Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kdy začít hnojit nové akvárium?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Kdy začít hnojit nové akvárium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.05.2021 09:50 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hamakiii
Co2 hned a s hnojením bych aspoň měsíc počkal až podle toho, jak na tom budou rostliny. :-)
Edit: maniakva.sweb.cz/… Doporučuji přečíst všechny články co jsou tam o vodě. Spíš to je chce nastudovat, četl jsem je sám mnohokrát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2021 08:32 Hamakiii – Juwel Trigon 350
Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, od kdy je nejlepší po založení akvária začít hnojit a dodávat do AQ CO2? Jestli hned po založení nebo až třeba po týdnu atd. Předem děkuji za odpověď. :)
maniakva.sweb.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 21:23 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Sid
Díky za rady. Co se týká testování, bohužel nemám test na amoniak. Mohu měřit základní parametry vody přes Esha Aqua-Quick-Test, který měří: pH (kyselost), KH (karbonátová tvrdost), GH (celková tvrdost), NO2 (obsah dusitanů), NO3 (obsah dusičnanů) a Cl2 (obsah chlóru).
Založil jsem novou prezentaci (zatím nedokonalou a neúplnou).
Rostlinné hmoty mám málo, to vím. Protože jsou to řízky, co musí teprve vyrůst. Pokouším se sehnat více vzrostlejších kusů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2021 23:22 Muž Sid [6633] - RostlinyRe: Passenger77
Radit stran hnojení bez možnosti mrknout do prezentace, je ošemetné... (Víc ošemetné, než mít možnost do prezentace kouknout a pak teprve radit. smich )
Co se týče rozbíhání nitrifikace, můžete, jak píšete, krmit třeba šneky. A přitom sledovat, jestli se ve vodě objeví měřitelná koncentrace amoniaku. Pokud ano, dá se předpokládat, že šneky krmíte dostatečně, a že rostliny nezblajzly veškerý amoniak a nějaký zbyl i na bakterie. Po čase se objeví i dusitany a budete-li trpělivý, dojdete do fáze, kdy budou amoniak i dusitany po pravidelném "nakrmení šneků" neměřitelné.
Dobře provozované rostliny si poradí i s produkovanými dusičnany. A co nezvládne příroda, zvládnou výměny části vody.
Ideální čas pro postupné nasazování a rozkrmování rybek.
Přitom je vhodné držet pH ~6,5-7, vodu lehce přisolit KCl a pravidelně sledovat obsah amoniaku, dusitanů, ale i dusičnanů a podle situace měnit část vody.

V nádrži bez ryb lze nitrifikaci rozbíhat i pomocí "chemie", např. NH4Cl nebo NH4NO3, ne každého ale musí bavit počítat koncentrace, znát a zajišťovat jejich optimální úroveň...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 22:07 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Sid
Zdravím Side, díky, dobré poznámky, jako ostatně vždy palec Co tedy nejlíp teď dělat? Lehce krmit ty šneky, co tam jsou? Nebo spíše lehce přihnojovat + násada bakterií? Kombinace...
Díky za zkušenosti :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.04.2021 19:53 Muž Sid [6633] - RostlinyRe: Passenger77
...Záběh druhý týden, ... bez osádky, každý den pridávám filtrační bakterie. Netuším, ve kterém okamžiku začít s hnojením do sloupce, aby se mi nerozjela řasokalamita PS: na nové prezentaci se dělá ;-)
Třeba se někdo chytne a vyjádří svůj názor na váš dotaz, až se dodělá ta nová prezentace. ;-)
Já bych vám jen doporučil, ať neplýtváte filtračními bakteriemi, pokud je hnedle nezásobujete krmením. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 21:09 Muž Passenger77 [523] - Rostliny – Hnojení - kdy začít
Ahoj, ptám se zkušených, kdy začít hnojit akvárium standardním celospektrálním hnojivem (tekuté Profito + Ferro). Momentální prezentace je stav před přestavbou, tak uvedu, že se jedná o kompletní výměnu dekorace (dominantní révový kořen) i substrátu (Volcano red) bez zásobního hnojiva, pouze tablety pod Echinodorem.Rostlin je tam míň na počet (budu posilovat), čekám, co se prosadí, ale stonkovky se zatím zrovna nechytaj, kromě nezmara Růžkatce. Záběh druhý týden, kromě malých/středních Okružáků bez osádky, každý den pridávám filtrační bakterie. Netuším, ve kterém okamžiku začít s hnojením do sloupce, aby se mi nerozjela řasokalamita hmm
Díky předem za názory.
