Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kolísání pH během dne

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Kolísání pH během dne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2021 14:28 Muž 4Sima [1897] Re: Buldr
Jak píše Václav, šel bych do nejjednoduššího řešení a sondu dal pryč. Podle mě ty sondy mají využití jen v profesionální sféře - vodárenství, odchovy vzácných druhů ryb. A to jsou potom zařízení a sondy z úplně jiných cenových relací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2021 12:50 Muž Neuro [19] Re: Buldr
Ty jsi reklamoval samotnou sondu nebo i přístroj? Sonda může být v pohodě, ale přístroj může být vadný. Pokud máš možnost, zkus to sondu napojit na jiný přístroj a uvidíš jak bude měřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2021 09:55 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Už jsem ti psal aby jsi se na kontrolery vykašlal a nebo jak to s nimi dělají ostatní pH nastavoval podle čidla na co2. Chyb může být několik jednak špatné sondy, starší kontaminované kalibrační kapaliny tím pádem chybná kalibrace a někdy i příliš měkká voda kde to měří také blbě. Tak si vyber. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2021 19:19 Muž Lojza007 [1204] Re: Buldr
Pokud je ta sonda hodně univerzální, tak bych zkusil kouknout k bazénářům, ta by mohla vydržet dýl. Ale za mě taky CO2 nonstop a pouze vyladit podle dropcheckeru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2021 19:07 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Kup si jakou chceš, ale za chvíli budeš mít stejný nebo podobný problém nejlepší je to vyřadit a foukat non-stop. Aromatické můžeš mít dávkování hnojiva, dopouštění vody a já nevím co ještě třeba i krmení ale u CO2 platí že v jednoduchosti je síla. Vím, o čem mluvím mám CO2 více jak 20 let.
Hlavně ti ale přeji ať se dostaneš s těch zdravotních problémů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2021 18:32 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
V té automatizaci je právě ten problém dobrá sonda vydrží 2 roky ty stále ponořené jsou poměrně drahé, a to co k tomu dodávají za moc nestojí. Buď to vyhoď a jeď non stop nebo se neohlížej na to co ti hlásí sonda a pH na ní nastav podle drop checker takhle to dělá spousta lidí s rostlinnými (holandskými) akvárii. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2021 17:04 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Starší sondy mají dlouhé vedení (některé jsou staré už při prodeji) ze začátku pak ukazují nesmysly a čím jsou starší tím jim to trvá déle někdy se ustálí až za hodinu. Pokud se čísla stále mění je už na pravdě boží a nic jí nepomůže. Existuje ještě čistící roztok, ale šanci jí moc nedávám. Prodávají se zde sondy z Číny a ty "správně" měří tak pár měsíců. Už rozdíl 0,3 pH je změna 100 % obsahu CO2. Takže já jsem tohle už zahodil a používám jen drop checker. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 09:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Vodovodní voda ukazuje stejné parametry cca půl hodiny, 2 hodiny i 13 hodin od přidání té trošky kyseliny. S akvarijní jsem to měřil jen po 0,5 a 2 hodinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2017 13:43 Maq Re: NHKG
Supr. Takže to asi funguje. Akorát že Tys to asi měřil brzo po přidání, ono by bylo ideální tak třeba šest hodin počkat a pak zkusit znova. Pak bychom teprve mohli říct, že ty fosforečnany se nevysrážely a dělají co mají, tj. okyselují a pufrují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2017 09:44 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Tak jsem to změřil. 5ml 3% H3PO4 na 10l je množství kyseliny, které používám na ošetření dopuštěné vody v akváriích, kde mi pH časem roste nad 7. Pro kontrolu jsem změřil i vodu z 450l akvária, což je moje jediné akvárium, kam neliju H3PO4 a pH se drží pod 7. Ale zase liju tam Torben (rašelinový výluh) cca 30ml na 100l měněné vody. Použité měřáky vše tužkové levné z číny. Ale opakovaná měření ukazují stejně, kontrolní test s destilkou u nich taky udělal co měl.

