Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skaláry - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Skaláry - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 15:17 Muž Diego [72] – Re: panev
Na 90% se tu řeší přesně opačný problém,aspon to zde není jednodruhový forum...tzv. jak rozmnožit..... :-D smich

I kdyby tam byla ta plastová destičkka a jikry šly dávat snadněji pryč,tak pořád je to pracnější,než si nechat v akva jedno pohlaví... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.06.2009 14:34 panev
Dobrá děkuji, to mne nenapadlo. Asi to bude chtít velkou destičku, ten list je monstrózní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.06.2009 13:52 kreten – Re: panev
Je to tak, jak už je pode mnou - je to dominantní plocha, kterou oni začnou vyhledávat - není to pravidlo, ale procento stoupá - , protože se jim lépe hájí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.06.2009 12:57 Muž jajaapaja [174] – Re: panev
Většinou si je oblíbý samy .U mě to tak funguje.A co jsem tady četl tak i u jiných akvaristů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 12:00 panev
A jak je mám donutit aby dávali jikry na plastové deštičky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.06.2009 11:27 kreten – Re: panev
Doporučuji rozmístit po nádrži plastové destičky, půjde to snadněji:-). A nebo odstranit druhá pohlaví, to je také řešení:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 11:25 panev
právě, kladou jikry na list rostliny, která roste nejpomaleji ze všech v akvárku, tak ho nechci trhat a sundávat to jde blbě, spíše se rozhážou hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.06.2009 11:22 kreten – Re: panev
Pokud jikry odeberete, tak se zklidní rychle. Protože předpokládám, že kladou na rostliny či součásti akvária - trubky filtru apod. Je to trochu složitější. Trochu jim musíte ztížit možnosti kladení - ovšem lze předpokládat, že začnou klást na stěny nádrže. Pak je dobré použít destičky, které se odstraňují snadněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 11:08 panev
ne, pár je hlídá jako divý, klidně 4 dny nejí, jenom ohnánějí ostatní hmm dali do ploutve i ancitrusovi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.06.2009 11:06 visek – Re: panev
nechte tam ancistruse a trochu zhasnout.ale divim se ze je vecer ostatni nesezerou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 10:58 panev – Jak zabránit množení skalárů
Mám v mém větším akváriu problém. Před cca dvěmi lety jsem založila 160 litrové akvárko a nějak bez rozmyslu do něj dala šest skalárů. Měsíc se mi hádali a hryzali, teď už jsou v pohodě. Tedy až na dobu, kdy nakladou jikry. Bohužel to se děje cca každý druhý týden a v akvárku se strhne mela, všechny ryby kromě budoucích rodičů jsou v koutě. :-O Nejlepším řešením by bylo asi odendání nejplodnějšího páru, ale nikdo je chtít asi nebude (mají z krušných začátků ojebané ploutve) a navíc mi nějak přirostli k srdci, znáte to...
Když jikry vyndám, jsou ryby stále stejně agresivní + navíc zmatené

