Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2013 09:15 Muž maxwell [19] - RostlinyRe: Marcel G
Jen jsem řekl, že je to nesmysl a za tím si stojím..není to nic urážlivého a ani nic osobního.Pokud to tak vyznělo, tak se omlouvám.
Používám ADA substrát v mém akváriu a kytky přesazuji každou chvilku, krom trocha zvíření se nic neděje. Když jsem ADA substrát vybíral, četl jsem právě spostu fabulací, jak se to rozpadne(přitom vím že uživatelé používají substrát opakovaně), jak v tom nedrží kytky, nedrží tvar atp.
Co pak rozhodlo, byla nádrž Toma Barra, kde se v nádrži s názvem "120 gallon Dutch Planted something or another" rejpe skoro každý den, až se ho lidi ptají,kdy konečně bude mít vodu křišťálově čistou a žádné rozpadání, či nevhodnost pro přesazování nevidím. Ba naopak, koberce jdou krásně vyndat a co se týče škodlivin, které se údajně vypouští ze substrátu, to by musel při té četnosti přesazování měnit zvířectvo každý den...
Tady se jukněte na onu zmiňovanou nádrž, stojí to za to:
www.barrreport.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:34 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: KarlosS
Zkus si koupit jedno male baleni a dej to do neceho mensiho,co muzes pozorovat ze vsech stran(i ze spodu),je to treba vyzkouset a uvidis,mozna bude ok. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:30 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Johan
Jedno to Honzo je,ale kdyz porovnas cenu(jinak jsou stejne) tveho jilu a ADA..... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:27 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: grunda
Ja vim,ze se ted tezko shodneme,ale ja si myslim,ze ADA at uz I,II nebo new amazonia je nelepsi pro kobercovky,ja si opravdu neumim predstavit,ze bych kazde 3 tydny presazoval moje stonkovky(jako to delam ted)a bude drzet tvar,zvlaste ADA II byla spatna.Jinak je to vynikajici substrat az na tu cenu! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.10.2013 11:44 Marcel G Re: KarlosS
Záleží, co všechno s ní během těch let budeš dělat. Znám lidi, co jí mají víc jak 3 roky, a nevím nic o tom, že by se jim sama od sebe rozpadla. Oproti terramolu nebo liaporu je to ale rozdíl, protože není tak extra pálená. Když jí vezmeš mezi prsty, tak se ti při zatlačení rozdrtí, takže na "opotřebení" náchylná je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 10:57 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
nešlo mi o uvolnění živin do vody, ale o konzistenci, jestli drží tvar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 10:36 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
On někdo přidal? Jinak všem díky za vysvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 10:29 Marcel G Re: maxwell
Chlapi, zkuste trochu ubrat. Substrát ADA AquaSoil Amazonia už nějaký ten pátek používám, a není všechno tak černobílé, jak to vypadá. S Kamilem souhlasím tak na půl. Pokud máš ADu v akvárku dlouho, tak ti tam opravdu (třením granulí o sebe) vznikne časem docela dost jemného "prášku" (bláta). Skladba substrátů ADA je totiž 20% písek, 40% prach, 40% jíl. Při přesazování je pak důležité provádět to opatrně. Řada akvaristů doporučuje přesazovat vždy jen malou část rostlin, a s dalším přesazováním pak třeba týden počkat. Na druhou stranu si ale myslím, že ADA právě pro časté přesazování vhodná je, protože je sama o sobě výživná, a proto není třeba používat dole další výživnou vrstvu, která by pak při přesazování "zlobila". Chce to ale přesazovat opatrně, pomalu, s rozmyslem, aby se to moc nevířilo (a ihned po přesazení je vhodné vyměnit co nejvíce vody) - to se osvědčilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 10:15 Marcel G Re: Johan
Pokud používáš jíl, tak se při jeho "zvíření" nic moc nestane. Pokud máš ale dole nějaký výživný substrát (AQUAplants nebo nedej bože ADA PowerSand), tak jsi v prd... tak máš zaděláno na problém s vyplavením extrémního množství živin do vody. Mimochodem takový ADA PowerSand obsahuje opravdu hodně velká množství amoniaku, takže mít ho jen tak nepřikrytý ve vodě ... za to by ti asi rybky moc nepoděkovaly (i když rostliny by z toho asi byly v sedmém nebi).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 10:12 Muž maxwell [19] - RostlinyRe: Kamilstrom
naprostý nesmysl ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.10.2013 09:26 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: KarlosS
A není to jedno? Já používám "jíl s hlínou", který trochu překryju pískem. Občas se mi při přesazování stane, že si dno trochu zvířím, ale to si za chvíli sedne, nebo se to odfiltruje a je vše zase jak bylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 08:55 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Kamilstrom
četl jsem o tom. Životnost ADA Amazonia je prý cca 3 roky, pak se prý rozpadne. Jaká je tedy zkušenost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 23:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Kamilstrom
blbost ADA substrát mám, přesazuji kytky celkem intenzivně a bahno se nekoná ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   03.10.2013 16:13 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Marcel G
Ja bych dodal,ze ani ta ADA Aquasoil neni moc vhodna pro ty co se casto rypou ve dne a presazuji rostliny,ma pak tendenci se menit v "bahno" a spodni vrstva se casem pod vlastni vahou meni v "bahno"(ale vyzivne) taktez. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   03.10.2013 09:02 Marcel G Re: moskyt8
Jen dopředu upozorňuju, že Terramol docela dost "pouští" (je dost prašný), takže je dobré ho před vysypáním do akvárka opravdu dobře proprat. A pokud jde o nějaký výživný substrát, tak pokud vím, u nás je na trhu v podstatě jen ADA (nebo její ekvivalenty jako NatureSoil apod.) nebo pak AQUAplants od firmy AGRO. U obojího ale platí, že jakmile použiješ na dno výživný substrát a překryješ ho třeba terramolem, tak se rozluč s nějakým přesazováním rostlin. Jakmile bys vytáhl nějakou rostlinu z takovéhoto dvouvrstvého substrátu, tak se ti spodní (výživná) vrstva dostane okamžitě na povrch, kde se z ní budou do vody uvolňovat kvanta živin = velké riziko řas. Dvouvrstvý substrát se podle mě hodí pouze pro trvale udržitelná akvárka, do kterých nebudeš rýpat ani tam nic předělávat. Podle mých zkušeností se ale spousta akvaristů ve svých akvárkách hrabe docela často, takže v takovém případě bych doporučil na výživný substrát buď úplně rezignovat (a používat maximálně jen nějaké tablety), nebo zainvestovat do ADA AquaSoil, který je sám o sobě už dost výživný a není proto potřeba ho kombinovat s něčím dalším (teda aspoň tak rok).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 23:23 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: KarlosS
já myslel kapsle, tyhle: www.rostlinna-akvaria.cz/…
bivoj jsou jen mikroprvky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 23:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: grunda
nemyslím kapsle, ale kuličky, třeba rataj bivoj. To je přece jedno, jestli toho je čtvrtka na 10cm2, nebo půlka na větší plochu, ne? Moc tě nechápu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   02.10.2013 23:14 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: KarlosS
uvolní se moc hnojiva, může to spálit kořeny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 23:11 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: grunda
proč ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 23:09 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: KarlosS
nic nedrolit rozzureny
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 23:07 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: moskyt8
dej npk kuličky pod kořeny, nebo je rovnoměrně rozdrol do substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.10.2013 18:52 Muž moskyt8 [21] Re: Dejmon
Já jsem si ještě říkal zda bych si k tomu nekoupil pak nějaký substrát výživný a přimíchal to k Terramolu a pak to pokryl samotným Terramolem :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 18:47 Muž Dejmon [64] Re: moskyt8
Nezapomeň potom, než tam ty rostlinky dáš, je natvarovat a zaštípnout vrcholky, aby ti moc nerostli smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.10.2013 18:36 Muž moskyt8 [21] – Terramol
Tak jsem dnes objednal Terramol www.bonequip.cz/… do nového 54l akvária. Tak snad jsem vybral dobře :-O Sice je to pro bonsaje ale snad to účel splní :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.10.2013 16:36 sendihorak – kačírek
Dobrý den,
pokud nemáte zvláštní požadavek na biotop,pak mohu dooporučit kačírek frakce 2-4 mm. Výhodou je zvláště cena. Je k dostání ve stavebninách za zlomek ceny než v akvaristice. Osobně se nám tato investice velice vyplatila . V akvaristice platíte za to samé v kg a ve stavebninách za/t.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.10.2013 17:58 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Aforte
ADA, bez zásobního substrátu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 16:24 Muž Aforte [533] - Rostliny
Jaké dno je nejvhodnější pro eleocharis? Nějaké jemné, ale máte nějaké doporučení? pokud, tak i nějaký dobrý záložní substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 16:08 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Mrakoplash
spíš bych řekl Manado od JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 15:30 R Muž Mrakoplash [1776] Re: KarlosS
takže něco jako Aquaclay od Rataje ? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 08:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Mrakoplash
neztmavne, je to do oranžova:-(. Ale výhody převažují.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 22:02 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Designer
Pokud to po namočení ztmavne, stejně jako Akadama, tak bych se té barvy nebál. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   30.09.2013 19:46 JoKa Re: moskyt8
Už jen kvůli pancéřníčkům tu jemnější frakci. Uvidíš, poděkují ti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2013 18:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: moskyt8
Kdyz tady o tom sla debata, vysel by z ni Terramol slusne, az na jeho "uplne blbou" barvu. Takze pokud Ti ta barva nevadi, nebo to nechas kompletne porust nejakym kobereckem a nebude videt, asi to neni spatna volba (asi, protoze cerpam z cizich zdroju, ne ze bych jej sam mel, jen jsem ho puvodne take chtel, proto mne zajimal).

