Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nálevník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Nálevník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.12.2016 06:13 R Muž romant [27983] Re: Aileen
Tak či tak, stav není dobrý. Mít beťáka v rekonvalescenci v zakaleným akváriu a neznat příčinu, je koledování si vo průser, tedy v tom, že místo toho aby se beťák začal spravovat, bude více klempírovat, ono kvalita vody je zde zásadní. Doporučil bych, klasiku a tou je vodoléčba, tedy denní, či obdenní výměna vody za vodu vytemperovanou na obdobnou teplotu jako je v akváriu. Mimo jiné ta teplota by neměla být nižší než 26st. spíš vyšší nebude rozhodně na závadu. Když nabereš trochu vody z akvária, kde si myslíš že je přítomen nálevník a dáš tuto skleničku proti nějakýmu tmavýmu pozadí, posvítíš do toho baterkou a budeš pozorovat pohyb, tak potom bingo, máš nálevníka, jinak podepisuji co napsal kolega přede mnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.12.2016 23:22 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Aileen
-pokud je dle vašich slov péče o akva stále stejná, nejde zde o zákal z nálevníka, ale spíše o zákal z překrmení suchých krmiv,
- tento typ zákalu lze odstranit pouze razantnějším zásahem.
- v psaném textu vidím rozpor ve vyjádření o neměnném stavu ,viz ´´Beťák je navrch v rekonvalescenci po okousání samicemi´´ , z toho je zřejmé, že v akva bylo zřejmě více jedinců. Tím i vyšší dávka krmiva a nedostatečné přispůsobení četnější výměny vody, k navýšení počtu jedinců v 15 l.
-výše uvedené ,je pouze náhledem na stav ,který je tazatelem udávám v dotazu. Prezentace není k dispozici, nelze proto stanovit přesnější postup. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2016 21:44 Žena Aileen [0] – Nálevník v bettárku
Zdravím, mám 15l akva s Bettou a asi po třech měsících (stále stejné péče) mi chytlo mléčný zákal, tipla bych nálevníka. Otázka zní,jak postupovat když nemám žádný filtr a Beťák je navrch v rekonvalescenci po okousání samicemi. Děkuji za názory a tipy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2016 17:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: DavidZw
To teda asi trepka nebude... tone ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2016 16:58 Muž DavidZw [0] Re: romant
Mě se nálevníci začali objevovat jako znamení toho, že je v akva něco špatně. Vychcípal mi potěr hlaváče pustinného a potom se všechno začalo pokrývat nálevníky, pravděpodobně trepkou. Teď jen nevím, co je příčina a co důsledek:-) Co myslíš ty?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2016 04:47 R Muž romant [27983] Re: JirkaŠčobák
A hlavně, oni se, tím jak začne akvo fungovat zlikvidují samy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.05.2016 00:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Hnutí za zdravý život nálevníků
Dovoluji si založit hnutí za zdravý život nálevníků! Za poslední 3/4 rok jsem nanovo založil 14 akvárií nebo jiných malých nádrží. Nálevníci byli v každé jedné z nich! Nikde ničemu neškodili! Jsou to mírumilovní tvorové, kteří si zaslouží právo na existenci!

Ok, teď vážně :). Největší senný nálev bylo mé 250 litrové akvárium. Byla docela zábava to hemžení pozorovat. V jedné sklenici mám dodnes kromě jednoho okružáka jen nálev. A je to zajímavé!

Mít senný nálev první týdny akvária vůbec není zlé - v akváriu JE život. Nálevníci se prokazatelně "pasou" na slepé hladině, která se v akváriu vytvoří. Komu to vadí? Když mě po čase přestanou bavit, přihodím tam potěr nějakých živorodek, ať se vykrmí (a mám krátkodobě funkční nádrž bez potřeby cokoli krmit). Pro drobný potěr elegansek nebo formosek jsou nálevníci první potrava - pokud v akváriu jsou (mimochodem, včera jsem našel u mě první narozená mláďata formosek).