PS: na nové prezentaci se dělá ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.11.2020 15:56 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: permonici
Nic tam nelej až po několika měsících. Ne všechny rostliny ti porostou a těm co to nepůjde tak ty vyhoď. Jakmile do toho naliješ hnojivo zaděláš si na problémy. Až když ti to poroste a pak zjistíš že to není co to bývalo tak až potom můžeš zkusit přihnojit. Bývá to tak od dvou měsíců až po půl roce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2020 15:41 Žena permonici [316] – Hnojení u nově založené nádrže bez CO2 - hodně rostlin
Ahoj, v hnojení ani chemii se nevyznám, a tak si jdu pro radu.
Nádrž 250 litrů bez CO2, založená před cca 14 dny, nahusto osázená způli koupenými/emerzními rostlinami (stonkovky, kryptokoryny, echinodory), způli rostlinami darovanými (submerzní,v původní nádrži s CO2, hnojenými a řádně nasvícenými).
Rybí osádka momentálně žádná krom cca 20 ks okružáků a pár levatek, velmi brzy přibude párek gupek, aby bylo nač koukat, poté nejspíš hejníčko teter, pancéřníčci/corydoras ve větším počtu a jako dominanta pravděpodobně čichavci či cichlidky papouščí (ještě není plně rozhodnuto). Tato osádka přijde za 14 dní po měsíci nádrže v záběhu.
Svícení momentálně 6 hod. na cca 60 %, ale bude nutno přidat z důvodu zakrytí hladiny vzrostlými echinodory.
Dno písek 2-4 mm bez přídavků výživných látek, ve dně zahrabány velké rezavé hřebíky. Pod echinodory tablety NPK .
Voda tvrdá, brněnská: Železo 0,04 mg/l , pH 7,45, Celková tvrdost 2,98, Amonné ionty méně než 0,03 mg/l, Dusičnany 36,48 mg/l , Dusitany 0 mg/l, Chloridy 21,04 mg/l, TOC 1,04 mg/l
Vodu měním momentálně 1/4 2xtýdně, po měsíci začnu 1/3 1x týdně.
Jako hnojivo bych používala PPMD (včera jsem ho namíchala, ale pak jsem znejistěla...).
Jak mám postupovat dále, aby množství rostlin prospívalo a nezačaly růst řasy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 17:25 Jarden Sk Re: hadravam
Ja by som sa nebabral a hnojil, výkon na 60 a prihnojil.Jediné, čo som tu dobré postrehol je Vaclavova pripominka na testy, áno určite aspoň Sera NO3 a PO4 a hnojiť aby si mal vo vode 10-15mg/l NO3 a aspoň 1mg/l PO4, ostatné je tiež vo Feroxe. A výmena vody 1/2/za týždeň a po výmene znova prihnojiť.