Pro nejakou predstavu mrkni sem:
www.prirodni-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 18:26 Muž sasula [274] Re: moskyt8
Za me tu jemnejsi...
Do akva v pohode... liapor mas zase na stavbu... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 18:09 Muž moskyt8 [21] – Terramol
Tak tedy asi poslechnu zkušenosti zkušenějších akvaristů ;-) Našel jsem tedy tyto dvě zrnitosti Terramolu:
www.bonequip.cz/…
www.bonequip.cz/…
Ale přijde mi lepší ta zrnitost 1-3 mm. Kterou byste mi poradily vy?
Akva (54l) bude nově založené. A chtěl bych tam pak přidat akvarijní substrát jestli to není tedy s Terramolem problém? Jen mě trochu zaskočilo, že se Terramol používá k bonsajím a já ho dám do akvárka. Jestli je to vhodné, zda neobsahuje vápenec. :-) V akvárku bych rád na dno nějaké pancéřníčky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.09.2013 13:58 Žena Danila [4489] - SumciRe: moskyt8
moskyt8 napsal: Zdravím, :-)
vybírám písek do nově pořízeného 54l akvária. Vybral jsem si tmavé černé dno. Z hlediska ceny jsem si řekl, že pořizovat nějaké barevné dno bude zbytečně drahé. A tak jsem si vybral tento písek: www.petshopcz.cz/…
Co si i něm myslíte? Je to dobrá volba? :-)