Shrnuji: Považuji za pitomost chtít nálevníky po založení akvária likvidovat. Akváriu nijak neškodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2016 16:22 R Muž romant [27983] Re: motýlek
Jenom bych zde připodotknul, že ten "někdo" by měl mít akvo v kondici, není to tak dlouho, co jsem řešil krupici skoro v celým paneláku. :) Předávala se dokolečka dokola. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 16:11 Muž motýlek [275] Re: Minnie
chápeš to správně ;-) ... v podstatě teď řešíš zbytečný zákrok - více škody než užitku ... ideální je si od někoho se zajetým akváriem nakapat na tu pěnovku ve filtru jeho filtrové bakterie - potom jde všechno významně rychleji ... biologická rovnováha se nevytvoří za dva týdny - a když tam přidáš chemii tak to v podstatě ještě prodloužíš ... chybami se i akvarista učí ;-) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 16:10 Minnie Re: romant
Dobrá, děkuji mockrát :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 16:08 R Muž romant [27983] Re: Minnie
Jeden den polovinu, druhej polovinu a ono se třeba i ten nálevník umoudří a necháš to bejt. Klidně můžeš podpořit nitrifikaci špetkou sušenýho krmení přímo do nádrže, jako zdroj obživy pro bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 15:58 Minnie Re: romant
Okey, takže vyměním všechnu vodu a nechám to být? Chápu to dobře? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2016 15:45 R Muž romant [27983] Re: Minnie
V akvaristice jou trotlové, žádnej costapur, to je léčivo na krupičku. Vodu několik dní neměň, tedy potom co ten costapur vypláchneš, tedy po pořádný výměně vody, nálevník je normální jev při čerstvě založený nádrži, žádnou paniku, to se srovná. Svícení normálně, tedy do 8 hodin denně, filtr nonstop.
Edit: Ještě k těm trotlům, ono krupička je vlastně nálevník, ale je to projev přímo na rybách, kdežto ty máš, jak popisuješ nálevníky přímo ve vodě, je zakalená, takže tudy cesta opravdu nevede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 15:32 Minnie – 25l akva
Ahojky, prosím o radu. Tento pátek jsem založila nové akva, 25l, nemám tam žádné ryby, jen nějaké rostlinky od přítele, jávský mech a nějaké kořeny.. V pátek vypadalo akvárko krásně, ale v sobotu mi tam objevili nálevníci. Nebo možná spíše přemnožili, co jsem tak četla. Kapu kapičky sera costapur, co mi doporučili v akvaristice.. Může mi někdo poradit, co s tím? Vodu mám normálně z vodovodu, táta má doma také akvárium, i když větší, ale s tou samou vodou a žádné problémy nemá. V akva mám zapojený i filtr. Bohužel si nevím rady, protože jsem se dočetla, že mám měnit vodu, pak že ji menit nemám, svítit, nesvítit a já nevím co všechno.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2016 22:23 Muž LiborSprysl [9015] Re: NHKG
Není. 5ml na 100 litrů, většinou třikrát opakovaně a je po něm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 22:23 Klára Re: NHKG
Moje chyba byla překrmování a bohužel zbytky se usazovaly na dně sad Ale snad jsem to už napravila a problém se nebude opakovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 22:18 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Klára
Chtělo by to vědět více o akváriu. Takže ideálně se zaregistruj a udělej si prezentaci. Nálevník znamená, že je v akváriu nějaký větší problém (překrmování, moc ryb, špatná filtrace, ...). Určitě bych ho nepotlačoval peroxidem, časem by se stejně pravděpodobně vrátil. Pokud spravíš ten poblém zmizí napořád.

@LiborSprysl : Nezabije to případné ryby? Nebo to je nadsázka? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 22:17 Muž LiborSprysl [9015] Re: Klára
3% jsou málo... 30%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 22:14 Klára – Nálevníci v akváriu
Dobrý den,

v akváriu se mi objevil nálevník. Zkusila jsem proti němu použít 3% peroxid vodíku, ale bohužel mi nezabral. Neustále mám v cca 30l akváriu bílou mlhu. Chci se zeptat, jestli tento peroxid mohu použít znova nebo jestli mám jinak postupovat.