Mám třeba snížit teplotu když začnou čistit ten velký list, nedat jim najíst, zhasnout? Ocením všechny rady. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   19.06.2009 01:24 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Afroman
Po přečtení celého vlákna jsem se nemohl ubránit dojmu,že
1.nevíš o čem je vlastně řeč
2.špatně jsi četl o chovu skalár
3.máš malé akvaristické zkušenosti(bez urážky),ale snahu...
Neměj mi to za zlé...
Takže shrnuto:Je potřeba vybírat z mnoha ryb,ale ani to ti nezaručí,že budeš mít sourodý pár.Jde o to,zjistit podle chování ryb co je sourodý a co nesourodý pár,možné je i to,že se budou třít dvě samice.Pokud se budou ryby u snůšky,,hádat" a nestarat se rovnou měrou o jikry,potažmo je sežerou,nebo nechají sežrat,je to pár nesourodý.Pokud jikry zbělají,je to buďto špatná voda,jsou neoplodněné,nebo se třou dvě samice.Jestli se ti podaří najít sourodý pár,který se o jikry stará,ovívá je a přesto zbělají,hledej problém ve vodě,nebo v oplodnění jiker samcem,špatný samec.Pohlaví poznáš se 100% jistotou jen při tření,samec má urogenitální papilu(chámovod)špičatou,kdežto samice nepoměrně širší.Myslím,že fotky tu na webu někde jsou.
Když překonáš všechna tato úskalí s kvalitou vody a ryb,plůdek se ti vykulí,záleží jen na tobě,zda padnou,či nikoliv.Pak tě čeká další studium o žábronožce solné,jak s ní krmit,jak dlouho a dále potýkání se s nemocemi jako jsou vnitřní parazité,nebo žabrohlísti,jak je léčit a předcházet jejich reinvazi.
Chtěl jsem tím říci to,že je jedno,jak skvělý pár třeba máš,když nevíš co s ním.V první řadě se o rybách něco nauč,stejně tak o parametrech vody a jejích úpravách,o tom,co a proč děláš.Pak s úspěchem odchovávej.
Možná to zní drsně,ale není to o tom hodit do nádrže pár ryb a čekat,že to půjde samo... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 21:34 Afroman – skalar
ok vies treba sa oboznamit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.06.2009 21:29 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Čím větší počet ryb k výběru, tím větší šance na spárování. A myslím, že to k tomuto tématu pomalu stačí, bylo řečeno a napsáno vše cos potřeboval vědět. Další dotazy to jen zdegradují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 21:22 Afroman – skalar
a aka je moznost ze nepadnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 21:12 Muž jaa [5]
no mne sa napriklad teraz zparovala asi 5cm velka, neviem ako stara, s dalsou velkou asi 9cm, ktora je urcite hodne starsia, a tu velku som mal uz dlho a mensiu som dokupil po niekolkych mesiacoh..........cize je to cisto o tom ci si "padnu do oka"......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 21:10 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Určitě, ale musí se do sebe zakoukat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:58 Afroman – skalar
aha v 9mesiaci
a pocuj mohli by pochadzat aj z rozdielnych akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:56 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Hlavně musí být dospělá, v dobrém prostředí a dobře krmená. Mně začaly klást jikry v cca 9 měsících.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:56 Afroman – skalar
a ako stare by mali byt aby mohli mat male
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:53 Muž jaa [5] – Re: Afroman
tiez som sa snanil o to iste.........skalari su moje nejoblubenejsie ryby a chcel som aby sa vytreli, tak som im robil podmienky, nech sa maju co najlepsie a vsetky mozne navody som skusal a nic, to trvalo vyze pol roka....najprv som mal len troch, potom som to zvisil na sedem a stale nic..........az ked som sa uz na trenie vykaslal a povedal som si ze mam pekne akva a to mi musi stacit, tak som raz vecer zbadal ze jedna skalara kladie na list ikri a bolo to aj bez pomoci.......cize moja rada, do toho 250L akva si daj skupinku tych 10skalar ako ti tu radili (variety podla vlastneho vyberu, aj tak sa ti nesparuju ako budes chciet ty,velkosti tak 5az6cm) staraj sa aby si mal pekne a fungujuce akva a skalarom nechaj cas a volny priebech casom sa ti urcite vytru a zparuju......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:49 Afroman – skalar
bol by som rad ale nemaju
ako stary musi byt skalara aby mohli mat male
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:45 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
A nemají tam nakonec již nalepené jikry? Poznal bys to tak že by se nad tím prostorem střídaly a ovívaly je ploutvičkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:36 Afroman – skalar
lebo si vsimam ze do urciteho rohu nepostaju ryby len sem tam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   18.06.2009 20:07 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Hlídají si teritorium, ale pokud by se chystaly ke tření, viděl bys že usilovně očišťují nějakou plochu na kterou by nalepily jiskry. V té době je však už také dobře vidět tvar papil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:05 Afroman – skalar
pocvajte a co sa deje ked ony na urcite mietno skoro ziadnu rybu nepustia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:54 Afroman – skalar
teda najmenej 10kusov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   18.06.2009 19:53 R Muž Silent [5949] – Re: Afroman
To já viděl taky jenže málokdo má to štěstí, že si v akvaristice vybere harmonický pár. To je pak sázka na slepo. Edit: hergot Yirka je furt rychlejší :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:53 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Pokud to byl vybraný pár - není problém, myslím že mi vůbec nerozumíš....Mně se například se 7mi kusů vytvořil pouze jeden pár.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:52 Afroman – skalar
uz som videl aj 2skalarov a mali male
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:51 R Muž Silent [5949]
To je těžký. Můžeš mít tři ryby stejného pohlaví nebo nesourodý pár. Pokud chceš aby se třeli je třeby buď pořídit chovný pár u chovatele, nebo nechat ryby aby se spárovali v hejnu alespoň 10ti kusů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.06.2009 19:51 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Pohlaví není lehké poznat. Zeptám se ještě (stáří nemusí být rozhodující hledisko) Jak jsou velké?
Jinak pohlaví lze mnohdy rozeznat až dle tvaru urogenitální papily v době tření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:49 Afroman – skalar
mam ich v 250litrovom akva a newiem rozoznam pohlavie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.06.2009 19:48 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Mít tři skaláry a doufat že se mezi nimi vytvoří pár ke tření je naivní. Znovu ještě opakuji otázku: kde je chováš?, v prezentaci je nemáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:47 Afroman – skalar
Haimdol:mam 3skalarov len newiem dobre rozlisit pohlavie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:47 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Kolik jich máš a v čem, nemáš je v tom svém malém akvárku? A máš vůbec pár?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:45 Afroman – skalar
mam asi tak rocne skalare ,,mohli by uz mat male
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:44 R Muž Silent [5949] – Re: Afroman
Kolik těch skalár máš? Chovné páry by se měli vybrat sami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:43 Afroman – skalar
Haimdol:to som uz cital
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:42 Muž včelař [44] – Re: Afroman
Mně se některé páry vytírali samy pravidelně bez problémů a nějakých změn. Jiné se mi nepodařilo vytřít vůbec, ať jsem dělal všechno možné. Možná se jeden druhému nelíbili. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.06.2009 19:40 Muž bugei [6] - Cichlidy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.06.2009 19:38 R Muž Silent [5949]
Takhle: rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska stačí použít vyhledávač. Ono aby se třeli jaksi musíš mít ryby obou pohlaví. Ale v atlase je vše a polopatě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:37 Afroman – skalar
prosim vas ako spravim vhodne prostredie pre vytretie skalara mam ich uz dlho a nic cital som clanky aj na tejto stranke a nepomaha prosim o radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 19:36 Afroman – skalar
ako na to