Nechápem čoho sa bojíš a dávaš stále dotazy hnojiť alebo nehnojiť. Svietiš-tak hnoj, nesvietiš -nemusíš hnojiť. Keď rastliny nejdú tak im niečo chýba a to zistíš testom.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 17:06 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: hardavam
Vlka má pravdu. To jediné, co může dávat smysl, je železo a v tom směru se osvědčily rezavé hřebíky zahrabané v písku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.10.2020 16:32 Muž vlka [3444] Re: hadravam
Čauky, než to všechno ,,povyroste,, vykašli se na hnojivo a brutálně přidej rostlinek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 13:43 Muž hadravam [11] Re: hadravam
když se rozhodnu hnojit FEROX NPK COMPLETE stačí jen toto hnojivo a pak se uvidí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 10:43 Muž hadravam [11] Re: vaclav
Já myslím že tím jak ředím vodu RO tak ta voda bude mít málo živin. Mám pocit že se rostlinky trochu zastavily v růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.10.2020 10:12 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Začít hnojit protože si myslíš že by jsi mohl aniž si to nějakým testem ověřil je dost nebezpečná věc. Na hnojení a silné světlo musíš být vybavený testy jinak je to hokus pokus který nemusí dopadnout dobře. Rostlin je tam opravdu ještě málo a pod stonkové rostliny strkat tablety snad ani nemá cenu protože je budeš často upravovat a stejně si většinu živin berou z vody. Pod kobereček nebo silně kořenící rostliny to hnojivo "do dna" dát můžeš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 09:59 Muž hadravam [11]
Ahoj všem. Myslíte že mohu začít hnojit hnojivem FEROX NPK COMPLETE 5ml 3x týdně? Míchám vodu r RO 3:1 hodnoty 9GH 15NO3.Založeno 1měsíc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 19:49 Lol3ko Re: Andaska
No ja som svetlo ešte pridával takže a je to LED :) Keď som to prepočítaval je to nejakých 35W reálne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 19:22 Andaska Re: Lol3ko
No hlavně tam máš málo rostlin. Vyhoď tu loď a nasázej hodně rychlerostoucích rostlin. Osvětlení 6w je hodně slabé na 54l. A jestli myslíš to druhé akvo, tak je to to samé...málo rostlin. Osázej velkou část plochy dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 18:12 Lol3ko – Čím hnojiť
Prosím vás o radu. Mám AQ nejaké 4 týždne a rastliny končeky listov sú žlté. Niekde som sa dočítal že nedostatok živín. Mám Tetra PLantaMin a Tetra Planta pro micro ktoré z toho je lepšie prípadne aký je medzi nimi rozdiel ? je dobré ich kombinovať alebo len jedno využívať prípadne ktoré je lepšie ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2017 21:31 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Sedo
Jestli to máš založené, tak minimálně měsíc do toho koukáš. Za tu dobu už máš určitě vyjasněné, jestli jsou např. echinodory dobře rozmístěné a jestli se ti to líbí a nebudeš je stěhovat. Jestli ano, tak k nim kuličky nastrkej. U stonkovek je to jedno, ty si můžeš přehazovat, jak chceš, k nim to přidávat nemusíš. A jestli přece jen přijdeš na to, "že ten echináč to chce o kus vedle", tak zas tolik toho bordelu to při přesazení nenadělá.

Za sebe bych to tam dal. S Bivojem mám jen ty nejlepší zkušenosti.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2017 21:26 Muž Sedo [6] Re: Tudy
Ďakujem všetkým. Zastrčím to čo najhlbšie. A chcem to hlavne k echinodoru dať a ten by som nerád presádzal. To zakalenie poznám z "malého akvárka" kde som trocha neuvážene zvolil niečo podobné ako podklad pod štrk, takže pri hrabaní sa v substráte alebo presádzaní to zakalí vodu, ale asi za deň to zmizne, takže to nie je nejaká katastrofa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2017 20:23 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sedo
Vyzkoušel jsem obojí. Hnojení pouze do sloupce vody může fungovat velmi dobře, ale musíš být přesný v dávce hnojiva a v jejím načasování, méně je lépe než více. Stále je tu riziko epidemií řas když to přeženeš, nicméně je to pohodlné a můžeš bez obav odkalovat do hloubky nebo přesazovat rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.10.2017 20:20 R Muž romant [27987] Re: Magic
Ano, to je jediný, čemu to může vadit, tedy ta možná následná nevzhlednost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 20:17 Muž Magic [879] - RostlinyRe: romant
