Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Halančíci - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Halančíci - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 17:57 Žena ola [31] Re: Killfishman + Semtex
Fotka k příspěvku Takhle vypadá jeho manželka, jestli by to pomohlo. :)

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 14:40 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: ola
Taky by to mohl být A. australe Cape Lopez
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 10:26 Killfishman Re: ola
Zrejme to bude Kaprozúbka (Halančík) pestrý. Ale povedal by som že to je nejaká farebná variácia napr. chocolate... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 20:58 Žena ola [31] – Copak je to za halančíka?
Fotka k příspěvku Může mi někdo pomoci s identifikací halančíka? Předem děkuji. Zdá se mi podobný na víc druhů, tak jestli někdo ví přesně. :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 19:57 Muž omnihash [95] - RostlinyRe: Mispulin
hmmm...a není nějaká cesta, jak toto chování usměrnit? Měl jsem jeden pár, bohužel mi umřel sameček, tak sem dokoupil druhý pár, abych měl zde doporučované trio. Oba páry ze stejného zdroje, přitom první se takto vůbec neprojevoval a ten čtvrtrok, co jsem ho měl, než pomřel nedělal žádné problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 18:42 Muž Mispulin [67]
Obavam se, ze to bude pokracovat. Mozna, pokud by s nimi byl "od mala", tak by je povazoval za soucast nadrze a nechal by je v dospelosti byt. Ale osobne a podle mych zkusenosti tomu moc neverim. Halancici jsou svym zpusobem "dravci" a maji to v sobe zakodovano. A nejake vyraznejsi ploutvycky apod. v jejich blizkosti na ne pusobi pomerne drazdive. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 18:05 Muž omnihash [95] - Rostliny – Halančík gardnerův
Přidal jsem tohoto halamčíka do společenslé nádrže a ihned se mi objevily okousané ploutvičky u čichavců. Ty jsou přitom 3x větší. Dá se proti tomu nějak bránit, nebo bude tenhle proces pokračovat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2012 12:52 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Mispulin
Ty počty druhů bych bral spíš orientačně.
Každoročně jsou objevovány nové a nové druhy. Nebo zrovna zmíněný N. Rachovi Beira se rozdělil hned na několik druhů.

Annualní druhy jsou spíše menší do 6cm a je možné jich chovat hned několik v menších nádržích. Většinou Ale v párech, častěji však v počtu 1 samec a 2 samičky.

Non-annualní druhy jsou převážně větší až 14cm.

A některé druhy jsou obojetní. Kdy se třou jak do substrátu, tak do rostlin (popř. mopů).

Dál se tu píše o většinou Afrických druzích, ale existuje plno Jihoamerických.