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2009 23:49 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: jaa
U prvních výtěrů to neni nic neobviklého, to že u tření nikdo nasistoval by si zjistil tak, že by byly jikry prázdné (průhledné), vzhledem k tomu že sou fuč se toho asi nedopátráš. Leda že by si pozoroval zvěčenou papilu u nějakýho jinýho skalára. Místo ke kladení si pár vybíra společně, kdyš se na nějakém místě schodne, pak dojde ke tření(to může trvat několik dnů). Patrně byla zpárovaná ale z nějakého důvodu se pár rozpad, možná to bude ta kterou prohání. Vůbec by sem si s tím nelámal hlavu obvzlášt u prvních výtěrů, skaláři jsou hodně náruživý. Ke spárování nebo ke tření je můžeš trochu vyprovokovat, tak, že napodobíš monzun, při výměně vody jim tam dej o 5°C chladnější vodu. To je pro ně signál, že to nejvhodnější období ke tření. Tak hodně zdaru a ad se daří ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2009 21:33 Muž jaa [5]
zdravim vsetkych odbornikov na skalarov........Dnes sa mi vytrel skalar a kedze to bol jeho i "moj" prvy vyter, tak mam zopar otazocek.......
1)co ma najviac trapi,vytierala sa sama, asi nema samca zparovaneho. V akva mam okrem nej este 5dospelich ryb(neviem ci samcov alebo samic, ale este ani jeden par) je moznost ze si najde samaca aj ked sa uz prvy krat vytrela a su spolu vsetci v akva uz nejaky cas?
2)pred vyterom si vobec necistila miesto. Preto to bolo pre mna aj neocakavane, skor si ho cistila az ked do kladla a ostatne ryba jej to zozrali(tak behom hodinky),moze to byt problem alebo je to jej prvorazova neskusenost?
3)aj ked uz je asi prazdna a nema co klast, stale ma vonku kladielko a chodi poliste a snazi sa nieco klast aj ked jej to uz nejde, je to mormalne?
4)aj ked si chrani ikri (ktore su uz ale zozrate) a svoje teritorium, tak odhana len jednu rybub a to jednu z ostatnych skalar co su v akva, ziadnu inu rybu sa nevsime, len tuto jednu a riadne ju prehana. Co to moze znamenat?
Dakujem vsetkym skusenejsim za odpovede

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2009 23:46 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: miloon
Uvaříš vajíčko natvrdo,vyjmeš žloutek,který před krmením rozdrolíš a rozšleháš ve vodě,no a tím krmíš...
Nejlepší je ale krmit nupliemi žábronožky solné(artemia salina),nebo podle plůdku prachovou potravou(viřníci,nálevníci,trepka,nauplie buchanek...)
Problém je však v tom,že žloutek rychle kazí vodu,takže se musí častěji a ve větším množství měnit voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2009 22:32 Muž miloon [4]
ahoj...vysvetli mi niekto ako je to s tym zltkom?ako ho pripravit na krmenie pre ikri akalarov...normalne uvarit vajicko?...alebo ako...dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 08:03 Muž Yirka [9126] – Re: discus
K dobrým radám discuse ještě přidám, že jikry je nutno průběžně kontrolovat a bílé odsávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2009 23:38 Muž discus [127] – Re: rasto
Treba tam dať aj vzduchoví kameň a nastaviť ho tak, aby jemne fúkal na ikry. Treba ta nakvapkať niečo proti pliesni. V akvaristike dostať kúpiť.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 41

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38756x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3703-odchov-skalar?od=1376