Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Echinodorus - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Echinodorus - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2012 11:53 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Roxy
Dno neměňte, vyměňte poradce. :)
Na rožíhání i zhášení si kupte spínací hodiny (řádově za 100,-) a nastavte je na 12 hodin v takovém intervalu, abyste se akváriem mohla po příchodu z práce pokochat. :-)
BTW: Pozdravujte prodejce a vyřiďte mu, že octovou vodou nic nezjistí - potřebuje ocet nebo jinou kyselinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 11:47 Žena JaninaH [0] - MiniakváriaRe: Sid
Zkoušel to prodejce v akvaristce, v octové vodě. Tak vyměním dno ...
A kdo mi poradil svítit? Nikdo, ale ráno v 6 odcházím tak rozsvítím a vracím se kolem 8 večer a nemá kdo zhasnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 11:42 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Roxy
...Kupodivu nešumí, samozřejmě, že jsem to zkoušela...
Zkoušela jste to špatně - tento substrát šumět musí. :)
Na fotce je vidět, že odumírá nejstarší, velmi pravděpodobně emerzní list. (Což je přirozený proces.) Pokud dochází ke změně barvy i nových listů, pak půjde o chybu ve výživě. I když to není zdaleka vše, co by tahle rostlina potřebovala, tím přihnojením ke kořenům můžete začít.
BTW: Kdo vám poradil svítit 14-15 hodin denně?
EDIT: Největší radost z té rostlinky bude mít asi ancistrus... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2012 11:19 R Muž romant [27982] Re: Roxy
Stran hnojiva bych se vydal tzv.klasickou nenásilnou cestou a tou je jíl do dna, ať už v podobě samo-domo, či v podobě nějakých jílových kuliček, třeba matkul, či bivoj od rataje. Prostě pod rostlinu vpravit tu jílovou kiličku(y) a rostlina si bere živiny z toho jílu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 11:15 Muž Ad@m [1051] Re: Roxy
Vyskúšaj Dennerele V30 Complete. Mám 3x Ancíka, neónky, SAE, molly - všetko ok,chémia to je prívetivá :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 11:09 Muž lukasleibelt [84] Re: Roxy
Jestli to nepomůže tak se zkus zeptat Glumči nebo romanta to jsou odborníci na rotlinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 11:07 Žena JaninaH [0] - MiniakváriaRe: lukasleibelt
Dobrá, děkuji za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 11:04 Muž lukasleibelt [84] Re: Roxy
U hnojiv nemusíš být zkušená stačí si jenom přečíst návod :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 10:56 Žena JaninaH [0] - MiniakváriaRe: lukasleibelt
Hnojivo? Nejsem zase tak zkušená a nechci, aby hnojivo neublížilo rybám nebo Ancistrusovi ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 10:55 Žena JaninaH [0] - MiniakváriaRe: kortezhugo
Kupodivu nešumí, samozřejmě, že jsem to zkoušela, ale myslela jsem spíš, jestli jsem to špatně nezasadila nebo jestli má dostatek světla ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 10:53 Muž lukasleibelt [84] Re: Roxy
a hnojíš.Třeba potřebuje hnojivo.Může jí chybět fosfor nebo málo živin. :-( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2012 10:46 Muž kortezhugo [983] Re: Roxy
V prvom rade skus to dno ci sumi v octe? -hlavne to biele :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 10:30 Žena JaninaH [0] - Miniakvária – Echinododrus osiris - problém
Fotka k příspěvku Žádám Vás o radu. Koupila jsem si Echinodorus asi tak tři měsíce zpět. V původním menším akvárium pěkně prosperoval, ale založila jsem si nové akva a přišel problém. Původně krásně sytě zelené listy začaly náhle ztrácet barvu, hnědnout, ohnívat, vadnout. Zkusila jsem poničené listy odstranit, ale vůbec to nepomohlo. Teplotu v akvárium mám kolem 26,5 stupně a svítím od 6 do 20 - 21 hodin. Poraďte prosím, co mám dělat?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 14:06 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: larix
Já ještě uvidím podle toho co se mi podaří sehnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 18:46 Muž larix [1420] Re: usine
To je bez debaty, sú desiatky ďalších krásnych echináčov.
Tie kultivary, čo som uvádzal, som zohnal bez najmenších problémov za dva týždne. Ale možno som mal iba šťastie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 18:43 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Filip980
Je samozřejmě spousta dalších možností, ale ty rostliny nejsou zatím na českém trhu dostupné. Jinak bych řekl že je to dobrá volba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2012 18:42 Muž larix [1420] Re: Filip980
Ešte by som doplnil tieto dva:
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_mercedes
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_janii
Hlavne druhý menovaný je naozaj krásny a pomerne malý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 18:12 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: usine
Já bych si asi pořídil ten Kleine Bar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 17:40 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Filip980
Všichni nejsou zrovna červení. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 17:26 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: usine
Díky za vypsání.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 16:21 Muž Filip980 [398] - Rostliny – červenolistý echinodorus
Ahoj, sháním nějaký červenolistý echinodorus menšího vzrůstu, který by byl také střední náročnosti. Který by jste mi doporučili?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 18:59 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: grizly
Až bude mít celá rostlina i z kořeny 15 cm. Pokud ji utrhneš dříve může potom růst ze začátku špatně. Dej si pozor, většinou je v jednom trsu více rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 18:42 Muž Yirka [9118] Re: grizly
Měly by mít puštěny dostatečné kořínky. V té velikosti co udáváš by již tudíž měly být zralé na oddělení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 16:05 Muž grizly [145]
U Ech. indian red mi na šlahounu rostou 4 nové rostlinky. V jaké velikosti je můžu odstřihnout a zasadit samostatně? Mají 6-8 cm. Díky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2012 14:59 Usine Re: Stehan
Fotka k příspěvku Po odkvětu se tvoří dceřiné rostliny, pokud je necháš nad vodou, budou emerzní, pod vodou submerzní. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2012 13:54 Muž Stehan [2] – kvet
Čaute ľudia, stalo sa už niekomu že mu kvitol echinodorus pod vodou? lebo viem, že ak sa ten stvol (stonka) pustí nad hladinu zakvitne, ak bude vo vode pustí novú rastlinku (vytvoria sa listy). Už som ten svtol mal 2x a 2x sa mi spravila nová rastlinka, teraz tretí krát som ten stvol znova nechal vo vode (akvarium je zakryté sklom, nemám kade pustiť ten stvol nad akva) a normalne zakvitol...