Ble, fujtajbl, blato, hnus... proste ideálne prostredie tropických bažín. smich
Ešte týždeň som to svinstvo z listov oprašoval. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.10.2017 20:13 R Muž romant [27987] Re: Magic
A čemu ten bordel bude vadit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 20:12 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Sedo
Ale dobre si rozmysli, kam ho dáš, tú rastlinu už potom podľa možnosti vôbec nepresúvaj. Bude ti pri presádzaní robiť bordel i o pol roka. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.10.2017 19:59 R Muž romant [27987] Re: Sedo
Ano, bolo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2017 19:58 Muž Sedo [6] – Nové akvárium
Zdravím. Kedy a čím by som mal najlepšie začať hnojiť nové akvárium keď som nepoužil žiadny výživný substrát? Viem, že liať tam hneď nejaké hnojivá nie je najlepší nápad. Bolo by vhodné teraz ku koreňom zastrčiť aspoň toto? www.akva-tera.sk/…
Ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 20:38 gostrider466 Re: Maq
test mam od jbl ten ticinkovy a zatial su hodnoty v norme
som zaciatocnik aj ked som toho uz na forach nacital hodne stale sa povazujem za novačka a to ešte hodne dlho-akvaristyka je jedna velka chemia :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 20:33 Maq Re: gostrider466
Neobejdeš se bez dobrého testu na NO3. Ten substrát obsahuje řadu živin, ale dusík (a taky fosfor) se vyvíjejí nezávisle a musíš vědět, kolik tam toho máš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 20:12 R Muž afc1886 [14681] Re: gostrider466
Chce to založit prezentaci akvária.Takhle těžko něco radit,když nikdo nic o akváriu neví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 20:06 gostrider466 – hnojeni
dobry den chci se zeptat mam 160L AKVARIUM NA SPODKU MAM SUBSTRAT denerrle deponit profesional pokrity sterkom, rastlinky se mi zatim drzi ma zmisel uvazovat o hnojeni alebo ten substrat zatim staci dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 15:07 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: konrad
pokud svítíš hodně, musíš tomu adekvátně dodat živiny a co2. A to hned od začátku. Minimálně si změř obsah NO3 (kvalitním testem sera nebo jbl). Pokud je akvárium v záběhu a ještě nefunguje nitirifikace, nenech se zmást. N je tam v jiné formě. Záleží také na tvrdosti vody, od toho se odvíjí dávkování např. hořčíku. Ber v potaz, že zásobní substrát využijí hlavně rostliny s listovou růžicí, ty příjímají živiny kořeny. Ale stonkovky přijímají živiny také ze sloupce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2015 09:12 Muž Yirka [9123] Re: konrad
Podívej, univerzální rada fakt neexistuje. Skoro každé akvárium je individuem. Proto je konečný produkt vždy dán vývojem jednotlivých pokusů. A občas i omylů.
Různá měření napoví, ale nejvíce dá pozorování reakce na zásah. Doporučuji vždy jen jeden zásah v čase. A pak to již je jen o trpělivosti, ale to už jako pokročilý znáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 08:41 Muž konrad [45] Re: Mrakoplash
oki díky. Zásobné hnojivo je v substráte. Šlo mi o to kedy začať s pridávaním podľa Est. indexu a CO2. Počkám týždeň po nasadení rastlín a zmeriam hodnoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 08:27 R Muž Mrakoplash [1776] Re: konrad
Pokud to není první nádrž, tak bys mohl vědět, že se dá přidat zásobní hnojivo při zakládání :-) Odpověď na otázku kdy začít, není jednoznačná. Jsou lidi kteří začínají s malou dávkou hned po založení a množství hnojiva dávají podle situace.
Každopádně dopředu musíš vědět co a proč děláš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 08:11 Muž konrad [45] Re: Yirka
Moja prvá nádrž to nie je. Zvládam low tech ktorý mám doma bezproblémovo. Vzhľadom k tomu že ďalšiu nádrž som chcel iným smerom a hlavne s náročnými rastlinami na svetlo a CO2 padol môj dotaz.

Kedže na rastliny svieti v tejto novej nádrži veľa lumenov(reguláciu nemám) nechcem aby nastal nedostatok živín a rozvoj rias a chcem aby sa všetky rastliny chytili by som predpokladal včasné hnojenie..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2015 07:24 Muž Yirka [9123] Re: konrad
Ano, bylo to myšleno jinak.
Dokud nerozumíš své nádrži, jejímu stavu a pochodům v něm, nemá cenu hnojit. Osobně totiž nikdy nepochopím ty, kteří si třeba zařizují první nádrž a jejich dotazy hned obsahují dotazy na hnojení a CO2.
