širokej pojem, že? tone
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 13:45 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: Yirka
no prave ze ten muj novy test je zeleny uz v lahvicce, ale dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 08:59 Muž Yirka [9118] Re: bali
Test staršího data který občas používám je oranžové barvy. Zelená až po "kontaminaci" vodou na příslušnou hodnotu pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 02:09 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky – rataj akvin
lidi jakou barvu ma tekutina v akvinu? muj stary test ktery mi dosel mel oranzovou (a rekl bych ze meril dobre) a ted jsem koupil novej a ten ma barvu zelenou a vsechno co namerim je stejne zeleny. wtf??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 17:43 Muž leontin [46] - CichlidyRe: zuzana
Na test Fe pozor je tam v návodu čekat 15 min. a zezadu na stupnici čekat 1 hodinu.Platí ta hodina(nejméně).Trochu praxe je třeba získat hlavně s práškem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 17:28 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: pavel.bartek
Já budu taky asi bílá vrána. Hold mi taky ze začátku vadili ty prášky ale když se s tím člověk naučí tak pák si může udělat za pár korun i rozborový kufřík.

www.akvarista.cz/…

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 17:24 pavel.bartek Re: Yirka
Bílá vrána 2 :) Asi bych to nenapsal lépe,pokud tedy už měřím (málokdy) tak pouze NO2,NO3 .Samozřejmě si umím představit,že někdo potřebuje víc a Rataje bych se nebál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 16:52 Muž Yirka [9118] Re: zuzana
Asi jsem bílá vrána, ale se základními testy Rataje mám jen ty dobré zkušenosti. A to včetně testů na NO3. Chce to jen přesně postupovat. Ověřoval jsem si výsledky několikrát přes testy Sera a výsledky byly totožné. Nejdůležitější jsou testy NO2, NO3, PH, tvrdosti. Ostatní bych požadoval za nadstavbu pro fajnšmekry či pro řešení reálných problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 16:00 zuzana – Testy od Rataje
Stojí za koupi? Jsou tak levné, že k nim mám nedůvěru. Co přesně měří antialgae test? JE k něčemu test na fosfor a železo? jaké máte zkušenosti?

Četla jsem, že test na dusičnany nefunguje a navíc se do něj musí sypat nějaký prášek.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 14:34 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: ČichavecTom
...Když dám malou špetku je to světlounce modrý. Dámli dvojnásobnou špetku je to modrý jak pes...
Ke sledování pohybu pH používám bromthymolovu modř. Mám vyzkoušeno, že svou funkci plní stejně, ať už jí do testovacího roztoku přidám tři, pět nebo třeba deset kapek. Jen ta barva roztoku je při vyšším počtu kapek přiměřeně "sytější" a tím pádem i "čitelnější".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 10:14 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny – Re: filipsi
OK, to co píšeš dává smysl, ještě to raději pořádně vyzkouším. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 22:17 Muž filipsi [1295] – Re: ČichavecTom
Ne, tenhle konkretni ratajuv test ne, ale mnoho podobnych vcetne mnoha dalsich ruznych titraci ano.
To, jestli je to modry svetlounce, nebo modry tmave jako "pes" (mimochodem, tmavomodry pes??), ma co delat pouze s mnozstvim acidobazickeho barviva (tedy prave tim, jestli ho dam spetku, nebo vetsi spetku). No a jak prikapavam cinidlo, dostavam roztok na Ph pri kterem konkretne tohle cinidlo prudce meni barvu. A je uplne jedno, jestli se odbarvi ze svetlemodre, nebo tmavemodre. Proste behem jedne kapky (pokud roztok pri kapani micham) je odbarveno, behem minule kapky se skoro nic nedeje (podle koncentraci cinidla, samozrejme, nechytat za slovo, muze to byt kapek vic, ale to kolik, nema zadnou souvislost s mnozstvim barviva).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 22:08 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny – Re: filipsi
Zkoušel jsi ten test? Když dám malou špetku je to světlounce modrý. Dámli dvojnásobnou špetku je to modrý jak pes. Pak mám teda celkovou tvrdost vody asi 40...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 19:13 Muž filipsi [1295] – Re: ČichavecTom
Ne, bud si opravdu jist tim, ze to je barvivo, tipnul bych si mozna bromthymolovou modr?
Samozrejme pokud ho budes planovite sypat 100x vic, nez se ma, trosku se to projevit muze. Ale jinak to v presnosti testu nemuze hrat vyznamnou roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 13:03 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny – Re: filipsi
Bohužel, zkoušel jsem přidat více tohoto "barviva" a pak je k odbarvení roztoku potřeba více kapek...