otázka znie - vytvorí sa mi po odkvitnutí nová rastlinka na tej stonke? dik za info :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 15:03 Usine Re: Stehan
Já bych až tak dalece nepanikařil. Změna světla je poměrně velký zásah do akvária a rostlinám chvíli trvá než si zvyknou. Stačí obvykle jen týdně měnit 1/3 vody a ono se to usadí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 14:49 Muž kortezhugo [983] Re: Stehan
skvor ako na tie gulicky -sa zameraj na dusik a fosfor
a ak ta to viac zaujima?
tak si skus zohnat Hygrophilu trebars guianensis
na nej sa da lepsie pozorovat problem zo zivinami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 14:35 Muž Stehan [2] Re: kortezhugo
ten príspevok platí pre 72l akvárium umiestnené inde, iná nádrž...toto akvárium je 100l, takže nejak tak to je :-D
ten anubias je tam jeden deň, kúpený - nový, takže jeho stav neberieme do úvahy :)

po ďalšom prečítaní odbornej literatúry som dlhodobo aktívne uhlie prestal používať, keďže pohlcuje zložky hnojiva i keď nepopieram, že voda bola fakt perfektne čistá, čo teraz (bez AU) nie je celkom tak

riešme problém a tým sú tie listy echinodoru, prvý list mi podobne odpadol a to som ešte AU vo filtri nemal, takže by som tento vplyv tiež vylúčil...na stránke JBL som našiel, že tie guličky: Obsahuje železo a stopové prvky vo forme ľahko dostupnej rastlinám. Keď som pozrel na bivoj stránke guličky: Organominerálny komplex, ktorý obsahuje tieto živiny: K, Mg, Fe, Mn, Cu, Zn, B, Mo. Výživné látky sú uvolňované do koreňového systému podľa potreby rastliny.