Děkuji za odpověď :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2016 14:18 Žena Barča [2] - betty a živorodkyRe: NHKG
Dobře budu měnit častěji
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2016 21:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Barča
Spíše špatné podmínky a N-látky jak už psali ostatní. Začal bych výměnou 50% vody každý den a ověřením, že ve vodovodu je pro ryby vhodná voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2016 21:49 Žena Barča [2] - betty a živorodkyRe: DaveLister
No.když se blíží večer apaticky postavaj u hladiny nikdy i na filtru leží třeba i hodinu a moc se nehybaj jen když přijdu k akva ,mohli by to být nalevnici ?dno odkaluju 1x týdně i s výměnou vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2016 16:51 R Muž romant [27983] Re: Barča
5 ok v 20 litrech to chce hygienu a držet na uzdě ruku s krmením, chce to mít na pomoc šneky(okružák, piskořky) a odkalovat, odkalovat, odkalovat a měnit, měnit, měnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2016 15:52 Muž DaveLister [478] Re: Barča
V akváriu nemají být zbytky potravy. Krmí se tak, aby to ryby sežraly během pár minut. V takhle malém akváriu je to obzvlášť nebezpečné. Pravděpodobně zvýšené dusíkaté látky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2016 14:50 R Muž afc1886 [14655] Re: Barča
Možná by to chtělo fotku.Myslím,že bude špatná kvalita vody.Špatná osádka akva+málo filtračního materiálu nevěstí nic dobrého.To akva je hold malé.A ten ancistrus tam ještě je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2016 14:40 Žena Barča [2] - betty a živorodky – Prosím poraďte mi
Mám 5gupek ve 20l .Zabehnuti 3týdny pak jsem si je šla KOUPIT 2měsíce potom se mi objevil bílí zákal vody vyměnila jsem tedy vodu a odkalila dno .Další tyden se ryby chovali divně (jakoby postávali ),normálně i žerou a zbytcich potravy (sušené) se objevilo něco jako bílé lepkave chomace .Nevíte co by to mohlo být (a popřípadě jak se toho zbavit
Předem děkuju za odpověď :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 16:38 Ravenna Re: romant
Veľmi pekne ďakujem za rady,vážim si to ,pretože už som niekoľko dní hľadala na nete a info sa dosť rozchádzali,čo prispievateľ to iný názor, čo iná stránka iný názor,či už na liečivá,teplotu vody atď. ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 16:26 R Muž romant [27983] Re: Ravenna
Ano, tu teplotu klidně snížit na 27 st. To je v pořádku, ten přípravek, držet se návodu, ale bude zřejmě ten problém s rozhozenou rovnováhou natolik závažný, že budou ty denní výměny vody nutné, takže dávku léčiva bude nutné doplňovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 16:20 Ravenna Re: romant
Fotka k příspěvku Vzduchovanie je na plno cca200L za hodinu a napriek tomu mám rybky hore na hladine,nemala by som aspoň o stupeň znížiť teplotu a odstrániť celkom kryt akvária? Ponechala som ho iba otvorený.pridala som toto liečivo,odporučené v akvaristike
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 16:09 R Muž romant [27983] Re: Ravenna
Do doby, než budeš léčit tou eSHou, tak klidně měň vodu i denně v objemu 1/3, můžeš tu odstátou, posléze když budeš sledovat u ryb nějakou aktivitu typu zrychleného dýchání, lapání po vzduchu u hladiny, tak i přesto, že bylo již aplikováno léčivo, musíš měnit stále a doplňovat léčivo o danou odebranou dávku. Po ukončení léčby, dle návodu rozhodně vodu vyměnit, ať se tam píše co chce.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 16:03 Ravenna Re: romant
Ako dlho však trvá liečba? A Po ukončení liečby mám pokračovať ako? Treba odsať nejakú vodu, niečo pridať do nej alebo stačí odstáta voda? Som totiž amatér akva mám len 3mesiace. Urobial som nejakú chybu pri zakladaní nového akva lebo kým boli v tom mini nebol žiaden problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.09.2015 15:40 R Muž romant [27983] Re: Ravenna
Pokud mají ryby krupičku, musíš léčit krupičku a nálevníka neřeš. Osvědčená kombinace přípravků eSHa exit(ten především) a eSHa 2000 aplikována dle návodu by měla krupičku umět zvládnout, to vzduchování je v pořádku, krmení po dobu léčby žádný. Jakmile se znovuobnoví nitrifikace a ustanoví biologická rovnováha odporoučí se i nálevník.
Edit: Jinak s určitostí nálevníka odhalíš, když nabereš trochu vody z akva do sklenice a proti nějakýmu tmavýmu pozadí do tý sklenice posvítíš baterkou a když se to, co uvidíš bude hýbat, tak tam opravdu je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 15:36 Ravenna – ČO sa deje???
Menila som akvárium za ,,väčšie" 60l , všetko vrátane rastlín,štrku aj rybičiek je pôvodné z menšieho akva(28l) a cca o 4 dňoch niektoré ryby dostali krupičku (1ks bojovnica,6ks danio, 8ks gupka). Zvýšila som teplotu na 30 stupňov,krupička začala miznúť ale pre istotu som pridala aj malachitovú zeleň.Na druhý deň sa však voda zakalila a plávajú v nej mini biele bodky ,ktoré som po prečítaní množstva príspevkov predpokladám spoznala ako nálevníka. Vzduchovanie je na plno,vypla som svetlo,a teplotu mám stále na 30 tich stupňoch.Chcem sa opýtať ako postupovať dalej,ako dlho ryby liečiť,kedy spoznám,že choroba je na ústupe a nálevník tiež??? Alebo čo ešte môžem pre ryby a akva urobiť????

