Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skaláry - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Skaláry - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 01:00 Muž Geri [29] - Skaláry
Jsem zědav jak dopadneš, mě teď nevyšli 2 krásný výtěry, měl jsem nějakej problém se žábrou, nějak se nechtěla líhnout. ale problém byl ostraněn. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 00:59 Muž Geri [29] - Skaláry
S žábronožkou začni krmit hned po rozplavání potěru, to poznáš až začne plavat. Chce to krmit tak 5x denně. Potěr je choulostivý, pravidelně odkalovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:16 Muž Leitlik [9]
Fotka k příspěvku Tak o5 pozdě ! Zase jsem nevychytal tření těch dvou romantiků. :-( Ale naštěstí to samička celý "plácla" na čistící magnet (viz foto). Přišel jsem na poslední chvíli, když sameček "ojížděl" jikry. Cvilku to oba dva bránili, ale asi po půl hoďce to začali nekompromisně požírat! rozzureny Tak jsem vyndal magnet a šup s ním do rychle vykoumanýho provizorního akviška(molitanový vzduchový filtr,jemný vzduchovací kamínek,voda od rodičů,EsHa 2000 a topím na 28). Už je to přesně 27 hodin a už jsou zřetelný oční body(nebo jak se tomu nazývá,profíci snad prominou). Plesnivých jiker bylo zatím jen 6 kousků, které jsem ihned odstranil upravenou špejlí. Zbývá jich tam cca. 250. Mám dotaz, až se vykulí, za jak dlouho aplikovat žábronožku ? nebo na co si mám dávat v téhle a budoucí fázi obvzlášť pozor? je to moje vůbec první zkušenost s odchovem, tak mi celkem "cvaká prdelka" :-( Vím, že tu existuje ono čarovné klikátko HLEDAT, ale poraďte prosím.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 15:06 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: jaa
Z fota to vypadá, že jde pravdopodobně jen o zbarvení. Nic na škodu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 13:20 Muž jaa [5]
Fotka k příspěvku a este detail
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 13:20 Muž jaa [5]
Fotka k příspěvku no z tych troch vecich su tam dvaja, ktory sa drzia viac pri sebe a toho tretieho obcas od seba odhanaju (odhana ho hlavne samica) a ked su ty dvaja vedla seba (ten par) tak na seba tak pomikavaju hlavami, ale zeby si niekde cistili list sklo alebo nejake miestecko som si este nevsimol........asi im skusim este dokupit par kamosou a potom uvidim ci sa to poparuje alebo co sa bude diat........
a mam este jednu otazocku. Jedna zo samiciek ma nejaky modry az tirkisovy flak na chrbte, je to velmi ostro ohranicene a nerozsiruje sa to, ani si to o nic neobtiera alebo tak nejako. netusim co to je, neviete nahodou poradit? prikladam foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 12:50 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: jaa
Bez páru, těžko můžeš provokovat k tření. Můžeš napodobovat monzun tak jak psal romy. Zkus častějš vyměnovat vodu, rozhodně nezvyšovat teplotu na 30°c, maximálně při léčení. Mam odzkoušeno, zhruba výměnou vody můžeš snížit teplotu vody o 4°C . Tímto způsobem by se ti to mohlo povézt, vytváření páru poznáš tak, že se začne jakoby natřásat, obvzlášt při námluvách se zvyšuje agrese. Vytvořený pár poznáš že si na vzvájem imponujou a začnou společně hledat místo na vytření(očištují ho tlamkama). To to může trvat i několik týdnů. Tak hodně zdaru ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 12:37 Muž Geri [29] - Skaláry
to jaa : nejlepší je nechat skaláry spárovat ve společném AQ, podle toho kolika litrové AQ tam hod nějakou partu při nejlepším stejně velké samozřejmě +- nějakej centák nehraje roli. Udělat hejníčko aspoň 6 kusů a postupem času to vycedit a nechat si tam co k něčemu je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 11:31 Muž navik [908] - Sumci – Re: Aleš
ano, zcela normálně, je to jeden druh...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 10:51 Aleš – Křížení různých variant skalár