Dalo by sa povedať, že kým bivoj má žložky látok rovnomerné, JBL má železo s ostatnými látkami...jeden mal podobný problem s echinodorom a jeden mu tam dal tip, že má asi prebytok železa ktorý potom bzdí mangan tuším a preto sa mu s listami deje čo sa deje...neviem ale či to fakt tak môže byť...bivoj guľky som neskúšal, ale asi JBL vymením za tie...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 14:08 Muž kortezhugo [983] Re: Stehan
No pises ze? -"...filtrujem doma tiež vodu cez aktívne uhlie v mojom 72l akváriu a tiež môžem potvrdiť, že kým som aktívne uhlie nepoužíval (iba bioakvacit) tak som nemal tak priezračne čistú vodu ako teraz..."
"Žiadne riasy, rastliny rastú ako z vody"
"rastlinám sa darí ešte viac ako predtým"

No "asi" to nebude celkom tak :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 13:40 Muž kortezhugo [983] Re: Stehan
sprav este jednu -na ten anubias
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 13:37 Muž Stehan [2] fotka
Fotka k příspěvku ešte jedna
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 13:34 Muž Stehan [2] – Problem
Fotka k příspěvku čaute, tak som tu znova a opäť riešenie problému s Echinodorus Ovalis. Po tom, čo som svietil len 1x18W v 100l akváriu (objem nádrže, množstvo vody cca 85l) som pridal na vaše rady ešte 1x18W. Takže momentálne svietim 2x18W Osram Lumilux 840. Stav rastliny je nasledovný a síce, že ešte niektoré listy hnednú (možno dôsledok mechanického čistenia riasy), ale nové sú také zakrslé, a myslím si že sú aj dosť svetlé, nie sýto zelené. Čím by to mohlo byť? Pod rastlinou je umiestnená gulička JBL, iné druhy guličiek som neskúšal. Žeby mala nie najlepšie zloženie? môže to byť prebytkom železa ako som sa už niekde dočítal? Ryby: 2x mrenka siamská, 2x black molly, 2x pancierníček, 2x ostriež purpurový, 15x neonka červená. Sem-tam sa nájde malý slimáčik, ale tým to asi nebude...