Já bych vždy doporučil začít v tomto směru formou Low-teh, což můj předchozí odstavec nejlépe vystihuje. Poznáš tak totiž jak nádrž funguje, co ti tvé zařízení dovolí, jaké v něm probíhají procesy, jaké nádrže chceš dosáhnout. Pak se vcelku lehce rozhodneš kdy a co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 23:29 Muž konrad [45] Re: Yirka
Proč.. aby mi nevykapali hem.cali.cuba a rotala a ine co2 friendly rastliny, ktore rýchlo pošli v inom akva kde som hnojiť nezačal.

Alebo bolo to myslené inak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.12.2015 23:11 Muž Yirka [9123] Re: konrad
Ta odpověď je jednoduchá i když individuální.
Začít můžeš když víš proč.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 22:48 Muž konrad [45]
Prešiel som weby akv-rostliny aj akv-hnojivo a aj tu som to cele prelistoval ale nepodarilo sa mi nájsť odpoveď na to, kedy začať hnojiť novo založené akva. Jedná sa o CO2, a hnojenie estim.indexom, prípadne pmdd.
Ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2015 08:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jifi
blyxe v podstatě stačí hlavně měkká voda a trochu světla navíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 21:11 Muž Jifi [675] Re: Mislow
Mně zrovna Blyxa roste pořád a už ji budu muset protrhat. Nějak se moc rozrůstá. Roste sice pomalu, ale vytrvale a je krásně svěže zelená.
A to jsem měl rybky, teď mám jen krevetky, hnojení bylo v létě nepravidelné, jak jsme byli na dovolené a na chalupě. A nejvíc to léto odnesla Vallisneria, ta se teď konečně vzpamatovává, ale Blyxa je v pohodě :-)

A jak píšeš - něco se chytne, něco se nechytne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.11.2015 16:58 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dreamdiver
Blixa jako načervenalá nevypadá příliš vábně a ani bych netvrdil že nějak lépe roste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 23:22 Muž Mislow [304] Re: Jifi
Jj, ja s ni osobni zkusenost nemam, ale proto jsem i tak radil s rybama radej vyckat a klidne zacit hnojit hned a nesetrit na CO2, .. ono nekdy zalezi jestli se rostlinka chytne ze startu nebo ne. A nekdy ani to nepomuze, tezko je prave soudit kdyz je svetlo na urovni nekde mezi hi tech a low tech a pridava se jen tekute co2, u nekterych rostlinek je to jasny, ze sance je pramala, ale u nektrerych pak o uspechu muzou rozhodnout i dalsi faktory, napr. v jakem stavu je rostlinka pri zasazeni, substrat, dalsi parametry vody (pH, tvrdost, ...). V tom je to prave zajimavy, muzes se dockat peknych prekvapeni a to milych i nemilych. :-)
A jeste k tomu neco pridam. Ono je take dalsi vec, jak to bude dal. Pac kdyz ze zacatku dodame rostlince plno zivin a nalejeme ji dost tekutyho uhliku a pekne se chytne, tak nam to jeste nezaruci, ze rostlinka postupne neodejde v budoucnosti. Jak tam prijdou rybky, tak uz si clovek chemii musi pekne hlidat a co si muzem dovolit bez ryb, tak s rybama uz ne. Proto je lepe volit rostlinky uvazene hned ze startu. Ale to si musi kazdy vyzkouset, bez toho to nejde. :-D Mam krasny priklad s echinodory. Ve velkym akvarku neleju nic, nesytim, svetlo pod prumerem. E. amazonicus se chytl od pocatku moc pekne a ted uz ho nic nezastavi. Odstrihavam listy kazdej druhej tyden kolem dokola a je super velkej. E. Uruguayensis jsem tam zasadil jako super velkou rostlinu az k hladine a postupem casu se mi zmensil az na 20 cm kerik. I tak vyrazi novy listy a v klidu si v akvarku preziva, jen je to trpaslik misto impozantni rostliny a mam ho uz par let. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 22:17 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: Jifi
Blyxe se nejvíc daří, když je načervenalá. Mně jde v akváriu slušně díky hnojení a CO2, ale k dokonalosti jí chybí víc světla...na akva 30x30x30 mám světlo 11W od Dennerle, což není žádná velká pecka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 21:35 Muž Jifi [675] Re: Mislow
Mislow napsal: Ahoj, nevim jak ti tam pujde ta blyxa, kdyz nesytis a to svetlo taky neni vylozene intenzivni, pro mene narocne rostlinky v pohode, ale u te blyxy si nejsem jisty. ... Normalne bych ti poradil nehnojit dokud to nebude potreba ... ale ta blyxa ....
