Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výztuha u akvária

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Výztuha u akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:52 laKatos Re: fido16
Jj sklenar navrhoval podélne a jednu pricnou. Ale me nějak ta příčná jde proti srsti. Přece to bude otevřené akvárium.
Jak silné a dlouhe vyztuhy by jste dali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:48 Muž fido16 [631] Re: Ičin
A příčnou do středu nebo dvě :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:46 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: laKatos
Tohle by měl vědět především KVALITNÍ "sklenář", který to bude lepit. Podélná rozhodně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:41 laKatos
Prichazi faze nakupu akvaria a proto ......
Pročetl jsem cele vlákno (moc mi nepomohlo) a prosím o radu s vystuhami pro akvárium 263x65x33 kde 65 cm je výška. Akvárium bude nezakrytovane a z 15 mm skla. Jake a kolik by jste zvolili vyztuh.
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 10:21 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: Hansel
jasne, ale na to ze to je z 8mm by to melo vydrzet i bez.
www.sklobendl.cz/… - kdyz si to dam do konfiguratoru akva tak mi vyjde sklo 6mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 10:07 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: bali
Vydržet by asi mělo ale já osobně bych si to netrufnul. Když už tam ta výztuha byla, tak asi z nějakého důvodu že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2013 11:56 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky – odriznuti vyztuh
hola, rad bych si odriznul vyztuhy u svoji 150tky - 8mm sklo, 110x35x40vyska, vyztuhy podelne a skoro po cele delce, akva ma skoro 8 let. bude to ok bez nich? dalsi vec je jestli to muzu vzit za provozu, moc se mi nechce ho vic upoustet...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 05:54 Muž LiborSprysl [9015] Re: Masoxik
I z výroby může přijít nádrž s chybou...pak je na místě reklamace, pokud to ještě jde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2012 22:55 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: Yirka
jelikoz je to vypoukle akvarium, tak neni mozne mit vyztuhu na prednim skle. takhle je to original od vyrobce. kdyz jsem to lepil, tak jsem tam dal lepidla dost a netlacil jsem to silou na zadni sklo. jen tak jsem to polozil na aq pozadi a podlozil vrstvou papiru nez to vytuhlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.12.2012 18:48 Muž Yirka [9126] Re: Masoxik
Nepovažuji za dobré řešení mít podélnou výztuhu jen na jedné podélné straně nádrže. Zcela jistě to nerovnoměrně mění pnutí a tlaky. Takže buďto výztuhy vepředu i vzadu nebo žádné. A nalepené s dostatečnou vrstvou silikonu, aby při pružné deformaci nedocházelo k přímým dotykům výztuhy se stěnou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2012 18:02 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: Yirka
spatne jsem to pojmenoval. je to podelna vyztuha nalepena pouze na zadnim skle. pecejenom tam nemuze byt takovy tlak aby prasklo 1cm tluste sklo.

nevim zda to mam najek vymenit, ale nevim co je spatne, takze to muze prasknout znova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 20:00 Muž Yirka [9126] Re: Masoxik
Je asi opravdu otázkou na co ti slouží. Zda jako vzpěra či výztuha. Pokud je dimenzovaná jako vzpěra, není to asi dobře.
Pokud jako výztuha, to znamená, že je kratší než vyztužovaná vzdálenost a zbytek vyplněn silikonem, neměla by praskat. Dle zaoblení vypouklení by měla být výztuha seříznuta tak, aby pokud možno rovnoměrně lícovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2012 20:51 Muž Masoxik [12] - Cichlidy – Praskla vzpěra na zadnim skle
Ahoj. chtel bych pozadat o radu s mojim akva:
Oslo 205L 120x40x50 vypoukle predni sklo. skla 8mm
Uz podruhe mi na zadni stene praskla horni vzpěra. nechapu to.