ďakujem vopred za rady, tipy, čím by to mohlo byť
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2011 21:39 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tudy
Jak sám píšete - není to ani o železe, ani o CO2, ale o "ideálních podmínkách", (tedy dostatku všech živin), ale především - o dostatečně intenzivním osvětlení.
Jinými slovy - při nedostatečném osvětlení vám s červenáním kytek nepomůže to, že má rostlina dostatek živin.
Do jisté míry může "červenání" některých echinodorů způsobovat nedostatek fosforu. Ale to jistě není náš případ. :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2011 19:29 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sid
Mno pokud rostlině poskytnu ideální podmínky k růstu (a sem patří i dostatek železa ve vodě) měly by být nové listy červené. Voloduson píše, že ve světle není problém (v prezentacích má min 0,5 W/l).
Vycházím také ze své zkušenosti. 1 rok pěstuji Ech. janii a teprve po významném zvýšení dodávky hnojiva (mikroprvky, včetně Fe) a CO2 začal výrazně červenat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2011 17:25 Usine Re: Voloduson
Echinodorus 'Red Diamond' se objevil jako kultura na Ukrajině, a je pravděpodobně kříženec "Red" Echinodorus horemanni a Echinodorus x barthii. Výsledný hybrid je atraktivní rostlina s rubínově červené listy ve tvaru meče. Na rozdíl od mnoha jiných druhů Echinodorus, Echinodorus 'Red Diamond' zůstává střední velikosti, takže se skvěle hodí jako solitérní rostliny, a to i v malých akváriích. Zvýšení živin v substrátu vede k lepšímu růstu, zatímco příznivé světelné podmínky podporují vytváření rubínově červené barvy listů.
Tolik Tropica a googl překladač. Jako skoro u všech Echinodorů jsou barevné většinou jen mladé listy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2011 16:47 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tudy
Fe pomůže echinodoru Red Diamond zčervenat?
Jak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2011 07:56 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Voloduson
Ano, železo by mělo pomoci + CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 23:34 Voloduson
Da se u Echinodoru nejak pomoci cervenani listu? Napada me prihnojovani zelezem... V sile osvetleni neni problem. Mam Red Diamond, roste krasne, listy ma obri, ale ciste zelene... Ve stejne nadrzi roste ozelot a ten ma listy pekne do hnedo/cervena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 23:31 Voloduson Re: daviddede
Na to se neda odpovedet pokud nenapises jak dlouho je v akvariu, postihlo to celou rostlinu nebo jen jednotlive listy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 19:56 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: daviddede
Pokud je to submerz, může se jednat o nedostatek nějaké živiny, např. železa nebo dusíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 19:12 Muž Yirka [9118] Re: daviddede
Jak ho máš dlouho? Pokud krátce - může to být změna listů sub. - em. Pokud dlouho - je to normální stárnutí listů, kdy jsou nejstarší pomalu nahrazovány.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 19:01 daviddede
mam echinodorus bleherae a blednu na nom listy niektore su az priesvitne chcem sa spitat co im chyba :-) :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.09.2011 18:36 Usine Re: sollik
Je to stejné jako když ho necháš několik let na jednom místě. Většina echináčů z oddenku nepouští nové rostliny a tak prostě konec i ze starými kořeny shnije tak jako tak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 18:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: sollik
Mám.. Přesazoval sem dva 85 cm echinodory (E. subalatus a E. argentinensis) a od obou sem tam kořeny nechal.
(názor viz. níže)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 18:27 Muž sollik [257] - Cichlidy
Nemáte někdo osobní zkušenost? Co se stane když se ve dně nechají kořeny od velkého Echinodoru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2011 17:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: dvorak
Proč by ve dně nemohly probíhat rozkladné procesy? Tak se tam bude rozkládat pár
(či více) kořenů. V květináči za oknem také nemáte sterilní hlínu. ;-) Ale to je asi věc názoru. Někdo má půdní filtr, kde ve dně není nic co by nebylo ve vodě a jiný má ve dně zahradní hlínu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 17:03 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Johan
Předpokládám, že to s tím rozvrtáním dna byla reakce na mě. Ano, souhlasím, že se rozvrtá dno. Ale pokud se kořeny zkrátí podle způsobu, co napsala katterinecka, tak hrozí, že odstraněné kořeny začnou hnít a nemuselo by to dělat dobrotu. Pokud jsou však v akva piskořky, tak by s tím mohli výrazně pomoct a nebo je potřeba odtraněné kořeny odkalit ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 16:59 Muž Johan [4945] - Rostliny
katterinecka napsala: ajo to jsem možná blbě pochopila. Někde psali že vezmeš nožík a v písku obřežeš kořeny okolo echinodoru, pak by neměl chvíli tolik růst. Ale to jsem nezkoušela podobně to dělám já, ale důsledek stejný. Sice u mě velký echinodory kvůli živinám nemusejí mít rozsáhlý kořenový systém, ničemu to nevadí. Nedovedu si představit, že bych musel vytáhnout všechny kořeny, kolik jich takový 85 cm velký echinodorus musí mít, a tím si rozorat celé dno a zasvinit nádrž. Odstranit mu kořeny a nebo třeba všechny listy se mi zdá pohodlnější. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 34 35

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 41528x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5363-echinodorus?od=1079