No, já mám akvárko 80*40*35 cm, osvětlení 2x 18 W zářivka (Rataj), přidával jsem "tekutý CO2", teď nedávám žádný kvůli krevetkám. Jen hnojím. Blyxu mám od založení akvárka. Roste pomalu, ale je krásně svěže zelená a pomalu se rozrůstá do pořádných rozměrů. Pravda je, že po založení akvárka živořila, pak se chytla a od té doby vytrvale a pomalu roste. Na druhou stranu - rozdíl podmínek v pěstírně a v akvárku byl asi značný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 10:55 Žena Bobika [1] Re: Mislow
Moc díky za názor. Ryby tam min. do Vánoc nebudou. Vymyslim jak bych tam dostala CO2, bylo by zatím z cukerneho kvašení a uvidím. Dám té blyxe ještě čas do příštího týdne, vážně ji podezřívám, že prochladla při dopravě a proto se teď tak droli. Středy má ještě pěkné a zatím nastuduji něco o tom hnojení, ať alespoň trochu pochopím, co bych tam měla lít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.10.2015 23:10 Muž Mislow [304] Re: Bobika
To neni spatny, kdyz se podivas treba sem www.zoo-hobby.cz/… tak tam mas 30 W zarivku s 800 lumeny. Takze tve svetlo by se dalo prirovnat pri zjednoduseni nekde k rekneme 55 W zarivce podle lumenu. :-) Coz by znamenalo pro tvuj objem prumerne osvetleni. Jako malo to neni, ale moc taky ne, zalezi pouze na volbe rostlin, zvlast kdyz nepouzivas syceni. Radej bych se vyhnul tem narocnym. Ale kazdopadne tam uz rostlinky mas, tak ted bych pockal, jak pujdou. Hlavne jde o tu blyxu, sam ji sice nemam, ale pokud vim, tak jeji naroky jsou ponekud vyssi, tak nevim jestli ti tam vydrzi a jestli nebude jen zivorit. :-)
Jeste jedna vec. Proc se do toho vlastne tak vrtam ... Evidentne chces pekne osazene akvarko a i ti zalezi na kobercovych rostlinkach. Nemyslim, ze jsi prave diky nesyceni CO2 zvolila ty nejvhodnejsi, nejde jen o blyxu, ale nakonec i o to Micranthemum. Dopredu nemuzu posoudit, jak dobre ti pujdou, ale prave diky jejich vetsi narocnosti bych na tvem miste pockal s rybama, klidne i prihnojil do zacatku (pokud tam ryby nejsou, tak vyssi hladiny dusikatych latek vadit nebudou) a daval tekute CO2 ve vetsi mire nez se bezne doporucuje. Nekdy je prave prvotni faze dulezita jak se rostlinky chytnou, vytvori korenovy system ... Take se muze stat, ze to nepujde a budes vymenovat, coz u jinych rostlinek neni takovy problem, vsak to dela kdekdo, jedna se nechytne, tak ven s ni a nahradit jinou, ktera treba pujde. Slozitejsi je to u kobercovek, to uz je vyraznejsi zasah do akvarka a to zas neni dobry pro ryby. Tak moje rada je vyckat s rybama, pohrat si s rostlinkama a jak budes spokojena, tak poridit rybky. Koneckoncu, vzdy tam muzes do zacatku dat treba okruzaky, ti aspon pomuzou s rasou, ktera se pravdepodobne taky objevi. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2015 22:46 Žena Bobika [1] Re: Mislow
já koukala někde na netu, že příkon 10W má svit 81W a 8W - asi 75W a ze součtu jsem vyšla. Pokud bych to chtěla v lumenech, to už by bylo moc. Fakt jsem na tom nechala dva dny času a tohle bylo jediné trochu rozumné číslo co jsem našla..
Edit: Hele tohle je ona www.akva-tera.cz/…
je tam něco tok 1459 lumen?? A teď mi poraď, je to málo?? Já už fakt nevím

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 9501x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/386-kdy-zacit-hnojit-nove-akvarium