Z Asie si nejsem jistý, ale podobné chování mají například mnou chované Oryziasové. Řadí se k Duhovkám. Jejich rozmnožování je zajímavé v tom, že samičky po ránu vypudí jikry, které pár hodin nosí přilepené u řitního otvoru a kolem poledne je odkládají do rostlin, mopů.
Zajímavé je i to, že k oplození dochází "Vnitřně", jak fakt nevím, ale píšou to. Tak snad to je pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2012 06:46 Muž Mispulin [67] Re: MoonBlade
Presne z teto knihy cerpam vetsinu verohodnych informaci. Jinak jsem na tom stejne - chystam se zalozit spolecenske Halikove akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 23:14 MoonBlade
Ve zdejším atlase je okolo halančíků dost nepřesných informací, které jsou plošne zkopírovány ke všem druhům. Z hlediska prostoru, ale i ostatních nároků záleží na anualitě. Anuální druhy jsou druhy, které žijí v savanách ve vodních tělesech, kde je proměnlivá kvalita i množství vody. Kdežto neanuální druhy žijí často ve stálých vodotečích především pralesního typu. Zcela vyjímečně dojde na vodní ploše ke smíchání obou typů a to když už jsou anuální druhy před koncem života. Alespoň podobně to uvádí Vítek a Kadlec neoluxor.cz/… Tuto knihu doporučuji všem zájemcům o tyto druhy. Momentálně zajíždím společenské halančíkářské akvárium, časem snad napíši celý článek. Velké množství druhů má akvarium.cz a krásné Rachovi Beira 98 jsem nalezl v Pardubickém Globusu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 20:57 Muž Mispulin [67] Re: petulinakk
Takhle vam to reknu - parek F. Gardneri mam ve slusne zarostle 35 litrove nadrzi (meli by mit stinna mista pod a mezi listy, kde by se kryli a odpocivali-cim jsou starsi, tim to vice vyuzivaji) a trou se vpodstate spontanne a temer porad a furt a to dokonce do naprosto nevhodneho hrubeho sterku. Takze jich je tam vlastne vice, protoze kazdou chvilku vylovuju nejaky poter. :-) Touha po rozmnozovani neni asi jedine hledisko spokojenosti ryb, ale zle jim zrejme nebude. Do 20ti litrovky bych je ale urcite nedal, na to bych srdce nemel....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 20:19 Žena petulinakk [2016] Re: Mispulin
Podle zdejšího atlasu patří mezi neanuální např. rybicky.net/atlasryb/halancik_gardneruv uvedeno 30l, což je už víc, ale přece,
nebo rybicky.net/atlasryb/halancik_modry uvedeno 20l...
je tedy potřeba brát údaje v atlase u neanuálních halančíků s rezervou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 20:14 Muž Mispulin [67]
Jak uz bylo receno, nekteri halancici maji vrozenou skromnost co se tyce jejich zivotniho prostoru. Ale tyka se to temer vyhradne anualnich druhu, kteri ziji v kaluzich a mokrinach a kazdorocne v obdobich sucha (a vysychani techto kaluzi) umiraji. Samozrejme pred tim nakladou do dna vajicka a s novymi desti se pak vylihnou mladi jedinci - nova generace zijici zase jen necely jeden rok.
Neanualni druhy, kterych je mnohem vice (544 druhu oproti 166 druhu anualnich) ziji vetsinou v rekach a proto jsou zvykli na vetsi zivotni prostor a v 20ti nebo dokonce mene litrove nadrzi by to asi pro nenebylo uplne ono. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 20:09 Žena petulinakk [2016] Re: JJaanca a Yirka
To je zajímavé, a to bych právě řekla že v louži bude naopak schopna přežít jen nějaké opravdu miniaturní rybka...prostě do malých prostor úměrný prcek... těch okolo 7cm u některých druhů mi přijde dost... i když já mám v akva samé prcky, jen sekavci jsou delší, ale zas žížaly, takže mně přijde "dost" asi všechno :-D
Díky oběma :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 20:05 Muž Yirka [9126] Re: petulinakk
Přesně tak, sice je nechovám, ale před časem o nichj byl zajímavý dokument. Byl zdokumentován jejich roční životní cyklu, kdy ta jejich louže pomalu vysychala až po období dešťů, kdy se nakladené jikry vykulily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 20:04 Žena JJaanca [67] Re: petulinakk
Nevím co je na tom pravdy, ale slyšela jsem, že ve své pravlasti žijí třeba ve sloní šlápotě :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 20:01 Žena petulinakk [2016] Re: Yirka
To si myslím nespletu :-D
Takže ve své pravlasti jsou zvyklí být v omezených prostorách? Mně totiž přijde že v 15-20l akvárku se 7cm rybka sotva otočí, ale asi jsem moc útlocitná :-)
Počítám ale že kvůli větší nádrži stresem trpět nebudou? :-)
3koda že je momentálně nemám kam dát, jsou to velmi krásné rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 19:51 Muž Yirka [9126] Re: petulinakk
Odpovídá to jejich způsobu života a prostředí v přírodě. Mnoho z nich jsou anuální, rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2012 19:34 Žena petulinakk [2016]
Chtěla bych se zeptat na jednu věc kterou jsem se zatím nedočetla - vyhledávač jsem zkusila, ale odpověd nenašla, možná to jen neumím :-)
U hodně druhů halančíků se ve zdejším atlase uvádí jako dostačující nádrž 20l někde i méně, což se mně zdá, když uvážím že to není zas tak úplně malá rybka, strašně málo.
Čím to je? Je to extrémně klidná ryba která málo plave, nebo něčím jiným?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2012 08:40 ivo42
Zdravím, nevíte, kde se dají sehnat halančíci v Brně? Mám zájem o ty, které se dají dát do malého aqa (20l), nejlépe prstencového? Děkuji.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 12:32 allpinstar – Halančíci
Pár chovatelu znám o jaké druhy mate zájem?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 21:38 Žena JJaanca [67] Re: Semtex
Fotka k příspěvku Takhle to u mě vypadá
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 11:32 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Linduš
Plavou všude po celé nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 11:29 Žena Linduš [166] – Re: Semtex
nestíháme snášet smich