Není, tenhle písek je poměrně ostrý a barva na něm není stabilní.Vyzkoušeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2013 11:36 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: moskyt8
já s těmahle obarvenejma pískama nemám dobrou zkušenost. Je to hladký a lesklý. Špatně se v něm něco usídlí. Nezpracovávají se v něm odpadní látky a kal. Za mě ti doporučím Terramol (zrnitost 2-4mm), není drahý a narozdíl od Liaporu se hned potopí a dobře v něm drží i kobercovky. Dobře se v něm usídlí nitr. bakterie a funguje i zásobně pro rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.09.2013 23:32 JoKa Re: moskyt8
Záleží co se chystáš mít za ryby... Některé ryby vyžadují dno o jemné zrnitosti, například pancéřníček, obvzláště ti menší, v tomto by si mohl i ublížit. No a další faktor, některým rybám vyniknou lépe barvy na tmavém podkladě a jiné naopak na světlém... U obou faktorů viz místní atlas ryb, bývá to tam psáno a podle toho, jaké ryby budeš do budoucna chtít, zvol dno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 23:25 Muž Slav3k [23] Re: moskyt8
Cena si myslím že je dobrá ... ale velikost mi přijde trochu větší na můj nový vkus :-D dřív jsem měl podobnou zrnitost a nejsem spokojený, ted jsem šel do 0,8 - 1,2 mm od sandsystemu. Bylo to dražší ale myslím že kvalita bude dobrá :)
Ale samozřejmě na tom tvém písku asi nebude nic špatného ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 20:42 Muž moskyt8 [21] – Černé dno
Zdravím, :-)
vybírám písek do nově pořízeného 54l akvária. Vybral jsem si tmavé černé dno. Z hlediska ceny jsem si řekl, že pořizovat nějaké barevné dno bude zbytečně drahé. A tak jsem si vybral tento písek: www.petshopcz.cz/…
Co si i něm myslíte? Je to dobrá volba? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 19:43 Muž sasula [274] Re: Slav3k
1. akva 0 -1mm bílí písek OK
2,3,4. alva 1 - 2mm bílí písek OK
5,6 bílé kameny (nic moc)
7,8 Liapor 1-4 OK
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 19:22 Muž Miso [470] Re: Slav3k
moj nazor je ze idealna je 2-3mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 19:11 Muž Slav3k [23]
Díky za rady :) A můžu se teda zeptat na váš názor s tou frakcí ? jak to máte vy ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 18:04 Muž Miso [470] Re: Slav3k
ak chces pouzit mensiu frakciu tak by som to stare nedaval, ono sa to premiesa a to s vecsiou frakciou bude na vrchu a si tam kde si bol ;)
vyzivovy substrat by som pod to dal, len sa potom uz v tom netreba moc rypat