Ahoj lidi. Ve společenském akváriu mám celkem 3 kusy Skaláry amazonské, ovšem v různých variantách (zlatá, koi, mramorová). Nemám ambice odchovávat mladé, ovšem čistě teoreticky, pokud nejsou všichni tři jedinci téhož pohlaví, je možné, že by se utvořil pár a proběhlo tření? Aleš
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 10:13 Muž jaa [5]
no to viem ze je tu dost ludi co sa tym zabiva, ale neodpovedali ste mi na otazku nikto........ skalare o dlzke tela 6a7cm bez plutiev su uz dospele a mozem ich stimulovat ku treniu aj ked niesu sparovane, alebo mam racej este nejakych dospelich skalarov dokupit a ked sa sparuju tak si nechat len pari a ostatnych dat prec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 23:07 Muž Geri [29] - Skaláry
nebo ke mě :P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 22:13 Muž stanovsky [29] - Živorodky – Re: jaa
Koukni na profil NAVIK odchoval tam skalárky (šikovný X-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 22:06 Muž jaa [5]
prosim vas o radu. Mam v akva 5skalarou rôzneho veku a dlzky tela bez plutiev 3cm, 4cm, dva kusi 6cm dlhe(vraj su to samicky, snad aspon jedna) a jedneho 7cm (pravdepodobne samec)
Moc ma zaujima rozmnozovanie tychto nadhernych ryb a rad by som si skusil odchovat zopar. Ty dvaja mensi su na trenie asi este moc mlady, no ty traja veci by uz mohli byt aj dospeli ci nie? Uz som si o treni skalarov toho pomerne dost nastudoval. Vraj sa daju nastavenym urcitych podmienok k treniu stimulovat. No akosi som si neni isty ci tam mam vytvoreny par. Co myslite, mozem to skusit, alebo ak sa nesparovali tak racej zatial pockat? Tiez ma napadlo ze by som este kupil dvoch alebo troch dospelich skalarov a ked by sa sparovali tak by som si nechal jeden (pripadne dva pariky) a zvisok predal.
Za rady dakujem......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 19:31 Muž Geri [29] - Skaláry
Sakul přesně tak! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 19:27 Muž Leitlik [9]
Jó dóbrý, samice zase čistí stěny filtru ! :-D Jinak dík za rady. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 19:26 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: Geri
Dobře teplotu vody sem bral s nadsázkou. V tom souhlasim, to co popisuješ je napodobení monzunu, tim že vyměníš vodu za čerstvou, věčinou se ti tím sníží teplota vody v nádrži pokavad nekontroluješ vodu teploměrem. Ryby s amazonie maj zakodovaný, že při monzunových deštích je ta pravá chvíle se rozmnožovat. Tímto způsobem je prakticky provokuješ k tření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 19:21 Muž Geri [29] - Skaláry
Jo a ještě.... to že ti prvních pár výtěrů sežerou, taky neznamená že se o to rodiče nepostaraj, jen se prostě učí... tak jako lidi, musí si to natrénovat :) takže neni dobré po třetim výtěru prohlásit že pár je k hovnu a všechny jikry jim brát. Některý se to naučí rychleji, některý později, některý nikdy. Taky někdy bude samice Ok a bude se chtít starat, ale samec bude svině a všechnu práci mařit a nebo taky naopak. Uplně stejné jako u lidí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 19:18 Muž Geri [29] - Skaláry
neni co chápat, to je příroda, nech je řezat, aspoň je na co koukat ne? Prní výtěry takhle dopadají, někdy to lepší ani nebude, ryby z odchoen někdy mívají potlačený rodičovské pudy a o potomky se prostě nepostaraj ani kdyby jsi je prosil na kolenou, v takovém případě nezbývá nic jiného než hned po tření jikry i s podkladem přendat do přdem připravené vytíračky. Když dobře natrefíš tak se o to rodiče dokážou postarat sami. Koukni ke mě do profilu na skaláry, jsou tam pěkné fotky jak se rodiče staraj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 19:14 Muž Leitlik [9]