Vodovodní: pH6,7, vodivost 425, TDS 210
Vodovodní + 5ml 3% H3PO4 na 10l: pH6,5, vodivost 437, TDS 214
Akvarijní: pH6,7, vodivost 447, TDS 252
Akvarijní + 5ml 3% H3PO4 na 10l: pH6,4, vodivost 546, TDS 256
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2017 23:44 Acinonyx Re: Maq
Pri pH, ktore mame v akvariu je vacsina fosforecnanov vo forme H2PO4- (pKa2=7.2). Ca(H2PO4)2 je relativne rozpustna latka (2g/100 mL), takze zrazanie podla mna nehrozi. Taky CaHPO4 je este tiez ciastocne rozpustny - 0.2g/L.

Kyselina fosforecna sa pouziva pretoze system HPO4(2-)/H2PO4(-) funguje ako pufr. Pri koncentraciach, ktore sa pouzivaju sice pufracna kapacita nebude nic moc, ale lepsie ako drotom do oka.

P.S. Pisal som to na mobile, preto bez indexov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 19:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Možnost mám, ale nejdřív si musím namíchat slabý čistý roztok H3PO4 (samozřejmě nepracuji s koncetrovanou). Momentálně používám roztok 97%vody 2% H3PO4 a 1% HCl, protože dost často píší právě o problému nadbytku fosforu a tvorbě řas/sinic. Já nic takového při přidávání H3PO4 nepozoruji, řekl bych že řasy rostou stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 19:18 Maq Re: Magic, NHKG
Sloučeniny vápníku a fosforu: Ano, vím že je to složitá chemie. A vím že takový fosfor není pro rostliny ztracený, v součinnosti s bohatým bakteriálním životem. Jenže když tím někdo pufruje vodu, tak jsou ty sraženiny v bohatém nadbytku, takže jistě z valné části leží zbytečně. Je to zřejmě běžný výsledek přehnojování fosforem, hlavně v tvrdých vodách.
A pokud jde o ty řasy, riziko tu určitě je, ale ony obecně mají horší přístup k tomu, co je zakopané ve dně. Spíš ale je tady ten jev, že i když ekologové mluví o fosforu jako o neštěstí, v akváriu nadbytek fosforečnanů jaxi neplechu moc nedělá. Různá hlášení to potvrzují. Proč je mezi přírodními vodami a akvárii v téhle věci takový rozdíl, mi není moc jasné.

Kyselina chlorovodíková: To je ale úplně jiná věc. Chloridy jsou naopak rozpustné ze všeho nejlépe. Jistě snižují alkalitu i pH a nic nepufrují.
Mohlo by být zajímavé změřit vodivost před a po aplikaci H3PO4. Pouze H3PO4. Máš možnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 17:25 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Já bych řekl že jsi žádnou kravinu nenapsal, hodně lidí co množí ryby a upravuje takhle vodu to dělá právě kyselinou fosforečnou, protože je pak docílené pH stabilnější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 16:29 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Ok, asi sem napsal kravinu. Obzvlášť když mám tu h3po4 smíchanou s hcl. Moc nevím jak to funguje, ale při správném poměru mi to drží pH kolem 6,5 v akváriu, kde bez těch kyselin kolísalo mezi 7 a 8.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 16:02 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
"Fosforečnanov" vápennatých je toľko foriem, že neviem, či sa mu bude do tej úvahy chcieť. Ale rozhodne ju budem rád počuť. :-)