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2015 03:53 Muž LiborSprysl [9015]
Když už ten Baktozyn máte, tak tím nic nezkazíte... Ten proces záběhu urychlí... :-) Že teda chlapcům do toho kecám... smich ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2015 19:44 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Vasek
Vašku, je to naprosto normální, nic tam nelej. Tito nálevníci se v akva vyskytují, je to živé prostředí, jen ještě není jak píše Heimdall vše stabilní, tak prostě jich tam je převaha... Každý si tim projde a prošel. I v budoucnu, je to známka, že něco není v pořádku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.07.2015 08:18 R Muž Silent [5949] Re: Vasek
Než tam lít přípravky tak je lepší akváriu dopřát standardní zabíhací dobu a to alespoň tři týdny za plného běhu. To je s kompletní technikou a rostlinami a hlavně bez ryb. Za tu dobu se rozjede nitrifikace a zákal zmizí. Pak lze přidávat postupně ryby a mělo by se to obejít bez potíží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 08:04 Vasek – AQ nove 54l
Cau nedavno jsem zalozil se vsim vsudy AQ a mam priserne zakalenou vodu. Byl jsem obchode a daly my Nitrate Minus od Tetry. Pak Bactozyn do filtru silne vzduchuju. Je to takhle v poradku? Za jak dlouho budou ty mrchy pryc prosim pridavam ten nitrat kazdy den 10ml :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2015 12:05 Muž lovap [0] Re: romant
takze ja som dosiel domov az dnes. mal som to zakryte. ono nalevnik je asi na ustupe ale tazko povedat. odnieslo si to celkom dost rastliniek co ma mrzi. kazdopadne som dal 5L novej vody a dal som tam aj to krmenie ako si mi poradil. uvidim ci sa to akvarium uz zacne dako stabilizovat nakolko to zatial nevypada dobre. zatial dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 17:00 R Muž romant [27983] Re: Verca999
Min. 1/3, musíš to vyzkoušet, i když ta osádka jsou bordeláři neříkám že to nebude fungovat třeba jenom s dvěma výměnama, je to taky odvislý kolik je v nádrži rostlin. Osobně bych začal s tím obdenním měněním a časem si to třeba upravíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:57 Muž RBeil [174] Re: Verca999
Nic tím nepokazíš, stačí 1/3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:53 Verca999 Re: romant
a vodu teda měnit opravdu obden? - jaký množství?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:53 Muž RBeil [174] Re: Verca999
Jinka hlavně nepřekrmuj, dávej rybam to so téměř hned sní a raši je krm častěji méně než méně často a hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:50 R Muž romant [27983] Re: Verca999
Výměna vody ti zafunguje, vo tom žádná, ale ten bohatě osídlenej filtr je dobrá pojistka pro případ, že se to zvrtne a voda se přestane v tom vylepšeným rytmu měnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:43 Verca999 Re: romant
takže také doporučuješ vyměnit za molitan?... nejprve to zkusím s tou výměnou. snad to bude fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:38 R Muž romant [27983] Re: Verca999
Odpovídající filtraci, tedy tu co bude nejen výkonná, ale hlavně účinná(již zde zaznělo), obden měnit vodu, min. jednou týdně odkalovat dno a mělo by to jít i v tom složení rybí osádky. Nelíbí? nevadí, změň osádku, tedy redukcí těch závojnatek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:37 Verca999 Re: MrUnknown
už jsem nad tím taky přemýšlela. Naši mají jen molitan a vše je OK...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:37 Verca999 Re: RBeil
Hotovo :) co jsem věděla, tak je vyplněné :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:02 MrUnknown Re: Verca999
Myslím si, že tak "velké" akva by si určitě zasloužilo lepší filtr, klidně nějakou čerpací hlavu a k tomu větší kostku biomolitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 15:56 Muž RBeil [174] Re: Verca999
Ojajaj, závojnatky do takového akvarka nepatří, jsou strašně ukálené a od toho se ti odvíjí hodně problému, navíc ti budou přerývat dno. Založ prezentaci s pokud možno co nejvíce informací :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 15:34 Verca999 Re: ghostik
no v akvarku mam 10 rybiček (7 živorodek velkoploutvých a 3 závojnatky) a jednoho malého ráčka. Hodnoty nevím :/ ...ale naši zakládali akvarko v ten samý den (nenechali vodu ani odstat, nepoužili biofilter) a vodu mají čistou jak sklo...
Filter mám Diversa Claro 1000

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 9 10

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 13021x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4822-nalevnici?od=179