drive jsem tam mel vzpěru o rozměrech 80x5cm z 8mm skla a ta praskla asi po pul roce. Mel jsem ji tak asi 2 mesice a pak jsem ji radsi vymenil za novou o rozmerech 80x5 z 10mm skla. Ta mi po pul roce prskla taky (asi v 1/3 delky). Po daslich par mesich je praskla na dalsim miste. Ted je presne na tretiny po cele sve delce. nemyslim si ze by to melo necemu vadit. Precejenom se sevira do sebe, takze to porad jako vystuha funguje, ale jak je mozne ze to praskne. vzdyt ta voda zase tak obrovsky tlak nedela.
Myslel jsem si ze to na poprve udelalo pozadi, ktere casem trochu nabobtnalo, ale ted jsem to vyloucil. pod vzperou je volne misto par mm a nic na ni netlaci. prosim o radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2012 11:50 yenya Re: Trpka
To bude nejlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2012 10:48 Trpka Re: yenya
Fotka k příspěvku Zas tolik to dramatizovat nechci, ale nerad bych vyplavil sousedy :-) Dost me vydesila rychlost zmeny stavu. Prikladam fotku akvaria pred par dny, kdy jeste vyztuha vypadala celkem v poradku. Bylo tam pravda svetlejsi misto - mensi vrstva silikonu rekl bych - ale vyztuha drzela. Myslim teda, ze by akvarium snad prezilo i bez vyztuhy, je to 8mm sklo ... no ale nadrz uz je fakt v letech. Tech 15 let stari je dolni odhad, spis bych to tak videl ke 20ti, ale presne si fakt nepamatuju. Lepil to tenkrat clovek v male akvaristice v Praze Dejvicich na Sklenaku, a ta akvaristika uz neexistuje fakt dlouho. Asi pro klid duse fakt radeji provedu generacni vymenu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.06.2012 06:31 yenya Re: Trpka
Já bych to dramaticky neviděl. Jestli se s tím dá "hýbat", tak bych to odřízl a znovu přilepil, ale řádně odmastit a očistit, lepší bez vody. Tady jde spíše o to, jak to akvárium někdo slepil. Těch 15 let bych rozhodně neřešil. Jedno z akvárek mám od roku 1985 a drží bez problémů do dnes. Snad jsem ti nějak pomohl ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2012 20:01 Trpka – Odlepena vyztuha
Fotka k příspěvku Ahoj,
mam podezreni, ze se me u 150l (90 x 35 x 46 cm) akvaria zacala odlepovat predni podelna vyztuha. Vyztuha ma na delku 88 cm a na prave strane se objevilo zhruba 18 centimetru siroke bile misto - prijde mi to jako odfouknuty ? / odlepeny / utrzeny silikon. Akvarium uz mam vic jak 15 let (presne si to uz nepamatuji), tak uvazuju jestli ignorovat nebo opravovat (prilepit novou vyztuhu pod / nad) nebo radeji rovnou vymenit komplet. Jelikoz se bile misto objevilo behem 2-3 dni od posledni vymeny vody, tak se bojim jestli to neindikuje nejaky vetsi problem ohledne kondice silikonu ve spojich obecne ... 15 let je dlouha doba. Co vy na to ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.05.2012 09:06 R Muž romant [27987] Re: seeter
Ano je tomu tak, jsou na delších stranách ty cca 1-2 cm od horní hrany skla, tedy alespoň já je tak mám. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2012 08:58 Muž seeter [3] Re: romant
jo takže jestli jsme si rozuměli :) tak pod horním okrajem cca 2 cm jsou podélné výztuhy (jsou to ty na té delší straně že???) dík moc jsi mi pomohl, a hurá do OBI ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.05.2012 08:51 R Muž romant [27987] Re: seeter
Počítej 1-2 cm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2012 08:48 Muž seeter [3] – podélná výztuha
ahoj, nevíte někdo jak hluboko pod okraj se lepí podélné výztuhy??? počítám materiál na kryt a bez tohohle rozměru mi to moc nejde... bude to akva 120x50x50cm dík ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 23:24 R Muž Silent [5949] Re: PPro
Pod 10mm nechoď. Pak bych udělal po straně filtrů kant maximální co se vejde a pro jistotu bych dal alespoň jeden příčný kant.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 23:18 PPro Re: Silent
to zatím netuším. Myslel jsem tak 10mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 22:47 R Muž Silent [5949] Re: PPro
Z jakého skla bude nádrž?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 22:44 PPro Re: Silent
Když ten filtr vezme cca 30cm zadní stěny v obou rozích, takže kant by mohl být maximálně cca 90cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 22:36 R Muž Silent [5949] Re: PPro
Kant zvenku bych nedával. To už raději udělej kant na straně filtru kratší. Příčný na tuhle délku není nutný (záleží na použité tloušťce skla) ale je to určitá jistota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 22:32 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: PPro
nestacilo by tu vyztuhu udelat jenom kratsi (v miste kde bude filtr) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 11:17 PPro Re: rriki
Diky, tak jeste jak to tedy nejlepe vyresit? Kant zvenku? Silnější sklo? příčné výztuhy? Kombinace?
Kdeže mají mnozí průtok vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 02:20 Muž rriki [818] - CichlidyRe: PPro
Proč by nešlo? Takových akvárek je a mnozí tam mají ješte trubku pro průtok a v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 23:10 PPro – Jde to bez výztuh?
Budu si nechávat dělat akvárium 150x50x50. Chtěl jsem k zadní stěně udělat vnitřní komorový filtr, ale pokud tam bude podélná výztuha (kant), nešlo by se do filtu snadno dostat zhora. Musí být u takové délky podélné výztuhy? Jak nejužší výztuha by mohla být? Dalo by se případně podélnou výztuhu udělat zvenku akvária? Pokud by byly příčné výztuhy (např. 2), znamenalo by to, že podélné už být nemusí?