Ale na margo tej zrazeniny - myslím si, že rastliny ju využiť budú vedieť a keď nie rastliny tak riasy určite. Je to jedna z hlavných príčin eutrofizácie našich vôd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 15:27 Maq Re: fingerstyle, NHKG
fingerstyle napsal: Může starý dno pod pískem zvyšovat pH?
Ovšemže může. Způsobů je spousta.
NHKG napsal: řeším to kyselinkou (H3PO4). Funguje zároveň jako pufr.
Kyselina fosforečná při střetu s vápenatým kationtem vytvoří sraženinu a zapadne do dna. "Osiřelý" hydrogenuhličitanový anion se přemění na kyselinu uhličitou. Což je vlastně céóčko, které vyprchá, nebo je rostliny spotřebují.
A tak tímhle "pufrem" možná alkalitu vlastně snižuješ. :)
(Bude ku prospěchu věci, pokud tuhle úvahu zcenzuruje odborník, konkrétně Acinonyx.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 16:59 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fingerstyle
Se starým dnem nemám zkušenosti (ten svinčík bych do akvária nikdy nedal), ale můžou ti to dělat rostliny. Mám akvárium na okně, kde taky pH stoupne samovolně z 7,2 na 8+. Ale řeším to kyselinkou (H3PO4). Funguje zároveň jako pufr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 16:19 fingerstyle
Může starý dno pod pískem zvyšovat PH?Ph z vodovodu je 7 v AQ mi vyleze na 8.2 Nic než stary dno mě nenapadá.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 22:04 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: borman
V akváriu jsou jen kryptošky to nejsou žádní rychlíci do rychlosti růstu, zkus tam dát nějaké stonkovky. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 21:11 R Muž romant [27987] Re: borman
Pravidelně týdně měnit min. 1/3 objemu vody a podle potřeby odkalovat dno a mělo by to tvůj "problém" řešit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 20:48 borman Re: romant
Tak že protrhat rostliny, vyladit osvětleni pro lepši rust rostlyn, a požadne odkalit!!
Mam vymenit čast vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 12:52 R Muž romant [27987] Re: borman
Podle mě ti tzv. kysne voda, nebo-li je to Ph ovlivněno množstvím bordýlku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 12:49 borman Re: romant
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím. Klesá ph postupné zhruba za týden až dva o 0,5. Merim Dajana PH test kit.Merim jednou za týden,driv meril častej aby ujistit se ze nameril spravne hodnoty.Akvarko 126l. mam tam 8-tetra černa., 7-ancitrusy(6 z nich 3-4,5sm)., šneky okryzaky a 2velké ampularije.,Ziva rostlina, 1 keramicky kořen,1 menši právy kořen, 1 kamen, šterk rični koupeny prez internet(muže to byt šterkem??????)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2016 16:29 R Muž romant [27987] Re: borman
Kdy klesá? Čím je to měřený? Je to měřený vždy ve stejný časy? Co osádka? Jak často a kolik vody se mění? No asi bude nejlepší ta prezentace. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2016 13:46 borman – Klesá PH
Zdravím. Mam problém klesá mne PH v 126l akváriu- nevité čim to muže byt. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:24 Muž sabbath [8] Re: Marcel G
...děkuji za zamyšlení mého dotazu a jak je přesný můj pH metr netuším zase já ;-) jinak vždy při měření byla nastavená teplota na pH metru... i přesto děkuji ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 15:48 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Marcel G
K te teplote,rozdil mezi 20C a 25C je 0.02 a mezi 20C a 30C je 0.03 u nekterych jeho mereni by to mohlo byt,ale ze by mu tak kolisala teplota v akvariu si nemyslim,kazdopadne jeho odchylky jsou uplne zanedbatelne! :-) Jinak dokoncuji mereni Ph v uvnitr drop checker(u) a pomoci LDPE,jde mi to pomalu :-) ,pak to poslu! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 07:48 Marcel G Re: sabbath
Můj názor:
Odchylky mezi 17. a 18.6. jsou sice minimální a mohlo by to určitě souviset s nepřesností měření, ale 19.6. už je odchylka větší (při ranním měření 0,2). Na druhou stranu netuším, jak přesný tvůj pH metr je (to najdeš v manuálu). Můj pH metr měří třeba s přesností 0,02. Některé levnější mohou mít ale odchylku třeba i těch 0,2.
Co chci ale říct, je, že pH je závislé kromě jiného i na teplotě, což by zde také mohlo hrát svou roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 15:02 jamajcan Re: sabbath
COOO?To jako že kašlat na akva.a bude to super šlapat?Někdy tady výplody přispivatelů do fóra stojí za to.Nejdřív řeší desetinové rozdíly v PH a když se mu někdo snaží poradit,tak vlastně ví,kde je zakopaný pes a že to vlastně není problém.Tomu se říká mlácení prázdné slámy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 14:47 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: sabbath
Ja mam mezi ranem a vecerem rozdil 0.5 a nic se nedeje,takove odchylky co uvadis ty jsou uplne zanedbatelne,toho se opravdu nemusis obavat. V miste s vetsim pohybem vody,lze namerit obvykle ph o neco nizsi,nez v mistech z mensim prutokem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.06.2013 09:53 Muž sabbath [8] Re: Yirka
Děkuji za názor a máte pravdu :) ,čím víc se se tím zabýváme, tím více člověk nadělá škody.... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 07:02 Muž Yirka [9126] Re: sabbath
Podle výsledků sám vidíš, že odchylky ráno-večer máš naprosto minimální a tudíž je zbytečné se tím zabývat. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2013 23:56 Muž sabbath [8] Re: Designer
Fotka k příspěvku ...vše měřeno digitálním pH metrem CPH 51 :-(

