Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 17:33 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Proč? To je kapánek jiné hnojení než do vodního sloupce, to je tzv. zásobní hnojivo a je to taková sedlácká verze těch dražších o živiny obohacených substrátů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.11.2013 17:29 Muž koikapor [163] - divoké živorodkyRe: Tomiino
ja mám v akva štrk z potoka u nás, všetko v pohode,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 17:28 Muž Tomiino [43]
jasny,ale s pridanim jilovych kulicek (pridanim hnojiva) bych musel jeste zvedat osvetleni ne?mam 99w na 300 l...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 17:20 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Ten klasickej betoňák, jak zde je psáno, klidně i samotnej a do něj ideálně hnojivo v podobě jílovejch kuliček běžně komerčně dostupnejch a je do začátku dno pro drtivou většinu rostlin připraveno. To hnojivo lze samozřejmě vpravit do substrátu kdykoliv a nejen do toho betoňáku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 17:06 JoKa Re: Tomiino
Na úplné dno nejlepší vrstva klasického betoňáku a na ten si dej písek jaký chceš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 17:04 Muž Tomiino [43]
Ahoj vsem chtel bych se zeptat jestli je potreba pro nenarocne rostliny davat specialni drahe pisky nebo staci ricni pisek koupeny z akvaristiky a pockat si na ziviny z vykalu ryb :-) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2013 20:20 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Rybka
matika základní školy...

akva 100*40*50 = 200l
pokud je výška těch 50cm tzn 4l na 1cm výšky, 27l amazonie zn. výška substrátu 6,75 cm

na můj vkus málo...

edit: grrr, to formátování mě zabije
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2013 19:56 Muž AK47 [4]
Dnes jsem narazil na barevny kremicity pisek, ktery je o pulku levnejsi nez flexiobklady a dle popisu by to mohlo klapnout i jako dno. Zde jsem o teto firme nic nenasel, napsal jsem jim zda je pisek barveny sazemi a nasledne epoxidem, nebo jaka je vyrobni technologie. Treba nekdo zna a mohl se podelit o zkusenost.
www.sandsystem.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 15:16 Rybka
Ano aditiva použiju. Bude 27l amazonie dost na akva 100x40x50?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 14:25 Muž bago [6] - AmerikaRe: Rybka
Nemusis davat ten substrat ma v sebe dost zivin ,ale pokial sa rozhodnes ho tam davat, tak musis dat viacej Amazonie, aby ti pri odkalovani ,,nevysiel" na povrch.Pripadne mozes pouzit hnojiva(aditiva) do dna Ada Bacter,Penac, ai.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 13:54 Rybka
Ahoj, zakládám nové akvárium s použitím ADA amazonia a zajímá mě jestli je nutné použít zásobní substrát (power send special) www.prirodni-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 22:19 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Harrytomas
Přesně tenhle písek mám... asi 50 kg, koupil jsem ho do Třístovky po dobrých zkušenostech ze 38ky. Ale pak jsem poznal Liapor a tak písek zůstal v pytlích. Ale jak říkám, zkušenost s ním mám dobrou, zrnka nejsou ostrá, pěkná přírodní barva, spokojenost. Jediná nevýhoda je, že to prostě není Liapor :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 17:32 R Muž romant [27987] Re: Harrytomas
U mě dobrý, tedy jako že to podle fotky hodnotím jako v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 17:29 Harrytomas
Ahoj,
nemáte někdo zkusenosti s tímto akva. pískem? Objednávku flexiobkladů jsem zatím pozastavil. Tuhle prodejnu mám kousek od domu, takže by odpadlo poštovné z flexiobkl.
Vaše názory?