Díky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2010 14:16 Muž Yirka [9126] Re: hf
Já si myslím, že jsem to napsal včetně odkazu vcelku jasně, a Honza to svým příspěvkem potvrdil. Nevím jaký máš vztah k fyzice, ale určitě si umíš představit, že při tom tlaku není problém v šíři spoje, ale v tom že při poddimenzovaném sklu dochází k průhybu a tady tedy vzniká ta větší rezistence. Výrobce věděl proč tam ten kant lepí. Pochopitelně se sichroval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.07.2010 14:07 R Muž Silent [5949] Re: hf
Pomůže to. Pokud by nádrž 120x50x50 byla z 10mm skla tak se příčný kant nemusí vůbec použít. Tatáž nádrž z osmičky je bez kantu riziko. Pouze podélné tomu roztahování silikonu moc nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2010 14:00 Muž hf [54] Re: Yirka
Já ale primárně neřeším průhyb skla, tedy použití podélných výztuh. Smysl těchto výztuh je předpokládám každému jasný, a sice zabránit prohnutí a následnému prasknutí čelní (dlouhé) stěny akvárka.

Řeším podezřelé šednutí silikonu (bublinky) v horních 10ti cm čelních stěn u akvárka 120x50x50 8mm sklo. Sílu působící na stěny akvárka přenášela mezi oběma čelními stěnami příčná výztuha nalepená zeshora na obě podélné výztuhy. Tuto jsem odstranil protože potřebuju akvárko zeshora otevřené a takováto výztuha mi zcela ničí smysl a vzhled mého akvárka. Otázka zní, pomůže 10mm sklo místo 8mm v tom, že silikonový spoj bude o 20% širší (10 vs 8mm) a udrží tedy čelní stěny u bočních i bez použití příčné výztuhy?

Hm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.07.2010 09:05 Muž Yirka [9126] Re: hf
Aby ta debata nebyla zavádějící je třeba uvést pár věcí na správnou míru:
1/ Ano, podélné vlepené proužky coby podložky krycích skel jsou zároveň velmi účinnými výztuhami.
2/ Průhyb skla neovlivní šířka lepenýách spojů, ale tuhost lepeného materiálu, tedy skla.
3/ Průhyb pak ovlivní také tvar nádrže. Největší vliv má její výška.
4/ Pokud je výška hraničním limitem a nechceme použít silnější sklo (cena), je třeba použít příčnou výztuhu tzv. kant.
5/ Orientační tabulka výpočtu tl. skla je zde: www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 22:26 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: hf
Šlo ale záleží na jak dlouho :) Bez podélných bych to neriskoval, mě když praskla podélná tak prohnutí předního skla bylo cca 2cm a následovalo rychlé upouštění vody X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 22:07 Muž hf [54] Re: Trdej
No podelne výztuhy tam samozřejmě mám taky, ti mi ani nevadí i když bez nich by to bylo lepší, ale ta příčná výztuha (10cm široké sklo) nalepená uprostřed akva zeshora na těch podélných výztuhách prostě v otevřeném akva být nemůže.