17.6. pH 6,88 - 9:30
17,6. pH 6,99 - 23:23

18.6. pH 6,90 - 10:15
18.6. pH 7,03 - 0:05

19.6. pH 7,10 - 8:40
19.6. pH 7,09 - 23:23

TEPLOTA VODY 28-29°C
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2013 12:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: sabbath
Taky to muze byt chyba mereni. Cim to bylo mereno?

EDIT: Tim nechci rict, ze se pH nemohlo menit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2013 12:07 jamajcan Re: sabbath
Dvě a půl desetiny není žádná tragédie.Záleží na tom měření.Pokud jsi ho prováděl ve stejnou denní dobu a jestli jsi mezi tím neprováděl nějaké zásahy do akva./výměna vody,čištění filtru,nebo podobně/.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2013 12:01 Muž sabbath [8]
ahoj je normální že v tomto počasí co tu v těchto dnech panuje kolísá pH za tři dna 6,88pH -7,03pH. Alkalitu nejsem v tuto dobu schopen změřit..... :-( JE TATO HODNOTA VELKA

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.04.2013 10:18 Marcel G – Grafy pH/CO2
Takže, abych navázal na původní výzvu v tomto vláknu, provedl jsem pár měření pH (resp. CO2) v akváriu, do kterého je uměle přidáván oxid uhličitý. Zkoušel jsem různé možnosti: non-stop přidávání CO2, přidávání pouze přes den s nočním vypínáním + kombinaci s intenzivním vzduchováním a čeřením hladiny. Protože grafů je více a popisuju u toho i použitou metodiku, nebudu tím zahlcovat zdejší vlákno. Kdo se na to bude chtít mrknout, tak je to zde:
www.prirodni-akvarium.cz/…

PS: Mám v plánu provádět ještě další měření (třeba to, zda je pro snížení koncentrace CO2 účinnější spíše vzduchování nebo čeření hladiny ... apod.). Také bych chtěl podobné testy provést i v akvárku, kam CO2 nepřidávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 20:21 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Marcel G
ten článek jsem nepřekládal já, napsal ho opravdu Tom Barr. Překládal ho Gargamel. O bublinkách pochybovat můžeš, já mám ale zkušenost, že bublinky jsou lepší, třeba Rotallu mám obalenou bublinkami obalenou jako sněhuláka a líbí se jí to. S tím unikáním CO2 z vody - řelk bych, že i CO2 které je ve vodě rozpuštěné má tendenci z akva unikat. Jinak co jsem se bavil s akvaristy - scapery, tak většina z nich používá atomizery, nebo difuzory - mají s nimi lepší výsledky, než třeba s reaktory, ale to může být hodně subjektivní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.04.2013 17:29 Marcel G Re: grunda
grunda napsal: z Barrreportu to je, tady to máš přeložené: www.rostlinna-akvaria.cz/…