www.akvaplzen.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2013 01:45 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Designer
No, konečně jsem se dočkal i odkazu na Liapor... z osobní zkušenosti mohu říct, že nejdříve jsem objednal 90 kg říčního písku, potom asi 60 kg flexiobkladů a nakonec šel do akvárka pytel Liaporu.... pak už zbývalo jen rozprodat ty Flexiobklady a krásný říční písek, protože co jsem zasadil rostliny do Liaporu, nechci nic jiného... ale o tom se píše v tebou doporučovaném vlákně hodně pro i proti názorů... já mám jen samá pro :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2013 01:40 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Designer
Tenhle recept je super... pro člověka, který ví, co dělá... Ale neměli by ho číst začátečníci... protože ti si nepřečtou, že do takto zakládaného akvárka opravdu nesmí 5-6 týdnů nic živého přijít (nebo prostě tak dlouho, dokud je tam jakýkoliv čpavek nebo dusitany).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.10.2013 19:24 Žena darka [520] Re: Harrytomas
A kalkulátor je tady www.akvamalawi.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.10.2013 19:20 Žena darka [520] Re: Harrytomas
Flexiobklady ( černé) jsem objednávala celkem 2x, poprvé v tom bylo humusu ...., propírali jsme to i s manželem donekonečna a měli ruce po lokty černé ;-) než z toho šla trochu čistá voda, podruhé nebylo třeba proplachovat skoro vůbec, takže na otázku : "Jak moc to propláchnout?" se docela těžko dá fundovaně odpovědět ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.10.2013 19:02 R Muž romant [27987]
Jinak pro všechny, ne aby jste si po přečtení jeho(Designerových) doporučení začali myslet, že to je ta jediná a správná metoda jak dobře založit akváriu. Ta jeho metoda je nicméně možná, ale chce to vědět co člověk dělá a trošku znát souvislosti, jak to funguje, či bude fungovat. Takže kdo se nebojí lehce zaexperimentovat, směle do toho. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:57 Harrytomas Re: Designer
Jo diky, jdu objednat flexiobklady a substrat pod sterk si ještě necham projit hlavou.
Diky vsem za help :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.10.2013 18:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Harrytomas
Vyzivne substraty pod pisek/sterk mohou byt fajn, leckde jsou chvaleny, leckde se dokonce tvrdi, ze to bez nich snad ani poradne nejde... ale ono to jde, i s cistym piskem, jen to chvili trva, nez se zabehne. Pak v tom dokaze vyrust snad i motyka.

Ale muzes zkusit i jine materialy rybicky.net/forum/16474 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.10.2013 18:50 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Harrytomas
Ja to musim popsat, jinak bych se sebou nevydrzel. Salat je metoda rychlozabehu akvaria, zrejme ne uplne obecne doporucitelna, ale mne zabrala bajecne. To se spari poradny kus salatu (ne vlasskeho, myslim listovy, ledovy neva, staci prolit varici vodou z rychlovarky a par minut v ni nechat) a ten se da do akvaria. Filtr tam s temi cary mele, v akvariu lita osklivy sajrajt, ktery nadherne hnije, az za 14 dni skoro zmizi (zbyde par nejodolnejsich zilek). Pak se vymeni parkrate voda (pred tim se pozve navsteva, aby nevericne koukala do akvaria bez ryb, zato s hnijicim salatem) a akvarko je za mesic dokonale pripraveno. Kdyby tam v te dobe zabehu byl jakykoli zivocich, tezko bych uveril, ze v te cpavkove lazni prezije. Nicmene rostliny to snesou, takze se daji vysadit hned pri zakladani jak je obvykle a nic jineho tam stejne nema co delat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:49 R Muž romant [27987] Re: Harrytomas
Může být, jenom při odkalování pamatovat na to, že není dobrý do dna hloubkově vorat, aby ten výživnej substrát zůstal tam kde má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:46 Harrytomas Re: Designer
A co tohle pod sterk? www.levnaakvaristika.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:39 Harrytomas Re: romant
To uz mam nacteny, ale dik :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:38 Harrytomas Re: Designer
No prave ze moc dobry dno nemá. Je to nejakej polskej hnus - obarvena keramicka drt na cerno, coz mi nepripada, ze by bylo idealni.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:35 R Muž romant [27987] Re: Harrytomas
Mrkni na tento osvětovej článek, jak to autor, jenž rozumí svému řemeslu pojal. rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:34 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Harrytomas
Tak pokud tam ma kamos nejake pouzitelne dno, a namas vylozene neco proti jeho vzhledu, nabizi se jej pouzit, rozjede se to rychleji.

Jilovou kulickou pod zasazene rostliny:
www.akvarista.cz/…
nic nepokazis. Videl jsem je za neco kolem 100Kc v Hornbachu, ale treba jilove kulicky napustene PMDD muzes sehnat levneji na burzach a taky Ti udelaji dobrou sluzbu. Je to specialne pod rostliny jako Echinodorus prima start, maji z ceho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.10.2013 18:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Harrytomas
Mrkni ke mne: rybicky.net/nadrze/17109
12kg je O.K., stacilo by i o neco mene, v levem zadnim rohu je to tam uz i zbytecne vysoko. Ono to akvarko nema na vysku moc, takze davat k predni stene vic nez 2 az 3cm je plytvanim prostorem, stejne si k prednimu sklu nedas neco velikeho, co by potrebovalo hluboko korenit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.10.2013 18:29 Harrytomas Re: Designer
Co by jsi tedy pod nej doporucil? Jilove kulicky, nebo něco jiného? Akva budu dědit od kamose, který odjizdi na pul roku pryc a uz zustane moje, Bohuzel ho ma v zalostnem stavu, takze tady hltam co nejvic informaci ( jsem zacatecnik ) aby se mely rybky dobře.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:27 Muž ondralomnice [81] Re: Harrytomas
Mám dno 80X30 a mám ho tam 15kg je pravda že pod nim mám vrstvu deponitu od DENNERLE ale takovejch 10-12 kg určitě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:24 Muž Yirka [9126] Re: Harrytomas
Když jsem měnil dno za flexiobklady, dával jsem pouze FO a jen jsem lehce propláchl. Naprostá spokojenost, prachu minimum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:23 Harrytomas Re: ondralomnice
Diky oběma za radu. Mel by to byt tenhle: flexiobklady.cz/…
Akorát ještě premyslim kolik ho bude třeba to akva které ma rozmery 60X30X30. Nekde jsem tu videl kalkulator, ale nemuzu ho najit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Harrytomas
Mam sice pisek od Tomi, ale jak se divam, bude to totez.