Tak oba dva rodiče ozobaly všechny jikry ! A samci se o5 mezi sebou řežou. Tak já nevím, budu se muset ještě hodně učit, abych to pochopil. :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 19:07 Muž Geri [29] - Skaláry
Na teplotě vody zálží docela dost, když je budeš chovat při 24°C nic se nestane, když pak snížíš teplotu o 2°C bude to znát, daj si třecí pauzu, když naopak zvýšíš teplotu a vyměníš část vody za čerstvou je to pro ně znamení jít do tření a okamžitě do toho jdou a a max do dvou dnůd bývaj jikry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 18:38 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: Leitlik
Na tom jestli vzduchuješ nebo ne nezáleží ani na teplotě vody samozřejmě, že platí od do, na čem hodně záleží jsou parametry vody ph, dkh, NO2 a NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 17:44 mili512 – Re: Leitlik
Mě se skaláři třou pravidelně po 14dnech,ale taky si vybrali filtr.Tak to nechávám osudu,do dvou hodin je vždycky po jikrách,ale ještě jsme nepřišli na to,kdo si dává svačinku! tone ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 17:20 Muž Leitlik [9]
Jj je to jejich první výtěr. Ty 2 černoušky jsem dostal od známého před 5ti dny a už kladou jikry ! coze myslím, že je to tím, že známý měl v akva 24 C a nevzduchoval a úplně bez rostlinek. No a já mám 27 C a vzduchuju jak o život i s rostlinkama. X-) Celkem rozdílný podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 17:15 Muž Sakul [13] - Cichlidy
Souhlasim s gerim, skaláři se třou jako pitomí jestli to sežerou tak by se měli zhruba třít za dva týdny. Jináč proti krunýřovci se těžko ubrání, bude je ignorovat. Skálaři sou starostlivý rodiče, takže je nemá cenu rozdělovat. Podle počtu jiker hádam, že je to jejich první výtěr? Další jich uš bude určitě více, tak hodně zdaru ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 15:25 Muž Geri [29] - Skaláry
nebo vlastně na filtr se vytřeli, äle to je fuk, celej filtr přendavat kuli jikram asi nebudeš :) a nevadí i kyby z toho nic nebylo, skaláry jsou hodně náruživý uidíš že za chilku budeš mít další výtěr, tak jim tam do tý doby připrav nějakej třecí podklad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 15:24 Muž Geri [29] - Skaláry
stejně se ti vytřeli na sklo, tak bys to asi těžko někam přelovoval, ted to záleží už jen na rodičích, buď to uhlídaj, nebo neuhlídaj, nebo sami sežerou, nebo to splesniví, kyby se to potařilo tak že by ti to skaláry uhlídali, tak až se to vykulí, tak to odsaj a dej jinam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 15:03 Muž Leitlik [9] – Jikry skalára
Fotka k příspěvku Co můžu dělat v téhle fázi ? Podle mě je už pozdě na přelovení. Nějak jsem to nevychytal a nevšim si toho. Když nechám svítit 24 hodin, ubrání jikry skaláry nájezdům krunýřovců ? A i kdyby, co potom ? Jestli je můj dotaz blbínkovskej, tak se omlouvám, ale tak nějak se nechci vzdát bez boje. Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2008 18:03 Muž Odla [7]
Hm, tak to nemůžu sloužit. Já jsem prostě zvolil artémii a nic jinýho jsem vlastně ani pořádně nezkoušel. Takže s krmením nemám žádný problém. Já vidím jediny problém v tom, že mně docela nemalá čast jiker zplesnivý. Vzduchování mám těsně vedle, voda má tvrost 4 dKH, kapu kapky proti plísni a přesto jikry plesnivějí a plesnivějí.... sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2008 08:00 Muž motýlek [275] – jiné zkušenosti s krmením
nemám zkušenosti se skalárami, ale např. Ramirezky jsem docela úspěšně od prvního dne krmil mraženými dospělci artemek - jen přepasírovanými přes sítko ... po několika dnech už v pohodě brali i větší kousky jen mírně rozdrcené ... ale určitě žívé nauplie jsou nejlepší řešení
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2008 23:33 Vééna – Re: Odla
Jasný,každodenní výměna alespon části vody a důkladné odsátí dna je samozřejmostí. Ale ani přesto nemůžu krmit ničím jiným.