To, co cituješ ty, je pravděpodobně překlad nějakého příspěvku Toma Barra (bohužel u článku není uveden úplný odkaz na zdrojový článek). Kromě toho je to názor Toma Barra, což [při vší úctě k němu] nemusí být ještě pravda. Jedná se jen o subjektivní pohled. Navíc v článku se uvádí, že:

Bublinky CO2 plavou ve vodě daleko rychleji, než CO2 rozpuštěné v kapalině. Rostliny díky tomu dostanou více CO2 a v intenzivnější koncentraci.

O pravdivosti tohoto tvrzení (resp. z něj plynoucích výhod) silně pochybuji. Pokud do vody přidáváš určité množství CO2, tak jen proto, že používáš bublinky, tam toho CO2 nebudeš mít více. Navíc bublinky mají tendenci rychleji unikat z vody, narozdíl od kompletně rozpuštěného plynu. Rozpuštěné CO2 mi tedy už jen z logiky věci připadá mnohem efektivnější než bublinky. Rozpuštěné CO2 ti z vody uniká v podstatě jen difuzí, zatímco bublinky ti unikají několikanásobně rychleji (pokud se nezachytí pod listem). Já osobně jsem zaznamenal spíše opačný efekt: tedy že když jsem používal mikrobublinky, tak mi některé rostliny příliš dobře nerostly, zatímco když jsem přešel na CO2 reaktor, tak se jejich růst zlepšil (možná i proto, že rozpuštěné CO2 se lépe dostane [spolu s vodou] do všech míst v nádrži ... narozdíl od bublinek, které se na některá místa prostě nemají šanci dostat).