Ja doporucuji proprat a to docista docista. Z toho Tomi tekla vylozene "malta". Dej ho trosku do kbeliku a zkus, jestli z toho jde taky tolik svinciku a jestli to chces dat do akvaria i s tim. Az to uvidis, tipuji ze to nejspis properes jako ja.

Jsou jiste ruzne pohledy na vec. Muj je takovy, ze se snazim pri zakladani akvaria dodrzet temer sterilitu (s hodne velkou nadsazkou, i kdyz jsem ochoten nekdy prat pisek i v hypermanganu). Co potrebuji, si do akvaria dodam, a nejsem zvedav na to, co se tam doda nahodou a jak se povede.

Problem takovehoto uplne cisteho pisku, a samotneho bez cehokoli pod nej, je v tom, ze potrebuje v akvariu asi tak pul roku, nez se zanese a nez v nem neco lepe roste. Kdyz se pod zasazene rostliny daji jilove hnojivove kulicky, muze neco rust uz od zacatku, ale je znat, ze to uplne ono neni, s pribyvajicimi mesici (a zanasenim dna) se to zlepsuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:04 Muž ondralomnice [81] Re: Harrytomas
Mám od Flexi hnědý H1 a spokojenost a lepší je ho proprat přece jenom nějakej prach v tom je ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:04 R Muž romant [27987] Re: Harrytomas
Dobrá volba. Když se bude akvo zakládat tzv. od začátku, tak prát netřeba, ta špína se bude hodit, jako potrava pro nastartování nitrifikačního procesu. Pral bych pouze v případě, že se bude jednat o výměnu dna v již běžím akváriu.
Edit: Pokud se jedná o tento, tak by to praní bylo snad i hřích. U barvenejch bych i jedno proprání snesl. :) www.flexiobklady.cz/…
Edit2: Tady je ten kalkulátor. www.akvamalawi.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 18:00 Harrytomas – Flexiobklady
Ahoj,
mate někdo zkusenosti s kremicitym piskem (zrnitost 1-2 mm ) od flexiobklau? Jeste dotaz, je nutne tento pisek před nandanim do akva proprat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2013 10:49 Hencin – Říční štěrk
Dobrý den všem.
Kdysi cca 2-3 roky zpátky jsem tady do diskuze dával odkaz na říční štěrk frakce 2-5 mm v 25 kilogramových pytlích, který je k dostání ve stavebninách. Měl ho tu někdo v nádrži a v popisu měl právě odkaz na výrobce. Teď to zaboha nemohu najít. Nebyl by tu někdo šikovnější než já kdo by to našel nebo neozval by se ten dotyčný uživatel?
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 15:51 Muž Aforte [533] - Rostliny
Jaké máte zkušenosti s JBL manado? Rostou v něm rostliyn dobře? Jak v něm rostliny - kobercovky drží? Vypadá hezky? :) Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.10.2013 05:30 Marcel G Re: darka
Tady je o tom akvárku trochu víc info pohromadě:
www.plantedspace.com/…
Nebo pak tady mám o něm také pár technických informací:
prirodni-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 01:02 Žena darka [520] Re: maxwell
Nějak se mi, kromě té odkazované diskuse, nedaří o tom akvárku nic moc najít, nemá někdo lepší odkaz? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2013 22:45 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Marcel G
No ja ti nevim,ale tady ADA substraty nejsou zrovna k sehnani taky(co jsem cetl) a kdyz tak byly jenom na dvou mistech v Californii,co vim tak si ji v jinych statech(bez objednavky)v kamennem obchode nesehnal(za hodne$$$).Mohl si ji objednat on-line,ta cena celkem byla ok,ale postovne(kvuli vaze)slo do takove vysky,ze to nema moc smysl,pro poradek uvedu moje dno je 152 krat 46 cm,to by me ADA stala $310 a to je tady pro hodne lidi prilis moc. Hodne lidi pouziva neco jineho od MTS(mineralized topsoil),paleny jil,coal slag,ricni pisek apod.neni to tady takove ruzove,jak si myslis. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2013 17:46 Marcel G Re: Kamilstrom
Myslím, že se T.Barr někde zmiňoval, že složení ADA je dost podobné jako nějaká půda, co se používá na pěstování rýže v US. Bohužel v USA máte trochu jiné podmínky než my tady. Nabídka v ČR je poněkud omezenější. Sehnat tady trochu toho bláta z rýžového políčka je asi pro většinu smrtelníků sci-fi. Výběr českých výživných substrátů se tady v ČR omezuje na jediný produkt od jediné firmy (nepočítám ADu, která je dovážená z Japonska). A dost podobné je to se sháněním speciálních fitinek apod. Když jsem se pokoušel vyrobit si DIY CO2 reaktor, tak jsem měl sakra štěstí, že jsem tady narazil na jednu firmu, která to sem dováží přímo z US ... takže v nabídce zboží mi nezbývá, než tiše závidět :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2013 16:29 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: maxwell