Také sem doufal, že 8mm sklo resp. silikon to udrží i bez té výztuhy, tak sem ji oddělal ale ty bílé bublinky mě skutečně vyděsily a představa 300l v kuchyni také. Takže akva nechám udělat znova bez té příčné výztuhy od někoho kdo tomu rozumí a potvrdí že to jde i bez toho.

Bez podélných výztuh by to šlo taky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 22:06 Žena sarkax [6] - CichlidyRe: Trdej
Podélné výztuhy se vlepují kvůli průhybu skla. Já jsem měla i u aq 240 litrů příčnou výztuhu, tak nějak "pro klid".....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   18.07.2010 21:57 Trdej Re: bluedream
:-) aj to je možný,já myslel,že to je jen držák na sklo... no nevim. Ale i tak na takové akva jaké má není poreba výztuha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:49 Žena bluedream [245] Re: Trdej
Pásky skla na uchycení krycího skla, které zároveň fungují jako podélné výstuhy :-).
V místním sklenářství také dělají jen podélné výstuhy, příčné až vyloženě na přání klienta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:32 Trdej Re: jiřík
No ,já si myslím ,že na takové akva výztuha není třeba,a pokud je ještě k tomu z 8mm skla.... Já mam akva taky z 8mm skla (300L) a vyztuhy jako takové tam nejsou,jsou tam jen nalepený pásky skla na uchycení krycího skla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:26 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: jiřík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:24 jiřík Re: hf
Zdravím, já jsem si u nás v akvaristice (Kyjov) objednal skoro stejné 120x45x50výška. Neměl jsem žádné požadavky a přivezli mi komplet z 10mm skla a výztuhy jen podélné. V pohodě stačí. Výrobce Akvaria Farda z Oder, takže jelo skoro přes celou Moravu a vyšlo jen nepatrně dráž než stejná míra z 8mm s 10mm dnem u Zekie (bez dopravy). Tam to mám asi 30km. Farda i rozváží, jen si teď nevspomenu na webovky..., ale někde tady odkaz určitě bude. Hodně štěstí ahoj .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:17 Muž Masarowitch [24] - RostlinyRe: hf
ty bílý drobný bublinky by ti po jednom dni zmizly, ale k dobrýmu spánku by ti to nepřidalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 20:19 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: hf
já mám v akvárku ještě vlepené proužky aby ten spoj byl širší, ale to by ti asi nesedlo do tvé představy krásnýho akvárka, abych pravdu řekla, vypadá to hrozně stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 20:16 Muž hf [54] Re: Yirka
Mno, nejsem si jistý jestli 8mm šířka silikonu nebo 10mm šířka silikonu bude hrát v pevnosti nějaký rozdíl. Doufám ale že ano, přecejen o 20% širší spoj..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 20:09 Muž Yirka [9126] Re: hf
Pokud to chceš bez výztuhy, musíš nádrž naddimenzovat tloušťkou použitého skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 19:52 Muž hf [54] Re: karelpavel
Tak bez výztuhy po napuštění je vidět, jak pod silikonem v horních cca 10ti centimetrech vznikaji bublinky jak se čelní stěna odtrhuje od bočnic. Když za to víc vezmu tak to zbělá víc, když to vypustím, tak to je zase černé. Takže sem výztuhu zase přilepil a akvárko někomu věnuju, pro můj účel potřebuju akvárko bez té příčné výztuhy.

Nevíte kdo mi v Praze nebo okolí takové slepí?

H

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 23:02 Muž karelpavel [18] Re: hf
určitě jí tam nechej ( dojem nedojem ) k těmto rozměrům to odpovídá palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 22:34 Muž hf [54] Re: Bob66
No nechat ji tam nemůžu, má to být odkryté akvárko bez krytu, to hold rozjedu kolečko reklamací a bude se lepit znova z 10mm. :{
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 22:23 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: hf
Já bych ji tam nechal, jen tak by ji tam nedávaly X-) Já ji na dvoumetrovém taky neměl a po půl roce prdla podélná ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 5

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 7214x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5036-vyztuha-u-akvaria?od=126