Ale to už jsme zase úplně mimo téma tohoto vlákna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:50 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Marcel G
z Barrreportu to je, tady to máš přeložené: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:46 Marcel G Re: Grunda
grunda napsal: ony malé bublinky jsou pro kytky to nejlepší, úplně rozpuštěné CO2 je fajn na pohled, ale kytky mají raději bublinky
Četl jsem někde, že rostliny beztak nejsou schopné přijmout CO2 ve formě bublin, pokud jsou ty bubliny větší než několik málo mikrometrů (bohužel to teď nikde nemohu najít ... bylo to někde na fóru www.barrreport.com, a jsem si jistý, že to psal uživatel jménem Biollante). Toto tvrzení by šlo spíše proti používání jakýchkoli mikro-bublinek. I když si myslím, že pro rostliny mohou být bublinky vhodnější tak akorát v případě, že se jim zachytí pod listy, kde je pak mají rostliny pohotově k dispozici a nemusí je "odčerpávat" z vody. Nicméně to bude výhodné jen pro některé rostliny, které mají listy, pod kterými se ty bublinky mohou zachytit (a v takovém případě je asi jedno, jestli ty bublinky budou větší nebo menší ... dokud pod tím listem budou držet).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:21 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Kamilstrom
při běžném koukání do akva to nevadí, a aspoň vidím kam CO2 jde a kam ne, až budu dělat fotky na soutěž, tak stejně všechno z akva vyndám smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:19 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: grunda
Zas takovy rozdil v rustu jsem nikdy nezaznamenal,ale pohled na 7UP nadrz a bez bublinek,tam jsem ten rozdil zaznamenal! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:19 Marcel G Re: Burik
To, že to ryby nezabije, to vidím ;-) Šlo mi spíš o to, jestli někdo nemá nějaké info o tom, že by to rybám vyloženě škodilo. Na pohled žádné negativní účinky nevidím, ale to, že má někdo poškozené plíce taky není na první pohled vidět ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:18 Muž kus [200] - RostlinyRe: grunda
já nevím, asi jo. Ale ty moje si nestěžujou, E. amazonas vypadá už jako bleherai, ale tam si nejsem jistej, jestli jsem to nepřehnal z tobolkama osmocote. :-) ;-) Horemanii a urugaensis vypadaj normálně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:14 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Marcel G
navíc ty změny nejsou tak rychlé,aby to s rybami nějak výrazně zamávalo..kdyby to bylo skokově,tak asi no,ale když je to během dvou hodin a víc,tak to asi nebude tak hrozné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:12 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: kus
ony malé bublinky jsou pro kytky to nejlepší, úplně rozpuštěné CO2 je fajn na pohled, ale kytky mají raději bublinky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:09 Marcel G Re: vaclav
Václave, díky za názor! Myslím, že pokud to rybám vyhovuje a nejeví žádné viditelné známky stresu (nebo jiných problémů), tak je asi možné z toho vyvodit, že jim takové koncentrace CO2 příliš vadit nebudou. Já sice nemám takové zkušenosti s používáním CO2 jako ty, nicméně já třeba (na druhé straně "barikády") CO2 přes noc vypínám, takže já riskuju zdraví ryb spíše na straně prudkých výkyvů pH, kdy mi pH klesá nebo stoupá až o 1 bod. Také ale u svých ryb (ani krevetek) nesleduju žádné známky stresu. Zkoušel jsem párkrát přidávat CO2 na doraz, a musím říct, že stres na rybách i krevetkách byl opravdu na první pohled patrný => ryby se celý den schovávaly v zadním rohu akvária a o krevetkách jsem ani nevěděl, že tam nějaké jsou. Jakmile jsem ale koncentraci CO2 snížil na cca 30-35 mg/L, ryby začaly být mnohem čilejší a bez problémů plavaly po celé nádrži; podobně i krevetky se pak normálně pohybovaly po celém dně akvária. Tím chci jen říct, že koncentrace CO2 kolem těch 30-35 mg/L (a méně) nemusí být pro ryby ani z dlouhodobého hlediska problém. Stejně tak mi ale připadá, že rybám moc nevadí ani ty výkyvy pH o 1 bod, přestože často na Internetu čtu, že mohou mít na ryby fatální následky i mnohem menší změny pH. Pokud jde o to pH, tak bych řekl, že rybám může spíše vadit okamžitá změna (např. při výměně vody). V přírodě prý často dochází k úhynu ryb po kyselých deštích, kdy náhle klesne pH i o několik bodů (a možná i zde rybám nevadí ani tak ten samotný pokles, jako spíše to, že v těchto případech pH klesá i hluboko pod 6, což už může být pro spoustu ryb příliš kyselé prostředí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:04 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Marcel G
No,ja to mam odzkouseno pod Ph 6.1 a Kh 4.5 se ryby zacinaji chovat divne,prvni reaguji Sekernatky a Krevetky a pak Neonky,treba z Kakadu c.to nehne ani pod Ph 6.0. V jine nadrzi(410L)udrzuji stabilne Ph 6.3 pri Kh 5.5 (kolem 80ppm CO2?)a ryby jsou v poradku,na noc se ridici jednotka vypina,vypinaji se i pumpy(neceri se hladina)narust Ph pred zapnutim CO2(proti hodnote pred vypnutim)je 0.3-0.4. Drive,kdyz bezeli pumpy i pres noc,byl rozdil 0.8-0.9.CO2 je rozpousteno pomoci 2 reaktoru(Cerges),na vystupu z 2 filtru.K tomu co vse vam ovlivnuje Ph v akva(tudiz znehodnocuje CO2 chart)staci udelat jednoduchy test,zmerte si svou vstupni vodu(Ph vodovodu)a pak vypnete na den ci vice oplne CO2 v akva a zmerte pak Ph tam,ja ho mam uplne stejne(7.6)! :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 3

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 6475x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6106-kolisani-ph-behem-dne?od=35