nejsou to roboti, holt se zájemci postaví do fronty ;-) chce to klid. akvaristika je prý o trpělivosti. zjišťuju, že nejvíc trpělivosti je potřeba při šetření na další nádrž :-D

speciálně pro halany od davida nechám udělat akva-za měsíc. zatím si musí vystačit s jesličkama, pak je zruším, neb opravdu došlo místo :-( chce to stojan a pěkně štosovat :)

mě by zajímalo, kde se ty wowoare pohybují, v jaké části nádrže? jestli plně využijí celý prostor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 11:27 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: MajkaK
No což o to, jikry jsou každý den. Někdy víc někdy málo. Ale než dorazí peníze na účet chvilku to trvá. Kdo pošle peníze má jistotu že jikry dorazí hned jak budou volné. A zájem je opravdu velký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 11:21 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Semtex
Tak až budou zase nějaký ty jikry, vzpomeňte si na mě... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 11:18 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: MajkaK
24 litrů je luxus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 11:13 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Semtex
Když už jsme u těch O. Woworae, vypadá to, že bych taky měla zájem. Razborky ke krevetkám jsou zdá se, nesehnatelné, a tole vypadá jako dobrá alternativa. Akorát nevím, jestli by pro ně byla vhodná nádržka 24 litrů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 11:10 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Linduš
S těmi O. Woworae to začíná být napjaté, už teď nestíhame snášet jikry.
Tohle vědet tak jsem jich vzal víc. Mladé jsou ještě malé a i když včera byla slušná úroda (35 ks) tak je to málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 11:03 Žena Linduš [166] Re: Semtex
už mám "zkušební vzorky", děkuji stydim
momentálně je vyhlášen absolutní stop stav, musela bych přestat s odchovem razborek (to se mi nechce). a poslední vhodné akvárko je moje krizové/karanténní/odchovní prostě pro jistotu volná voda.
pokud se ale uvolní někde místo, nebo dostanu souhlas na stojan, určitě po vás budu chtít hejno wowoare hop
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 10:37 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Linduš
a jikry mám zaslat kdy? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 10:33 Žena Linduš [166] Re: Semtex
děkujůůůů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 10:00 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Linduš
pokud se jkry zalejí, tak rybky se líhnou někdy už po 10 minutách, někdy později, ale u mě to bylo vždy do 2 hodin, potom už sem tam jedna...

zaleje se to na 2 dny, pak se rašelina o5 zasuší ata doba na opětovné zalití je různa dle druhu. 14 dní až měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 09:41 Žena Linduš [166]
jak dlouho se čeká po zalití jiker na líhnutí, než se zbytek znova zasuší? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2011 20:34 Žena JJaanca [67] Re: Semtex
Agassizkám to k vývoji jiker nestačilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2011 19:59 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: JJaanca
Řekl bych, že ten výloh z listů bohatě stačí, ten snižuje též pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2011 15:41 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: souky
Jestli se liší, máš na mysli něco konkrétního?
Píše se tam že je masožravec, to ano, ale mražená strava (obzvlášt patentky) stačí k životu. Teď přes léto jim dávám komáří larvy (živé) a i plankton (dafnie, cyclops).
Na přímém slunci nádherně září, očí jim svítí modře.
Tahle rybka má asi tak 4-4,5 cm výhoda je, že nepotřebuje topení.
Nenáročná rybka jak na chov, tak i odchov.

To GAGAL: mám dva páry dospělích ryb a asi tucet prcků ve velikosti 1 cm, ale nikdy jsem nepozoroval že by mě chtěli nějakým škubáním oblafnout. Asi to bude tím, že je málo kdy přelovuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2011 15:01 Muž souky [592] - Rostliny
liší se nějak vaše zkušenosti s nimi od zdejšího atlasu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 22:50 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Bak
poradíme, napiš mě a dohodneme se... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 22:37 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Semtex
Hele neporadíte kde sehnat jikry od oranžového australáka ? Normálně mi hrklo a asi to zkusím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.07.2011 13:18 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – video
Našel jsem nějaká zajímavá videa s Oryzias woworae. Na některých je až zajímavé, se kteréma rybama a krevetkama se dají chovat.

youtu.be/…

youtu.be/…

youtu.be/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2011 20:33 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: GAGAL
No dík za poctu, ale jen se snažím, aby byl klient maximálně spokojený.
Dovolím si tu uvést část SZ, jo, je to podle mne zajímavé:

Jikra když se sebere, je čirá. Po pár hodinách je v ní vidět buněčné dělení, něco jako zárodek. První co půjde dobře rozeznat jsou oči, jsou tmavé. Jak vývoj postupuje, zárodek začne mít černé rysy a tečkování, podle toho jde vidět, kde co jak budoucí potěr má. Jako již zmíněné oči, hlava, tělo.
To "černání" je zajímavé, (potěr a ani dospělí na sobě kromě očí černou barvu nemají) asi týden se budou vyvíjet v jikře, pak se vykulí a asi dalších 5-7 dní jen tak bezvládně leží, ani se nehnou. Pořád jsou s černou kresbou, ale jakmile začnou plavat, neuvidíte na nich aní Ň černého kromě očí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2011 20:25 Muž GAGAL [452] - Halančíci
Tak já už mám doma taky woworáky nádherných pár jiker prvotřídní kvality. Je vidět že Semtex umí poslat i nasbírat palec palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2011 16:22 zdendarybicka Re: Semtex
jj, děkuju, snad jich vydrží více, zatím se mají čile k světu, je ale také pravdou, že jsou po vykulení podstatně větší. Artémku papaji bez problému ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2011 19:40 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: zdendarybicka
tak to hodně štěstí.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2011 18:16 zdendarybicka Re: Semtex
To jsou vlastní jikry. Z předešlého chovu mi dorostla jedna samička a dva samečci. Jsou to jejich první mladé hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2011 15:00 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: robo111
Kolik a za kolik ty Rachovi máš? Máš jaké Místo a rok sběru?

V březnu jeden výkupčí po mě chtěl 100 kusů N. Rachovi, 50 N. Egersi Red, Korthausi.
No kde bych to vzal. Měl jsem jen jeden pár Rachovi.

Před hoďkou jsem zalil Simpsi od Gagala, tak sleduju jestli už se neklubou.
Je to zábava takhle sledovat narození coze

U těch prvních jiker jsem to taky sledoval a dokonce jsem natočil jednoho jak se vylíhl.
Později už jen zalil a po 2 hoďkách odlovoval první prťata.
Teď mám výjimečně čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2011 13:48 robo111 Re: GAGAL
Hmm, to ale neriesi, co som nadhodil, teda co s prebytocnymi rybkami - ja tiez "hlavne myslim na seba" - nerobim to pre kseft - nemam na to cas, priestory,... Pri niektorych druhoch si, ale clovek nie je isty, kolko toho odchova - necha ikry vyliahnut s dostatocnou rezervou (nikdy sa nevyliahne vsetko), z toho nieco padne a stale je mladych privela pre vlastny chov. A rozdavat to kazdemu "hrobarovi", ktory je tiezakvarista, to tiez nebavi, najma ked takemu cloveku vysvetlis, tato rybka si vyzaduje napr. krmenie zivym/mrazenym krmivom, a nie susenym a on po svojom, aj ked rybka chradne, pretoze...pretoze rybku dostal zadara, nevypiplal a teda si ju nevazi...trafit ten spravny pocet "konecnych" mladych sa mi nejavi vobec jednoduche.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2011 12:33 Žena Linduš [166] Re: GAGAL
tím se mnohé vysvětluje stydim ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2011 12:29 Muž GAGAL [452] - HalančíciRe: JJaanca
Ted již je to se sehnáním halančíků lepší.Kdysi to byla síla :-) Problém je jinde. Většina halančíkářů se neživí prodejem ryb, nemá tedy potřebu své ryby prodávat na "kšeft" Občas halančíky odchovají i chovatelé kteří se prodejem ryb živí. To je právě to málo halančíků kteří se dostanu do obchodu. Většinou ty úplně základní druhy (striatum ,amieti, gardneri, guentheri) O tyto ryby z obchodu žádný halančíkář nemá zájem :-)No a na otázku proč nechtějí halančíkáři své ryby prodat ??? Jak jsem zjistil tak většina má dobrou práci a ne malá skupina z nich jsou lidé poměrně dobře finančně zajištění. Ryby získávají na aukcích v zahraničí popř. z expedic. Proto inzerát, že někdo u nás prodá jikry uvidíte velmi málo. Halančíkářů bych si tipnul je tak do 15 lidí( v ČR).Všichni se známe a pokud někdo něco prodá nebo nabídne tak se zeptá kolegy. Jinak je to přesně jak napsal kolega níže jeden inzerát 500 kliků 10 dotazů a 1 prodej. Taky jsem kdysi prodával halančíky na burze a jak jsem zjistil je lepší brát tyto ryby přímo na objednávku.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 9

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 8228x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5933-halancici--chov?od=244