Tak ono je to zatím jedno, skalárkám tato potrava stále vyhovuje, ale nechci je krmit artemkou do nekonečna...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2008 20:15 Muž Odla [7] – Re: Vééna
Pokud je to tak, tak bych od krmení jiným než s artemií upustil a nechal růst ryb pouze na ní. Taky je důležité denně ( podle mě ) alespoň minimum vody měnit za novou. Tím by se problém s NO2 měl taky odstranit, popř. omezit. Já NO2 vůbec neměřím, krmím artemií, denně alespoň litr vody vyměním a problém se do této doby nevyskytl. Nevím, je to pouze můj názor a zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 22:04 Vééna
Hele a nekalí ten žloutek vodu?? Já mám totiž dost problémy s krmením prcků. Jediný co jim od začátku můžu dát je artemka. Ne proto, že by nic jinýho nežrali, ale ani v řádně zajetým akva s každodenní péčí neudržím s jiným krmením NO2 na nule. Ted sem třeba začal dokrmovat SAK energy,velikost 00 a po 2 dnech krmení sem měl dneska zase měřitelný NO2 :-O . A to fakt během 10 minut všechno vyluxujou, že ani drobek nezbyde. Rozhodně je nepřekrmuju a krmím 3krát denně, což mi přijde pro zhruba třítýdenní potěr akorát.
Dokud krmím artemkou, je vše ok, jakmile zkusím něco jinýho, hned je průšvih..Má někdo podobný zkušenosti např. s tím krmením od SAKu??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 20:24 Muž Sakul [13] - Cichlidy
Máte někdo zkušenost ze žloudkem? Jestli ne tak ho určitě vyskoušejte, je to vůbec nejlevnější a nejrychlejší cca 8min, stačí jen ždibec rozmělnit ve vodě a uvidíte jak jim bude chutnat... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 20:08 Vééna
Já používám taky artémku, ale nelíhnu si ji, kupuji již odskořápkovanou (méně práce, levnější) a skalárky ji od začátku v pohodě přijímají. Nemít ze začátku problémy s vodou, byl by úhyn téměř nulový...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 19:58 Muž Sakul [13] - Cichlidy – potěr
Nevim jakou máte osádku aqva kde se vám vytřeli,mě se vytírají zruba jednou měsíčně jak kdy, ale vždy je nechávám v aqva u rodičů a uspěšnost odchovaných jedinců mam zhruba 1/3. Neviděl bych v tom zásadní problém pokavad tam neni nákej věči ancistrus, ale nevím toto je moje zkušenost. K rozkrmu používám artemii ale i vaječný žloudek (vařený)mam s ním velmi dobré zkušenosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 18:43 Muž Odla [7] – Re: vena
Rozkrmuju je až do velikosti 1 cm od rozplavání jen a jen čerstvě vylíhlou artemií...nic lepšího neznám nebo není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 18:11 Muž vena [52]
Budu mít dotaz drobet mimo. Čím je rozkrmujete. Mě se pravidelně vytíraj a pravidelně to žerou, tak jsem již 2x odsával rozplavaný plůdek. Poprvé sem dojel na čistotě a těď nechtěli žrát. Zkoušel jsem micron, artémii jsem dal líhnout pozdě tu až teď a zbyl tam jeden ...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 18:06 Muž Odla [7] – Re: Sadman
Co se týče přepůlení, tak to mě taky napadlo, že by to šlo...ok, zkusím se zeptat Yirky. A co se týče toho: já bych jim to nebral, tak to je úplně pasé. Těžko se dá něco bez odebrání odchovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 17:50 Muž Sadman [0]
já bych jim to nebral.. .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 17:45 Muž TomášB [12]
co tu odchovnu rozdělit, do jedné strany dát ten co tam je a do druhé ty nové, a potom to zase dát dohromady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 17:28 Petr007 – Yirka
No Yirka měl potěr skalárů ale nevím jestli stím má zkušenost ale zkus mu napsat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 16:44 Muž Odla [7] – Re: Odla
Opravdu s tím někdo nemáte nějakou zkušenost? Možná je to to úplně stupidní dotaz, ale mě by to docela zajímalo. No pokud nedostanu nějakou odrazující odpověď, tak to určitě zkusím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2008 20:18 Muž Odla [7] – Re: RAP
Z důvodu že ve společenském akva je nemožné potěr odchovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2008 20:06 RAP – Re: Odla
A z jakého důvodu je rodičům odebírán?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2008 19:18 Muž Odla [7] – Potěr skalárů + nové jikry v jedné odchovně???