stary filter nechaj pocas prerabky pusteny vo vedry so starou vodou, a potom preloz do novozalozeneho akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 17:20 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Slav3k
Slav3k napsal:
EDIT: V případě znovuzaložení, je vhodné použít část starého písku jako živinný základ? A to i přes to že je tedy vyšší zrnitosti ?

Pokud to nechceš míchat tak můžeš staré dno odkalit a ten odkalený bordýlek nalít do nově zakládaného.

Pokud ale ta akva do teď fungují, tak předpokládám že fungují i s filtrem. Filtr bych vyndal a nechal běžet po dobu přestavby akva v kbelíku s odpuštěnou akva vodou aby nepomřela užitečná osádka filtru na nedostatek kyslíku. Do nově založeného bych použil pokud možno cca polovičku vody z původního akva pokud budeš mít možnost takové množství po dobu předělávky uchovat. No a pokud uděláš tohle tak bych skoro ani neřešil jak dno osídlovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 16:20 Muž Slav3k [23]
Zdravím,

bohužel nemám čas pročítat celé vlákno a tak vznesu úderný dotázek:

jsem z Prostějova a budu zakládat a znovuzakládat dvě akvária (25L a 112L). Potřebuju nějaký vhodný písek, nevíte kde nejlépe se dá sehnat tady v PV nebo poblíž ?

1) Hnědý / nebo prostě tmavý
2) Pořád nejsem uplně rozhodnutý nad frakcí, ale asi 1 - 2 mm ... posledně jsem měl frakci 4 mm a to se mi nezdá jako dobré z mnoha důvodů

Díky !!

EDIT: V případě znovuzaložení, je vhodné použít část starého písku jako živinný základ? A to i přes to že je tedy vyšší zrnitosti ?

EDIT2: Toto foto jsem našel zde v nádržích, nezdá se vám to strašně přehnané ? :-O rybicky.net/nadrz/16462/0.jpg…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2013 15:15 Muž LiborSprysl [9015] Re: MonterMonty
MonterMonty napsal: no , nevím , rybky- třeba v amazonce , mají dokonale čistou vodu , na každém rohu odkalovací stanice , co půl kilometrů odklízecí četa která neprodleně po spadnutí jakéhokoli klacíku nebo lístku ze stromu zasáhne a vodu dokonale pročistí, nemyslím si že v tom substrátu je něco jiného než na dně takové amazonky

Amazonka není akvárium pane kolego... no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2013 15:13 Muž LiborSprysl [9015]
Danila napsala: Souhlas všema deseti. Ratajova "Akvaristika začíná u rostlin" je vynikající a nepřekonaná,bez ohledu na to,jak stará je.





Dášenko, ale řeč moje s Honzou je o Sadílkovi... smich ;-) ...myslím, že to je to, co Honza "myslel jinak" smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2013 14:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Danila
No, sice jsem to myslel trošku jinak, ale dobrá. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2013 11:35 Žena Danila [4489] - SumciRe: Johan
Souhlas všema deseti. Ratajova "Akvaristika začíná u rostlin" je vynikající a nepřekonaná,bez ohledu na to,jak stará je.
palec
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114278x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=2512