Takže test na dvě věci pokud neznám přesnou dávku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 11:09 Muž filipsi [1295] – Re: ČichavecTom
Pokud by bylo davkovani kriticke a test ovlivnilo, ver, ze by to bylo pripravene tak, aby to fungovalo. Myslim, ze to je barvivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.01.2011 00:48 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny – Testy od Rataje
Mám všechny a asi je pošlu zpět....
Ty kde jsou jen kapalné složky jsou jakžtakž v pohodě = kapka z kapátka je celkem přesná dávka. Bohužel všechny testy kde je pořeba přidat pevnou látku - nejspíš nějaký hydroxid - je bohužel veliké zlo. Abych byl přesný tak například test tvrdosti vody Hardin (GH). V návodu je uvedeno že máte dát "špetku na špičku" takové plastové tyčky. Bohužel jsem sepochopil co to ta špetka je, protože ona tyčka je celkem široká a zmíněná špetka se dá nabrat v množství od jednoho zrnaka až po solidní vrchovatou porci.
Další postup testu je takový, že po přidání hydroxidu se předtím připravený roztok (akvarijní vody a nějaké kapaliny z lahvičky relativně přesně dávkované kapátkem) obarví do modra. Nyní máte kapáním jiné tekuté složky odbarvit připravený roztok, přičemž počítáte počet kapek potřebný k odbarvení. Výsledek vydělíte dvěma a máte vaši tvrdost.

Geniální test s jedinou drobnou chybkou. Pokud přidám dvojnásobek "na špičičky špetečky" hydroxidu, tak potřebuji na neutralizaci roztoku dvojnásobek kapek...

Pro mě z toho plyne fakt, že kromě tvrdosti mé vody výsledek ovlivní přesnost dávkování tohohle debilního testu, kde není toto dávkování vůbec přesně zajištěno. Přitom stačilo přidat něco podobného maličké plastové naběračce na kávu.

Rataj testy = chemikův splněný sen!

Srát na to a raději sledovat kytky jak rostou - je to přesnější...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 13:38 R Muž Silent [5949] Re: tube
Co já vím, tak se tento postup týká všech pH sond bez rozdílu. Krátkodobě se dá uchovat v destilce, ale při delším kontaktu sondy s destilkou dochází k vyplavování elektrolytu ze sondy a ta rychle stárne. Destilka je vhodná k oplachování po použití, ale při skladování bych raději použil KCL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 13:07 tube Re: Silent
Možná jsem to blbě napsal jedná se mi konkrétně o tento typ ručního Ph testeru.V návodu se píše skladovat s několika kapkami destilky v krytu sondy.Máte s tím nějaké zkušenosti.Praxe?
www.shopakva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 12:44 filipsi Re: tube
Je to uplne normalni, nejen rataj, a nejen u mereni Ph.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 10:36 R Muž Silent [5949] Re: tube
Sonda na měření pH nesmí být dlouhodobě ponořená do destilky, ani být na suchu. V obou případech by došlo k jejímu znehodnocení. Pokud se sonda nepoužívá musí se ponořit do roztoku KCL. Ten se dá sehnat tam kde prodávají tyhle měřidla a na různých growshopech. Jak udržovat sondu je dobře popsáno tady: www.akvarko.cz/…

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 7250x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6180-test-rataj--sera