Mám v odchovně 8 dnů starý potěr skalárů a ve velkém akva se mi skaláři opět vytřeli. Jelikož mám pouze 1 odchovnu, tak nemám jinou možnost, než jikry dát do té samé odchovny a postupovat s odchovem opět stejně jako se stavájícím potěrem. Je to velký problém, jaké jsou záruky úspěchu, popřípadě hrozí nějaké nebezpečí???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 20:14 Muž Dahak [425] - Cichlidy
www.youtube.com/… Natoceno vcera.Vzorne se starajici par vybranej z deseti kusu.Samice se stara o potomstvo a samec hrde brani cele akva :).U prvnich dvou vyteru vsechno zplesnivelo ale ted napotreti se jim to povedlo.Az budou vodit udelam dalsi video.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 16:13 Muž Geri [29] - Skaláry
Ale záleží taky hlavně na rodičích jak budou schopný nebo neschopný se o jikry a plůdek postarat... když to sežerou 3x za sebou tak už na ně kašlu jim to nechávat a hned po vytření to odebíram, bohužel při takovém zásahu jsou ztráty větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 16:11 Muž Geri [29] - Skaláry
Já je zase necham vykulit u rodičů a den před rozplaváním je odsaju hadičkou do 20l akvárka bez filtru jen silně vzduchuju a kažej den odkaluju nesežranou žábronožku a doplňuju čerstou vodu z akvárka od rodičů (pH 6,5 NO2-0mg/l, NO3-max.10mg/l, dKH-3 dGH-5) úmrtnost je minimální i když se to bez ní taky neobejde, záleží taky na kvalitě výtěru. Ve velikosti asi 1cm putujou do větší nádrže kde dorostou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 15:34 Vééna
Moje čerstvá zkušenost je asi taková - založil jsem si rozplavávačku (pro rozplavání a cca první 2-3 týdny používám 30-ti litrové akva), do něho jsem dal topítko,molitanový filtr a vzduchovací kamínek. Napustil cca ze 2/3 vodou z původního akva, zbytek dolil čerstvou (mně se na rozplavání osvědčila tvrdost kolem 2-3dKH, cca 5 den od rozplavání již dolévám vodou o vyšší tvrdosti).Po nakladení jiker jsem je okamžitě odebral a přendal do připravené rozplavávačky.Přidal jsem přípravek eSHa 2000 proti zaplísnění a čekal ;).Do rozplávání potěru jsem udržoval teplotu na 29°C, nyní udržuji na 27°C.Úspěšnost rozplavání byla vysoká, zbělalo cca 10 jiker, které sem preventivně odstranil párátkem...Cca 5.den od rozplavání, i přes potíže s NO2 a s tím spojenou častou výměnu části vody, mi zahynul pouze jeden prcek ;)...Ale je to můj první pokus, takže si netroufám říct, že zrovna tenhle můj návod je ten nejlepší ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 41

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38756x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3703-odchov-skalar?od=1521