No hard feelings :-),je to tvuj nazor a kazdy ma na nej nazor,nekteri pouzivaji horsi vyrazy(uz jsem byl i silenec :-) )me se to nedotkne(jsem trenovany :-) ).Kazdy mame jine zkusenosti s ADA.Souhlasim s Marcelem,presazovat po castech,vymeny vody a vykonny filtr na to zakaleni a muze to fungovat,jak uz jsem psal je to vyborny substrat(az na cenu a to kaleni vody).Jinak,kdyz uz vzpominas T.Barra,taky rikal ze ne kazda varka se ADA podarila,nektera se rozpadala rycheji apod.(taky ji musi propagovat,kseft je kseft).Jinak ja uzivam Coal slag a jsem spokojen taky! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2013 12:53 Marcel G Re: maxwell
Já tu nádrž Toma Barra znám a občas ji také sleduji. Akorát se divím, že jsi právě tam nenarazil na to, jak tam píše o tom, že po každém přesazování mění velké množství vody (50% i více). Navíc prý nikdy nepřesazuje najednou větší množství rostlin. Zdůvodňuje to tím, že když to dříve dělal (tj. přesazoval větší množství rostlin najednou a neměnil po tom vodu), tak měl vždycky následně (třeba po 1-2 týdnech) problémy s řasami. Proto to teď dělá takhle a všechno je u něj OK. Já se toho jeho doporučení také držím, a také jsem ještě žádné problémy neměl. Jinak ale nic ve zlém. Myslím, že nikdo z nás to asi nemyslel špatně. Psaná komunikace s sebou vždycky přináší zvýšené riziko nepochopení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2013 09:15 Muž maxwell [19] - RostlinyRe: Marcel G
Jen jsem řekl, že je to nesmysl a za tím si stojím..není to nic urážlivého a ani nic osobního.Pokud to tak vyznělo, tak se omlouvám.
Používám ADA substrát v mém akváriu a kytky přesazuji každou chvilku, krom trocha zvíření se nic neděje. Když jsem ADA substrát vybíral, četl jsem právě spostu fabulací, jak se to rozpadne(přitom vím že uživatelé používají substrát opakovaně), jak v tom nedrží kytky, nedrží tvar atp.
Co pak rozhodlo, byla nádrž Toma Barra, kde se v nádrži s názvem "120 gallon Dutch Planted something or another" rejpe skoro každý den, až se ho lidi ptají,kdy konečně bude mít vodu křišťálově čistou a žádné rozpadání, či nevhodnost pro přesazování nevidím. Ba naopak, koberce jdou krásně vyndat a co se týče škodlivin, které se údajně vypouští ze substrátu, to by musel při té četnosti přesazování měnit zvířectvo každý den...
Tady se jukněte na onu zmiňovanou nádrž, stojí to za to:
www.barrreport.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:34 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: KarlosS
Zkus si koupit jedno male baleni a dej to do neceho mensiho,co muzes pozorovat ze vsech stran(i ze spodu),je to treba vyzkouset a uvidis,mozna bude ok. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:30 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Johan
Jedno to Honzo je,ale kdyz porovnas cenu(jinak jsou stejne) tveho jilu a ADA..... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:27 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: grunda
Ja vim,ze se ted tezko shodneme,ale ja si myslim,ze ADA at uz I,II nebo new amazonia je nelepsi pro kobercovky,ja si opravdu neumim predstavit,ze bych kazde 3 tydny presazoval moje stonkovky(jako to delam ted)a bude drzet tvar,zvlaste ADA II byla spatna.Jinak je to vynikajici substrat az na tu cenu! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.10.2013 11:44 Marcel G Re: KarlosS
Záleží, co všechno s ní během těch let budeš dělat. Znám lidi, co jí mají víc jak 3 roky, a nevím nic o tom, že by se jim sama od sebe rozpadla. Oproti terramolu nebo liaporu je to ale rozdíl, protože není tak extra pálená. Když jí vezmeš mezi prsty, tak se ti při zatlačení rozdrtí, takže na "opotřebení" náchylná je.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 90 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=2475